SOEKAWATI en Prol. VERZIJL te Batavia aangekomen. PROF. REINBOLD NIEBUHR Vragen aan den Minister Onrustig Palestina De strijd in Europa Kolen, Rijwielbanden en Schoenen FRANKRIJK's ZATERDAG 1 MAART 1947. Beperking van de Radio-zendtijd. Gratieverzoeken. Mededeelingen van den Minister van Economische Zaken 3n enkele regels bezoekt van 4-11 Maart ons land buitenlandsche politiek Bevin maakt tot stand- koming Anglo-Fransch ver drag bekend Open brief aan Mr. Zaaijer UIT DUITSCHLAND De heer L. Neher Minister cv van wederopbouw en volkshuisvesting wordt overgedragen aan het hoofd i stort in Een boek van Montgomery Inlijving d enstplichtigen 3, 5, 7, en 8 R. I. Frankeering bij Mwneme"*' ^-r-neuz» WBEK8V KR W AOHTIN G medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt geldig tot Katerdagavond. Daling van temperatuur^ Bneew, later brek. en afn. bewolkt plaats, sneeuwb., tijd. kracht, later afn. wind, tusschen N. O. en N. W. DE Onder Redactioneel e leiding van P. L. D. J. van Oeveren, Redactie-adres: Noordstr. 55-57, Temeuzen. Tel- 2510 - Na 6 uur 2073. Hoofdagentschap voor West Jeeuwsch-Vlaanderen Willemsweg 83, Schoondijke Uitgave Sdchting „De Vrfle Zeeuw' Verschijnt dagelijks 3de Jaargang No. 4-12. Advertentiepr per mm 10 ct; minimum per advertentie 1,50. Inzend ngen advertenties tot des namiddags 4 uur Rubriek kl. advertenties: 1—5 regels 60 ct.; Iedere regei meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bui eau van dit Blad 10 ct. meer. ZON EN MAAN. Drukkerij N.V. Firma P. 3. van de Bande - Temeuzen. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. 1947 Zon Maan Mrt. Opk. Ond. Opk. Ond. 1 C48 17 38 10.36 2.59 2 6.46 17.40 11.29 4.13 3 6.44 17.42 12 38 6.14 4 6.42 17.43 14.00 5.59 5 6 40 17.45 15.26 631 6 637 17.47 16.53 6.55 7 6.35 17.49 18.16 715 8 0.33 17.50 19.36 7.30 INDONESIË. Vrijdagmiddag is de President van Ooet-Indonesië, de heer Soe- kawati, tezamen met zijn echtge- noote en zijn kinderen op het vliegveld Kemajoran gearriveerd, waar hij werd begroet door tal rijke autoriteiten, onder wie de adjudant van Dr. Van Mook, die oelf verhinderd was, Dr. Idenburg, Z.Exc. De Boer, die tevens de hee- ren Schermerhorn en Van Poll vertegenwoordigde, Admir. Pinke, Overste Van Niebelt, de chef van het kabinet van Generaal Spoor, die eveneens verhinderd was, en vele anderen. De heer Soekawati verklaarde zeer tevreden te zijn over zijn ver blijf in Nederland. De belangstel ling voor Indonesië specfaal voor Oost-Indonesië had hem zeer ver heugd. Met hetzelfde vliegtuig is ook Prof. Mr. J. H. W. Verzijl, advi seur van de Commissie-Generaal aangekomen. Do militaire toestand. De Nederlandsche militaire woordvoerder te Batavia hee.t Vrijdag verklaard, dat te Soera- baja nog steeds schendingen van het bestand plaats vinden. Ook te Padang en omgeving hebben npg steeds beschietingen plaats, terwijl in het gebied van Medan de Nederlandsche troepen vrijwel langs de geheele demarcatielijn worden beschoten. De in- en uitvoerbepalingen. In een officieel Nederlandsch communiqué naar aanleiding van verschillende berichten betreffen de de nieuwe in- en uitvoerbepa lingen en van opmerkingen van den republikeinschen Minister van Economische Zaken, Dr. A. K. Gani, wordt het volgende mee gedeeld: De noodzakelijkheid van deze regeling blijkt zeer duidelijk uit tmree feiten: Vooreerst, dat in de periode tot 1 Oct. 1946 de uitvoer uit Nederlandsch-Indië naar Sin gapore en Malakka volgens offl- «ieele statistieken aldaar een waarde van 175 milhoen straits dollars