Wat de Radio brengt Bonnenlijst Correspondenten DE STEENKOOLSLAG Uïl Srovincic Stichting Fonds Landbouw Exportbureau 1916-1918 Gelegenheid tot het indienen van denkbeelden Mijnopruimers in de „Mijnen' De roofmoord te Amsterdam LANDBOUWPRAATJES over de B.B.C. Het spelen met oorlogs tuig Razzia onder zwarte handelaren Gemachtigde van den leider krijgt 6 jaar KERKNIEUWS Gemeente Terneuzen aTde' J it 'Vis:" Cl 3 BRUIN1SSE. Schade aan mosselkweekers- bedrijf. Ook in het mosselkweekers- bedrijf is schade en stagnatie ontstaan door de langdurige vorstperiode. De mossel is nu eenmaal een seizoenartikel en iedere week, dat niet kan worden geleverd beteekent schade voor den betrokken kweeker en hande jaar, maar ook schade voor onze deviezenpositie. De vooruitzichten waren de laatste weken voor de vorst zeer verbeterd, daar Frankrijk zijn contingent te importeeren mosse len verhoogd had en ook België mosselen bleef betrekken, zooüat het vooruitzicht bestond, dat alle te leveren mosiselen zouden wor den verkocht. Door het steeds verder afloopen van het seizoen, zal dit nu zeer waarschijnlijk wel niet meer het geval zijn. GROEDE. Bevorderd. Bevorderd tot commies ter secretarie alhier de heer R. van Quekelberghe, en tot le ambte naar de heer J. Wagenvoort. KOEWACHT. Uitslag biljartprijskam. Zondag j.l. werd bij A. van Hove een biljartprijskamp gege ven voor rozijnenbrood plus gel delijke prijzen. Het aantal deel nemers bedroeg 46. De gelukkige winnaars waren: le G. Janssen^Alb. de Vos; Ze Fr RaesAl. v. Hove; 3e A. do PauG. de Vos; 4e Em. PoppeEdm. Vermandei; 5e Jos. de SchepperA. de Guchteneire; 6e S. de SmetA, van Poele. Hoogste serie R. de Vos met 15 punten. NIEUWVLIET. Nationalo feestdag. Op de komende Nationale Feest dag zal op het Gemeentehuis al hier een felicitatieregister ter tee- kening worden neergelegd, waar door voor iedere inwoner dezer ge meente de gelegenheid wordt open gesteld het Prmselijk Paar geluk te wenschen. Bij het teekenen van dit regis ter bestaat tevens gelegenheid om een bijdrage te geven voor het werk van de Stichting 1940-1945. Vergadering vereeniging. Iiingrijders- Dinsdagavond hield de ringrij- dersvereeniging „Oefening en Eendracht" haar jaarvergadering in het café van J van de Ameele alhier. De opkomst der leden was bevredigend. Na opening door den voorzitter, den heer Abr. Wille, werden de notulen van de vorige vergadering door den Secretaris voorgelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Het verslag van den secretaris werd eveneens onveranderd vastgesteld. Blijkens het verslag van den pen ningmeester bedroegen de totale Inkomsten ƒ84,— en de uitgaven ƒ115,25, waardoor een nadeelig saldo van ƒ31,25 ontstond. In ver band met deze ongunstige finan- cieele toestand werd besloten de contributie voorloopig voor 1 jaar te verhoogan tot 1,50 en het in- leggeld der deelnemers aan de a.s. te houden ringrijderijen te bepalen op ƒ1,per persoon. Ter ver sterking van de kas zal getracht worden in het najaar een feest en propaganda-avond te organi- seeren. De eerstvolgende wedstrijden zullen gehouden worden op een af gesloten weide in de nabijheid van het dorp. De aftredende bestuursleden, de heeren Abr. Wille en D. Luteijn Verhaee, werden met nagenoeg algemeene stemmen herkozen. Bij de rondvraag bleek, dat de namen der winnaars van de wis selbekers nog niet daarin gegra veerd zjjn. Daarna sloot de Voorzitter de vergadering onder dankzegging voor de belangstelling der aan