Groote brand te Eindhoven MARSHALL LEGT VERKLARINGEN AF Bonnenlijst De conferentie van Moskou Bijeenkomst van de Veiligheidsraad De Amerikaaosche Zuidpool-expeditie De Britsche wapens voor Nedeil. strijdkrachten Veel ijs io de Noordzee Toch een Prins geboren 1 De krantenstaking in Frankrijk PiEK KREEG ACHT JAAR De prostitutie in Frankrijk Moordmysterie Nieuwe Hulpexpeditie op Urk gearriveerd Vader vindt zijn ver ongelukten jongen Prinsesje er uit ziet. Ze heeft blond haar en donker blauwe oogen. Dit laatste is wel zeker, maar toen onze zegsman de baby zag in het met kant bekleede wiegje, waarin reeds mndere Oranje-telgen haar eerste dagen doorbrachten, sliep het kleine meisje vast. „Het is een echt lief kindje, heel fijntjes gebouwd, met een mooi mondje en een mooi kinne tje en heele kleine vingertjes met Erachtige nageltjes. Dit was etgeen mij het meest opviel". „En de Prinsesvroegen wij. „De Prinses is stralend ge lukkig". Offlcioele gelukwenschen. Gelukstelegrammen zijn bin nengekomen van de staatshoofden van Zweden, Denemarken, Noor wegen, Zwitserland, België, Unie van Zuid-Afrika In den loop van Woensdag zouden waarschijnlijk nog andere volgen. De Prins had Dinsdag persoon lijk telegrafisch de staatshoofden van alle landen van de heuglijke gebeurtenis .in kennis gesteld. Het personeel van het Paleis heeft Dinsdag een cabaretavond gegeven, die gedeeltelijk door Prins, Bernhard werd bijgewoond. Op de school van Kees Boeke waren geen feestelijkheden. De school i£> n.l. wegens kolen- schaarschte gesloten Sir Basil Brooke, eerste Minis ter van Noord-Ierland, heelt het volgende telegram aan Prins Bernhard gezonden: „Daar ik nog vervuld ben van aangename herinneringen aan Uw bezoek aan Noord-Ierland en mijn bezoek aan uw land. zii het mij vergund Uwe Koninklijke Hoog heid en Prinsea Juliana met de blyde gebeurtenis van Dinsdag van harte geluk te wens-chen". Op het Palels Soestdijk werden Dinsdag tal van bloemstukken bezorgd, o.a. een van den Raad van Ministers, van alle Commis sarissen van H. M. de Koningin, van de bevolking van Suriname, van den volledigen staf van het insrpectoriaat-generaal, van een Qanadeesche militaire delegatie, een bloemplateau met embleem van het regiment Jagers, een bloemstuk met het wapen van de cavallerie, een wieg met bloemen van de Utrechtsche studenten, een vrouwtje uit Katwijk werd per soonlijk door den Prins ontvan gen. De „Oranje-sterrit". Naar men van de zijde van het comité „Oranje-sterrit Baarn Soest" mededeelde, hebben, naar schatting, 'ongeveer 15.000 men sehen de tocht naar Baarn onder nomen. 200 Motoren, 850 auto's waarvan 80 autobussen, 1000 fiet sers, 100 ruiters en een duizendtal treinpassagiers, benevens groote aantallen wandelaars bevolkten de wegen naar Baarn en Soest Dedrie teekenlokalen konden de stroom Oranje-gangero uit stekend verwerken, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat niemand langer dan een half uur heeft ge wacht. Jammer was, dat de folder met de foto van het pas geboren Prinsesje in een wieg, waarom geschaard Beatrix, Irene en Margriet, eerst om 5 uur voor uitreiking gereed was. Het was derhalve slechts mogelijk die genen, die na 5 uur de inteeken- iokalen passeerden, een dergelijke folder nu reeds te verschaffen Estafette-loopers uit Druten, wandelaars uit Nijmegen en een estalette van een militaire groep uit Den Haag behoorden tot de deelnemers aan deze tocht. De gidsen, ordonnansen en de verpleging en cantinedienst uit Rotterdam deden uitstekend werk. Gisteren zou Prins Bernhard .een delegatie mijnwerkers per-, soonlijk ontvangen. Scheveningers voerden in hun bonte dracht op het bordes van het stadhuis een rondedans uit. Hoewel het aantal deelnemers aan de tocht de verwachtingen nog eenigszins overtroffen, heb ben anderen, die reeds ingeschre ven hadden, door het koude weer verstek laten gaan. Feestviering in Zeeland. Ook in Zeeland werd het groote nieuws uit Soestdijk