Nieuwe prijzenslag in België De economische crisis in Frankrijk WESRSOVERZICÜT Hospitaalschip „CANADA" in gebruik genomen SCHOENEN Verschillende maatregelen xverden^getroffen Engelands Nationale defensie DE ZAAK MATEOTTI GEEN COALITIEREGEERING IN ENGELAND Ramadier dringt aan op discipline OE PRIJZEN VAN KLOMPEN Tijdens een persconferentie ver klaarde de Belgische Minister van Economische Zaken, de heer Henri Ldebaert, dat er nog steeds een wanverhouding bestaat tus- sehen de loonen en prijzen. Hij is van meening dat dit evenwicht echter binnen zeer korten tijd tot stand kan worden gebracht. Wel bewegen zich de loonen en de prijzen, alsmede de geldomloop zich rond het cijfer 320 (tegen 100 in 1939) doch de toestand is nog niet zooals hij behoort te zijn. De Minister acht het een verblij dend feit, dat België van alle oor logvoerende landen, op economisch gebied het dichtst staat bij den toestand, waarin het in 1940 ver keerde Daar de arbeider en de kleine middenstand het meest te lijden hadden onder de veranderde eco nomische toestanden, werden ver schillende maatregelen getroffen om de lasten te verlichten. De heer Ldebaert haalde als voof- beeld aan het systeem van we- deruitrusting" (te vergelijken met het Nederlandsche consumenten- crediet) en de sociale maatrege len. Tevens bracht hij in herin-, /tiering de verlaging van 10 der prijzen die Minister Van Acker had ingevoerd. De verlaging der prijzen. Teneinde de prijzen en loonen dichter bij elkaar te brengen heeft de regeering stappen ge daan om de eerste naar beneden te brengen. Zoo worden de prijzen van alle soorten weefsels met 10 verminderd, gebreid onder goed met 12 Jégebreid boven goed, kousen en sokken met 10 heerenkleeding met 5 a 10 dameskleeding met 15 metalen huishoudelijke artikelen met 5 10 bouwmaterialen met. 2 k 4 lederwerk met 10 chemische producten met 5 Witboek werd gepubliceerd. In een Vrijdag door de Britsche regeering gepubliceerd witboek over de nationale defensie wordt bekend gemaakt, dat het thans mogelijk is de Britsche bezettings troepen in Duitschland eeniger- mate te beperken. Het witboek acht het echter even noodzakelijk als voorheen, dat een voldoende militaire macht gehandhaafd blijft ten bate van de internat o- nale veiligheid en om de politiek van den bestuursraad te Berlijn te steunen. Ten aanzien van Oostenrijk wordt in het document verklaard, dat het noodzakelijk is aldaar, troeoen te handhaven tot dat het vredesverdrag is geratificeerd en er overeenstemming bereikt is over het terugtrekken der bezet tingstroepen. „Wanneer het vredesverdrag met Italië door alle betrokken mogendheden is geratificeerd", aldud gaat het witboek verder, „zal het mogelijk zgn de Britsche troepen uit Venezia Giulia terug te trekken met uitzondering van het kleine contingent, dat deel zal uitmaken van de internationale •strijdkrachten ter beschikking van den gouverneur van den vrij en staat Triest. Engeland heeft een deel van zijn troepen uit Griekenland kunnen terugtrekken en het resteerende de ei zal hopen- lijk nog slechts een beperkten tijd moeten blijven". Het nabüo Oosten. t Ten aanzien van het nabije Oosten wordt in het witboek ver klaard, dat „handhaving van wet en orde in Palestina en de con- tróle op de illegale immigratie de aanwezigheid van een aanzienlijke troepenmacht daar noodzakelijk maken. Ook zullen troepen, vloot en luchtstrijdkrachten in het Mid- dellandsche Zee-gébied en 't Mid den-Oosten noodig zijn voor het beveiligen van de verbindings wegen." Verder wordt in het witboek er op gewezen, dat ook in de Indische Oceaan en de Perzische Golf Brit sche strijdkrachten noodzakelijk zijn en dat momenteel eveneens troepen worden gehandhaafd in Voor-Indië en Birma. De bezet tingstroepen in Japan worden thans eenigsz'ns verminderd, al dus de verklaring. De Britsche taak in Nederlandsche Oost-Indie is voltooid en alle Engelsche troe pen zijn daar teruggetrokken. Het aantal mannen en vrouwen, dat op 31 