In enkdc ceyeis KABINETSZITTING TE DJOGJA Het Britsche Witboek Montgomery's Chef Staf over Nederlands bevrijding. MAANDAG 24 FEBRUARI 1947. Teiegraf. gelukwenschen stroomen Palets Scestdijk binnen PRINSES MARIJKE op bet witte doek AMERIKAANSCH EN SOVJET-RUSSISCH COMMENTAAR Berechting van Duitsche oorlogsmisdadigers Or Beel bezoekt Limburg DE NEGERS IN GEORGIË Bijz. Gerechtshoven, Tribunalen en Politieke Recherche Tewei kstelling politieke delinquenten in de mijnen Koninklijk bezoek aan Zuid-Afrika De plaatsvervangers^voor Duitschland Frankeering bij Abonnement: Terneuzen WEEKS VER WACHTIN 4 J medegedeeld door het K TT te De Bilt, geldig tot Maandag avond. Wisselend bewolkt. 'Wissel, bew. met pl. sneeuw buien. Zw. en veranderl. wind. In den vroegen ochtend op vele plaatsen neg str. vorst, i.ater op den dag lichte vorst tot temperat. om het vriespunt. 3de Jaargang No. 437. Ivertentieprijs: per mm 10 et; minimum per advertentie ƒ1,50, Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven omler nr. Bureau van dit Blad 10 ct. meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwartaal. INDONESIË. Vrijdagmiddag is Sjahrir met eenige Ministers naar izjogja ver trokken, om vandaar naar Malang door te reizen, waar zij de a.s vergadering van het K.N.I.P., welke op 25 dezer aanvangt, zul len bijwonen. Zaterdagochtend vroeg is een speciale trein met eenige leden van het K N.I.P. en een aantal journalisten, waaron der thans voor het eerst ook Nederlandsche journalisten, onder wie de redacteur van Aneta, de heer J. W. M. Martinot, uit Bata via vertrokken. Volgens berich ten van het republikeinsche pers bureau „Antara" uit Djogja zal aldaar voor de vergadering van het K.N.I P. eerst een kabinets zitting gehouden worden. De eerste vergadering te Ma- lang zal uitsluitend met de oude leden van het K.N.I.P. gehouden worden. Hierin zal om. het werkcomité uit het KN I.P ont bonden worden. In een volgende zitting zullen de nieuwe leden en een nieuw werkcomité worden benoemd en zullen algemeene be sprekingen worden gehouden over het regeeringsbeleid inzake de onderhandelingen met de Neder landsche Regeering. Het republikeinsche blad „Mer- deka" beschouwt deze convocatie van de oude en nieuwe leden van het K.N.I.P. als een manipulatie om de oppositie voor een „fait accompli" te stellen en haar over te halen haar vastberaden hou ding tegen het decreet van Soe- karno tot uitbreiding van het K N.I.P. op te geven. Het blad is van meening, dat dit 'n slech te politiek is, aangezien zij den weg opent tot het toetreden van leden, die tegen de huidige regee ring uitsluitend „amen' zeggen. Inmiddels houdt Soekarno te allen tjjde het recht om het parlement te ontbinden, aldus besluit de „Merdeka". ring en vertegenwoordigers van de Br.tsch-lnd.sche regeering over de levering van 100.OUD ton rijst hieraan steun verleende, terwijl hg toch reeds moest weten, dat de voorgenomen transactie Java en de andere deelen van den Archipel binnen aizienbaren tijd in groote moeilijkheden zou bren gen. „Na er op gewezen te heb ben, dat de inkt van de ondertee- kening van het rijstcontract nau welijks droog was, toen op Ma- doera en elders hongersnood uit brak, vervolgt het blad: „De duurte is schr.kbarend geworden. Rijst is voor velen, die van kleine inkomens moeten leven en dit is het geval met het overgroote deelvan de Indonesiërs een onbereikbaar luxe-artikel gewor den Kooplieden vragen dan ook geen geld meer maar brood of andere voedingsmiddelen voor hun koopwaar. Bord Killearn heeft zeker niet overdreven, toen hij de toestand