u;« *u s S& m 4' Vragen aan den Minister Binnenlandsch nieuws. WEDEROPBOUW BOERENBEDRIJVEN Wat de Radio brengt Oistributienieuws T 131 3 PRIJZENBESCHIKKINGEN 0e Belgische arbeiders bij de Bata in staking Stuwpanden op de Maas loopen vol Boeken voor de jeugd in de getroffen gebieden SPORT Nieuwe geneesmiddelen tegen infectieziekten Officieele publicaties Gemeente Terneuzen Brandstoffeuscliaarsclite cn examens. Het lid der Tweede Kamer de heer Deering heeft aan den Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het den Minister bekend, dat mede in verband met de schaarschte aan brandstoffen zoo wel het onderwijs op de scholen als de studie thuis bij verreweg de meeste candidaten, die dit jaar een examen hopen af te leggen, zeer veel te wenschen overlaat? 2. Zoo ja, is de Minister dan niet van meening, dat het aan beveling verdient de examen- eischen voor dit jaar in het bij zonder ten opzichte van de parate kennis tot het strikt noodzake lijke te beperken? 3. Is de Minister bereid reeds thans te bevorderen, dat de ■eischen van die examens, waarop de Overheid invloed kan uitoefe nen, zoo deskundig mogelijk be perkt en eventueel eenigen tiju later gehouden worden? 4 Indien de Minister de vorige vraag eveneens bevestigend beantwoord, is hij dan tevens be reid alle maatregelen te doen treffen, opdat de candidaten zoo spoedig mogelijk van de aange brachte wijzigingen op de hoogte festeld worden en dus hun studie iernaar kunnen richten? mogen invoeren te laag geacht wordt. De waarde van de in té voeren goederen bedraagt 10, per week. Ook Woensdag duurde de staking voort. Slechts een kleine groep arbeiders was aan het werk gegaan. Het totaal aan tal Belgische arbeiders bij de Ba- tafabrieken bedraagt ong. 300. In de Staatscourant van Dins dag zijn opgenomen een „prijzen- beschikking handelsmarges zolen materiaal 1947" en de „wijziging prijzenbescbikking walserijproduc- ten 1946''. Bjj de Batafabrieken te Best is thans een groot deel van de al daar werkende Belgen in staking gegaan. Evenals by de N.V. Phi lips komen de Belgische arbeiders 's morgens per bus naar Eindho ven en vertrekken 's avonds weer. Dinsdagmorgen zijn zij echter niet ■aan het werk gegaan. Na de ■directie een verklaring te hebben gegeven van hun houding, hebben zjj de fabrieksterreinen per bus weer verlaten. De staking is een gevolg van het feit, dat de limiet waarvoor de Belgische arbeiders in Nederiand van htm verdiende geld goederen -mogen koopen en in België vry Joseph Chifley, Eerste Mi nister van Australië, heeft be kend gemaakt, dat de Australi sche Parlementaire Labourpartij haar goedkeuring heeft gehecht aan de aanbeveling van den Mi nisterraad, dat Australië 25 mil- lioen Australische ponden aan Engeland zal schenken als bijdra ge in de oorlogskosten van Enge land in en om den Stillen Oceaan. EEN GRIJZE ZWARTE. ■Een onschuldig uitziend grijs mannetje, die den bijna aarts vaderlijken leeftgd van 75 jaar had bereikt, is Dinsdag tijdens een razzia in een café aan de Veemarkt te Rotterdam gesnord. Het -grijze mannetje bleek ver schrikkelijk zwart te zijn. Hij had hij zich 1000 rantsoenen room boter, 620 rantsoenen vleesch, 700 rantsoenen margarine, 3 ver- snaperingskaarten, 105 punten voor keukengerei, 142 textielpun ten, 169 losse bonnen en een toe- slagkaart voor a.s. moeders. Aan „zakgeld" droeg hij by zich een bedrag van 639. Toen de econo mische recherche eens by hem thuis ging kyken, werden er 23 kaasjes gevonden. Hij had er tot zijn eeuwfeest zijn boterham mee kunnen beleggen. OFFICIER VEROORDEEL». De luitenant Th. J. A. H. werd Woensdag wegens verduistering, subsidiair heling, door den krijgs raad te velde veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met ontslag uit den militairen dtenst. H. nam volgens de dagvaarding sigaretten, afkomstig van diefstal, aan. Het betrof hier een partij van 17.700 sigaretten, die door soldaten te Haarlem uit rijks- eigendom werden ontvreemd. Door oorlogsschade en inunda tie werden in Nederland geheel verwoest 6491 boerenbehuizingen met bijbehoorende bedrijfsgebou wen. Daarenboven nog 14.733 schuren en/of stallen. Ook in dit opzicht werden het zwaarst ge troffen de provincies: N.