ur m iét l8l DE CONFERENTIE VAN MOSKOU DE PALESTIJNSCHE"]KWESTIE Trygve Lie wil bemiddelen r\ 4ï'. °y De punten der agenda Een lastig geval! DONDERDAG 6 MAART 1947. Gratieverzoek afgewezen Hit c tegen Dr. Schmidt De Fransch-Britsche alliantie onderteekend H. NI. de Koningin blijft voorloopig in Soestdijk Mr. L. J. A Trip overleden Hij wil geen nieuw stookmatariaal verschaffan NSeutvs in enkele regels De Grieksche nota aan de Vereenigde Staten Proces te Neurenberg Motie van vertrouwen in de huidige Republikeinsche Regeering Churchill in conflict met den Speaker Poolsche Luchtbrigade bedenkt Driel Scheersontploffing in Amerikaansche haven [ko ..'Ie cliPjl i§si i -rgii puil ilJI Frankeering bij Abonnement: Terneuzt^ WEERS VEKWACHTIN Q medegedeeld door het K N.M.I. te De Bilt geldig tot Donder dagavond. Dooiaanval dreigt te mislukken. Voor het Zuiden van het land: Zw. tot matige wind overw. tusschen N. en O Zwaar hew. met plaatselijk regen en hier en daar nevel of mist. VRIJE ZEEÏÏ 3de Jaargang No. 446. Advertentieprv per nrm 10 ct; nuntmoü» r>er advertentie i»5Q, Inzendingen advertentie® tot des namiddags 4 uur Rubriek kl. advertentie»! 15 regels 60 ct.. iedere regel meer 12 ct Ver melding brieven ondes: nr. Bureau van dit Blad 10 ct. meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Bande Tcmenzen Abonnementsprijs 8,25 per kwartaal. Marshall's meening. Op de agenda van de conferen tie van Moskou komen de volgen de punten voor: 1. De politieke en economi sche problemen van Duitschland. 2. De toekomstige status van Duitschland. 3. Plannen voor de uiteinde lijke uitvoering, der vredesverdra gen. 4. Amerikaansche voorstellen voor een viermcgendhedenverdrag. 6. Het Ruhrgebied en zijn steenkool. 6. Het onafhankelijkheidsver drag voor Oostenrijk. Hieraan izal mogelijk nog wor den toegevoegd het probleem van de toekomstige controle op de Dardanellen Behalve inzake het onafhankelijkheidsverdrag voor Oostenrijk bestaat op alle genoem de punten een groot verschil van meening tusschen de Sowjet-Unie en de Westelijke mogendheden. Wat de inleidende besprekingen betreft is het belangrijkste vraag stuk, welke rol de kleinere mo gendheden moeten spelen bij het opstellen van het vredesverdrag met Duitschland. Op dit punc hebben in de eerste p'aats de Britsche dominions hun aan spraak op een zoo groot mogelijk aandeel in dit werk krachtig naar voren gebracht. De oplossing van het Duitsche probleem zal een eindeloos geduld en een groot staatsmanschap vereischen. Mo menteel bestaat het gevaar, dat Duitschland in tweeën zal worden gedeeld, waarhij de Oostelijke helït onder Russische invloed zal komen. Rusland staat een gecentrali seerd Duitschland voor, terwijl de Westelijke mogendheden zullen aandringen op de vorming van een soort Statenbond. Voorts zal men niet kunnen ontkomen aan een zwaren strijd over de Oostelijke grens van Duitschland, welke aangelegen heid door de Sowjet-Unie als In feite reeds geregeld wordt be schouwd. Het Rijnland en het Ruhrgebied vormen op zichzelf reeds groote en belangrijke pro blemen. In het licht van het boven staande zijn de Groote Vier niet voornemens op de eerstkomende conferentie de voorwaarden van het vredesverdrag met Duitsch land vast te stellen Zij hopen slechts in staat te zijn het eens te worden over de richtlijnen, waar op tenslotte het uiteindelijke vre desverdrag zal kunnen worden gebouwd. De Minister van Justitie maakt bekend, dat H. M. de Koningin afwijzend heeft beschikt op het gratieverzoek van H. P. M. Bar