m De prijsvaststelling voor de akkerbouwproducten Burgerlijke Stand Dammen Wat de Radio brenyt Sociale zorg voor militairen en hunne nabestaanden Dooi bracht overlast in Zuid-Limburg „Gerritsen" „werd Garritson" Uit de Provincie. SPORT Krachtig optreden tegen taÜC overtreden van distributiemaatregelen negen jaar voor Het vitamineeren van margarine Dist' ibutiekaarten nagemaakt bonnen. 3lf In verband met de vaststelling Gezien de thans vastgestelde van de prjjzen voor de akkerbouw- prijzen voor akkerbouwproducten producten voor den oogst 1947, vreest de heer Smeenk, dat een heeft een redacteur van het groot deel van den komenden A.N.P. een onderhoud gehad met oogst zal worden gebruikt op een Ir. H. H. Smeenk, verbonden aan wijze, die voor de nationale voed de Stichting voor den Landbouw, selvoorzlening minder wenschelijk. te 's-Gravenhage. j maar voor den boer meer loonend Op de vraag, of de vastgestelde zal zijn. Onze zegsman dacht prjjzen toereikend zijn om de pro- h 'erbij aan de bestemming tot ductiekosten der boeren te dek- veevoeder, of verkoop in den niet- ken gaf de heer Smeenk ten ant- officieelen handel Dit zal dan woord, dat de nieuwe prijzen voor voor de regecring tot gevolg heb- bijna alle boeren verliesgevend ben, dat deviezen zullen moeten zullen zijn. De berekeningen im- besteed, voor aankoop van de be- mers van het Landbouw-Eccno- noodigde producten in het buiten- misch Instituut de- semi-offici- land. eele instelling die objectieve kost prijsberekeningen ten behoeve van den landbouw verricht toonen aan dat, vergeleken met het vori ge jaar, geen verlaging der pro- Naar wij vernemen, heeft de In- düctiekosten kan worden gecon- (j;gChe legercommandant, generaal gtateerd. Integendeel. Verschil- gpoor, besloten de Federatie van lende kosten-elementen stijgen ex.jiiegale werkers in Indië" (de voortdurend, terwijl op officieel pj.w.I.) in te schakelen goor de vastgestelde tarieven (bijvoor- S0Ciaiè zorg ten bate van die mili- beld dorschtarieven) geen, of on- j-airen, dje deze zorg behoeven ten voldoende cpntröle wordt uitge- gevo]ge van den door hen in oefend. k Ned.-Indië gevoerden strijd, als- Ir. Smeenk was van meening, m6(je Voor de zorg voor hun na dat dit jaar in de meeste gevallen j bestaanden. tierechter, Mr. W. C. van Has- soldt, de kaarten slechts voor eigen gebruik te hebben gemaakt, doch Mr Van Haosoldt trok deze bewerir.g eenigszins in twijfel. Gezien den ernst van het ge pleegde feit veroordeelde hij elk der gebroeders tot een gevange nisstraf van twee jaar. Gedurende de zitting uitte een juffrouw vanaf de publieke tri bune eenige beleedigende uitdruk kingen tegenover den Economi schen Politierechter. Zij werd ter plaatse in hechtenis genomen. o.a. in, Klinamen-Ransdaal, dat eveneens in zeer heuvelachtig ter- rein ligt, dreigde het water de boerderijen en woningen te over- De bonnen had hij met behulp van een distributie-ambtenaar op het code-nurfimer van een ande winkelier ingewisseld tegen bij de boeren, die v*n 'e morgens vroeg tot 's avonds laat, vaak met geheele gezin, ten behoeve de Nederlandsche voedsel- sijn van voorziening werken, geen sprake zal zijn van een inkomen. De heer Smeenk betreurde het in hooge mate, dat, hoewel de over 1946 vastgestelde prijzen voor verschil lende producten te laag waren, deze voor 1947 nog verder werden verlaagd. Wanneer deze verlaging ge paard zou gaan met een evenredi ge vermindering der productie kosten, dan zou de Stichting voor den Landbouw deze verlaging toe- Juichen, in verband met de door adreg b« haar zunen 'opgeven, de regeering te voeren loon- en prijspolitiek. In kringen van den landbouw krijgt men thans het onbehaag lijke gevoel -aldus de heer Smeenk dat deze politiek voor namelijk op de