Rumoerige betooging te Brussel. Bewogen vergadering van het K.N.I.P. te Malang. f Na Beviii's rede. VRIJDAG 28 FEBRUARI 1947. Groot aantal gewonden Oud Twentsch gebruik op Soestdijk. Plechtige herdenking van den slag op de Javazee BATALJON ZEELAND viert tweejarig bestaan. Nieuws in enkele rcgcls Demonstraties te Parijs. Groenteconflict beëindigd. INVOERING van de nieuwe spelling. De militaire situatie De uitbarsting van de Etna. De crisis in Duitschiand. ƒ3,5 m Frankeering bij Abonnement: TerneuSe^ WEERSVERWAOHTIMÖ medegedeeld d'or bet KI' "I te De Bilt geldig tot Vrijdag avond. Depressie ia aantocht. Aanv. nog Oost wind, later veranderl." Toen. bewolk. met later nu en dan .sneeuw of regen. In den dacht lichte vorst, overd. temp. om het vriesn., aan de kust tijd. dooi. 3de Jaargang No. 441. Advertentiepr per mm 10 ct; müimas per advertentie 1,50. Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uui Rubriek kl. advertenties} 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 et. Ver melding brieven onder nr. Bureau van dit Blad 1Ö ct. meer. Verschijnt dagelijks - Drukkerij N.V. r.™,» P, J. v»n de Sande - Temeuzen - Abonnementsprijs 3,25per Een groot aantal manifestan ten, die voor een deel per extra trein en per autobus naar Brus*» gel waren gekomen, hebben in de straten der Belgische hoofdstad gedemonstreerd. Het waren oud krijgsgevangenen en voormalige politieke gevangenen, die de re- geering ervan beschuldigden, dat zij verzuimd heeft hun den status te verleenen, waarop zij recht zeg gen te hebben. Reeds spoedig werd het verkeer door de optocht geblokkeerd en de ongeveer 50 000 personen, leden van liet onlangs gevormde .Na tionaal verbond der krijgsgevan genen" rukten snel op naar de z.g. neutrale zóne. Vervolgens hebben ernstige on geregeldheden plaats gehad. In de Leuvensche straat verbraken de manifestanten alle politiecor- dons en later bereikten zij de hek ken yan het parlementsgebouw. De politie Wist een militaire auto, waarvan de demonstreeren- den zich hadden meester gemaakt, weer in handen te krijgen. Am bulance-auto's reden uit en er zijn gewonden. De betoogbrs eischen erkennipg van den status van krijgsgevan genen. Hierdoor zouden zij in aanmerking komen voor het ver krijgen van betrekkingen in 's lands dienst. Verder verlan gen zij een pensioen van frs. 500 voor iedere maand, die zij in ge vangenschap hebben doorge bracht. Verscheidene auto's waaronder (wagens, die aan leden van bet corps diplomatique toebehooren, zijn door de demonstranten onder steboven gekeerd. Op diverse plaatsen loste de politie waar schuwingsschoten. Dit de Rue du Parlement zijn de demonstranten aanvankelijk met behulp van brandspuiten verdreven. ongezien Senatoren moesten vertrekken. Na de Senaatszitting begaven zich de senatoren van het parle mentsgebouw naar het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, van waar zij één voor één ongezien vertrokken. Gemotoriseerde po litie hield de demonstranten op een afstand. Nader meldt A.N.P.,' dat de voorzitter van de. federatie van oud-krijgsgevangenen, Nachey, den manifestanten heeft meege deeld, dat volgens een verklaring van den eersten Minister, Huys- mans, vandaag een wetsontwerp zal worden ingediend betreffende den status der krijgsgevangenen. Na de mededeeling van den heer Hhysmans aan een delegatie der demonstranten, dat Vrijdag den status der krijgsgevangenen op de agenda van den ministerraad zou worden geplaatst, keerde de rust in' het centrum van Brussel langzamerhand weer terug. Tegen zes uur braken de betoogers bet beleg van het parlement op en keerden zij in de grootste orde huiswaarts. De Belgische Minister van Bin nenlandsche