Engeland en de overeenkomst van Linggadjati Verklaring van Nederlandsche journalisten Bijeenkomst Veiligheidsraad MAANDAG 10 MAART 1947. Geen Britsche stap inzake Linggadjati Opkomst dienstplichtigen voor de zeemacht -\ De kwestie der mandaatseilanden illegale immigranten naar Cyprus De diplomatieke betrekkingen met Spanje Ondergrondsche beweging in Oostenrijk Arrestaties in Hongarije Bevin te Moskou Nieuws in regels Conferentie van Moskou opent heden Truman stelt vacantie uit Eigen gevangenis voor journalisten I De kwestie met de „Martin Behrman" Frankearing by Abonnement: Terneuzt^. WEEKS VERWACHTING medegedeeld door het K.N.M I. j te De Bilt, geldig tot Maan- j dagavond. Stijging van temperatuur. Ovgrdag op sommige plaatsen temp, tot meer dsn 5 graden boven vriespunt. Toen. bewol king en plaatselijke mist. Hier en daar eenige regen. Matige tot kr. wind tusschen Z. en O. DE 3de Jaargang No. 449. Verschijnt dagelijks Dhikkcrfl N.V. Firma P. J. van de Sande Terneazen A «1vt rienn*»pr per üuzi 1.0 ct; minima*® per advertentie 1,80, Uizendingen advertentie» tot des namiddag» 4 uur Rubriek kl. advertentie» I 1 5 regels an ct. Iedere regel meer 12 ct Var- .nelding brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10 ct. meer. Abonnementsprijs 8.25 per kwartaal Reuter meldt het volgende: „Een woordvoerder van het En- gelsche Ministerie van Buiten- landsche Zaken heeft Zaterdag avond bevestigd, dat de Britsche Regeering er onlangs bij de Ne derlandfiche Regeering en de In donesische nationalistische leiders op aan heeft gedrongen om over te gaan tot de onderteekening van het Aceoord van Gheribon, dat de basis zal moeten vormen voor een nieuwe constitutie voor Neder- landsch-Indië. Deze Britsche stap Is een 10-tal dagen geleden ge daan vla de Nederlandsche Am bassade te Londen en den Brit- schen consul te Batavia. Bij de overeenkomst van Cheri- bon., welke in den herfst van 1946 door de Indonesische leiders en de NederlandsOhe commissie-ge neraal, onder leiding van den vroegeren Minister-President, Pro fessor W. Schennertiorn, was uit gewerkt, is een plan opgesteld voor een nieuwe Nederlandsch- Indische Grondwet, volgens welke een groote mate van onafhanke lijkheid gepaard zal gaan aan het voortbestaan van de banden met Nederland. Later hebben de Indonesische leiders zich echter oneens ver klaard met de interpretatie, wei fee de Nederlandsche Minister van Overzeesche Gebiedsdeelen in het Parlement aan de Overeenkomst heeft gegeven. De Overeenkomst is thans nog niet onderteekend en dit uitstel is gepaard gegaan met een sporadische wederople ving van de gevechten op Java, waarop de Britsche Minister van Buitenlandsche Zaken, Bevin, in zijn rede gedurende het laatste debat over de buitenlandsche poli tiek in het Lagerhuis met leed wezen de aandacht vestigde. Men neemt aan, dat Groot-Brit- tannië, behalve te hebben aange drongen op een bespoediging van de onderteekening, tevens de aan dacht heeft gevestigd op de on gunstige economische uitwerking van hernieuwde wrijvingen, welke reeds geleid hebben tot invoering van een Nederlandsche blokkade van den Indonesischen rubber-ex- port, met als gevolg een belem mering van handel en welvaart." Bii informatie te bevoegder plaatse in Den Haag vernam liet A. N. P., dat van een stap, als waarover dit Reuterbericht spreekt, hier niets bekend is. Geen Britsche stap bij onze Londensche Ambassade. Van de zijde der Nederlandsche Ambassade te Londen wordt ont kend, dat