11 De „Mariin Behrman" te Priok De benoeming van Minister Neher VI ^1 DINSDAG 4 MAART 1947. Waarnemend Directeur-Generaal P. T. T. VOERT OOK BELGIË BESPREKINGEN? Het proces tegen Kesselring HET PROCES TE TOKIO Politiek werd op den achtergrond gesteld De'strljd In Griekenland MINISTER NEHER BEËEDIGD De moordenaars van Mateottl President Truman over den Dienstplicht Geheimzinnige ontploffing tc Chicago 0e nieuwe spelling in België C. PIEK IN CASSATIE ^Denazilicalie it A nwU I •gerr] tl 'li Frankeering bij Abonnement: Terneuzt.. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M I. te De Bilt geldig tot Dinsdag avond. Koude ochtend. Koude nacht met matige tot strenge vorst. Nog mist, die zich overdag oplost met temperaturen om het vries punt. Weinig wind. 3de Jaargang No. 444. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Hand* - Teroenzen Abonnementsprijs S.25 Advertentieprv per mm 10 et; minimam :>er advertentie 1.ÖQ, Inzendingen advertentie# tot des namiddags 4 uur Rubriek kl. advertentie»: 15 regels 60 et.; Iedere regel meer 12 et. Ver melding brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10 ct. meer. per kwartaal. INDONESIË. De „Kortenacr" ligt thans tegenover de „Martin Behrman" In de haven van Priok. De com mandant van de „Kortenaer" G. B. Portuyn, verklaarde tegenover Aneta, dat er van den kant van de .Martin Behrmin" geen moei lijkheden waren ondervonden; de kapitein van het schip R. Gray, toonde integendeel volledig be- gTip voor de positie van den Ne- derlandschen officier, die volgens zijn instructies moest handelen, evenals kapitein Gray zelf. De republikeinsche berichten, dat kapitein Gray een ..sit down"- staking had afgekondigd en ge weigerd had op eigen kracht naar Priok te varen, zoodat de Neder landers gedwongen zouden zijn het schip te sleepen, werden, zoo wel door G. B. Fortuvn als door kapitein Gray, ontkend. Kapitein Gray verklaarde, dat de republikeinen te Cheribon het scheepsregister hadden achter ge houden en hij mocht volgens de Amerikaansche scheepvaartbepa lingen niet zonder dit register varen. Indien echter het schip wordt opgebracht, is de comman dant niet langer meer verant woordelijk. Kapitein Gray ver klaarde verder geen instructies van zijn maatschappij te hebben ontvangen om in plaats van een Nederlandsche haven aan te doen. naar Colombo op te stoomen, zoo als van republikeinsche zijde werd bericht. Maandag zal de lading van het schip worden onderzocht. Schadevergoeding getroffen Chineezen. De Nederlandsche consul-gene raal te Singapore heeft medege deeld, dat de Nederlandsche re geering 12.000 dollar schadeloos stelling zal lie talen aan de nage laten betrekkingen van een Chi- neesch zeeman, die eind Juli „bij vergissing" werd doodgeschoten, toen een Chineesch handelsvaar tuig door een patrouille van de Nederlandsche marine werd aan gehouden. Zoolang geen nieuwe directeur- generaal der PT.T. is benoemd, zal deze functie worden waarge nomen door den heer T. V. Hou- welingen, hoofddirecteur. P.T.T. het Brussel bewaart stilzwijgen. Gewoonlijk welingelichte krin gen te Brussel onthouden zich zorgvuldig van commentaar op de persberichten uit Londen, volgens welke België van plan zou zijn stappen te doen bij de Britsche regeering met het oc.g op het sluiten van een Britsch-Belgische alliantie, gelijk aan de Britsch- Fransche. Dezelfde kringen be waren ook het stilzwijgen over de geruchten, welke te Brussel de ronde doen in verband met de bezoeken aan Parijs van den Prins-regent van België en den Belgischen Minister van Buiten- landsche Zaken, Spaak."" Volgens deize geiuchten zouden de Prins-regent en Spaak te Pa- rgs besprekingen gehouden