ruggen der boeren wordt uitgevochten. Voor de boe ren die nog steeds producten van vóór-oorlogsche qualiteit leveren, welke qualiteit gunstig afsteekt die van sommige industrieele Het betreft hier alle militairen, ongeacht rang of ras, die tijdens de J^ansehe bezetting illegaal (ondergrondsch) werk hebben verricht, guerillastrijd hebben ge voerd, als politiek gevangene wer den veroordeeld of in aanraking zijn geweest met den Japanschen strafrechter of de kempeitai. De F.I.W.I., welke in Neder land is gevestigd te 's-Graven hage, Rijnstraat 10, is thans bezig in contact te komen met deze mili tairen en hun nabestaanden, en verwacht van belanghebbenden dat zij zich onder vermelding van naam, rang, stamboeknummer en bij producten, laten de vastgestelde A. 4- m /w\ rl r» n 1J a! 11/ O Smeltwater stroomde huizen binnen. Leveren de Maas en de meeste zijrivieren tot ncxg toe geen moei lijkheden op voor de Maasdorpen de rivier stijgt b.v. nog steeds heel langzaam en is nergens bui ten haar oevers getreden an ders is het echter met de dorpen en kleine plaatsen die liggen in de komvormige dalen tusschen de Zuid-Limburgsche heuvels. De invallende dooi ging n 1. ge paard met een urenlange regen en dientengevolge is het smelt water van ijs en sneeuw, dat over den hard bevroren grond in groote hoeveelheden naar de lager gelegen gedeelten stroomde, moei lijkheden gaan veroorzaken. In de onmiddellijke omgeving van Maastricht o.a. Scharn en het Wittevrouwenveld, kreeg men van dit smeltwater heel veel overlast. In Meersen werd zelfs een nieuwe beek geformeerd, die ko mende van den TJlestraterberg, dwars door deze plaats liep. Val kenburg, dat diep ligt tusschen de omringende heuvels, kreeg het al heel zwaar te verduren. Hier stroomde het water van alle kan ten langs de hellingen het stadje binnen, terwijl ook de Geul door deze wateroverdaad Donderdag met het uur steeg. Het Walramplein en enkele straten waren totaal overstroomd. Ook elders, in de mijnstreek, stroomen, zoodat met man en j toewijzingen. Alleen de suikerbon macht gewerkt moest worden orr. r.en hadden een anderen weg ge- het water van da erven en uit de vonden. Een tweede handlanger kelders te weren. had deze bonnen in den zwarten In Mesch en Gulpen stonden de handel laten verdwijnen. «A wegen eveneens blank, terwijl het" drie in deze zaak betrokken man water de huizen binnenstroomde. nen zijn door den C.C.D. gehoord In Sittard stegen de Molen- en hebben volledig bekend, beek en de Keutelbeek zlender- oogen en hier werd o.a. het villa park voor een gedeelte onder water gezet. In Broek-Sittard bedreigde eveneens groote water massa's woningen en boerderijen. De Limburgsche Tramwegimij. zag zich genoodzaakt de tramverbin ding van Sittard naar Hoensbroek stop te zetten. De reizigers wor den nu met bussen Vervoerd. Maar liet hielp niet veel. Op Woensdag 12 Maart zal voor het Zwolsche Tribunaal terecht staan de woninginrichter Leen- dert Gerritsen. Men zal zich den naam van dezen vaandrig van de Jeugdstorm nog wel herinneren van den vorigen zomer, toen hij de aandacht op zich vestigde als zwemmer vin een ploeg Ameri- kaansche soldaten, die te Amster dam en Den Haag uitkwam tegen Nederlandsche zwemmers. G. Kwam op het programma voor als Garritson. Deze naamsverbaste ring heeft echter niet kunnen ver hinderen, dat hij herkend werd en ontmaskerd. Rij zag nog kans te ontsnappen, maar werd later toch gegrepen. Het bleek toen, dat hij in het Amerikaansche bezettings leger in Duitschland was onder gedoken. Hij wordt o.m. beschul digd van het feit, dat hij twee vloerkleeden, toebehoorende aan H M. de Koningin, uit een berg plaats in Den Haag heeft wegge haald, om er de woning van den „Beauftragte des Reichskommis- sars" te Zwolle mede