Biimsniaudicli nieuws. Buitenfandsch Nieuws M Zonderlinge geschiedenis in Frankrijk VÜ0R-IND1Ë Dewisseling van onderkoning SURINAME WAT HOOVER ZAL ADVISEEREN De Nederlandsch-Fransche handelsbesprekingen TRIBUNAAL TERNEUZEN aanrijding op den rijks weg IN HET GOOI. Wat de Radio brengt van Vlissingen op een mijn was geloopen, is Vlissingen gepasseerd In verlangt geen assistentie. Het beeft de bestemming Antwerpen. De Duitsche nalatenschap Burgemeester en wethouders vaI1 Vlissingen hebben den raad voorgesteld om over te gaan tot rniruiimng van bunkers, schuil- keleds en andere oorlogsobstake.s .ra daarvoor geen crediet te ver- leenen van niet minder dan 382.000. vvrESTD,OKPE Terug uit de Missie. Een dezer dagen keerde onze dorpsgenoot de Eerw. Pater R. Gijscl terug uit de Missie van Brazilië. In kringen van ingewijden heeft de vasthoudendheid, waarmede Churchill in het parlement b eef aandringen, op een verklaring, waarom Lord Wavell als Onder koning is vervangen, verwonde ring gewekt, daar Churchill vol gens betrouwbare berichten reeds door Attlee over de beslissing van de regeeing was ingelicht. In sommige kringen wordt Churchill's houding dan ook als een politieke manoeuvre be schouwd. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de reden voor Wavell's terugroepen een erns"" ge oneenigheid met de regeering over de manier, waarop de ver slechtering van het Voor-Indische bestuursapparaat, dat met een to tale ineenstorting zou worden be dreigd, dient tc worden gekeerd. Volgens deze bron was Wavell zoodanig verontrust over den toe stand, dat hij een onmiddellijke afschuiving van de Bntsche ver antwoordelijkheid voor z®kef, gebieden in Voor-Indie aanbeval. De regeering achtte echter deze opvatting te pessimistisch. Do immigratie van Joden. Dr. I. N. Stemberg, secretaris generaal der „Freeland League voor Jocdsche kolonisatie te New- York, heeft Vrijdag j.l. bekend ge maakt, dat hij een telegram van Gouverneur Brons ontvangen had, waarin deze mededeelde, dat de Staten van Suriname hun toe stemming verleend hebben aan het voorstel tot vestiging van Europeesche Joden in Suriname en den Gouverneur hebben ver zocht de onderhandelingen hier omtrent voort te zetten. Dr. Stem berg vervolgde: „Bemoedigend is tevens, dat de Nederlandsche re- peering dit constructieve lmbatiet Si Suriname ten zeerste onder steunt. De „Freeland League besfehouwt deze ontwikkeling als een nieuwe en goede genegenheid om de plicht jegens Joodscne dak- loozen in Europa uit te voeren. De League treft voorbereid ngen tot liet zenden van een commissie naar Sur.name, welke fcesprek.n- gen zal voeren over bijzonder heden als selectie van gebieden, die het meest geschikt zijn, kn- maat, economische aspecten, enz. Vernomen wordt nog, dat het plan omvat vestiging van 50.000 tot 100.000 Joden b.nnen een ot twee jaar. De fondsen worden verschaft 0P commercieeie- en n(et op philantropische basis. Deze vestig.ng zal vermoedelijk geschie den in de aluviale sectoren bij de met het feit, dat bepaalde clausu les van het In April 1946 getee- kende accoord niet langer van toepassing zijn en een volledige herzien.ng vereischen, in het bij zonder wat betreft de contingen- teermgen, de prijzen enz. Omtrent den datum, waarop de onderhan delingen zullen zjn beëindigd, kunnen dan ook nog geen voor spellingen' worden gedaan. President Truman heeft Za terdag een uitvoeringsmaatregel uitgevaardigd, waarbij