wezigen. OVERSLAG. Teerdag kaartclub. Maandag j.l. werd door de Over- slagsche kaartclub teerdag gehou den. Niet minder dan 40 man nam hieraan deel. Voor de maal tijd, die om 8 uur werd gegeven, werd er door de leden een kaart- kampioenschap gegeven. Kam pioen werden: Edm. de Clerck (Ned.) en H. Spiessens (Belg.). Als tweede kwamen uit den strijd Fr. l'Ecluse (B.) en R. Smollenaar (B.). Na den maaltijd werden ter eere van de kampioenen 1947 nog vele gezellige uurtjes doorge bracht. Uitslag prijsschieting. Zondag j.l. werd bij Ach. K. Hillaert een prijsschieting gege ven waaraan 60 schutters deel namen. De hoogvogel werd af geschoten door H. Goosens. De zijdevogels door L. Buijsse en L. Willems. Teerdag Veloclub. Na een tijd van 7 jaar ver plichte rust, in verhand met den oorlog, is de veloclub thans weer met vereende kracht heropge bouwd en telt op het oogenbnk reeds meer dan 80 leden. De rinar.ciën stonden er evenwel niet goed bij, maar deze zijn in ver band met tombola's en tooneel- avonden weer iets verbeterd. Zoodoende zal deze club op 3 Maart e k. weer haar jaarlijksche teerdag houden in het clubhuis bij Achiei HiUaeit. We hopen dat dit weer een vooroorlcgscne teer dag zal worden en alle icaen zich kostelijk zullen vermaken. Duivensport. In verband met moeilijkheden aan de grens welke zich voordoen bij uitvoer van reisduiven, heeft het bestuur van de duivenclub alhier besloten een afdeeling te vestigen op Hollandsch Overslag in het café van de Wed. Plas- sciiaert. De duiven zullen alsdan op Hollandsch gebied worden in- gekorfd en via het grenskantoor met eventueelo vergunning naar België worden gebracht. Voor de telkens weer in- en uitvoer van constateurs zal een dergelijke vergunning worden aangevraagd bij de Inspectie van In- en Uit voer. In verband met de nog veel te overwinnen moeilijkheden zal onze club dit jaar nog met de duivenclub van Wachtebeke moe ten samenspelen. Het volgende jaar hcopt het bestuur alles op eigen handje te kunnen regelen. WESTDORPE. Opening Café. Ter gelegenheid van de opening van het café „Mecheliner" bij den heer Leons van Waes op Zondag 2 Februari j 1. werd een prijs- kaarting gegeven, met 75 gulden gewaarborgd. Hieraan namen 108 kaartspelers deel. De opening mag geslaagd worden genoemd. St. Cecilia. Op Maandag 3 Februari hield de R. K. Muziekvereeniging „Eikels worden Boomen" haar jaarlijksche vergadering in het café van den heer L. van Waes. Na de vergadering maakte het gezelschap een muzikale rond wandeling in de kom der ge meente. Jammer dat het weer een beetje tegenwerkte. Des avonds was er een gezamenlijke maaltijd in bovengnoemd lokaal, waarna men nog geruimen tijd gezellig bijeen bleef. In eenige plaatsen, zoo wel in Oost- als in West- Zeeuwsch-Vlaanderen kun nen nog actieve correspon denten worden aangesteld. Gegadigden gelieven zich schriftelijk aan ,e melden bij Redactie „De Vrije Zeeuw", Noordstraat 55, Terneuzen. ZUIDZANDE. Mooi gebaar. De kinderen van de openbare lagere school alhier zullen binnen kort een pakket, voornamelijk ge vuld met kleeren, mee naar huis krijgen. Dit voor hen zeer wel kome cadeau is afkomstig uit Amerika, om juister te zijn: uit de stad Dalton in Massachusets. Het hoofd der school, de heer B. van de Reepe, kreeg enkele maan den geleden bericht van het be staan van de Save the Children Federation, waarna hij zich heeft gewend-tot zijn collega in Dalton, welke stad de school in Zuidzande zou adopteeren. Het gevolg hier van