1 ïfe I .u l In enkele |l] w AMERIKAANSCHE NOTA 'AAN NEDERLAND CRITIEK VAN POLEN CP WESTERSCHE GEALLIEERDEN REGEER1NGSCR1SIS IN BELG1E? I r ■ï'i p «Ti* 1 WOENSDAG 12 MAART 1947. 3de Jaargang No- 451. Naar aanleiding van de „Martin Behrman" Eigenaardig ongeval DE KRANTENSTAKING TE PARIJS Zij blijven actief President Roosevelt was voornemens bezoek aan Nederland te brengen Qespannen toestand De aanslag op President Roxas Groot-Brittannië en de over eenkomst van Linggadjati West-lndië en de stille omgang De plaatsvervangers te Moskou bijeen - st ïfs|l* H g nï ,'i- °ing<( t. te I ij on I wJ n FrankoeflöK bij Abonnement: Terneuze.. WEEKS VERWACHT JN G medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dins dagavond. Tijdelijke opklaringen. Zwaar bewolkt met tijdel. op klaringen; overwegend droog. Matige wind hoofd*, uit Oostel. richting. In het Zuiden tempe ratuur om het vriespunt tot lichte dooi. Verschijnt dagelijks Drukkerü N.V. Firma P. J. van de Sando - Trrnc^n. \dvertentieprijs: per pun 10 ct; minimum per advertentie 1.50. Inzendingen advertenties tot des namiddags 3 uur. Rubriek, kl. advertenties: 1—5 regel9 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding .Brieven onder nr of Adres Bureau van dit Blad 10 ct. extra. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. INDONESIË. Naar te bevoegder plaatse ver nomen wordt, is Maandag j.h bij het departement van Buitenland- sche Zaken een nota ingekomen van de Amerikaans che regeering tèn vervolge op de mondelinge contaetneming naar aanleiding van de Gestie der „Martin Behrman". De Nederlandsche regeering heeft aan de Indische regeering nadere inlichtingen verzocht. Zoo dra deze zullen zijn ingekomen zal tegenover de» Amerikaansche re geering een schriftelijke verkla ring worden afgelegd. LORD KILLEAKN NAAR BATAVIA? Het Fransche persbureau A F.P. meldt uit Londen, dat volgens over het algemeen welingelichte kringen'te Londen Lord Killearn, vertegenwoordiger van de Brit- sche legeering in Zuid-Oost-Azië, zich binnenkort naar Batavia zou begeven om zijn bemiddeling te verleenen tusschen de Nederland sche Commissie-Generaal en de Indonesische regeering. Naar ver luidt zal de Britsche vertegen woordiger voornamelijk trachten, de twee partijen tot een vergelijk te brengen t.a.v. de interpretatie van de tekst van het verdrag van Cheribon. In deze zelfde kringen zet men nader uiteen, dat de regeering van Engeland er in het bijzonder op gesteld is, dat de bepalingen van dit verdrag in practijk wor den gebracht. Aan dit verlangen van de Brit sche regeering zou uiting gegeven zijn -tjjdens besprekingen, die on langs hebben plaats gehad tus- schen het Engelsohe ministerie van buitenlandsche zaken en den Nederlandschen ambassadeur -te Londen. De regeering van Enge land is namelijk van meening, dat het economisch herstel van geheel Zuid-Oost-Azië belemmerd zou worden, indien de Nederlanders en de Indonesiërs niet spoedig een verdrag zouden sluiten, dat hervatting van den export moge lijk maakt. Naar aanleiding van dit A F.P.- bericht, herinneren wij er aan, dat het Foreign Office, de Neder landsche ambassade te Londen en de Britsche ambassade te 's Gra- venhage hebben ontkend, dat er eenigerlei Britsche stap inzake de onderteekening van Linggadjati is gedaan. Naar aanleiding- van het A.F.P.