de Britsche Regeering door middel van deze Ambassade een stap bij de Nederlandsche Re geering zcu hebben gedaan met betrekking tot Linggadjati. De marine-voorlichtingsdienst meldt, dat de opkomst van dienst plichtigen voor de zeemacht in het marine opkomstcentrum te Voorschoten op 18 Maart a s. In verband met moeilijkheden ten gevolge van de vorstperiode is uitgesteld tot 20 April a.s. Zij, die voor den eerstgenoem- den datum een oproeping hebben thuis gekregen, zullen een nieu wen oproep ontvangen. Er is ter Ambassade in het ge heel niets bekend van "eenigen Britsche stap in de kwestie Ling gadjati. Een functionaris van de Neder landsche Ambassade te Londen ontkende Zondag, dat van de Britsche Regeering eenigerlei me- dedeeling is ontvangen met be trekking tot de onderteekening van de Overeenkomst van Ling gadjati. Van de zijde der Nederlandsche Ambassade te Londen wordt nog verklaard, dat de overhandiging van een Britsche nota naar aan leiding van het incident met het Engelsche schip „Empire May- rover" het eenige contact van de laatste weken tusschen het Brit sche Ministerie van Buitenland sche Zaken en de Ambassade heeft gevormd. Ter Ambassade wordt met den meesten nadruk tegengesproken, dat deze nota eenigerlei verwij zing naar de Overeenkomst vau Linggadjati zou bevatten. Ook de Britsche Ambassade te Den Haag heeft bevestigd, dat er geen stappen zijn gedaan door den Britselen Ambassadeur te „Het standpunt van de Britsche regeering", zoo vervolgt de woord voerder, ,,is wel tot uitdrukking gebracht door den Minister van Buitenlandsche Zaken in een rede op 27 Februari tijdens het debat over de buitenlandsche politiek in het Lagerhuis. Daarin zeide de Minister het te betreuren, dat de overeenkomst, in October j.l. door de Nederlanders en de Indonesiërs geparafeerd, niet geteekend was" „Bevin voegde hieraan tóe", al dus de Britsche woordvoerder, „dat de voedsel- en grondstoffen- positie van de wereld' zoodanig was, dat, indien deze overeen komst zou worden geteekend en uitgevoerd en de stroom van Ned.- Indische goederen weer voor de wereldmarkt ter beschikking zcu komen, dit een aanzienlijke ver lichting zou brengen voor de ve len, die thans gebrek lijden. Daarom, zonder zich te willen mengen in andermans rechten, gaf Minister Bevin uitdrukking aan de ernstige hoop, dat deze rege ling, welke zulk een weldadgen invloed zou hebben op vele mil- lioenen, niet alleen tot het Wes ten, doch ook in het Oosten, spoe dig zou worden voltooid". INDONESIË. Nederlandsche journalisten, die de vergadering van de K.N.I.P te Malang hebben bijgewoond, heb ben de volgende gemeenschappe lijke verklaring afgelegd: „Wij Nederlandsche journalis ten van verschillende politieke en godsdienstige overtuiging verkla ren op grond van onze waarne mingen en ervaringen, opgedaan tijdens een bezoek aan het gebied vah de republiek Indonesië het volgende: 1. De nationale revolutie is niet uitsluitend een zaaik van een dunne bovenlaag. Het verlangen naar vrijheid, belichaamd in de republiek, is algemeen in breede lagen van de bevolking; 2. er is voornamelijk onder de jongeren een treffende zelfbewust heid te constateeren,die zich uit in groote activiteit en dorst naar kennis; gaat over het 3. vrijheidszin De Britsche vertegenwoordiger in den Veiligheidsraad Sir Alex ander Cadogan heeft in de verga dering van den raad u'teen gezet. Ucll uiitaLiUwii aenng Vclll UCU *a.:xli n Den Haag met betrekking tot dat Engeland de rechtmatigheid