uiterst alarmeerend noemde en tevens blijk gal in de verklaring van de repufcukeinsche regeering geen vertrouwen te stellen. Desondanks heeft hij zich niet verzet tegen de uitvoering van het heilloos plan, toen het rijpte in de hoofden van lieden, die niet voorzagen, waartoe het leiden zou", aldus besluit het, „Dagblad". In de afgeloopen dagen zijn op het Paleis aoesuiijk u c practise.: aile deelen der wereld' telegrafi sche gelukwenschen binnengeko men, o.a uit Polen, Turkeije, Ier land en Hongarije, alsmede een uit Rome, afkomstig van den Paus. Van de plechtigheden op het Paleis Soestdijk, nl. de inschrij ving in de burgerlijke stand van Prinses Maria Ghr.stina, is door de operateurs van het filmjour naal Neerlands Nieuws een op name vervaardigd, terwijl daarna met bijzondere toestemming van Z. K H. Prins Bernhard de ge legenheid werd geboden met de drie Prinsesjes een opname te vervaardigen van de jongge borene. Deze opnamen zijn zeer goed geslaagd en zullen van Zaterdag j.l. af in het journaal „Neerlands Nieuws" verschijnen. Op denzelf den dag zullen copiecn van deze opnamen naar ade landen der wereld worden verzonden, waar ook voor deze gebeurten s, vooral daar het de eerste lil mopnamen van Prinses Marijke betrett, groo te belangstelling bestaat". „Het Dagblad" Killearn. tegen Lord Het te Batavia verschijnende „Dagblad" schrijft in een hoofd artikel naar aanleiding van de verklaring van Lordp Killearn, dat de rijstpositie in Nederlandsch- Indië de zwakste schakel vormt ir. het rystfront van Zuid-Oost- Azie: „Bij het kennis nemen van deze ernstige woorden dringt zich de vraag op, hoe het te verklaren, is, dat dezelfde Lord Killearn, tijdens de onderhandeingen tus- schen de republikeinsche regee- Naar het A. N. P. verneemt, heeft de Minister van Justitie maatregelen genomen om ongc- wenschte gevolgen van het arrest van den Bijzonderen Baad van Cassatie d.d. 17 Februari J.I., door een wettelijken maat regel te voorkom,en., in verband waarmede een desbetreffend wetsontwerp reeds in gevorder den staat van voorbereiding is. Naar aanleiding van de publi catie van het Britsche witboek over de economie in 1947 heeft de te New-York verschijnende „Herald Tribune" onder meer het volgende geschreven: „De sneeuwstormen die de Britsche economie gestremd hebben, heb ben in den huidigen productie- strijd denzelfden nuttigen dienst gedaan als toen de nazi s in 1940 tegelijk met de verdrijving der De Minister-President, Dr. L. J. M. Beel bracht Vrijdag en Zater dag een bezoek aan Limburg. H'j arriveerde Vrijdagmorgen" te Mook, waar hij begroet werd door den Commissaris der Koningin in Limburg. Het gezelschap h.eld op het stadhuis in Venlo een bespre king met burgemeesters van Noord-Limburg 's Middags bezocht Dr. Beel Heerlen en Kerkrade, waar, even eens op het raadhuis, besprekin gen werden gehouden. Daarna had de Minister een onderhoud met den Directeur-Generaal van de Limburgsche steenkolenmijnen, Dr. Ir. C. Groothoff, terwijl 's avonds te Maastricht op het gouvernement een bespreking ge houden werd met het college van Ged. Staten van L'mburg Deze bespreking werd Zaterdagmorgen voortgezet. Zaterdag was de Minister-Pre sident voornemens een conferen tie te houden met de Zuid-Lim- burgsche burgemeesters. Het wetsontwerp, dat door Tal- madge, d.e op het ocgenblik de functie van gouverneur van de Amerikaansche staat Georgië uit oefent, dezer dagen is ondertee kend, verwijdert uit de staats wetten alle verwijzingen naar de „preliminaire" verkiezingen, waarbij de partijcandidaten wor den gekozen