RUSLAND Mtiaaft zijn standpunt VLIEGTUIGRAMP IN ITALIË De ontduiking op grooie schaal van Distributiebescheiden Het Vredesverdrag met Duitschland E.V.C. e« N.V.V. Vragen aan den Minister bijeenkomst veiligheidsraad MAANDAG 17 FEBRUARI 1947. GENERAAL L0EHR TER DG0D VEROORDEELD VASTENBRIEF VAN HET NED. EPISCOPAAT DE A.S. BLIJDE GEBEURTENIS Oud-Minister Van Kleffens gehoord inzake Jhr. De Geer Bespreking over Russische voorstellen VLIEGTUIGRAMP BIJ BOGOTA JONGENS VERMOORDEN g ONDERWIJZER HOOGSTE FRANSCHE ONDERSCHEIDING VOOR "MR. VAN KLEFFENS! Wf LLACF over; DEI ATCCIV POLITIE K Frankeering bij Abonnement: Terneuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N M I. |>te De Bilt, geldig tot Maandag- avond. Aanhoudende vorst. Enkele overdrijvende wolken velden. Vrijwel nergens sneeuw. Matige O. wind. In den vroe gen ochtend op vele plaatsen strenge vorst. In den namiddag matige tot lichte vorst. ranaeei lllg UIJ nuuiuiauvui. rimmi MIWMI II' DE VRIJE ZEEUW UiO Adver tentleprfla per mm 10 ct: mmmram per advertentie ƒ1,60. Inzendingen advertentie# tot des namiddags 4 «at. 3de Jaargang No. 431. Verschijnt daecUjks Drukkerij N V. Firma F. I van «J»* Sh Terneuzen Rubriek kL advertenties 15 regels 60 ct.: iedere regel meer 12 ct Ver melding brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10 ct. meer. Abonnementsprijs 3.25 per kwartaal. Een organisatie, die erop was ingesteld op groote schaal distri butiemaatregelen te ontduiken, is zooals gemeld, door de politie van Raamsdonkveer ontmaskerd. Boeren, ambtenaren, expedi teurs en bakkers werken in deze affaire samen. Tegen bijna 30 per sonen is procesverbaal opgemaakt en 8 verdachten werden in het huis van bewarin«g ingesloten. Binnen 2 maanden waren 50-.000 kg tarwe in den zwarten handel verdwenen, uitsluitend over de Belgische grens, met dien verstan de, dat de heeren zoo handig wa ren de tarwe eerst uit te zeven en het meel aan zwarte bakkers Generaal Alexander Loehr, voormalig Duitsch opperbevelheb ber op den Balkan, is Zondag door een militair tribunaal te Bel grado ter dood veroordeeld Tege lijk met hem werden zes andere Duitsehe oorlogsmisdadigers ter dood veroordeeld. Generaal Loehr zal door een vuurpeleton worden geëxecuteerd. H'i is degene, die in 1941 beve! gaf tot het bomhardeeren van Belgrado, waarhij 20.000 personen werden gedood. De zes anderen sullen worden opgehangen. Zij werden allen schuldig bevonden aan massaslachting, deportatie en wreedheden jegens de Joego slavische burgerbevolking tijdens den oorlog. In den Vastenbrief, Zondag in alle R. K. kerken voorgelezen, be- toogen de Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland eraan herinnerend, dat wij nog nauwelijks uiterlijk bevrijd zijn van den druk van het nationaal- socialisme dat „thans dreigt een even groot of wellicht nog grooter gevaar van den kant van het communisme". Zij wijzen er op, dat beide stroo mingen uit dezelfde bron komen en 'bovendien dezelfde middelen gebruiken: misleiding en bedrog, dwang en tyrannie. Na er op te hebben gewezen, dat zij herhaalde malen hun stem hebben verheven tegen het nationaal-socialisme, herinneren zij er aan, dat Zij in hun Vastenbrief van het vorig jaar de geloovigen opnieuw heb- ben. voorgehouden, dat ook het lidmaatschap van communistische vereenigingen voor Katholieken verboden is. In den brief van dit jaar zet het Episcopaat uitvoerig het wezen van het communisme uiteen, daarbij steunend op de