Het N.V.V. en Linggadjati. Order tot het staken van het vuren uitgegeven Vlituws in en-lcztc ce-fycts BIJEENKOMST VANI'IÏEN VEILIGHEIDSRAAD ZATERDAG 15 FEBRUARI 1947. Belgische kamer protesteert De stakende groente handelaren De toestand_op Madoera Amerik. schip bij Cher bon Bezoek aan de gevangenis van So Parlementaire Commissie vertrokken RESOLUTIE GEZONDEN AAN NEDERLANDSCHE EN REPUBLIKEINSCHE REGEERINGEN. De handelsbetrekkingen met Zuid-Amenka pf»mn NCjG STEEDS EINDELOCZE DISCUSSIES. De moord op De Winton Generaal De Zuidpoolexpeditie van Byrd Amerikanen naar Europa Duitschers republikeinsch burger De vorst in België Amerika trengt hulde aan het verzet der [Fransche Geestelijkheid 0e gehuwde vrouwelijke leerkracht. Het vreemdelingenvei keer in België Volle gevangenissen te Pontianak De Krartenstaking in Parijs WEEKS VERWACHTING, medegedeeld door het K.N. MJ. te De Bilt, geldig tot Zaterdagdagavond Plaatselijke opklaringen Zwaar bewolkt met enkele plaats, opklaringen. Vrijwel overal droog weer. Meest matige O. wind. InhetZ.v. h. land: overdag lichte vorst tót temp. om het vriespunt. Onder Redactioneele leiding van P. L. D. J. van Oeveren. Redactie-adrea: Noordstr. 55-57, Temeuzen. Tel- 2510 - Na 6 uur 2073. DE Hoofd»gentschap voor West leeuwsch-Vlaanderen Willemsweg 83, Schoondijke Uitgave Stichting „De Vrtfe ZeenW" 3de Jaargang No. 430. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sasde - Terneoaen. Adverteafeprpt per mm 10 ct; mlnlmuc per advertentie 1,50. Inzendingen advertentie» tot des namiddag» 4 aui Rubriek kl. advertentie* 15 regel» 60 ct; Iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10 ct. meer. - Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. ZON EN MAAN. 1947 Zon Feb. Opk. Ond. Opk, Oud 15 7.17 17.12 4.00 11.30 16 7.15 17.14 5.00 12.11 17 7.14 17.16 5.52 13.03 18 7.12 17.18 6.33 14.00 19 7.10 17.20 7.03 15.15 20 7.07 17.22 7.30 16.29 21 7.05 17.23 7.50 17.44 22 7.03 17.25 8.06 19.00 a Naar officieel wordt gemeld, is van Indonesische zijde aan den voorzitter van de Nederlandsche delegatie der bestands- commissie officieel medegedeeld, dat door de repubhkcmsclie legerleiding de order „staakt het vuren" is gegeven, weUe order op 15 Februari 1947 te 24.00 uur van kracht wordt. In het desbetreffende schrijven worden do navolgende 5 pun ten medegedeeld 1. Door de legerleiding van de republiek Indonesia is de order tot het staken van het vuren uitgegeven aan het leger, vloot en luchtmacht op den 12en Februari 1947. S. Deze order wordt van kracht op 15 Februari te 24 00 aar. 8. Tot gemeld tijdstip blijft de vorige order tot het vermijden van vijandelijkheden van kracht. 4. Dg Indonesische strijdkrachten blijven oP ^un plaats op bet tijdstip, dat de order „staakt het vuren van kracht wod - Zij zullen ten spoedigste worden teruggetrokken tot 2 km acnter de demarcatielijn. 5 De plaatselijke commandanten zullen zich in verbinding •tellen met de Nederlandsche commandanten ten einde onder werpen, die verband houden met de demarcatielijn, te bespre.-ei- De Nederlandsch-Indische regeeringsvcorlichtingsdienst teekent hierbii aan dat de afkondiging van dezen order uiteraard tot vol doening stemt. Door het uitblijven van dit algemeen bevel zijn de laatste maanden herhaaldelijk moe'lijkheden ontstaan, die ver meden hadden kunnen worden, indien het bestand werkelijk ge handhaafd was. Indien dit bevel „staakt het vuren" daadwerke lijk wordt uitgevoerd, zal dit de algemeene sfeer hier te lande ongetwijfeld ten goede komen. De Britsche Minister van Buitenlandsche Zaken, Ernest Bevin heeft den Arabischen dele gaties meegedeeld, dat de Britsche regeering voornemens is de Pales- tjjnsche kwest'e voor de Vereenig- de