reeds om streeks half vier in den morgen bekend en het verbreidde zich als een loopend vuurtje. In het nach telijk duister werden tallooze vlaggen geheschen en in allerijl werden versierirgen aangebracht. Toen om 7 uur des morgens de sirenes der fabrieken en de klok ken der kerktorens het volk kond deden van de geboorte van een Prinses, verdrong zich in de stra ten van Middelburg, Vlisslngen en Goes reeds een juichende me nigte, grootendeels gevormd door de jeugd. Geen huis, dat het zon der vlag deed en nauwelijks was het licht geworden, of pijpers corpsen én signaal-afdeelingen- trokken, gevolgd door muziek corpsen door de straten, terwijl er later op den dag allerwegen kerkdiensten werden gehouden. In Vlissingen bracht de jeugd een zanghuldc in het Bellamy- park, terwijl daarna volksdansen werden uitgevoerd. In de avond uren werden overal fakkeloptoch ten gehouden. Zaterdag wordt door den Com missaris van de Koningin te Mid delburg een receptie gehouden. Generaal Marshall, de Ameri- kaansche Minister van Buiten- lanusche Zaken, heelt medege deeld, dat de Amerikaansche dele gatie voor de conferentie van Moskou nog steeds een 4ü-jarigo bezetting van Duitscmand, zooais aanvankelijk door Byrnes op <le conferentie te Parijs werd voor gesteld, voor oogen had. Marshall zeide voorts, dat hij Maandag met den Chmeeschen ambassadeur, Wellington Koo, over economische hulpverleening aan China gesproken had. Di. Koo stelde speciaal belang in den invoer van -nmerikaanscli katoen en tarwe, aldus Marshal. Marshall weigerde te bevesti gen of ook de door de Export and import Bank voor China gereser veerde leening van 500 millioen dollar tegproKen was. Amerikaansche linancieele auto riteiten hebben onlangs verklaard, dat, indien China de leening zou krijgen, het „zijn economische za.v„n moest o:oenen" en tegen Juni gedetailleerde gegevens moest vefstrekxen over de aan wending van het crediet. De Britscb» aanklacht tegen Albamë- Met de behandeling tegen Al banië is Dinsdag in den Veilig heidsraad een begin gemaakt. De voorzitter noodigde den Albanee- schen afgevaardigde, Rysni Kapo, uit plaats te nemen naast den afgevaardigde van Syrië. Sir Alexander Cadogan, de permanente afgevaardigde in den raad, begon rustig met de lezing van de volledige Britsche docu menten betre.fende deze zaak. Ondertuaschen werden door leden van het secretariaat der organisatie van de V. N. aan de leaen van den Veiligheidsraad een aantal bewijstukken, w.o. beëedigde verklaringen, foto's en scheepskaarten, overhandigd. Sir Alexander werd bijgestaan door een voltallige Britsche delegat ,e, o a. Schout-bij-Nacht Symonds- Taylor, Commander Sworder, hoofd van de afdeeling mijnvegen van de admiraliteit en Synnott. Naast Gromyko zat een Sovjet- Russische kapitein van de marine in uniform. Nadat Cadogan zijn uiteenzet ting die met de vertaling 2 uur in beslag nam, beëindigd had werd het debat over de Albanee- sche kwestie tot Woensdagavond uitgesteld. Observaties van Admiraal Byrd. Admiraal Richard Byrd, leider van de Amerikaansche expeditie naar de Zuidpool, die Zondag j.l. over de Pool gevlogen heeft, heeft een gebied ontdekt van 75.000 vierkante mijl, dat nog nooit door een menschelrjk wezen is aanschouwd. Ook 50 nieuwe bergen werden waargenomen. Byrd heeft foto's gemaakt van het gebied, aldus een Amerikaan sche correspondent van de Natio nal Broadcasting Company of America. Er is een vlucht ge maakt rond de Zuidpool, tijdens welke Byrd kleine vlaggetjes van elk der Vereenigde Naties heeft uitgeworpen. Volgens Byrd is er geen onderbreking van de groote ijskap op den bodem der wereld waargenomen. De Admiraal heeft het plan opgevat op een volledige expeditie naar ,,het land van de mecren" in het hartje van Wilkes land te zenden. De vorige week heeft Byrd gesproken over de ontdekking van warmwaterme- ren Op 24 Februari zal een aan tal geleerden zich per vliegtuig daarheen begeven en een diep gaande studie