I- 1 TRIBUNAAL BIJ DE JONGENS OVERZEE Ir fen, Loop der bevolking in 1946 <u Zij gaven hun bloed IIIJu lm I s;' j \t ofï' Proces tegen Japansche offiecieren Stalin over militaire ideologie. Uir de Volksvertegenwoor diging Het vertrek van IV 3 Reg. |nf. naar Indië Walvischtraan van de „Willem Barendsz" naar i Nederland. Ongeregelheden op Formosa Verklaring van Thorez. Britsche wapenen naar Indo-Ühina. Rijnvaart in de Britsche zone weer mogelijk Export van steenkool uit Duitschland TE TERNEUZEN Belgische Koni/igskwestie De Vastenbrief en het Humanistische V erbond Portvrijdom voor militairen in Groot-Brittannië li per er rgi len EE5 Bij het doortrekken van het af gebrande kampong-complex von den ze hem liggen. Hij lag met het hoofd in de modder, die een rare kleur had door de vermen ging met het bloed dat uit zijn hoo-d, armen en ruig siepelde Het transport was een kunst stuk op zichzelve, je wist nage noeg niet, hoe je den man op ^moest vatten en neerleggen, zel den had de ziekenverpleger een lichaam zoo verminkt gezien. Er liep een houw van 30 cm dwars over zijn rug, van zijn rechteroor af over de rechterwang naar den mond toe was een bloedig kanaal, waaruit het bloed traag in zijn hals over zijn borst drupte. Hij miste alle vingers en zijn rech terarm was van af den schouder opengehaald. Dit opengekapte hoopje menseh was nog hij be wustzijn toen de ambulance weg reed* In het hospitaal ikwam men uit zijn eigen mond te weten, dat hij dessa'hooMi was. Men vroeg niet verder: het gewone verhaal van terroristen, brandstichting en de marcatielijnen. Wat echter niet gewoon was, was het feit dat deze man nog leefde en dat er kans bestond dat hij in leven zou kunnen blvjven. ,,Als we zijn enorme bloedver lies kunnen.1 aanvullen, haalt 'ie 't", zei de dokter. En de man haalde het. Natuur lijk, bloedtransfusie op 3 jongens, hij kreeg volop gezond bloed, ze gaven het spontaan, waren blij toen de dokter vertelde dat hij er bovenop was en het nu alleen een kwestie van wachten op het hee- len van de verschrikkelijke won den was. Ze bespraken bet geval in de cantine. „Toch wel een mietersche uit vinding, die bloedtransfusie", vond Roel, „verdomd mooi idee dat een ander door je eigen bloed weer verder kan leven." „De man zal er voortaan één wezen *van buitengewone kwali teiten", verzekerde Kees. ,,.Hij zal het vuur van de 7 Dec -divisie in zic.h voelen oplaaien en hem zal hetzelfde verlangen bezielen om rust en orde te scheppen en hij zal de terroristen uit alle hoeken en gaten sleuren en zijn ver knochtheid aan onze compie zal met een pen niet te beschrijven zjjn!'' „Hij zal ook bier willen hebben en sigaretten", voegde Piet er zakelijkheidshalve bij. „Dit ver langen zal hem in het bloed zit ten." Zoo spraken de drie mannen die hun bloed gaven aan bet dessa- hoofd. Het Tribunaal voor Oorlog smis- Maden te Singapore berecht thans zeven Japansche officieren, die voorheen verbonden waren aan de divisie der keizerlijke garde, welke te Singapore garnizoen hield. Zij verklaarden zich „niet schuldig" aan het hun ten laste gelegde: het vermoorden van Chineesche burgers in Februari en Maart 1942. Een van de beschuldigden is luitenant-generaal Nisjimoera Takoema bevelhebber van de di visie. Het gerechtsgebouw wordt, met het oog op eventueele reac- toes van de Chineesche bevolking, sterk bewaakt Meet- dan duizend