Naties te brengen. De Belgische Kamer beeft Don derdagmiddag met algemeens stemmen een motie aangenomen waarin zij protesteert tegen het uitsluiten van België van de con ferentie van Moskou en waarin de regeering wordt verzocht do motie ter kennis te brengen van de vier groote mogendheden. Naar wij vernamen, is door het bestuur van het bedrijfschap voor groenten en fruit, waarin alle organisaties, zoowel van telers, veil-ngen, groot- en kleinhandel al3 arbeidersorganisaties, verte genwoordigd zijn, met eenparig heid van stemmen esn voorstel aan den Minister gedaan, dat de mc-gelijkheid van een voor alle betrokken groepen bevredigende oplossing inhcudt. Dit voorste! Ëen~""córrespondent van het republikeinsche persbureau „An- tara", die onlangs een bezoek aan Madoera heeft gebracht, bericht over den toestand aldaar het vol gende: Landbouw, visscberij, zoutwinning. transportwezen, electriciteitsbedrijf, onderwijs en bestuursinrichting verkeeren over het algemeen in ongunstige om standigheden. Distributie van voedsel en textiel ontbreekt prak tisch geheel. Er heersch-an ziek ten onder de* bevolking als fram boesia trachoom "n andere huid-' ziekten, terwijl de dienst voor volksgezondheid gebrekkig is door tekort aan personeel. Het moreel van burgers en mi litairen is Volgens dezen corres pondent echter hoog, hetgeen vooral te danken is aan de orga nisatie Persatoean Kiai Madoera Vereeniging van Madoereesche Ambtenaren, onder leiding van Kiai Djamboe. Het 9000 ton metende Amerik. schip „Martin Lehrman" is op 7 Februari door een corvet van de Nederlandsche marine buiten Cheribon onderzocht. Het repu- v-v. -O- rv-o^ ^-.ry, blikeiiische dagblad „Rakjat" behels t^het^sh®nmeldde, dat de kapitein van het ten een onderwerp van primair belang is geworden, zoowel voor Amerika als het buitenland, wees het departement erop, dat de noodzakelijke beveiligingen nog steeds werden vereischt teneinde de verslechtering te voorkomen van de situatie van vele duizen den Amerikaansche staatsburaers en bu'tenlanders die maanden wachten op vervoersgelegenheid naar de Vereenigde Staten. Speciale nadruk werd gelegd op de noodzakelijkheid va-i het ver- leenen van alle faciliteiten voor het reizen van Amerikaansche zakenlieden d'e betrokken zïin bij het herstel van den internationa len handel en in vergelijking hier mede komt het plezierreizen op de tweede plaats. Men schat, dat gedurende het komende reisseizoen voor 60 tot 70 duizend Amerikaansche tou- risten kan worden zorg gedracen. indien de scheepvaart- en lucht- vaartlijnen op volle capaciteit worden geëxnloiteerd. Het aantal touristen dat voordeel zal kunnen putten uit de nieuwe procedure voor plezierreizen zal toenemen wanneer aanvullende vervoersge-, legenhe*'d naar het Westen ter beschikking komt en de huisves tingssituatie in Europa verbetert. I verkoop- en inkoopprijzen. De Parlementaire Commissie voor West-Indië is Vrijdag per vliegtuig van Willemstad naar Miami vertrokken. Zij werd uit geleide - gedaan door den adjudant van den Gouverneur, de Staten leden Dr. A. W. M. Desertine en Mr. Da Costa Gomez, de Gouver nementssecretaris F. J. G. Cor- ver en veschillende militaire auto riteiten. Ned. handelsdelegatie naar Argentinië. Met de PH-TCF „Friesland", gezagvoerder Frijns, zijn Woens dag van Schiphol naar Zuid-Ame- rika vertrokken leden van een Nederlandsche handelsdelegatie. Deze delegat'e, bestaande uit de heeren: Mr S. F. J. Teppema, directeur buitenlandsche economi sche betrekkingen, voorzitter, Dr. L. H. Hoornweg, ministerie van Economische Zaken. Mr. P. A. Blaisse, hoofd aid Planning de partement Economische Zaken. Deze delegatie zal, zooals ge meld, onderhandelingen voeren met de