Nog weinig nieuws uit Baarn Kardinaal Von Preysing over den toestand in Berlijn TRIBUNAAL Vragen aan den Minister FRANSCHE EMIGRATIE Groot aantal inschrijvingen voorjlranjesterrit Een onderhoud met Dr. De Groot Kinderbijslag en con- sumentencrediet Sommigen werpen de schuld op de nazi's Cir Basil Brooks over Nederland TE TERNEUZEN Vrijheid was van korten duur TRIBUNAAL TE GOES Het Britsche kabinet en Palestina Honderd man Rijkspolitie van het district Amsterdam zullen de Baarnsche politie op den dag van den Oranjesterrit komen ver sterken. Het aantal inschrijvin gen voor dezen tocht heeft inmid dels de 10.000 reeds ver over schreden en nog steeds komen aanmeldingen binnen. Tot op het laatst blijit de deelneming open. Het weer blijft natuurlek de groote factor en geizien dg weers voorspelling van het K.N.M.Ï. ziet het er voorloopig neg niet naar uit, dat het warm water gaat regenen. Zooals de zaken op het oogenblik staan, mag verwacht worden, dat naar Baarn zullen komen: zeven honderd auto's, waaronder veel autobussen, twee duizend, motoren, zes honderd fietsers en twee duizend personen per trein. Verder zullen velen den tocht te -voet ondernemen. De wandelspórtvereeniging „De Ha zewind" uit Nijmegen wil met honderd man van Nijmegen naar Baam stappen, terwrjl acht man van de Leidsche wandelspórtver eeniging hetzelfde vanuit Leiden hopen te doen. Deze laatste zul len zich in Bilthoven bij hun overige ckibgenooten voegeh, die het beter achten het grootste deel van den tocht per bus af te leg gen. Een Zwolsche groep deel nemers schreef dezer dagen: „Weer of geen weer, we komen". De eerlijkheid gebiedt echter op te merken, dat deze Zwollenaren een touringcar „het voetenwerk" laten doen. Baarn cn Soestdijk zijn het eens. De feliGitatieregfsters zullen gereed liggen in het gemeentehuis te Baarn en in het St. Nicolaas- gebouw. Waarschijnlijk zal om legging van het verkeer niet noo- dig bnjken, doch mocht het rij- verkeer via Baarn toch groote stagnatie ondervinden, dan zal het via Hilversum-Utrecht en AmersfoortUtrecht worden om gelegd. De grens van de gemeenten Baam en Soest loopt door het Prinselijk Domein. Het Paleis Soestdijk ligt dichter bij de ge meente Soest dan hij Baarn. Het Paleis heeft zelfs een vleugel, die de Soesteryieugel wordt genoemd. En toch, toch ligt het Paleis Soestdijk in de gemeente Baarn. Was dit reeds immer een doorn in het oog van de Soestenaren, de maat liep bjj hen over, toen in 193S bij de geboorte van Prinses Beatrix op de grens van de ge meenten spandoeken werden op gehangen met het opschrift: „In Baarn is een Prints geboren". Was de Prinses wel in Baarn ge borenDe gemoederen liepen warm en in Soest voelde men zich zwaar achteruitgezet. De jaren die achte# ons liggen, hebben de saamhoorigheid tusschen beide gemeenten echter ten goede be ïnvloed en op het oogenblik is er tusscken Baarn en Soest een hechte samenwerking. Het comité, dat de feestelijk heden organiseert, heeft den mam gekregen „Comité Oranje- tocht Baarn-Soest". -En om het blijde nieuws uit te roepen, zijn tot herauten gekozen zeven inwo ners van Baam en acht Soeste naren. De eerst® foto's van de Komnklyke baby. Wanneer de duizenden van uit het geheele land, die deelnemen aan de Oranjetocht Baam-Soest, in Baam of Soest de felicitatie- registers zullen hebben geteekend, wacht hen, als herinnering aan deze blijde gebeurtenis, een bij zonder aardige verrassing. Alle deelnemers zullen n.l. een door H.H.K.K.H.H. Prinses Julia na en Prins Bernhard geteekende foto van de kleine baby ontvan gen, een foto, gemaakt kort na de geboorte door Z K.H. Prins Bernhard, die het voornemen i heeft, zo spoedig als het moge lijk is, een serie foto's van het Prinsje of het Prinsesje te maken en enkele hiervoor voor publica tie vrij te geven. Want niét al leen de deelnemers aan deze Oranjetocht zullen spoedig zien hoe de baby er uit ziet, het ge heele Nederlandsche volk zal wel dra in de dagbladen en tijdschrif ten en zelfs in de boekwinkels