,r Herdenking slag in de Java-zee Fransch-Engelsch verdrag De aanslagen in Palestina (B wordt Dinsdag onderteekend ,rew? di 13} !2 MAANDAG 3 MAART 1947. Ongeregeldheden op Malakka HET PROCES BAUDOIN De verjaardag van Z.H. den Paus REGEN IN BOLIVIA Nieuwe Luxemburgsche Regeering Bekendmaking vari Bidault COMMUNISTISCH CONGRES TE LONDEN Prof. Romme terug In Nederland TRUMAN en Bevin's aanval üniPtl iö I az osi Frankeering bij Abonnement: Terneuzt— WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.NM.I. te De Bilt, geldig tot Maan dagavond. Zonnig en weinig wind. Koude ochtend met op vele plaatsen mist, die na zonsop komst vrjj snel oplost. Overdag zonnig weer en temp. oploop, tot erkele graden boven nul. Zwakke, naar Oost oml. wind. VRIJE Advertentiepr.. per mm 10 ct; minimum per advertentie l.BOp Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 unr Rubriek kl. advertentie»: 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10 ct. meer. 3de Jaargang No. 443 Verschijnt dagalt}** HrakhwU N.V. Firma P. J. van de Bande Teraeazen Abonnementsprijs 3.25 per kwartaal. INDONESIË. Schout-bij-nacht G. B. Salm onder-commandant der Zeemacht in Nederlandsch-Indië, heeft in een radio-rede ter herdenking van den slag in de Java-zee o.m het vo zende gezegd:» „Vijf jaren ge leden voerde Sehout-qij-Nai bit Karei Doorman in de Java-Zee met een heterogeen Geallieerd es kader den strijd tegen een groo- tere en beter georganiseerde Ja- pansche zeemacht en ging hierbij ten onder met twee Nederland- sche kruisers: de „Ruijter" en de „JaVa". In de daarop volgendet dagen werd de geheele Geallieer- de zeemacht in de Java-zee door de Japanneezen vernietigd. De datum van den zeeslag is daarom een dag, dien de marine slechts ongaarne herdenkt. Zy beschouwt dezen als een dag van rouw, waarop vele kameraden het leven lieten en die voor tiendui zenden landgenooten en millioenen ryksgenooten ellendige gevolgen met zich meebracht. Volgens spre ker had deze dag echter twee lichtpunten: n.l. het feit, dat het opperbevel van de inter-Geallieer- de zeemacht het hevel in Neder- landsche handen had gelegd en gelaten en vervolgens de schitte rende samenwerking tusschen de Nederlandsche, Amerikaansche Engelsehe en Australische sche pen. De militaire toestand. De Nederlandsche militaire woordvoerder tc Batavia heeft Zaterdag over den militairen toe stand het volgende medegedeeld: De inundaties in de omgeving van Soerabaja nemen een steeds grooteren omvang aan. Een dijk in de nabijheid van Krian, die door de republikeinen is onder graven, staat op doorbreken. Van republikeinsche zijde is nog geen enkele medewerking verleend om aan den critiek-en toestand een einde te maken.' In de kampong Wedani wist een deel van de be volking tijdens een gewelddadige evacuatie door de T.R I. naar Nederlandsch gebied te ontsnap pen. In den sector van Medan openden republikeinsche troepen vanuit hun stellingen het vuur op de Nederlandsche troepen. Het vuur werd beantwoord en in stormloop werden de republikei nen verdreven met achterlating van 15 dooden, waaronder een Ja- pannees. Op Zuid-Celebes werd wederom last ondervonden van rampokbendén. De M«rinevoorlichtingsdienst heeft medegedeeld, dat aan de kust van Oost-Sumatra een sloep van het korvet „Ceram" onder vuur is genomen, hierbij werd één man gedood en één licht gewond. De „Ceram" heeft het vuur be antwoord. Australië en Indonesië.. De corr. van het Australische blad „Telegraph" schrijft naar aanleiding van de boycot van Nederlandsche schepen door de Australische vakvereenigingen: deze boycot tre-'t de Australiërs en de Indonesiërs meer dan de Nederlanders. zy veroorzaakt voor Australië zoowel een verlies van „goodwill'' als van buiten