- bericht, waarin gezegd wordt dat men in doorgaans welingelichte kringen te Londen verklaart, dat de Britsche regeering er bijzonder op gesteld is, dat de bepalingen van Linggadjati in practijk wor den gebracht, en dat aan dit ver langen uiting zou zijn gegeven tij dens besprekingen, die onlangs hdbben plaats gehad tusschen het Vliegtuig verloor zjjn plafond. Een vliegtuig van de Trans- world Airlines, dat op weg was van Gander (Newfoundland) naar Shannon, werd genoodzaakt naar Gander terug te keeren, doordat de navigatie koepel welke zich boven aan het toestel bevond, af waaide, met navigator en al. Het ongeluk gebeurde terwijl het toe stel op een hoogte van ongeveer zes kilometer vloog. Door het afwaaien van den koepel werd het luchtdruk-systeem in de cabine van het toestel buiten werking gesteld, zoodat de piloot onmid dellijk lager moest gaan vliegen om geen hinder te krijgen van de (jlte der lucht. De machine is be houden op Gander teruggekeerd Nader wordt gemeld, dat het toestel een „Constellation" met achttien passagiers en een be manning van zeven koppen aan boord, via Shannon (Ierand) naar Genève op weg was. Omtrent het lot van den navigator, zekere George Tart uit New-York, is nog niets bekend. Het ongeluk ge schiedde op een afstand van twee uren vliegens van Gander. Britsche Ministerie van Buito.i- landsche Zaken en den Nederland schen Ambassadeur te Londen herinneren wij er aan, dat het Foreign Office, de Nederlandsche ambassade te Londen en, de Brit sche ambassade te 's-Gravenhage hebben ontkend, dat er een'gerlei Britsche stao inzake de ondertee kening van Linggadjati is gedaan. DE MILITAIRE TOESTAND. De Nederlandsche militaire woordvoerder deelt o m. mede: Te Semarang is tusschen de republikeinen en de Nederlanders overeenstemming bereikt omtrent de regeling van de inundaties in den Oostelijken sector. Uit Soerabaja wordt gemeld, dat republikeinsche troepen, be wapend met mitrailleurs, geweren en mortieren, het Nederlandsche terrein zijn binnengedrongen. In de omgeving van Medan moesten emplacementen van de tabaksondernemingen „Mahar" en „Mariëndal" onder directe bewa king van Nederlandsche militai ren worden gesteld. Dit was nood zakelijk geworden, omdat de vorige week republikeinen vernie lingen aanbrachten en het mate riaal naar het binnenland afvoer den. Aneta teekent hierbij aan, dat deze ondernemingen het bezit zijn van de Deli-Mij., waarvan de onderneming .Helvetia" reeds ge- ruimen tijd weer in handen is en waar men het werk heeft hervat. bijeen om voorstellen uit te wer ken, welke de regeering zou kun nen aanvaarden, maar in het al gemeen verwacht men, dat de staking nog weer eenige dagen zal voortduren. De Fransche Minister-President, Ramadier, heeft geweigerd het accoord tusschen kranteneigena ren en drukkers, waarbij de ïaat- sten 17 loonsverhooging zou den krijgen, te onderteekenen en de hoop, dat de Parijzenaren na 25 dagen weer hun kranten zullen krijgen, is opnieuw den bodem ingeslagen. Ramadier motiveerde zijn wei gering met de overweging, dat, voor zoover het deze drukkers betreft, het accoord niet voorziet in een voldoende compensatie ln productieverhocging per man om de loonsverhooging binnen het ka der van regeeringspolitiek om loonen te stabiliseeren en prijzen te verlagen, te rechtvaardigen. Vertegenwoordigers van de kranteneigenaren en drukkers kwamen Maandaga voAd opnieuw Nazi-complot in Oostenrijk ontdekt. Het Oostenriiksche Ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat een zeer goed georganiseerd nazi-complot is ont dekt dat ten doel had nazi's tot Oostenrijkschd Overheidsinstel lingen toegang te verschaffen. Verklaard wordt dat de samen zweerders een volledig program hadden' uitgewerkt, waaruit blijkt, hoe voormalige nazi's zich poog den