de Ameri kaansche commissie voor de atoomenergie gemachtigd wordt in het buitenland spoedaankoo- pen van oorlogsmateriaal te ver richten" en dit vrij in te voeren. Ofschoon dit niet uitdrukkelijk, vermeld wordt, stelt deze maat regel de commissie in staat splitsbare stoffen te betrekken uit alle landen, die de export daar van toestaan, aldus Reuter. Herbert Hoover, die in op- draeh van President Truman een onderzoek heeft ingesteld naar den voedïngstoestand in Duitschland, is Zaterdag, op te rugreis naar Amerika, per vlieg tuig uit Engeland vertrokken. Volgens inlichtingen Van hoog- geplaa ste officieele personen, zal Hoover rapporteeren, dat, ter bereiking van een rantsoen van 1S00 calorieën per dag voor de Duitschers, zooals voorzien bij de economische fusie van de Britsehe en de Amerikaansche zones, een import ter waarde van 517 millioen dollar noodig zal zijn. Dit is ongeveer het dub- hele van de huidige schat ling. Deze import zou moeten ge schieden om ten leste de lasten van de bezettingskosten van de Britsehe en Amerikaansche be lastingbetalers te kunnen afwen telen. Men verwacht, dat Hoover ook een aanpassing in opwaartschen zin van het aan de Duitschers toegestane industrieele peil zal adviseeren alsmede verzachting van vele maatregelen, welke hel economisch herstel van Duitsch land aan banden leggen. 1- „himrnn OH Do vervalschings-affaire te Frcsnes. Omtrent het ontdekken van een organisatie van in de gevangenis te Fresnes gedetineerden, welke zich toelegde op het vervaardigen en in omloop brengen van valsche documenten, waarvan reeds eer der melding is gemaakt, ver neemt Reuter nog het volgende. Negentien gevangenen, van w:e 14 Franschen, die voor den Duit- schen militairen inlichtingendienst hebben gewerkt, en vr)f Duit schers, leden van dien inlichtin gendienst, worden ervan beschul digd bij dit politieke verval- schingscomplot betrokken te zjn. Viif andere personen zijn te Pa rijs gearresteerd. Enkele gevan genbewaarders en advocaten van gedetineerden zouden mede m de zaak betrokken ziin. Door het Fransche Ministerie van Binnenlandsche Zaken is mededeeling gedaan van het be staan van het complot. De over val van de Fransche nationale politie op de gevangenis, Woens dagnacht j.l, was maanden van te voren beraamd en als voorbe reiding daartoe hebben politie mannen zich in het complot weten In te dringen. De zeventig pol.tie- mannen, die aan den overval moesten deelnemen, werden pas een uur tevoren daarvan op de hoogtegesteld. In vijftien auto s, die op een afstand van elkander startten, vertrok men te midder nacht uit Parijs naar Fresnes De directeur van de gevangenis verkeerde aanvankelijk in de mee- I „ino- dat vrienden van gevange- nen"een overval op de gevange nis kwamen doen. ®Hij telefoneer de naar Parijs om politie-assis- tentie. In antwoord hierop werd een aantal mannen van de ge meentelijke politie ter hulp ge zonden, en het scheelde met veel of er was tusschen deze mannen en hun collega's van de nationale politie een vuurgevecht ontstaan Nadat de gevangenis omsingeld was en de telefoonverbinding doorgesneden viel het zeventigtal politiemannen, die voorzien waren van een lijst van verdachte per sonen, de cellen binnen. te zijn in Duitsche archieven, en bedoeld om zekere Fransche poli tici in discrediet te brengen, met name Georges Bidault en Fel.x Gouin. Volgens de politie zouden en kele vervalschte documenten op