personen, meerendeels Chineezen, was ter zitting aanwezig. Dit proces wordt als zeer belangrijk beschouwd. Er worden opnamen gemaakt voor latere uitzending per radio, Kolonel Razon, die vijftien jaren heeft besteed aan het schrijven van zijn acht deelen tellende ge schiedenis vande krijgskunde, heeft per brief aan Stalin de vraa0- voorgelegd, of Lenin's lof aan het adres van Clauscwitz, den Duitschen krijgskundigen theore ticus, wel verdiend was en nog volgehouden kon worden. Stalin antwoordde Razin, dat zijn vraag verkeerd gesteld was. daar Lenin zichzelf nimmer als deskundige op militair gebied be schouwde en zijn opmerkingen ten aanzien van Clausewitz met -ou ter op militaire aspecten betrek king gehad zouden hebben. Stalin veegde er aan toe: „In het oelang van de militaire wetenschap van onzen tijd zijn wij verplicht cri- tiek te oefenen niet alleen op Clausewitz doch ook op Moltke, 'Schliëffen, Ludendorff, Keitel en andere voormannen van de Duit- sche militaire ideologie. Duitsch- iand is tot tweemaal toe versla gen in oorlogen, welke het niet per ongeluk teweeg bracht. Dit beteekent dat de Duitsche mili taire ideologie de proef met kon doorstaan. Stalin berispte, verder den kolonel vanwege den al te üitbundigen lof, v/eike hem ;n het Ooekewerk werd toegezwaaid De briefwisseling is gepubliceerd in het blad „De Bolsjewist Na het appèl werden ze bij den QÏficier geroepen. „We hebben bericht uit liet hos pitaal. Er zijn vanmorgen een paar mannen uit dessa K. naar het ziekenhuis gekomen om dat jlessahoofd dat jullie verleden 'week mee hebben gepikt en dat zoo'n beestachtige behandeling heeft' gehad van de terroristen. Deze mienschen waren heel ver baasd, want die knaap kennen ze niet als deasahoofd." „Van een andere dessa mis schien," zei Piet. „Hij - was beslist geen dessa- lioofd", vervolgde de cómmandant. „Ze herkenden hem direct, on danks al het verband. Hij was bet die de boel in brand stak. Hij terroriseert het 'zaakje hier al lan ger dan een jaar en ze waren blij dat ze hem te pakken konden krijgen." „Enstamelde Roel. „En ze waren stom verbaasd dat we hem hier als een held be handelen. Ze dachten dat we iets tegen terroristen hadden, vooral tegen de terrorist van zijn kali ber." „Er is iets fout", zei Kees. „Ik weet zeker dat hier iets fout is met die.bloedtransfusie De Donau is in de omgeving Van Bratislawa, de hoofdstad van Slowakije, buiten haar oevers ge treden. Verscheidene plaatsen zijn onder awter komen te staan, en er is aanzienlijke schade aan gericht. De rivier is bijna, twee meter gewassen. EERSTE KAMER. Als opvolger van wijlen Jhr. Mr. Van Asch van Wijck komt' voor lid der Eerste Kamer in aan merking, Mr. G. A. Diepenhorst ie Zeist, lid van Ged. Staten in Utrecht en waarnemend Commis saris der Koningin. TWEEDE KAMER. Het ligt in bet voornemen, dat j de Tweede Kamer tegen Dinsdag j 18 Maart zal worden bijeengeroe- i pen. Van de onderwerpen, welke in aanmerking komen om belian- 1 deid te worden, noemen wij de uitzending van dienstplichtigen, de uitbreiding der Commissie- Generaal, de pachtvoorziening, de instelling van een ziekenfonds raad én de herziening der bijzon dere rechtspleging, wellicht zal in de zittingsperiode ook nog de belastingherziening worden be handeld. Aan het statistisch bulletin van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek betref.ende de voorloopige