Argenttfnsche regeering, om zoo mogelijk tot een overeen komst te komen betreffende het goederen- en betalingsverkeer. Mr. Teppema deelde voor het vertrek mede: „Nederland beeft het grootste belang bij een aan deel In de voorziening met agra rische- en voedingsmiddelen uit Het verbondsbestuur van het N V.V., in vergadering bijeen, heeft naar het A.N.P. verneemt bes-oten de volgende resolutie te izenden aan de Nederlandsche Re geering en aan de republikein sche regeering te Djogjakarta: „In zijn verklaring van 3 Dec. 1946 hield het bestuur van het N.V.V. zich bezig met de Indone sische kwestie. Het sprak zich daarbij niet uit over de politieke aspecten van dit vraagstuk, noch over de bijzonderheden van een met de Indonesiërs te tref. en regeling. Maar het nam wel stel ling tegen het heillooze reaction- na.re drjjven naar een oplossing door geweld en het verlangde na mens de 300.000 N.V V.-leden, dat een oplossing door overleg en. door overleg alleen tot stand zou wor den gebracht. Nadien hebben regeering en Tweede Kamer de ontwerp-over- eenkemst van. Linggadjati aan- vaard. Deze beslissing wekte bij de overgroote meerderheid der Nederlandsche werknemers en hun vrouwen de hoop en het ver trouwen, dat de moeilijkheden in Indonesië zonder bloedvergieten en met behoud van de band tus- schen Nederland en Indonesië zou den kunnen worden opgelost. I Over de pofitieke verwikkelin gen, welke zich in verband met de onderteekening van de overeen- rechtvaardigen. De reactie vergissfe zich niet in de ge voelens, welke daaromtrent in de arbeiderswereld leven. Elk drijven naar geweld, naar het rake schip, Gray, gezfegd zou hebben „of ik lading inneem of niet is mijn eigen zaak". i Aneta verneemt uit zeer be- trouwbare bron, dat het schip uit Manilla aankwam met dë bedoe- lir.g 5000 ton rubber en 1300 ton suiker t& laden. De reeders wa ren op de hoogte gebracht van de nieuwe regelingen betreffende import- en export. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken van de Vereenigde Staten had de reeders gewaarschuwd, dat het schip op eigen risico voer Toen het schip door de Nederlandsche marine onderzocht werd, vond men geen De correspondent van Reuter te Tokio heeft een bezoek ge bracht aan de gevangenis van Soegamo, waar meer dan 1000 Britsche resolutie aangenomen. De Britsche resolutie om 30 April als einddatum te stellen voor het gereedkomen van het rapport over de activiteit der militaire starcommissie werd door den Ve'ligheidsraad met 9 stemmen vóór aangenomen Do Sovjet- Unie en Polen onthielden zich van stemming. Vervoleens werd ge stemd over de geheele resolutie betreffende de commissie voor de ontwapening. Tien landen stem den vóór en slechts de Sovjet- Unie onthield zich van stemming. In de aangenomen resolutie ver klaart de Veiligheidsraad de prac- tische maatregelen te zullen uit werken om de resoluties van de algemeene vergadering betreffen de de regeling en beperking der bewapening en inlichtingen over de strijdkrachten der Vereenigde Naties in practijk te brengen, zoo spoedig mogelijk het rapport van de commissie betreffende de atoomenergie in behandeling te nemen en de noodige maatregelen te treffen cm het werk van deze commissie te vergemakkelijken, uit leden van den raad een com missie samen te stellen, d'e bin nen drie maanden voorstellen moet indienen voor de algemeene regeling en beperking der bewa- pe i'ng en strijdkrachten, welke commissie echter geen jurisdictie zal hebben in zaken, die tot de competentie van de commissie voor de atoomenergie behooren (dit deel van de resolutie achtte de Sowjet-Unie onaanvaardbaar), de militaire stal commissie te ver zoeken zoo spoedig mogelijk haar aanbevelingen inzake de gewa pende