de Britsehe en Amerikaansche ambassades en consulaten te Pa rijs terecht zijn gekomen. Door een functionnaris van de Britsehe ambassade werd echter verklaard, dat men in het geheel geen ken nis had van dergelijke documen ten. Een van de samenzweei ders, bekend met het Fransche poli tieke leven, zou de ideeën aan de hand gedaan hebben. Een van de betrokken Duitschers, een voormalig Gestapo-chef, zcu ver volgens de documenten in eerste ontwerp in het Duitsch hebben opgesteld, terwijl helpers buiten i r-, itl óf- Authentieke documenten. Zij konden beslag leggen op een aantal incrimineetende documen ten. Een dertigtal gedetineerden werd voor verdere ondervraging naar Parijs gevoerd. Tegen ne gentien van dezen zijn tenslotte beschuldigingen Ingebracht van in het bezit zijn van documenten, afkomstig van een vreemde mo gendheid (Duitschland) en van het vervalschen van documenten waardoor de binnenlandsche vei ligheid in gevaar zou kunnen vvorden gebracht. Door het Min. van Binnenlandsche Zaken is ver klaard, dat te Fresnes geïnter neerde Duitsche agenten gepooga hadden in contact te komen met hun nog in vrijheid verkeerende leiders. Deze agenten zouden aan vreemde mogendheden verzocht hebben hen te voorzien van docu menten, verondersteld gevonden de gevangenis dezen tekst in of- icieelen stijl overzetten en typ ten. De getypte stukken werden dan weer in de gevangenis terug gesmokkeld, waar een Belgische graveur er „stempels" op aan bracht om de documenten een „authentiek" karaktÊr te geven. Tenslotte werden de documen ten wederom uit de gevangenis gesmokkeld waarna tusschenper- ionen moesten trachten deze pa pieren op zekere ambassades en consulaten te loozen als „vondsten uit Duitsche politieke archieven. In de verklaring van het minis terie van Binnenlandsche Zaken wordt als intellectueel leider van het complot genoemd kapitein Jean Cavailhe, een „vroegere agent van Darlan, het hoofd van de militaire formaties van de re geering van Vichy". Zijn naaste medewerker was de voormalige Gestapo-chef Walter Klein, die m een cel onder de zijne was onder gebracht. Deze Klein zou ook ge loogd hebben het netwerk van en een vüor den Duitschen mili- tairen inlichtingendienst over ïYankrijk te herstellen. De politie zou in zijn cel o.a. papieren met daartoe strekkende gegevens ge- Vonden hebben. Op die papieren zou een twintigtal namen van agenten waarvan sommigen in Spanje en in Zwitserland, zijn voorgekomen. De onderhandelingen inzake de hernieuwing van liet Fiansch— Nederlandsche handelsaccoord. welke 17 Februari j.l. te Parijs zijn geopend tusschen de Neder- Itndsche en Fransche gedelegeer den, vinden plaats in een. sfeer van wederzijdsch begrip. Het is evenwel waarschijn,ijk, dat zij langer zullen duren dan aanvankelijk werd verwacht. De deskundigen hebben nu het vraag stuk in zijn geheel bestudeerd en zij bereiden zich thans voor ieder detail afzonderlijk aan een onder zoek te onderwerpen. Een aantal kwesties vraagt een zeer uitvoe rige bestudeering van de zijde der deskundigen, zulks in verband Uitspraken 22 Febr. 1942. Adriana A. Ie CocqHuijsman, zonder beroep te Sas van Gent, beschuldiging vervallen verklaard. Petrus L. Everaert, hoofdonder wijzer te Hontenisse, beschuldi ging vervallen verklaard. TRIBUNAAL TE GOES. Hij was dó man! Voor het Goesche Tribunaal ver scheen Donderdag o.a. de radio- distributieleider Gerrit J. A. de Jonge te Axel, die enkele