BEVIN over Palesiijnsche kwestie BegioGtino van överzeesche Gebiedsüeelen t. e I fff DONDERDAG 27 FEBRUARI 1947. Aanval op Truman 0E MILITAIRE TOESTAND 3n cntseÜe vege!» UIT DE VOLKSVERTEGENWOORDIGING Deviezenbekendmaking Nieuwe candidaat voor Gouverneurszetel van Triest Aanval op Fransche bezetting - Departement van Sociale Zaken dko 7 w 1 a Frankeering bij Abonnement: Terneuzc_ WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Bilt geldig tot Donder dagavond. Weinig verandering. In den vroegen ochtend op vele plaatsen matige vorst. In den namidd. in het Z. v. h. land ge durende enk. uren lichte dooi. Vrijwel overal droog. Matige wind tusschen Oost en Zuid. vrije 3de Jaargang No. 440. V'-r.rhijnt docr'ftks IJrukkerfj N.V. Firma P. J. van de Bande Terneuzen Advertentiepr per mm 10 ct; minimmn per advertentie 1,50, Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10 ct. meer. Abonnementsprijs 3.25 per kwartaal. In het Engelsche Lagerhuis ver klaarde Ernest Bevin, dat de zaak als volgt gesteld moest worden: „De V. N. moeten van drie moge lijkheden dén Wezen: zal de eisch van de joden worden ingewilligd, dat Palestina een joodsche staat moet worden, of de eisch van de Arabieren, dat het een Arabische staat moet worden met waarbor gen voor de joden, of zullen de belangen van beide gemeenschap pen zoo zorgvuldig mogelijk in evenwicht gebracht en beschermd worden in een Palestijnschen staat?" Bevin legde er den nadruk op, dat Engeland als mandataris niet de bevoegdheid heeft te beslissen, welke van deze drie mogelijkheden de basis zal vor men voor de toekomstige organi satie van Palestina, maar dat ieder, die met dit vraagstuk in aanraking komt, steeds weer uit eindelijk niet de vorming van een joodacnen staat kan aanbevelen. Toch wil Bevin een oplossing vin den om dat het vraagstuk een van de wonde plekken in het Mid den Oosten is, dat tot grootere moeilijkheden zou kunnen leiden, indien het niet wordt opgelost. Vervolgens gaf Bevin een over zicht van de gang van zaken sinds de" Arabieren enkele jaren geleden vroegen, of de Joodsche immigratie 31 Dec. 1945 zou ein digen. Bevin's woorden werden emcele malen met applaus be groet, b.v. toen hij zeide, dat En geland meer voor de joden had kunnen doen, indien men niet ver bitterd was geworden door druk van Amerikaansche zijde om on middellijk tot toelating van 100.000 joden te besluiten. Hij had graag gezien, dat de V. S beseften, dat Engeland een man- daatmcg endheid is en de verant woordelijkheid draagt. Bevin legde bijzonderen nadruk op een bepaalde episode uit de feschiedenis van de Palestijnsche westie, die volgens hem niet alleen Engeland, maar de ge- heele wereld behoort te weten. Toen de toestand er na de bespre kingen met enkele Joodsche lei ders te Londen wat hoopvoller uitzag, hoorde hij den dag na zijn terugkeer naar de Parijsche vre desconferentie, dat Truman een nieuwe verklaring over de toela ting van 100.000 Joden zou afleg gen. Den volgenden dag bracht hg daarom een bezoek aan Byr nes, den Amerikaanschen Minister van iBuitenlandsche Zaken, maar zijn verzoek om de verklaring te laten inhouden werd niet ingewil ligde, waardoor de te Ldnden be reikte resultaten nietig werden. Ingeval van verdeeling van Palestina acht Bevin, dat men een harde dobber zal hebben om de grenzen te bepalen. „Want het is niet mogelijk twee levensvat bare staten te vormen, wat men ook in het werk stelt" (gejuich), „één levensvatbare staat is mo gelijk". Indien verdeeling wordt toege past, aldus Bevin, zijn of altijd de Arabieren in de minderheid oi zij moeten zich uit dezen staat ver wijderen. Ingeval van het stich ten van een Joodschen staat zou den de Arabieren