Hij hielp zijn zwager vermoorden Corresoondenten De Nederlandsch-Belgisch- Luxemburgsche samenwerking Het eeuwfeest te Holland-Michigan. De houding van telers en veilingen in het groentenconflict Ut9 de Srcvmcte nederlandsche Ameland te voet en door de lucht bereikt Onder auspiciën van het comité voor de Nederlandsch-Belgisch- Luxemburgsche toenadering, heeft de heer Julius Hoste, voorzitter der Belgische afdeeling van dit comité, Zaterdagavond te Amster dam een lezing gehouden over het onderwerp: ,,De samenwerking der lage landen en wat deze be- teekent in het belang van den vrede". Na een uiteenzetting gegeven te hebben van de beteekenis der lage landen in internationaal op zicht, wees de heer Hoste er op dat de lage landen in het tijdperk dat tusschen de twee wereldoorlo gen ligt. niet in gebreke zijn ge bleven hun hoogere plichten te vervuilen en het volkenrecht te dienen. Ondanks de moeilijkheden, die hun hierbij in den weg werden gelegd, beproefden Nederland, België en Luxemburg te Genève alles wat de volkeren maar tot betere verhoudingen op econo misch gebied zou kunnen leiden. Al deze pogingen mislukten en zelfs het Cuchy-accoord tusschen Nederland en België ter verla ging van de tolmuren werd ge dwarsboomd. Spreker stelde vervolgens in 't licht hoe Nederland en België ge durende den tweeden wereldoor log steeds zijde aan zijde stonden bij de voorbereiding van den vrede. In het voorwoord van het Hand vest van de U. N O. wörden be ginselen verkondigd, die naar het hart zijn van al degenen, die in de lage landen voor vrede en vol kenrecht hebben geijverd, daar zij de rechten van den mensch erken nen en de gelijke rechten van groote en kleine naties verkondi gen. De heer Hoste merkte op, dat als gevolg van het veto-recht, dat de groote mogendheden zich in den Veiligheidsraad hebben toegeëigend, van deze mooie be ginselen tot nu toe weinig is te recht gekomen. Spreker legde er vervolgens den nadruk op, dat de lage landen, willen zij getrouw blijven aan de Westersche beschaving en de t>o- litieke vrijheden, tot plicht heb ben alles te doen wat de samen- Grootsch opgezette festiviteiten. Willard C. Wichers, directeur van de afdeeling Midden-Westen van het Nederlandsche Voorlich tingsbureau, vertrekt heden per „Noordam" van de Holland-Ame- rika-lijn naar New York, na een bezoek aan Nederland te hebben gebracht om een plan op te stel- 'len voor de deelneming van Ne derland aan de viering van het lOOjarig bestaan van de door Ne derlandsche kolonisten gestichte Stad Holland in Michigan. Op een persconferentie heeft, de heer Wichers medegedeeld, dat naar schatting meer dan een mil- lioen Amerikanen het komende jaar een bezoek aan de stad Hol land zullen brengen, waar ver schillende festiviteiten plaats vin den, zooals in Mei het traditio- neel'e tulpenfeest, de herdenkings plechtigheden in Augustus en diverse gebeurtenissen op cultu reel gebied. Tijdens de feestelijkheden zai er een opstel-wedstrijd worden gehouden in 30.000 Amerikaan- sche scholen, in samenwerking met de National Education Asso ciation, over het onderwerp: „De Nederlandsche invloed op het Amerikaansche leven". De eerste zes prijswinnaars zullen op kosten van de K.L.M. en de Holland- Amerika-lijn een rpis naar Neder land mogen maken. Tentoonstelling van Nederl. producten. Voorts neemt men zich voor een tentoonstelling te organisee- ren, waar Nederlandsche produc ten te koop zullen worden aange boden teneinde de reactie van de Amerikanen op deze producten te kunnen vaststellen. Op die wijze kan de Nederlandsche exporteur van advies worden gediend wat betreft de vraag van het publiek. Men stelt zich verder voor dat Nederland kunstvoorwerpen, na tionale kleederdrachten, Neder landsche films en muziek zal in zenden, terwijl er mogelijk ook kinderspelen en volksdansen zul len worden gehouden. De ten toonstelling van Nederlandsche schilderijen zal na de feestelijk heden een tournee door de V. S. maken.' Verscheidene Nederlandsche de legaties zullen zich in den loop van het jaar