Pauselijke documenten. De Bis schoppen waarschuwen voorts te gen de gevaren, waarmede het de wereld bedreigt Zij wekken ten slotte op tot gebed en boetvaar digheid en smeeken Gods zegen af over onze g^ëprhic'■-'d° Ko ningin en Haar Koninklijk Huis. te verkoopen, die het voor hun cliënten tot heerlijk gebak ver werkten. Bovendien heeft de com binatie groote quanta navcr, erw ten en boonen de grens overge bracht Zij maakte zoete winstjes want de prijs, die voor tarwe is vastgesteld op 20 cent per kg, bracht reeds van de bron tot den eersten kooper 40 cent op en hij het eindpunt 80 a 90 cent. Het onderzoen strekt zich uit over tal van steden en dorpen in West- Brabant en langs de Belgische grens. Speciaal in Tilburg heb ben verschillende arrestaties plaats gehad. De betrokkenen be lmoren voor het meerendeel tot den gegoeden boerenstand. Onder de verdachten belmoren T. uit Til burg, de graanhandelaren T. en R uit Dongen, de commission- nair A. V. uit Tilburg, het expedi tiebedrijf G. V. te Tilburg, de graanhandel M. te Tilburg en de comm.ssionnair in granen J. de E uit Raamsdonkveer. Het onderzoek duurt nog voort. De politie wordt hierin bijgestaan door een speciale groep ambte naren van den C. C. D., inspectie Breda. Uit BAARN wordt gemeld: Baron Baud, de parliculier- seretaris van II- K. H. Prinses Juliana, deelde Zondagvoormid dag mede, dat het heuglijk be richt spoedig te verwachten is Dr. De Groot heeft zijn intrek in het Paleis genomen. In verband met de zaak tegen oud-Minister Jhr Mr. D. J. de Geer, is 'door den advocaat-fis caal van het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam, Mr. W. P. Bakhoven, een aantal hooge func- tionnariseen gehoord, dat deel uitmaakte van de Nederlandsche regeering in Londen tijdens de Duitsehe bezeting Door zijn verblijf in het buiten land is oud-Minister Mr. L. E. van Kleffens eerst in de afgeloopen dagen in de gelegenheid geweest zijn verklaringen in dit vooron derzoek af te leggen. Thans zijn alle Nederandsche regeeringsper- sonen, wier getuigenis in de zaak tegen Jhr De Geer noodzakelijk was, door den advocaat-fiscaal ge hoord. Bij Terracina (tusschen Rome en Napels) is een viermotorig ItaJiaansch vliegtuig in zee ge stort. Zestien personen kwamen om het leven. Het Italiaansche Ministerie van Luchtvaart kon vroegere berich ten, dat de zuster van Koning Fa- rcek van Egypte" onder de passa giers was, niet bevestigen. AFP meldt nader, dat het hier een viermotorig vliegtuig betreft, dat van het vliegveld Guidonia bij Rome was opgestegen op weg naar Cairo. Er zijn nog geen nadere bijzon derheden bekend over het ongeval. Men weet slechts dat enkele oogenblikken voor het ongeval 't vliegtuig seinde, dat het zich op 1500 meter in dikken mist be vond. Ook over de identiteit der passagiers zijn geen bijzonderhe den bekend. Thans wordt definitief medege deeld, dat de Egyptische Prinses zich onder de passagiers van het verongelukte vliegtuig bevond, 't Vliegtuig, een militair koeriers- viiLfiiuig,' was op weg naar Egyp te om daar een operagezelschap te halen. De Prinses had van deze gelegenheid gebiuik gemaakt en zich met haar hofhouding, naar men gelooft uit vier personen be staande, aan boord van het vlieg tuig begeven. Italiaansche vliegbooten en ma rinevaartuigen vertrokken onmid dellijk naar de plaats des onheils, doch vonden geen spoor van het vliegtuig. Naar van officieuze zij de verluidt, zou de Egyptische Prinses, die