Maart 1948, nog in de Britsche strijdkrachten zal dienen, wordt on 1.087.000 geschat, ter wijl dit aantal 31 December 1946 1.427.000 bedroeg. De voorgenomen bezipnigings- maatregelen zullen de uitgaven voor Defensie van 16.670.000 gul den over het vorig jaar tot 8.990.000.000 gulden over het be- grootlngsjaar 1947-'48 doen dalen. De prijs van pharmaceutische producten wordt vastgesteld op 1.9 maal de prijs, berekend tijdens het eerste hal,raar van 1939, Groentencqnserven kosten 5 minder, terwijl de prijzen van papier en karton een verminde ring van 10 zullen ondergaan. Arbeiders en employée's die min der dan een vastgesteld minimum verdienen, zullen een reductie ge nieten op de tramwegen in de groote steden. De Minister drong er vooral bij de consumenten op aan, zich moeite te geven de prijzen in de verschillende winkels te vergelij ken en zoodoende de concurrentie meer in de hand te werken. Tenslotte deed de heer Liebaert een beroep op de handelaren en producenten om hun winstmarges in te krimpen, daar deze niet gelijk de loonen der arbeiders, aan een maximum zijn gebonden. 1923, aldus radio Rome. Op den dag van het verdwijnen van Ma- teotti, aldus Casciolo, vertelde Voiii een der beschuldigden mij, dat zij betrokkene hadden vermoord en dat Mussolini hier van zoo spoedig mogelijk verwit tigd moest worden. „Bij het hoo- ren van het nieuws", aldus Cas ciolo, „bleek Mussolini in het ge heel niet verrast. Hij zeide inij •mét niemand te spreken over hetgeen ik gehoord had j ..mini, een andere beschuldig de, hee t Casciolo gezegd, dat Mateotti in opdracht van Musso lini uit den weg moest worden geruimd. Mussolini was er persoonlijk bij betrokken. Volgens de getuigenis van Mus- soIinPo vroegeren secretaris, Al fredo Casciolo, is Mussolini per soonlijk betrokken geweest bij den moord op Giacomo Mateotti in In een rede beschrijft de Brit sche Premier, Attlee, als „volko men onzin" de geruchten die thans de ronde doen over een te vojrmgn coalitieregeering. „Wij zijn volstrekt niet van plan een coalitie te vormen, en ik ge loof evenmin dat de andere zijde daartoe geneigd zou zijn. Toen wij ons bij de coalitie aansloten, heb ben wij dat gedaan om den oorlog te winnen en de meerderheid van het Lagerhuis had geen mandaat voor een socialistische politiek. Ik ontken de moeilijkheid van onze taak niet, maar ik ben er zeker van dat wij deze kunnen dragen, als wij de steun van de massa van het volk krijgen en ik geloof dat wij dien zulenl krijgen." Paul Ramadier, de socialistische premier van Frankrijk, heet Vrij dag, nu er duizenden rijksambte naren demonstreeren voor hoogere loonen, verklaard, dat, indien Frankrijk zich niet aan nationale discipline kan onderwerpen, het land en zelfs de republikeinsche staatsvorm in groot gevaar zul len worden gebracht. Ramadier sprak in de nationale vergadering tijdens het debat over de economische politiek der regeering. Hij verklaarde, dat het gevaar voor den franc en de al- gemeene economie van het land even groot is als in het begin van Januari, toen zijn voorganger, Leon Blum, zijn anti- inflatiepoli- tiek begon, maar dat sindsdien het nationale gevoel van verant woordelijkheid scheen te vermin deren. Het land moet zichzelf discipline opleggen, anders zou inflatie niet zijn af te wenden en men zou nogmaals in de vicieuze cirkel van loonen en prijzen, die tot in 'het oneindige jacht op el kaar maken, geraken. Blum's politiek wordt voortgezet. Ramadier deelde mede, dat de regeering „met alle haar ter be schikking staande hulpmiddelen" zal vechten tegen hocgere prijzen en speculatie en Blum's politiek zal voortzetten. Zij wenscht dit zoo lang mogelijk te doen met het „wapen der overtuiging". Tot de arbeiders zeide Ramadier: „Er kan een algemeene loonsverhoo- ging zijn, maar alleen een correc tie bij de laagst betaalde catego rieën, Hij waarschuwde ook de rijksambtenaren niet te ver te gaan in hun manifestaties. Men meent te weten, dat het kabinet tevoren er in