naar Amerika be geven. Naar verwacht wordt, zal de Nederlandsche regeering zich bij de plechtigheden in Augustus doen vertegenwoordigen. Voorts zal een Nederlandsche delegatie de Aigerrieene Synode der Ned. Hervormde Kerk bijwonen, die te Holland zal worden gehouden. werking tusschen Nederland. Bel gië cn Luxemburg kan bevorde ren. De regionale overeenkomst tusschen de drie landen is in vol ledige overeenstemming met art. 52 van het Handvest der U. N O. Hoewel de huidige internationale verhoudingen allerlei vragen doen rijzen waarop het antwoord schul dig moet blijven moet het voor een ieder duidelijk zijn, dat de sa menwerking tusschen de lage lan den een belangrijke bijdrage tot het vredeswerk is. Wanneer men bedenkt, aldus de heer Hoste, dat het financieele accoord, dat tusschen onze landen in 1943 te Londen werd gesloten een clausule inhoudt, die als een uitneodiging tot samenwerking aan -de andere landen is bedoeld, dan vindt men hierin het bewijs van een verlangen naar samen werken met alle landen. Hetzelfde geldt voor de douane-overeen komst, d:e eveneens te Londen werd gesloten, die het ruilverkeer met alle andere landen wil uit breiden. Ook het cultureele ac coord, dat na de bevrijding tus schen Nederland en België werd gesloten, is geheel in overeen stemming met de voorstellen, die hieromtrent werden geopperd tij dens de intergeallieerde conferen tie van de ministers van onderwijs te Londen. In de samenwerking tusschen de drie landen ligt dan ook een universeele gedachte op gesloten en deze zou het voor iedere andere vredelievende natie onmogelijk maken er aanstoot aan to nemen. Voor het eerst, aldus spreker, is het» dezen lagen landen ver gund tot een accoord te komen, dat door geen vreemde invloeden kan worden verstoord- Dit komt ook tot uiting hij de behandeling van het Duitsche vraagstuk. De veiligheid van Europa zal, naar alles aantoont, het -beste gediend worden wanneer verschillende Duitsche staten werden gescha pen. Een langdurige bezetting van Duitschland zal verder onaf wendbaar zijn, terwijl een streng toezicht uitgeoefend zal dienen te worden op de economische bedrij vigheid van het Duitsche volk. De heer Julius Hoste wees er verder op, dat de kleine naties door hun groote belangstelling voor het geestelijk leven van andere vol ken wellicht beter dan de groote mogendheden van een internatio nale gezindheid blijk kunnen ge ven. Wanneer Nederland, België en Luxemburg elkaar begrijpen en innig samenwerken, zal trou wens het begrip „kleine natie" verdwijnen, „bovendien vertrou wen wij zoo merkte hij op, „dat, zooals België in Afrika een roe ping vervult, het Nederland ge geven zal zijn de banden met zijn overzeesche gebieden te bewaren en zjjn taak zal kunnen voortzet ten. De lage landen zullen dan de verantwoordelijkheid dragen voor het lot van meer dan 90 millioen menschen en zij zullen zich de betiteling van kleine natie niet be hoeven te laten welgevallen". De heer Hoste besloot zijn le zing met cr op te wijzen, dat een dergelijke overweging niet mag leiden tot een overschatting van wat de lage landen vermogen, maar dat zij tot een dieper in zicht moet voeren van hun ver plichtingen tegenover beschaving, vrijheid en vrede. Volgens den heer Mol, voorzit ter van „Algemeen Belang", het overkoepelend orgaan voor den détailhandel in groenten, is de houding van telers en veilingen inzake het groentenconflict ge heel ten gunste van den handel. ,,Zij redeneeren, aldus de heer Mor,, „dat deze strijd ook hun strijd Is." De telers doen direct en indirect alles, om zoo weinig mogelijk naar de veilingen te brengen. Veie veiling-directeuren, als b.v. die van Naaldwijk, staan op het standpunt, dat zij niemand zonder erkenning van de Vakgroep Détailhandel als kooper toelaten." „Zij willen haas in eigen huis zijn," aldus de heer Mol. Met de diepvriesfabrikanten is voeling geweest, doch men heeft hun hulp bij het conflict voorloopig niet aanvaard. Geen contact was er met de conservenfabrikanten, om dat dezen op het oogenblilc