telsman, tot de doodstraf veroor deeld bij sententie van het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam. Bartelsman heeft In 1943 te Amsterdam tezamen en in ver- eeniging met anderen ten tijde van de Joodsche razzia's tegen geldelijke vergoeding „van 5, voor iederen jood" joodsche per sonen opgehaald en ter beschik king van Duitsche instanties ge steld. Verdachte heeft geheel vrijwillig naar eigen opgaven on geveer 40 joodsche landgenooten aan de Duitschers overgeleverd. Bij zijn vertrek per vliegtuig uit Washington naar Moskou heeft Generaal George Marshall, de Amerikaansche Minister van Buitenlandsche Zaken, aan corres pondenten verklaard, dat het nu buitengewoon twijfelachtig is, of het werkelijke ontwerp van het vredesverdrag met Duitschland voor de conference te Moskou klaar zal zijn. Ook erkende hij tenvolle, dat de besprekingen te Moskou buitengewoon moeilijk zullen zijn en de gevolgen van tijdelijken aard. Marshall sprak de hoop uit, dat het verdrag met Oostenrijk ter sprake zal komen en dat de vier Ministers van Buitenlandsche Zaken voor het einde van de con ferentie tot volledige overeen stemming zullen kunnen komen. Tenslotte verklaarde de Ameri kaansche Minister van Buiten landsche Zaken, dat hij zeer ver heugd zal zijn, indien men over eenstemming zal hereiken over de voornaamste grondbeginselen, die de basis moeten vormen voor het verdrag met Duitschland. een eerewacht en traden vervol gens het kantoor van den onder- Gouverneur binnen. Achtereenvol gens teekenden Bidault, Massigli (Fransche ambassaudeur te Lon den), Be vin en Duff Cooper (de Britsche ambassadeur te Parijs). Toen Bevin na de plechtigheid het gebouw verliet, werd hij door een groote menigte luide toegejuicht. Het Oostenrijtosche communis tische dagblad „Oesterreichische Volkstimme" voorspelt naar aan leiding van het proces tegen Dr. Guido Schmidt, voormalig minis ter van buitenlandsche zaken van Oostenrijk, dat het proces tegen Dr. Kurt Von Schuschnigg, voor malig kanselier van Oostenrijk, die 11 Maart 1938, den dag voor dat Hitier Oostenrijk binnenviel, aftrad, nog grootere vormen zal aannemen. De „Oesterreichische Volke- stimme" is het eenige Weensche blad, dat Dinsdag het feit ver meldde, dat een groot deel van het publiek tijdens de zitting van Maandag applaudiseerde, toen de verdediger van Dr. Schmidt zijn verdediging beëindigd had. Het blad betreurt het, dat de presi dent van het tribunaal het ap plaus zonder berisping heeft laten voorbijgaan. De onderteekening van de Fransch-Britsche Alliantie vond plaats in het met vlaggen ver sierde kantoor van den ondergou- vemeur van het Departement. Het regende, toen Bevin per auto in Duinkerken arriveerde. Hij werd door Bidault verwelkomd, l terwijl een groote menigte het Engelsehe volkslied zong. Nadat de Britsche en Fransche function- narissen elkaar hadden begroet, speelde een Fransche militaire kapel het Britsche vokslied. Bevin en Bidault inspecteerden daarni H. M. de Koningin is voor nemens, zoolang de koude aan houdt, op Soestdijk te vertoeven, omdat Haar verblijf aldaar ge makkelijker verwarmu kan wor den dan het Huis ten Bosch. In den ouderdom van 70 jaar ls Woensdagochtend te 's Gra- venhage overleden Mr. L. J. A. Trip, oud-president van de Ne- derlandsche Bank N.V. Naar wij vernemen zal Zater dag a.s. om 10 uur v.m. de plech tige uitvaart in de St Jacobus- kerk, Parkstraat, worden gehou den, waarna de ter aarde bestel ling in het familiegraf op de oude R.K. begraafplaats aan de