vertegenwoordigde, terwijl daartegenover slechts voor een waarde van 35 millioen straits dollars werd ingevoerd. Voor Sumatra alleen zouden deze cij fers respectievelijk 129 en 10 mil- Uoen straits dollars bedragen. Dit beteekent derhalve een zware »n onverantwoordelijke drainage van dit toch reeds zoo ernstig getroffen land, welke drainage voor een belangrijk deel de Indo nesische bevolking treft, die voor haar producten nauwelijks een vij-de van de waarde ontvangt. In de tweede plaats bevinden zich In verband met de kolen- schaarschte zullen op last van den Minister van Onderwijs dc radio-oniroeptijden zoo spoedig als mogelijk is, tekort Worden. Er zal dart» worden omgeroe pen van «les ochtends half 19 tot des avonds 11 uur. In totaal wordt dan 3/t uur bespaard. Op deze beperking heeft de Minister van Economische Zaken aange drongen. i De besparing aan energie, welke verkregen zal worden, wordt niet zoozeer be reikt door het stilstaan van de zenders dan wel door jhet niet- functionnseren jvan de taliooze ontvangtoestellen en distributie netten. Van de zijde van den radio-om- roep wordt medegedeeld, dat de beperking van zendtijd zal ingaan op a.s. Maandag. Nader overleg tusschen den Omroep en P.T.T. heeft ertoe ge leid, dat zal worden uitgezonden van 's morgens kwart vóór tien tot des avonds kwart over elf uur. onder de uitgevoerde producten goederen die zonder twijfel af komstig zijn van ondernemingen in Nederlandsch of buitenlandsch bezit en derhalve bet eigendom van de ondernemers zijn. Art./14 van de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati zou geen betee- kenis hebben, wanneer dit niet werd erkend. Over de regeling zelf is uitvoerig overleg gepleegd, ook met Dr. Gani en andere repu- blikeinsche autoriteiten. Van de zijde van de republiek is, zonder dat deze dringende noodzakelijk heid kon worden ontkend, mede werking ter zake afhankelijk ge steld Van de onderteekening van Linggadjati. Onder die omstan digheden KEeft de Nederlandsche Regeering gemeend met ingrijpen niet langer te kunnen wachten. De regelingen zullen met kracht gehandhaafd blijven. In dit ver band is ook aan het Amerikaan sche schip de „Martin Behrman" een laatste waarschuwing gege ven in verhand met de verplich ting om voor den uitvoer van die goederen welke het schip geladen heeft, vergunning aaai te vragen en ten behoeve van een onderzoek een door de Regeering aangewe zen haven aan te doen. Indien het noodg mocht blijken, zal met sterke hand worden gezorgd, dat deze verplichtingen worden nage komen. De Minister van Justitie deelt mede, dat door H. M. de Konin gin afwijzend is beschikt op de gratieverzoeken van J. Boogaard en M. A. Ridderhof, beiden tot de doodstraf veroordeeld bij senten tie van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. Tevens wordt medegedeeld, dat H. M. de Koningin gratie heeft verleend aan C. Harmse, tot de doodstraf veroordeeld bij senten tie van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage. Ten aanzien van Harmse is de doodstraf ver anderd in levenslange gevange nisstraf. In aansluiting aan het bericht betreffende afwijzing van de gra tieverzoeken kan nader worden medegedeeld, dat genoemde Van Boogaard en RidderhofSS-er was en de functie heeft uitgeoefend van bewaker van de gevangenis aan de Weteringschans te Amsterdam. Hij heeft den dcod op zijn geweten van acht vooraanstaande illegale strijders en van zeven der gevan genen. Op 26 Juli is hij tot de I doodstraf veroordeeld, zonder dat I hem het recht werd verleend om in cassatie