geslaagd was eenheid tusschen de partijen te bewaren tegenover den stroom van stakingen die tengevolge van de stijgende ontevredenheid over den levensstandaard en het voed seltekort dreigen. De huidige economische crisis kan zeer wel een kabinetscrisis tengevolge heb ben, daar de communisten den eisch van de georganiseerde arbeiders tot een „fundamenteel minimumloon" en tot andere ver beteringen wat de loonen betreft, ondersteunen. In regeerings- en politieke krin gen was men na de rede van Ra madier pessimistisch gestemd. Ondanks de oproep tot nationale discipline vreest men, dat de on tevredenheid groeit en zich mo- gelijk zrI uit-sn in verlammende stakingen in het geheele land. In sommige kringen vreest men, dat er een burgertwist zal uit breken, tenzij de regeering er in slaagt de orijzen laag te houden en de onrust onder de georgani seerde arbeiders te kalmeeren. Stakingen breiden zich uit. Als protest tegen de duurte cn om de eischen tot verhooging der ambtenarensalariassen hij te zet ten werd Vrijdagmiddag op tal van regeeringsbureaux en open bare diensten te Parijs het werk neergelegd. Vrijdagmiddag sloten de scho len, terwijl de departementen van luchtvaart, oorlog en marine en de loketten der snaarbanken een half uur later volgden. De radio staakte haar uitzen dingen en om 17 uur legden de verkeersagenten er het bijltje bij neer, zoodat overal in de straten groote verkeersopstoppingen ont stonden. De voor de veiligheid noodza kelijke diensten evenals de water- electriciteits- en gasvoorziening en de geneeskundige diensten blijven echter functionneeren. Ten slotte ging het personeel van autobussen en Metro in sta king en de telefoonlijnen werden afgesneden, behalve die Van zie kenhuizen en brandweerstations. Er werden twee bijeenkomsten gehouden, waarop de stakers hun eischen uiteenzetten. Kamardier waarschuwt voor inflatie. Paul Ramadier, de socialistische Eerste Minister van Frankrijk heeft in een redevoering in het gemeentehuis van zijn geboorte stad Decazeville (ten noorden van Toulouse), Frankrijk gewaar schuwd, dat het de ramp van in flatie te wachten staat, indien zijn anti-inllatiemaatregelen fa len. „Wie zich geen offers wil ge troosten". aldus Ramadier, „be gaat een misdaad tegen zijn land" Ramadier wees er op, dat een eenzijdige loonsverhooging meer papiergeld in omloop brengt, het geen weer de werkelijke koop kracht zou verlagen. medegedeeld door het K. N. ML I. te De Bilt. De luehtdrukverdeeling heeft zich sinds Zate*dag nog steeds verder in voor ons land ongunsti- gen zin gewijzigd, terwijl de sta biliteit groot bleef. Het Scandina vische maximum breidde zich langzaam uit, zoowel naar Enge land en Schotland als naar onze omgeving, Duitschland, Polen en Rusland. Wel bevindt zich thans vóór de Noorsche kust, ter hoogte van de Lofoten, een zwakke sto ring. Deze doet echter aan het hoogedruk-gebied maar weinig af breuk en wordt weer gevolgd door nieuwe drukstijgingen over IJs land, Groenland en het zeegebied rond Jan Mayen. Met de uitbreiding van het hoogedruk-gebied ging een uit breiding van het vorstgebied ge paard. De koude lucht drong door over Frankrijk tot aan de Mid- dellandsche Zee en overstroomde opnieuw den geheelen Balkan. Over onze omgeving wyd bij voortdurende Oostenwinden (in De Bilt waait de wind reeds sinds 22 Januari 18 uur onafgebroken uit den Oosthoek) de koude lucht laag geleidelijk dikker. De samenstelling van deze laag is zoodanig, dat ook overdag de maximum-temperaturen niet veel boven 5 kunnen komen. We gaan ook naar een nieuw diepte punt van de vorstperiode toe. Momenteel bevindt de grootste koude zich in het .Zuiden en zijn de temperaturen in Limburg la ger dan in de Noordelijke provin- cies. In den loop van Zaterdagmiddag ontstond boven midden Duitsch land een gebied, waarin zware bewblking met sneeuwval voor kwam Geleidelijk breidde dit ge- Een aanwinst voor geheel Zeeuwsch-Vlaandercn. In aanwezigheid van verschil lende autoriteiten, en medici vond Zaterdagmorgen de officieele in- gebruKnem.ng olaats door de. af- üeeling Terneuzen van het Neder- landscne Roode Kruk, van het Hospitaalschip „Canada" met het daaroij behoorende Paviljoen aan de Vluchthaven. De Burgemeester van Terneu zen, Mr. P. 