DE PARTIJ VAN DEN ARBEID_ en Vragen aan den Minister i IIET PROCES TE TOKIO EEN SOMBER BEELD I't r v* lr Verklaring van het Partijbestuur Het partijbestuur van de Partij van den Arbeid publiceert de volgende verklaring: Russisch protest te Praag De Britsche troepen in Griekenland Van oneenigheid en een scboone slaper! HELPT DE VOGELS tlïl de ©r©tt>8Baeae Het Complot in Hongarije IJsgeblsd van de Zuidpool groeit KERKNIEUWS HET PROCES TEGEN KESSELRING Redevoering van Achile Van Acker Het partijbestuur van de Partij van den Arbeid heelt met vol doening kennis genomen van de principiëële bereidheid van de Nederlandsche Regeering tot aa rvaarding van de basis-overeen komst van Uggadjati en van de instemming daarmede van de zijde van de Tweede Kamer der iStaten-Generaal. Nu blijkt, dat de Regeering van de republiek Indonesia wel bereid is de basis-overeenkomst te aanvaarden, doch dat zij tegen 't eenzijdig binden van de overeenkomst aan een officieele Neder- landsche interpretatie bezwaar heeft, acht 't partijbestuur In de eerste plaats nood'g de erkenning, dat de Regeering van de repu bliek Indonesia eveneens gerechtigd moet worden geacht bij de onderteekening van de basis-overeenkomst van haar interpretatie van het aocoord, als essentieel element van de aanvaarding harer zijds, te doen blijken. Het partijbestuur is van oordeel dat, waar beide partijen de tekst van het accoord als grondslag voor samenwerking aannemelijk achten, verschillen van interpre tatie van deze tekst geen onover komelijke hinderpaal mogen en behoeven te zijn om tot een ge meenschappelijke oplossing te komen. De verschillen van meening met betrekking tot de uitlegging van de overeenkomst kunnen vervol gens een onderwerp van nadere bespreking uitmaken. Het partijbestuur heeft voorts met genoegen er van kennis geno men, dat thans ook van de zijde van de republiek Indonesia, krach tens het op 14 October 194J ge sloten bestand, het bevel ia, ge geven het vuren te staken. Onder deze omstandigheden is het partijbestuur versterkt in zijn overtuiging, dat op grondslag van het accoord Iran Linggadjati langs den weg van het overleg nog bestaande meeningsverschillen kunnen worden opgelost en de in het belang van Nederland en In donesia dringend gewenschte samenwerking spoedig kan wor den tot stand gebracht en ont wikkeld. Kostwinnersvergoeding. Door den heer Koenen werden aan den Minister van Oorlog de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat 600 gezin nen van Nederlandsche militairen reeds ruim zes maanden wachten op de uitkeering van kostwinners vergoeding en dat de oorzaak daarvan moet worden gezocht in trage afdoening door het Depar tement van Oorlcg? 2. Is het juist, dat vlotte af wikkeling in dezen .mogelijk zou zijn geweest in dier voege, dat elke aanvraag om uitkeering in de volgorde van binnenkomst bin nen drie dagen afgehandeld had kunnen worden 3. Wil de Minister, indien het vorengestelde juist is, mededee- len welke maatregelen hij denkt te nemen tegen hen, die voor de noodelooze vertraging verant woordelijk zijn? 4 Is de Minister bereid te be vorderen, dat de aanvragen om kostwinnersvergoeding voor mili tairen voortaan, op den kortst mo gelijken termijn worden afgehan deld? Medicamenten. 'De heer Mol stelde aan den Minister van Financiën de vragen: 1. Is het den Minister bekend, dat door 't rijkslnkoopbureau een aanzienlijke restvoorraad medica menten te koop wordt aangebo den, o.a. bij ziekenhuizen en in richtingen, welke afkomstig is uit de dump van de Canadian Medical Stores (Alverna-Wychen) 2. Acht de Minister het juist, dat het rijksinkoopbureau op treedt als verkoopende overheids instantie, terwijl bovendien als distributie-apparaat voor deze ar tikelen het Rijksbureau vcor Ge neesmiddelen beschikbaar is 3. Is de Minister niet van mee ning, dat het bij de huidige medi- camentenschaarschte beter is, de in deze dump aangetroffen medi camenten langs den bovenbedoel den normalen distributieweg ter beschikking te doen komen van de lichamen en personen, die hier aan behoefte hebben, dan deze te koop aan te bieden tegen verlaag de prijzen, volgens een prijscou rant, welke bovendien aandringt op „geen al te kleine bestellin gen"? 