te gaan. j Ridderhof heeft in de maanl September 1946 terecht gestaan voor het Bijzender Gerechtshof te Amsterdam terzake het verraden van 60 Engelsche agenten van de British Intelligence Service, ten gevolge van welk verraad 54 agenten het leven verloren. Ook heeft hij zich schuldig gemaakt aan het verraden en arresteeren van vele goede Nederlanders. Naar aanleiding van enkele circuleerende berichten, volgens welke verwacht mag worden, dat de voorziening van kolen, rijwiel banden en schoenen spoedig nor maal zal zijn, heeft een redacteur van het A.N P. de meening van den Minister van Economische Zaken gevraagd. De Minister deelde het volgende mede: Rijwielbanden. Op grond van de huidige pro ductie en bestaande importtrans acties mag worden verwacht, dat binnen enkele weken de achter- stand in het honoreeren van de aanvragen van tot dusver gel- 1 dende voorrangsgroepen (artsen, wijkverpleegsters, arbeiders, werk- 1 zaam bij den wederopbouw, enz.) grootendeels zal zijn irgeloopen. Een verruiming in de voorziening van rijwielbanden kwam reeds tot uitdrukking in de onlangs plaats gehad hebbende verlaging van de afstandsnormen. Ophef fing van deze distributie zal ech ter voorshands wel niet mogelijk zijn. Schoenen. Hoewel de huidige productie het wellicht mogelijk zou maken de distributie op te heffen, is het bijzonder in verband met de zeer I moelijke deviezenpositie nog zeer de vraag of deze productie op het huidige peil kan worden gehand- haald. I In verband biermede kan op heffing van de .distributie thans -nog niet worden overwogen. Kolen. Wat betreft de kolenvoorziening verwees de Minister naar de me- dedeeling, welke hij dezer dagen verstrekte. In deze mededeeling vestigde hij er de aandacht op, dat, aangezien de vooroorlogsche productie van 12 millioen ton op zhn vroegst tegen het einde van dit jaar kim worden bereikt, er nog geen sprake van kan zijn, dat ir. het winterseizoen 19471948 de kolen van de bon zullen gaan. dat het schip in de haven van Haifa blijft, hangende het onder zoek naar de klacht wegens over treding van de Habeas Corpus- wet. Voorstel van Marshall. Georgqj Marshall, Amerikaansch Minister van Buitenlandsche Za ken, heeft aan zijn Engelschen ambtgenoot, Bevin, voorgesteld een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid, dat de Ver. Na ties het Palestijnsche probleem voor de aanstaande bijeenkomst van de algemeene vergadering zullen behandelen, aldus een woordvoerder van het Amerikaan- sche Ministerie van Buitenland sche Zaken. Uit welingelichte bron wordt vernomen, dat John McCloy er in zou hebben toegestemd de functie van president der inter nationale bank vo<y herstel en wederopbouw te aanvaarden, na dat hij de verzekering had verkre gen, dat zyn bevoegdheden in deze hoedanigheid niet beperkt zouden worden door die van Emillio Col- lado, den Amerikaa-nschen ver tegenwoordiger bij de internatio nale bank. Een Amerikaansch woord voerder te Berlijn heeft in ant woord op Maarschalk Sokolofs- ky's aanval op de samensmelting van de Amerikaansche en Engel sche zóne verklaard, dat de Ver- eenigde Staten de samensmelting deden voortgaan om den Engel schen en Amerikaanschen belas tingbetalers geld te hesparen. De woordvoerder verklaarde verder, dat de V. S. zich met na- Wanneer het Instituut „Kerk en Wereld" buiteniandsche docen ten uitr.oodigt, kan het moeilijk een beteren en passender gast vragen dan den man, die vóór zijn professoraat aan één van Amerika's grootste theolog'sche hocgesoholen, het Union Seminary te New-York, dertien