te stof fee- BENOEMINGEN IN WATER SCHAPPEN. Bij Koninklijk Besluit is be noemd in de provincie Zeeland, met ingang van 8 Juli 1947, tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Mosselpolder, de beer P. L. Koole te Hoek. THOLEN NIET GEÏSOLEERD. Op het eiland Tholen ontvangt men den laatsten tijd zeer we nig Vrachtgoederen uit het noorden en westen des lands. Menig win kelier wacht nog op zijn bestel lingen van begin Januari. Als antwoord op hun klachten krijgen zij van de leveranciers meestal ten antwoord, dat de goederen SCHAKEN. Nedortan dEngeland. Het Nederlandsche tiental, dat op 5 en 6 April te Amsterdam een wedstrijd vah 2 ronden zal spelen tegen het vertagenwoordi- ZONDAG 9 MAART. Hilversum I: 10.00 Hoogmis; 11.30 Trio; 12.03 Gram.; 12.15 ,,in 't Boeckhuys"; 12.30 Kareol Septet; 13.00 Nieuws; 13.30 Apo logie; 14 00 Gram.; 14.45 Kampv. gende Engelsche team, is als lang3 den evenaar; 15.00 Gram.; volgt samengesteld: 1. L. «prins 2. Th. D. van Schel^nga, H Kramer, 4. N. CortleVer, 5. Mr. G. S. Fontein, 6. Graaf van den Bosch, 7. W. J, Muhring, 8. P. Iï. Pruyt, 9. L. J. Tum*iers, 10. C. B. v. d. Berg. Onze nationale ploeg irust zijn aanvoerder, Dr Euwe, dl? deze week naar Argentinië vertrokken, is voor een tournee van bijnfv 'vier maanden door Zuid-, Middel- en Noord-Amerika. Dit beteekent een ernstige ver zwakking, waardoor onze scha kers het in den strijd tegen de zeer sterke Engelsche combinatie heel zwaar te. verantwoorden zul len krijgen. wegens niet vervoerd kunnen worden. Het is echter onjuist te meenen, dat Tholen geïsoleerd is. Weliswaar kan men het eiland slechts te voet bereiken, doch net is heel goed mogelijk' goederen het eiland bin nen te brengen. Zooals in de distributiewet 1939 is vastgelegd, is de Overheid ver- .T^, antwoordeljjk voor de voorziening UmnPIli^Tt l^lCUWS van de Nederlandsche bevolking DliIlHElUaUUaV.II van distributiegoederen. Zij kan deze verantwoordelijkheid slechts odragen, indien de bij het produc- prijzen niet eens het noodzakelijke tie- en distributieproces jngescha- v» 20 ondernemers- jje.de tenen™ j R#n Dul,rch,.„d. ,s over „nge- j Ais voorbeeld hiervoor wees Ir. moet er dus op kunnen vertrou- veer toe dagen m Nederland een j Smeenk op do vastgestelde prijs wen, dat de ondernemmgen jmste 1 ^^e^verwachtcn^van voor fabrieks-aardappeleh van opgaven doen van de haar ver ƒ4 75 per 100 kg; bij een kost- leende toewijzingen en vergunnin- prijs' van 5,25 per 100 kg. De gen en daarvan slechts _°P_ 'Aardenburg. Gehuwd. 27 Febr. Abraham C. reeds geruimen tijd voor verzen- van Hoeve, 30 j. en Maria C. de ding gereedstaan, doch dat deze Molennaar, 19 j, de verkeersstremming, 1 Geboorten. 11 Febr. Marcus, z van André E. Dierick en E. A. M. J. Catry. 14 Febr. Willem J. A, F., z. van Jan J. Muste en C. J Comcnelin (won. te Hulst). 19 Febr. Romania C. A. d. van Jules J. A. Mille en J. M. Dierick. 24 Febr. Willy E. L., z. van Hendrik Zoo gaat het uienvervoer by- j j -pjjjvmennan en L. M. A. Mar- voorbeeld nog altijd door, al is er wel eenige stagnatie. Wagens kunnen niet overgezet worden en de noodbrug is niet op autover keer berekend. Een dertigtal mannen echter zijn den geheelen dag in de wee^ om de goederen over te dragen, zoodat van isolee- ring geen sprake is. TERNEUZEN. Machineschrijven. tens 28 Febr. Monnice L., d. van Jordanus L. de Vreezë en E. A. Claeye. Overlijden. 21 Febr. Pieter J Flikweert, 7 weken, z, van J. P. Flikweert en k. A Cruson. Axel. Huwcl.-aangiften. 