zich in het vliegtuig bevond, Prinses Amina Fazil zijn. Van Egyptische zijde te Rome werd Zaterdagavond bevestigd, dat Prinses Amina Fazil, 'n nicht van Konir.g Faroek, met een ho_- dame aan boord van het vlieg tuig was. Prinses Amina Fazil was 61 jaar oud. Zij was een achter-klein dochter van Mohammed Ali, den grondvester der hu.dige Egypti sche dynastie, en een verre ver want van Koning Faroek. Onder de passagiers bevond zich ook de motorrenner Almas Bey„ die naar Egypte ging om met een nieuwe Fiat-racewagen in een wedstrijd op 1 Maart a.s uit te komen. Hij was gehuwd doch had geen kinderen. Kolonel Dazio Gilardoni Guido nia, commandant van het vlieg veld Rome, heeft verklaard, dat ijsafzetting, naar men gelooft, de oorzaak is geweest van de vlieg ramp bij Terracina. De Sowjet-afgevaardigde, Gro- myko, heeft in den Veiligheids raad de Russische bezwaren tegen het rapport over het plan Baruch van de commissie voor de atoom energie opnieuw uiteengezet en verklaard, dat de Sowjet-Unie een aantal amendementen zal indie nen. Gromyko verklaarde, dat de Amerikaansche voorstellen niet in overeenstemming zijn met de re solutie van de algemeene verga dering en met het Handvest der Ver. Natie3 en hij herhaalde het standpunt van zijn land, (jat de Ver. Naties eerst een overeen komst moeten sluiten, die de atoomwapens verbiedt, voor zij over een controlesysteem kunnen discussieeren. Gromyko keerde zich tegen „menschen. die van meening zijn, dat de productie van atoomwapens most worden voortgezet tot de Amerikaansche voorstellen over de controle op de atoomenergie volledig aangenomen zijn*'. Gro myko noemde dit gebru:k van de atoomwapens voor pressie op sommige andere landen. De Sowjet-regering verklaart echter, dat er geen verontschuldi ging bestaat om het sluiten van cen^ overeenkomst, die de atoom wapens verbiedt, uit te stellen. Gromyko bracht opnieuw de Russische bezwaren naar voren tegen het instellen van een con trolesysteem -op de atoomenergie bulten de jurisdictie van de Vei ligheidsraad en dientengevolge vrü van veto. „Boosaardige voorstellen". Gromvko noemde dergelijke voorstellen „boosaardig" omdat zij wantrouwen onder de groote mo gendheden zaaien. Indien wij de voorstellen van de Ver. Staten zouden aannemen, zou dat betee nen, dat wij uitgaan van de ver onderstelling dat de groote mo gendheden schenders zouden kun nen zijn van de contröle op de atoomenergie. „Ondank3 de ernstige tekort komingen, die aan het rapport der commissie voor de atoom energie kleven," aldus zeide Gro myko, „ben ik voornemens het onderdeel voor onderdeel in be schouwing te nemen en passende amendementen in te dienen." De Amerikaansche afgevaardig de, Austin, verklaarde, dat de kwestie schijnt neer te komen op de vraag, of het contrölesysteem op de atoomenergie al of niet in het kader van het Handvest van de Ver. Naties valt en hij voegde er aan toe: „De kwestie is -dus: Wil de Sowjet-Unie met de an dere landen in den Veiligheidsraad samenwerken om een doeltref fend controlesysteem aan te ne mén?" De Raad verdaagde hierop de vergadering tot Dinsdag, doch de Voorzitter gaf te kennen, dat mo gelijk reeds heden een verga dering zal worden gehouden om de Britsche klacht tegen Albanië in behandeling te nemen, daar de aankomst van den Albaneeschen afgevaardigde, die volgens een Albaneesche verklaring door ver- voersmoeiliikheden vertraging heeft gehad, „aanstaande schijnt", aldus de President. De speciale plaatsvervangers voor het verdrag met Duitschland hebben Vrijdag de besprekingen over het eerste deel van de nieu we Sovjet voorstellen beïnvloed Er werd principieels overeenstem ming bereikt ten aanzien van v:er der vjjf artikelen. Men kon niet tot overeenstem ming komen over het vijfde arti kel, waarin drie punten vervat zijn: 1. Albanië zal worden opge nomen onder de staten, d e a ui de algemeene vredesconferentie zullen deelnemen. 