functies waargenomen had in de N.SB., lid was geweest van de N.V.D. en van diverse fronten, gilden enz. Een geluidsinstallatie had hij aan de N.SB. in bruikleen gegeven en een brief, waarin de beschuldiging dat een wethouder in Axel „anti" was, had hij mede onderteekend. De voorzitter hield hem herhaal de malen voor, dat het zijn eer zucht was geweest, die hem par ten had gespeeld; hij wilde er be ter van worden. Besoh. loochende dit echter. Zonder verkiezing was hij wethouder geworden; hij had dit aangenomen daar er in Axel geen andere personen voor ge schikt waren, aldus besch. De bezeting had hij als goed gezien; daar een economisch ge zond Duitschland ons land ten goede zou komen, was zijn mee ning. Zijn verdediger Mr. Hugen- holtz, die alleen het lidmaatschap van de N.S.B. wilde zien en de rest als franje beschouwde, voort zetting plaats van het onderbe lichtte ook de goede zijden en vroeg De Jonge een kans te geven opdat hij weer in het leven kan gaan. ('2Dgbl.) TRIBUNAAL TE MIDDELBURG Het beheer van het vermogen van de delinquenten. Tijdens de behandeling van de zaak tegen den overleden land bouwer Izaak Koster te Arne- muiden door het Middelburgsch Tribunaal heeft de President Mr. P Loeff het een schande ge noemd, dat een wanbeheer wordt gevoerd over het vermogen van menschen die zelf in een kamp zitten en er niets tegen kunnen uitrichten. De boerderij van Koster leverde steeds goede winsten op. Na de bevrijding op 22 Novem ber 1944 werd door het beheers instituut te Goes een beheerder aangesteld, waarna op 1 Mei 1945 het bedrijf reeds een schuld had van 13.000 gulden. Een oogst ter waarde van 11.000 gulden werd verkocht voor 1600 guldgn. Een voorraad radijszaad van 400 gul den voor 7 gulden. hebben nu hun vluchten ge staakt. Een stormachtige Noordoos er gepaard gaande het een hevigen sneeuwval, heeft Vrijdag het eiland in een waar Poolland schap herschapen. Als men op het Noorderstrand staat, is, zoo ver het oog reikt, de Noordzee één groo e uitgestrekte ijsvlak te. Aan het Zuiderstrand een zelfde beeld, met hier en daar tot bergen van 7 a 8 meter hoog opgestapelde ijsschotsen. Donderdag en Vrijdag voerden 50 man per handslede over het ijs 10 000 k.g. bakkersmeel aan, waardoor de broodvoorziening weer is gewaarborgd. Minder "ynstig is het met de brandstof- fenoositie, die nog steeds precair bli'Gedurende de afgeloopen 70 dagen van isolement heeft de postboot slechts 14 maal kunnen varen en slechts éénmaal geluk te he een beurtschipper Ame land te bereiken. Teneinde de veehouders, die gedurende lan den tijd geen veevoeder meer ter beschikking hadden, tot groo- te schade van hun bedrijf, daar zii iuist nu hun melksche koeien krijgen, gelegenheid te geven zich te bevoorraden, heeft het K.A.F- te Leeuwarden in Hollum een voorraad veevoeder opgesla gen. In 1942 had men ook ge brek aan kraehtvoeder, doch dit werd toen door de K.L.M. per vliegtuig aangevoerd. VAN VIJF METER HOOGTE GEVALLEN. Zondagavond omstreeks half zeven is een 42-jarige bewoner ^an de 3e Schansstraat te Rot terdam hij het opruimen van sneeuw op een achter zijn woning gelegen plat uitgegleden en door een daklantaarn gevallen, waar na hij op de 5 meter lager ge legen vloer van een garage te recht kwam. Hij werd zóó ernstig gewond, dat hij tijdens het ver- voer naar het Ziekenhuis aan den Cooisingel overleed. Op den Rijksweg door het Gooi tegenover het Blinden-instituut, heeft