foto's kunnen zien en koopen van ons nieuwe Prinsje of Prinsesje. Behalve de foto, welke het Oran je-comité Baarn-Soest krijgt, zul len n.l. 1 of meer negatieven uit deze serie ter beschikking worden gesteld aan de Nederlandsche vereeniging van fotojournalisten, die op haar beurt, in samenwer king met den Regeeringsvoorlich- ^ngsdienst en met de verschillen de Nederlandsche fotopershureaux er voor zal zorg dragen, dat iedere Nederlandsche krant gelijktijdig in het bezit zal zijn van deze U'tgebreide voorzorgsmaatrege len zijn getroffen om er voor te zorgen, dat deze publicatie gelijk tijdig zal geschieden en ook de foto's in het buitenland niet eer der zullen worden gepubliceerd; De opbrengst van de foto's en de briefkaarten zal worden gestort in een fonds en dit fonds zal ter beschikking worden gesteld vau H.K H. Prinses Juliana, die de gelden zal bestemmen voor een goed doel. i Inmiddels komen wij iederen dag nader tot de groote gebeur tenis, waarop wij alien in blijde hoop wachten. Het is echter onmogelijk te zeggen, dat het spoedig zal gebeuren. Het ligt in de bedoeling van Dr. J. de Groot, behandelend geneesheer van H K.H. Prinses Juliana, tevoren zijn intrek in het Paleis te nemen. Op dit oogenblik woont Dr. De Groot echter nog in het Astoria- chalet en de wachtende journalis ten trekken daaruit de conclusie, dat de heuglijke gebeurtenis nog niet direct zal plaats vinden. Generaal Joseph P. Mc. Nar- ney. de Amerikaansche comman dant in Duitschland, heeft zijn goedkeuring gehftcht aan 'n rege ling tusschen de Belgische regee ring en de internationale vlucfite- lingencommissie, volgens welke 20.000 verplaatste personen en hun gezinnen zich in België zul len vestigen. Betrokkenen zullen in hoofdzaak in de mijnen worden tewerkgesteld. Het feit, dat Dr. J. de Grootj behandelend geneesheer van H. K. H. Prinses Juliana, reeds op 31 Januari j.l. zijn intrek nam in het Astoria Chalet te Baam en het communiqué betreffende den te rugkeer van Z. K. H. Prins Berfi- hard, na zijn reis naar Zweden, heeft bij velen de mcening doen postvatten, dat de blijde gebeur tenis in de eerste week var^ Februari zou vallen. In verband hiermede heeft de redactie van het A. N. P. te Baarn zich tot Dr. De Groot gewend, die verwees naar de mededeeling gedaan door H. K. H. Prinses Juliana in verhand met de actie voor het inzamelen van babykleer tjes, waarin de datum van half Februri is genoemd. Dr. De Groot refereerde voorts aan het onder houd, dat hij vóór zijn vertrek naar Baarn had met een A. N. P.- verslaggever, en zeide hieraan niets te hebben toe te voegen. Aangezien bij de tijdelijke ver hooging van den kinerbijslag in zekeren zin hetzelfde doel voor oc.gen heeft gestaan als bij de totstandkoming van de wet op het consumentencrediet, n.l de bestaande spanning tusschen loo- nen en prijzen te verminderen, hebben de Minister van Financiën en van Sociale Zaken, overeen komstig het advies van den cen- tralen raad voor het consumen tencrediet, besloten dat bedoelde verhooging niet in aanmerking gebracht zal behoeven te worden bij de bepaling van de financieeie draagkracht van lien die een con sumentencrediet namen. De tij delijke verhooging van den kin derbijslag zal derhalve geen wij ziging van het verplichting tot afbetaling van het consumenten crediet tot gevolg hebben. nf nrviiT/inr/to /trvlztn». «nnnvnl/nn in tn XX*» *1 n -.Ui Woensdagmiddag arriveerde met een Skymaster van de American Overseas Airlines, die uit Berlijn kwam, de 66-jarige Kardinaal Konrad von Preysing,, Bisschop van Berlijn, op Schiphol. De Kar dinaal, die zich met zijn secreta ris, den heer Schwerdtfeger, op doorreis naar Amerika bevond* waar hij een zestal weken de gast zal zijn van den Aartsbisschop van St. Cincinnati in Ohio, stond in het restaurant op het vliegveld enkele journalisten te woord, die den door zijn verzet tegen de Nazi's zoo hekend geworden Gees telijke o.m. vroegen hoé de Duit- sche Katholieken op het oogen blik tegenover het