landsche markten en schept moei- ïykheden voor de Indonesiërs. „Wij worden als natie beoor deeld naar de actie van de haven arbeiders en de Nederlanders worden vijandig gezind tegenover Australië en de Australiërs. De boycot berooft de Nederlanders niet van hun militaire uitrusting, maar berooft de Indonesiërs van geneesmiddelen en een aanzien- fyke hoeveelheid transportmidde len, die in Australië is aange kocht. Millioenen Indonesiërs zijn uitgehongerd of op de grens van verhongering door het gebrek aan transportmiddelen. Door het vast houden van voedselvoorraden, die van vitaal belang zijn voor 'de wederopbouw van het land, schep pen de havenarbeiders moeilijk heden voor het volk, dat zij mee- nen te helpen en tegelijkertijd vernietigen zij voor Australië de kansen om exportmarkten in Ne derlandsch-Indië te verkrijgen. De Nederlanders hebben reeds orders voor machinerieën ter waarde van millioenen ponaen, in Australië geplaatst, ingetrokken. Thans is de uitvoering daarvan aan Amerika opgedragen, dat door den dwazen boycot van de havenarbeiders hy'na het monopo lie op de Nederlandsch-Indische markt bezit. Een sterke politiemacht stond Zaterdag gereed in den staat Ke- dah op Noord-Malakka na een ge vecht tusschen 600 plantagearbei ders en 150 man politietroepen. Aan beide zijden vielen gewon den.. Europeesche vrouwen en kin deren zijn geëvacueerd uit Kedah naar verluidt hebben „groen- geuniformde" arbeiders de leiding van sommige plantages overgeno men. Elf arrestaties zijn. ver richt. 'De aanleiding van de ongere geldheden was een relletje in een .toddy" (sterke drank.) winkel, doch er heerschte reeds lar.g on rust on de plantages in die streek. Volgens de Straits Times wor den honderden jongemannen ge mobiliseerd en getraind in het gebruiken van stokken. Generaal Weygand, opperbevel hebber van het Fransche leger ten tijde van den wapenstilstand, getuigde Vrijdagavond, dat Paul Baudoin, Minister van Buiten landsche Zaken in het kabinet Vichy, verscheidene malen voor komen heeft, dat Frankrijk aan •Engeland den oorlog zou verkla ren. Ook zou Baudoin verschei dene pogingen hebben gedaan om de betrekkingen met Engeland te. hernieuwen na de vernietiging van een deel der Fransche vloot hij Mers el' Kebir (bij Oran) m 1940. Admiraal Gensoul, bevelhebber^ der Fransche marinestrijdkrach ten by Mers el Kebir, getuigde, dat Baudoin, voordat de actie be gonnen was, niets van het Brit sche ultimatum aan de Fransfihc vloot afwist en dat hyzelf voor de beslissing om weerstand te bieden, verantwoordelijk was. In geheel Rome zijn ter gelegem heid van den 71-sten verjaardag van Z H. den Paus, die samen valt met den achtsten verjaardag der Pauskeuze van Pius XII, spe ciale Missen gehouden. De Mis in het Vatiicaan werd bijgewoond door alle diplomatieke vertegen woordigers bij den Heiligen Stoel. Stad met overstrooming bedreigd. Vlievbooten van vier nationali teiten "spoedden zich Vrijdagavond naar de hoofdstad van de Boli- viaansche provincie Beni, Trini dad. waar achtduizend menschen waaronder 1200 kinderen, overstrooming worden bedreigd. De hulpactie was ingezet naar aasleiding van een beroep om hulp aan „geheel Amerika door de Roliviaansche regeering gedaan. In dit S.O.S. werd ge zegd, dat de stad Trinidad „aan het verdwenen was", en dat a.lc inwoners zouden omkomen, wan neer niet onmiddellijk hulp werd geboden. Aan de hulpactie werd deelgenomen door vliegbooten uit Argentinië, met dokters, voedsel, en Meeding aan boord, uit de Vereenigde Staten, Chili en Pana ma. Ook zwemvesten worden aangevoerd. De burgemeester van Trinidad verzocht nog per radio dringend om vliegbooten, ter wegvoering van de kinderen. Het Boliviaansche kabinet is voortdurend in zitting bijeen om de hulpactie te leiden. Volgens de laatste berichten regende het neg steeds en bleef de rivier Mamore stijgen. Bekendmaking van Bidault. Georges Bidault, de Fransche Minister van Buitenlandsche Za ken,. heeft Vrijdagavond officieel n -„ „oni rnt'onale vergade ring verklaard, dat. het Engelsch- Fransch bondmnootsrhnnwerdm? 