vrij wel alleen nog maar luxe-groen ten in voorraad hebben. De heer Barendse uit Poeldijk, voorzitter van het Centraal Bu reau voor Tuinbouwveilingen, kon deze woorden van den heer Mol niet bevestigen, aangezien hij niet op de hoogte is van de gestes der veilingdirecties inzake het groen te-conflict. Wèl zeide hij, dat zeer weinig op de veilingen wordt aan gevoerd, omdat de meeste over gebleven spruitjes aan consumcn- ren verkocht zijn. VOEDSEL EN KOLEN VOOR LUK. Na een zware rit over den dijk van den Noord-Oos'tpclder heeft een convooi van circa 50 vracht auto's van den Hulpverlenings dienst van het Ministerie van Bin- nenlandsohe Zaken, geladen met levensmiddelen en kolen, het ge- isoleerde Urk Zaterdag bereikt. a,e tocht, die onder leiding stond van den commandant van den Hulpverleningsdienst, Luitenant- Kolonel De Roos, werd meege maakt door Mr. Mijnlieff, chef van de Afdeeling Openbare Orde en Veiligheid van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken Burgemeester Keyzer van Urk, die het convooi op ongeveer 5 K.M. afstand van zijn gemeente op den dijk opwachtte, had op dracht gegeven op het geheeio eiland de vlag uit te steken. De Urkero bereidden de 300 man van den Hulpverleningsdienst, die een uiterst zwaren strijd tegen sneeuw en ijzel geleverd hebben, een en thousiaste ontvangst. Vele handen gingen, nadat de wagens eerst een eererondje door het dorp gemaakt hadden, tot het lossen over. Urk kan weer ruimer ademhalen; circa 100 ton levens middelen en kolen zijn den krap pen of geheel uitgeputten voor raad van diverse artikelen komen aanvullen. Doodstraf geëischt tegen lid van excculie-peleton. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, onder presidium van Prof. Mr Dr. A. van Hamel, heeft Vrijdag de zaak behandeld tegen den 27-jarigen B. M. Swagers, kok-huisknecht te Utrecht. Dezen Verdachte was ten laste gelegd in 1941 dienst te hebben genomen bij het Legioen Nederland en van Augustus 1943 tot Mei 1945 als Polizei-Angestellte hij den Sicher- heitsdienst Aussenstelle Amster dam o.a. deel te hebben uitge maakt van executie-peletons bij massale executies Verdachte gaf deze feiten vol mondig toe. Hij verontschuldigde zijn toetreden tot het Legioen Nederland, door de moeilijke fi nancieele omstandigheden aan te halen, waaronder zijn moeder, voor wie hij kostwinnaar was, des tijds leefde. In 1942 was hij ten gevolge van afkeuring voor den frdntdienst naar Nederland terug gestuurd, waar hij zijn intrede bij den S. D. deed. Hij was werk zaam in Amsterdam in de Euter- pestraat, later als bewaker in het SECRETARIS VAN DE CULTU REELE COMMISSIE VOOR WEDEROPBOUW. De Secretaris van de Cultureele Commissie voor Wederopbouw op Walcheren, B. te Nieuw- en St. Joosland is Vrijdag gearresteerd. B. iwordt verdacht van verduiste ring van voor den cultureelen zorg voor de Wederopbouwarbel- ders bestemde gelden. Zijn kastekort bedraagt min stens 12.000. STRIJDKRACHTEN. Bij de door de Regeering be kend gemaakte verliezen in Ne- derl-Indië geleden in de week van 7 tot en met 13 Februari komt o.m. voor: soldaat A. de Jonge, legerno. 230402C00 van I. R. S., afkomstig van Hoek, gesneuveld te Semarang. TERNEUZEN. Vioolconcert Jo JutTa. Wie de recensies van concerten regelmatig volgt,' zal het opgeval len zijn, dat de laatste tijd her haaldelijk geschreven Wbrdt dat het publiek zoo beschamend ge ring in aantal is, zelfs in steden als Amsterdam en Eindhoven Kennende de mate van belang stelling van het Terneuzensche publiek voor klassieke muziek en het „ijspaleis" dat Concertgebouw heet, "mogen wij de aanwezigheid van een honderdtal toehoorders hg het vioolconcert van Jo Juda zeker op prgs stellen. Het uiterlijke van dit concert was zeker ongewoon: het publiek had zijn beenen grootendeels ge huld in plaids; voorts zaten allen gedoken in de kragen van win terjassen en -mantels. Dat de beide uitvoerende kun stenaars hun dunne avondtoilet vervange# hadden door een dikker colbert, was niets anders dan een wijze zorg voor hun gezondheid te