communisme staan. Glimlachend verzocht Zijne Eminentie echter zich hierover niet te behoeven uit te laten. Velen in hun bed dood gevroren. Wel deelde hij bijzonderheden mede over den thans in de Deut sche hoofdstad heersehenden ko len- en voedselnood, dien hij als catastrophaal schilderde. Naar hij zeide, had hij kortgeleden een De premier van Noord-Ierland, Sir Basil Brooks, heeft in het parlement verklaard, dat hij diep onder den indruk was van het prachtige werk, dat door de Ne derlanders wordt verricht om ge ïnundeerd land terug te winnen, de industrie weer op gang te brengen en hun economie te her stellen. Hij dankte het Neder landsche volk voor de betuigingen van achting en vriendschap jegens het volk van Ulster. Tevoren had een lid van de op positie onder protestgeroep be weerd, dat de premier voor zijn bezoek openbare gelden had ge bruikt. De premier verklaarde onder toejuichingen, dat hij de reis uit eigen zak had betaald. Zitting van Donderdag 13 Febr. Vergeetachtig. René van Heese, 29 jaar, land arbeider te Hontenisse, thans kamp Rilland, stond terecht ter zake dat hij zich als lid heeft aan gesloten bij de N.S.B., de W.A. en de Landwacht Nederland. Boven dien colporte^-de hij met de „Zeeuwsche Stroom" en ging hij bij den burgemeester vertellen, dat sommigen dit blad op stTaat wierpen. Ook heeft besch. zich bij het palen planten verdienstelijk gemaakt, waarbij hij de arbeiders aanzette tot harder werken, on der bedreiging met de Feldgen- darmerie, deportatie naar Duitsch land of bunkerstraf. Van Heese zegt in 1940 door de slechte sociale toestanden en dito arbeidsvoorwaarden bij de N.S.B. te zijn gegaan. Bij de W.A. en de Landwacht is hij „automo- tisch" gekomen. Hij wist niet, door dit allee den vijand van dienst te zijn; eerst in het kamp is hij tot deze. ontdekking geko men. 'Nadat nog gebleken is, dat be- sehuldagde bijzonder vergeetach tig is wat de Voorzitter ech ter zoo maar niet aanneemt is het woord aan den verdediger, Mr. Van Son, die meende dat een deel der beschuldigingen vervallen zal moeten worden verklaard. Pleiter bracht verzachtende omstandig heden naar voren en verzocht uiterste clementie. Niet zoo? Vervolgens stond terecht de 39- jarige Elisabefti de VoogtFaas te Oostburg, die werd beschuldigd Tienduizenden jonge boeren zit ten in Nederland te wachten op een eigen bedrijf en dat terwijl de landbouwgronden reeds meer dani wenschelijk versnipperd zijn. Voor velen is dan ook het uit zicht vrg hopeloos! En hoewel het uiterst gewenseht zou zijn, deze tienduizenden binnenlands productieve en aanvaardbare ar beid te verschaffen, voor allen zal dit wel niet mogelijk zijn. Meerderen richten dan ook hun blikken naai' het buitenland, voor al ook de boerenzoons. Em%ratie, waarheen dan ook, blijft echter een riskante zaak. welke zeer de gelijk dient te worden voorbereid. Vele zoogenaamde wilde emigran ten vertrokken vol moed. doch hielden in den vreemde slechts met moeite stand, of mislukten volkomen. Daar is niemand hij gebaat en elke emigratie zal dan opk zoo verantwoord mogelijk moeten plaats vinden. Een juiste voorlichting, naast kennis van de vieemde taal en kennis van de vreemde gronden en landbouw methoden zijn in dit verband eer ste voorwaarden. Tot het geven van deze voorlichting worden op de Volkshoogeschool regelmatig korte voorbereidende emigratie cursussen gehouden, welke bedoeld zijn om de eventueele belangstel lenden inlichtingen te verstrek ken en hun met raad en daad bij te staan, terwijl zij tevens de ge- legenheid bieden een verantwoor- 1 de selectie toe te passen onder de cursisten. Zij, die geschikt wor den geacht voor emigratie naar Frankrijk 'kunnen daarna deelne men aan de 3-maandsche cursus •p het emigranten-centrum Cha teau de Meridon te Chevreuze na bij Parijs, waar hen kennis van de Fransche taal. -landbouw en -bodem wordt bijgebracht en het welk voor de in Frankrijk reeds aanwezige emigranten steeds een tehuis en steunpunt bjj eventueele moeilijkheden bedoeld te zijn. Indien men dus plannen mocht hebben naar Frankrijk te emi- greeren, wendt men zich spoedig tot de Volkshoogeschool „Allards- oocr" te Bakkeveen, welke nadere inlichtingen verstrekt. De eerst volgende voorbereidende cursus vindt plaats van 315 Maart a.s. Spoedige aanmelding is zeer ge wenseht, daar men voor de eerste daaropvolgende cursus tot Sep tember zal moeten wachten. Ex-N.S.