Het heeft geen be trekking op de algemeene verkie zingen. Het was tevoren goedge keurd door de wetgevende verga dering van Georgië. Het wetsontwerp, heeft ten doel de democratische partij in Geor gië, die de overheerschende is, te veranderen in een „particuliere club", die voorwaarden voor het lidmaatschap zou kunnen stellen en zoo de negers van de „prelimi naire" verkiezingen zou kunnen uitsluiten. Op deze wijze wil men de uit spraak van het hooggerechtshof, die aan de negers deelneming aan alle preliminaire verkiezin gen garandeert, omzeilen. De wettigheid van het wets ontwerp is echter twijfelachtig in de eerste plaats met het oog op genoemde uitspraak van het hoog gerechtshof, in de tweede plaats omdat het ontwerp, als het hoog ste rechtscollege van Georgië het gouverneurschap van Tadmadge onwettig acht, nietig zal zijn om dat het dan niet door den gou verneur o'eteekend is. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van het Departement van Justitie voor 1947, deelt de Minister van Justitie mede: Dat het in zijn voornomen ligt de werkzaamheden der bijzon dere gerechtshoven, tribunalen en politieke recnerche met in gang van 1 Januari 1948 te doen beëindigen. Door Item worden voorbereidende maatregelen ge troffen om de op dien datum eventueel nog te behandelen ge vallen door de organen der com mune justitie te doen overnemen Ergelschen uit Noorwegen onbe wust Chamberlain uit Downing- street hebben verdreven. De jongste stormen aan de kust, die de Britsche industrie dcor bevrie zing aan banden hebben gelegd, hec oen ook de voornaamste hin- derpaien weggeblazen, die een doelmatige regeer.ngsprogramma Voor den strijd om het bestaan van het land in den weg stonden. De regeering is nu voor den dag gekomen met een radicaal plan, dat het kwaad in de Britsche economie in het hart tracht aan te vatten." IVolgens den Sovjet-Russischen commentator Viktorof is de eco nomische crisis in Engeland voor namelijk een gevolg van zijn bui- tenlandsche politiek. „De enorme grootte van het Britsche leger staat in wanverhouding tot de grootte van de bevolking en haar oehoeften. Demobilisatie van troepen in het buitenland zou de noodzakelijkheid om soldaten uit 't leger van Generaal Anders in de mijnen te werk te stellen voorko men hebben", aldus Viktorof. Naar wij vernemen heeft de Minister van Justitie in gezel schap van eenige hooge ambtena ren van zijn ministerie een bezoek gebracht aan de mijnstreek. Bij die gelegenheid heeft hij met den president-directeur van het mijnbedrijf en de vakorganisaties van arbeiders overleg gepleegd omtrent een ruimere tewerkstel ling van politieke delinquenten in de mijnen. Voorts heeft hij een tweetal kampen bezocht, waarin deze politieke delinquenten zjjn ondergebracht. Op dit oogenblik zijn ongeveer 2500 politieke delin quenten in de mijnen werkzaam. Getracht zal worden in het be lang van de kolenvoorziening in Nederland dit getal hooger op te voeren. Het bezoek van de Britsche Koninklijke Familie aan Zuid- Afrika geeft aanleiding tot een vloed van geruchten in Voor india. Volgens den correspon dent te Durbpn van het nationa- lis ische weekblad „Blitz" zou den aan de reis der Koninklijke Familie besprekingen vooraf ge gaan zijn over een geheim plan tot overbrenging van het Brit sche Imperium naar Zuid-Afrika en wel omdat men op de Brit sche eilanden aan den eersten aanval, den besten in een toe- komstigen oorlog met atoom wapenen t n onder zou gaan. Generaal-Majoor Sir Francis de Guingand, die Veldmaarschalk Montgomery's chef staf was sinas deze het bevel