strijdkrachten, die de Ver eenigde Naties ter beschikking van den Veiligheidsraad zullen stellen, aan den Raad voor te leggen. De Sowjet-afgevaardigde, Gro- myko, verklaarde, dat hg voor nemens was Vrijdag een verkla ring af te leggen. De vergade ring werd hierop verdaagd. van ernstige en mirder ernstige Fjn]flsifl fl* rfp Snvipf-IInip oorlogsmisdaden beschuldigde Ja- riUidBU en oe OOVjei-Unie panners zijn opgesloten. Bij die I gelegenheid heeft men hem meer dan 100 den gevangenen ont nomen zelfmoord'ngrediënten w.o. glas, puntige spijkers, touw van papier "en cyanide, getoond Nie mand had echter pogingen tot (zelfmoord gedaan. De meeste ge vangenen lazen of sliepen. E>e generaals To'o en Itagaki, voor malig bevelhebber van het Japan- sche leger in Noord-China. waren énkele contrabande. Kapitein Gray werd ijverig aan het schrijven. De uitdeelen va.. echter gewaarschuwd,' dat het klappen zou op de jnnercen van rubber, suiker en grootste weerstand stuiten. kina tot inbeslagname zou leiden. Momenteel neemt het schip lading Het N.V.V.-testuur doet een dringend beroep op de Nederland sche regeering en volksvertegen woordiging en op de regeering van de republiek Indonesia, om voor de reactfonnairé" agitatie Juho Paslkivi, president van Finland, heeft te Helsingiors op een bijeenkomst van het Finsch- Sowjet-Russisch genootschap ver klaard, dat Finland den strijd zai opnemen tegen elke mogendheid, die <-ou trachten via Finsch grondgebied de Sowjet-Unie aan te vallen. Volgens Pasikivi is een deel van de Finsche bevol king bang voor de Sowjet-Unie. Hij gaf echter als zijn persoon lijke meening to kennen, dat de Sowjet-leiders, in het bijzonder Generalissimus Stalin, in geen op zicht vijandelijke gevoelens jegens Finland koesteren. hier en voor het extremistische drijven ginds geen duimbreed te wrjken en alles in het werk te voormalige vice-minister van ma rine. Takazoemi Oka. speelde een spelletje pat'ence, aldus Reuter's correspondent, in te Cheribon. Het is echter niet bekend, waaruit de lading zal bestaan. 1 van Economische Zaken, ulv Ga- De Plaafsvervanqers over Daifcchknd. ni, heeft de kwestie besproken d met' den Amerikaanschen consul- j generaal, Walter A. Foote. Tevens is bekend, dat Sjahrir bij zijn binnen land het schip bezocht en gespro ken heeft met den kapitein. stellen, om tot een snede, vreed- ]aatste bezoek aan het zame en definitieve oplossing van het conflict in Indonesië te ge raken, opdat aan de schermutse lingen, die helaas ook menschen- levens kosten, ten spoed'gste een einde komt, het bevel „staakt het vuren" kan worden gegeven en met de demobilisatie van onze troepen in Indonesië kan worden begonnen". Argentinië terwijl voor de Neder- komst van Linggadjati en de landsche industrie Argentinië kan worden beschouwd als een der grootste toekomstige afnemers. Het is dus van groot belang voor Nederland om met Argentinië tot een geregeld economisch ver keer te komen." Steeds nieuwe ontdekkingen- De tot de Zuidpool-expeditie van Byrd behoorende vliegtuigen ondernemen op het oogenblik ver kenningsvluchten boven en nemen luchtfoto's van de ten Westen van het schiereiland Palmer .ge legen eilanden Alexandre an Charcot, die nog niet geëxploreerd zjjn. De expeditie heeft twee baaien ten Westen van de Adelie- kust ontdekt. De baaien strekken zich over een afstand van 300 kilometer langs deze kust uit en reiken een 100 kilometer het land In. Zij zijn omzoomd door ijsrit- sen en van de open zee geschei den door de dikste ijsbarrières, die men ooit aan de Zuidpool heeft ontmoet. Volgens de eerste gegevens schijnt het. dat schepen in den corner deze baaien kunnen bevaren, waardoor men toegang zou kunnen krijgen tot het Adelie- plateau van 2 000 meter hoogte, dat zich blijkbaar naar de Zuid pool toe uitstrekt. daarbij aan de Indonesische dele gatie gestelde eischen nu weer voordoen, wil noch kan het NV' V.