t sj i irnn Vi<xV»ppr rlpr vnnrmalefe Linggadjati. Wel is, zooals werd medege deeld, aan de Nederlandsche Re geering een nota overhandigd be treffende de kwestie van de „Em pire Mayrover," doch hierin wordt niet gesproken over de Overeen komst van Linggadjati. Een woordvoerder van het Brit- sohe ministerie van Buitenland sche Zaken heeft Zondag aan het A.N.P. medegedeeld, dat „geen recente officieele stappen bij de Nederlandsche regeering waarbij de Britsche regeering er bij de Nederlandsche opt zou hebben aangedrongen de overeenkomst van Linggadjati te onderteekenen zijn gedaan." De illegale immigranten van het schip „Ahril" zijn Zondag, zonder dat zich hierbij incidenten voordeden, naar het eiland Cy prus vervoerd. Twintig leden van de beman ning van de „Abril", onder wie achttien Amerikanen, zullen heden terechtstaan wegens het -verleenen van hulp aan de Illegale immi- §T3.tic Een officieuze schatting van Joodsche handelskringen te Tel Aviv raamt de schade, veroor zaakt door het afkondigen van den staat van beleg gedurende d« afgeloopen week, op 7 millioen gulden. van een beheer der voormal'ge Japans che mandaat-e landen in de StUle Zuidzee door de V. S. be twijfeld, aangezien er nog geen Vredesverdrag Voor Japan is op- geste.d, maar Engeland zal zich niet verzetten, indien de meerder heid het betrokken voorstel steunt. Hasluch (Austr.). die voor het beheer door Ar-'erika was, ver klaarde, dat zijn regeer ng, dc eindbeslissing in handen wilde stellen van de Zuidzee-conferentie. De Chineesche en Fransche ver- Hooge functionnarissen bij de organisatie der Vereeningde Na ties zijn bezorgd over het feit, dat niet alle leden der V. N. aan de aanbeveling der Assemblee gevolg hebben gegeven door de hocgere diplomaten uit Spanje terug te roepen. Van de zes lan den waarop de aanbeveling recht streeks betrekking had, hebben San Salvador en de Dominicaan- ache republiek de diplomatieke betrekkingen op den ouden voet voortgezet, terwijl Argentinië zelfs een nieuwen ambassadeur naar Spanje heeft gezonden. Op het secretariaat van de V. N. vreest men, dat deze toestand een precedent zal scheppen, dat leden der V. N. kan aanmoedigen de aanbevelingen van de Assemblee in den wind te slaan. De onder Sowjetrussische con- tróle staande radio-omroep te Ber lin heeft medegedeeld, dat in de Amerikaansche zóne van Oosten rijk 57 personen zijn gearresteerd naar aanleiding van de ontdek king van een wijdvertakte onder grondsche nazi-beweging. De voormalige SS-generaal Grafen berger zou de leider van de orga nisatie zijn. De arrestaties in verband met een complot om de Hongaarsche Republiek omver te werpen en een bewind in te stellen, gelijk aan dat van Admiraal Horthy, den Regent van Hongarije gedurende en vóór den oorlog, gaan nog steeds voort. Vele ambtenaren en industrieelen zijn in hechtenis ge- i nomen. tegenwooïóigers waren van mee- n:ng, dat het beheer aan de V. S. kan worden opgedragen zonder het vredesverdrag af te wachten. Senator Warren Austin (V. S.) verklaarde, dat de V. S. de Sow- jet-voorstellen inzake de eventu- eele onafhankelijkheid der eilan den enz. zou aanvaarden, maar dat de V. S. zich niet kunnen ver eenigen met een Sowjet-voorstel, dat de mogelijkheid wil openen, dat de Veiligheidsraad de beheers overeenkomst kan veranderen of wijzigen. De Britsche Minister van Bui tenlandsche Zaken, Bevin, heeft bij zijn aankomst op het station te Moskou voor de microfoon ge zegd: „Ik ben zeer verheugd