H Li I 1 F i te I ."L if if tU IS I1 Ik F 1 IB I BELGIE'S if 12 De kolensituatie in Europa TRIBUNAAL Binnenlandsch Nieuws II 1 economisdie vooruitzichten voor 1947 )Y I M If11 I v'1 7 f if s g ij r - I J Rumoer in Tuschiaski De kolensituatie Oe veelvuldige echt scheidingen Ooriogskerkhoven in Nederland Angiua Pectoris 03 verzending van post naar Duitschland Prljzen Crêpe-Closetpapier Belgische erkentelijkheid TE TERNEUZEN Loonen der Landarbeiders 'e i u kr 10 d ei ei ,r 11 ter F pc F= P It: .0 I - 1 l, y Tn l b a ii 1 r It f' J i 1 i\ f l V i t i De economische positie van Bel gië wordt nog steeds gekenmerkt door den overgang van oorlogs- naar vredeseconomie. Niettemin blijkt uit de mededeelingen van bet „Institut de Rechercns Eco- ncxmiquas et Sociales" van do Leuvensche universiteit, dat er reeds indices bestaan, gelijkwaar dig aan die van de vooroorlogs che economie. De evolutie van de geldmarkt, de prijzen en de loo nen, do productie en de arbeid toont aan, dat België zich in de voorbereidende periode van een saneeringscrlsis bevindt. Wat den geldomloop betreft, schrijft Charles Roger in de .Nieuwe Standaard", dat na April 1946.de bankbiljettenomloop sterk verminderde, zonder dat daar een de.'Iatie op volgde. Dientengevolge steeg de rentestandaard en moest de nationale bank tot twee keer toe haar disconto verhoogen. Dbze tendsnz ging over op den beurshandel, welkesedert einde 1946 een ononderbroken depres sie kent: Hieruit volgt weer, dat een inkrimping van de economi sche activiteit is te verwachten. Wat de groothandelsprijzen der verschillende agrarische en indu- strieele sedoten betreft, merkt Roger op, dat deze wijzen op een grootere stijging der grondstof fen dan der prijzen van bewerkte producten Hieruit is af te leiden, dat binnenkort met een vermin dering van de economische bedrij vigheid rekening moet worden ge houden. Een analyse van de klein handelsprijzen en van de loonen toont aan, dat er op dit gebied enorme verschillen bestaan. De prijzen van voedingsmiddelen en brandstoffen liggen tamelijk on der bet peil van de gemiddelde index, dooh die voor kleeding en onderhoudsartikelen ver daar boven. De loonen staan evenmin in verhouding tot het gemiddelde van 320, daar deze in de bouw- De politie meest ingrijpen. In het bioscooptheater Tuschins- ki treedt thans voor de 5de achtereenvolgende week een acro batische danseres op, Betty Gro- ner, die in den loop van haar kronkelingen op eenigszins uitda gende manier uit haar japon stapt en dan haar optreden in zeer ontkleeden staat voortzet. De Amsterdamsche studenten hebben hieraan aanstoot genomen en uit protest tegen de directie, die een dergelijke vertooning be vordert, zijn Woensdagavond bij de eerste voorstelling een aantal hunner, volgens de studenten organisatie ongeveer 130, volgens de politie echter ruim 600, naar .de bioscoop getrokken. De direc tie had tevoren een waarschuwing ontvangen en had haar maatrege len getroffen: extra zaalwacht en agenten in burger. Aangezien ditmaal tevens de verkleedscène achter ds coulissen geschiedde, werd het afgesproken fluitsignaal niet gegeven. Desondanks begon nen de studenten na afloop van het optreden der danseres de mee gebrachte aardappelen en andere projectielen op het tooneel af te vuren onder het aanheffen van een oorverdoovend gebrul De politie greep thans in, maar al vorens de rust hersteld kon wor den, bleek het noodig te zijn een overvalwagen met 20 politieman nen van het bureau Singel te laten aanrukken, die met de wa penstok orde schiepen. Er werden een dertigtal arrestaties verricht. De overige studenten verlieten onder het zingen van het „Io vi vat" de zaal. De tweede avondvoorstelling bad een rustig verloop, al waren de noodige voorzorgen niet ver geten. Ook de volgende winter nog distributie. Hoewel reeds van officieele zijde een korte tegenspraak is ge geven van uitlatingen en berich ten, waaruit zou kunnen worden geconcludeerd, dat volgenden winter de kolen vrij voor verkoop zullen zijn, verneemt het AN.P. nog van den Minister van Econo mische Zaken: Zooals