m Duitsche plannen voor vliegende bommen te Londen spoedig bekend West-Indische Commissie - terug in Nederland De Nederlandsch-Belgische toenadering Vlieuws Ut enkele ceyets Baldadige Jeugd 9 Het voortschrijdend Communisme VRIJDAG 21 FEBRUARI 1947. Interessante onthullingen Schoenenbormen van nieuw model SUCCESVOLLE REIS Het wordt eentonig gevangenen ~~rkd m- tta A S) c Frankeering bij Abonnement: Terneuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N M.T. te De Bilt, geldig tot Vrijdag avond. Plaatselijk sneeuw. Weer toenemende wind uit O.- richtingen. Meest zw. bewolkt met plaatsel. sneeuwval. In het Zuiden van het land eenige stijging van temperatuur. Ove rigens meest matige vorst. 3de Jaarga'ng No. 435. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprij* t'3.25 '.verter.tieprijs: per mm 10 ct: minimum per advertentie 1,50, Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10 ct. meer. per kwartaal. ot Het is voor geen tegenspraak vatbaar dat Rusland na den oor log op doortastende wijee heeft geprofiteerd van de gelegenheden om zijn macht en invloed naar alle zijden, maar dan in het bij zonder in Westelijke richt'ng, uit te breiden. Door de vorming van invloedssferen of satellietstaten in Zuid-Oost Europa, door de annexeering van Oost-Pruisische gebieden en een gedeelte van Polen reikt zijn invloed naar het Westen nu verder dan ooit te voren. En in veie landen hebben de confmunistische partijen sterk aan invloed en politieke macht gewonnen. En al is de Komintern dam opgeheven en staan deze oommunistische partijen niet meer onder directe Russische leiding, het is toch voor een ieder duide lijk dat in het oog van deze par tijen alle goeds uit Rusland moet komen. Rusland is het land dat ze telkens weer hun politieke tegenstanders als voorbeeld voor oogen stellen. Nu is de vraag of het opdrin- fen van Rusland ook beteekent et naar voren komen van de ideologie Van het communisme zooals het was ten tijde van de Komintern. Op dit punt gaan de meeningen uiteen. Eenerzijds is er de opvatting dat Rusland's activiteit na den oorlog niet anders gezien mag worden als een poging van een groote mogendheid om zich door het bezetten van strategische pun ten de noodzakelijke veiligheid te verschaffen. Anderzijds is er de opinie dat nooit vergeten mag worden, dat de stuwkracht der Russische acti viteit gelegen is in de ideologie van het communisme. Hierop at tendeert de Vastenbrief der R.K. Kerk in ons land. De zuiver ma terialistische grondslag van het communisme wordt daarin gesig naleerd als vijandig tegen Gods dienst en Kerk en gewaarschuwd wordt tegen deze politieke partij benevens hare mantelorganisaties. Waar de vrijheid der Kerk wordt bedreigd, wordt alle vrij heid bedreigd. De eerbied en dank baarheid voor de geweldige pres taties van het Russische leger in den afgeloopen oorlog onder welks mokerslagen Hitlers-legerscharen werden verbrijzeld, mag ons niet doen vergeten, dat de Levensbe schouwing van het communisme de onzë niet is, dat ze integen deel efen gevaar is voor wat wij zien als onze hocgste goederen. Prof. Jones, voormalig direc teur van een inlichtingendienst der research-afdeeling van het Britsche Ministerie van lucht vaart, heeft Woensdagavond in een lezing medegedeeld, dat de Duitsche plannen voor de vliegen de bommen reeds in de tweede maand van den oorlog in Groot- Brittannië bekend waren. „De Britsche marine-attaché te Oslo" aldus prof. Jones, „ontving in October 1939 een anoniem schrijven, waarin stond, dat, in dien Groot-Brittannië er prijs op stelde op de hoogte te worden ge steld van verschillende Duitsche technische ontwikkelingen, wij slechts de redactie van de inlei ding tot ons Duitsche nieuwsbul letin op een zekeren avond moes ten veranderen. Dit werd gedaan en wij kregen de gewenschte inlichtingen. Het waren o.m. inlichtingen over twee soorten van radar, waarvan er een reeds werd toegepast. Tevens Het C. D. K. deelt ons mede, dat met ingang van 17 Februari schpenenbonnen van nieuw model in gebruik zijn genomen. De oude bonnen blijven voorloopig nog geldig. In de maand Februari zullen de distributiediensten op nader be kend te maken dagen aan hen, wier stamkaartnummer eindigt op 3, 6 of 9, voor zoover zij sedert 1 April van het vorig jaar tegen inlevering van bo'n 614 van het inlegvel geen schoenenbon hebben