weer in Moskou te zijn en de groeten te kunnen overbrengen van de vol keren van Groot-Brittannië en het Britsche Gemeenbest. Wij zullen de komende dagen wijden aan po gingen tot het tot stand brengen van een duurzamen vrede, welke een herhaling van agressie voor komen zal en het mogelijk zal ma ken, dat de ge'neele wereld veilig leeft. Ik breng de beste wenschen over voor het volk van de Sowjet- Unie." algemeen niet gepaard met baat tegen de blanken of vijandschap jegens de Nederlahders. Integen deel, wanneer de vrijheid van In donesië verzekerd is, kan Neder land rekenen op vriendschappe- lijke samenwerking met een volk, dat zich zoowel van zijn eigen waarde als van zijn tekortkomin gen bewust is. Wij hebben ons zonder geleide onder de bevolking bewogen en daarbij geen vijand schap ontmoet; 4. de aanraking met dit volk en het bijwonen van bijeenkom sten der K.N.I.P. leerden ons, dat men vastbesloten is om een nieuwen staat in democratiscben geest op te bouwen. Deze geest is o.m tot uitdrukking gekomen door het feit, dat vele vakver- eenigingen, jeugd- en vrouwen organisaties geleidelijk gaan func- tior.eeren; 5 in de door ons bezochte streken werd geen honger ge leden. Er heerschte een textiel- schaanschte. Voorts is er een groot tekort aan verkeersmidde len. Waar wij geweest zijn. von den wij sawahs bebouwd, niet overal wordt de beschikbare cul tuurgrond intensief gebruikt; 6. Nederlandsch. wordt zonder tegenzin gesproken en aange hoord; 7. wij geven deze verklaring, omdat wij een goede voorlichting voor beide volken noodzakelijk achten en om tegenover een on juiste voorstelling van zaken door bpaalde kringen in Nederland, ge constateerde feiten en ervaringen te stellen." Bovenstaande verklaring is on derteekend door J. B. Brouwer, redacteur van den „Nieuwsgier," J. G. Gleichman, correspondent van de „groote Provinciale dag bladen", J. W. M. Martinot, re dacteur Aneta en correspondent van „De Tijd", C. Corthuys, foto verslaggever, H. M. van Rand wijk, hoofdredacteur van „Vrjj Nederlaftd", W. F. Schimmel, cor respondent van Reuter en F. M. Weiter, fotoveaslaggever van den R. V. D. In de zaak „zender Brussel", het radio-station dat tijdens de bezetting pro-Duitsche berichten en reportages uitzond, heeft de auditeur-militair van den Brus- selschen Krijgsraad 7 doodstraf fen geëischt tegen voortvluchtige beklaagden, namelijk tegen den bekenden schrijver Wies Moens, Pol Douliez, Jab Demets, Julien Deheu, Richard van der Heyden en Odiel Broucke. Verder werden tegen een groot aantal medewerkers straffen tot 20 jaar geëischt. De boeten be dragen in totaal ongeveer 15 mil lioen frank. Churchill heeft Vrijdag het amendement op de regeeringsmo- tie inzake de economische politiek ter tafel gebracht. Het amende ment komt neer op een motie van wantrouwen en zal Woensdag worden ingediend. Het zegt. dat de regeering in gebreke is geble ven de volledige gegevens over den economischen toestand te pu- bl.ceeren en dat geen vertrouwen wordt gesteld in een regeer.ng, die door haar beleid tot dusver de nationale moeilijkheden steeds heeft vergroot en wier voorstel len voor ue toekomst onvoldoen de of schadelijk zijn. Op het Noorsche stoomschip „Trondheim" op weg naar Ham burg, heeft zich een ontploffing voorgedaan. De bemanning werd gered, doch het schip zonk. In de haven Volo in Zuid- Thessalië is door de Grieksche mi litaire autoriteiten een gedeeltelijk uitgaansverbod voor den nacht uitgevaardigd. Hier werden