4. Heeft de Minister zich ge realiseerd, dat in dsze voordeelige „offerte" ook zijn begrepen 560 000 enveloppen, benevens 1275 doozen a. 100 stuks „capsules pre ventives", te zamen inhoudende 68500 stuks 5. Is de Minister niet van oor deel, dat deze offerte zeer te be treuren is, en zoo ja, dat onmid dellijk maatregelen genomen moe ten. worden om deze ,.o ferte" in te trekken en om te voorkomen, dat de Rijksoverheid deze „erfe nis" ter beschikking stelt van het Nederlandsche volk? Het spreekt de verwachting uit. dat de politiek van de Regeering ook in de toekomst zal worden gekenmerkt door de breede visie met betrekking tot de staatkun dige hervorming van Indonesia, welke geleid heeft tot het ont worpen accoord van Linggadjati, als gevolg waarvan het aanzien en de waardesring van Nederland in het buitenland belangrijk is versterkt. Het betuigt zijn instemming met de verklaring van het be stuur van het N.V.V., volgens hetwelk dit bestuur het onver antwoord zou achten de voorloo- pig te Linggadjati bereikte over eenstemming nog te doen mis lukken op grond van prestige overwegingen, laat staan de toe passing van geweld als middel tot oplossing aan te grijpen. De gevolgen van zoodanige geweld- poiitiek zouden, naar het oordeel van 't partijbestuur rampspoedig zijn zoowel voor Nederland als voor Indonesië. Het doet daarom een dringend beroep zoowel op Nederlanders als op Indonesiërs de gedachte aan een politiek van geweld ter zijde te stellen, waar noodig te bestrijden en met kracht het streven naar een vreedzame oplossing, noodzakelijke voor waarde voor een duurzame en vruchtdragende samenwerking, te steunen en te bevorderen. De boekdrukkers te Parijs hebben Zondag hun werkgevers een ultimatum overhandigd, waarin z;ij verklaren te zullen staken, indien zjj vóór 27 Febr. geen loonsverhocging van 25 °/o verkrijgen. Intusschen melden de stakings commissies der dagbladuitgevers en -drukkers, dat de jongste offi cieuze besprekingen met de werk gevers zijn afgebroken. De Sovjet-Russische ambassa deur te Praag heeft bij het Tsje- cho-Slowaaksehe Ministerie van Buitenlandsche Zaken een protest nota ingediend. Geprotesteerd wordt tegen een artikel in het weekblad der Christelijke Volks partij, "Obzory", „waarin zonder eenig commentaar en kennelijk met de bedoeling te provoceeren, anti-Russische verklaringen van Duitschers, o.w. Hitier, zjjn ge publiceerd." Het schijnt, dat de nota het gevolg is van een misverstand, daar het in de bedoeling lag met deze verklaringen den lezers te waarschuwen voor de Duitsche mentaliteit en hen op te wekken, de Duitschers steeds te wantrou wen Daarenboven werden in de rubriek bestemd voor deze uitla tingen, ook Duitsche verklaringen tegen de Franschen en Engel- schen gepubliceerd. Geruchten. Omtrent de kwestie van het terugtrekken der Britsche troepen uit Griekenland merkt A.F.P. op, dat volgens inlichtingen van zekere zijde alle Britsche troepen eind Mei aanstaande Griekenland verlaten zullen hebben, met uit zondering van een brigade. Vol gens andere inlichtingen zou er op het einde van de komende .maand geen enkele Britsche soldaat meer in Griekenland ziin. Dit laatste zou door Bevin medegedeeld zijn op een bijeenkomst te Londen. Anderzijds weigert men op het Britsche departement van buiten landsche zaken commentaar te leveren op deze gezegde verkla ring. Men merkte slechts op, dat Bevin van plan was het terug trekken der Britsche troepen.uit Griekenland te bevelen