van het gebied maken Antwoord aan Molotof. De Amerikaansche Minister van Buitenlandsche Zaken, Gene raal Marshall, heeft de regeering der Sovjet-Unie medegedeeld, dat de Amerikaansche onder-Minister van Buitenlandsche Zaken, Dean Acneuon, „paejitshaive" heeft gesproken, toen hij cte Russische buitenlandsche politiek „agressief en expansionistisch" ncemue. In zyn antwoord op het protest var, Molotof zegt Marshall o.m ,,U bent geheel op de hoogte van het gronawettelijkstelsel van de V. S„ volgens hetwelk een onder scheid bestaat tuoschen wet gevende en uitvoerende macht. Krachtens dit stelsel is een func- tionnaris van het uitvoerend ge zag, d.e voor 'n commiss.e van de wetgevende macht verschenen moet, verplicht cm eerlijk te ant woorden op zakelijke vragen, welke geen betrekking hebben op zaken, die geheim gehouden moeten worden. Het betrof in dit geval geen zaak onder plicht van geheimhouding Het gedrag van den onder-Minister, die een vraag openhartig en volgens zijn geweten beantwoordde, kan dei- halve niet ontoelaatbaar, veeleer plichtgetrouw genoemd worden. ,,U karakteriseerde den inhoud van Acheson's verklaring als lasterljjk en vijandig tegenover de Sovjet-Unie. Volgens onze begrippen is een gereserveerd commentaar op een aangelegen heid van openbare politiek geen laster". Op een vraag van het Britsche Labour-lid Longden, of de Mi nister van Oorlog hoeveelheid en soort van wapens kon noemen, die door de Britten voor de Ne derlanders in Indonesië werden achtergelaten en welke wapens momenteel door Groot-Brittannië verschaft werden, heeft de Brit sche Minister van Oorlog, Bel- lenger, geantwoord, dat „ge schikte" Britsche wapens op nor male basis verstrekt werden aan ongeveer 62.000 man Nederland- sche troepen in Indonesië. 19.000 man Nederlandsche strijdkrach ten werden voorts nog door Gr - Brittannië van dergelijke wapens voorzien, zoo voegde hij eraan toe. Bellenger achtte het ondoen lijk om precies te zeggen hoeveel wapens uit voorraden in het Verre Oosten en hoeveel uit voor raden in Engeland zelf werden afgestaan. Te Antwerpen zijn Noorsche schepen binnengeloopen, waarvan de kapiteins verklaarden, dat zij 100 km uit de Nederlandsche kust moesten blijven, teneinde dé ijsschotsen te ontwijken. Reuter meldt, dat een groot ijs- veld, dat met een snelheid van acht kilometer per dag in Weste lijke richting drijft, zich op 64 km afstand van de haven Great Yarmouth beviridt. Volgens En- geische schippers bevindt het ijs veld zich thans ongeveer 50 km van de visschende schepen. De ijsvelden in de Noordzee vormen een gevaar voor de vis- scherij en de overige scheepvaart. Zij rukken de boeien, die wrakken en de vaargeul in de mijnenvelden aangeven, los. 93 Scliagen wil niet onder- doen voor Soestdijk. Heeft Soestdijk aan Neder land een Pr.nses geschon ken, Schagen heeft z n Prins. 58 Minuten voor Prinses Ju liana 't leven schonk aan de nieuwe Oranjetelg, was moe der Rensje Prinsvan Eeten verblijd met de geboorte van een welgeschapen zoon. die de naam Pieter Prins zal voeren. Moeder en kind ma ken het uitstekend en het 5- jarig zusje Ali is waarschijn lijk even blij met 't „kroon"- prinsjc als de Prinsesjes op Paleis Soestdijk met hun zusje. Ook in Noep B 147, te Schagen zal' de 18e Februari een onvergetelijke dag blij ven. Terwijl in de provincie het ge schil tusschen dagbladdirecteuren en werknemers langzamerhand wordt bijgelegd, is er in het kran- tenbedrijf te Parijs nog geen vooruitgang te bespeuren. De drukkers en zetters hebben inte gendeel besloten hun mede werking nog meer te beperken. Zoo wordt het Russische dagblad ook niet meer gedrukt en zal men protesteeren tegen het clandestien verschijnen van „Tel Quel": de redacteuren van hun kant zullen bij de Belgische organisaties stap pen doen, opdat men geen Belgi sche kranten met opvallend veel Fransch nieuws te Parijs ver koopt, zooals thans reeds gebeurt. Ook „La Bataille" werd in Noord- Afrika