Vrij dagavond 100 aanhangers van linksche partijen gearresteerd. Volgens persberichten verleenden deze personen hulp aan guerilla- strijders. Op grond van dezelfde beschuldiging werden, aldus wordt gemeld, verscheidene andere ar restaties in provincieplaatsen ver richt. Nadat in de communistische bladen klachten waren versche nen, dat de toeschouwers bij het proces tegen den vroegeren Oos- tenrijkschen Minister van Buiten landsche Zaken, Dr. Schmidt, on gehinderd diens opmerkingen mochten toejuichen, heeft de Pre sident van het Hof Vrijdag ver klaard, dat hij de zaal zal-laten ontruimen, indien men op de pu blieke tribune openlijk partij zou kiezen voor of tegen den be schuldigde. De Conferentie van de vier Mi nisters van Buitenlandsche Zaken, die zich bezig zal houden met de toekomst van Duitachland en Oostenrijk zal hedenmiddag om 3 uur geopend worden in het ge bouw van de Moskousche lucht vaartclub Als voorzitter zal de Sowjet-Minister Molotof optreden. Naar men verwacht zullen beden slechts de agenda en de werk wijze aan de orde komen. Men is in beginsel overeenge komen dagelijks twee bijeenkom sten te houden, om 11 en 5 uur plaatselijke tijd (9 en 3 uur Nod. tijd). n Met het oog op den toestand. Naar het Witte Huis heeft be kend gemaakt, heeft President Truman zijn vacantiereis naar de Caraïbische Zee „met het oog op den huidigen toestand" voor on- bepaalden tijd uitgesteld. Het lag aanvankelijk in de bedoeling van den President om Zaterdag uit Washington te vertr^ken. Charles Ross, de secretaris van den President, wilde niet zeggen, of het om binnenlandsche- of buitenlandsche aangelegenheden ging. Kort voordat Ross de me- dedeeling deed, had Truman met het Kabinet den steun aan Grie kenland en andere kwesties be sproken. Het uitstel zal Truman meer tijd laten om zijn voorgenomen radio rede voor te bereiden, alsmede zijn boodschap aan het congres, waarin hij zal verzoeken de Ex port- en Importbank te machtigen een leening van 250 millioen dol lar aan Griekenland te verstrek ken. Uit Cairo komt de mede- deeling, dat aldaar voor de journalisten, die wegens be- ieediging van de perswet worden veroordeeld, een aparte gevangenis wordt gebouwd. Deskundigen op het gebied van gevangenis- houw hebben van de regee ring den opdracht gekregen, de daarvoor benoodigde plan nen uit te werken. De oor zaak van deze zeker niet al- ledaagsche beschikking der regeering is te zoeken in het protest der 'joumalistenver- eemging, die in opstand kwam tegen 't feit. dat ver oordeelde journalisten teza men met gewone misdadi gers hun straf zouden moe ten uitzitten. Het is zeer zeker een belangrijke tege moetkoming tegenover de pers te noemen, dat besloten werd, voor de veroordeelde journalisten dan maar spe ciale gevangenissen te bou wen. Naar alle waarschijn lijkheid heeft men er echter n'et aan gedacht, dat het eenvoudiger zou zijn, de jour- nalisten, die de ongemakke lijke waarheid schrijven, niet op te sluiten. (Unicos). Volgens officieele Nederland sche bron, aldus het Persbureau A. F. P., ie bet bericht, dat de kapitein van de „Martin Behrman" door de Nederlandsche marine van zijn commando ontheven is, on juist. Wel is naar aanleiding van zijn weigering de orders van den havencommandant op te volgen, het schip naar een andere haven overgebracht om een begin te maken met het lossen van de lading. De kapitein blijft echter het gezag over zijn schip uitoefe nen.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1