heb ben over de mogelijkheid van een Fransch-Belgische alliantie. In politieke kringen heeft men tot dusver slechte te verstaan ge geven, dat België's buitenlandsche politiek de uitbre'ding van de be trekkingen met de boudgenooten uit de beide wereldoorlogen nim mer uitsluit en dat het eenige, waartegen Be'gië zich absoluut verzet, is het verdeelen van de wereld in twee bloes. De consul-generaal voegde hier neg aan toe, dat de Nederlandsche regeer ng ever^ens overweegt schadevergoeding te verleunen aan de Cirneesche slachtoffers van het incident te Palsmbang, waarbij Chineosche inwoners van deze stad tengevolge van Neder- landsch granaatvuur op de markt, schade leden of gedood werden. Op 19 Januari overhandigde de Chineesche regeering nota's aan de Nederlandsche en Indonesische autoriteiten, waarin geprotesteerd werd tegen de zware verliezen, welke aan Chineesche ingezetenen van Palembang hij de gevechten tusschen Nederlanders en Indone siërs, werden toegebracht. Po overstoomingen te Soerabaja. In verband met de overstroo- m.ingen in den sector van Soera baja, waardoor een groot deel van den te velde staanden oogst wordt bedreigd, heeft de Commissie- Generaal er in een telegram aan de Indonesische delegatie, die momenteel te Malang verblijft, op aangedrongen maatregelen te nemen ter voorkoming van verder onheil. Maandag is van den secretaris der Indonesische delegatie Prof, Dr. Boedardjo, een antwoord ont vangen,' waarin werd medege deeld, dat van Indonesische zijde reeds maatregelen ter verbetering van den toestand zijn genomen. Zaterdag zullen deskundigen zich op de hoogte stellen en indien de getroffen maatregelen onvoldoen de mochten blijken, worden meer afdoende maatregelen toegezegd. De vroegere Duitsche Veldmaar schalk Kesselring, die than3 voor een Britsche militaire rechtbank terechtstaat wegens het bedrijven van oorlogsmisdaden, heeft tij dens het verhoor ex-Konjng Vic tor Emmanuel en Maarschalk Ba- doglio van „verraad" beschuldigd. Kesselring verklaarde, dat Badog- lio hem na de gevangenneming van Mussolini in Juni 1943 had beloofd, dat Italië tot het e'nde toe aan de zijde van Duitschiand zou vechten. Kesselring ze'de verder, dat hij het Italiaansche volk steeds een goed hait heeft toegedragen en alles in het werk heeft gesteld het te sparen. De gruweldaden zouden hoofdzakelijk het werk van Mussohni's Neo-fascisten zijn geweest. Met Mussolini zelf had hij altijd op goeden voet gestaan. Hii had echter geen gevolg kun nen geven aan diens wensch om voor het behoud van Rome te vechten. Na een debat van een halven dag heeft het internationaal tri bunaal te Tokio geweigerd de do cumenten van de verdediging be treffende beweerde schendingen van internationale verdragen door landen, die over Japan recht spreken, als bewijzen aan te nemen. Het gaat vooral om ver oordeeling door den Volkenbond van den Sowjet-Russischfen aan val op Finland en vanonder Sow- jet-Russisch optreden in de Balti- sche landen en in Polen, waaruit volgens advocaat Blakeney zou blijken, dat het Kellog-pact door de onderteekenende mogendheden verschillend is uitgelegd en niet Honderd vijftig Grieksche gue rrillastrijders werden gedood, ver scheidene gewond en 50 gevan gengenomen tgdens operaties van de Grieksche troepen die zich uitstrekten in het gebied van den berg Vermino bij de Albaneesche en Joegoslavische grens tot den berg Kedrillia ten Oosten van Saloniki. De operat es werden begunstigd door het mooie weer. dat een intensief gebruik van ar tillerie mogelijk maakte. Twee wapendepóts vielen in handen der regeeringstroepen. Een parlementaire medewerker van het ANP. schrijft: De nieuwe Minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting be hoort tot de Partij van den Ar beid, zij het ook, dat de politieke kant van zijn (figuur tot heden niet sterk naar voren kwam. De verhouding in het Kabinet is des ondanks door zijn toetreden thans gewijzigd. In het Kabinet van 13 bewindsleden, bevinden zich nu 6 Ministers, behoorende tot de Par tij van den Arbeid en 5, die zijn aangesloten bij de Katholieke Volkspartij. Men^mag aannemen, dat de kabinetsformateur tot die verbrèking van het evenwicht niet zoo maar is overgegaan, maar met zooveel interne moeilijkheden te kampen had, dat men kan zeg gen, dat deze uiteindelijke keuze die moeilijkheden demonstreeren. Aan den anderen kant is ons ter oore gekomen, dat er niet bepaal delijk naar een Roomsch-Katho- liek gezocht is. Had men voor een keuze ge staan, het een of het ander, dan zouden, gezien de grootte der bei de regeeringspartijen, de Katho lieken met reden hun rechten heb ben kunnen doen gelden. Men kan dan ook wel zeggen, dat de politiek hier zeer op den achter grond is gesteld en in de eerste plaats iemand gezocht is, die het moeilijke en gecompliceerde de partement zou kunnen hanteeren Zoo er politieke moeilijkheden waren, dan is men daar in ieder geval overheen gestapt. Van den heer Neher is boven dien bekend, dat hij zich niet zoo gemakkelijk in een bepaald gareel laat dringen, zoodat men ver wachten mag, dat hij in het kabi net een zelfstandige positie zal innemen. Dit wat de politieke kant van deze Ministerskeuze aangaat. Men kan verder de vraag stel len, waarom den heer Neher wel „Wederopbouw" en niet „Ver keer" is toegewezen. Dit laatste toch had schijnbaar meer voor de hand gelegen, te meer daar hij bij de kab'nctsformatie destijds openliik voor dat departement ge noemd werd. Voorstander van decen tralisatie? Men kan in dit verba-d natuur lijk allerlei gissingen maken maar men zal er wel niet ver naast zijn door aan te nemen, dat men aan „Wederopbouw", kever geen meer cf minder ..centralistisch" den kende f.guur zag. Minister Vos acu men als zoodanig wel kunnen bestempelen. De heer Neher staat, om in recente taal te spre ken, veel meer aan den kant van Mr. Oud, die onlangs te Nijmegn zijn gedenkwaardige rede .hield voor de Vereeniging van Neder landsche Gemeenten. Van den heer Neher kan verwacht worden, dat hij zoodanig zal decentrali- seeren, dat de autonomie van ge meenten en provincies voor hem geen doode letter zal beteekenen. Ten slotte heeft men In den heer Neher gezien een figuur met zoowel bestuurs- als bedrijfs ervaring. Nu nog iets over de departe mentale indeeling. „Waterstaat" was aanvankelijk gecombineerd met „Wederopbouw". Dat was in zooverre logisch omdat kort na de bevrijding de wederopbouw- problemen in hoofdzaak od het gebied van den Waterstaat lagen Dat is nu anders geworden. De Waterstaat kan weder zijn oude werkzaamheden gaan opnemen en Wederopbouw wordt in hoofdzaak woningbouw. De naam van het departement van Wederopbouw moest nu wei veranderd worden, omdat tot aen Waterstaat, die het ontnomen is, ook openbare werken behoorde. H. M. de Koningin heeft Maan dagmiddag den heer L. Neher be- eedigd als Minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting. Aanstaanden Donderdagmiddag zal aan Minister Neher de porte feuille van het departement wor den overgedragen: De openbare aanklager in het proces tegen de moordenaars van den Italiaanschen socialist Ma- teotti heeft de maximale gevan genisstraf (30 jaar) in het Ita liaansche recht geëischt tegen Amerigo Dumini. Amleto Pove- romp, Giuseppe Viola ei» Augusto Malacr'a, d:e, mar hg zeide, ac tief verantwoordelijk zijn voor den moord. De aanklsger