in grooter oplaag dan ge woonlijk gedrukt en te Parijs ver kocht. De administratieve commissie van het Fransche vakverbond is een stap dichter tot verzoening met het regeeringsstandpunt ge komen, door niet te reppen over de loonschalen. Het groote vak verbond schiint voortaan alle aan dacht te willen besteden aan het bereiken van een salaris, dat aan de minimumeischen voldoet zon der dat deze verhooging als door een kettingsreactie een verbete ring van de levensomstandigheden der meer bevoorrechte categorieën met zich meebrengt. Men ver wacht in politieke kringen daar om spoedig een oplossing, mede dank zij, de verzoenende houding van het vakverbond. Het Bgzonder Gerechtshof deed Dinsdag uitspraak in de zaak tegen Carel Piek, gedurende het eerste deel der bezetting direc teur-generaal van de stichting „Winterhulp Nederland". De Proc.-flscaal, Mr Zaayer had tegen Piek, wien ook het lid maatschap van de „Germaansche 'S.S. in Nederland" en het aan vaarden van de functie van wnd- secretaris-generaal van het Ned. Roode Kruis in 1944 ten laste ge legd werd, 12 jaar gevangenis straf geëischt. Uitspraak doende veroordeelde het Hof hem Dinsdag tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief en ontzetting uit de kiesrechten voor het leven met het recht .van cassatie Wetsontwerp ingediend. Het Fransche Ministerie van Openbare Gezondheid heeft bij de Nationale vergadering een wets ontwerp ingediend, waarbij het verplichte medisch onderzoek van prostituees weer wordt ingesteld met het oog op het toenemend aantal gevallen van venerische ziekten. Het onderzoek zou ge schieden in staatsklinieken. Vol gens de Fransche politie en func- tionnarissen van 't Ministerie van Openbare Gezondheid is de wet van April j.l., waarbij de prostitu tie werd verboden, een misluk king gebleken. Gedurende de eerste vijf maanden van het ver bod steeg het aantal venerische ziekten met 85 ®/o. Gedurende de eerste zes maanden na het verbod 1 werden 3085 vrouwen wegens I prostitutie gearresteerd. Confectiemagazijn ging in vlammen op. Woensdagmorgen, even over zevenen, werd by de Eindhoven- sche brandweer een uitslaande brand gemeld in de damesconfec- tiemagazynen van de Firma Brackel in de Rechtestraat. Twee minuten later was de brandweer ter plaatse en weer enkele minuten later stortte het drie-verdiepingen hooge magazijn, dat in lichter laaie stond, reeds ineen. Intusschen hadden de be woners met moeite bet woonhuis 1 kunnen verlaten. 1 Vier personen, waaronder drie volwassenen, moesten nog met hulp van de brandweer in veilig heid worden gesteld. De brand weer gaf intusschen met een auto- en twee motorspuiten water. Te half acht verscheen ook de Phi- lipsbrandweer met de autospuit ter assistentie. Bewoners van aangrenzende winkelpanden hadden reeds een aanvang gemaakt met de ontrui ming van de perceelen. Van de boekbinderij Van der Heyden, die achter het brandende gebouw ge legen is, werd de geheele inven taris door eigen, en ziekenhuis personeel bij de zusters in de Jan van Lieshoutstraat in veiligheid gebracht. Te kwatt voor acht I was de onder „ijzige" omstandig- i heden werkende brandweer den vuurhaard meester. Te half negen kQn met de na- blussching worden begonnen. De confectiemagazijnen van de firma JBrackel zijn totaal uitgebrand en met den grond gelijkgemaakt. De schade is groot, daar niets gered kon worden. Alleen het woonhuis bleef gespaard. De boekbinderij Van der Heyden liep water schade op. De brand werd ontdekt door den eigenaar van het naastliggen de magazijn „Succes". diger van het Ministerie van Bin- nenlandsche Zaken, de heer Myn- lieff, dankte namens den Minister. De heer K. Schraal, directeur van hotel „De Verwachting" was Maandagmiddag in verband met den te verwachten feestdag per jeep over den dijk vertrokken om zijn toewijzing te halen. Op den" terugtocht Dinsdagmorgen-sloeg de jeep over de kop en de inzitten den werden ernstig gewond, ter wijl meer