cijfers van den loop der bevolking gedurende JanuariDecember '46, ontleenen wij het volgende: Het totaal aantal huwelijken in het geheele jaar bedroeg 107.074; het totaal aantal levend gebore nen was 283 802waarvan 6951 onwettig; overleden zijn in dit tijdvak 79.784 personen. De gemiddelde aantallen voor deze rubrieken, gerekend over het tijdvak 1936/1939 bedroegen resp. 69.179, 174.910, waarvan 2447 on wettig, en 74.688. Mei spant de kroon wat' het aantal huwelijken betreft, <n.l. 13.999. Ook het totaal aantal levend geborenen was in deze maand het grootst, n.l. 28.116, waarvan 805 onwettig. Dit wat betreft de absolute cij fers. Gerekend per 1000 inwoners per jaar, krijgen we het volgende beeld: huwelijken 11,4 tegenover Het vertrek van IV3 R. I. naar Indië, dat aanvankelijk op 11 Februari zou plaats hebben, doch wegens nekkramp van een der soldaten moest worden uitge steld, heeft ook op den daarna vastgestelden datum 28 Februari niet kunnen plaats vinden, omdat de machineleidingen van de boot, waarmee de reis zou worden ge maakt, bevroren waren. Thans is als datum van vertrek voorloopig 28 Maart vastgesteld. De reis naar Indië zal met de „Sloterdijk" worden gemaakt. De Nederlandsche Maatschappij voor de Walvischvaart deelt mede, dat de tanker „Nacella" op 28 Februari j 1. van de vanggebieden in de Zuidelijke IJszee naar Ne derland is vertrokken met een lading traan van rond 5700 ton. Bovendien bevond zich op dit tijd stip rond 1800 ton aan boord van de „Willem Barendsz" die de vangst tot het eind van het sei zoen op 8 April a.s. voortzet. Op het eiland Formosa, dat voorheen onder Japansch bestuur stond, hebben het afgeloopen weekeinde demonstraties plaats gevonden tegen het huid.ge Chi neesche bestuur, aldus meldt het semi-officieele Chineesche nieuws bureau „Central News'" Regee- ringsgebouwen in Taipeh en Kee- loeng werden door de menigte be stormd. In de twee steden is de staat van beleg afgekondigd, al dus wordt bericht. In Taipeh, de hoofdsitad van het eiland Met zijn bevolking van 4 500.000 zielen, zouden meer dan Vierhonderd Chineezen, meeren deels bestuursambtenaren, ge dood zijn. De ongeregeldheden vonden esn aanleiding in een van Chineesche zijde ingesteld onderzoek naar ge smokkelde tabak, welke in strijd met het staatsmonopolie zou zijn ingevoerd. Ben delegatie van Formosanen. welke in September j.l. een be zoek aan Nanking bracht, ver klaarde bij die gelegenheid, dat men op Formosa ten zeerste on tevreden was over het Chineesche bestuur. De vereeniging van Formosanen te Sjanghai heeft onlangs op Tsjang-jKai-Sjek een beroep ge daan om bet doen invoeren van hervormingen in het bestuur van het eiland. AMELAND'S WEL EN WEE... Zondagmiddag hebben 9 Ame landers een 5-jarlg patiëntje uit Buuren met hersepvi.esontsteking, per brancard over de Waddenzee naar Holwerd gedragen, vanwaar bet per auto naar het R. K. zie kenhuis te Leeuwafden is overge bracht. Het was een zeer zware tocht van drie uur en de mannen moesten herhaaldelijk tot over hun enkels door de dikke sneeuwtorij baggeren. Hoewel het vliegveld bij Bailum Maandag door 200 vrijwilligers sneeuwvrij was gemaa'kt, kwam er geen vl.egtuig, daar een ongun stige wind het starten van Leeu warden onmogelijk maakte. Twee weken zit de bevolking zonder post, maar zij laat on danks alles den moed niet zak ken. Heden wordt op bet landings