a Plaatsvervangers kunnen het niet eens worden Razzia's in Britsch-Amerikaansche zóne voortgezet De internationalisatie vast tie! Hnïirgebied In tnktlt ztfytls %i niÜ n eiUi DINSDAG 25 FEBRUARI 1947. Het vredesverdrag met Duitschland MASARIJK heeft geen vertrouwen in Ouitschiand HET GOUVERNEURSCHAP VAn TRIEST. Rede van Maurice Thorez De toestand in Korea Sjahrir over den toestand Redevoering van Frans van Cauwelaert Veesmokkel san Neder- landsch-BelgiscHe grens l N id sRe1 F II Heb rg Frankeering bij Abonnement: Terneuzen WEERSVERWADF medegedeeld door het KNMI te De Bilt geldig tot Dinsdag avond. Lage nachtelijke temperaturen. Wisselend bewolkt met plaat selijke sneeuwbuien. Verander lijke wind. In den nacht op vele plaatsen strenge vorst. Overdag meest lichte vorst. 3de Jaargang No. 438. 'verten tieprfls: per mm 10 ct; minixnu..» oer advertentie ƒ1,50, Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur- Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; Iedere regel meer 12 ct. Ver- melding brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10 ct. meer. Verschijnt dageltjks Drukkerij N.V. Firma V. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3.25 i»e- kwartaal De plaatsvervangers voor het vredesverdrag met Duitschland hadden Zateidag hun langste en meest teleurstellende vergaderipg die vijf uur duurde en waarin zij wederom niet tot overeenstem- taing kwamen over de bij de be sprekingen van het verdrag te volgen procedure. Aan het begin van de bijeenkomst besloot men het ontwerp voor het eerste deel van hun verslag, dat algemeene lijnen voor de procedure en de vredesconferentie, doch niet de structuur der commissies door middel waarvan de kleinere Geal lieerden zullen worden geraad pleegd, behandelt naar de com missie voor het ontwerp te zen den. Amerika bleef echter voor behoud maken, daar het een be slissing inzake de regeling van de laatste stadia der onderhande lingen prematuur achtte. Vervolgens ontwikkelde zich een lang debat over het Fransche compromis-voorstel met betrek king tot de structuur der verschil- lenoe te vormen commissies. Hier bij deed Amerika een concessie, door ermede accoord te gaan, dat de vier permanente commissies (de politieke-, economische-, ter ritoriale- en militaire commissie) zouden bestaan uit vertegenwoor digers der Groote Vier. Oostenrijk. De plaatsvervangers voor Oos tenrijk zijn overeengekomen, dat Oostenrijk een luchtmacht zal mogen nebben, bestaande uit 90 vliegtuigen en vijfduizend man personeel. Slechts zeventig vliegtuigen mogen gevechtsvliegtuigen zjjn. Geen bommenwerpers zijn toege staan. Over den omvang van het Oostenrijksche leger werd geen overeenstemming bereikt. Frank rijk en de Sovjet-Unie stelden een totaal van vijftigduizend voor, Groot-Brittannië en de Vereenig- de Staten vgf-en-vijftigduizend man. De Sovjet-Russische afge vaardigde stelde voor, dat de Oos tenrijksche strijdmacht slecht3 met wapens van binnenlandsch fabrikaat uitgerust zou worden. De anderen verklaarden zich hier tegen. Men werd het eens over de aan beveling, dat de bezettingstroepen uiterlijk negentig dagen na het Do ontvangst van Niemöller. In een vraaggesprek met een verslaggever van radio-Praag heeft Jan Masarijk, de Tsjecho- Slowaaksche Minister van Bui- tenlahdsche Zaken, verklaard, dat vereenigd toezicht op Duitschland door de groote mcgendheden, eventueel met behulp van andere naburen van Duitschland, nood zakelijk was. Masarijk zou gaar ne zien, dat Duitschland weer zijn plaats innam in de fam lie van Europeesche volkeren, doch hij zeide op het oogenblik