6 Febr. Ma rinas A. van Hermon, 23 j., jm. en Mina J Butler, 19 j., jd. 13 Febr. Frans Jansen (van Ter- Door het Centraal Bureau In- neuzen), 22 j., jm. en Cornelia Y. stituut Pont te 's Gravenhage van De Vijver, 19 j., jd. 27 Febr. werd op 31 Januari j.l. examen Adriaan Deij, 23 j., jm. en Marga- I afgenomen ter verkrijging van retha M. Oeelaert (van Koe- het diploma machineschrijven. waarde van 3700 punten te, De £tslag is; AANZIENLIJKE WAS ter TE VERWACHTEN. koop aanbood. Hij zou de coupu-1 vaardigheidsdiploma: mej. D Tengevolge van de aanziende w« tolek^ben M. van Peer te Sas van Gent, mej was van de zijrivieren van den AANNEMER. aldus deelt men ons van de zijde van de Rijkswaterstaat mede. Indien het ijs op den Rijn van Het Bijzonder Gerechtshof in den Bosch heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den aannemer prns van j o,zo pei j w -m„7„i producten die hiervan worden ge- matige wijze gebruik maken en;Wezel maakt leveren een deviezenop- geen goederen in strijd met de o„= brengst van 10 millioen gulden op. distributievoorschriften koopen, Indien de teler der aardappelen vervaardigen of verkoopen, Kor- dit bedrag zou krijgen, dan zou torn de gestelde voorschriften hij per 100 kg 9 5 10 ontvan- stipt naleven. 1 Ken dergelijk vertrouwen kan tot Lobitli ernstig tot af- van het concentratiekamp Vught, vloeiing komt, zal te Lobith de p. Van Geloven, uit Tilburg. Op waterstand mogelijk nog wel 3 m 19 gen. Dezer dagen is de Nederland sche margarine-industrie in op dracht van de regeering er toe overgegaan in het belang van de volksgezondheid de margarine tijdelijk te vitamineeren met vi- tamlne-A. Vitamine-A blijkt vooral In de wintermaanden, in te geringe stijgen boven den huidigen, door jaar gevangenisstraf geëischt. hetijs reeds verhoogden stand. Thans werd verdachte veroor- Een gunstige omstandigheid is, dee ld tot 9 jaar Rijkswerkinrich- dat het ijsbreken op de Waal is ting met aftrek van voorarrest, <3e~Overheid" niet blijven stellen in gevorderd tot boven Pannerden ontzetting uit de kiesrechten voor ondernemingen weike zich aan en daarmede zoo goed als vol- net leven en ontzetting uit het zware overtredingen van de voor- tooid is. Op den Neder-Rijn is recht eenig beroep of functie in schriften schuldig maken. De het ijsbreken eveneens voltooid. den houthandel gevolgen van deze overtredingen ^,Tlrirv uit tc jn HEET WATER GEVALLEN, deven. Maandag j.l. viel een 3-jarig ki tiifvifr KNOEIDE MET in het clubgebouw Café „La Belle kindje J. W. Q., wonende aan de KRUIDENIEIi jUNuraur. ,T7W, Kr„ zijn immers zoo ernstig, dat zij tot een ontwrichting der voorzie ning kunnen leiden. In de afgeloopen maanden was het noodzakelijk tegen verschei dene ondernemingen proces-ver- baal op te maken wegens het plegen van distributie-delicten van ernstigen aard. Het betrof A. C. Dieleman te Axel. Afge wezen 1. Practijkdiploma: mej. E. J. Riemens, mej. S. Leunis. beiden te Terneuzen, imej. G. Oppe te Zaamsiag, mej. A. C. L. Duijm, mej. S. Verstraten, beiden te Axel, de heeren P. M. Meijer, C. de Kraker, M. van Kolk, allen te Februari j.i. had het Hof 18Terneuzen, L. de Bakker te Boschkapelle en T. A. van Leem put te Hengstdijk. Afgewezen 1. Snelheidsdiploma: mej. R. den Hooglander te Groenendijk. Gezellige Avond v.v. „Terneuzen". Donderdagavond werd door de voetbalvereen. „Terneuzen" voor hare leden met hunne dames een Gezellige Avond georganiseerd 16.U0 Tafeltennis; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Kerkdienst;. 