was dat binnen korten tijd 16 pakketten uit Dalton naar Zuid zande werden verzonden, voorna melijk gevuld met kleeren, enkele paren Echoenen, zeep, papier, pot loden en andere schrijfbehoeften, benevens enkele blikjes etenswa ren. We mochten een kijkje namen in de ruimte, waar een en ander was opgeslagen en stonden ver baasd over de vele goede gaven weike men heeft gestuurd. Het hoofd der school, bijgestaan door de onderwijzeres en de Oudercom missie, zal zeker geen gemakke lijke taak hebben om deze prach tige hoeveelheid goederen over de schooljeugd te verdeelen. Het zal echter wel een dankbare taak zijn, want de moeders zullen zeker een verheugd gezicht zetten als ze straks de inhoud van de pakket ten, die de kinderen meebrengen, zullen zien. De goederen werden bijeengebracht door de leerlingen van 2 lagere en 1 middelbare school in Dalton, terwijl het per soneel dier scholen de gelden bij eenbracht om de verzending mo gelijk te maken. De geheele actie stond onder toezicht van de On der toezicht van de Onderwijzers- vereeniging in Dalton. Hoewel zij het niet zullen lezen, past van af deze plaats zeker een woord van warmen dank aan de gulle gevers, die in vele gezinnen blijd schap zullen brengen. In deze dank dienen we ook den heer v. d. Reepe te betrekken, aan wiens voortvarendheid het te danken is, dat deze actie een zoo vlot ver-' loop heeft gehad. Het bestuur van de Stichting „Fonds Landbouw Export Bureau. 1916-1918" heeft in een circulaire medegedeeld, dat voor belang stellenden tot 1 Maart a.s. de gelegenheid openstaat tot het in dienen van denkbeelden voor een doelmatige besteding van de Voor 't boekjaar 1947-1948 vrijkomen de gelden. Volgens een voorloo- pige raming zal voor nieuwe objecten ongeveer 10.000 be schikbaar komen. Het doel der stichting is de be vordering van de landbouwweten schap en de aanverwante handels wetenschap in haar geheelen -om vang. Zij tracht dit doel te bereiken o.a. door het doen verrichten van wetenschappelijke onderzoekingen, het uitschrijven van prgsvragen, het steunen van wetenschappe lijke instellingen of onderzoekin gen, het bezorgen van weten schappelijke uitgaven, het bekos-' tigen van studiereizen enz. Schriftelijk geformuleerde denk beelden in overeenstemming met het doel det Stichting kunnen vóór den genoemden datum wor den ingezonden bij den secretaris der Stichting, Prof. Dr. Ir. G. Minderhcud te Wageningen. Den inzenders wordt verzocht hun voorstellen vergezeld te doen gaan van een globale begrooting der kosten, welke aan de uitvoe- De beheerder van de Limburg sche mijnen, Dr. Groothoif, ont ving Maandag een telegfam van den bevelvoerder van Hr. Ms. „Haarlemmermeer" bij den Ne- derlandsche mijnenopruimings- dienst te Ummden, inhoudende een verzoek om een aantai van de manschappen te plaatsen in de Limburgsche mijnen om deel te nemen aan den Nederlandschen kolenslag. De beheerder heeft reeds van vele zijden aanbiedingen van den zelfden aard ontvangen, welke moesten worden afgewezen we gens plaatsingsmoeilijkheden. Het verzoek van Umuiden werd ech ter aangenomen en reeds Dins dagmiddag arriveerden aan het station te Sittard 42 leden van de „Haarlemmermeer'', waaronder 3 officieren en een onderofficier, om „in de kool" te gaan. (Het gezelschap werd namens den beheerder van de mijnen ont vangen door Mr. Dijkhof, die zijn voldoening uitsprak over dit medeleven en het vertrouwen uit sprak, dat deze mijnopruimers ook goede mijnwerkers zouden De 22-jarige