vro°g 1G jaar gevangenisstraf voor Fili- pelli wegens medeplichtigheid, en vroeg vrijspraak voor Rossi en Giunta wegens gebrek aan bewijs. Op 6 Maart zullen de pleidooien worden gehouden. als basis zou kunnen dienen voor gerechtelijk optreden tegen Japan. Dit besluit werd niet met alge- meene stemmen, doch mot abso lute meerderheid genomen. Te voren had een debat met drama tisch verloop plaats gehad. De verdediging was namelijk van oordeel, dat het werven van een atoombom op Nag-maki r-> H;r«- sf'ma een schending beteekent van de Haagsche Conventie, op grond van welke convent e de Japanners wegens oorlogsmis daden worde-' berecht, en den Japanners het recht heeft ge- gc'cn tot het nemen van repre saille-maatregelen. Aan het ein de van het debat besloot het tri bunaal echter, dat het, gebruik van de atoombom den Geallieer den niet het recht ontzegt Japan te berechten. Pres'dent Truman heeft het Corgres aanbevolen de dienst plichtwet met ingang van 31 Maart buiten werking te stellen. Indien mocht blijken, dat de strijd krachten niet door vrijwilligers alleen op peil kunnen worden ge houden, zou een weder van kracht worden der wet kunnen worden aanbevolen, aldus President Tru man. De dienstplicht is in Septem ber 1940 in Amerika ingevoerd. Truman zeide verder, dat het leger tot 1.070.000 en de marine tot 571.000 man zou worden teruggebracht. Te Chicago is een gebouw van drie verdiepingen door een explo sie met den grond gelijk gemaakt. Vier personen werden gedood en 20 gewond Het reddingswerk werd bemoeilijkt door twee klei nere explosies, die 2 uur na de eerste plaats vonden. Men ver moedt dat een lek in de gasleiding de ontploffingen veroorzaakt heb ben. A.F.P. meldt, dat de politie een zekeren B. Schmidt, in verhand met de explosies heeft gearres teerd. De directeur van het hotel waarin Schmidt zijn intrek nam, verklaarde, dat laatstgenoemde, terwijl hij zgn naam in heb gas tenboek schreef, zeide: „over en kele oogenblikken zal een atoom bom explodeeren." De explosie zou Inderdaad en kele oogenblikken na deze ver klaring plaats gevonden hebben. Het Belgische Ministerie van Onderwijs deelt mede, dat vanaf 1 Mei de nieuwe spelling in alle staats- en gemeentescholen ge bezigd zal worden. C. Piek, in oorlogstijd Direc teur-Generaal van Winterhulp, die door het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage wegens hulpverlee ning aan den vijand is veroordeeld tot 8 jaren gevangenisstraf, is van deze uitspraak in cassatie ge gaan. dat ze nationaal-socialisme en fascisme er niet onder hebben kunnen krijgen. Nu gebieat de eerlijkheid toch ook te erkennen, dat het gestum per, dat de Geallieerden te aan schouwen geven in hun respectie velijke zones niet bepaald een propaganda is voor de democra tie. lie Duitscher zou van nature wel een verstokte democraat moe ten zijn om dat te kunnen aan nemen. En aangezien hij dat niet is, maar van nature een anti- democraat is, werkt dit alles niet mee om hem van de superioriteit der democratie boven een auto- ritairen regeeringsvorm te over tuigen. De democratie zal zich in an dere vormen hebben te vertoojien en van meer positief gehalte moeten zijn om de groote veran dering die ze in het Duitsche volk wil bewerken teweeg te kunnen brengen. Ook uit dit oogpunt gezien is de conferentie te Moskou die bin nen korten tiid gaat beginnen en waar het Duitsche probleem aan de orde zal zijn wel van uitzon derlijk belang. Het probleem der denazificatie in Duitschiand schijnt even moeilijk op te lossen te zijn als het vraag stuk der zuivering in ons land. Het heeft er allen schijn van of Britten en Amerikanen denken of gedacht hebben, dat met en door de