4 Maart in de Noordelijke have" van Duinkerken, waar Engeland zich in 1940 terugtrok, zal wor den geteekend. Deze mededeeling werd met een stormachtig applaus en luid gejuich, dat 5 minuten aanhield, begroet'. Toen de bijvalsbetuigin gen bedaard waren, feliciteerde Edouard Herriot (radicaal), pre sident van de nationale vengade- ring, Bidault en voegde er aan toe: „Hiermede wordt een nieuw tijdperk van samenwerking tus schen twee groote-van ouds Ge- allieerden ingeluid, een samen werking voor vrede en democra tie. De voornaamste bepalingen van het verdrag, dat voor 50 jaar zal gelden, luiden volgens hei Fransche persbureau A F.P. als volgt: De eerste Britsche infanterie divisie, die Zondagavond in Tel Aviv patrouileerde, had opdracht te schieten op leder, die zich niet aan het uitgaansverbod hield. In Rehavia, een Joodsche wijk in Jeruzalem, zijn 60 Joden voor een nader verhoor gearresteerd. Het btstuur van het. Joodsche bu reau besprak de situatie. De ver gadering had plaats in afwezig heid van den voorzitter David Ben-Goerion, die in een zieken huis is opgenomen. Volgens het Belgische Pers- agentsehap „Belga" heeft Pierre Dupong een nieuwe Regeering samengesteld In het nieuwe Ka binet zijn vier vertegenwoord gers van de Christelijke Sociale Partij en drie vertegenwoordigers van de Vaderlandsche en Democrati sche groepeering opgenomen. De nieuwe regeering, onder voorzitterschap van Pierre Du pong, wordt thans gevormd door de heeren Joseph Bech, Nicolas Marque, Eugène Schaus. Lambert Schaus, Malphon.se Osch en Ro bert Schaifner. De bevoegdheden der nieuwe ministers zyn nog niet bekend. Britsch optreden in Palestina 7 Volgens inlichting uit tot nog toe betrouwbaar gebleken bron, zou uitvoering van de operatie Hippo" (een plan de campagne van Maarschalk Montgomery voor bestrijding van het terrorisme in Palestina) op til zyn. Deze opera tie zou afkondiging van den staat van beleg medebrengen en mas sale razzia's in verdachte gebie den. Maatregelen in Palestina. Te Jeruzale#! is officieel bekend gemaakt, dat van Zondagmorgen 8 uur (9 uur Ned tijd) af dewet- teiyke staat van beleg zal gelden voor de Mea Sjearim-wijk, een dichtbevolkte Joodsche arbeiders- wük te Jeruzalem. Dit is het eeni- ge district in Paéestirfa waar de staat van beleg wordt afgekon digd. De wettelijke staat van beleg Is thans ook afgekondigd te Tel Aviv, Peta Tiqvah, Ramat Gan en in het dorp Bnai Brak. Britsche troepen hielden Zondag van huis» tot huis een razzia in ftehavia, een Joodsch district van Jeruzalem, dat grenst aan de Za terdag opgeblazen officiersclub. Volgens een off'cieel communi qué zijn cr Zaterdag 18 personen van wie 13 burgers gedood en 25 gewond. Sir Alan Cunningham, Hooge Commissaris voor Palestina, ver klaart in ziin bekendmaking dat hij dezen maatregel noodzakelijk acht voor het handhaven van de openbare orde. In het desbetref fende gebied komen de gewone bevoegdheden van het burgerlijk bestuur te vervallen. Regeerings- diensten zullen worden gesloten. De militaire hevelhebber kan be vel geven tot het sluiten van de banken en het staken van tele foon- en postverkeer. Agence France Presse meldt, dat de belangrijke regeeringsme- dedeeling op 2 Maart „om 6 uur heeft plaats gehad, en wel gelyk- tydig in Londen en Jeruzalem Nader wordt medegedeeld, dat bij de ontploffingen in de officiers club te Jeruzalem elf personen om het