de kwestie voor de V. N. brengen en in geval van verdeeling, zou Syrië of een ander land hetzelfde doen. Zoo kwam de Britsche regeering tenslotte tot de conclusie, dat dit mandaat onuitvoerbaar is. Bevin is echter van meening, dat de Britsche regeering kan vaststellen, dat zij de oorspronkelijke opdracht van het mandaat heeft volbracht, afgezien van de verzwaring van haar taak door de gevolgen van het Hitlerregiem. „Het is niet het mandaat over Palestina, dat gefaald heeft", aldus Bevin, „maar het moreel besef van inter nationale organisaties, die niet met dit vraagstuk geworsteld hebben, doch het naast zich heb ben neergelegd, getuige de 1 mil- lioen verplaatste personen op het continent". Bevin heeft ervaren, dat niemand deze menschen (niet alleen Joden), een vierduizendste van de totale bevolking der aarde wil hebben. Bevin besloot zijn rede met de volgende woorden: „Ik zou zelfs nu nog liever willen, dat Enge land, in plaats van de kwestie naar de V.N. te verwijzen, wegens zijn geheele traditie toestemming krijgt, deze aangelegenheid op basis van menschelijkheid te be handelen, terug te keeren tot het plan om 100.000 .Joden uit Euro pa toe te laten (en laat er in ge val van geschil een scheidsgerecht komen), om zoo spoedig mogelijk een onaihankeljjken staat in Pa lestina te vormen met Joden en Arabieren, die in het verleden altijd hebben samengewerkt, en dit geschil van een eeuw oud te beëindigen". Het standpunt der oppositie, Kolonel Oliver Stanley, conser vatief, voor de oppositie sprekend zeide Het bezwaar van de oppositie, dat de Britsche regeering de kwestie aan de iV. N. wil voor leggen, zonder aan te geven, welke politiek zij zelf verkiest. De regeering zal de politiek, welke zij verkiest, kenbaar moe ten maken. Het land heeft het recht om thans reeds te weten, welke deze is, om haar goedkeu ring. of afkeuring uit te spreken. Een tweede reden waarom er thans reeds een verklaring moet worden afgelegd, is, dat de Joden en Arabieren de afgevaardigden van de V. N. voor hun standpunt zullen trachten te winnen. Een aantal landen zouden daarom door propaganda bevooroordeeld ter vergadering verschijnen, zon der iets van het Britsche stand punt zelf te weten. Manningham Bulier, conserva tief, beëindigde voor de conser vatieven het debat. Hij geloofde niet, dat de eisch tot een Jood schen staat op den langen duur In het belang der Joden was. In dien Engeland volgens bepaling der V. N. uit Palestina zou trek ken en indien er maatregelen werden genomen voor een korte overgangsperiode, aldus Manning ham Bulier, zouden de Joden en Arabieren samen leeren leven, zooals zij hebben getoond te kun nen, toen zij nog niet onder in vloed van buitenaf stonden. Amerikaansche reactio op Bevin's red©. In een telegram aan het Witte Huis dringt de Amerikaansche Liga voor een vrij Palestina er bij President Truman op aan een krachtig protest bij de Britsche regeering in te dienen tegen de verklaring van Bevin, welke een INDONESIË. De Nederlandsche militaire woordvoerder heeft Woensdag o.m. medegedeeld, dat zich op Java geen incidenten van betee- kenis hebben voorgedaan. In den sector van Medan wer den patrouilles en pantserauto's beschoten, terwijl nabij Padang een patrouille van de T.R.