Zaken, Auguste Buis- seret, deelde». Woensdagavond mede. dat dertig personen bij de demonstratie zijn gewond. Een vijftigjarige vrouw aan de rand van de menigte der demonstran ten viel door een beroerte getrof fen dood neer. Achttien der ge- wonden zijn demonstranten, de rest politie-agenten, van wie een Aanbieding van „Krenten- weggen". Hedenmiddag om 3 uur zal men op Paleis Soestdijk een oud Twentsch gebruik kunnen aan schouwen. Onder auspiciën van de Twentsche vereeniging tot in standhouding der folklore zal de groep „Hengeler Spoilers en Daansers" een krentenweggen van meer dan 100 pond aanbieden. De traditie zal daarbij nauwkeurig in acht worden genomen. Het ge zelschap komt in Twentsche klee derdracht op boerewagens van Soest naar het Paleis. De burge meester van Hengelo. Mr. J. A. E. van der Dussen, zal bij.de aan bieding aanwezig zijr.. De spoorwegen hebben hun al lernieuwste bus. versierd en wel, voor het vervoer van hét gezel schap van Hengelo naar Soest beschikbaar gesteld. ernstig werd gewond. Buisseret aaide, dat hij bevel had gegeven niet het vuur te openen, tenzij do menigte door zou breken tot het voet piein van het parlement. Hij deelde - mede, dat de voornaamste eisohen der ex-krijgsgevangenen zijn: uitbetaling van de soldij sinds de capitulatie van het Bel gische leger in den zomer^van 1940, uitbetaling van „schadever goeding voor scheiding" beta ling voor de jaren, die in Duit- sche krijgsgevangenschap zijn doorgebracht en een wettelijke status voor de krijgsgevangenen. Indien dit alles zou worden inge- wil gd, aldus Buisseret, zou het den" staat 6.500 millioen francs kosten. Donderdagmiddag heeft de heer Fenaux, kabinetschef van den Minister van Binnenlandsche Za ken, enkele bijzonderheden aan de pers verstrekt, betreffende de wanordelijkheden welke zich Woensdag hebben afgespeeld. Er waren 20.000 betoogers, zoo zei hij, en niet 40.000 zooals som mige hebben verondersteld. „In overleg met de stad Brus sel", aldus de heer Fenaux, hadden de organisatoren eeq te volgen weg bepaald en waren maatrege len genomen opdat de beooogers zouden samenkomen aan de Sehaarbeeksche poort en in de omgeving van de Barrikaden- plaats, zulks om te vermijden dat de demonstranten in de nabijhe.d van de neutrale zóne zouden komen. Er hebben zich evenwel groe pen gevormd op niet voorziene punten. Vele betoogers verkeer den in een opgewonden stemming. Sommigen aldus Fenaux, waren zelfs .dronken. Op een gegeven oogenblik heeft do groep, die langs de Congres kolom trok, de richting van de neutrale zóne ingeslagen waar de politie-'versterkingen werden overrompeld. Rust in Brussel teruggekeerd. Te Brussel is de rust weer teruggekeerd, nadat Woensdag onverwachts groote troepen voor malige krijgsgevangenen het par lementsgebouw belegerd hadden, terwijl beide huizen zitting hiel den. De autoriteiten zijn er van overtuigd, dat deze heftige aanval door twee ongewenschte factoren veroorzaakt werd; het verbod tot het houden van optochten en het overmatig gebruik van sterken drank door enkele demonstranten, Robert Gillon, voorzitter van den Senaat, noemde ideze. actie be treurenswaardig en een gevaar voor het normaal functionneeren van de democratie. Verder ver klaarde Gillon ncgi dat net Parle ment nooit onder bedreiging een wet zou maken inzake den status van voormalige krijgsgevafigenen. De Senaat ging vervolgens rustig over tot de orde van den dag. Op het havenplein te Den Hel der heeft Donderdagmiddag om twaalf uur ter herdenking van den slag op de Javazee een krans- leg°"ing plaatsgevonden voor het monument „Voor hen die vielen". Na de vlaggenparade 's moy- rens om 9 uur wapperde van allo marine-schepen, -diensten