Kerkhoflaan zal plaats hebben. Op 11 Febr. jJ. ontving een huiseigenaar te Voor burg oen beschikking van burgemeester en wethouders van Den Haag, waarin hem werd opgedragen, dat hij in een hem in eigendom toebe- hoórend perceel te 's Gra- venhage vijf kamerdeuren, alsmede een balustrade om het trapgat moest aanbren- gen. Thans is door de 's Gra- venhaagsche vereeniging van Huis- en Grondeigenaren namens dezen huiseigenaar uit Voorburg een schrijven gericht aan den raad der ge meente te 's Gravenhage, waarin gezegd wordt, dat „adressant zich door den op dracht van E. en W. be zwaard acht". „Bedoelde deuren en ba lustrade, welke bij bet be trekken van het perceel door den tegenwoordigen bewoner in goeden staat aanwezig waren," aldus dit laatste kdres, ,,zijn door dien bewo ner afgebroken en verstookt, zocdat te dezen niet kan worden gesproken van „op heffing van onderhoudsge- breken", als bedoeld in de bouw- en woonverordening." Rechtens zou de verplich ting tot herstel van de dien tengevolge aan het perceel toegebrachte schade rusten op den huurder, zoo wordt verder betoogd. Voorts wordt in het adres melidng gemaakt van het feit, dat de huurder boven dien zijn huurpenningen niet tijdig voldoet, en uit dien hooide op heden reeds een bedrag van ruim 230 ach terstallig is, het gehuurde perceel op ergerlijke wijze verwaarloost en ook ander houtwerk uit het perceel sloopt. De huiseigenaar verzoekt tenslotte aan B. en W. hun voormelde beschikking van 11 Febr. j.l. in te trekken, daar hij „de rechtmatige vrees koestert, dat hij, mocht hij aan de beschikking van B. en W. voldoen, den huur der slechts nieuw stook- materiaal zal verschaffen". Trygve Lie wil bemiddelen. Trygve Lie, secretaris-generaal der V. N., heeft aan de delega ties der Groote Vijf te Lake Suc cess voorgesteld, een speciale commissie van onderzoek inzake de Paiestijnsehe kwestie in te stellen. De delegaties hebben het voorstel aan hun regeeringen doorgegeven en wachten thans op instructies' Men neemt aan, dat Engeland bereid is het voorstel te aanvaarden. Naar vernomen wordt, over weegt het secretariaat van de V. N. de vorming van een com missie van 12 man vpor het ver zamelen van feiten. Daar geen joodsche oéficieele lichamen lid van deze commissie kunnen zijn, zullen ter wille van de onpartijdigheid ook de Arabi sche landen n!et in de commissie worden vertegenwoordigd. Beide partijen zullen echter volledige gelegenheid hebben hun zaak aan de commissie voor te leggen. Deskundigen verwachten niet dat de commissie, indien zij mocht Worden opgericht, voor einde Maart met haar werk zal begin nen. Oüficieele Zionistische kringen te New York zijn van meening, dat de instelling van een werke lijk onpartijdige commissie geen tegenstand van de Zionisten zal ondervinden. Men verwacht ech ter neg geen uiteindelijke beslis sing voor het bestuur van het Joodsche bureau dit weekeinde te Jeruzalem bijeen zal komen. Een Zionistische woordvoerder verklaarde, dat de Zionistische organen in principe geen bezwaar hebben tegen de voorgestelde Bij de arrestaties, welke Dinsdagochtend te Athene werden verricht, zijn ongeveer 500 com munisten en andere linksgezinde personen gevangen genomen. De razzia werd door Generaal Napo leon Zervas, den nieuwen Minister van Openbare Veiligheid, persoon lijk geleid. De verschillende handelaars- vereeni,gingen van het Antwerp- sche, hebben tijdens een vergade ring besloten deel te nemen aan de stak'ng der kleinhandelaars op 10 Maart e.k. Het comité heeft ook de