Ï. moest worden verdreven. Het bericht van het Republikeinsche persbu reau Antara. dat de Nederlanders in het Soekaboemische de orde tot het staken van het vuren sabo- teeren en daar twee kampongs hebben beschoten, is aan de hand van de feiten weerlegd. Critiek op de Nederlandsche posterijen. In een hoofdartikel schrijft het te Batavia verschijnende „Dag blad", dat de luchtpost uit Neder land een dagelijksche toenemende bron van ergernis vormt. Hoe wel een vliegtuig zonder vertra ging een zeldzaamheid vormt, zouden de burgers in Neder- landsch-Indië de post toch veel eerder kunnen ontvangen, indien er niet iets haperde aan de Neder landsche posterijen, aldus het blad. Na een zorgvuldig onderzoek is rebleken, dat de postdienst te Batavia in staat is alle aanko mende post binnen 24 uur te be zorgen. waarbij dan nog alle mili taire post voorrang heeft. In Holland wordt echter n'et al les gedaan om de voor Indië be stemde post zoo. snel mogelijk bij de vliegtuigen te brengen. Ten slotte vormt ook de deviezenchn- tröle een bron van vertraging, terwijl Das'eerende vl'cgtuigen de post van toestellen, die onderweg vertraging hebben gekregen, niet overnemen. „grove beleediging ig aan u en de V. S.". He vin ts tactloos'' is de kop van een hoofdartikel in de „New York Herald Tribune". Wat hij zei zal waarschijnlijk niemand nergens eenig voordeel brengen. De beschuldiging dat Truraan een mogelijke regeling in de war stuurde zai da meeste .partijen in dit conflict woedend maken. Typi sche koppen van andere Ameri kaansche Vladen zijn: „Bevin be schuldigt Truman de besprekingen over Palestina te hebben doen mislukken door zijn verkiezings campagne" (New York Times) „Tniman gebruikte het zionisme om stemmen te krijgen, zegt Be vin" (N. Y. News). Washington verrast en gebelgd. Deze verrassing is niet zoozeer veroorzaakt door Bevin's voor stelling van feiten, doch door het oogenblik dat deze gekozen heeft om de meeningsverschillen tus schen de leiders der Amerikaan sche en Britsche regeeringen te publiceeren. Gezien de uiterst sympathieke houding van Truman gedurende de Engelsche brandstofcrisis, en de geestdriftige steun, die een hulpprogram van hem zou ont vangen. wees meh erop, dat een dergelijk program weinig voordeel zou trekken van een controverse tusschen den Amerikaancben pre sident en den Britschen Minister van Buitenlandsche Zaken. December j.l. werd naar Denemarken uitgevoerd de hengst Talbot van Catharinahoek 129928. Bij keuringen in Jutland behaalde deze vertegenwoordiger van de Nederlandsche trekpaardenfokke rij vorige week 't kampioenschap. Naar aanleiding van berich ten en mededeelingen, die misver stand kunnen wekken en waaruit do conclusie kan worden getrok ken, dat in den volgenden winter de steenkolen niet meer onder de distributie zouden vallen, deelt men 't A.N.P. van officieele zijde mede, dat dit in den volgenden winter nog niet mogelijk zal zijn. De Senaat van de Rijks Uni versiteit te Utrecht heeft besloten aan Stanley K. Hornbsck, ambas sadeur der Vereenigde Staten te 's-Gravenhage, het eere-doctoraat in de rechtswetenschappen te ver- leenen, teneinde hem voor zijn wetenschappelijk werk te eeren. Promotor is Prof. Dr. W. J. A Kernkamp. De plechtige uitreiking van de bul zal Maandagmiddag as. om 3 uur in de Pieterskerk te Utrecht geschieden. Naar het A.N.P. verneemt is zeer binnenkort te verwachten de indiening van een wetsontwerp tot bevordering van doelmatige verdeeling der woongelegenheid, ter vervanging van het vesti- gingsbesluit met uivoeringsbepa lingen en het vorderingsbesluit woonruimte. Maandagmorgen zijn in de Philipsfabrieken aan de Schutte- vaerkade te Zwolle de werkzaam heden voor de montage van scheerapparaten begonnen. De officieele opening van het bedrijf zal geschieden over 6 weken. Na de nationalisatie van de Philipsbedrijven te Praag, welke thans opgenomen zijn in het staatsbedrijf Tesla, werd aldaar deze maand een nieuwe Philips- organisatie in het leven geroe pen, in den vorm van een ver koopkantoor, dat voorloopig te Praag gevestigd is. Het "adres luidt: Vaclavske Namesti 17. Nederlandsche soldaten in