Ïï.-burgenieester ontsnapt en gepakt. In het dorpje Middelstum (Gr.) werd in de bezetting een burge meester aangesteld, Jan de Graaf, een koopman te De Berm ster, die was klaargestoomd op de bekende „burgemeester-cursus". De G. was een felle N.S B-er. Hij werd spoedig de schrik van het dorpje. In de Landwacht vond hij een gewillig werktuig. Na de bevrijding werd hij opge sloten in het interneerirgskamp „De Slikker" te Pietersburen (Gr.)., waar hij werd bewaakt door 'de Gebroeders Schollema. Een van de broers werd na eeni- gen tijd adspirant agent van po litie te 's-Gravenhage. Enkele weken geleden hoorde hij van zijn broer, dat de voormalige burge meester van Middelstun kans had gezien te ontsnappen. Wie schetst zijn verbazing,' toen hij dezer da gen De G. op den Rijswijksche- weg te 's-Gravenhage zag loopen. De G. is thans weer naar „De Slikker" overgebracht. van omgang met Duitsche militai ren, werkzaam te zijn geweest voor de Duitsche weermacht, haar man te hebben bedreigd met „laten insperren" en nadat deze door de Feldgendarmerie was ge arresteerd, aan deze laatste te verklaren, dat haar man „En- gelsch gezind" was. Besch. ontkent de feiten, be halve het werkzaam te zijn ge weest voor de Duitsche weer macht. Wat betreft het aanbrengen van haar man, waardoor deze werd gearresteerd, daaromtrent heeft zij wel vermoedens doch geen zekerheid. In ieder geval zou besch. daaraan niet debet zijn. Ook de echtgenoot ontkent per- thrent door zijn vrouw te zijn be dreigd. Wel blijkt dat het ge zin van besch. het niet altijd even gemakkelijk heeft gehad. De verdediger, Mr. Tichelman, achtte een deel der ten laste leg ging niet bewezen en meende ove rigens, dat voor interneering of verbeurdverklaring geen redenen meer bestonden. Door de ondergrondsehe? Tenslotte stond nog terecht de 28-iarige Leonardus de Bot, los arbeider te Hulst, beschuldigd van lidmaatschap N.S.B. en W.A. en hulpverieening aan den vijand, door werkzaam te zijn geweest in Duitschland en ten behoeve van de Duitsche weermacht in Nederland. De Bot ontkent lid van de N.S.B. te zijn geweest, wel heeft hb' een formulier onderteekend, doch thans verklaart hij niet» ge weten te hebben wat hij ondertee- kende. Hri zou dit echter gedaan hebben om werk te kunnen krij gen en later, toen hjj tot de ont dekking kwam in welk gezelschap hij verzeild was geraakt, te heb ben bedankt. Besch. beging echter de blun der, zich tot N.S.B.-ers te wenden om werk te krijgen, al wil hij het nu doen voorkomen, alsof „men" in 1940 nog niet wist, wat de N.SJB. was. Ook, heeft hij niet vrijwillig in Duitschland gewerkt en de „on- dergrondsche" in Hulst zou er voor gezorgd hebben, dat Leonar dus voor de Weermacht kon gaan werken!! Wat het Tribunaal zoo maar niet zonder meer scheen te ge- looven. Uitspraak in alle zaken 27 Februari a.s. dokter gesproken, die in één nacht tot zevenmaal toe voor dringende gevallen naar patiënten trok, die hij allen doodgevroren in hun bed den aantrof. „Er zijn door de Si berische koude in Berlijn zeker reeds meer dan 100 menschen in hun bed doodgevroren," zoo deel de hij mede. „Hoofdzakelijk is dit te wijten aan volslagen kolenge- brek. Vèruit de meeste families bezitten in het geheel geen brand stoffen meer. Langen tijd hebben zij zich trachten te behelpen met hout, maar ook daarvan is de voorraaad thans uitgeput. Voor de meesten is het in Berlijn niet meer te krijgen. Met dezen lang- durigen winter behoeft dat wei nig verwondering te wekken." Naast het gebrek aan brand stoffen doet, naar de Kardinaal opmerkte, natuurlijk ook de af wezigheid van