-Brabant Gelderland Limburg Zeeland Overijsel woningen en bedrijfsgeb. 1995 2017 870 380 507 schuren en/of stallen 4816 3650 -2082 1502 852 Slechts in enkele gevallen, zoo wordt van bevoegde zijde mede gedeeld, kon de definitieve her bouw van boerderijen met byge- Vanwege de langdurige koude epft de stuwen op de Maas dit maal bijzonder lang gestreken geweest. Alle stuwen boven Lith zyn weer in de rivier geplaatst. De diverse stuwpanden zijn echter nog niet vol geloopen. Dit laatste duurt, in verband met den zeer geringen watertoevoer, deize keer zeer lang. De aangrenzende ka nalen, Julianakanaal, kanaal Wes- sem-Nederweert en Zuid-Willems vaart, zyn alle nog met ijs be dekt." Het ysdek van gemiddeld 37 cm maakt het den sleepbooten nog niet mogelijk met het breken aldaar te beginnen. Slechts boven Bom is met het breken een begin gemaakt. Aangezien er met de weersge steldheid de laatste dagen prac- tisch weinig wegdoolt, zal ge tracht worden om, in overleg met België, door „doorstrooming" het proces te bespoedigen. Men wil dan in België Maaswater in de Zuid-Willemsvaart laten stroo men. Aangezien de temperatuur van het Maaswater boven nul is, werkt deze strooming dool van het ys in de hand. Ook het kanaal Wessem-Nederweert kan op deze wijs „doorstroomd" worden. Wat de scheepvaart tusschen Maasbracht en Stein betreft, hier liggen 174 geladen schepen met een inhoud van 112 622 ton (kolen, cokes, bruinkolen en kunstmest) te wachten op de mo gelijke afvaart. Bij Maasbracht liggen voorts nog ruim 100 leege vaartuigen. Dinsdagmiddag verwachtte men, dat de Maas in ongeveer 24 uur het normale stuwpeil bereikt zou hebben. Het kolenvervoer te wa ter wacht echter niet alleen op een vaarmogelijkheid op de Maas, maar voorts op vaarmogelijkheden in aansluitende waterwegen, o.a. het Maas-Waal-kanaal, dat, even als de andere kanalen, nog met ys bedekt is. bouwen worden aangevat. Hier door is n.l. zeer veel hout noodig. Zooals bekend is de houtpositie voor den wederopbouw zeer moei- iyk. Veel voorbereidend werk is reeds verricht, waardoor de defini tieve houw, zoo spoedig de mate riaalvoorziening dit toelaat, zon der verdere vertraging ter hand genomen kan worden. Teneinde de getroffen boeren toch zooveel mogelijk in staat te stellen hun voor ons land belang rijk werk voort te zetten, werden vele noodboerderijen en noodstal len gebouwd. Tot en met 31 Dec. 1946 werden geplaatst: boeren-nood- nood- Circulaire van den Minister. Aan verschillende instanties bij het onderwijs betrokken, heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een circulaire verzonden, waarin hij wyst Gp zijn bedoeling om de getroffen gebie den eeniger mate te heioen door het beschikbaar stellen van boe ken, geschikt voor de verschillen de schoolbibliotheken te beginnen met die voor het lager onderwijs. Uit een gehouden enquête is ge bleken, dat ruim 100.000 boeken van ongeveer 600 schoolbibliothe ken door den oorlog verloren zqn gefaan. De Minister acht het van groot belang, dat dit verlies zoo goed mogelijk wordt hersteld. Een der gelijke aanvulling kar. echter niet gevonden worden door saokoop of aanmaak van kinderboeken op groote schaal, gesteld al, dat de papiersituatie dit zou toelaten. De hulp zal daarom moeten komen van gebieden, die niet door het oorlogsgeweld zijn getroffen. De Minister ziet een bijzondere taak hierin weggelegd voor de jongere generatie, die hier daadwerkelijk steun kan verleenen door van hun boekenschat iets af te staan voor minder fortuinlijke landgenootjes. De Minister denkt