terrein bij Bailum een wedstrijd met arresieden gehouden. De productie van steenkool uit het Kuhrgebied is voldoende toegenomen voor een hoogere toe wijzing voor den éxport. Deze zal in April met 50.000 ton worden verhoogd en in Mei met 200,000 ton. Officieel is medegedeeld, dat bij een overval van geweldplegers or> een militair kamp bij Hadera, Zondagavond, een Britsch soldaat om het leven kwam, terwijl er zes werden gewond. Do stejinverleening aan Duitschland. De communistische vice-premier van Frankrijk, Maurice Thorez, heevt te Saint Maurice verklaard, dat zekere bondgenooten van Frankrijk eerder .Duitschland op de been willen helpen, dan Frank rijk steun verleenen. In Duitsch land" aldus Thorez, „steekt het nazisme den kop op. Wij verlkaren aan den vooravond van de confe rentie van Moskou, waarvan het lot van ons land afhangt, dat wij» ons ongerust maken, als wij zien hoe enkele onzer bondgenooten plannen smeden om Duitschland er bovenbp te helpen in plaats van ons land de helpende hand toe te steken. Wij wenschen rechtvaar digheid en daarom verzoeken wij, dat het Duitsche volk, dat Hit Ier gevolgd-heeft, zich nu zal trach ten te rehabiliteeren. Wij eischen, dat Duitschland ontwapend en gedemiiitairiseercj wordt, dat zijn zware industrie onder contróle gesteld wordt. -Wij verzoeken om internationalisatie van het Ruhr- gebied. De steenkolen uit dat gebied kan Frankrijk niet ontbe ren. Onze mijnwerkers delven 20 procent meer kolen dan voor den oorlog. Dit is echter nog niet genoeg". het gemiddelde van 8.0 in de jaren 1936/1939. Levendgeborenen 30,2, waarvan eerstgeborenen 8,2, over ledenen 8,5. "Deze drie laatste rubrieken gaven over 1936/1939 resp. het volgende beeld: 20,3; 5,9 en 8,7. Tenslotte het aantal onwettige geborenen per 1000 inwoners, overledenen beneden 1 jaar per 1000 levend geborenen en over ledenen aan t.b.c. der adem halingsorganen per 10 000 inwo ners;* deze aantallen zijn resp.; 25,2; 38,6 en 3,3. Het gemiddelde over de jaren 1936/1909 geeft de volgende cij fers: 14,1, 37,1 en 3.2. Astronomische getallen. Volgens inlichtingen uit ge woonlijk betrouwbare Fransche bron te Parijs heeft Groot-Brit- tannië in de afgeloopen zestien maanden voor 17.500.000 pond sterling aan 'militaire uitrusting naar indo-China gezonden, ten gebruiike van de Fransche troe pen, die tegen de Vietnameezen strijden. Afgezonderd hiervan zou volgens recente Fransch Britsche overeenkomst een Fran sche luchtlandingsdivisie worden uitgerust met vliegtuigen, gewe ren, parachutes, vrachtauto's, uni formen, kampeermateriaal e.a. ter waarde van ongeveer 1.760.000 pond sterling. De Fransche vloot zou met Groot-Britannië contrac ten hebben aangegaan voor twee en negentig oorlogsschepen, waar van de meesten nog in aanbouw zyn, tot een totaal van 117.000 ton en ter wagrde van ruim vijf milliard francs. Bij overeenkomst van. 10 Sep tember 1945 verbond Groot-Brit- tannië zich aan Frankrijk voldoen de oorlogsmateriaal te verkoopen voor de uitrusting van een strijd macht voor het Verre Oosten ter grootte van een lichte divisie, een infanterie-brigade en een leger corps van twee divisies, alsmede verschillende speciale eenheden van technici en parachutisten. Volgens overeenkomst van 1944 zijn naar schatting 120.000 Fran sche soldaten op het einde van den oorlog door Groot-Brittannië uit gerust. In de geheele Britsche