en in stellingen en ook van den mast voor het monument de driekleur halfstok. Vóór de kranslegging, waarbij een klein aantal militaire en burgelijke autoriteiten aanwe zig was, hield de commandant der marine te Willemsoord, Kapitein ter Zee I. W. Reinierse, een korte herdenkingsrede, waarin hij de voorgeschiedenis, het verloop en de gevolgen van de. slag op de Javazee schetste. Kapt. Reinierse liet éen minuut stilte in acht nemen, waarna do vlag werd geheschen, onmiddellijk gevolgd door 't sein om alle vlag- ger weer van top te laten ^wappe- ren De plechtigheid was hiermede geëindigd. Gisteravond heeft in het pro gramma voor de Nederlandsche Strijdkrachten Luitenant-Generaal Helfrich, bevelhebber der zee- strijdkrachten, in een toespraak het feit herdacht, dat vijf jaar ge leden Nederlandsche, Engelsche Australische en Amerikaansche zeestrijdkrachten onder, leiding van Karei Doorman in de Java zee den strijd aanbonden tegen den overmachtigen vijand. De speciale verslaggever van A.N.P.-Aneta seint uit Malang: isia langdurige, zeer neftige en zeer bewogen debatten over ue wettigneid van decreet no. 6 be treffende de uitbre.d.ng van het K.N.I.P., heeft de Vice-Pres-c^ent, Dr3 Mohammad Hatta, in een hartstochtelijke rede van 20 minu ten o.m. gezegd» „Indien nee decreet door het K.N.I.P. wordt verworpen en er dus een conflict tusschen den Pre sident en het K.N.I.P. ontstaat, doen zich slechts twee mogelijk heden voor: ofwel de President gaat over tot ontbinding van het Het bataljon Zeeland te Padang i heeft feest gevierd ter gelegen heid van zijn twdejarig Bestaan. Het begon 12 Februari s morgens met een parade op het plern van Rome, waar de commandant van de U-brigade, Kolonel J. W. Sluy- ter een mspect.e afnarh. Daarna werd in het Oranje-hotel een receptie gehouden, waar iedereen een Zeeuw" dronk en waar ko;o- nel Sluyter een toespraak hield, opmerkend, dat deze tweejarige feitelijk nog niet uit de luiers was gegroeid, doch niettemin beter marcheerde dan een tachtigjarige en een vijftigjarige. Daarna volg de een toespraak van Lt.-Kolonel Van Oort Des avonds werden de feestelijkheden besloten met een revue, die onder den titel „Met circus Van Oort op tournee" het hoogtepunt van den jubileumdag vormde. T Het bataljon Zeeland, 214 R.I. werd 12 Februari 1945 opgericht en verrichtte aanvankelijk, na zijn training in Frankrijk te hebben ontvangen, bewakingsdiensten in Duitschiand. Op 21 September 1945 verlieten de Zeeuwen Neder land en kwamen, na een opont houd in Malakka, 0P S Maart 1946 te Tandjong Priok aan. Na een zwaren diensttijd in het Zu.u- Bataviagebied werd het bataljcn met de U-brigade naar Padang overgeplaatst, waar het op 20 November 1946 aankwam. K.N.I.P., ofwel de President en de Vice-President treden af". Hatta vo-.-gv.e nier nog aan toe, dat de Piesident niet bereid was conces sies te deen. Soekarno en Hatta hadden, aldus spreker, hun hou ding reeds bepaald. Hen aantal leden van het K.N.I.P. tallen uit Masjoemi eh P.N.I.) hebben een motie inge diend, waar.in werd voorgesteld om het decreet te verheffen tot wet eh om een grooter aantal leden van de Masjoemi en de P.N.I. in het oude .K.N.I.P. te be noemen, waarbij dan nog in net nieuwe K.N.I.P. het aantal leden, zooais wordt voorgesteld in de creet No C zal benoemd, worden. Hierna werd de zitting geschorst Tjdens de schorsing heeft Hatta nogmaals verzekerd, dat hij tot geen concessies bereid was. Na ae heropening van de zitting deel de liet Werkcomité mede, dat de motie was ingetrokken. Vandaag zal dus het K.N I.P. in zijn nieuwe samenstelling (vermeerderd met de 232 krachtens decreet no. 6 be- noemde nieuwe leden) bijeenko men. Reactio