ontvangen, desgewenscht hij voor rang een schoenenbon naar keuze van den aanvrager verstrekken. De tweede distributiestamkaart met bijbehoorend inlegvel, moet worden overgelegd. De distributie- dienst zal van het inlegvel de bonnen 612 en. 614 verwijderen. Voorts zal aan kinderen, geboren in de maand Februari van een der jaren 1932 tot en met 1946 een schoenenbon worden verstrekt van de soort en maat, welke over eenkomt met leeftijd en geslacht van het kind. Van het, bij da tweede distributiëstamkaart over legde inlegvel zal de distributie- dienst bon 604 verwijderen. Na een verblijf van zes weken in West-Indië is Woensdagmid dag om 12.45 de parlementaire commissie, die zich voor 'n oriën- teerende reis naar de West had begeven, op Schiphol gearriveerd met het K.L.M -vliegtuig de PHh TDA. De heer G. Wagenaar is In Curagao achtergebleven, omdat hjj daar ziek geworden is en de terugreis niet kon aanvaarden. De overige leden zijn allen terugge keerd, het zijn Mr. C. J. D. Krop man. voorzitter. Dr. S. E. B. Bie- rema, de heer H. J W. A. Meye- rink, Prof. Dr. J. H. A. Loge- mann, Prof J. de Zwaan en de secretaris Mr M. F. A. A. de Ne- ree tot Babberich. Uit den aard der zaak konden de leden van de comnv'ssie niet veel zeggen, aangezien zij binnen kort een rapport van hun bevin dingen moeten uitbrengen aan de Sta ten-Generaal. Mr Kropman vertelde, dat de commissie drie weken in Curagao en de overige eilanden vertoefd heeft en veertien Hagen in Suri name Zoowel op 'uracao als in Suriname is de con.missie met de grootste hartelijkhe'd ontvangen. Zij heeft zich georiënteerd in eco nomisch en sociaal ^o'icht en heeft zich in ggsnrekken met personen uit alle kringen laten voorlichten omtrent den toestand in het algemeen. Op de vraag of de leden van de Staten van Suriname wantrouwen koesteren ten opzichte van de democratische bedoelingen van de Nederlandsche regeering, ant woordde Prof. Logemann: ,,ln het begin wel, toen wij weggingen niet meer. Onze missie naar de West is een succes te noemen. Het is niet de bedoeling geweest positieve resultaten te bereiken. Onze opzet was ons te oriëntee- ren ten aanzien van den econo- mischen toestand en de sociale ligging van Suriname. Hetzelfde geldt ook voor Curagao. Gedu rende de veertien dagen, die wij in Suriname hebben doorgebracht, voerden wij besprekingen met alle bevolkingsgroepen. Hierdoor is het wederzijdsch begrip onge twijfeld verbeterd. Veelal moes ten wij bij onze reizen in het bin nenland gebruik maken van klei ne bootjes, omdat de rivieren in den bovenloop moeilijk begaan baar zijn". In het algemeen lieten de com missieleden zich ootimistisch uit over de toekomstige samenwer king tusschen Nederland en de overzeesche gebiedsdeelon in de West. De leden van de commissie hebben de tiid'ng van de geboorte van het Prinsesje in New-York vernomen Het spreekt vanzelf, dat zij deze hliide gebeurtenis met groote vreugde hebben gevierd. In het ..Holland-House" te New- York hebben zij aan een diner aan- go'et°n ter cere van Prinses Marijke. werden wij ingelicht over belang rijke proefstations, de ontwikke ling van raket-bommen en bom men voor zweefvliegtuigen. De gegevens waren zoo uitvoerig, dat velen de betrouwbaarheid ervan betwijfelden. Naarmate de tijd verstreek en het rapport van Oslo in alle bijzonderheden juist bleek te zijn, moest men er wel geloof aan hechten". Prof. Jones vertelde hoe men in Engeland te weten kwam, dat te Peenemunde belangriike exoe- rimenten verricht werden. Een kantoorbediende te Berlijn, zoo vertelde hij. die instructies moest opstellen voor het aanvragen van benzinetoewijzingen, hechtte aan het document een lijst met namen van plaatsen, waarheen de in structies moesten worden gezon den. Een copie van deze lijst, waarop de plaatsen in volgorde van belangrijkheid waren ver meld, kreeg men ook in Engeland in handen. De tweede plaats op de lijst was Peenemunde. Een luchtaanval op de stad volgde, waarbij de voornaamste Duitsche raket-ontwerpér den dood vond. De productie moest voortaan on- dergrondsch worden voortgezet en het wapen kon pas enkele maanden later gebruikt worden. De politie te Geleen arre steerde een jongedame, d'e zich aan een groot aantal diefstallen van dames- en heerenrijwielen had schuldig gemaakt. Dei tien diefstallen heeft ze reeds bekend en 11 rijwielen zijn al