2. Of de vorming van een cen trale Duitsehe regeering nood zakelijk is, voordat de algemeene vredesconferentie hijeen wordt geroepen, en 3. Of de Ministers van ruiten- landsche Zaken het volledige ont werp van het vredesverdrag zul len opstellen voor het bijeenroe pen der vredesconferentie. Deze punten werden naar de Ministers van Buitenlandsche- Zaken verwe zen. Men kwam in principe overeen, dat de raad van Ministers van Buitenlandsche Zaken na de alge meene vredesconferentie den uit- e'ndeliiken tekst van het vredes verdrag zal opstellen en dat deze texst uoor de staten, die op de coherentie vertevenwoord'vd zón ■geteekend zal worden, waarna hij aan de andere leden der V. N., die met Duitschland in staat van oorlg zijn, zal worden aangeboden. Het vredesverdrag zal van kracht worden, aldus» werd in principe besloten, onmiddellijk na dat het door de groote vier gera- 1 I \ri t.-rvu 1 oo1" door r-jitschland moet worden gerati ficeerd Dn plaatsvervangers zou den Zaterdag het Frans"'"": me morandum over de procedure be spreken. Een vliegtuig van de maat schappij Avancia is in de berg achtige streek in de buurt van Bogota neergestort. Hierbij kwa men 52 inzittenden om, aldus wordt medegedeeld door Radio Bogota. Het toestel is door een groep hoeren terug-avonden. Het mee rendeel der inzittenden is afschu welijk verminkt, maar geen ver brand, daar het vliegtuig niet in brand is geraakt Het was eenige dagen geleden uit Londen vertrok ken. Bijna alle slachtoffers zijn zakenlieden of Columbiaansche kooplieden. Men is begonnen de slachtoffers naar Bogota (hoofd stad van Columbia) over te bren gen. Het toestel was een viermoto rige Douglas op weg naar Bogo ta. Volgens het communiqué van de maatschappij waren er 44 pas sagiers en een uit vier kpppen bestaande bemanning aan boord. Volgens de New-Yorksche radio bedraagt het aantal slachtoffers van de ramp vier en vijftig, te weten 50 passagiers en de uit 4 koppen bestaande bemanning. Het is de grootste vliegtuig ramp, die de commercieele lucht vaart ooit heeft getroffen. Reddingsbr'gades zijn begonnen met de ^beklimming van den berg (de Tablozaï. BELGEN KRIJGEN GRATIS REIS-VISA VOOR AMERIKA. Krachtens een overeenkomst met de Regeering der Vereenigde Sta ten, welke heden in werking is getreden, zullen Belgische onder danen, die vcor zaken, dan we! als tourist, naar de Vereenigde Staten willen reizen, op verto van een geldig paspoort, grat's reis-visa ontvangen, welke voor een jaar en voor verscheidene reizen geldig zijn. Tien jongens van 16 jaar en jonger worden er van beschuldigd een 21-jarigen onderwijzer in zijn school te Stoke-on-Trent in Staf fordshire te hebben doodgescho ten. De jongens, die met medene ming van vier geweren uit het magazijn van de school gevlucht waren, werden Zaterdagavond ge arresteerd en zullen heden voor den kinderrechter terecht staan. Het Grootkruis van het Legioen van Eer, de hoogste Fransche onderscheiding, is toegekend aan Mr E. N. van Kleffens, den voor- maiigen