in Palestina. Een woordvoerder van het Joodsche bureau heeft over de rede van Bavin gezegd, dat zij het ontbreken van eenig begrip voor de beginselen van het Zionis me duideftjk aantoonde. Er be staat geen verschil van xneening, aldus de woordvoerder over het vermogen van Palestma om im migranten op te nemen. Een ma ximum van 18.000 per jaar wordt met het oog op den nood onder de Joden schromelijk onvoldoende geacht. Het rechtsche Joodsche dag blad „Hab Ker" noemt de rede anti-semitisch en het bewijs dat Engeland niet voornemens is Pa.estina te verlaten en het man daat aan de V. N. te overhandi- Men vreest voor het leven der tien inzittenden van de Dako ta, die na het vliegveld Changi bij Singapore verlaten te hebben, vermist wordt. Vliegtuigen van de R.A.F. hebben een uitgebreid onderzoek ingesteld, doch na twee uur waren zij gedwongen terug te keeren wegens, het slechte zicht. Het vliegtuig werd het laatst ge signaleerd in de omgeving van het eiland Pemanggil aan de Oostkust van Malakka. Generaal Alexander Loehr, een Duitsche hevelhebber in den Balkan, die onder meer bevel ge geven heeft tot het bombardement van Belgrado.in 1941, is Woens dag te Belgrado terechtgesteld. Een Noorsche delegatie heeft zich naar kampen voor verplaat ste personen in de Britsche van Duitschiand begeven om 300 Joden verblijf in Noorwegen aan te bieden. Deze kunnen na 5 jaar de Noorsche nationaliteit verwer ven. Woensdagmiddag is op het plein voor de Parijsche effecten beurs een groote betoog.ng^ ge houden tegen de op handen zijnde overdracht van de Fransche pers aan een particuliere maatschappij. Mr. F. C. A. Baron van Pal- landt zal Nederland vertegenwoor digen bij het overdragen van de macht door President Berreta van Urugay. De Desnsche premier en lei ders der Parlementaire partijen hebben Woensdag een afvaardi ging van 10.000 huisvrouwen, d e in ""optocht naar het Parlement waren getrokken, ontvangen. Deze delegat'e eijchte o.m. een recht vaardiger distributie en sjooteren invloed der huisvrouwen op de dis tributie. De typografen te Kopenha gen zullen Zaterdag in ^taking gaan, omdat de onderhandelingen over lobnsverhocging zonder re sultaat waren gebleven. Slechts de Sociaal-Democrati sche en Communistische bladen zullen verschijnen. Ingevolge het van kracht worden van de amnestie-wet heb ben de eerste groepen van de 25.000 politieke en andere gevan genen de gevangenissen in Polen verlaten. Overal zijn affiches aan geplakt, waarin een beroep ge daan wordt op leden van de ver zetsbeweging om zich over te geven met hun wapens, drukpei- sen. en jadioinstallaties. Y0jr*. len in het buitenland geldt dat zij zich naar de dichtstbijzijnde Pool- sche ambassade of een Poolsch consulaat begeven en binnen den vastgestelden tijd naar hun vader land terugkeeren, waar zij binnen een maand' zich bij de bevoegde instanties moeten melden. Terwijl 5000 demonstranten, die trachtten het Departement van Voorlichting te bereiken, door po- litiebarricades werden tegenge houden, heeft de Fransche Minis ter van Voorlichting, Bourdan, een delegatie van 12 man beloofd, dat hij hun klachten in overwe ging zal nemen. De demonstrat.c was voornamelijk gericht tegen de op handen zijnde overdracht van het coöperatieve exped.tiebedrgf van de Fransche pers, de^ „Mes- sageries Francaises" aan de par ticuliere forma „Hachette". Ook waren vele stakende persemploye s onder de demonstranten en Bour dan heeft thans hun eischen in zake een herziening van de loonen ponder de kosten van de kranten omhoog te drijvsn, in overweging. Een drie-prijzenstelsel". Nadat Maanflag j.l. te Utrecht 'n vergadering was belegd van de verschillende organisaties uit