zóne is de Rijn thhns weer open en het scheepsverkeer met Holland weer mogelijk, doordat de ijsbarrière tusschen wezel en Emmerik be zweken is. Gevaar voor over stroomingen is op het ooWnblik niet aanwezig eii sinds Zaterdag is de Rijn bij Keulen een meter bij Dusseldorf een halve meter en bq Wezel 43 centimeter gezakt. In de Fransche zóne zijn de dee len van de vernielde brug bij Npurich nog niet weggeruimd. Naar vernomen wordt, zal de export van steenkolen uit het Rulirgebied en de Britsche zóne van Duitschland geleidelijk weer worden verhoogd. In April zal het quotum met 5.000 ton en in Mei nogmaals met 150 000 ton worden verhoogd. De verdeeling van de verhooging onder de ver schillende importeerende lanjlen is geen aangelegenheid van de Brit sche of Britsch-Amerikaansche autoriteiten in Duitschland, doch zooals tot dusver van de Europee- sche steenkoolorganisatie, die van de voorgenomen verhoogingen op de hoogte is gesteld. Zitting van Maandag 10 Maart ,,AIs jo alles tevoren wist." De eerste die terecht stond was de 42-jarige Hypolitus Maria Seherbeijn. Deze Breskensche chauffeur, thans geïnterneerd, werd beschuldigd van lidmaat schap N.S.B., JN' A.F. en W.A., voorts als blokleider en contribu- tie-inner werkzaam te zijn ge weest, blijk te hebben gegeven van nat-see. gezindheid en hulp te hebben verleend aan den vijand. Zoo heeft S. een bijdrage ge geven om „Mussert's stem in zeeland te aoen klinken", solli citeerde bij naar een bétrekking bij de Vrijwill.ge Hulppolitie en maakte hij zien in verschillende ÏUncties verdienstelijk voor de Duitsche Weermacht, o.a. als kok, chauffeur enz. Hypolitus was een dier velen, die dachten dat door de N.S.B. alles veel beter zou worden en daarom sloot hij zich maar bij de landverraders aan. Al dient nau welijks te worden gezegd, dat ook deze beschuldigde natuurlijk niet wist, dat Mussert's schare iets met de Moffen bad uitstaan en dat opk bij „niks" heeft gedaan. Slechts één keer zou S. in zijn W.A.-paJkje hebben geloopen, en wel ter gelegenheid van de instal latie van den Goesschen N.S.B. - burgervader. Mr. Kegge noemt Hypolitus een dier dapperen, die overal aan mee deden on nu met een onschuldig gezicht komen vertellen, dat zij zoo onwetend waren, waarop deze repliceert met het veelzeggende: „Als je ook alles te voren wist!" Nadat de vrouw van besch. nog had medegedeeld, dat het echt paar „uit domheid" bij de N.S.B. is gegaan, was het woord aar^ den verdediger Mr. A. Kuijpers. Deze wees er op, dat zijn cliënt in moeilijke omstandigheden kwam te verkeeren, waardoor bij zich bfl de N.S B. aansloot. Ove rigens staat S. gunstig bekend en pleiter meende dat er termen aan wezig waren om besch., die reeds 28 maanden geïnterneerd is, on middellijk in vrijheid te stellen. Dit verzoek werd door bet Tribu naal echter niet ingewilligd. Sic transit.... Eduardus Franciscus IJssbaert 44 jaar, zonder beroep te Terneu- zen, thans kamp Hoogerheide, stond terecht, terzake dat bij is aangesloten gebleven bij de N.S. B, lid is geworden van N.A.F.. N.V.D., W.A. en K.N,S,A„, blijk hefft gegeven van nat -soe. ge zindheid, uit handen der Duit- schers een benoeming heeft aan vaard als N.S.B. burgemeester van Koewacht en hulp heeft ver leend aan den vijand door het geven van inlichtingen en advies aan den Duitschen Fachberater Mittelstenscheid, dit betreffende zwarthandelaars en smokkelaars, IJsebaert, die een zeer timiden indruk maakt en wiens antwoor den op de hem gestelde vragen vaak onverstaanbaar zijn, zegt o.m door werkloosheid en propa ganda vóór den oorlog bij de land verraders te zijn gegaan. Hij geeft toe, gedurende drie maanden een cursus te hebben ge volgd om W.A.