nog geen vertrouwen in Duitschland te hebben. Masarijk verklaarde verder, dat het initiatief van Fransche zijde tot het sluiten van een yerdrag door de Tsjecho-Slowaaksche re geering met warmte was ontvan gen. Hij voegde eraan toe, dat Tsjecho-Slowakije ook tot over eenkomst zou willen geraken met Bulgarije, Roemenië en andere landen. Het was hij toeval, aldus verklaarde hij, dat de besprekin gen met Franrijk waren begon nen juist aan den vooravond van de conferentie van Moskou, en tezelfdertijd als de Britsch-Fran- eche onderhandelingen. Men moest achter dit toeval geen verborgen motieven zoeken. Masarijk zeide tenslotte nog, bezwaar te hebben tegen de ma nier, waarop dominéé N emöller in Amerika was ontvangen. ,,Ik zie hem niet als dominéé doch als onderzeeboot-commandant, of hij al des Zondags preekt of niet. Tijdens den eersten wereldoorlog bracht hij de geheele week door schepen tot zinken en h'i zou, naar beweerd wordt, wel weer op een onderzeeboot willen zitten", aldus Masarijk. van kracht worden van het ver drag zullen worden teruggetrok ken Geen overeenstemming werd nog bereikt over liqu darie van den Geallieerden bestuursraad voor Ostenrijk. Het eenige punt, waarover men het eens werd, betrof de definitie voor burgers der Vér. Naties, d'e aanspraak kunnen maken op schadevergoeding, n.l. allen, die op 8 Mei 1945 de nationaliteit van een der Vereenigde Naties had den. Het laatste onderwerp, dat Maandag besproken werd het Amerikaansche voorstel inzake verplaatste personen in Oosten rijk werd snel afgehandeld. Generaal Clarke trok het in, maar zeide een ander aan de conferen tie van Moskou te zullen voor leggen. De militaire comm'ssie van de plaatsvervangers heeft opdracht gekregen de Oostenrijksche dele gatie te interpelleeren, of een staand leger van 50.000 man, waaronder begrepen grenswachten en gendarmerie, voldoende zal zijn, of dat 55.000 man vereischt zijn. Hiermede is de discussie over het Oostenrijksche verdrag ge sloten. Het zuiveringsgcrechtshof heeft Von Papen tot acht jaar dwangarbeid1 veroordeeld. Door het Britsche Ministerie van brandstof- en energievoorzie ning is medegedeeld, dat, terwijl de electriciteitspositie begint te verbeteren, een nieuwe crisis, na melijk gebrek aan gas, gaat drei gen. Op de verbruikers is een dringend beroep tot zuinigheid in de eerstko'mende acht-en-veertig uren gedaan. TOÜE VRIENDSNNEN Zeg Marja, wat heb jij aan je huid gedaan? Die is zoo mooi en gaaf. Wei, mijn schoonheidsgeheim is: Purolin voor mijn gezicht en Purol voor mijn handen (Ing. med.) Van Kleffens nog niet genoemd. Engeland, Frankrijk en de Ver eenigde Staten hebben informeel eenige namen naar voren ge bracht voor het gouverneurschap van Triest, dat beschreven wordt ais ,,het moeilijkste ambt ter wereld". Deze zijn: Generaal Bengt G. Nordenskjold, de commandant van de Zweedsche luchtmacht: Alfred Émil Sandstrom, voormalig lid van het Zweedsche hooggerechts hof; Generaal Henri Guisan. op perbevelhebber van het Zwitser- sche leger: N. Leif Egeland, de Zuid-Ai rikaansche gezant in Nederland, en Alberto Cumargo, voormalig premier van Columbia. De voorstellers leggen er den nadruk op, dat dit een zeer voor- loopige lijst io; men heeft overi gens een voortreffelijke indruk van het werk van Leif Egeland, die tijdens de Parijsche conferen tie voortreffelijk werk heeft ver richt. De naam van Mr. E. N. van Kleffens is niet genoemd, aangezien hij, naar verluidt, de voordracht geweigerd heeft, doch welingelichte kringen gelooven dat hij later van gedachte zal veranderen. Men acht het niet uitgesloten, dat