nederlaag ook het nationaal- socialisme was verdwenen of al thans haar gevaarlijk karakter had. verloren. Tot de geheime dienst op eens een wijdvertakte Naziorganisatie op het spoor kwam d:e wel ge vaarlijk bleek te zijn. Toen wer den er razz'a's gehouden en de kopstukken werden ingerekerd. De laatste berichten uit Duitsch iand vermelden echter weer dat de Amerikanen zich niet bijster druk maken over de langzame voortgang van het denazificee- ringsproces en dat ze er veel voor voelen er maar heelemaal niets meer aan te doen. Voor bekwame nazi's op lo'dende posten zijn nu eenmaal moe'lijk menschen te vin den die hen kunnen vervangen. Bij de Britten is het al precies zoo. En ook in de Fransche zóne schijnen ze het niet moeilijk te hebben En mochten sommigen eeno gevaarlijk worden, dan is er immers de geheime dienst die ze wel bij de Ifadden pakken zal voer ze or.beii kunnen stichten! Men gaat dus van de gedachte uit dat slechts enkele leiders en vooraanstaande menschen ver antwoordelijk gesteld moeten worden maar dat de massa van het volk het nationaal socialisme grondig beu is. Maar dat staat nog te bezien. Natuurlijk, nu distantieert het volk zich van Hitler en Göring c.s.. nu laat het zijn leiders a'.léén staan. Maar dat beteekent heelemaal niet dat het nu werkelijk met hen gebro ken heeft en hen n'et zou terug verlangen. De Duitscher houdt van een machtswellusteling als Hitier en een krachtpatser ais Göring. De kleine Duitscher heeft- het gevoel of iets van die macht en grootheid zijner leiders op hem overgaat! Het is niet het belangrijkste of ze zich nu van Hitier distantiee ren. Ze hadden het moeten doen in de dagen van zijn groote over winning. Maar toen schreeuwden ze: Sieg Heil! Het is evenmin belangrijk of de Duitscher nu treurt of verslagen is. Waarom treurt hij Om het leed dat door de Duitschers over millioenen gebracht is, over de bestialiteiten van Jodenmoord, concentratiekampen en gas kamers? Of treurt hij alleen over de nederlaag; is hij alleen hier over verbitterd dat hij toch weer de vlag heeft moeten strijken? Wie de mentaliteit van den Duit scher kent, weet hierop het ant iwoord. Hij voelt zich pas gelukkig wanneer hij zijn verantwoordelijk heid kan afschuiven op een leider of dat nu Bismarck, Wilhelm II o>r Hitler is. Hij wil gehoorzamen. En bevel is voor hem dan bevel. In 1940 boden de Duitsche solda ten de kinderen chocola aan (na het eerst in ons land gestolen te hebben). Dat was hen opgedra gen. Dus deden zij het. Ais hen opgedragen was de jeugd uit te roeien hadden ze 't ook gedaan. Het is dus geboden, geen halve maatregelen te nemen. Er moet voor gezorgd worden dat dit volk niet binnen korten tijd opnieuw den vrede in gevaar brengt. Het is zaak zich op den bodem der realiteit te plaatsen en zich niet door sentimenteelé beschouwin gen in slaap te laten wiegen. Daar is tenslotte niemand mee gediend. En allerminst het Duit sche volk zelf. Maar de vraag is natuurlijk: op welke wgze kan dit bereikt worden? Het is nu eenmaal onmogelijk een groot levenskrachtig volk, als het Duitsche, onmondig te hcuden. Hierbij kan worden op gemerkt, dat een moderne oorlog onmogelijk is zonder een uitge breide zg.n. oorlogsindustrie. En op dat punt moet het toch mege- lijk zijn doeltreffende maatregelen te nemen. 7 Het is wel gebleken dat het eenvoudiger is nationaal-socialis- ten te doode n dan het nationaal- socialisme uit te roeien. Het lijkt er veel op dat de overwinnende Geallieerde legers wel vele natio» naal-sociarsten en fascisten bul ten gevecht hebben gesteld maar i v™ iinj s :k egf m( ig re !5 hfJCl arl^ t, nil Ste) 'dd

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1