jaar als predikant in de arbeiderswijken van Detroit werkte. Daar, onder den rook van de Ford-fabrieken, heelt Niebuhr de sociale nooden aan den lijve leeren kennen. En zijn arbeid liet hem geen kans om zich in maatschappelijke theo rieën en bespiegelingen te verlie zen. Zijn kleine Duitsch-Evan- gelische gemeente aanvankelijk 18 families met een 40 lidmaten! bood hem de mogelijkheden er. de noodzaak van dat persoonlijk contact, waardoor hij door de menschen zeif hun maatschappe lijke omstandigheden en proble men leerde kunnen. Niebuhr kwam er eigenlijk onvoorbereid en onbevooroordeeld;. Marx en andere Socialistische schrijvers kende hij toen nog niet. Zijn eigen tractement stond hem ook niet toe veel bceken te koopen Maar zijn taak wist hij het, om aan deze arbeiders-aan-den-loo- penden-band de Blijde Boodschap te brengen. Onvermijdelijk leerde Niebuhr zijn eigen levert te vereenzelvigen met het hunne. En het was het massale, onpersoonlijke, op pro ductie en winstgerichte karakter van het grootbedrijf, dat hem tot socialist maakte. Een wonderlijk socialist echter, die het „morgen zal de Internationale heerschen van 1928 af!) in Amerika ver- 'taalden en bekend maakten. En het is hem een ontdekking ge weest, dat de Evangelische, met name de Paulinische menschbe- schouwing de eenige realistische is. Al ziet hij zich dan ook door ditzelfde evangelische geloof ge noodzaakt, verder dan Paulus, de verwachting van- en de bereid- making vóór het Koninkrijk Gods in de wereldsche verhoudingen door te zetten. Daarbij steunt Niebuhr op een diep personalis me, omdat zor.de en genade toch allereerst persoonlijke gegeven heden zijn. Zijn denken heeft vele omwen- Ramadier optimistisch. Paul Ramadier, de Franoche eerste Minister, heeft op zijn we- kelijk3che persconferentie ver klaard, dat, ofschoon nog op enkele punten verschil van mee ning bestaat, de onderhandelin gen over het verdrag met Enge land verloopen in een atmosfeer van sympathie en samenwerking. Ramadier zeide alle reden tot optimisme te hebben wat betreft de samenwerking met Engeland en de Sovjet-Unie en wat de ko- mande conferentie te Moskou aangaat. Ramadier deelde mede, dat de Sovjet-Unie aan Engeland had gevraagd Frankrijk op de hoogte telingen doorgemaakt, waarbij t toch éénzelfde geloof werkzaam bleef. Ook na zijn laatste boe ken blijven er vragen over. Maar wij zien in hem een grootsche worsteling om de werkelijke be- teekenis van het evangelie van daag, tot heil van kerk en wereld. druk hebben bereid verklaard de andere bezettende mogendheden aard de eenzijdigheid van aan de internationale overeen komst te laten deelnemen. De Britsche Minister van Bui tenlandsche Zaken heeft in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat, tusschen de regeeringen van Frankrijk en Groot-Brittannië 'n bondgenootschapsverdrag is ge sloten, dat, naar hij hoopt, door den Britschen ^bn den Franschen. Minister van Buibsnlandsche Za ken op 4 Maart a.s. te Duinker ken zal worden onderteekend. Anthony Eden (cons.) wenschte Bevin geluk wegens diens- aan deel in de onderhandelingen met Frankrijk. Nauwe en blijvende vriendschapsbetrekkingen tus schen de be'de nat es zouden, zoo ■ei hij, 'n bijdrage tot den wereld vrede vormen. Wollen stoffen. Aan den Minister werden de volgende schriftelijke vragen ge steld: 1. Is het juist, dat de confec- tiefabrikanten zonder bijzondere formaliteiten van de wollenstaf- fenfabrieken stof kunnen betrek ken voor export? 