L M. van der H., die tezamen met de gebroeders J. en C. H., verdacht wordt van den moord op de 61-jarige mej. Marsman, die houdster was van een rendez-voushuis in de War moesstraat te Amsterdam en in den nacht van Vrgdag 1 op Za terdag 2 November werd gewurgd is thans eindelijk zoover hersteld van zijn ernstige kaakinfectie, dat hij uit het ziekenhuis is ont slagen. Het onderzoek naar den waren schuldige van den moord, dat sedert de arrestatie van de ge broeders Hoogcboom in Duitsch- land door de ziekte van Van der Helm gestagneerd was, kan thans worden voortgezet. Zoo zijn gis teren op het hoofdbureau van po litie te Amsterdam de drie ver dachten voor het eerst met elkaar geconfronteerd en ondervraagd. zijn. De manschappen zullen wor den tewerk gesteld aan de Oranje Nassau-mijn IV. Ook boomkweekersknechts bieden zich aan. Nu de werkzaamheden in de boomkweekerijen te Boskoop ten gevolge van de aanhoudende vorst reeds geruimen tijd stil liggen, heeft een aantal boomkweekers knechts in deze gemeente, in overleg met zijn werkgevers het initiatief genomen om zich gedu rende de vorstperiode beschikbaar te stellen voor werkzaamheden in de Limburgsche mijnen, teneinde op deze wijze den gedwongen vrijen tijd productief te maken en mede een aandeel te leveren in den kolenslag. Ten behoeve van de verschil lende landen in Europa en daar buiten, heeft de British Broad casting Corporation een program ma opgesteld, waarin bepaalde dagen zijn gereserveerd voor uit zendingen in de taal van het land, waa"rop de B.B.C. haar aandacht richt. Zoo ook in Nederland. Deze uitzendingen, die een ge varieerd programma bevatten, zijn ook voor den boerenstand Van Nederland interessant, omdat eens per veertien dagen en wel op Donderdagavond tusschen 20.30 en 21 uur, een praatje wordt ge houden over den landbouw in En geland. Regelmatig voert de heer Tj. Bakker, Landbouwattaché aan de Nederlandsche ambasssade te Londen, hierover het woord. Dr. Bakker begon zijn serie lezingen op Donderdag 23 Januari j 1. met een causerie over het Engelsche boerenbedrijf vóór en tijdens den oorlog. Deze landbouwrubriek wordt door de B.B.C. uitgezonden op de golflengte 17S6 m, 48 m, 41 m en 22,47 m. De eerstvolgende uitzen ding heeft hedenavond plaats. De jeugd is nog altijd niet door drongen van het gevaar, dat er schuilt in het ondeskundig han- teeren van voorwerpen met ont plofbare stoffen. Zoo werd Maan dag, door met een hamer een slag- piipje tot ontploffing te brengen, de 15-jarige leerling A. C. de Bie van de Ambachtsschool voor scheepsbouw aan de Oranjeboom straat te Rotterdam ernstig aan de palm en vijf vingers van de rechterhand gewond terwijl de op een meter afstand toekijkende 13- jarige G. Dekker lichte verwon dingen aan linkerarm en onder lichaam opliep. De Bie moest naar het Zuider- ziekenhuis vervoerd worden, doch kon na verbonden te zijn naar huis, terwijl Dekker ter plaatse werd verbonden. Bij onderzoek bleken nog meer leerlingen in het bezit van dergelijke slagpijpjes te zijn. De Dinsdag door de Rotterdam- sche politie uitgevoerde razzia on der zwarte handelaren in café's aan de Jonker-Fransstraat en hoek linker Rottekade leverde 1600 tabaksbonnen 23 algemeene bonnen, 13 versnaperings- en wat broodbonnen plus 204 gulden op. Drie personen werden door de Economische Recherche in ver zekerde bewaring gesteld. Het Utrechtsche Tribunaal ver oordeelde Woensdag den N.S B.