leven zijn gekomen en veer tien gewondj van wie drie ernstig. Op den Carmelweg te Haifa reed een Engelsehe vrachtauto op een mjjn, waarhij een soldaat ge wond werd. Joodsche verzetslie den deden voorts een aanval op een politiepost te Rehoboth bij Tel AviV alsmede op een militair kamp te Nathanya. Ook werden mgnen aangetroffen op wegen in Noord-Palestina. De Irgoen Zwai Leoemi hce.t, na de serie aanvallen op Britsche militaire Instanties in Palestina op Zaterdag aan de pers te Tel Aviv een verklaring doen toeko men welke vermeldde: „Dit ishet begin van den oorlcg". Van officieele zijde is medege deeld, dat een belangrijke verkla ring van de Palestijnsche regee ring verwacht wordt. In Joodsche kringen verwacht men een afkondiging .van den staat van beleg, welke voor drie vijfde van de Joden „buitenge woon straffe" maatregelen tot ge volg zal hebben. Niet bevestigde berichten zeggen, dat Britsche eenheden in geheel Palestina op korten termijn geïnstrueerd wor den om het offensief der verzets lieden te beantwoorden. Men neemt aan, dat het ge rechtshof van Jeruzalem de regee ring het recht zal toekennen im migranten naar Cyprus te depor- teeren. waarna een algemeene Joodsche werkstaking te verwach ten is, aldus A.F.P. Een en ander zou morgen plaats hebben. 1. Frankrijk en Grobt-Brit- tannië nemen de verplichting op zich, gemeenschappelijk maat regelen vast. te stellen, die nood zakelijk zouden kunnen blijken, indien Duitschland een politiek van agressie zou gaan vccren of een initiatief zou nemen, dat de veiligheid van een der beide contracteerenden in gevaar kan brengen. 2. Indien Frankrijk of Groot- Brittannië opnieuw in strijd met Duitschland gewikkeld zouden raken, zal de andere partij on middellijk volledige militaire hulp verleenen, hetzij de vijan delijkheden veroorzaakt worden door een aanval van een Duitseh Leger hetzij gemeenschappelijk tot actie besloten wordt, hetzij men maatregelen ten uitvoer brengt, die door den Veiligheids raad dei- V. N. worden voorge schreven- 3. Frankrijk en Groot-Brit tannië zullen met elkaar beraad slagen over het nemen van alle noodige maatregelen in het ge val Duitschland niet voldoen zou aan de verplichtingen, die hem zijn of zullen worden opgelegd. 4. Frankrijk en Groot -Brit- tannië zullen met elkaar overleg plegen over alle economische kwesties, waar zij belang bij hebben. Ook besprekingen .met Nederland. Het Agence France Presse meldt nader omtrent de mededee- ling van den Franschen Minister van Buitenlandsche Zaken, Bi dault' over het tot stand komen van een Fransch-Brttsch verdrag, in de Fransche nationale verga dering gedaan, dat Bidault er aan toevoegde: „Elk van de clausu les van het Fransch-Britoche ver drag is aan ieder van onze groote bondgenooten aangeboden, ten einde te onderzoeken of men deze clausules de voorkeur geeft boven die welke ons thans aan hen ver hinden. De deur is dus voor hen geopend, en de regeering heeft de deur eveneens geopend voor onze Belgische en Nederlandsche Ge allieerden, gezien de economische en politieke onderhandelingen, en tevens voor onze oude bondge nooten, Tsjecho-Slowakije en Polen, want de Fransche repu bliek is niet gewoon zich niet te bekommeren om haar verplich tingen". De Fransche Minister van Bui tenlandsche Zaken, Geoirges Bi dault, heeft een rede gehouden voor de vereeniging van de cuf- tenlandsche pers te Parijs, waarin hij betoogde, dat de kleine naties in Moskou vertegenwoordigd be hoorden te zgn, zoo niet tot het einde der conferentie dan toch ge durende een deel der onderhande lingen De geruchten, dat Duitsch land te Moskou vertegenwoordigd zou worden, sprak bij met beslist beid tegen. Hg achtte het trou wens onpuist, dat het land, dat ,ln de