18.30 Nederl Strijdkrachten; 19.15 Kent gij uw Bijbel 19.30 Nieuws; 19.48 Sport; 2U.D8 De gewone man; 20 15 ,,De zilvervloot; 21.15 Hoorspel; 22.00 Nieuws; 2.20 Avondgebed; 22.35 Liederencyclus. Hilversum II: 10 00 Geestelijk leven; 10.15 Strijkkwartet; 11.00 Gedichten; 11.15 Triangel; 12.00 Gram.; 12.40 Gem. koor; 13.00 Nieuws; 13.15 The Romanoers; 13.50 N. S.; 14 05 Boekbespr.; 14.30 Kamerorkest; 15.45 The Skymasters; 16.40 Sportflitsen; 17 00 Cabaret; 17.30 Oome Kees je; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18.30 Cursus; 19.00 Kerkdienst; 20.00 Nieuws; 20.15 Waltztime; 2045 Herscngymn.21.15 Gram.; 22.00 Hoorspel; 22.35 Charme der melodie; 23.00 Nieuws. MAANDAG 10 MAART. Hilversum I: 10.00 Duëtten; 10 30 Morgendienst; 11.15 Oude en nieuwe schrijvers; 11.45 Fam. ber.; 12.00 Sangh en spel; 13.00 Nieuws; 13.15 O lesta-ens.; 14.00 Voor jonge moeders; 14.20 Piano; 15.00 Me.sjeskoor; 15.30 Piano en fluit; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Amst. voc. ens.; 17.15 Hoor je het verschil?; 18.00 Sport; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 N.euws; 19.15 On der de leeslamp; 19 35 Piano-duo; 19.45 Landbouwrubr.; 20.00 Nws; 20.08 Vrouwenkoor; 20.50 Lijdens meditatie; 21.10 Omroeporkest; 22 00 Nieuws; 22.15 Act. geluid; 22.30 Gram. Hilversum II: 10.00 Morgenw.; 10.20 De regenboog; 11.00 Voor dracht; 1110 Gram.; 12.00 Johan Jong; 12.35 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Attentia; 14.00 Zang; 14.30 Voor de vrouw; 14 45 Omroep orkest; 15.30 Voor de kleuters; 15.45 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Amst. politie; 19 00 Amst. Strijkkwartet; 19.40 Omroepkoor; 20.00 Nieuws; 20.15 Cavalleria Ruslicana; 21.25 Hoorspel; 21.50 wacht), 19 j., jd Huwel.-voltrekkingen. 6 Febr. Cornells L. J. van Hecke, 22 j jm. en Alma M H. de Gronckel, Metropole-orkest; 22.20 Amst. 25 j„ jd 13 Febr. Francois Jan- Strijkkwartet^ 22.45 Geestelijk of het bouwbe- oefenen voor het mate in ons voedsel aanwezig te higr veejaj bet niet opgeven van ejjn. Het wordt namelijk in hoofd- groote VOOrraden distributiegoede- zaak verkregen uit boter, kaas, melk, vette haring, levertraan, enz. Nu is weliswaar voor velen het boterverbruik van thans niet minder dain voor den oolcg, maar toen werd als regel de margarine ook gevitamineerd. Na de bevrijding slaagde men er niet direct in een voldoende hoeveelheid vitamine-A praepa- raat aan te koopen, doch thans is een groot deel van de door de regeering gekodhte hoeveelheid geleverd, zoodat met de vitami- neeriir.g een aanvang kon worden gemaakt. VEERPONT ZINKT OP DEN RIJN. /- Naar de Britsche Nieuwsdienst In Duitschland meldt, is bij Neuss aan den Rijn een veerpont met 25 passagiers gezonken. Negen pas sagiers zijn gered. Omtrent het lot der anderen heeft men nog geen zekerheid. AMERIKAANSCHE MAILBOOT IN BRAND. Op de 16.552 ton metende Ame rikaansche mailboot „John Eric- son," die Zaterdag naar Le Havre zou vertrekken en thans nog in de New Yorksche haven ligt, is brand uitgebroken. De Britsche mailboot Queen Elizabeth," welke slechts 40 nieter van de „John Ericson" verwijderd ligt, heeft van de kustwacht be vel gekregen van haar aanleg plaats te vertrekken en in het midden van de Hudson rivier voor anker te gaan. VERZOEK VAN BRITSCHE ATOOMGELEERDEN. Als Bevin, de Britsche Minister van Buitenlandsche Zaken, te Moskou aankomt, zal daar een „belangrijke mededeeling" van een Britsche commissie op hem wachten, waarvan vooraanstaande atoomgeleerden en politici deel Uitmaken. De commissie dringt er bij hem op aan, de kwestie van de atoomenergie met Stalin, en Marshall te bespreken. De moeilijkheden, die een con- tröle op de atoomenergie in den weg staan, zijn niet onoplosbaar aldus de commissie, en do rege ling van de kwestie zou de op lossing van alle andere hangende Internationale problemen zeer ver gemakkelijken. ren, waardoor deze aan de nor male distributie werden onttrok ken, het „zwart" koopen van grondstoffen en het vervaardigen van goederen zonder de daartoe vereischte vergunning. De ver koop van die grondstofien en goe deren geschiedde vrijwel steeds tegen prijzen, welke ver boven de wettelijk geoorloofde lagen. Voor al deze overtredingen zullen de betrokkenen zich te zijner tijd voor