-bestuur een oordeel vellen. Maar het wil in de huidige cri- tieke situatie, uit naam van de overgroote meerderheid der Ne derlandsche arbeidersbevolking, opnieuw een dringende waarschu wing laten hooren. Geen enkele prestige-over- weging, geen enkel nieenings- versehil kan belangrijk ge noeg zijn om de in Lingga djati voorloopig bereikte overeenstemming thans nog te doen mislukken, laat staan de toepassing van geweld te Maria Pasquinelli, de 33-jarige Italiaansche, die er van wordt beschuld'gd den Britschen briga de-generaal R. W. de Winton te hebben doodgeschoten, zal, naar van bevoegde zi'de wordt verno men, door een Britschen raad worden berecht. De Verklaring van den Italiaan- schen Premier, De Gasperi, waar in hij Italië's verantwoordelijkheid scheepvaart- Beperkt toeristenverkeer goedgekeurd Paspoorten voor plezierreizen naar het Europeesch continent, de Britsche eilanden en Ierland zullen worden verstrekt indien de aanvragers kunnen bewijzen dat zij passage hebben voor de terug re's en tevoren voorzieningen hebben getroffen voor voeding en huisvesting in het buitenland. Het departement van Buiten landsche Zaken verklaarde dat krijgs- tot deze procedure was besloten na een jaar van bestudeering van deze aangelegenheid in samen werking met de trans-atlantische en luchtvaartmaat- de misdaad van de hand schappijen, reisagentschappen en wijst, is door Engeland uitgelegd als zou de zaak niet door een Italiaansche rechtbank worden 'behapdeld. diverse regeeringsbureaux Opmerkende dat het buizen in 1947 van Amerikaansche staats burgers naar Europa als touris- Wanneer do Japanner? Volgens het te Djcgja verschij nende republikeinsche blad ,,Ke- daulatan Rakjat" hebben twee Duitschers, Johann Jordann en W. K G. Mowes naturalisatie aangevraagd als republikeinsch burger. De naturalisatie van Jordann is reeds toegestaan. Hij is thans leeraar aan de republi keinsche politieschool te Mage- lang en beeft een Indonesischen naam aangenomen. De naturalisatie van Mowes is nog in behandeling. Deze is werk zaam als administrateur op een koffie-onderneming. Meer dan 75 procent van d®n tarweuitzaai verwoest. Uit de rapporten, die bij het Belgische Ministerie van Land bouw* binnenkomen blijkt, dat door de vorst groote schade is aangericht aan den tarweuitzaai. Hoewel de tot dusver verstrekte cijfers slechts een voorloopig ka rakter dragen, kan reeds worden medegedeeld, dat de verwoesting van den tarweuitzaai in België op 75 procent kan worden geraamd. In sommige streken is dit percen tage zelfs 90 procent Tot nu toe werd in België 129.000 ha land met tarwe bezaaid. Op grond van de binnengekomen rapporten heeft het Ministerie van Land bouw berekend, dat de bezaaiing van opnieuw 85 000 ha een drin gende rioodzaak is. Voor dezen nieuwen uitzaai is 17.000 ton zaai goed noodig. De aanschaffing van dit nieuwe zaaigoed vormt thans een groot probleem in België. De Belgische economische missies in het bui tenland zijn gewaarschuwd, ter wijl naar de Vereenigde Staten telegrammen zijn gezonden, waar in wordt aangedrongen op het zenden van genoemde hoeveelheid zaaigoed in mindering van de aan België toegekende tarwevoor- raden. Naar het Belgische Ministerie van Landbouw verder nog mede deelt, zal, indien de koude nog mocht voortduren, neg slechts een uitzaai met zomertarwe mcgelijk zjjn. Ingevolge ter zake genomen beslissing is het Grieksche kabi net van vier en twintig leden tot vijftien teruggebracht. Minister- President blijft Demetrios Maxi- mos. Tsaldaris is vice-President