Nederlandschen Minister van Buitenlandsche Zaken De eereteekenen zijn door den Franschen Ambassadeur te Den Haag, aan Mr. Van Kleffens ter hand gesteld. „De V. S. kunnen niet langer zeggen, dat zij het atoomgeheim zullen prijsgeven, indien andere landen hun betrouwbaarheid kun nen bewijzen", schrijft Henry Wallace, voormalig Minister van Handel in de V. S., in het liberale weekblad „New Republic", waar van hij hoofdredacteur is. Wal lace verklaart, dat Frankrijk bezig is een atoomvoorraad te vormen, dat Skandinavië (hij gaf niet na der aan, welk land) vooTdat het jaar om is met atoomenergie zal werken, dat de Engelschen bez:g zijn een atoomfabriek te bouwen, waar bommen gemaakt kunnen worden, dat Canada voor 80 het doel van atoomproductie reeds heeft bereikt, en dat de V S. daarentegen het eenige land is, dat er in is geslaagd om zichzelf wiis te maken, dat het een atoom geheim bezit. „Het atoomgeheim kunnen wij n-'et vrjjgeven, want dat bezitten wij niet meer", aldus Wal'ace. „wij kunnen alleen de belofte geven, dat wij tot 't uiter ste als gelijken zuilen samenwer ken met andere landen, ernstig strevende om te komen tot een verplichte ontwapening." „Grensincidenten". Naar aanleiding Van de brief wisseling tusschen het N.V.V.- bestuur en dat der E.V.C, inzake gprezen moeilijkheden, deelt laatstgenoemd bestuur mede, dat het zich dd. 14 dezer in een uit voerig schrijven tot het N.V.V.- bestuur heeft gewend. Het slot van dit schreven luidt als volgt: „In de afgeloopen periode is er over en weer een voortdurende briefwisseling geweest over ver meend wantrouwen t.a.v. elkan ders bedoelingen. Bij een gescheiden opmarchee- ren onzer organisaties dreigen telkens „grensincidenten" te ont staan. Deze volled'g te voor komen. moet van heide kanten noodzakelijk worden geacht. Wij moeten gemeenschappelijk de kracht weten te vinden ons boven het wantrouwen omtrent elkan ders bedoelingen te stellen Het is absurd, dat, nu het fusie-rap port. waarin de overeenstemming inzake grondbeginselen en doel stellingen van het A.N.V.B is neergelegd, door beide organisa ties is aanvaard, nog gedraald wordt met het doen voltrekken van de daadwerkelijke fusie. De eenheid in de vakbeweging is nu meer dan ooit noodzakelijk. Het gescheiden optrekken van heide vakcentralen kan tot ramp spoedige gevolgen leiden voor de geheele arbeidersklasse. -Wij stellen uw bestuur voor in een ten spoedigste te heieggen bespreking tusschen de besturen van het N.V.V. en de E.V C., elk wantrouwen in elkanders bedoe lingen weg te nemen. Onze ge meenschappelijke wil om tot een heid te komen zal een waarach tige bijdrage voor het welslagen van deze bespreking vermen." Auto's voor artsen. Het lid der Tweede Kamer, de heer Krol heelt aan den Minister van Verkeer de volgende schrifte lijke vragen gesteld: Is de Minister ook van meening, dat de verdeelirg van de ter be schikking gestelde personenauto's te wenschen overlaat, zoolang praktizeerende geneesheeren we gens gebrek aan een auto hun consultatieve praktijk ten behoeve van het platteland moeten neer legden Wil, in het bevestigend geval, de Minister maatregelen treffen, opdat geneesheeren, wier specia listische praktijk tevens van con sultatieven aard is ten behoeve voornamelijk van het platteland, slechts in uiterste gevallen ge dwongen worden om een derge lijke praktijk wegens gebrek aan een auto neer te leggen?

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1