bekend, is het de be doeling de productie van de Lim- burgsche mijnen zoo spoedig mo gelijk op te voeren tot 12 millioen jon per jaar. Dit is te naastenbij de vóóroorlogsche productie. Het tijdstip waarop deze pro ductie zal. worden bereikt, is ge zien de verschillende moeilijk heden welke moeten worden ©ver- wonnen niet aan te geven. Indien alïe omstandigheden medewerken, zal dit toch in elk geval niet vrpeger dan tegen het einde van 1947 zijn. Van opheffing van de kolendistributie in het *volgende winterseizoen 1947;1948 kan der halve geen sprake zijn. vakken en in de mijnen zich om en .bij de 420 bewegen (sociale lasten inbegtepen) en in andere sectoren onder de 320 blijven. Rcger trekt vervolgens een ver gelijking tusschen de toestand in den zcaner van 1946 en in Maart 1920, dus na den eersten wereld oorlog. Hoewel hij de politiek der rbgeering ten zeerste waardeert, wijst hij <er op, dat voortgezette regl-amenteering remmend op de productie werkt met als gevolg vermindering van de koopkracht van de geheele bevolking. De grondstoffenvoorziening' is in tal van sectoren dermate toe genomen, dat tot opheffing der reglementeering en contingentee- ring kan wordën besloten. Maatregelen ter bestrijding Eenigc dagen geleden heeft de Minister van Justitie te zijnen departement een commissie ge ïnstalleerd, die tot taak heeft om de vraag te bestudeeren, welke ■wettelijke maatregelen zouden kunnen worden genomen, teneinde het euvel der veelvuldige echt scheidingen. tegen te gaan. Als voorzitter der commissie treedt op Mr. H. de Bie, president van de arrondissements-rechtbank te Rotterdam. Als leden de hee- ren Mr. J. A. L. M. Loeff, advo caat en procureur te Rotterdam, Mr. H. Schadee, lid en plv. voor zitter van den Voogdijraad te Rotterdam en mevrouw Mr. L. C. Schonfeld-Polano, raadadviseur in algemeenen dienst bij het Minis terie van Justitie. Het secreta riaat wordt waargenomen door Mr. C. A. de Meyere, werkzaam aan het Ministerie van Justitie. den zoon, die te Margraten be graven is, al dan niet 'naar de Vereenigde Staten zou laten over brengen. Hij beschrijft hoe getroffen h'j waa door de zorg, die de bevol king van de omliggende dorpen en steden aan de graven der ge vallen Amerikaans cbe soldaten bestêedt op ieder uur van den dag ziet men Nederlanders op dit kerkhof, die door het verzorgen der oorlogsgraven hun dank aan de bevrijdingslegers tot uiting brengen. Prof. Booth dringt er bij de Amerikaansche regeering cd aan het kerkhof niet te verplaatsen: „Laat dit kerkhof in zijn huidige schoonheid. Laat de regeering en het leger ons volk vertellen, hoe rustig onze jongens daar lig gen. De kerkhoven zijn hier prachtig- en bijna zoo volmaakt als wij 'zouden wenschen. Het volk in welks midden onze zonen be graven liggen, is vriendelijk en attent, en bet beseft dat het een eer is de nagedachtenis van den jongen strijder hulde te bren- gen:" Een Amerikaan ziet Margraten. In de New-York Herald Tribune beschrijft Edwin P. Booth, pro fessor in de kerkgeschiedenis aan de universiteit van Boston, een bezoek dat hij met zijn echtge- noote en twee zoons heeft ge bracht aan de Amerikaansche militaire begraafplaats te Mar graten. Hij had deze reis onder nomen om te beslissen, of hij bet stoffelijk overschot van zijn der- Operatief ingrijpen neemt de pijn weg. Naar het A. N. P. van het Zweedsch Internationaal Persbu reau verneemt, is de chirurg Prof. Herbert Olivecona er door opera tief ingrijpen in geslaagd, patiën ten, die aan Angina: Pectoris lij den, van hun pijn te bevrijden. De laatste 2 k 3 jaar werden ih het Serafimer-ziekenhuis te Stock holm 71 personen, lijdende aan bovengenoemde kwaal, geope reerd. 