en Minister van Buitenlandsche Zaken. Sophocles Venizelos be heert de portefeuille van nationale economie, vloot en koopvaardij. Papeandroe is Minister van Bin- nenlandsche Zaken. De Fransche socialistische partij heeft in een communiqué verklaard, dat zij de nieuwe Spaansche republikeinsche regee ring in ballingschap zal steunen in haar strijd tegen het regiem van Franco. Het communiqué werd Donderdagavond gepubli ceerd, toen leden van de nieuwe Spaansche republikeinsche regee ring te Parijs bijeenkwamen om de tekst van de Ministerieele ver klaring, opgesteld door hun nieu wen socialistischen Minister-Pre sident Llopis, te bestudeeren. De Britsche onafhankelijke Labourpartij heeft Fransche, Duitsche, Nederlandsche, Italiaan sche, Spaansche, Grieksche socia listen uitgenoodigd 'n conferentie voor vereenigde socialistische sta ten van Europa, die 21 en 22 Fe bruari te Londen zal worden ge houden, bij te wonen Naar de secretaris/ van de onafhankelijke Labourpartij me dedeelde, zullen Britsche socialis ten van vakvereenigingen, coöpe ratieve bewegingen, de „Fabina Society" en mcgelijk ook de Labourpartij tezamen met de on afhankelijke Labourpartij en de Europeesehe socialisten t een schema opstellen tot bevordering van een conceptie voor een ver- eenigd socialistisch Europa. De Linotype drukkers en zetters van alle Parijsche bladen hebben op den vastgestelden tijd vijf uur het werk neerge- worden pogingen gedaan om een .algeheels .staking te voorkomen, zoodat een beslissing Kunnen zijn. Graaf Reventlow, Deensch ge zant te Londen, heeft Donderdag middag tijdens de bijeenkomst van de plaatsvervangers voor Duitschiand een toelicbting ge geven op het memorandum, dat de vorige week do-or de Deensche regeering werd ingediend. Revent low stelde o.m. voor de Duitsche economie te herstellen en bevre digende sociale en economische levensvoorwaarden voor het Duit sche volk tc scheppen. Daar dit ook in het belang van alle na buurlanden van Duitschiand is. Nadat de Deensche afgevaar digden zich verwijderd hadden begon een lange bespreking over (le vraag, wat in het Sovjet- Rus sische memorandum over de pro cedure bij het opstellen van het vredesverdrag met Duitschiand wordt bedoeld met de termen „direct belanghebbende mogend heden" en in welke mate elke partij door de vier groote mo gendheden zal worden gehoord Goesef (Sovjet-Un.e) "zette uiteen, dat kwesties van „speciaal oelarg niet alleen door de vie? groote mogendheden, maar ook door de belanghebbende Geallieer t de mogendheden kunnen worden j te berde gebracht, hetgeen niet geldt voor kwesties van „direct belang". Volgens Goesef zouden som mige van de in de memoranda van België, Nederland, Grieken- 1 land en Noorwegen vervatte kwesties wel van „speciaal belang" Op de vraag van schijnt de volgende definitie te kunnen worden opgesteld: „In dien een land belang heeft bij een vraagstuk, dat dit land alleen aangaat, heeft het er „direct belang" bij. Van „speciaal belang" of kortweg van „belang" spreekt men alleen, wanneer het een vraagstuk betreft, dat alleen aan gaat, die belang hebben bij de oplossing van het Duitsche vraag stuk. Verder werd op deze vergade ring onderscheid gemaakt tus- schen die landen, die door Duit schiand bezet zijn geweest (de Sovjet-Unie kent in haar voor stellen aan deze ianden een „voor- rangsbelang" toe) en andere Ge allieerden, zooals de Britsche In de Fransche stad Mont- beliard, nabij de Zwitsersche grens had een plechtigheid plaats, tij dens welke generaal MacCormick, als vertegenwoord ger van den opperbevelhebber der Amerikaan sche troepen in Europa, generaal Clay, hulde heeft gebracht aan de moedige en vaderlandslievende houding van de Fransche geeste lijkheid, tijdens de Duitsche bezet ting, waarbij hij haar de „medal of freedom" met bronzen palm uitreikt.