den bevoegden rechter heb ben te verantwoorden. Intusschen heeft de ernst van de bij de onderzoeken aan het licht gekomen feiten de overheid doen besluiten thans op krachtige wijze op te treden tegen onder nemingen, welke ernst ge distri butie-overtredingen hegaan en haar voor onbepaalden tijd uit te sluiten van deelneming aan he. productie- en distributieproces. Dit zal in de meeste gevallen medebrengen, dat deze on er- nemingen komen stil te liggen. Met de belangen der werknemers zal bij, het nemen van dezen maat regel vanzelfsprekend zooveel mogelijk rekening worden gehou den. Obrechtstraat te 's-Gravenhage, in een pan heet water, tengevolge waarvan het kind zulke ernstige brandwonden kreeg, dat het Don derdag in het R.K. Ziekenhuis, aan het Westeinde overleed. CAMOUFLAGE BATE NIET. Was in den oorlog camouflage iets heel gewoons, thans kwam de houding van zekeren J. v. d. O., uit Tegelen, die in de buurt van het grensplaatsje Neeritter, om hangen met een wit laken door de de sneeuw wandelde, in de oogen der grenscommiezcn wel eenigs zins verdacht voor. Bij fouillee ring bleek deze witte sneeuw- wandelaar 20 kg roomboter bij zich te hebben, die kennelijk be stemd was voor den smokkelhan del op België. De boter werd in beslag geno men en v. O. naar de gevangenis in Roermond overgebracht. TEXTIELCOUPURES GESTOLEN. De Enschedésche politie heeft dezer dagen den 19-jarigen kan toorbediende B. D. te Enschedé gearresteerd, die textielcoupures Een heethoofdige juffrouw! Voor den Economischen politie rechter te Amsterdam verschenen VrijUaignitdcIag de Gebr. Van Os uit Amsterdam, beschuldigd van het namaken van distributie bescheiden. Reeds sinds Januari volgde de Amsterdamsche recher che een spoor, waarvan men ver wachtte, dat het zou leiden tot de opsporing van een werkplaats waar valsche bankbiljetten wer den gedrukt. Dezer dagen wérd in een per ceel -aan den Overtoom te Am sterdam een inval gêdaan, doch in plaats van bankbiljetten wer den hier distributiekaarten aan getroffen, die bij onderzoek valsch bleken te zijn. De Gebr. van Os, wien het pand aan den Overtoom behoort, zijn resp. steendrukker en fotograaf- clichémaker. Tabaks- en suiker- kaarten werden gefotografeerd, geclicheerd en daarna afgedrukt De gebroeders beweerden Vrijdag tegenover den Economischen Poli- Een Haagsch kruidenier deed in 1945 aangifte van een inbraak, waarbij zijn brandkast, waarin de opplakvellen met bonnen gebor gen waren, verdwenen was. De man gaf op, dat hij 29.600 bonnen voor verschillende artikelen ver miste, waarvoor hij van den disti- butiedienst een vergoeding in toe wijzingen ontving. In Juni con stateerde de C.C.D. bij een con- tröle in de zaak van dezen kruide nier weer groote tekorten met het gevolg, dat hij nu een boete op liep van ƒ500. In den loop van dat jaar ging hij drie zijner win kels verkoopen en om de aspirant- koopers de zaak zoo gunstig mo gelijk voor te stellen, vulde hij nieuwe tekorten in de eene zaak aan uit de voorraden van zijn an dere. Zoodra de koop gesloten was, werden de aanvullingen weer weggehaald. Dit geknoei kwam natuurlijk uit. De C.C.D. stelde weer een controle in, waarbij ook de diefstal van de brandkast na der bezien werd. De kruidenier bekende, dat hij de brandkast had weggebracht om diefstal te kunnen voorwenden. Vue". Na een openingswoord van den Voorzitter, werd een geva rieerd programma uitgevoerd, waarbjj naast muziek en zang eenige schetsjes en tooneelstukjes voor het voetlicht werden ge bracht, welke algemeen in den smaak vielen. Vooral de na de pauze opgevoerde éénacter „Knal gas"' bracht de lachspieren danig in beweging. Het geheel werd op geestige wijze door een confe- ïencier aan elkaar gelijmd. Nadat de Voorzitter nog een slotwoord had