-konstabel te kun nen worden. Het burgemeesters baantje 'zou hem door Jan Dek ker zijn opgedrongen en bij zou slechts gedurende 7 weken aan het hoofd der gemeente Koewacht bebben gestaan. Mr. Kegge merkt'op. dat Eduar dus in dien korten tijd nog vrij veel kwaad heeft gesticht, niet in de laatste plaats door het op geven van namen aan Mittelsten scheid. Ook vindt de voorz. het niet bijzonder netjès, dat zoo om- streeks Dolle Dinsdag de burger vader aan de baal ging en zijn gemeente in den steek het. De raadsman. Mr. Van Son, noemde zijn cliënt een stille figuur die zich nergens tegen verzette en zich heeft laten beïnvloeden. Een burgemeestersbaantje heeft hem niet geambieerd en lastig heeft hij het eigenlijk niemand gemaakt. Pleiter vroeg tenslotte een humane behandeling-' van zijn cliënt. t Overleden. Wijlen Eduardus Hendrikus Roelfs, in leven landarbeider te Sluis werd beschuldigd van symp. lidmaatschap der N.S.B. Als bijz. vertegenwoordiger trad op. J. Huijssen, cand. notaris te Terneuizen. Uitspraak in alle zaken 24 Maart a.s. „Wij hebben een Koning, die zich onmogelijk heeft gemaakt. Deze Koning bevindt zich in het buitenland door den wil van de Belgische socialistische partij en hg zal daar big ven", aldus de heer Max Buset, voorzitter van de Belgische socialistische partg, tijdens een redevoering welke bij Zondag te Charleroi uitsprak. De heer Buset behandelde ook de betrekkingen tusschen de Bel gische socialistische partij en de Katholieke Volkpartij. Hij legde er den nadruk op, dat niet uit het oog verloren dient te worden, dat Leopold III verantwoordelijk is vooi het tot stand komen van eenJinksche regeering. „Vandaag is onze meening ten zijnen op zichte nog geenszins gewözisd", zoo betoogde bij, „en wij z<Pen ons nooit een kat in de zak laten verkoopen". Tegen de zinsneden in dien op 16 Februari voorgelezen Vasten brief van de Nederlandsche Bis schoppen, waarin gezegd wórdt: „Van moraal kan geen sprake zijn voor wie niet gelooft aan een God, die den mensch zekere ver plichtingen beeft opgelegd en bet kwade bestraft", en „wie niet in een God gelooft, doet wat nut tig en aangenaam voor hem is", publiceert het hoofdbestuur van het humanistisch verbond een protest. Het verklaart, dat de humanist het kwaad niet laat uit vrees voor straf, of het goede doet in de hoop op belooning, en dat de humanist meent, dat de mensch, .hoezeer ook blootgesteld aan zwakheid en verleiding, het goede behoort te doen uit inner lijke overtuiging. f Zooals bekend genieten Neder landsche militairen in Groot-Brit- tannië vrödom van port voor 'briefkaarten en brieven t/m 20 gram. De regeling is zoo, dat dit portvrijdom slechts geldt, indien deze stukken door tusschenkomst vaii den veldpostdienst aldaar worden verzonden, posten Neder landsche militairen in Engeland hun correspondentie echter in de brievenbussen van den burger postdienst, dan beschouwt de En- gelsche F.T.T. ze als ongefran- keerd. Hier te lande worden ze dan slechts uitgereikt ajs met port belast.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2