over het achtste leger overnam totdat de Dunscners zien aan de Oostzee kust overgaven, heeft heden zijn persoonlijke oorlogsherinnerin gen gepubliceerd in een boek, dat getiteld is „Operation Victo ry." Sir Francis aniwoordt in dit boek op de critiek, die door Ralph Ingersol in zijn boek „Top Secret" op Montgomery is ge verd. Zoo verklaart de-Guingand ter verdediging van Montgome ry's strategie in Noord-West Ne derland: „Hij was zeer terecht, volslagen tegen het ondernemen van actieve operaties voor de be vrijding van Noord-West Neder land. Indien wij n.l. een campagne in dit gebied zouden uitvoeren, zou het succes van onze opera ties over den Rijn in gevaar wor den gebracht, daar de voor dat doel noodige reserves zouden moeten worden gebruikt. Voorts wis en wij, dat de vijand gereed stond Nederland onder water te zetten om onzen opmarsch te be lemmeren en een dergelijke ac tie zou Nederland's economi- schen wederopbouw met jaren vertraagd hebben." Een andere factor, waarmede wij rekening hadden te houden, was de verwoesting, die een der gelijke operatie zou veroorzaken. De Nederlandsche sleden zouden door bommen en granaatvuur worden plat gelegd, daar onze troepen allen steun noodig zou den hebben, dien wij hen konden Tien mijnwerkerskinderen uit Sittard werden Vrijdag op het Veniosche stadhuis door burge meester Berger ontvangen als .be wijs van dankbaarheid voor 'de mijnwerkers uit Sittard, die aan Veniosche en Blericksche fomiiles, waar omstreeks den 18en Februari een baby geboren was, drie ton kolen hadden afgestaan. De C.G.T., het Fransche ver bond van vakvereenigingen, heeft de Fransche arbeiders gewaar schuwd tegen ondergrondsche ac tiviteiten van de fascistische Ca- goulard-organisatie. De C.G.T. verzoekt allen leden van vakver eenigingen paraat te zijn om zich aan het hoofd te stellen van een beweging, die alle pogingen van react onnairen gericht tegen de Grondwet en de Republiek wil verijdelen. Van Belgrado tot het Westen van Canada wordt melding ge maakt van zwaren sneeuwval. Sneeuwstormen hebben de Brit sche eilanden het vliegtuig-, bus- en treinverkeer ernstig gestag neerd, wegen geblokkeerd en der pen geïsoleerd. In Zwitserland, enkele streken van Duitschland en te Parijs is bekend gemaakt, dat zachter weer verwacht kan wor den, terwijl het gevaar voor lawi nes in de Alpen niet denkbeeldig geacht wordt. Volgens een bericht van het Fransche persbureau A.F.P. uit Nanking heeft China aan de vier groote mogendheden een nota ge zonden, waarin het aanspraak maakt op het recht deel te nemen aan de bijeenkomst van de vier Ministers van Buitenlandsche Za ken, die in Maart te Moskou zal worden gehouden. China ver klaart in deze nota geen besluiten over kwesties buiten Duitschland en Oostenrijk te zullen aanvaar den, indien het niet wordt geraad pleegd. Volgens berichten in de Ame rikaansche Ders hebben de Ver. Staten de namen van 5 candida- ten voor het Gouverneurschap van Triëst aan den Veiligheidsiaad der Ver. Naties voorgelegd. Het zijn: Leif Egeland, gezant van Zuid- Afrika in België en Nederland, die de Parijsche vredesconferentie voorz'tter was van de Italiaansche commissie, Generaal Henri Gui- san, voormalig opperbevelhebber van het Zwitsersche leger, Dr. Al berto Lleras Camargo, tijdens den oorlog President van Columbia, Generaal Nordenskiold, opperbe velhebber van de Zweed sche lucht macht en Emil Sandstroom, eer ste rechter aan het Zweedsche Hooge Gerechtshof. geven. Er is geen twijfel moge lijk, dat de juiste tactiek werd gebruikt, welke de snelste be- Hj.ii-uiging' De