2. Is het juist, dat door de wollenstoffenfabrikanten voor deze stof 20 tot 30 pet. meer kan worden berekend dan voor de binnenlandsche distributie het geval is? 3. Is het den Minister bekend, dat herhaaldelijk blijkt, dat deze stof niet tot exportorders kan worden verwerkt, omdat het mo del of de qualiteit der stof in het buitenland niet gewenscht wordt? 4. Is het den Minister bekend,, dat in zulke gevallen de fabrikan- j ten om aan de prijsvoorschriften te ontkomen en daardoor verles te i i vermijden, deze stof of de daar- I I van gemaakte artikelen niet zel- den in den zwarten handel trach- ten te „loozen"? 5. Is het waar, dat dit ten gevolge heeft, dat vele tiendui zenden meters wollen stof, buiten de distributie om, in den zwarten handel aan den man worden ge-1 bracht 6 Indien 't hierbovengencem- de geheel of voor een gedeelte juist is, wil de Minister dan na gaan, welke maatregelen genomen kunnen worden om aan deze praktijken een einde te maken? Het provinciaal bestuur van het district Groningen van de G.O.I W. heeft een open brief aan Mr. J. Zaaijer, procureur-fis caal bij het Bijzondere Gerechts hof te 'sGravenhage gericht. Daarin wordt o.a. gezegd: „Het provinciaal bestuur van de G O.I.W. heeft in zijn vergade ring van Dinsdagavond, 25 Fe bruari 1947, besproken uw critiek op het beleid, ten aanzien van de vervolging en de berechting van de politieke delinquenten geuit, bij gelegenheid van uw requisitoir in de zaak Piek. Ofschoon het bestuur kan deelen de meening, dat het wellicht niet juist wordt geacht, dat uw critiek tot uiting gekomen ia in uw hoedanigheid van procureur-fiscaal en dat zij is geuit ter gelegenheid van uw requisitoir, wil ons bestuur niet nalaten zijn volledige instemming te betuigen met de inhoud van uw critiek en met de door u ge uite gevoelens. Genoemd bestuur wenscht u te danken voor deze woorden en u zijn waardeering te betuigen voor den geestelijken moed, welke u hebt getoond door u aldus te maken tot tolk van het overgroote gedeelte van ons volk, dat geens zins instemt met het te dezen gevoerde regeeringsbeleid, doch geen weg ziet, waarlangs het van deze meening blijk moet geven. Genoemd bestuur wenscht u kracht toe bi) het streven naar verwerkelijking van de eischen van recht en gerechtigheid, die u zelf in uw woorden hebt gesteld". Schip met immigranten aangehouden. De „Haim Arlessoroff", een schip met illegale Joodsche immi granten aan boord, is ter hoogte van Haifa door de Britsche ma rine aangehouden en later naar de haven gesleept. De Raad van de Joodsche ge meente heeft op grond van de Habeas Corpus Wet geprotesteerd tegen de arrestatie van de 1300 immigranten, die zich op het schip bevonden. Twee illegale immigranten, die als passagiers van een vorig schip naar Cyprus zijn gezonden, zijn opgeroepen om een beeld te geven van den toe stand op het 7000 ton metende Britsche schip „Ocean Vigour", dat voor het vervoer van illegale immigranten naar Cyprus wordt gebruikt. Het Pa'estijnsehe Hooggerechts hof heeft voorloopig toegestaan, het eeonomisch materialisme even scherp en als een even gevaarlijke illusie doorzag, als de kapitalis- De voorzitter van de Griek- tische welvaartstheorie gn het sche nationale vergadering heeft liberale vooruitgangsgeloof, een motie ingediend, waarin j Steeds snijdender werd Nle- vriendschappelijke besprekingen buhr's kritiek op de starre ortho- met de Britsche regeering inzake doxic, die zich in het maatschap- de toekomst van Cyprus" worden peljjke leven puur reactionnair Voorgesteld. De nationale verga- gedroeg en, in. een algemeene dering sprak zich