opgespoord. Vermoedelijk is het aantal gesto len rijwielen'nog aanzienlijk groo- ter. Woensdagavond omstreeks 6 uur is een legerauto hij de spoor wegovergang „Binnenwatersloot" te Delft tegen de omlaag komen de afsluitboomen .gereden. De af sluitboom zwaaide om en kwam od de bovenleiding van de spoor lijn te liggen. Het treinverkeer in beide richtingen meest hier door worden stilgelegd. Om half acht echter was de boom weer weggenomen en de stagnatie op geheven. De draden hadden geen noemenswaardige schade opge- loopen. Weer zes ontsnapt. Woensdagnacht hebben zes ge vangenen, d'e gedet'neerd in de als gevangenis ingerichte „Kren tentuin" te Enkhuizen, kans ge zien te ontsnappen. Sedert eeni ge maanden wordt dit gebouwen complex gebruikt als strafgevan genis. In deze periode is het nu reeds aan tien gedetineerden ge lukt om uit te breken. De bewa kers van de „Krententuin" zijn er echter reeds in geslaagd dr'e vluchtelingen te pakken 'te krij gen. De anderen zijn tot dusver re nog op vrije voeten. De Gazet van Antwerpen wijdde Woensdagmorgen een hoofdarti kel aan de Ned -Belgische toena dering, waarin het ook een oogen- blik stil blijft staan bii de Groot- Nederlandsche gedachte. „Ook al zijn er", zoo schrijft het blad, ,,geen groot-Nederlanders meer want er is blijkbaar nie mand, die nog voorstander is van het herstel van het vereenigd koninkrijk van voor 1830 men kan niet ontkennen dat op dit o ogenblik de groot-Nederlandsche gedachte in den zin eener samen werking tusschen die gebieden, die geographisch bijeen hooren, meer dan ooit in verwezenlijkme is gegaan. Verheugend is het daarbij te constateeren, dat er een volledige instemming valt waar te nemen bij de bevolkingsgroe pen, die de lage landen bewonen. Noch de Walen, noch de Luxem burgers verzetten zich op grond van wat men nationale gezindheid zou kunnen noemen, tegen deze toenadering". Nadat het blad gewezen heeft op het verzet tegen de Neder landsch-Belgische samenwerking van de zijde van den heer Gre- goire, die het „totaal verblind door zijn sympathie voor Frank rijk" noemt, schrijft het dat het juist de Waalsche industrie is, die de vruchten zal plukken van de economische samenwerking en dat het veeleer de Vlamingen zouden moeten zijn, die zich zou den moeten beklagen Het blad stelt in dit verband in het licht, dat de tol- en de economische unie tusschen België en Nederland een aanpassen aan eikaars nationale economie beteekenen. D*p van België is overwegend industrieel, die van Nederland 'agrarisch. Bij de onderhandelingen is het thans zoo, dat wanneer wordt onderhan deld van Nederlandsche zijde na tuurlijk geijverd wordt de land bouwbelangen van eigen land te beschermen. De Gazet van Ant werpen merkt op, dat zulks dan ten koste van de Vlaamsche land bouw-zou geschieden, doch laat er cp volgen," dat men de toekomst in het oog moeten houden en be reid moet zijn daarvoor offers te brengen. Het blad legt er tenslotte' den nadruk op, dat het van groot be lang is ook op politiek gebied naar een nauwere samenwerking te streven In dit verband wijst het op de eischen ten opzichte van Duitschland. „Ook in het concert van de U.N.O. zal het tweemanschap NederlandBelgië een goede partij kunnen spelen. Van deze kleine landen zijn geen imperialistische tendenzen te vreezen en zij zijn uitverkoren om de grondslagen eener gezonde wereldorde te verdedigen tegen over het egoïsme der groote staten. Terwijl de ouders een oogen- blik afwezig waren, en een vijf jarig méisje alleen thuis was, is brand uitgebroken in de door de familie H. te Afferden bewoonde noodwoning. De houten woning brandde geheel uit. Het kind, dat blijkbaar door de vlammen ver rast werd is in het vuur omgeko men. De oorzaak van den brand is onbekend. Men vermoedt, dat vonken uit do brandende kachel gesprongen zijn. Woensdag is een lesvliegtuig varu de Fransche Marine op de luchtbasis Hyeres bij Toulon neer gestort. De piloot van het vlieg tuig kwam om het leven. Woensdagmiddag heeft te Nijmegen in de smederij en win kel van T. H. v. G. aan den Daal- schenweg te Nijmegen, een zware ontploffing drie slachtoffers ver oorzaakt. B'i het werk sorong een zuurstofapparaat uit elkaar. Sme"erii en winkel werden zwaar beschadied en de étalage van een aangrenzende winkel werd even- j eens vernield. Een der jonge knechts, de 17-inr'ge H. H. w°rd on slag