hier allereerst aan de kinderen van de lagere en Mulo-scholen, voor wie het af staan van een enkel boek uit het eigen bezit toch een offer zal kun nen beteekenen. Verder aan de leerlingen van Gymnasia, Middel bare scholen, Kweek- en Nijver heidsscholen, kortom aan allen, die ouder geworden, geen behoefte meer hebben aan lectuur van hun jongere jaren en daarvan Iets voor het bovengeschetste doel kunnen afstaan. De Minister rekent hier bij op de hulp en medewerking van het onderwyzend personeel. Natuuriyk moeten geen afdanker tjes en exemplaren zonder omslag of iets dergelijks voor dit doel worden afgestaan. De eigenlqke overdracht zal niet door den Mi nister doch door de kinderen zelf geschieden. Koningin, Prinses Juliana, de Commissaris der Koningin in deze provincie en de Burgemees ter van IJzendijkc. Ook door de leden van het Bondsbestuur is een extra-prijs in den vorm van een prachtige medaille beschikbaar gesteld. Ongetwijfeld zal voor dit con cours groote belangstelling be staan uit de kringen van muziek liefhebbers. De jury wordt waargenomen door den heer D. Speets, dirigent der Amoterdamsche Postharmonie te Santpoort. SCHAKEN. Zeealwsch-Vlaarnsche compe titie beëindigd. Dinsdagavond speelden Temeu- zen II en V.S.V. den laatsten wedstrijd in deze club-competitie. De ontmoeting was van veel be lang voor het bezetten van de tweede plaats. V.S.V. bleek dit maal de sterkste te zyn en be haalde een voorloop.'ge 6—3 over winning. De gedetailleeerde uitslag luidde: Terneuzen II V.S.V. P Stadhcuders-H. Voorhans 01 J.' A. v. d. Hooft-G. Wullems 0—1 Jac. Donze-Th. Wechgelaar YsYs J. FranqoijsM. Nijssen 10 J. v. BortelA. Dieleman 01 M. de Putter—E. Tacq YsYs R. R. VisserM Hendriks 01 M. HamerlinckJ. de Jong O1 P. KieftA. Leenhouts 10 C, BoermanM. Ngssen Jr. onb. Voorloopige uitslag 36 (Verder speelden nog, buiten de competitie om: A. Stadhouders-J. de Kleyn 10 J. Simpelaar-J. Destombes 01 A BliekC. Platteeuw 01 J.' de Waal—J. Altena Ys—Ys De eindstand is door deze uit- slag als volgt geworden: VRIJDAG 7 MAART. HILVERSUM I. 10.00 Uit het boek der boeken; 10.25 Gram.; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Fam. ber.; 12 03 Gram.; 12.30 Muziek corps Amst. politie; 13.00 Nws. 14.00 Gram.; 14 30 „Het eeuwige masker"; 15.10 Gram.; 15.45 Voordracht; 16.30 Na schooltqd; 16 45 Gram.; 17.20 Pianorecital; 18.00 Amusementsork.18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nws 19.15 Lof; 20 00 Nws.20.08 De gewone man; 20.15 „De Zondvloed"; 21.00 Luisterspel; 22 00 Nws.; 22.20 Avondgebed; 22.35 Fantasia. HILVERSUM II 10.00 Morgen wijding; 10.20 De Regenboog; 10.45 Vertelling; 1100 Gram.; 11.15 Voor de vrouw; 11.30 Piano met viool; 12.35 The Skymastera; 13.00 Nws.; 13.15 Orgel en piano; 14.00 Kookkunst; 14.20 Russisch concert; 15.20 Hoorspel; 16.00 Attentio; 16.30 Tusschen twaalf en zestien; 17.00 Orgel; 17.30 Muz. babbeltje; 18.00 Nws.; 18.20 The Ramblers; 18 45 Gram.; 19.15 Gram.; 19.15 Het Irenefonds; 19.30 Cursus; 20.00 Nws.; 20.30 Lezing; 21 00 Men vraagt; 21.30 Buitenl. weekoverz.; 21.45 Stra- diva sextet; 22.15 Jazz-muziek; 22.40 Avondwyding. Terneuzen I V.S.V. Terneuzen H Landau Hoek 8 8 8 8 8 2 1 1 16 10 8 5 1 woningen stallen N.-Brabant 1596 1838 Gelderland 1292 1440 Limburg 644 707 Zeeland 293 602 Overijsel 355 436 Zuid-Holland 43 118 Utrecht 83 108 Noord-Holland 28 68 Groningen 67 93 Drentho 54 77 Friesland 24 32 Totaal 4479 5519 Hiermede kan de houw van boe- ren-noodwoningen als geëindigd worden beschouwd; van nu af zullen slechts definitieve boeren behuizingen worden gebouwd. Wetenschappelijke onderzoekers in Amerika melden de ontdekking van nieuwe geneesmiddelen, waar van sommige zoo krachtig zijn, dat zij met penicilline en strep tomycins kunnen concurreeren, aldus de New-Yorksche corres pondent van de Evening Stan dard. De .geleerden beweren dat de overwinning