zoodra de omstandigheden daartoe gunstig zouden zijn. Er werd niet nader aangegeven, wat met „gunstigs omstandigheden" precies wordt bedoeld. Alvorens het internationale tri bunaal te Tokio het proces tegen de Japansche oorlogsmisdadigers voortzette, kwam het tot een meeningsverschil tusschen rech ters, advocaten en journalisten naar aanleiding van het feit, dat het Amerikaansche blad Stars and Stripes" een deel van het rapport van de verdediging had gepubliceerd. De president van het tribunaal, Sir William Webb, verklaarde, dat de verantwoor delijke redacteur van het blad zich wegens „beleediging van het hof" zal hebben te verantwoorden. Vervolgens ontstond een woor denstrijd tusschen enkele advoca ten, waarbij bleek, dat een aantal beschuldigden het niet met de ar gumentatie van Dr. I-Ciyose, een der advocaten, eens was. De rechtszitting werd hierna gedu rende 40 minuten geschorst. Na de schorsing werd eerst kapitein Charles Taylor, redacteur van de „Stars and Stripes" ge hoord. Daarna Dr. Kiyose, de verdediger van generaal Tojo. Deze verklaarde, dat de oorlog in den Stillen Oceaan aan Japan was opgelegd odor 't economisch en politiek egoïsme en de ras discriminatie. der Geallieerden. Hij vergeleek de idealen van Japan, met die van President Wil son en zeide, dat zoowel de oor lcg als het thans gevoerde proces op een misverstand berusten. Kiyose verzocht den Geallieer den eerst hun eigen methode van oorlogvoering en de wijze, waar op zij hun democratische princi pes in praktijk brengen, eens on der de loupe te nemen. Volgens Kiyose was .Tapan het eenige land, dat zonder onder- De lange en strenge winter veroorzaakt een ernstige sterfte onder de in het wild levende vo gels, zoowel onder de kleine zang vogels als onder de grooté soor ten, tot wilde zwanen toe. Het hoofdbestuur i>an de Neder landsche vereeniging tot de be scherming van vogels doet een ernstig beroep op alle Nederlan ders om den nood onder de vogels te lenigen door zooveel mogelijk te voeren, niet alleen in tuinen, doch ook in polders, op piassan en elders, opdat het verlies aan vogellevens zoo beperkt mogelijk blijft scheid van ras het levenspeil van de Aziatische volken wilde ver- hoogen. De nazi's daarentegen, zoo zei- de hij, waren geen democraten en namen hun toevlucht tot onver geeflijke misdaden. De verklaring van Dr. Kiyose nam den geheelen voormiddag in beslag en bestond uit 54 pagina's. Des namiddags gelastte het tribunaal een onmiddellijk ge neeskundig onderzoek van baron Hiranoema, den ex-premier van Jagan, die tijdens het proces voortdurend slaapt. Britsche geheime dienst er bij betrokken? Het Agence Fransche Presse meldt, dat uit welingelichte bron wordt vernomen, dat de kwestie van de samenzwering tegen de republiek in Hongarije vanuit een nieuw gezichtspunt bekeken zou zijn in den loop van een onder houd tusschen den Hongaarschcn Minister van Buitenlandsche Za ken, Gyongyossy, en den Sovjet- Russischen gezant in Hongarije, Piesjkine. De Sovjet-Russische gezant zou verklaard hebben, dat zekere documenten wezen op contact tusschen de samenzweer ders en den Britschen geheimen dienst, welke opdracht gehad zou hebben gegevens te verzamelen over de militaire macht en de economische expansie van de Sov jet-Unie in Hongarije. Met name zou gebleken zijn, dat 2 der samen zweerders, een afgevaardigde van de partij der kleine hoeren, Gyoe- lai, en een industrieel, Raffy, in 1945 gewerkt hebben in opdracht van een kapitein van den Brit schen geheimen dienst, d-e zich in de Britsche zóne van Oosten rijk bevond. Vliegtuigen van de expeditie van Admiraal Byrd zijn op „Klein Amerika" achtergelaten, daar zij in het ijs vastgevroren zijn, aldus werd Maandag vernomen. Admi raal Byrd heeft gelast, dat 197 man van het kamp in „Klein Amerika" geëvacueerd worden, met het oog op de uitbreiding