gedood. Twee andere knechts werden ernst'g gewond. Be den werden naar 't Canlsius- I ziekenhuis cvergetracht. - Woensdagavond hebben ver zetslieden een gebouw van de Royal Air Force te Ain Sjemer met mortieren en automatische wapens aangevallen. Donderdagmorgen bliezen zij de niinleiding van de Iraq Petroleum Company in Noord-Palestina op twee plaatsen op. De Amerikaansche Minister van Financiën, John Snyder, heeft op een persconferentie ver klaard, dat Engeland in iets min dere mate dan verwacht werd, ge'd opneemt van de Amerikaan- sche leen'ng. Zoo heeft Engeland s'nd? Januari, toen het in totaal 800.009.003 dollar had ongenomen. nog n et meer van het crediet verbruikt. Do naweeën van den oorlog doen zich op bijna zoo niet alle terreinen van het leven gelden. Het kost moeite de ontspoorde samenleving weer in de rechte haan terug te brengen. Dit sa- neeringsproces zal zeker vele jaren noo'dig hebben voor dat aherwege de resultaten merkbaar zijn. De historie spreekt in dit op zicht duidelijke taal. In dit ver band wijst het weekblad J. M. op een der aspecten van na-oorlog- sche verwarring en verwildering, nl. de bandeloosheid der jeugd. „In den herfst van het vorge jaar is in de gemeenten van meer dan 20 000 inwoners een enquête ingesteld omtrent de baldadige vernieling van openbare eigen dommen. Er werd o.a gevraagd een schatting van de schade, welke ais gevolg van deze bal dadigheid jaarlijks wordt toege bracht. De volgende antwoorden kwamen daarbij o.a. binnen: Bergen op Zoom 4.565 Heerlen 4.000 Leeuwarden 4.000 Voorburg 9.000 Bussum ,12.500 Delft 10.000 Leiden 14 it 15 000 De objecten, waarop deze bal dadigheid zich richt, zijn: plant soenen, straatverlichting, leeg staande perceelen, bestrating, rui ten, geparkeerde motorrijtuigen, enz. Óver het algemeen bedraagt daarnaast de schade aan parti culiere eigendommen nog een veelvoud van die aan openbare eigendommen. Vermeld mag nog worden, dat in het tweede kwar taal van 1946 in 465 gevallen brand ontstond a4s gevolg van spelen met vuur. We staan hier ongetwijfeld voor een ernstig verschijnsel. In de radio-rubriek: De spoorwegen spreken, werd er reeds herhaal delijk de aandacht op gevestigd. Maar weinigen zullen hebben ver moed, dat dit euvel een omvang had aangenomen als uit boven staande cijfers spreekt. Het heeft naar onze meening weinig zin om naar aanleiding hiervan te gaan jerimiëren over de slechte jeugd van tegenwoor dig. Misschien zou men kunnen wijzen op een vermindering van het verantwoordelijkheidsbesef, een tekort aan eerbied voor an dermans goed, beide als gevolg van den oorlog. In vele gevallen zal ook de ver slapping van het gezinsleven, welke de jeugd de straat op jaagt, aan deze verschijnselen niet vreemd staan. Maar dit wijst er tevens op, dat het zoo weinig nut heeft om alleen te klagen over de slechte jeugd, omdat we hier staan voor een tamelijk ingewik keld vraagstuk, waarbij, zoo er verantwoordelijkheden moeten worden vastgesteld, deze zeker niet alleen kunnen worden afge schoven op de jeugd. Daarbij zul len tevens nalatigheid en ver veling vaak wellicht een belang rijkere drijfveer zijn dan kwade opzet. De vraag is slechts: hoe doen we hier iets aan? Misschien dat men ten deele zijn toevlucht zal moeten nemen tot negatieve maatregelen: versterking van het politietoezicht e.d. Wanneer men er maar niet op rekent, met der gelijke maatregelen de werkelijke gronden van het euvel te kunnen wegnemen. Dan zal men moeten komen tot meer positieve dingen, waarbij de ouders, leerkrachten en jeugdleiders een belangrijke taak hebben te vervullen. Er zul len meer sport- en speelterreinen moeten komen. De jeugdorgani saties zullen zich nog intensiever met het jeugdvraagstuk moeten gaan bezig houden. Wanneer men spreekt over bal dadige jeugd en men denkt daar mee van de zaak af te zijn, dan is het gevaar niet denkbeeldig, dat er een jeugd opgroeit, die in derdaad baldadig is. De jeugd is niet zooveel slechter geworden dan vroeger. In ieder geval niet meer, dan de ouderen slechter zijn geworden. Maar we staan hier voor een vraagstuk waarvoor we allen een gemeenschappelijke verantwoor delijkheid dragen en dat is: hoe richten we de oogen van onze jeugd opnieuw naar die positieve idealen, welke de toekomst be palen van land en volk? •n?r P

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1