54 der patiënten waren mannen en 7 vrouwen tusschen 36 en 71 jaar. Zes der geopereerden, bij wie de ziekte reeds zeer ernstige vormen had aangenomen, stierven, doch 43.7 procent werd bijna volkomen of geheel bevrijd van de pijn. Bij 40 procent der geopereerden bleef de pijn in zeer dragelijken vorm bestaan, maar bleek door medi camenten weg te nemen te zijn. Bij 7 procent was het resultaat onvoldoende. De operatie bestaat in het het wegnemen van de eer ste vier borstzenuwknoopen of zenuwbundels waardoor de pijn wordt voortgeplant. Blijkens de door de Europeesche Kolenorganisatie gepubliceerde cijfers was Frankrijk het eenige Europeesche land, dat in Januari }.l. meer kolen produceerde dan vóór den oorlog, afgaande op de gemiddelde productie-cijfers voor de periode 1935-1938. De Fransche mijnen produceer den in genoemde maand 4.633.000 meer ton of 119 van het vóór oorlogsche maandtgemiddelde. Hierna kwamen Polen met 2.132.000 ton of -90 "lo van het vóóroorlogsche gemiddelde en Bel gië eveneens met 2.132.000 ton of 90 o/o van het vóóroorlogsche ge middelde. West-Duitsehlarid pro duceerde in de vijf weken van 30 December tot 2 Februari 6.695.000 ton of 59 van 't vóóroorlogsche gemiddelde. In -drie landen werk ten in Januari meer mijnwerkers dan vóór den oorlog: t.w. 329.000 in Frankrijk (146 "lo van het vóór oorlogsche maandgemiddelde)in België 165.000 (119 »/o) en in Nederland 36.000 (118 °/<y)- Ook de Fransche koleninvoer was in Januari het hoogst. Deze bedroeg 722.000 ton, welke hoe veelheid echter slechts 36 °/o van het vóóroorlogsche gemiddelde was. Op basis van vergelijking- met vóóroorlogsche cijfers waren de percentages van den koleninvoer van Zwitserland en Luxemburg de hoogste - resp. 170.000 en 156.000 ton of 62 en 61 »/o van het vóor- Herhaaldelijk blijkt dat afzen ders van correspondentie voor Duitschland nalaten bij het adres het nummer van het postdistrict te vermelden. Deze nalatigheid reeft aanleiding tot vertraging en moeilijkheden bij de doorzen ding. Met nadruk wordt er op gewe zen dat op alle correspondentie bestemd voor Duitschland het be trokken nummer van het post district dient te zijn vermeld. De prijzen van crêpe-closetpa pier zijn opnieuw geregeld voor fabrikanten, groothandel en klein handel; voor den verbruiker is de prijs per rol gebacht op 0,10. oorlogsche gemiddelde. Amerika was de voornaamste exporteur naar de Europeesche landen en verscheepte in Januari 1.515.000 ton tegen 975.000 ton in Decem ber 1946. West-Duitschland ex porteerde in de vorige maand 549.000 ton, Polen 325.000 ton en Groot-Brittannië 35.000 ton. De Britsche uitvoer was 3000 ton grooter dan in December. Dr. Wolf Dietrich von Witz- leben, gewezen directeur van de firma Siemens, is door een zuive- rincstribunaal te Soandau vrijge sproken, aldus meldt het Duitsche persbureau Dena. De plechtigheid te Vught. Zooals gemeld, heeft de Belgi sche Minister van Wederopbouw en Oorlogsslachtoffers, de heer Terve, in een plechtige zitting van den gemeenteraad namens 't Belgische Roode Kruis de gouden eeremedaille van erkentelijkheid aan den burgemeester van Vught uitgereikt. Na afloop van deze plechtig heid werd ten huize van den bur gemeester een souper aangebo den. Hierbij heeft de Nederland- sehe Minister van Economische Zaken, Dr. Huijsma.no, een rede uitgesproken, waarin hij o m, zeide, dat een gebaar, als hier gemaakt door de Belgische regee ring en door het Belgische volk inzonderheid spreekt tot het hart van het Nederlandsche volk, om dat dit opnieuw een bewijs is, hoe beide volkeren zich geroepen achten, om, zoowel in gemeen- schappelijken oorlog als in vre destijd, op nauwe wijze samen te werken en om de rechten en plich ten, die aan het goede nabuur schap verbonden zijn, teil volle te beleven. Een samenkomst als deze is als een symbool van broe derschap in den werkelijken zin des woords, aldus den Minister, dat de Prins-Regent van België een persoonlijk vertegenwoordiger afvaardigde, geeft de Nederland- sche regeerin'g aanleiding <tot groote waardeéring. Dr. Huijsmans bracht ten slotte het gemeentebestuur en de ge meentenaren van Vught den dank van de Nederlandsche regeering over voor het vele, dat gedurende de vijandelijke bezetting met taaie volharding en gedragen door Christenlijke naastenliefde en vaderlandsch plichtsbesef is ver richt voor degenen, die in het concentratiekamp verbleven. Ons Brabantsche volk zeide hij met zijn vrome traditiën toonde zich hier van zijn grootsten kant. Zitting van Donderdag 27 Februri Om haar man? Geertruida Tona PieterseEek man, 48'jaar, zonder beroep te Axel, thans kamp Groede, werd er van beschuldigd lid te zijn ge weest van Ue in.