Curagao. Maandag zijn 300 Ne derlandsche soldaten uit Neder land te Willemstad aangekomen, waar hun door een groote menig te een enthousiaste ontvangst werd bereid. In de dorpen op de Zuide lijke helling van de Etna (op Si cilië) is de noodtoestand afgekon digd. De bewoners maken zich gereed te evacueeren. De lava komt naar beneden met een snel heid van 70 meter per uur op een front van 150 meter. Hierdoor worden twee dorpen bedreigd. Volgens de laatste berichten komt de lava uit een nieuwen krater, in den wand van den ouden. EERSTE KAMER. In de Staatscourant van Dins dag is afgekondigd een deviezen- bekendmaking 1-47, houdende be talingsverkeer met het Belgisch- Luxemburgsche monetaire gebied en een deviezenbekendmaking 2- 47 betreffende verplichting tot 't indienen van aanvragen tot certi ficeering van in België berusten de waarden, toebehoorende aan ingezetenen. Naar te Parijs uit betrouwbare bron werd vernomen zal Frank rijk Dr. Pablo de Azcatare Florez, die van 1936—1939 Spaansch-am- bassadeur te Londen was, candi daat stellen voor den gouverneurs zetel van Triëst. De Azcarate, die thans in Engeland woont, is tevens plaatsvervangend secre taris-generaal van den Volken bond geweest. UIT DUITSCHLAND. Het Russische militaire bestuur heeft het communistische Berlijn- sehe blad „Berliner Zeitung" voor een dag verboden en een aanzien lijke geldboete opgelegd daar het blad een artikel gepubliceerd heeft, dat beleedigend was voor de Fransche bezettingsmacht. De „Berliner Zeitung" heeft in 'n artikel over het Fransche bestuur in het Saargebied beweerd, dat onder de Fransche autoriteiten vele voormalige vrienden der nazi's waren. Een aantal dezer autoriteiten werd met name ge noemd. Van het hoofd der bij zondere politie in het Saargebied werd beweerd, dat hij een oude collaborateur is, die thans zijn jiaam heeft veranderd. De gouver neur van het Saargebied werd ervan beschuldigd van een Duit- scher een villa als geschenk te hebben aangenomen in ruil voor het dekken van zwarte handels zaken. De Eerste Kamer thans weer gepresideerd door den heer 'Anema heeft Woensdagmor gen een aanvang gemaakt met de behandeling van de begrooting van. het departement van over- zeesche gebiedsdeelen voor 1947. i Aan de regeeringstafel heeft Mi nister Jonkman plaats genomen. De heer Kropman (K.V.P.), doet als voorzitter der parlemen taire commissie naar West-Indië eenige mededeelingen. De ont vangst is hartelijk geweest. Er waren punten van critiek, veel kon bereids worden opgehelderd De bevolking wil niets liever dan de banden met Nederland te verstevigen en te bevestigen. De heer Pollema (C. H.), merkt op dat de basis-overeenkomst van Linggadjati in breeden kring de gemoederen beroerd heeft. 'De C. H. gaan uit van bepaalde beginselen en krachtens die be ginselen verwerpen zfj de repu bliek van Ir. Soekarho, welke een product is van Japansche actie De republiek gaat rood gekleed, ook vanwege het bloed, dat bij onderdrukking en terreur is ge- gevloeid. De republiek heeft niets te maken met de openbaring van den democratischer, volkswil. De samenstelling der. Commissie-Ge neraal is z.i. onjuist geweest. In haar samenstelling is niet belichaamd de eenheid van het land en daardoor is de Commis sie verzwakt, betoogt spr. in dit verband. Thans zijn we niet meer weer loos, wij kunnen zoonoodig in Indië zelf orde op de zaken stel- De inspectrice van den arbeid mej. F. M. van Geer te Arnhem, is, te rekenen van 10 Februari 1947, te werk gesteld in het 2e district der arbeidsinspectie, ter standplaats Breda, en mede te werk "gesteld in het 7e district van die inspectie. len, we zijn niet afhankelijk van anderen. Dit komt op het credit