rekende voor het lijden van het Nederlandsche Volk. Maar tot deze tactiek is niet zonder strijd besloten. Terwijl de druk op Montgome ry om de Duitschers in Neder land aan te vallen op zijn sterkst was, bracht de Nederlandsche Minister-President een bezoek aan De Guingand op het alge meene hoofdkwartier. „Ik ver klaarde de situatie", aldus gaat De Guingand in zijn boek ver der, „maar gaf hem geen hoop op een spoedige bevrijding van zijn land, toen ik hem in het kort uitlegde, wat dergelijke ope raties voor verwoestingen zou den kunnen veroorzaken, scheen hij eenigszins teleurgesteld te zijn en kreeg ik den indruk, dat hij had verwacht, dat de solda ten er zouden kunnen vechten zonder zijn geliefd land te be schadigen." Gedurende een bezoek, niet lang daarna, aan het Opperste hooidkwartier, werd aan De Guingand een document getoond waarin een beschuldiging van ons hoofdkwartier en van mil persoonlijk vermeld werd, dat wij niet voldoende rekening hiel den met het gevaar, dat de Ne derlandsche bevolking bedreigde. Ik was hiermede allesbehalve gevleid, want wij hadden hard ten behoeve van het Nederland sche Volk gewerkt en Montgo mery's tactiek was toch zoo vol komen logisch. Het was daarom voor ons een aanzienlijke ge noegdoening, dat de Nederlan ders, toen het einde gekomen was, royaal waren in hun erken ning, dat wij dit moeilijke pro- bleem juist hadden opgelost." Wat IngersolI's qritiek op Montgomery's strategie bij Caen betref:, verklaart De Guingand, dat Montgomery zeer juist heeft gehandeld, door in het begin den aanval op de zeer sterke Duit sche stellingen bij die stad niet door te drijven, daar een falen toen de precaire positie op het bruggehoofd in gevaar zou heb ben gebracdit. Voorts brengt Sir Francis warmen hulde aan den Fran- schen Generaal Leclerc, die met zijn slecht uitgeruste troepen van het Chad-meer de woestijn doortrok om zich bij het Gealli eerde leger voor Tripolis te voe gen. De Guingand keurt echter de indertijd genomen beslissing om Britsche troepen naar Grieken land te zenden, ten sterkste af, daar dit,, van militair standpunt bezien, niet de geringste kans op succes had en „deze demon stratie van Britsche onmacht op de neutralen een slechten indruk maakte. Indien Griekenland om hulp had gevraagd, zouden wij he: die hebben moeten geven, maar ik ben van meening, dat wij het misleid hebben, wat be treft ons vermogen om te hel pen. Het resultaat was, dat wij onze geheele positie in het Mid- den-Oos.en in gevaar brachten." Tijdens de Vrijdagmiddag ge houden vergadering van de speciale plaatsvervangers voor Duitschland van de Ministers van Buitenlandsche Zaken der Groote Vier, heeft de Fransche afgevaar digde, Couve de Murville, een compromisvoorstel ingediend in zake de samenstelling der com missies van de conferentie der Grote Vier te Moskou. In het nieuwe Fransche plan wordt getracht het standpunt van de Sowjet-Unie, dat alle commis sies van den Raad der Ministers slechts uit vertegenwoordigers van de Groote Vier megen worden samengesteld, nader te brengen tot de standpunten van de andere drie groote mogendheden, dat in sommige dezer commissies elk van de 18 kleinere Geallieerden dient vertegenwoordigd te zijn. Men kwam echter niet tot een be slissing. Zaterdagnacht heeft op de boerderij van G. van der Linden aan het Kruispad te Brakel een 8-jarige koe het leven geschonken aan drie kalveren. De kalveren hebben een normaal gewicht en verkeeren, evenals de moeder, in een uitstekenden gezondheidstoe stand

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1