op longontsteking zekerder dan ooit is. Reeds ne men de gevallen van doodelijken afloop bp ziekten door toepassing van penicilline, streptomycin© en andere geneesmiddelen gestadig af. Een van de nieuw ontdekte geneesmiddelen is 'n geel kristal lijnen substantie, bereid uit Spaansch mos, dat hij Guineesche biggetjes de tuberculose tegen houdt. Deze plant groeit welig in warme streken van Amerika, waar zy in groote massa's op hoornen wordt aangetroffen. Een ander van bovengenoemde geneesmiddelen wordt vervaar digd uit een extract uit de herse nen, Het is reeds beproefd op dieren, die met ziektekiemen wa ren ingeënt welke steenpuist, abcessen, longontsteking, meni- gitis, beeninfectie en voedselver giftiging veroorzaken. Clubkampioenschap van Zeeland. Op 23 Maart vindt te Terneuzen de eerste wedstrijd plaats tus- i schen de kampioen van Zeeuwsch- Vlaanderen, Terneuzen en de kampioen van Zuid-Beveland I Walcheren, Goes of Vlissingen. Zondag 30 Maart wordt de re turnmatch gespeeld in Goes of Vlissingen. Massakamp Zeeland Noord-Brabant. In Goes wordt 2e Paaschdag een massakamp georganiseerd tusschen Zeeland en Nrd-Brabant. Het vorige jaar vond deze ont moeting te Breda plaats. HOCKEY. Competitie afgelast. De strengste aller winters heeft den Koninklijken NederiandscheD Hockeybond dit jaar genoopt een belangrijken er. ingrijpenden maatregel te treffen voor de Ne- derlandsphe hockey-beoefenaars. Voor het eerst in de geschiede nis is Dinsdag besloten dit jaar de zoo zeer gestagneerde hockey- competitie niet verder af te wer ken, omdat het seizoen reeds te ver is gevorderd. Het nog af te werken deel der competitie is n.l, nog zoo omvang rijk, dat het Bondsbestuur beslo ten heeft daarmede het volgend seizoen (dus dat van 1947/'48) te vullen. Ook de promotie- en de- gradatiewedstryden, die aan het einde van de huidige competitie tegen de zomermaanden zouden moeten worden gespeeld, zqn tot het volgend seizoen verschoven. MAXIMUMPRIJS VOOR AARDAPPELEN BIJ LEVERING AAN DETAILLIST. In de Nederlandsche Staatscou rant van Woensdag 5 Maart is een aanvullende beschikking van den Minister van Landbouw, Vis- schery en Voedselvoorziening ge publiceerd: inzake de prijsregeling van consumptie-aardappelen. Hierin is bepaald, dat de ver koopprijs van den gioothandel aan den detaillist niet meer dan 9, per 100 kg voor zand-aardappelen en ƒ10— per 100 kg voor klei- aardappelen mag bedragen. Door deze regeling aldus wordt van be voegde zijde medegedeeld, worden de moeilijkheden voor den klein handel, die onder de huidige om standigheden voortsproten uit het ontbreken van een vastgestelde handelsmarge voor den kleinhan del, weggenomen. STAGNATIE IN ZEEUWSCHE BUSDIENSTEN. Ten gevolge van de gladheid hebben de meeste busdiensten in de provincie Zeeland het vervoer Dinsdagavond moeten staken, ter- wyi ook Woensdagmorgen het verkeer nog volkomen gedesorga niseerd was. Slechts met moeite werden enkele busdiensten met vrachtwagens in stand gehouden. GOES. De typhusversch\jnselen. Het aantal typhuspatiënten in het ziekenhuis te Goes is de laat ste dagen nog iets toegenomen. Het betreft hier echter geen nieuwe infectiebron, doch geval len, die reeds eerder door andere patiënten geïnfecteerd waren. De ziekte is thans niet meer van ernstigen aard. MIDDELBURG. Een afscheid. Vorige week nam zuster J. Ter- wal, die meer dan 17 jaar aan het ziekenhuis hier ter stede als direc trice verbonden was, afscheid van doktoren en verplegend personeel. Namens het Bestuur der Gods huizen bracht de heer W. Berde nis van Berlekom grooten dank aan Zuster Terwal voor alles wat zij in het belang van het zieken huis heeft verricht. WESTDORPE. Schaatsen. Bij de te Luntershoek gehouden schaatswedstrijden namen onze dorpsgenooten Remie, Lucien en Alfred Audenaerde deel. Byna bij alle wedstrijden zaten zij in de eerste prijzen. De heer Remie