der regeering. Wij eischen, zegt de heer Pol lema, dat elk ambtenaar en zeker de hoogste, nauwgezet alle voor bereidingen test aan de bepalin gen der grondwet. Dr. Van Mook schijnt niet in te zien de beteeke- nis van de grondwet, die ongerept dient te worden gehandhaafd. Onder aanhaling van een arti kel van Prof. Gerritsen in de Nieuwe Eeuw van 11 Januari merkt spreker op, dat de beraad slagingen in de Tweede Kamer het zeer dreigende onheil van het uiteenvallen van het Koninkrijk hebben verminderd. De motie-Romme heeft de kern niet naar voren gebracht. Deze ligt in art. 8, welke beteekenis heeft daarin ,,de Koning der Ne derlanden'' en „in naam des Ko- nings"? De Minister dient te zeggen, wat de beteekenis van de Kioon zal zijn. In de memorie van antwoord wordt dat* niet duidelijk gemaakt. De kern is: Wat is de Kroon en wat beteekent: in naam des Konings. Dat aldus de heer Poiiema moeten we weten. De fout wordt gemaakt dat de terreur-republiek wordt be schouwd als een democratische uiting van de bewoners van den Indischen archipel. Hij wenscht overkoepeling onder Nederlandsch gezag, onder Oranje. Z.i. is het behoud van het Koninkrijk nog mogelijk bij een vastberaden Commissie-Generaal. De heer Pollema geeft de Re geering in overweging en perma nente parlementaire commissie voor Indië te benoemen, die zich ook ter plaatse op de hoogte kan stellen. - Hij pleit voor het voe ren eener nationale politiek. De Regeering neme in naar midden op eenige Ministers zonder por tefeuille, gekozen uit Nederlands- gezinde inheemschen. Spr. ver wacht van de Regeering, dat zij ieder met wie onderhandeld wordt duidelijk maakt dat thans geldt: tot hier en met verder. Tegen één uur wordt de verga dering geschorst tot hajf twee. Na de pauze is ook de Minister- President, de heer Beel, aanwezig. De Voorzitter doet mededeeling van een telegram van H.H.K.K. H.H. Prinses Juliana en Prins .Bernhsrd waarin zij de Eerste Kamer danken voor haar geluk- wenschen bij de geboorte van Prinses Maria Christina. Spr. zegt verder, dat hij in de ochtend vergadering heeft verzuimd mede te deelen, dat de Ministetr-Pre- sident verhinderd was aanwezig te zjjn. Daarna komt de heer Stikker (P. v. d. A.) aan het woord. Hij zet vervolgens uiteen, waar om zijn fractie, voorshands het beleid der Regeering niet als juist kan aanvaarden. Wanneer men ziet, dat in de republiek geen behoorlijk centraal gezag aanwezig is, dan ontbreekt de zuil, waarop de staatsvorm zou moeten worden opgetrokken. Het is in Indië van algemeena bekendheid, dat de Lt.-G. G. zich in bittere bewoordingen erover beklaag, dat nooit duidelijk is uitgesproken wat zijn positie is Of hij blijft dan wel gaat. Dat ondermijnt het gezag in Indië. Over de Commissie-Generaal wordt nooit met waardeering gesproken. Spr. vraagt of alles wat in de geheime notulen staat door de Regeering wordt gewaardeerd en voor haar rekening genomen. Hij vraagt of het juist is, dat Nederland in het afgeloopen jaar voor militaire doeleinden 'lYz A 2 milliard is uitgegeven. Wanneer men zich rekenschap geeft van den langen duur der onderhande lingen aan ziet spr. het niet an ders dan dat het beleid der Regee ring voert naar den ondergang der volkeren in Indië en in Ne derland. wac doet de Regeering thans, nu do schendingen van het be stand voortduren en de tegen partij groote gebieden droeg legt om hongersnood te doen ont staan De heer Kerstens (K.V.Pbe toogt: Wij hebben het Indonesisch nationalisme onderschat, en velen onderschatten het nog. Hij wijst er voorts op, dat alle revolteerende bewegingen ge Jeslin on - def 'ele aaïdd hef ichtj l InfictJ ieg*^ ,iz Vi

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1