de Sowjet-Unie een candidaat uit de Oekraïne of Wit-Rusland zullen stellen, aangezien deze landen technisch niet tot de groote mogendheden hooren. Ook een Poolsche candidaat is niet uit gesloten. UIT DUITSCHLAND. De Britsche en Amerikaansche inlichtingendienst in Duitschland heeft de razzia's op leden van de geheime nazi-organisatie voortge zet. Honderden samenzweerders zijn reeds gearresteerd. Vele oor logsmisdadigers, die tot dusver aan interneering zijn ontkomen, maken deel uit van de organisatie, die vertakkingen door geheel Duitschland heeft. De Britsche chef van den mili tairen inlichtingendienst heeft verklaard, dat er geen verband bestaat tussphen 'het opsporen van Martin Bormann, den ver misten plaatsvervanger van Hit- Ier, en de razzia's die thans wor den gehouden Hij was persoon lijk van meening, dat Bormann niet meer in leven was. Naar uit Leipzig wordt gerileld, vonden de grootste razzia's plaats in de Britsche zone. In de Ameri kaansche zóne zijn in totaal 30 personen gearresteerd. Do Vereenigde Dnïtsche staat. Wilhelm Pieck, adjunct-voor zitter van de Duische Socialisti sche Eenheidspartij, welke onder invloed staat van de Sovjets heeft een volksstemming over de kwest'e van een vereenigden de- mocratischen Duitschen staat voorgesteld. Hij deed dit voorstel in een uitzending van Radio Ber lijn. Namens zijn partij stelde hij voor een conferentie van alle Duitsche anti-fascist'sche demo cratische partijen, de vakvereeni- gingen cn andere organisaties bij een te roepen om over een volks stemming te beraadslagen. De voedselpositie. De Beiers che Minister van Voedselvoorziening. Dz Josef Baumgartner, heeft er op gewe zen, dat de voedseltoestand in de Amerikaansebe zdne van het be zette Duitschland aanmerkelijk slechter was geworden sinds de economische versmelting van de Amerikaansche en Britsche zóne. Zonder hulp van buiten af, al dus de Minister, blijft er in Duitsrhlarid een tekort aan vet ten bestaan. Slechts met de grootste moeite kunnen de 300 gram vet en 1000 gram vleesch per rartsoeneeringsperiode ge handhaafd blijven. Klopjacht op gevaarlijke nazi's zeer geslaagd. Naar officieel vernomen wordt, is de klopjacht op leiders van een geheime nazi-organisatie, die in den nacht van Zaterdag op Zon dag werd ingezet, „buitengewoon geslaagd". Meer dan 80 van de leiders der organisatie is tot dusverre ge arresteerd, aldus een hooge func- tionnaris Van den Britschen In lichtingendienst. De actie duurt nog voort en men koestert de hoop, dat de overige leiders eveneens gevat zullen worden. De Britsche func- tionnaris voegde eraan toe, dat de organisatie zeer krachtig was en nog dit jaar den Geallieerden eischen gesteld zou hebben. Maurice Thorez, vice-premier van Frankrijk en een der leiders van de Fransche Communistische Partij, heeft te Toulon een rede gehouden waarin hij de actie der regeering tot prijsverlaging steun de en tegelijk de vakvere-en'.gingen biiviel in verband met hun eisch tot vaststelling van „laagste loo- nen". Geschiedt dit laatste, dan gaan de loonen over de geheele linie met 25 procent omhoog. Thorez was verder van meening dat een reeks Fransche wapenfabrieken voor de vredesindustrie irjgericht konden worden. Vooral legde hij er echter den nadruk op, dat Frankrijk meer kolen uit het Ruhrgebied zou noodig hebben en hij verlangde internationalisatie van het Ruhrgebied en economi sche eenheid met het Saar-gcbied. „riet tragische is, dat wij minder Kolen van buiten ontvangen, naar mate onze mijnwerkers meer presteeren". Hij sprak voorts de hoop uit, dat aan het verdrag