aansluitingen ver kregen van de vereenigingen der bakkers, schoenmakers en restau rateurs. Bradley, de voorzitter van de subcommissie voor de koop vaardij van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden, heeft een wetsvoorstel ingediend om al le Amerikaanschen uitvoer naar de Sowjet-Unie stop te zetten tot Moskou „een bevredigende rege ling treft" inzake de 95 koopvaar dijschepen, die de V. S. onder de bepalingen van de leen- en pacht wet aan de Sowiet-Unie hebben geleend. De Onderminister van Buitenlandsche Zaken, Clayton, heeft onlangs verklaard dat het antwoord van de U.S.S.R. op een Amerikaansche nota over deze schepen „onbevredigend" was. De Voor-Indische regeering heeft besloten de Voor-Indische bezettingstroepen uit Japan terug te trekken zoo spoedig als dit ge regeld kan worden in overleg met de Britsche regeering aldus heeft de Minister van Defensie in de centrale wetgevende vergadering medegedeeld. De Voor-Indische bezetting in Japan bedroeg op 1 Januari j.l. ongeveer 10.600 man, aldus voegde de Minister er aan toe. De Spaansche Minister van Arbeid, Giron, heeft te Vallado- lid voor een aantal leiders van de Phalanx verklaard, dat de partij haar objectieve kracht niet moet laten_ verzwakken. „Een gevaar lijk gevoel van ontgoocheling, bitterheid en vage ongediscipli neerdheid is over ons gekomen", aldus Giron, „doch voor deze laf heid is geen reden. Wij moeten de revolutionnaire beginselen, van de Phalanx nakomen". De staking in het kranten- bedrijf, die thans bijna drie weken geduurd heeft, zal misschien ein digen door invoering van de „week van zeven (werk) dagen". De bladen verschijnen dan voort aan zeven dagen per week in plaats van zes. Dit zou een saia- risverhooging van 17 percent mo gelijk maken. Een en ander is meegedeeld in een officieel com muniqué over de onderhandelin gen. Financieele en andere hulp verzocht. Het Amerikaansche Ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft de Grieksche nota gepubliceerd, waarin wordt verzocht om „finan cieele en andere hulp" ten einde Griekenland in de gelegenheid te stellen om, noodzakelijke aankoo- pen in het buitenland te doen en zijn burgerlijke en militaire posi tie te versterken. De nota zegt, dat Griekenland om te kunnen bestaan geld noo- dig heeft voor den aankoop van voedsel, kleeren, brandstof en zaaizaad. Verder moet de regee ring in de gelegenheid zijn, zoo gaat de nota voort, om de orde en rust in het land te herstellen en daartoe is financieele hulp noodig. In de derde plaats moet Grieken land worden geholpen aan de fi nancieele middelen om in de toe komst voor zichzelf zorg te kun nen dragen. Ten einde de hulp efficient te doen zijn is, in de vierde plaats ervaren Ameri- kaansch administratief, econo misch en technisch personeel noo dig. Deze Amerikanen moeten ook de jonge Grieken opleiden, opdat deze later zelf de verant woordelijkheid op zich kunnen nemen. De nota eindigt met de ver klaring, dat Griekenland door den oorlog totaal uitgeput is. Daarom wendt zich Griekenland met een dringende bede tot Amerika. De nota was onderteekend door den Griekschen premier. Maximos en den Minister van Buitenlandsche Zaken, Tsaldaris. Woensdag is te Neurenberg het proces begonnen tegen 15 Duit sche advocaten, die er van be schuldigd worden, onder het mom van de wet op groote schaal men- schen te hebben vervolgd en den dood te hebben ingejaagd. De aanklager citeerde een artikel van Goebbels uit November 1934, waarin deze onder meer verklaart, dat de nazi's wettig