van den ijsgordel der Zuidpool. VERVOERVERBOD VAN BIJEN VOOR ZEEUWSCH- VLAANDEREN. In de Staatscourant van 20 Febr. no. 36 is een bschikking van den Minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening opgenomen, waarbij het, met in gang van 1 Maart 1947, verboden is bijen van Zeeuwsch-Vlaanderen (tot aan den Braakman) naar het overige deel van Nederland te ver voeren. Deze maatregel is geno men, teneinde uitbreiding van de in Zeeuwsch-Vlaanderen heer- schende bijenziekte te voorkomen. TERNEUZEN. Hospitaalschip „Canada". Naar aanleiding van het ver slag over de opening van het Hospitaalschip „Canada" te Ter- neuzen, stellen de Moeder-Overste van het Ziekenhuis te iSiuiskil en Dr. Van den Borg er prijs op, ter vermijding van evencueeie misverstanden, hieraan toe te voe gen, dat Dr. Van den Borg ook in het Ziekenhuis te Sluiskil blijft opereeren. SLUISKIL- IJswee. Indien de zoele Zuidenwind niet spoedig opluchting brengt, zullen het Oosten en net Westen van ons dorp geïsoleerd zijn. Om elkander dan de hand te kunnen drukken, zal het öf nog een wei nig moeten bijvriezen om de over tocht per voet i over het kanaal mcgelijk te maken, öf zal de be volking een 14-tal kilometers moeien omrijden om bij het werk of het meisje te komen. De be roemde pont heeft ons namelijk reeds eenige malen in den steek geiaten, zeer ten ongeneve van ae reizigers voor de trein, die met geen mogelijkheid Zaterdagmid dag den overkant konden berei ken. Een ijsveld van tientallen M- dreigt het geval geheel te Dinsdag 25 Februari a.s. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 7 u. Ds. A. de Reuver. Winterlezing. „Ridderlijk en edelmoedig". Generaal Hans Keiler, voorma lig juridisch adviseur van de Duitsche strijdkrachten in Italië, heeft voor het Britsche militaire Gerechtshof, waarvoor ex-maar- schalki Albert Kesselring terecht staat, verklaard, dat het gedrag van beklaagde tijdens den oorlog „ridderlijk en edelmoedig" was. „Iedere overtreding van het oor logsrecht maakte Kesselring dol." Keiler zeide, dat Kesselring hem op zekeren dag het volgende ver telde: „Niemand heeft meer re den dan ik om het Italiaansche volk te haten, omdat niemand door dit volk zoo bedrogen is als ik. Niettemin vecht ik voor iede- ren Italiaan." Bij het kruisverhoor zeide Kei ler, dat de bevelen van Kesselring ten aanzien van Italiaansche par- tisanen, die de „strengste maat regelen" inhielden, zoo geformu leerd w^iren dat jonge officieren ze verkeerd begrepen. Luitenant-Kolonel Alexander Scotland, een lid van den Brit schen inlichtingendienst, die in het Duitsche leger heeft gediend, heeft voor het Britsche hof te Venetië, dat Veldmaarschalk Kes selring terecht, verklaard, dat Kesselring naar de meening van Lord Alexander, den Geallieerden opperbevelhebber in den Italiaan- chen veldtocht, „eerlijk en goed gevochten heeft". blokkeeren. Reeds moest een beroep worden gedaan op sleep boothulp om het ijs weg te malen. De bemanning van ons veer toont grooten moed in de bestrijding n gaat dit gepaard met schade: de kabel van het ijs. Intusschen breekt af, een, laatkomer hyseht zich op aan de signaalpaal en laat deze bezwijken, enz. Ben weinig medeleven zij inge roepen voor onze merolien en duikelaartjes. Uitgehongerd zit ten zij in conferentie bijeenge- hurkt op een eenzame ijsschol. Enkele dierenvrienden verschaf fen reeds hetnoodige voedsel Laat dit meer algemeen toege past worden opdt deze vlugge diertjes straks een goeden indruk medenemen van Sluiskil, WESTDORPE. Serenade. Zaterdag bracht de R.K. mu- ziekvereeniging „Eikels worden boomen" een serenade aan den Eerw. Pater R. Gijzel, die zoo als wij reeds meldden, een dezer dagen was thuis gekomen. Nadat de voorzitter der muziekvereeni- ging een welkomstwoord had ge sproken, speelde het gezelschap „Lang zal hij leven", waarna de