noemen. Het gehalte van het gebodene en het enthousiasme van de kun stenaars was daarentegen zooals wij dat bij uitvoeringen van de Z. V. U. gewoon zijn. Voor de pauze hoorden wij: So nate van Tartini, waaraan de zg. Duivelslegende verhonden is en de Sonate in G moll van J. S. Bach, voor viool alleen Na de pauze kwam do Frtih- lingssonate van Beethoven, Intro duction et Rondo Capriccioso van Saint Saëns en Polonaise van Wieniawskl. - In een verslag als dit blijft een deskundige beoordeeling uiter aard achterwege; vermelden wij slechts, dat beide kunstenaars van de eerste rang zijn, de viool een De Hamburgsche politie heeft bij een overval in een hotel aldrar het hoofdkwartier ontdekt van een van de grootste zwarthande laren-benden in de Britsche zóne. Groote hoeveelheden voedings middelen en rookartikelen zijn in beslag genomen. In eenige plaatsen, zoo wel in Oost- als in West- Zeeuwsch-Vlaanderen kun nen nog actieve correspon denten worden aangesteld. Gegadigden gelieven zich schriftelijk aan .e melden bij Redactie „De Vrije Zeeuw", Noordstraat 55, Terneuzen. Guarnerius, met Stradivarius de beste ter wereld, en de heele avond op hoog peil stond. De toelichting op verzoek van het bestuur der-Z. V. U. gegeven, had o.i. net zoo goed achterwege ■kunnen blijven. Er zijn slechts weinige kunstenaars, wie dit ge makkelijk afgaat; is dat niet het. geval, dan dient men het een ander op te dragen, öf weg te' laten. MIDDELBURG. Kanaal door Walcheren voor schaatsenrijders berijdbaar. Sedert Vrijdag is het kanaal door Walcheren voor schaatsen rijders berijdbaar, hetgeen in geen tientallen jaren het geval is ge weest. De koude veroorzaakt in Zeeland een groote sterfte van watervogels, die dood langs den kant der waterwegen worden ge vonden. OOST-KAPELLE. De Duinen. De duinen bij Oost-Kapelle zul len in; het komende zomerseizoen wederom toegankelijk zijn, daar zij van mijnen gezuiverd zijn. De gemeenteraad heeft het verbod om de duinen te betreden inge trokken. GEWEST. ARBEIDSBUREAU. Op 8 Februari 1947 stonden in geschreven 1772 (36) personen, waarvan er 1054 in den D.U.W. waren tewerkgesteld. Bovendien stonden ingeschreven 5853 vorst- werkloozen. Over de week eindi gend 8 Februari 1947 werden 130 (22) personen geplaatst. Het aantal overgebleven aanvragen bedroeg 442 (306). De tusschen haakjes geplaat ste cgfers hebben betrekking op vrouwen. Gevraagd werden o.a. Walcheren: Stoffeerders, sme den, monteurs, slijper, Dieselmon teur, kleermakers, filiaalhouder, loodgieters, boekhouder, kantoor personeel, metaalbewerkers, dek- knechts, plaatwerker, expeditie knecht, magazijnbediende, leerl. drukker, fotograafbediende, gra nietwerkers, arb. confectiefabriek, radiomonteur, koperslager, boek binders, lompensorteerders, loop jongen, conducteurs, kapsters, mach.-stiksters en -naaisters, win- keljuffr, buffetjuffr., huish. per soneel. Zuid-Beveland: Drukkers, zet ters, schoenmakers, smeden, mon teurs, loodgieter, boekbinders, arb. conservenfabr., kantoorper soneel, bouwk. opzichters, kap ster, wasscherijpers., pedicure, kantoorbedienden, typistes, huish. personeel. Tholen: Kleermaker, monteur, bakkersknecht, huish. personeel. Schouwen en Duiveland: Wa genmaker, leerl. fitter, leerl. kell- ner, hotelkok, leerl. verpleegsters, huish. personeel. Zeeuwsch-Vlaanderen: Meubel makers, stoffeerders, bankwer kers, loodgieters, leerl. jongens voor garage, automonteurs, kan toorpers., lasschers, vlasbewer kers, textielarbeiders, smeden, electriciëns, stoker, bakkerskn., controleurs, analyst, apothekers assistente, kapster, verkoopster, propagandiste, kantoorpers., leerl. verpleegster, huis. pers., textiel- arbeidste.s. Aanbiedingen hij het Geweste lijk Arbeidsbureau te Middelburg of haar Bijkantoren te Vlissingen, Goes, Kru.ningen, Tholen, Zierik- zej Terneuzen, Hulst, Oostburg en Sas van Gent. huis van bewaring aan de Wete ringschans, waar hij ook de zaak Boogaard heeft meegemaakt en na" het bombardement van de Euterpestraat, maakte hij deel uit van de „Wachzug" in het