Vrijdagmiddag een aanrij ding plaats gehad, welke aan den 60-jarigen boekhouder van het instituut het leven heeft ge kost. De man stak den weg over en liep tegen een uit de richting Amersfoort komende trailer op. Het slachtoffer werd ernstig ge wond naar het Diaconessenhuis te Naïrden vervoerd en is in middels aan de bekomen verwon dingen overleden. EEN „SPEERBREKER. Dezer dagen zou een harmo niecorps in de omgeving van Almelo eenige nummertjes ten beste geven. Alles ging goed, doch een van de „bassen" bleek niet mee te kunnen komen. Hij staakte zijn spel een oogenblik en tot ieders verbazing kwam uit de hoorn plotseling een hoog piepgeluid. De verbouwereerde muzikant draaide zijn instru ment open en onder groove hila riteit kwam er een muisje te voorschijn, dat kennelijk eenige benauwde oogenblikken had be leefd. MAANDAG 24 FEBRUARL HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.30 N.C.R.V.-orkest; 9.15 Bij on ze jonge zieken; 9.30 Gram.; 10.00 Viool cn piano; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Gram.; 11.45 Fam. ber 12.00 Kamerorkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Cinderella ens.; 14.00 Voor jonge moeders; 14.20 Metropole-ork. 15.15 Cembalo ge zelschap 16.00 Bijbellezing; 10-45 Rott. Pianokwartet; 17.45 Rijk over zee; 18.00 Sportuitslagen en sportpraatje18.39 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.15 Onder de lees- lamp; 19.45 Landbouwrubr.; 20.00 Nieuws; 20.08 Blinde oogen, zin gende harten; 21.00 Orgelconcert, 22 00 Nieuws; 22.30 Kentucky Minstrels; 22.45 Avondoverden- king; 23.00 Gram. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 De Regenboog; 11.00 Piano recital; 12.00 Johan Jong; 12.35 Operetteklanken; 13.00 Nieuws; 13.20 Amst. politie; 14.00 Gram.; 14 30 Voor de vrouw; 14.45 „Tos- ca"; 15.35 Voor de kleuters; 15.50 Holl. lied; 16.30 Voor de jeugd, 17.30 Gram.; 18.00 Nieuws; 18.13 Melodie der verte; 18.45 Toespr.; 19 00 De Krekels; 19.45 Pianoduo; 20.00 Nieuws; 20.15 De zilveren zeven; 20.50 Hoorspel; 21.35 Gram.; 22.00 The Ramblers; 22.45 Geestelijk leven; 23.15 Navier Cu- gat en Louis Davids. DINSDAG, 25 Februari HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk den dag; 91)5 Gram.; 9.50 Lichtbaken; 10.50 Kamer muziek; 1145 Fam. ber., 12.03 Piano-recital; 12.30 Sweetness an Pianorecital; 12.30 Sweetnees and Rhythm; 13.00 Nws; 13.15 Amu- semontsork.; 14.00 Lezing; 14 30 Piano; 15 00 „Onder Ons 16.00 De Zonnebloem; 16.30 Na school tijd' 17.15 Rijk overzee; 18 OU Funch Kwartet; 18.20 Sport- praatje; 18.30 Ned. Strijdkr., 19.15 Voor de jongeren; 20 00 Nieuws;; 20.08 De gewone man; 20.30 Lij densmeditatie; 21.30 Kamerork., 22.00 Nieuws; 22.20 Avondgebed; 23 00 Fantasia; 23.30_ Gram. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 815 Gram 9.50 Arbeidsvitami nen; 10 35 Gram.; 1135 Indek ken; 11.30 Zangrecital; 12.00 Pierre Palla; 12.30 Ons platte land; 13.00 Nieuws; 1315 Virtu oso Sextet; 14.00 Met naald en schaar; 14.20 Gram.;; 15.30 Ra- diomatinée; 16.40 De schoolbel; 17 00 Dat kun jij ook; 17.30 Le3 gars de Paris; 18.00 Nieuws; 18 30 The Skymasters; 19.05 N.I. W.I N.