gesproken, waarbij hij zich speciaal tot de dames richtte, bleef men onder de lus tige tonen van een band nog eenige uren gezellig bijeen. MIDDELBURG. Zware boete voor graan handelaren. De bijzonder politierechter heeft den graanhandelaar L. N. uit Krabbendijke veroordeeld tot een boete van 2000, subs. 4 maan den hechtenis, en den graanhan delaar G. H K. te Waarde tot een boete van 1500, subs. 3 maan den hechtenis, omdat zij graan clandestien verhandeld hebben. sen, 28 j., jm. en Elisabeth J. Op peneer, 21 j., jd. Cornells Schuit- vlot, 28 j jm. cn Maatje Koster, 21 j„ jd. 27 Febr. Frans Jansen (van Terneuzen), 22 j., jm. en Cornelia Y. van do Vijver, 19 j, Jd. Geboorten 7 Febr. Dingeman Jacobus, z. van Meertinus Oggel en Elisabeth P. Maassen. 18 Febr. Joris Jan Aflriaan, z van Adriaan Kolijn en Krina E. Hollebek. 22 Febr. Brigitta Celina ffiaria, d. van Eduardus E. van Acker en Imelda M. M. Vcreecken. 25 Febr. Frangois Jan Angela, z. van Jan j. Verlinde en Maria M. Chris- tiaens. Overlijden. 1 Febr. Neeltje T. de Feijter, 63 j., eebtg. van Jan P. van Alten. 2 Febr. Maria de Pooter, 86 j echtg. van Adriaan de Pooter. 4 Febr. Helena Meer- tens, 77 j„ wed. van Frederik G. van Tatenhdve. Anna M. M. van Mol, 69 j., wed. van Johannes F. Hejjens. 11 Febr. Jacob Andries van Hoeve, 78 jweduwn. van Adriana M, Lijbaart. 13 Febr. Frangois J. van Kerkvoorde, 60 j., echtg. van Maria P. Romein. 14 Febr. Blazina Priester, 73 j„ wed van Cornells P. de Regt. 15 Febr. Johannes P. L. van Hecke, 62 j, echtg. van Augusta Ph. Chr. Beck. 17 Febr. Melania de Bioc'k, 74 j„ wed. van Eduar dus F. van den Bos, jj Sluis. Geboorten. 4 Febr. Gertrude, d. van D. J. Hogerheide en A. S. Keijmel. 5 Febr. Jan, z. van K. Riemens en C. A. Hoebé. 9 Febr. Gerda Francisca, d. van C. J Debaere en M. D. Christiaansen 13 Febr. Peter Harry, z. van A. IJspeert en A. de Vries. Overlijden. 5 Febr. Sara Ris- seeuw, echtg. van A. J. le Clercq 6 Febr. Jan Riemens, z. van K. Riemens en C. A. Hoebé (overl. te Oostburg). 13 Febr. Ludovicus leven; 23.00 IJIieuws. DE LANDBOUW IN WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN. In de rubriek ten behoeve van den Landbouw, welke wordt voor bereid in samenwerking met de Afdeeling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Vis- scherij en Voedselvoorziening, spreekt Maandag 17 Maart as. te 19.45 uur over den zender Hil versum I, de heer L. van Dijk, Rijkslandbouwconoulent voor Z. Vlaanderen, over het onderwerp: „De landbouw in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen". C. Dhondt, echtg. van E. M. Naeyaert. Jacobus A. Poisson- nier, weduwn. van J. van de Vij ver (overl. te Oostburg). 4 V Vogelwaarde. Huwelijks-voltr.11 Febr. Jo seph de Waal, 29 j„ (won. te Schimmen (L.) en Augusta van Damme, 30 j. Geboorten: 10 Febr. Herman J. V., z. vafi Albertus Krieckhaert en Elisabeth R. van Assche. 14 Febr. Petrus A., z. van Edmondus P. Pieters en Angal C. S. de Schep per. 19 Febr. Constantinus F., z. van Petrus A. Vonk en Alphonsia G. A. Lambert. 23 Febr. Marijke Y., d. van René Lossie en Martha M. Maas. 26 Febr. Helaire F., z. van Johannes F. Eggermont en Celine van Landeghem. 28 Febr. Alphonsus P. M„ z. van Jozef Bouchaut en Maria Franssens. Overlijden: 8 Febr. Petrus A. de Smet, 48 j., echtg. van Rosa A. van de Paepe. 11 Febr. Josephus Vonk, 84 j., echtg. van Anna M. van Dorsselaer. 19 Febr. Mathilda C. Mahu, 44 j., echtg. van Petrus Mahu. 21 Febr. Josephus P. Adri- aansen, 75 j. 22 Febr. Augustus de Bakker, 78 j., echtg. van Pieter- nella Maas. 5. 37—3126X37 I 6. 42X31 7—12 j 7. 41—37 Dit kon wel even wachten. Beter is eerst 4742 en 3430. 7. 