ö.B. en ue L.S. V.O.^ de propaganda der N.S.B. te hebben bevorderd en blijk te heb ben gegeven van nat.-soc. gezind heid, o.m. door bedreiging van een marechaussee met de Sicher- neits Polizei, het afleggen van de gelofte van trouw aan Mussert. Besch. bekende de feiten groo- tendeels en zou omdat haar man ook lid was, bij de N.S.B. zijn ge gaan, temeer daar deze instelling de openbare school voorstond. Mr. P. C. Adriaanse vroeg voor zijn cliënte, die ruim anderhalf jaar geïnterneerd is, de uiterste clementie. Hij ging naar Rusland. Marinus "Willem Haak, 51 jaar, machinist te Axel. werd beschul digd van hulpverlèening aan den vijand, door gekleed in Duitsch uniform en bewapend met een revolverwerkzaam te zijn ge weest ten behoeve van den vijand, als bedrijfsleider op een landbouw bedrijf in het door de Duitschers bezette gebied in Rusland. Besch. zegt, naar Rusland te zijn gegaan, omdat hij zonder werk was geraakt en mede door de gevoerde propaganda. N.S.B.er is hij echter nooit geweest. De verdediger, Mr. P. C. Adriaanse, ging de feiteh nog eens na, en verdocht zijn cliënt die een jaar geïnterneerd is ge weest geen verdere internee- ring te willen opleggen. Verder achtte pleiter het niet bewezen, dat Haak wapendrager is ge weest. Joodsch bezit. Georges Polydore August van Acker, 40 jaar, landbouwer te Axel, hoorde er zich van beschul digen Vo-Va te hebben gekocht en bij de liquidStie van Joodsche eigendommen een perceel bouw land te Axel te koopen, toebe- hoorende aan een Joodsche instel ling te Den Haag. Van Acker verklaart, Vo-Va wel eens te hebben gekocht op verzoek van zijn schoonvader. Zelf las hij dit blad echter nooit. Het perceel bouwland dat hij. reeds in pacht had heeft be schuldigde gekocht om zijn bedrijf te consolideeren, hij zag niet in, daarmede den vijand een dienst te bewijzen en achtte het beter, zelf het perceel te koopen, daar anders een of andere N.S.B.-er-, daar be slag op zou hebben gelegd. Overi gens had besch. destijds geweten, dat na den oorlog het koopen van1 Joodsch befeit zou worden beoor deeld en dit was ook zijn bedoe ling geweest. De verdediger, Mr. P. C. Adriaanse, hield een uitvoerig pleidooi, waarbij hij er op wees, dat het koopen pp volkomen nor male wijze is geschied. De Raad voor Rechtsherstel houdt zich ook met deze zaak bezig. Pleiter meende tenslotte, dat vervallen verklaring der beschuldiging zal moeten volgen. Buurtboerenleider. Vervolgens stond terecht de 57- jarige Daniël Dekker, landbouwer te Axel, beschuldigd van buurt» boerenleiderschap vcor den Land stand en het koopen van een hof stede te Terneuzen uit Joodsch be zit. Dekker verklaart in het belang van de Axelsche bevolking buurt boerenleider- te zijn geworden en wat betreft«het koopqn van de be wuste hofstede: beach, heeft des tijds niet ingezien, dat zóo iets fout was. Thans ziet hij dit wel in. Ook vindt hij het nu verkeerd, in de dagen va*i de radio-inleve ring aan Jan Dekker te hebben verzocht zijn toestel te mogen be houden.' De verdediger, Mr. P. C. Adriaanse, vei zocht uiterste cle mentie, waarbij hij wees op de bijzondere omstandigheden, waar onder besch. heeft gehandeld, i. Ontkent. Tenslotte verscheen nog de 55- jarige Axelsche vischhandelaar Geleijn Kaijser voor het hekje, be schuldigd van levering van visch aan de Duitschers en het tijdens de paal-actie met paard en wagen palen te rijden, waarbij hij door den N.S.B.