in te dringen in Oostenrrjk- sclre Overheidsinstellingen, ten einde geleidelijk aan het openbare leven te beheerschen. De organisator is Walter Raf- felsberger, een ingenieur, die on langs met 57 andere ex-nazi's in de westelijke zönes van Oosten rijk werd gearresteerd. Tenslotte wordt verklaard, dat de organisatie door groots trans acties op den zwarten markt zich van de noodige gelden wist te ver- z&lc eren Het Oostenriiksche Ministerie van Binnenlandsche Zaken wei gert nadere bijzonderheden ie ver strekken, daar de publicatie van het urogram propaganda voor de nazi's zou zijn. Raffelsberger was eertijds door de nazi's aangesteld als commis saris voor particuliere bedrijven in Oostenrijk. Dr. Stanley K. Hombeck, ge wezen ambassadeur der V. S te 's-Gravenhage, heeft tegenover A.N.P.-Aneta verklaard, dat Pre sident Roosevelt hem een paar maanden voor zijn dood in April 1945 mededeelde, dat hij en mevr. Roosvelt zoo spoedig mogelijk na den oorlog een bezoek aan Neder land wilden brengen. Men meent te weten, dat Ko ningin Wilhelmina Dr. Hornbeck mededeelde, dat zij met genoegen een bezoek van den President en zijn echtgenoote tegemoet zag. Toen de President stierf verzocht de Koningin den ambassadeur bij zich en gaf in een onderhoud van meer dan een uur, waarin zij wees op het verlies niet alleen van een leider der V. S. en We- reldaangelegenheden, maar ook van een vriend van Hare Maje steit en Haar land, uiting aan haar droefheid. De Berlijnsche correspondent van het A.N.P. meldt: Gelijktijdig met het begin der der besprekingen te Moskou heeft de Poolsche regeering zich aan gesloten bij de scherpe critiek van de zijde der Sovjet-Unie op de bezettingspolitiek van Groot- Brittannië en de V. S. Het hoofd van de Poolsche mis sie te Berlijn heeft aan den be stuursraad een nota gezonden, waarin gevraagd wordt de in de Westelijke zones bestaande wacht - compagnieën te liquideeren. De Poolsche nota zegt, dat deze for maties de basis vormen voor een officieuze militairistische fascis tische organisatie. De tweehon- derdzestig duizend nog in West- Duitschland achtergebleven Polen vinden hierin volgens de nota een aanleiding te gelooven, dat een oorlog tegen de Sovjet-Unie wordt voorbereid, waarbij de in Duitsch- land verblijvende Polen als kern van de toekomstige Poolsche strijdkrachten worden beschouwd. De Poolsche nota merkt op. dat in de betrokken formaties Pool sche burgers zijn blootgesteld aan de stelselmatige propaganda van de Londensche Polen, die War schau vijandig gez;nd zijn. De nota zegt dan verder, dat in de Amerikaansche zóne veer tigduizend Polen arbeidsdienst compagnieën vormen, die op mili taire leest geschoeid zijn, over De politieke toestand in België is zeer gespannen geworden. Men schrijft aan de communisten het voornemen toe uit de regeering te treden, en wel in verband met het verschil van inzicht tusschen hen en de liberale Ministers ten aanzien van de prijspolitiek. De Eerste Minister, Camile Huys- mans, heeft een onderhoud gehad met Julien Lahaut, voorzitter van de communistische partij, en met Jean Terfve, den communistischen Minister van Nationalen Weder opbouw. Daarna ging Huysmans rapport uit brengen ten Paleize aan den Prins-Regent. Ook heeft de -rste Minister een onderhoud gehad met Euser, den voorzitter van de Belgische socialistische partij. Dinsdagmiddag werd van de Minister-President een verkla ring in de Kamer verwacht. Reuter meldt nader, dat vol gens mededeeling uit gewoonlijk welingelichte kringen te Brussel de communistische leden van de