* De stad Montbeliard diende tij dens de bezetting als doorlaat post van allen, die door de Gesta po gezocht werden. Van 1940 af werden Fransche en Poolsche sol daten in de pastorie verborgen en de geestelijken zorgden er voor dat zij de grens konden overschrij den. Ontsnapte krijgsgevangenen en boven Frankrijk neergeschoten geallieerde vliegers werden in kerkelijke inrichtingen onderge bracht via de pastorie naar veili ge oorden te worden overge bracht. Meer dan 300 Belgen, Ne derlanders, Engelschen en Ame rikanen ontvingen hulp. Verscheidene politieke perso nen en diplomaten waaronder de Belgische Minister Bromans, en de beide zoons van den Franschen ambassadeur Leon Noel, waren de gasten van de geestelijken van Montbeliard, die het hun mogelijk maakten over de grens te komen. Een der geestelijken de eerw. heer Schwander. die voor het vervoer der vluchtelingen zorgde, werd in Juli 1943 door de Gestapo gear resteerd. Hij stierf tijdens zijn overbrenging naai; Buchenwald in den wagon. In de pastorie huisde ook een clandestiene generale staf, geleid door den geestelijke Schwelb. Het was de centrale verbindine van den inlichtingendienst van Fran- che-Comte. Met hen, die weigerden in Duit- schen arbeidsdienst te gaan werd een maquis gevormd en meer dan 500 mannen namen aan het ver zet deel. De pastorie van Mont beliard werd het centrum van de sabotage en beschikte over een radiozender die met de geallieerde dominions, die volgens de Sovjet- voorstellen in mindere mate ge-posten verbinding ^had raadpleegd zullen worden. Vrij- In de stad hielden de geestelij- dagmiddag zou de vergadering k©n een inzameling, teneinde de worden voortgezet. dienaangaande later op den avond verwacht wordt. den Franschen afgevaardigde, hoe België, om een concreet voor beeld te nemen, de kwestie van de Uitslag onderzoek. Het internationaal bureau van onderzoek inzake onderwijsaan- gelegenheden heeft Donderdag in een te Genève gepubliceerd rap port den uitslag gegeven van een in 1946 ingesteld onderzoek Uit de van 45 landen ontvan gen antwoorden op een vragen lijst blijkt, dat in 40 landen geen onderscheid wordt gemaakt tus- ochen de gehuwde en ongehuwde vrouw, waar het het recht tot het geven van onderwijs betreft. Tot deze landen behooren ondei maquis van levensmiddelen te kunnen voorzien. Vijf keer werd de pastorie door de Duitschers onderzocht. Twee geestelijken, de kapelaans Kammerer en Fes- selt werden resp. naar Buchen wald ei\ Dachau gedeporteerd. Tweemaal zette men den Deken gevangen. Verscheidene geeste- "ijken, die gevangen genomen wa ren. danken hun vrijheid aan de komst der geallieerde troepen. Het "Amerikaansche opperbevel heeft thans op deze wijze het moedig gedrag van de geestelijk heid van Montbeliard geëerd. Naar uit gezaghebbende bron bre ieen te Warschau wordt vernomen zal - Arthur Bliso Lane, de Amerikaan-a.ntwMrdde ^esefi AÜ een kwes- «ïphe nmhassadeur in Polen die 24 I t e van -direct telang' op grond sche ambassadeur in o-oien, cue zi do besprekingen van heden Februari naar Washington ver trekt om te bsraads'lagen, over de toekomstige Amerikaansche politiek ten aanzien van Polen, niet naar Polen terugkeeren. Marshall, de Amerikaansche Minister van Buitenlandsche Za ken, had verleden week Vrijdag meegedeeld, dat Lane naar Was hington zou komen, opdat het Ministerie van Buitenlandsche Zaken de gegevens over de jong ste ontwikkelingen uit de eerste hand zou krijgen. Van Grieksche militaire zijde wordt medegedeeld, dat 250 man Naar de heer Haulot, commis saris-generaal van de Belgische Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer, die