eenstemmig uit zondeprediking, steeds er voor vóór inlijving 'an Cyprus bij terugdeinsde de werkelijke zonde Griekenland. De motie werd bij name te noemen. Maar vooral ook gesteund door Tsaldaris, denkreeg de Amerikaansche vrijzin- Minister van Buitenlandsche Za- nigheid het te ontgelden, met ken. Een Grieksche getuige is gehoord door de commissie van I de V. N„ die een onderzoek in stelt naar den toestand aan de Grieksche grens. Getuige ver klaarde, dat hij van een oplei dingsschool in Albanië in Noord- Griekenland was haar optimistische mensch- en wereldbeschouwing, die zoo wei- n'g met de werkelijkheid klopte. Niebuhr heeft daarbij de wijsheid bezeten met publicaties te wach ten tot hij die werkelijkheid gron dig had bestudeerd. Niet voor 1928, toen hij op zijn aangekomen 1 36ste jaar hoogleeraar werd, zag zijn eerste boek het licht, spoedig waar hg opdracht kreeg naar de door yelc andere gevolgd* D* Joego-Slavisohe grens te gaan om.werden cok geifzen! Door de een hoeveelheid Italiaansche wa- studenten allere(fre,ti maar dan pens in ontvangst te nemen On- Qok doQr geheele theo- derweg was hij door Grieksche che werJeld OM n=et regeermgstroepen gevangen ge- ve°rbaasti door' Ieeken, ja zelfs door de niet-Christenen. Zijn be wogen geest en klare schrijftrant maakten tot één van de weinige theologen, die. ver buiten de Kerk bestudeerd en gerespecteerd wor den. Uit de U.S.A. -kwam er zelfs een boekje over hem (van D. R. Davis), dat hem den „Prophet from America" noemt. Wij Hollanders, zijn met het woord profeet wat zuiniger. Maar dat er iets profestisch in hem brandt, dat hebben ook wij beseft, toen bij sprak op het Wereld- jeugdcongres van 1939 te Am sterdam. Niebuhr's meermalen uitgespro ken motto: „Sociaal naar links religieus naar rechts" zal na het doorgaande niet meer bevreem den. Al heeft Niebuhr ook van den beginne af en steeds scher per het Barthioanisme afgewezen, hij behoorde toch tot den kleinen kring, die Barth's werken (eerst hoop nomen. De Belgische kamer heeft tot drie keer toe buitengewone credieten, aangevraagd door den communistiscben Minister van Volksgezondheid, Dr. Marteaux, voor den aanleg van sportterrei nen, geweigerd. Enkele liberalen- hadden hun stem bij die van de oppositie gevoegd. De Minister verliet hierna bij wijze van pro test de zaal. Tegenover journa listen verzekerde de Minister, dat de zorg voor de jeugd hem zeer na aan het hart ligt en dat niets hem er van zal weerhouden zijn pogingen haar goede sport terreinen te verschaffen, voort te zetten. Naar de Eerste Minister ver klaarde, verwacht hij niet dat de heer Marteaux zal aftreden. Eenige Katholieke kamer leden in België hebben een wets voorstel ingediend tot het instel len van een z.g. „huwelijksspaar bank", waardoor trouwlustige paartjes uit den arbeidersstand in staat worden gesteld zich een uitzet aan te schaffen. Op het oogenblik dat het huwe lijk gesloten wordt zou de staat het gespaard bedrag verdubbelen. Het door den staat betaalde ge deelte zou door de jonggehuwden niet terugbetaald behoeven te worden. Een van de grootste branden die Portugal heeft gekend is uit gebroken in een meelfabriek te Lissabon, de modernste, die Por tugal bezat. Het vuur vernietig de meer dan 4000 talen meel, de productie van bijna vier dagen. De broodpositie te Lissabon is door den brand ernstig in gevaar gebracht. De fabriek ging totaal verloren. Een ooggetuige ver klaarde, dat het vuur zich zoo snel verbreidde, dat het een explo sie geleek. De oorzaak van den brand is nog niet hekend. algemeen