-burgemeester P. Smal- legange een autowagen op lucht banden voor zich liet vorderen. Kaijser ontkent het laatstge noemde -feit en zegt ook geen visch aan de Moffen te hebben verkocht. Uitspraak in alle zaken 13 Maart a.s. De Hoofdafdeeling SocialeZa ken -van de Stichting voor den Landbouw heeft een schrijven ge richt aan haar provinciale sociale secties, inhoudende een advies voor de opstelling der bijzondere bepalingen, die bij het mantelcon tract aansluiten. Ten aanzien van de loonen ad viseert de Hoofdafdeeling Sociale Zaken uit te gaan van een loon- scttema, dat als middelpunt heeft een loon van de vakarbeiders in de normale landbouwgebieden van 67 ets per uur. Voor de onge schoolden komt dit loon "4 ets per uur lager te liggen. Van deze loonen zal 3 ets worden ingehou den als premie voor het te stich ten bedrijfspensioenfonds, zoodat het loon, dat de arbeider in han den krijgt, gehandhaafd wordt op gemiddeld 64 ets per uur. Ten aanzien van het weekloon voor vaste arbeiders is de Hoofd afdeeling Sociale Zaken van de 'Stichting voor den Landbouw van meening, dat men bij het vaststel len hiervan moet uitgaan van het in het betrokken gebied geldende uurloon. Omtrent de accoordtarieven wil de Hoofdafdeeling Sociale Zaken geen richtlijnen vaststellen, omdat zij San meening is, dat de toestan den in de verschillende provincies i hiervoor te zeer uiteenloopen. De Britsche ambassade te Parijs heeft Woensdag een nota ingediend bij het Fransche Mi nisterie van Buitenlandsehe Za ken, waarin persberichten, 'dat Engeland van plan zou zijn de in dustrieën van het Ruhrgebied voor het einde van het jaar onder Duitsch beheer te stelllen, worden tegengesproken. GOTJDSM LD WINKEL OVER VALLEN TE ROTTERDAM. De winkelierster H. E. H. S. van een goudsmidwinkel op het Burg. Meineszplein te Rotterdam zag Woensdagmiddag omstreeks kwart over vijf twee mannen haar winkel binnenstappen, die zeiden van de politie te zijn. De mannen trokiken vervolgens hun revolvers, drongen haar naar de achter den winkel gelegen kamer en eischten de sleutels van de brandkast. Ze bonden de vrouw op een stoel vast en maakten zich uit de voeten met 1000 en een aantal horloges voor een waarde van 400. Na een half uur gelukte het de win kelierster zich van haar stoel te bevrijden. Ze waarschuwde haar buren, die op hun beurt de politie alarmeerden. LEEUW GEKOCHT. Dinsdag schrok een man, die in het late middaguur' hout sprok kelde in de Griendlanden rond Den Bosch, zoo hevig van een donkere schaduw, die hij tegen het roode'licht van de verdwijnen de zon voor een leeuw aanzag,-dat hij het op een hollen zette en in eenen door liep naar de stad, waar hij het politiebureau binnentolde. Het duurde even voor men uit zijn verhaal wijs kon. Toen werd „Briantelli" opgebeld en Burger's Dierenpark in Tilburg: „of men soms een leeuw miste", maar de koningen der woestijn sliepen den slaap der rechtvaardigen in hun bctmliede plankeribedden. Toch hield de man vol en dus deed de politie wat haar plicht was. Zij ging op onderzoek en waarschuw de alle posten in de omgeving. „Weest op uw hoede, er is een leeuw gezien." Er werden sporen gevonden in het diep ingesneeuw de Griendland van een onbekend dier, maar de leeuw werd niet ont dekt. Intusschen komt uit Vlijmen, een der naburige dorpen, het be richt, dat een vischotter van for midabel gewicht is gevangen. De politie is nu in het onzekere of de man dezen vischotter heeft gezien of een grooten ^vilden hond. De man houdt intusschen vol: „Het was echt een leeuw". RIJKE VISCHVANGST IN DE MAAS. De strenge winter brengt voor de Noord-Limburgsche bevolking toch niet louter narigheid met zich mee, althans niet voor de ver stokte hengelaars, die kou noch sneeuw schuwen, als het getij gunstig is om het hengelsnoer uit te werpen. En het getij is inder daad gunstig, want door het strij ken der stuwen in de Maas, is er op derivier een zeer sterke drift ontstaan, waarin het goed vis- schen blijkt te zijn, omdat de vis- schen zich naar de oevers bege ven. Tientallen hengelaars ziet men dagelijks alleen al te Venlo hun geluk beproeven en vangsten van 70 pond per dag zijn heele- maal geen zeldzaamheid. RANGEERDER OVERLEDEN. Tijdens het verrichten van ran- geerwerk op het terrein A/an de Oranje Nassaumijn 1 te Heerlen s Woensdag een voorman-ran geerder door' een kolenwagon, wel ke werd aangeduwd door een loco- motitef, overreden. Het slachtoffer was- 53 jaar, gehuwd en woon achtig te Heerlen. ïi

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2