met de Sowjet-Unie een verdrag met Engeland, „langen tijd vertraagd door misverstand van Britsche zijde inzake onze belangen in Duitschland", zou worden toege voegd. Na een bijeenkomst op het Witte Huis met President Truman heeft generaal Hodge, bevelheb ber van de Amerikaansche bezet tingstroepen in Zuid-Korea, 'te Washington aan verslaggevers verklaard, dat de berichten, dat de Russen in Korea troepen vor men en opleiden, eenige waarheid schijnen te bevatten. Hij voegde er nog aan toe, dat de pogingen om het Sowjet-Russische „ijzeren scherm" in Korea te verwijderen, geen succes hebben gehad. Generaal Hodge was na een af wezigheid van 5 jaar uit de Ver. Staten zoo juist uit Korea terug gekeerd om met de Amerikaan sche Ministeries van Buitenland- sche Zaken en Oorlog besprekin gen te voeren. Korea, een voormalig onafhan kelijk Koninkrijk stond van 1897 af tot aan de overgave van Ja pan in 1945 onder Japansch be heer. Noord-Korea, boven de 38e breedtegraad, is thans door de Russen bezet, Zuid-Korea door de Amerikanen. INDONESIË. In een bij zijn aankomst te Djogja aan het Republikeinsch persbureau Antara verleend in terview heeft Sjahrir verklaard, dat hij nog geen mededeelingen had ontvangen omtrent een bij eenkomst van de republikeinsche regeering met den „linkervleu gel" en de „Benteng republiek" (tegenstanders van Linggadjati Red. A.N.P.), doch dat hij elke poging tot vermindering van de thans tusschen beide partijen heerschende tegenstellingen zou toejuichen. Voorts zeide Sjahrir, dat de verwerping van het presidentieel decreet tot uitbre'd'ng van het K.N.I.P inderdaad tot een pre caire situat.e zou leiden. Maar ais het zoo ver zou komen, zou hij niet kunnen instemmen met de ontbind'ng van het K.N.I.P., om dat dit de moeilijkheid nog zou vergrooten. Men zou dan andere maatregelen moeten treffen. Tenslotte zeide Sjahrir de voor uitzichten betreffende de levens omstandigheden voor de bevol king niet onrustbarend te achten. De m'litairc toestand.. De Nederlandsche mUita're woordvoerder heeft Maandag me degedeeld, dat het over het alge meen rustig was; alleen in den sector Medan vonden eenige klei ne acties plaats. Frans van Cauwelaert, voor zitter van de Kamer en Minister van staat, heeft Zondag te Bergen voor de C.VP. een redevoering gehouden. „De C.V P.", zoo sprak hij, „vervult een nationalen plicht". In plaats van alle krachten te coördineeren, sleept de regeering den staat naar een vreeselijken afgrond, waarvan men de oorza ken en de schuldigen kent. De heer Van Cauwelaert brengt hulde aan zekere Ministers, die zich voor een bovenmenschelijken taak gesteld zien, doch hij ziet in de gebeurtenissen van de laat ste weken het bewijs van het ge vaar waarin de schatkist zich bevindt. De Minister van Bcgrootingen, Merlot, is vol goeden wil, maar het is onmogelijk een gezonden financieelen toestand te scheppen met een slechte politiek. De be grotingstekorten boven 't nood zakelijke zijn ondraaglijk. 'Wat de uitgaven betreft, voor gebruiks doeleinden alleen, voorziet de Mi nister Merlot een tekort van 10 milliard. In de gemeente Chaam (N.