was de voedselpositie Vrijdagochtend werden te bevredigender dan ooit, sinds hij Bergen (B.) Gabriel Cheron, tij- in Buitschland vertoefde. In de dens de bezetting burgemeester havens kwamen voldoende hoe van Quaregnon, met 5 leden der veelheden levensmiddelen aan om rexistische politie, gefusileerd. de huidige rantsoenen te handha- Or.geveer 200 personen woonden ven. De productie van steenkool dene terechtstelling bij. i bleef in stijgende lijn. Sir Brian, Robertson vol gestemd. ODe plaatsvervangende militaire gouverneur van de Britsche zóne Lt.-Generaal Sir Brian Robert son, heeft verklaard, dat er" z.i. „gegronde redenen zijn om aan te nemen, dat wij den bodem bereikt Hebben (in het Westelijk deel van Duitschland) en dat er in. de lente een verbetering van den toestand zal intreden''. Sir Robertson gaf een over zicht van de ontwikkelingen in de gecombineerde Britsch-Ameri- kaar.sche zóne van het oogenblik af, dat groote verantwoordelijk heid in handen was gelegd van Duitsche bestuurders, 2 maanden geleden. Steenkolen, de voedsel voorziening en het vervoer noem de Sir Robertson de drie nood zakelijke voorwaarden voor het herstel van Duitschland. In het Vrijdag is verschenen een Ko ninklijk Besluit, waarbij met in gang van Vrijdag wordt benoemd tot Minister van Openbare Wer ken en Wederopbouw, de heer L. Neher, directeur-generaal van het Staatsbedrijf oer Posterijen, Tele grafie en Telefonie. Voorts wordt in een Koninklijk Besluit bepaal i, dat: 1. De naam van het Ministerie van Verkeer wordt gewijzigd in dien van Minïsfterie van Verkeer en Waterstaat en dien van het Mi nisterie van Openbare Werkenf en Wederopbouw in Wederopbouw en Volkshuisvesting. 2. De zorg van de zaken van de Waterstaat van het hoofd van het departement van Openbare Werken en Wederopbouw wordt het Engelsch-Russische verdrag van 1942, opdat nieuwe verdragen tusschen de drie landen op ver gelijkbare basis zouden kunnen worden opgesteld. Wij hopen thans, aldus de eerste Minister, dat.de besprekingen in de naaste toekomst voor elk der landen tot vergelijkbare verdragen zullen leiden. Sprekende over de loon- en prijspolitiek verklaarde Rama dier, dat de laagste loonen spoe dig zullen worden herzien. De regeering zal echter vasthouden aan haar politiek geen nieuwe al gemeene loonsverhooging toe te staan. Ramadier verwachtte, dat nieuwe maatregelen tot prijsver laging in den loop van dezen zomer waarschijnlijk in Juli zullen worden genomen. De activiteit der Duitsch&rs. Louis Marin (cons.) heeft in de Fransche nationale vergadering verklaard, dat de activiteit van de meeste Duitsche partijen en de Duitsche vakbeweging hem zeer verontrustend toescheen. Zij her innerde hem aan de Duitsche tac tiek van 1918. Met stemverhef fing zei Marin: „De Sovjet-Unie heeft ons in het Oosten een goed voorbeeld gegeven. Als het mo gelijk zou zijn geweest, zou ik over gedragen aan liet hoofd van niet hebben geaarzeld haar voor- het departement vfcri Verkeer en beeld te volgen. Ik zou het Rijn- Waterstaat. i I dal geannexeerd hebben en ge- zorgd hebben, dat er rechtvaar- het' ^aaTsblSrder Postel d*e herstelbetalingen hadden Telegrafie en Telefonie van het hoofd van het, departement van Verkeer en Waterstaat tijdelijk van het departement van Open bare Werken en Wederopbouw. Deel van Mergelgroeve In de mergel-exploitatie t* Rooth-Margraten heeft zich Don derdagmorgen een ernstig onge luk voorgedaan. Toen men daar Dë Chef van den Generalen bezig was met het opladen van Staf deelt mede, dat de inlijving mergel