dan 60 liter Oranjebit ter langs de helling van den dijk ■vloeide. Ondanks dit verlies vier de Urk Dinsdag opgeruimd feest. Een wagen met levend slachtvee is nog onderweg, zoodat als dit transport goed verloopt a.s. Za terdag ook weer versch vleesch op het „eiland" verkrijgbaar is. Oranjebitter ging verloren. Onder de schetterende toonen van het Urksche fanfarecorps rolden Dinsdag 35 vrachtwagens van de hulpverleening het dorp binnen. De reeds uitbundige vreugde over de geboorte van de Prinses, steeg ten top toen een groot gedeelte der wagens brand stoffen bevatte. De bestuurders en bemanningen werden feestelijk onthaald en kregen ieder een bord erwtensoep, een borrel en en pak je sigaretten. In hotel „Het Wapen van Urk hield burgemeester Keyzer een toespraak, terwijl in hotel „De Verwachting", wethouder Koffe- man de dankgvoelens der bevol- kinc vertolkte. De vertegenwoor- De politie van hef Bureau War- moesstraat te Amsterdam werd Woensdagnacht omstreeks half twee telefonisch gewaarschuwd, dat in de Haarlemmerstraat een man zou zijn neergeschoten, die zwaar gewond, misschien zelfs gedood zou zijn. Toen eenige po- Utie-agenten ter plaatse arriveer den bleek bet lichaam van het slachtoffer verdwenen te zijn. Op aanwijzing van een onbekend ge bleven burger werden daarop vyf personen aangehouden waaronder naar men meent den vermoede- lijken dader. Volgens verklaringen van om standers zou het onbekende slachtoffer door eveneens onbe kend gebleven burgers wegge voerd zijn. Later ontdekte de po litie op net ijs van de De Ruyter- kade een revolver zonder munitie, waarmede echter, naar het eerste onderzoek uitgewezen heeft, niet geschoten is. Op 26 Januari j.l. gingen twee schippersjongens uit Amsterdam, de la-jarige C. J. Snel van het Javaplein en de 12-jarige J. C. da Groot uit de Gorontalostraat, op de Nieuwe Meer buiten de Oranjesluizen schaatsenrijden. Zjj zijn van dezen tocht niet terug gekeerd. De vader van het jongste jon getje is sinds het verdwijnen van zijn zoontje iederen dag met een ijsvlet het Uselmeer opgegaan om de omgeving te onderzoeken. In den loop van de vorige maand ontdekte hij in de omge ving van de riooluitmonding bij het Merwedekanaal de scbaatsen- stok die de jongens gebruikt had den. Tenslotte .wera zijn zoeken beloond: Zaterdag j 1. werd het lijk van Kees Snel uit een wak opgevischt en naar het Binnen gasthuis overgebracht, waar het geïdentificeeid kon worden. Dinsdag heeft de ongelukkige vader, die bij zij« onderzoekingen bijgestaan werd door de sluis wachters van het Merwedekanaal, eindelijk ook het lichaam van zijn zoontje kunnen bergen. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 703 (Strook no. 1). 614 alg. 250 gr. waschp. en 125 gr. soda 615 3 eieren 616 750 gr. suiker, boterham strooisel enz. i of 1500 gr. jam, stroop enz., of 750 gr chocolade of suikerwerk Bonkaarten KI), KE 703 (Strook no. 1). 624 alg. 250 gr. waschp. en 125 gr. soda 625 alg. 3 eieren 626, 62—7, 62—8 alg. 250 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of suikerwerk Bonkaarten MA, MD 703 (Strook no. 1). 614 250 gr. suiker, boterham strooisel enz., of 500 gr. jam, stroop enz., of 250 gr chocolade of suikerwerk Tabaksk. enz. QA, QB, QC 703 611, 612, 613 tabak 2 rants. tabaks artikelen 611 versnap. 200 gr. chocolade en/of suikerwerk of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel of 400 gr. jam, stroop enz. 613 Versnap. 100 gr. chocol. en/of suikerwerk of 200 gr. jam, stroop enz., of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reedn op Vrijdag 21 Februari worden gebruikt. Op de bonnen 614 en 624 is 250 gram waschpoeder benevens 125 gram soda verkrijgbaar. De bonnen 611 en 612 tabak komen voor op de tabakskaart QA 703, de bon 613 tabak op de gecombineerde kaart QC 703. De volgende banaanwijzing voor suiker, versnaperingen en tabak zal op Donderdag 6 Maart plaats vinden.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2