Belgische Regeering Dinsdagmor gen hun ontslag 'uit het Coalitie- Kab'net van Huvsmans hebben aangeboden. Het is nog niet be kend, of het ontslag is aanvaard. Dinsdagnamiddag zouden de lei ders der parlementaire fracties bijeenkomen voor een bespreking van de situatie. De communistische Ministers eischen een drastische verlaging van de prijzen voor verschillende goederen, waarhij de winstmarge van de indusirieelen dus vermin derd zou worden Het betrof voornamelijk de prijzen van staal en stfkstofhoudende meststoffen. Dit was vooral het punt, waar over oneenigheid bestond tusschen den liberalen M1 nister van Econo mische Zaken, Henri Liebaert, en de communisten. Naar verluidt, zou Maandag wapens beschikken en politie diensten verrichten. De Poolsche officieren, die hierbij dienst doen, zijn ten deele afkomstig van de Poolsche brigade „Heilige Kruis", die tegelijk met de Duitsöhers uit Polen trok en onder leiding stond van Overste Dabrowski, die door de regeering te Warschau als een landverrader beschouwd wordt. By de Poolsche wachtcoïnpag- nieën in de Britsche zóne zou zelfs het luisteren naar radio Warschau verboden zijn. Ook de leiders der als deel van de Brit sche bezetting optredende eerste Poolsche pantserdivisie en val schermbrigade zouden propaganda tegen Warschau bedrijven, waar door de repatrieering van Polen wordt tegengewerkt. Men is van meenihg, dat de aanslag op het leven van Pre sident Roxas, President der Fhi- lippjjnen, het werk van een fana ticus is, die niet door politieke overtuiging daartoe gedreven werd. Maandag hebben 15.000 kiel ne zakenlieden te Parijs gedemon streerd tegen ,.het falen van de regeering in haar anti-inflatie po' lit.ek". Een woordvoerder van hetoBrit- sche Minsterie van Buitenlandsche Zaken heeft, in verband met de inmiddels tegengesproken berich ten, dat de Britsche" regeering bij de Nederlandsche regeering zou hebfben aangedrongen op bespoe diging van de onderteekening der overeenkomst van Linggadjati, het volgende verklaard: „De eenige uitspraak van Brit sche zijde is geweest de toespe ling d:e Bevin, de Britsche Minis ter van Buitenlandsche Zaken, in zijn rede van 27 Februari gemaakt heeft. Natuurlijk is in gesprek ken tusschen Nederlandsche en Britsche functionnarissen van tijd tot tijd de overeenkomst van Cheribon ter snrake gekomen. Van Britsche zijde wordt geen poging gedaan, eenigen druk te oefenen op Nederland in een aan gelegenheid, die het zelf moet beslissen". Het genootschap „Stille Om gang", deelt ons mede, dat de Stille Omgang, die in den nacht van 15 op 16" Maart ln Amster dam zal plaats vinden, ln een directe radioreportage over den wereldomroep naar West-lndië wordt uitgezonden Van deze uit zending maakt onder andere een speciaal gearrangeerde Mis in de Kapel van het Begijnhof deel uit. Afdeelingen van het Genootschap uit West-Brabant zullen dezen dienst zingen. De voorstellen van de Sovjet- Russische delegatie tijdens de bij eenkomst van de plaatsvervangers voor Duitschland werden na een'ge discussie goedgekeurd, al dus het officieele Sovjet-Russische nieuwsbureau. Ook de voorstellen van Wysjins- ki, dat den Ministerraad moest worden geadviseerd, te beginnen met een algemeene discussie over het rapport van den Geallieerden bestuursraad en dit rapport dan naar de plaatsvervangers, belast met de voorbereidingen van voor stellen. te verwijzen, werden even eens aanvaard. avond tijdens een bijeenkomst overeenstemming zijn bereikt over de prijeen van staal en stikstof- houdende meststoffen, waardoor de eenheid in