beschermende rui ten in de woningen zich hevig gelden Niet alleen zijn vele wo ningen onverwarmd, maar door de meeste giert zelfs *de Oosten wind naar binnen. - Berlijners hebben weinig weerstand. Tenslotte hebben de Berlijners nog weinig weerstand ook, omdat zij ondervoed geraken, zoo zij dit al niet zijn. Op de vraag, wien de Berlijners voor dezen nood de schuld geven, antwoordde de Kardinaal ontwjj- kend. De een werpt het op de j Amerikanen en de Engelschen, de ander op de Russen en sommige anderen misschien op de Nazi's, „Maar over het aalgemeen," zoo voegde hij er aan toe, „kan het ze niet schelen, wie de schuld er van is, indien de toestand maar verbetert. Dat is het eenige, wat i hen nog belang inboezemt." Over het bezoek aan de natuur- lijk ook. onverwarmde kerken, is j Kardinaal Von Preysing zeer te- vreden. „Zelfs in den Nazi-tijd", zoo zeide hfl, „zijn de werkelijk trouwe aanhangers van ons geloof regelmatig ter kerke gegaan." Ook d*e kerkgebouwen hebben I onder de oorlogshandelingen em- i stig geleden. Naar hij meende, wa- t ren in Berlijn alleen ongeveer 20 zijner kerken volkomen verwoest. De Kardinaal is uitgenoodigd naar Amerika te komen, waar bij de Amerikaansche Bisschoppen i hoopt te kunnen danken voor de hulp, die zij den Duitschers en den Duitschen Katholieken kerken in j het bijzonder gedurende het afge- I loopen jaar hebben verleend. Drie kwartier nadat het A.O.A.- i toestel op Schiphol geland was, stege;?, de passagiers weer in en vertrokken naar Shannon in Ier land op weg naar New York. Zitting van 12 Februari. i Uitspraken van 29 Januari: I Alphonsus van Swaal, landar beider te Vogelwaarde; onderzoek zal buiten de zitting hervat wor den. j Camiel R. van Hurck, arbeider j te Philippine, onderzoek zal bui- j ten de zitting hervat worden. Abraham I. de Meijer, landar- beider te IJzendijke, 3 jaar inter- neering tot 12 Februari 1950, ver- i beurdverklaring van den inboedel voorzoover in gebruik bij anderen en ontzegging rechten. Prudent Rammeloo, mosselvis- scher te Philippine, geen verdere interneering;, verbeurdverklaring i van 500 en den inboedel voor zoover deze in gebruik bij anderen is en ontzegging rechten, j (Z. Daghl.) HET BOUWPROGRAMMA 1947. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Steinmetz, heeft aan den Minister van Openbare Werken en Wederopbouw de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Wil de Minister mededeelen of het juist is, dat m denmaand Ja nuari geen enkele uitvoeringsver gunning voor woningbouw werd verstrekt en, indien er wel uit voeringsvergunningen zijn ver strekt, hoe groot dit getal is? 2. Is de Minister niet van oordeel, indien weinig of geen uitvoerings vergunningen zijn verstrekt, dat dan het bouwprogramma 1947 zal moeten mislukken? Zal het dan niet noodzakelijk zijn het bouwprogramma 1947 te herzien 3. Is de Minister niet van oordeel, dat het bouwprogramma 1947 (28.000 woningen) niet verwezen lijkt kan worden wegens gebrek aan bouwmaterialen, alsmede we gens te geringen toewijzing ten hoeve van de volkshuisvesting? 4. Wil de Minister zich verstaan met zijn ambtgenoot van Econo mische Zaken, ten einde een groo- ter quantum bouwmaterialen be schikbaar gesteld te krijgen ten behoeve van den woningbouw? 5. Acht de Minister het niet nood zakelijk, mede' om een einde te maken aan de nog voorkomende „krepeergevallen", dat vooralsnog slechts bouwmaterialen worden beschikbaar gesteld ten behoeye van de volkshuisvesting? Te Londen wordt bevestigd, dat de beslissing, die het Britsche Kabinet vandaag inzake Pales tina zal nemen, voor Engeland het laatste woord is en dat het Kabi net niet zal worden verzocht een nieuw plan op te stellen. Het moet nog slechts vaststellen, in welken vorm de kwestie Palestina aan de Ver Naties moet worden voorgelegd, en of, hangende de beslissing van die instantie, de Britsche troepen in Palestina moeten biiiven, hetgeen Bevin waarschijnlijk prefereert.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2