aan de macht zijn gekomen om onwettige daden te verrichten. Volgens den aan klager izijn tengevolge van een Wehrmachtsbevel tusschen Dec 1941 en Nov. 1943 meer dan 5200 personen aan speciale gerechts hoven uitgeleverd. In Nov. 194- vaardigde Himmler een bevel uit, dat Polen, joden en zigeuners niet door gewone rechtbanken berecht zouden worden, maar aan de poli tie zouden worden uitgeleverd. commissie mits de Britsche regee ring intusschen de mandaatsvoor- zieningen betreffende immigratie en aankoop van land ten uitvoer brengt. •De woordvoerder verklaarde voorts, dat art. 80 van bet Hand vest der V N. duidelijk inhoudt, dat onderhandelingen voor een nieuwe overeenkomst inzake Pa lestina geen verandering brengen in de bepalingen van bestaande internationale verdragen en de Britsche regeering en de aijge- meene vergadering tusschen nu en September niet bet recht heb ben de uitvoering van de man daatsvoorzieningen op te schor ten. Naar het Fransche persbureau A.F.P. meedeelt, is tiidens de bij eenkomst yan het KNI.P. van Woensdagmorgen door alle par tijen, met uitzondering van de Masjoemi en de P.N.I., een motie ingediend, waarbij vertrouwen wordt uitgesproken in de politiek van de huidige regeering, in het bijzonder met betrekking tot de onderhandelingen met de Neder landers De zitting van hot K.N I.P. zou waarschijnlijk Woensdagavond worden besloten. Winston Church'11 de leider der opnositie in het Britsche Lager huis, is scherp terechtgewezen door den speaker (voorzitter), daar hij, toen zijn partijgenoot Shepherd bezig was met het stel len van vragen, plotseling op stond en zelf een vraag ging stel len Het reglement zegt, dat, in dien twee leden zich tegelijkertijd van hun zetel verheffen om vra gen te formuleeren, één hunner weer moet plaats nemen en wach ten. Shepherd liet Churchill voor- #aan, maar kolonel Douglas Clif- ton Brown, de speaker, wees Churchill terecht wegens „gate crashing" (voor zijn beurt spre ken) Churchill werd „zeer rood in het gez'cht en boozer dan hij in langen tijd geweest was". Later wgs hij „bleek van woede" en protesteerde tegen het optreden van den speaker. Deze echter hield voet bij stuk: Churchill had eerst dienen rond te kijken om vast te stellen af iedereen was ?6ZGtGH Later wilde Churchill opnieuw een Vraag stellen en begon aldus: „Mag ik, indien ik thans niet voor° mijn beurt spreek, wellicht een aanvullende vraag stellen Er klonk geroep van ,.orde, orde' en er ging een gelach on toen het communistische lid William Gal lagher Churchill antwoordde met: „Welzeker als je je maar netjes gedraagt". De commandant der 1ste Pool sche Luchtbrigade heeft een be drag van 150 Pond-sterling en van ƒ5000, door deze brigade bij een gebracht, ter beschikking ge steld van den burgemeester van Driel. Deze bedragen ziin bestemd voor de school te Driel, welke verwoest werd tijdens de operaties bij Arnhem, toen dit gebouw door de Poolsche brigade gebruikt werd als veldhospitaal. De Polen zijn voornemens deze bedragen persoonlijk ter hand te stellen door het zenden van een deputatie naar Nederland op 7 of 8 Maart. In de haven van Houston (Texas) heeft een ernstige ont ploffing plaats gehad aan boord van bet 10.926 ton metende Ame rikaansche tankschip „Lyon's Door de politie werd medege deeld dat er waarschijnlijk 15 ge wonden zijn. De politieambtenaar zeide, dat het gat in de scheeps romp groot genoeg is om er met vier auto's doorheen te rijden. Ste DBBZl v. jpjf j

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1