-Br nabij de Bélgische grens heeft de politie in samenwerking met den C.C.D., kommiezen en marechaus- sée, een uitgebreide veesmokkel naar BeVrië ontdekt Feeds zin 12 personen in arrest gesteld o.w. een expediteur uit Chaam met zün drie zoons. Zondag konden 17 paarden achterhaald worden bij de grens. Het onderzoek duurt nog voort. De verlangens der MURJP. Te Metz heeft de leider der M.R.P., Maurice Schumann, 'n re devoering gehouden. Hij verklaar de daarin dat de Sowjet-Unie den Westefschen Geallieerden mede bestuur over de industriegebieden van Oost-Duitschland moet toe staan, terwijl zij dan op haar beurt deel moest hebben aan een internationaal bestuur over de in dustrieën in hst Rijnland. Schu mann verklaarde voorts met klem, dat de Fransche politiek in Indo- China, ook wanneer Admiraal Thierry d'Argenlieu vervangen zou worden, dezelfde zal blijven, zoo lang de Republikeinsche Volksbe weging (Schumann's partij, kath.) deel uitmaakt van de regeering. Hii meende verder, dat Frankrijk nimmer veilig zal zijn tegenover een gecentraliseerd Duitschland. Het Ruhrgebied moet ter beschik king van geheel Europa staan. In ternationaal bestuur is niet vol doende als een gecentraliseerd Duitschland er invloed kan uit oefenen. Generaal Jan Smuts. Pre mier van Zuid-Afrika, heeft, Zon dag, zes dagen na aankomst van het Engesche Koninklijks gezin in Zuid-Afrika, verklaard, dat het bezoek reeds grootere eenheid aan het land heeft gebracht. „Het ge volg van de aankomst van den Koning in Zuid-Afrika ls reeds in het geheele land merkbaar. Er is reed3 meer welwillendheid en eenheid waar te nemen", aldus Smuts. Een le'der van de Vietna meesche ondergrondsche bewe ging heeft verklaard, dat, of schoon er van militaire overgave aan de Franschen „geen sprake was", de Vietnameesche regeerirg bereid was het sluiten van vrede te overwegen „op een basis van wcderzijdsche rechtvaardigheid". Hii zeide, dat de Vietnameesche troepen in Cochin-China, „ver sterkt met intellectueelen uit Sai gon", heter gewapend waren dan ooit sedert het begin van het ver zet. Er is radiocontact tot stand gebracht met een superfort met 11 militairen aan boord, dat een noodlanding heeft gemaakt aan de kust van Noord-Oost Groen land door een Amerikaanschen militairen Skymaster. Het super- fort maakte deel uit van den fo- tografischen dienst. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Harry Pollitt, secretaris van de Britsche Communistische Par tij, heeft tijdens een communisti sche vergadering verklaard, dat, 'indien er heden algemeene ver kiezingen zouden worden gehou den. de Communistische Partij zöu vechten om iederen Labour- candidaat herkozen te krijgen, maar dat de Communisten tege lijkertijd om reorganisatie der Labour-Partii zouden vragen, waarbij de beste mannen, die in staat zijn om rampen af te wen den, zouden worden opgenomen. De ..Roode Ster", het dag blad voor 't Sowjet-Deger, schrijft over de Amerikaansch—Cana- deesche overeenkomst: „Het grootste van de Britsche Domi nions is thans betrokken bij de strategie der Amerikaansche mi litaristen in het Poolgebied. Ca nada heeft de rol toebedeeld ge kregen van basis der Amerikaan sche expansie in het Noorden. De verklaringen, dat de Ameri kaansch-Canadeesche overeen- eenkomst een bijdrage tot den vrede is, zijn bedoeld om de wer kelijke opzet, die niets met het verstevinen van den vrede te ma ken heeft, te verbergen". 'In zijn Novemberrapport over Japan verklaart Generaal Douglas MacArthur, Geallieerd opperbevelhebber in genoemd land dat de nieuwe Jaoansche grond wet „tot een vergelijking met de Britsche noodt". De generaal acht de grondwet voor Japan een. mijlpaal od den weg naar den overgang tot een natie die bestuurd wordt volgens moderne democratische beginse len. Hm f! b( ie! ai ie hijt irëiwf rei g' b elj 1 tej^lf ei 50 m, ill rol deïst nl er vfl irpft it Utj s ,lu rij Ier, tel Bl 3t itel wij td >r4ds lal-dcj nq ■erl an ln]n. ,atp ïmge Vm enht rg tt. be, au ;n lUtH iet vjl \}er£ ed]°° eplPal

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1