gebou wencomplex Apollolaan, waarheen de S D. zijn zetel verplaatst had. Als lid van de Wachzug heeft h(j in vijf maanden tijd aan veschei- dene executies deelgenomen, deels als afzetting, deels als lid van het executiepeleton. Bij een executie in Zaandam, waarbij hij aio afzetting dienst deed werd zijn zwager doodge schoten. Een verklaring van ver dachte dat hij dit zeer erg gevon den had, werd ontzenuwd door getuige Tiepel, eveneens gedeti neerd wegens toetreding tot den S. D., die verklaarde, dat ver dachte zich na de executie vol trots op den borst had geslagen en had gezegd: ,,Ik heb mjjn zwager geëxecuteerd". Een man met twee gezichten. Verdachte's beweringen dat hr] in zgn functie als bewaker in het huis van bewaring gevangenen zooveel mogelijk tegemoet was gekomen, bracht zijn vroegeren Chef, Willy Lages, als getuige ertoe te verklaren, dat verdachte een man was met „twee gezich ten". Volgens getuige was S. al tijd haantje de voorste als het gold zich ten volle voor den Duit- schen zaak te geven. In zijn requisitoir noemde de advocaat-fiscaal, Mr. L. M. Drabbe „de bekentenis van verdachte een macabre relaas van de treurige gebeurtenissen in het laatste halve jaar van de bezetting. Tegenover al de slechte daden door verdachte gepleegd is niets goeds te stellen. S. is een immo- reele figuur, die wilde opvallen en hierin geslaagd is door het dragen van de Duitsche uniform en net hanteeren van vuurwapens, een man, die het ongetwijfeld prachtig vond gewapend in de Marnixstraat tegenover weerlooze ■menschen te staan en zoo ver te gaan, tegen zijn bevelen in, de ge- heele voorraadkamer van zijn stengun op deze menschen af te vuren." Alleen reeds op de be kentenis van verdachte en het lugubere verhaal dat deze ter terechtzitting deed, dus zonder de getuigenissen van Lages en Tie pel in aanmerking te nemen", zoo besloot Mr. Drabbe zijn requisi toir „eisch ik: de doodstraf". Het Hof zal op 28 Februari uit spraak doen. Hoewel de weg over de bevro ren Waddenzee Nes-Holders niet ideaal is, begint men er toch meer en meer gebruik van te maken. Zaterdagochtend zijn verscheidene personen uit de Nes en Buuren overgeloopen. Sommigen uit spor tief oogpunt, anderen om familie leden op te halen. Met het gezel schap keerden de overige aanwe zige Amelandsche reizigers naar het eiland terug. Het is een nogal vermoeiende tocht, als gevolg van de oneffenheden en gladheden, als mede door de papperigheid van 't zeewater. Doch dat de tocht van 15 km nogal meevalt, blijkt uit het feit, dat deze gemiddeld in 2 uur wordt afgelegd. Per fiets gaat het echter moeilijker en men ziet dan ook slechts sporadisch fiet sers over de ijsvlakte trekken. In vorige ijswinters was de weg ook niet zoo gemakkelijk begaanbaar en toch werd er toen een drukker gebruik van gemaakt dan thans, zoo zelfs dat gezelschappen den tocht per arreslede maakten. In 1942 vooral werd op deze wijze een druk gebruik gemaakt van de tijdelgke ,,land"-verbinding met den vasten wal, zelfs uit Holland kwam men naar Friesland om de zen avontuurlijken tocht over de bevroren Waddenzee te maken. Zelfs tot medio Maart was het in dien winter mogelijk met paard en slede den overkant te bereiken. In die dagen werd van deze gele genheid gebruik gemaakt voor den aanvoer van levensmiddelen en veevoeder. De hoeveelheden waren echter te klein om in de behoeften van bevolking en vee stapel te kunnen voorzien, zoodat de K. L. M. werd ingeschakeld Op deze wijze werden steenkool, veevoeder en stukgoed door de lucht aangevoerd, terwijl de vlieg tuigen als retourlading boter en kaas meenamen. Het is voorgeko men dat op bet strand van Ame land tegelijk zeven K. L. M.-toe stellen waren neergestreken. Daar een dergelijk transport voor den consument niet te betalen is, wer den deze transporten door het Rijk gefinancierd. Zaterdagoch tend is de vliegdienst Ameland- Leeuwarden hersteld en vervoer den de marine-vliegtuigen de post van 4 dagen en 10 passagiers over en weer.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3