Audenaerde, die deel genomen zou hebben aan do kampioenschappen te Hein- kenszand, moest terugkeeren in verhand met de groote sneeuw val van Zaterdag j.lwaardoor de banen niet intijds konden wor den vrijgemaakt. IJZENDIJKE. Solisten-concours. Onder auspiciën van de het vorig jaar opgerichte Bond van Muziekverenigingen in Z -Vlaan deren, zal a.s. Zaterdag 8 Maart te IJzendijke een solisten-concours plaats hebben, waaraan door pl.m. 50 solisten uit Oost en West zal worden deelgenomen (waaronder één duo). Aan het bestuur werden toe zeggingen gedaan van medaille's en placquette's van H. M. de HA NIH 1KB HEID GOED. PRIJSREGELING Het verschynsel dat handge- breide goederen zooals pullovers, wanten enz., slechts tegen bui tensporig hooge prijzen in den winkel te verkrijgen zyn, heeft de Overheid genoopt prijsregelend in te grijpen. De prijsregeling die over drie weken in werking treedt, beoogt ten eerste handgebreide wollen goederen tot redelijken prijs in den handel te brengen en ten tweede de verwerking van knotten breigarens door anderen dan Gebruikers zooveel mogelijk te beperken. Het kwam namelijk zeer veel voor, dat fabrikanten en handelaren, die over knotten brei- garens_ beschikten, deze in huis arbeid tot kleedingstukken lieten verwerken en daarvoor een zeer hoogen prijs bedongen. In den prijs van handgebreide kleedingstukken mag nu voor breiloon en algemeene kosten slechts een vast bedrag; worden berekend boven de kosten van het materiaal. Tengevolge daarvan zal de prijs van byvoorbeeld een wollen heerenpullover, in den win kel op ongeveer 22 tot 25 ko men, een paar effen wollen wan ten op ongeveer 2,50 tot 3,50, een wo'.len babycape op ongeveer 10 tot 12. BURGERLIJKEN STAND. Terneuzen. Huwel.-voltrekkingen 27 Febr, Cornells van der Est, 21 j., jm. en Adriana W. Klaassen, 22 j., jd. Geboorten. 20 Febr. Janna Catharina Mechelina, d. van Mat- theus Chr. Cornelissen en Meche lina Florussen (won, te Zaam- slag). 21 Febr. Paul Cyrille Pha- raïlda, z. van René Pollet en Juliana M. Auderaarde (won, te Overslag). 22 Febr. Florentinus André Jozias, z. van Adriaan Dieleman en Leonora M. F. En gels. Ronnie Jan, z. van Arie M. Vroegop en Janna M. P. Egke. 24 Febr. Bemardus Johannes, z. van Pieter A. H. Bracken en Hu- berdina W. J. van der Vorst. 25 Febr. Jacobus Andries, z. van Pieter Meertens en Helena J. de Klerk. Marcus Albert Lima, z. van George J. Dehulsters en Irma M. van de Vijver (won. te West- dorpe). Ebrina, d. van Willem F. de Putter en Janna Jonkers (won. te Zaamslag). Overlijden 20 Febr. Cy'rillis E. van Nieulande, 65 j., echtg. van Sidonie M. van Damme. 25 Febr. Pieter van den Ouden, 87 j., 26 Febr. David van Wijck, 67 j„ echtg. van Adriana C. Deij. 27 Febr. Bernardns Johannes Brae- ken, 3 d„ z. van Pieter A. H. en Huberdina W. J. van der Vorst. KEURING VOOR DEN DIENSTPLICHT LICHTING 1944 De Burgemeester der gemeente Terheuzen brengt ter openbare kennis: a. dat alle oproepingen voor de keuring van hen, die in deze gemeente voor de lichting 1944 zijn ingeschreven, thans zijn vérzonden; b. dat de in 1924 geboren man nelijke personen, die overeen komstig de terzake geldende wettelijke voorschriften in het bevolkingsregister dezer ge meente zijn of behooren te zijn opgenomen en die niet hébben ontvangen een op roeping voor de keuring voor den dienstplicht of een be richt, dat zij niet voor den dienstplicht zijn ingeschreven, zich voor 13 Maart e k. ter gemeente-secretarie moeten aanmelden. Terneuzen, 4 Maart 1947. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. ZITTING BURG. EN WETH. TE SLUISKIL. Op Vrijdag a.s. wordt geen zit ting van ons college te Sluiskil gehouden. Terneuzen, 5 Maart 1947, Burgemeester en Wethouders van Terneuzen. •k hs_ au sa !5 ;a< ar |TT Stel i lEBZl [ggi Eg<l(« pui' IBIS '1 c.N pjj l HZ vs 05

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3