in een vrachtauto, is het als dienstplichtige op 3 Maart bij plafond van de groeve voo» een het 3e Regiment Infanterie te gedeelte ingestort, tengevolge Bergen op Zoom, het 5e Regiment waarvan twee mergel werkers, de Infanterie te Schalkhaar het 7e 34-jarige F. van Puit Klein- Regiment Infanterie te Oirschot Weiaden en de 21-jarige J. E., uit en het 8e Regiment Infanterie te Margraten or.der het afvallend Amersfoort wegens bijzondere om- gesteente bedolven werden. Eerst- standigheden tot nader order is genoemde werd op slag gedood, uitgesteld. De datum van inlij- E. werd later ernstig gewond met ving zal te zijner tijd worden be- een bekkenbreuk naar het zieken- kend gemaakt. (huis te Maastricht overgebracht. „Normand and Baltic", een j schrijft Montgomery, dat er in boek van de hand van Montgome-1 derdaad een stadium is geweest, ry over den strijd, die tot de uit- waarin de operaties minder snel eindelijke nederlaag van Duitsch-vorderden dan aanvankelijk was land leidde, is dezer dagen ver- gehoopt, doch dat hij volgens zijn schenen. De commandant van de plan uiterlijk 90 dagen na D-day Britsche strijdkrachten in West- aan de Seine moest zijn, terwijl Europa na D-day (Montgomery I de eerste troepen reeds na 75 heeft den slag in Normondië ge- j dagen de rivier konden over voerd volgens voor de invasie ge- steken. „Ik had er niet op ge- plaats gehad, door lederen steur.d zijn". Zoo'n politiek zou Franschman ge- maakte plannen, aldus het boek. Deze plannen werden niet gewij zigd, toen de sterkte der Duitsche stellingen bij Caen tegenviel. Zoo als bekend, heeft men van Brit- i ache, Amerikaansche en andere zijde de tactiek van Montgomery gecritiseerd door op ts merken, dat hij do Duit*"*»'3 >-•<{ heeft onderschat cn daar o tijd heeft verknoeid. Het boek beschrijft de gebeur tenissen in chronologische volg orde en is vol lof over den Ame rikaanschen soldaat. Het kan worden gezien als een antwoord op de critiek van den Amerikaan schen journalist Ralph Ingersoll, die in z'tjn boek „Top Secret" be weert, dat de slag om Caen een Britsche nederlaag werd en tevens de eerste en laatste sl2g was, dien de Engelschen in Europa hebben geleverd. Verder, dat de slag in do Ar dennen door Montgomery's toe doen werd verloren, waardoor de oorlog vermoedelijk een jaar lan ger heeft geduurd cn tenslotte, dat er principieele oneenigheid tusschen de Amerikaansche aan voerders en Montgomery bestond, j Over den slag in Normandië rekend, dat Hitier zijn plannen, zou herzien en toen wij merkten, dat de Duitschers zich bij Avran- ches concentreerden, gaf ik bevel tot een omtrekkende beweging door Falaise en Argentan. Dit kostte tijd en een doel van de vijandelijke strijdkrachten wist ons daar té ontsnappen". Montgomery beschrijft, boe Ge neraal Eisenhower, na diens be sluit op 1 September om het di rect bevel over de strijdkrachten te land op zich te nemen, zijn (Montgomery's) voorstel om rechtstreeks naar den Rijn door te stooten en met inzet van alle reserves tot het hart van Duitsch land door te dringen, had ver worpen. Montgomery had de Noordelijke route door België wil len nemen om den Rijn ten Noor den van de Ruhr over te steken. Eisenhower gaf er echter de voor keur aan op een breed front langs den Rijn te opereeren. Over den laatsten aanval van veldmaarschalk Von Runstedt in de Ardennen schrijft Montgomery, dat deze slag door de Geallieer den werd gewonnen in de eerste plaats door het'taaie vechten der Amerikaansche soldaten.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1