-uitz.; 19.30 Zang en pia no; 20.00 Nieuws; 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein; 21.40 "in tact"; 22.15 Buitenl. overz 22.30 Sweelinck Kwartet; 23.00 Nieuws, 23.15 Dansmuziek', 23.45 Gram. AMELAND IN DEN GREEP VAN KONING WINTER. Zeventig dagen, van 14 Decem ber tot heden, is het eiland Ame land nu al in den isoleerenden greep van koning Winter gevan gen. Hef lijkt de bewoners, als of het tijdelijke „schiereiland" nooit meer van het vasteland gescheiden zal worden. Alle post- en passagiervervoer ge schiedt nu over de bijna tot op den bodem bevroren Waddenzee. De marinevliegtuigen, welke een vrij "eregelden dienst Ame land-Leeuwarden onderhielden, MOTORSCHIP „VREDE" NOG NIET VLOT. Ook Zaterdag is men er niet in geslaagd het Nederlandsche motorschip „Vrede", dat bijna 14 dagen geleden bij Bridlington op de Engelsche kust liep, vlot te sleepen. De Nederlandsche sleep boot, die hiertoe pogingen in het werk stelde, slaagde er niet in den sleepkabel op het gestrande schip bevestigd te krijgen en moest onverrichter zake terug- keeren. De reddingsboot van Bridling ton, die ter assistentie was uit gevaren, was meer dan elf uur uit op de ruwe zee, doch kon niet langszij van den „Vrede" komen, zonder ernstig gevaarte loopen, dat zij zelf beschadigd werd. Een hevige sneeuwstorm belemmerde het zicht. Door de kustwacht werd ver klaard, dat de „Vrede" aanzien lijke schade oploopt, dapr het door de ruwe zee tegen de klip pen gedreven wordt. DRIJFIJS OP DE NOORDZEE. Volgens een verslaggever van de „Sunday Dispatch" is de pas sage van North Foreland (in het N.-O. van het Graafschan Kent) naar Vlissingen tengevolge van drijfijs gesloten. Alle schepen ziin hiervan per radio op de hoogte gesteld. Tusschen de Thee'ms en Ne derland is thans nog slechts één passage open voor scheepvaart verkeer. EINDE DER ANTWERPSCHE STAKING. Za'erdag is te Hoboken een al- gemeene vergadering der arbei ders van de scheepstimmerwer ven gehouden. Na een uiteenzet ting van den algemeenen secre taris over de laatste onderhan- de werkgeversorganisaties, had delingen met de Regeering en er een kort debat plaats en wer den de nieuwe voorstellen aan genomen. Na een staking van 15 weken, zal het werk heden worden her vat. STAKING DER BRIEVENBE STELLERS. TE VERVIERS. Zaterdagochtend hebben de postboden te Venders het werk neergelegd. De stakers eischen, dat de lo kalen, waar zij 's morgens om 4 uur het werk beginnen, ver warmd worden. AMERIKAANSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. Nabij de grens van Mexico is een Atnerikaansch vliegtuig, dat ongeveer duizend K.M. had afge legd, te pletter gevlogen. Er be vonden zich twaalf personen aan boord, waarvan er 10 zijn omge komen en 2 gewond werden. Het was een „Mercy-Mis3ion"-machi- ne, die o.a. een zieken visscher vervoerde, dien men van zijn schip had gehaald bjj de Mexi caans che kust. FRANSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. Een Fransch Dacota-vliegtulg, dat in de Amerikaansche zóne van Duitschland is neergestort, is thans gevonden in een bosch rijk gebied in de buurt van Neu Isenburg, een kleine stad in Hes sen, ongeveer 15 K.M- van het vliegveld Kijn-Main. Het vliegtuig was vernield, doch niet verbrand. Men heeft nog slechts drie lijken gevonden, naar het vierde wordt nog ge zocht. Naar verluidt is het vliegtuig verongelukt in den nacht van Vrijdag op Zaterdag. Het had contact met het vliegveld Rijn- Main en rapporteerde, dat het nog voor 15 minuten brandstof aan boord had. Daarna werd de radioverbinding verbroken. Het vliegtui" dat een beman ning had van vier koppen, was onderweg van Orleans naar Ans- bach. ftol ir „Jikl [U

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3