het Kabinet werd behouden. Dinsdagmorgen is het dispuut opnieuw ontbrand en ver klaarden de communistische Mi nisters het niet eens te zijn met de onlangs ingestelde prijsverhoo- ging voor steenkool. De politieke toestand in België is zeer gespannen geworden. Men schrijft aan de communisten het voornemen toe, uit de regeering te treden, en wel in verband met het Verschil van inzicht tusschen hen en de liberale M'n'sters ten aanzien van de prijspolitiek De eerste Minister, Camile Huysmans, heeft een onderhoud gehad met Julien Lahaut. voorzit ter van de pommunistische partij, en met Jean Terfve, den commu nistischen Minister yan Nationa- den Wederopbouw. Daarna ging Huysmans rapport uitbrengen ten paleize aan den Prins-Regent. Ook heeft de Eerste-Minister een onderhoud gehad met Buset, den voorzitter van de Belgische socia listische partij. Te twee uur Dinsdagmiddag werd van den Minister-President een verklaring in de Kamer verwacht. Naar Reuter te Brussel ver neemt zijn de ontslagaanvragen der communistische Ministers niet aanvaard. Na het recordcijfer van 86.680 ton. dat Donderdag j.L werd bereikt, is de steenkolen- productie in de Belgische mijnen Dinsdag tot meer dan 87.000 ton 'gestegen. Anderzijds wordt gemeld, dat de binnenscheepvaart gedeeltelijk werd hervat, waardoor de 200.000 ton in lichters geladen steenkolen naar hun bestemming zullen kun nen worden gevoerd. Van Maan dag af zijn de steenkolenmijnen opnieuw begonnen in ruimere mate brandstof te verzenden. Gisteren is te Warschau het proces begonnen tegen den 47- jarigen Rudolf Hoess, voormalig commandant van het concentra tiekamp van Auschwitz. Hij wordt beschuldigd van de grootste misdaad, welke wel ooit aan een enkelen mensch tenlastegelegd zal zijn, namelijk het vermoorden van ongeveer 4 millioen menschelijke wezens. De berechting geschiedt door de Poolsche nationale recht bank. Dr. Tadeus Cyprian, de Poolsche assistent-hoofdaanklager voor oorlogsmisdaden, die in dit proces als leider van het Open baar Ministerie optreedt, ver klaarde, dat aan de meeste Euro- peesche landen uitnoodigingen ge zonden waren om delegaties van voormalige gevangenen van Auschwitz aanwezig te doen zijn voor het leveren van bewijs. Volgens den van Spaansch republikeinsche zijde te Londen ge- publiceerden „Spaanschen nieuws brief" van deze week vinden Ame rikaansche wapenvoorraden langs illegale wegen hun weg .naar Spanje. De brief beroept z;ch op een correspondent te Madrid, vol gens wien Amerikaansche func tionarissen sinds eenigen tijd de handelingen van bepaalde Ameri kaansche zakenlieden nagaan, die als agenten zouden optreden voor officieele Spaansche inkoopers van surplus-oorlogsvoorraden in Noord-Afrika, die zelf aldaar als koopers niet gewenscht zijn. De voorraden zouden via Tanger naar Spanje verscheept worden en on der andere bestaan uit vracht auto's, onderdeelen van vliegtui gen, radio- en radar-uitrusting. Volgens dezen nieuwsbrief is voor milUoenen ponden sterling inge kocht. Twee vroegere Minister-Pre sidenten van Birma, Dr. Ba Maw en Oe Saw en een oud-lid van den Executieven Raad, Thakin Ba Sein, hebben Maandag een geza menlijke verklaring afgelegd, waarin zij eischen, dat Engeland Birma eerst als een onafhankelij- ken Staat erkent en dan onder handelingen begint voor de over dracht van de macht in Birmaan- sche handen. ,25 - fl er-i 5i er - B( i ;1 a A rfltof" ud I i£ I I I ii4a.nl ildefl v! rS e a lit I i ma -laij raai eJijkl ie! t/ nil" I Z-' AS Oil Oil ui

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1