'feliegen, heette de talrijke aanwez.gen in de recreatie kamer van het Paviljoen welkom, en zeer in het bijzonder Mr. H. P. J. Ketwich Verschuur, Directeur- Generaal van het Ned. Roode Kruis, Dr. Bajoux, vertegenwoor diger van 't Hoofdbestuur en Dr. Van den Borg. die de leiding heeft van de in het Paviljoen gevestig de polikliniek voor neus-, keel- en oorziekten. Burgemeester Tellcgen sprak er zijn groote blijdschap over uit, dat men is kunnen geraken tot de op richting van deze instelling, wel ke bedoeld is als hulp- en over bruggingsinrichting in verband met het groote bestaande tekort aan siekenhuisruimte, een tekort, dat reeds voor den oorlog bestond en hetwelk hierdoor niet werd verminderd. Spr. zette vervolgens uitéén, hoe naar een tijdelijke oplossing werd gezocht. Deze kon gevonden wor den. dank zij de Duitengewone medewerking van de zijde van het Hoofdbestuur en naar het voor beeld van het in Dussen liggende hospitaalschjp „Amerika". Groot waren de moeilijkheden die overwonnen moesten worden, doch dank zij veler hulp is men kunnen slagen en de thans tot stand gebrachte inrichting vol doet in een bsstaanae behoefte. Mr. Teilegen zeide vervolgens, dat, alhoewel het hcspitaalschip de „Canada", reeds eenigen tijd „clandestien" gebruikt wordt, eerst thans de officieele inge bruikneming plaats vindt, waarna hij er zijn groote voldoening over uitsprak, dat men voor de belang rijke post van Directrice, beslag heeft kunnen leggen op Zuster Stolp, Hierna verzocht spr. Mr. Ket wich Verschuur de openingsplech tigheid welke bestond in het onthullen van, het naambord van het Paviljoen te willen verrich ten, aan welk verzoek door laatst genoemde, nadat het gezelschap zich naar buiten had begeven, werd voldaan. Rondgang. Vervolgens werd zoowel door het Paviljoen als het Hospitaal schip een rondgang gemaakt, en het dient te worden gezegd, dat alles een keurigen en zeer ver zorgden indruk maakte. In het Paviljoen treft men naast een voorbehandelings- en kliniekvertrekken, de speciaal voor neus-, keel- en ooroperaties ingerichte operatiekamer aan, welke zooais wij spoedig be merkten het speciale troetel kind van operatie-zuster Lor ié is. Alhoewel men zich momenteel nog eenigszins moet behelpen, is deze kamer thans toch reeds „be drijfsklaar". En naar Dr. Van den Borg, die ons welwillend te woord stond, mededeelde, zuilen op 24 Februari a.s. de eerste ope raties worden verricht. Dr. Van den Borg wees er ver der op, dat het in de bedoeling- ligt de min of meer zware geval len, waarbij uitgebreider operaties moeten plaats vinden, hier te con- oentreeren, waardoor een nauw gezette contröie en doeltreffende behandeling mogelijk zal zijn. In dit verband merkte Dr. Van den Borg nog op, dat er, alhoewel in de afgeloopen 10 maanden on geveer 1200 operaties werden ver richt, toch nog een zeer groote achterstand is in te halen. Waar mede het groote nut van deze in stelling voor geheel Zeeuwsch- Vlaanderen een ieder wel duidelijk zal zijn! Verder bevinden zich in het Paviljoen nog eenige Zustersver- TOESLAG OP GOEDEREN VERVOER LANGS DEN WEG INGETROKKEN. Met ingang van heden is de sneeuw- en ijzeltoeslag op het goederenvervoer langs den weg geheel ingetrokken. De havenarbeiders van Nieuw- Zeeland, die ruim twee maanden in staking zijn geweest, hebben er in toegestemd het werk te hervatten. blijven, een administratiekamer, een keuken en een stemmig inge richte huiskamer voor het verple gend personeel, hetwelk momen teel uit een zevental zusters be staat. Ook het hospitaalschip de „Ca nada" biedt een weiverzorgden en gerieflijken aanblik De capaciteit bedraagt 32 bedden en naast een mannem en een vrouwenverblijf vindt men er een zeer verzorgde kraamkamer. En ais markante bijzonderheid diene, dat juist op den morgen der ingebruikneming een tweetal wereldburgers hier het levens licht aanschouwden! Verwarm ng en electrische stroom, zoowel voor het Pavil joen als voor de „Canada" wor den vanuit de machinekamer van het schip verstrekt. Na de rondgang kwam men op nieuw in de recreatiekamer van het Paviljoen bijeen, alwaar, na dat koffie was geserveerd, de Directeur-Generaal van het Roode Kruis, Mr. H. P. J. Ketwich Ver schuur het woord nam en daarbij zijn bijzonder genoeger( uitsprak bij zijn eerste bezoek aan Z.