den groentehandel met regeerings- vertegenwoordigers, is Woensdag avond naar aanleiding van de dan gevoerde, geheime besprekin gen, bericht van Minister Mans- holt ontvangen, dat hij zich met de voorgestelde regeling accoord kan verklaren. De groentehandel zal nu met ingang van heden hervat worden op basis van het drie-prijzenstel sel, dat inhoudt maximumprijzen voor de veiling, voor den grossier en voor den detailhandel. De ver deeling van den aanvoer zal op de veilingen geschieden onder toezicht van commissies uit de groot- en kleinhandel. gen» Het Christelijk-Arabische blad Falastin" drukte zijn commen taar af onder de kop „Bevin ont hult het geheim van een Ameri- kaanschZionistische samenzwe ring om Palestina te verscheu- ren". Het blad schrijft, dat het geen nut heeft geweld te gebruiken om de Palestijnsche kwestie op te lossen en dat er slechts de keus bestaat tusschen een spoedige op lossing van het probleem en een nieuwen wereldoorlog. Naar het A.N.P. verneemt, ligt het in de bedoeling van de regee- r.'ng, - met ingang van 1 Mei 1947 de n'euwe spelling in te voeren voor alle Minsterieele Departementen, autoriteiten, offi- cieele colleges en ambtenaren. Ook zal deze spelling dan gel den voor alle openbare en gesub sidieerde bijzondere scholen. INDONESIË. De Nederlandsche militaire woordvoerder heeft Donderdag o.m. het volgende medegedeeld. Op Java is de toestand over het algemeen vrij bevredigend. De be sprekingen te Semarang werden voortgezet. De situatie te Medan Cn te Padarg blijft onbevredigend In den Oostelijken sector van Medan stuitte een Nederlandsche patrouille binnen Nederlandseh gebied op een sterke gewapende bende die onmiddellijk het vuur opende. De Nederlandsche pa trouille dreef de bende over de demarcat'eliin terug, waarbij deze een aantal dooden achterliet. De Nederlanders hadden één doode te betreuren. Deze week wordt te Medan een Indonesische delegatie verwacht voor het voeren van besprekingen over militair-technische zaken. De bewoners van Cistema op de Zuidelijke helling van de Etna zijn reeds geëvacueerd, dSar een witgloeiende lavastroom hun hui zen nadert. Zondag is de uitbar sting van dezen vulkaan begon nen. Het geheele gebied was Woensdagmiddag in dikken rook, afkomstig van brandende bos- schen, een asch uit den krater gehuld. Drie lavastroomen heb ben zich thans tot een stroom verëenigd, die zich over een breedte van 300 meter met een snelheid van 420 meter per uur voortbeweegt. Het tempo van de uitbarsting heeft zich dus sinds Woensdagmorgen verzesvoudigd. Woensdagmiddag is een voorstad van Rio de Janeiro een klein burgervl'egtuig neergestort. De be de inzittenden, van wie de cene een vrouw, werden gedood. Herbert Hoover, die onlangs van een economische missie uit Duitschiand in Amerika is terug gekeerd, heeft President Truman voorgesteld voedsel tot een be drag van 475.000.000 dollar ter beschikking van de Duitsche bur- kers te stellen gedurende den tijd tot 1 Juli 1948. ,Dit zou een noodzakelijke bijdrage vormen tot vrede en veiligheid in West- Europa. Het geld zou moeten worden terugbetaald uit den toe- komstigen Duitschen export, voordat eenigerlei betalingen uit anderen hoofde door Duitschiand zouden worden verricht,- zooals b.v. herstelbetalingen. Het door Engeland en Amerika gezamenlijk aan Duitschiand ten koste te leggen bedrag, buiten de thans voorgestelde regeling om, wordt door Hoover voor de eerste zes maanden van 1947 op 384 mil lioen dollar en voor de daaroo volgende twaalf maanden op 567 millioen dollar geschat. Van deze bedragen betaalt ieder de helft. pel v<ze iet* W« mm 3Ï tdO P-l1 30W

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1