12—17 Een sterk Zeeuws tiental be- De oude theorie sohreef hier haalde de 22e Februari een grote 20—24 voor. Zwart zoekt echter overwinning op een vernieuwde onregelmatig'spel. Antwerpse ploeg, waarin w(j 26. Zeeland slaat Antwerpen. van de vóóroorlogse spelers alleen den problemist Baeke terugvon den. De bewoners van de Sin jorenstad, die gehandicapt waren door het ontbreken van Bordon en Claessens, zagen zich „op eigen veld" met niet minder dan 173 door de Zeauweri geslagen. Een grote indruk heeft het Antwerpse spel niet op ons ge maakt. 8. 9. 10. 11. 47—42 34—30 40—34 45—40 Geheel spel. 12. 28X17 31—26 36X27 30—25 25X14= 4944 in de lijn 13. 14. 15. 16. 2—7 20—24 7—12 17—22 van Zwarts 11X22 22X31 14—20 1—7 9X20 Het blijft stellig een heel 17. stuk heneden toet peil van Luik, De witspeler, een oude rot, die De spelers der twee eerste bor-uit de vroegere Antw. club „Fran- den, Verpoest en Baeke, stekenke de Winde" stamt, loert op 7— met hoofd en schouders boven 11. Hij zou dan winnen door 27 hun clubgenoten uit. 22, 32X 21, 3329 en 38X16, de j 0 C0UP Philippe in z'n eenvoudigste Hier volgt de partij aan bord 8. vorm. Wit: Anthonis, Antwerpen. 1. 33—28 2. 39—33 3. 31—27 Zwart: Joh. de Smet, IJzendijke. 17—21 21—26 18—23 17. 18. 4—9 10—14 Ook 1923 kwam hier in aan merking. 4. 44—39 12—18 46—41 Ook thans wag 7—11 niet mo_ gelijk. 19. 33—28 Verleidelijk is 5045. Dit belet eerstens 2429 wegens 3228, 26X17 en 31X1, Op 6—11 volgt 32—28 en 26X 16, terwijl 711 weer beantwoord zou worden met de slag 38X16 (zie boven). Zw. 20—25 ware niet aan te bevelen, omdat Wit zich dan losmaakt door 3429 of de afwachtingszet 4136 speelt, het geen neg beter is. Ten slotte be vrijdt Wit zich op 510 door 34—29. Na 5045 zou Zwart echter 2329! en 18X29 laten volgen, waarmee het witte spel volkomen lamgelegd wordt. 19. 5—10 20. 39—33 24—29 21. 33X24 19X39 22. 44X33 14—19! Natuurlijk! Het is nu leerzaam, hoe Wit in weinige zetten wordt doodgespeeld. 23. 41—36 24. 37—31 25. 5045 26. 43—39 x 27. 42—37? Verhaast het einde. zen wa3 4034 27. 9—14 28. 48—43 Om twee redenen was hier 48 42 nodig. Zwart gaat 1217 spelen met allerhande gevaren voor Wit. Op 4034, Zwart 2429 kan Wit dan terugslaan 35.X44 om de dreiging 1721 tijdelijk te pareren. Ver der zou 48—42 Zw. 2025 belet ten wegens de coup royal 2722. enz. Intussen was ook na 4842 het witte spel o.i. niet te hcuden. 28. 12—17! Leidt tot directe schijfwinst. Wit is geheel uitgespeeld en heeft geen speelbare zet meer. Een fraaie en leerrijke stand, die een diagram waard is. 10—14 20—24 14—20 7—11 Aangewe- Wit heeft maar drie zetten. Op 40—34 volgt 24—29, 20X40 en 1721. Op 2721 volgt heel mooi 16X27; Wit 32X12, 23X41; 12X23 (anders schijnverlies), 19X 28; 36X37 (anders dam), 2832!; 38X27 en 2430 met dam op 49. Een gevaarvol Kikke-zetje. 29. 28—22 Dat was dus het enige. 29. 17X28 30. 33X22 8—12! En Wit moet een schijf ver liezen. 22—17 11X22 32. 27—21 16X27 33. 32X21 3—8 34. 21—16 24—30 35. 35X24 19X30 36. 26—21 20—25 37. 31—26 30—34 38. 34X30 25X34 39. 40X29 23X34 40 38—33 15—20 41. 37—31 20—25 42. 31—27 22X31 43. 26X37 14—19 Hier werd de partij afgebroken en remise gegeven. De Zwartspe- ler moest de laatste trein halen en zat al een half uur op hete kolen. Na enig geharrewar nam hij genoegen met remise, ofschoon hij glad gewonnen stond. Een enkele variant is voldoende: 44. 37—32 (of?) 19—24 45. 43—38 (of?) 24—30 46. 32—28 (of?) 18—23 enz. Zwart dacht terecht: „Of wo nou met 17—3 of met 182 win nen, dat maakt niks uit." Inderdaad! Maar als we nog eens tegen Antwerpen uitkomen, krijgt die Witspeler een klok. Hij had zeker vijfmaal zoveel tijd nodig gehad als zijn tegenstander. Dat iemand .goed uit z'n doppen kijkt en op z'n gemak z'n partijtje speelt, allemaal best, maar ie moet er geen potje van gaan maken.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3