eerste plaats verantwoor delijk" was, aanwezig zou zijn, terwijl Italië, slechts een satelliet niet tegenwoordig was geweest hij de opstelling van het vredes verdrag met dat land. Harry Politt, secretaris van de Britsche communistische partij, heeft ter conferentie van com munisten uit Groot-Britannië en de Dominions verklaard: „Wy in Groot-Brittannië, Canada en Au stralië moeten voorkomen, dat onze landen de 49ste. 50ste en 51ste staat van de V S. worden". Tim Buck, de leider van de Canadeesche delegatie zeide: „Monopolistische kringen in de Dominions willen nauwere betrek kingen met de rijke en machtige V. S. Zij gaan zich hoe langer hoe meer indentificeeren met hun agressieve en oorlogszuchtige po litiek." Als voorbeeld van de verandering in de economische betrekkingen tusschen Canada eenerzijds en de V S. en Groot- Brittannië anderzijds noemde Tim Buck de Britsche beleggingen in Canada die in 1944 2500 mUlioen dollar bedroegen en nu 1600 mil. lioen dollar zouden bedragen. In dezelfde periode zouden de Amc- rikaansche beler-Tingen gesteeen zijn van 800 milüoen dollar tot nieer dan 4 miliard dollar en nog steeds snel toenemen. Het Indië-vliégtuig van de K L. M., dat reeds Vrijdag in Am sterdam verwacht werd, is als ge volg van de slechte weersomstan digheden, eerst Zaterdagmiddag omstreeks vier uur op Schiphol geland Aan boord bevond zich o.m. Prof. Mr. C. P. M. Romme, Voorzitter van de Katholieke 2de .Kamerfractie, die een oriëntatie reis naar Indonesië heeft gemaakt. In de douaneloods stond Prof. Romme de aanwezige journalisten even te woord. Op de vraag, waarom hij niet in de Republiek zelve was ge weest, antwoordde de heer Rom me, dat de Republikeinen hem daartoe niet hadden uitgenoodigd. Ten aanzien van niet-republi- keinsche Indcrfiesiërs kon Prof. Romme mededeelen, dat deze, evenals de Republikeinen volko men achter janggadjati staan. Zij zien in Linggadjati een symbool van de Nederlandsche bereidheid tot samenwerking op de basis van gelijkheid, die ook zij als ideaal zien. Prof. Romme's oordeel over Linggadjati is, dat de overeen komst, zooals zij daar is ontwor pen, 'een duurzaam samengaan tusschen de twee Gebiedsdeelen zal kunnen waarborgen en een onvoorwaardelijk element zal kun nen zijn ten behoeve van het al gemeen welzijn der Indonesische volken. Over Soekamo's positie,wist de heer Romme te zeggen, dat de meeningen, in de kringen der ci viele macht vaak aanmerkelijk afwijken van die van de militaire macht, maar ten aanzien van Soe- kamo loopen ze parallel. Prof. Romme werd op Schiphol verwelkomd door de Tweede Ka merleden Th. Koerse en Pater Dr. Siegfr. Stokman (OF.M.) en ook door Dr L. AlberLng, terwijl na mens den Minister-President diens secretaris, 'de heer H. Hermans, aanwezig was. Op een te Washington gehou den persconferentie heeft Prrai- dent Truman geweigerd commen taar te leveren op de berichten, dat Bevin, de Engelsehe Minister van Buitenlandsche Zaken hem verantwoordelijk heeft gesteld voor het mislukken van de te Londen gehouden besprekingen over Palestina. Op de vraag, of hij tijdens de laatste 48 uur met Bevin over deze aangelegenheid had gesproken, antwoordde Tru man, dat hij nog nooit met den Engelschen Minister van Buiten landsche Zaken hierover gespro ken had. Hij voegde er aan toe, dat hij niet verwachtte, dat Be vin zal antwoorden on de verkla ring van het Witte Huis. waarm he jongste debat in het Engelsehe Lagerhuis en de toespelingen op de door Truman gespeelde rol hg de Palestijnsche besprek'ngen „misleidend" werden genoemd. ml id-vf ik I eg|l ma ie 11. •t nwfl 'g-a t - raw] RoU n df1 pndïf-T ectd laktjjl eqpiT mea iggi .eScW pui - 3BJS F ÓM ;pa

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1