Eerw. Pater een woord van dank sprak tot de bevolking van deze gemeente voor de spontane hulde hem gebracht bij zijn thuiskomst.. Terwijl het bestuur werd uitge- noodigd de Eerw. Pater te com plimenteeren, werden de muzikan ten in de gelegenheid gesteld eennige ververschingen in het Café van den heer P. de Rijcke te gebruiken. De bevolking van Westdorpe hoopt gauw iets meer van zijn missiegebied te hooren. GEWEST. ARBEIDSBEURS. Op 15 Februari 1947 stonden ingeschreven 1806 (37) personen, waarvan er 1056 in den D.U.W. waren tewerkgesteld. Over de week eindigend 15 Februari wer den 71 (10) personen geplaatst. Het aantal overgebleven aanvra gen bedroeg 452 (317). Bovendien stonden ingeschreven 6510 vorst- werkloozen De tusschen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op vrou wen. Gevraagd werden o.a,: Walcheren: Stoffeerders, sme den, monteurs, metaalbew., lood gieters, dieselmonteur, kleerma kers, leerling-drukker leerling fotograaf, arb. confectiefabriek, radiomonteur, koperslager, boek. binder, magazijnbediende, boek houder, kantoorpersoneel, conduc teurs, plaatwerker, dekknecht, machine-stikster, naaisters, win keljuffrouwen, buffetjuffrouw, huishoudelijk personeel. Zuid-Beveland: Drukkers, zet ters, schoenmakers, smeden, mon teurs, loodgieters, bankwerkers, boekbinders, aank. kellner, kan toorpersoneel, hou v/kundig op zichter, concierge kapsters, waa- scherij-arheidsters, pedicure, kan toorbedienden, typiste, huishou delijk personeel. Tholen: Kleermakers, monteurs, bakkersknecht, huishoudelijk per soneel. Schouwen- en Duiveland: Wa genmakers, leidingfitters, leer- ling-kellner, hotelkok, leerling verpleegster, huishoudelijk pers. Zeeuwsch-Vlaanderen: Meubel makers, stoffeerders, bankwer kers, monteurs, leerjongens voor een garage, loodgieters, eleotr. lassohers, smid. electricien, bak kersknecht, textielarbeiders, vlas bewerkers, analyst, kantoorbe dienden, contröleurs, apothekers assistente. kapster, verkoopsters, propagandiste," kantoorpersoneel, textiel-arbeidsters, huishoudelijk personeel. Aanbiedingen bij het Gewest. Arbeidsbureau te Middelburg of haar hijkantoren te Vlissingen, Goes, Kruiningen, Tholen, Zierik- zee, Terneuzen, Hulst, Oostburg en Sas van Gent. Ter gelegenheid van den 50sten verjaardag van de jonge socialis tische garde heeft oud-Minister Van Acker te Gilly een redevoe ring gehouden. De vroegere eerste-minister wees er op, dat er te veel amb tenaren zijn, hetgeen drukkende belastingen ten gevolge heeft. In de eerste plaats dienen de ge teisterde woningen opgebouwd te worden. Wat de prijsvermindering be treft, liet de" heer Van Acker uit komen dat, toen hij hoofd der re geering was, bij het uitvaardigen van prijsvoorschriften tegelijker tijd controle-maatregelen genomen werden Daar dit thans niet het geval is. onttrekken de producen ten en de handelaars zich aan de 'regeeringsvoorsclliriften. De steenkoolproductie bedraagt momenteel 82 000 ton per dag. Ondanks het feit dat 15.000 Ita lianen in de mijnen werkzaam zijn, is de dagelijksche productie slechts met 4000 ton toegenomen. Deze behoorde 92.000 ton te be dragen, om binnenkort op 100 000 ton te worden gebracht. De Ita lianen, die niet in de mijnindustrie werkzaam zijn, hehooren naar hun land te worden teruggezon den. In Mei zullen de Duitsche krijgsgevangenen de. mijnen ver laten. De productie zal dan tot 62.000 ton dalen, hetgeen tot ge volg zal hebben dat 200.000 per sonen werkloos zullen worden. De uitvoer bereikt thans 30 milliard frank. Het is evenwel noodzakelijk dezen op te voeren tot 50 milliard, te meer, daar de uitvoer voor den oorlog 25 mil liard frank bedroeg. Ten slotte deed oud-minister Van Acker een oproep op den goeden wil van alle Belgen, ten einde den voorspoed in het land te doen terugkecren.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2