dezer dagen van een rei3 naar Scand'navië is terugge keerd, verklaarde, zal dit jaar aan Scandinavische touristen, d:e I een bezoek brengen aan België, tegen vastgestelden prijs een z.g. toeristenboqkje worden verstrekt, dat recht zal geven op gratis ge- uerilla-troepen een gevangenis bruik van de spoorwegen in Bel- andere België, Frankrijk, Enge- grens tusschen Duitschiand 'and- de V. S. en de Sowjet-Unie Vier landen staan de aanstelling van gehuwde vrouwen als leer kracht niet toe. Het zijn Austra lië, Eire, Nederland en Zuid- Afrika. In Zwitserland is het in 11 kantons toegestaan, in 14 ver boden Sinds 1932, het jaar, waar in de vorige enquête door dit bureau werd ingesteld, heeft een land de toestemming verleend (Egypte) en. hebben twee landen de toestemming ingetrokken (Eire en Nederland), en de Zwitsersche kanton Tessino. te Sparta zijn binnengedrongen en een onbekend aantal politieke ge vangenen bevrijd hebben. Het 3133 ton metende Ame rikaansche schip „North Sea" met een bemanning Van 60 koppen en 85 passagiers is ter hoogte van de kust van Britsch Columbia d)i een klip geloopen. Er is geseind, dat water naar binnen stroomt. In den Amerikaanschen staat Georgia is een legervliegtuig neergestort, tengevolge waarvan zeven personen om het leven kwa men. gië en o.a. ook kostelooze toegang zal verschaffen tot de grotten en musea. Naar de heer Haulot verwacht te, zullen de Jaarbeurs en het wereldfestival voor film en schocne kunsten, d't jaar een groot aantal Scand'navische kun stenaars naar België lokken. Tenslotte decide hij nog mede, dat te Stockholm, waar men zoo juist is overgegaan tot de ooen ng van een oTcieel Beig'sch bureau voor tourisme, een accoord wordt voorbereid ter bevordering" van het tour stenverkeer tusschen Zweden en België. De beide gevangenissen te Pon- tianak zijn thans overvol. In de eene met een normale capaciteit van 185 personen, zitten thans 450 gevangenen: in de andere, een krankzinnigengesticht, dat als noodgevangenis is ingericht en normaal 80 personen zou kunnen - tergen, zitten er 240. Onder deze I gevangenen zijn er een'gen hon derden met voorarrest. De overi gen zijn Jaoansche oorlogsmisda digers, onder wie vice-admiraal Kamade. die verantwoordelijk wordt gesteld voor de execut e van duizenden personen in West- j Borneo en die dezer dagen zal te- 1 recht staan. Vindingrijke journalisten. De staking onder het admini stratieve personeel van de Parq- sche kranten heeft de journalisten er toe gebracht op allerlei ma nieren hun nieuws op de redactie tafel te brengen, waarbij zij zich niet ontzagen een levendige smok- kelactiviteit te ontplooien, toen de stakers posten voor de kran- tenbureaux hadden uitgezet. De centra van bet verzamelen van het nieuws werden café's, aie telefonisch te bereiken waren en van daar werd de avontuurlijke gang naar het redactiebreau on dernomen. Intusschen heeft het bestuur van het Parijsche journalistenver- bond Woensdagavond een „dag order" uitgevaardigd, waarbij den leden werd bevolen geen functies van het stakende perso neel over te nemen. iDe Fransche regeering, die de eischen van het personeel der kranten om hoogere salarissen hee.t afgeslagen hield zich Woensdagavond bezig met een dreigende staking van alle regee ring sambtena" n in Parijs, die ook salarisverhooging eischen. Volgens de nationalistische „Bombay Chronicle" heeft de congrespartij Lord Wavell, den onderkoning, medegedeeld, dat, indien de Britsche regeering het Voor-Indische constitutionele vraagstuk op de lange baan blijft schuiven, het congres „uit de regeering zal treden en nogmaals een grootscheepsche actie zal voeren".

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1