- Viaanderen deze opening te heb ben mogen verrichten. Spreker wees er op, dat men zich hier veelal wat ver verwij derd van het centrum van het land gevoelt, doch hij hoopte, dat men in hetgeen thans tot stand werd gebracat, een bewijs zal wil len zien, dat de handen nauwer worden aangehaald. Een speciaal woord van dank bracht spr. vervolgens aan de Aideeling lerneuzen voor de on vermoeide ijver die aan den dag werd gelegd cn hg sprak de mee- ning uit, dat hier ter stede alle gunstige factoren aanwezig zijn om ook in de toekomst stimulee- rend te kunnen werken, niet in da laatste plaats, omdat ook de bur gemeester tevens voorzitter van de plaatselijke aideeling is. Nadat Mr. Ketwich Verschuur gewezen had op de vredestaak van het Roode Kruis aan welke instelling in 1948 interna tionaal de burgerlijke hulpverlee ning uitsluitend zal woraen toe gekend en hij" woorden van lof had gericht tot de Directrice, Zuster Stolp, sprak hg zgn bg- zonderen dank uit jegens burge meester Teilegen en eindigde ng met den wensch uit te spreken dat de Aideeling Terneuzen moge groeien en bloeien, zulks in het uelang van geheel Zeeuwscb Vlaanderen. Waarmede het officieele gedeel te van de in gebruikneming was afgeloopen. Voor de Afdeeling Terneuzen van het Ned. Roode Kruis, zal deze dag izeker een onvergetelijke zijn geweest! En moge de bevol king, door haar onontbeerlijken steun te verleenen, toonen, dal men hetgeen hier tot stand werd gebracht, op de juiste waarde weet te schatten. Dat heeft het Roode Kruis er toch wei aan ver diend! bied zich in Westelijke richting uit en kwam het ook in ons land weer tot lichten sneeuwval. Er is op dit oogenblik geen en kele aanwijzing, dat de algemeene circulatie op korten termijn be langrijke wijzigingen zul onder gaan. Er moet dan ook op aan houden van de vorst gedurende de eerstvolgcr.de dagen gerekend viorden. De vakgroep detailhandel ln schoenen deelt, naar aanleiding van geruchten aangaande de on- geldigverklaring der in omloop zijnde schoenenbonnen en 'n even- tueele afschaffing van de schoen distributie mede, dat voor de aan- kioopmogelijkheden van het pu bliek uiteraard niet de distributie, maar de binnenlandsche productie beslissend is. Deze zal dit jaar nog van dien aard zgn, dat in het algemeen slechts één paar schoe nen per volwassen inwoner ter beschikking zal staan. De uiterst geringe import van schoenen zal dit getal niet zicht baar gunstig kunnen wijzigen. In dit verband vestigt de vak groep de aandacht op den huldi gen bonvrijen verkoop van Ame- rikaansche schoenen. Het quantum hiervan oorspronkelijk ruim 2 millioen paar is inmiddels reeds tot ongeveer 300.000 paar gedaald. De vakgroep deelt tenslotte mede, dat de wenschen van een deel van het publiek naar meer gevarieerd schoeisel, zeker niet bevredigd zullen kunnen worden als gevolg van de schaarste aan grondstoffen en arbeidskrachten De prijzen van klompen Zijn door een prijsvoorschrift geregeld. Daar de klompengebruiker ge woonlijk niet, of onvoldoende, van de vastgestelde prijzen op de hoogtel is. bestaat dikwijls twijfel over de juistheid van het hem ln rekening gebrachte bedrag. Ten einde hierin tegemoet te komen heeft de Overheid de klompenfabri kanten thans verplicht de gebrul- kersprrjzen met onuitwischbare verf of merkinkt op de loopzolen der klompen aan te brengen.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2