- advocaat-opperbaljuw en gemach tigde van den Leider J. A. van Vessem, tot 6 jaar interneering eindigende 15 Mei 1951. Voorts ontzetting uit alle 'rechten voor den tijd van het leven en het recht om het ambt van advocaat-procu reur uit te oefenen en verbeurd verklaring van zijn vermogen tot een bedrag van 25.000 gulden. NED. HERV. KERK. Beroepen te Spaardam-Spaarn- woude (toez(vacature Ds. H. J. Plaggemars) Ds. J. Kroon te Koudekerke (vroeger predikant te Hontenisse). NATIONALE FEESTDAG. Op den Natiorialen Feestdag zullen in verband met de te verwachten geboorte van een Prins(es), de gemeentelijke bureaux gesloten zijn. Dien dag wordt geen huis vuil opgehaald. Vindt de geboorte plaats vóór 12 uur dan blijft het bureau So ciale Zaken werken; vindt de ge boorte plaats nè. 12 uur dan wor den de werkzaamheden op den Nationalen Feestdag, w.o. uitbe taling overbruggingsuitkeering en oorlogsslachtoffers naar den vol genden dag verschoven. Secretarie (afd. Eurgerlijke Stand) is geopend tusnehen 9 en 10 uur. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen, P. TETJ.FGEN, Voorzitter. A. J. DEES, Secretaris. ring van het voorgestelde denk beeld verbonden zullen zijn. De behandeling der op het pro gramma geplaatste onderwerpen stagneert in de laatste jaren, doordat hiervoor geen geschikte personen te vinden zijn. Er moet rekening mede gehouden worden, aan voorstellen, welke door het bestuur overgenomen zouden wor den, om dezelfde reden mogelijk voorloopig geen uitvoering zou kunnen worden gegeven. DONDERDAG 13 FEBRUARI. HILVERSUM I 8.00 Nieuws; 815 Pluk den dag; 9.05 Gram.; 10.00 Leger des Heils; 10.15 Mor gendienst; 10.45 Gram.; 11 00 De Zonnebloem; 11.45 Fam. ber. uit Indië; 12.00 Zang met piano; 12.30 Klaas van Beeck; 13.00 Nieuws; 1315 Vaudeville-ork.; 14.00 Cin- derella-ens.15.00 Harmon.; 15.30 Zangrecital16.00 Bijbellezing; 16.45 Kamerorkest; 17 45 Jon genskoor; 18 00 Rhapsodia-sextet; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nws; 19 25 De vaart der volken; 19.45 R.V.D.; 20.00 Nieuws; 20.08 Ont spanning; 22.00 Nieuws; 23.45 Avondoverdenking; 23.00 Vocaal ensemble; 23.30 Philh. orkest. HILVERSUM n. 8.00 Nieuws; 8.45 „Klok"-symphonie; 9.15 Mor genwijding; 9.50 Arb. vitaminen; 11.00 Gram.; 11.30 Lyra-Trio; 12.00 Gram 12.35 Zangtrio met orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Metro- pole-ork.; 14.00 De vrouw; 14.20 Kamermuziek; 15.00 Voor zieken en gez.; 15 20 Reprises; 16.15 De Camera loopt; 17.00 Kaleidoscoop; 17.30 The Skymasters; 17.50 Rijk over zee; 18.00 Nieuws; 18.15 Renova Septet; 1915 Jeugdpar- lement; 19.30 Muiziekschool; 20.00 Nieuws; 20.15 Conc.; 21.15 Hoorspel; 22.05 Confetti; 22.45 Lezing; 23.00 Nws; 23.15 Gram. Voor het tijdvak van 16 Februari t/m 1 Maart 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 703 Strook no. 1) 800 gr. brood 400 gr. brood 125 gr. boter 125 gr. margarine margarine 611 Brood 612 Brood 611 Boter 612 Boter of 100 gr. vet 613 Boter 250 gr. of 200 gr. vet <s 61-1 melk 4 liter melk 61—2, 613 Melk 7 liter melk 611 Vleesch 100 gr: vleesch 1612 Vleesch 400 gr. vleesah 611 Alg. 250 gr. kaas 612 Alg. 2 eieren 61D res. 1600 gr. brood 61—E res. 200 gr. kaas 61K res. 800 gr. brood Bonkaarten KD, KE 703 (Strook no. 1): 621 Brood 800 gr. brood 621 Boter 250 gr. boter 622 Boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet 62—2, 62—3 Melk 12 liter melk 62—1, 622 Vleesch 100 gram vleesch 621 Alg. 100 gr. kaas 622 Alg. 2 eieren 62R res. 800 gr. brood 62—U res. 500 gr. rijst of kin dermeel (uit rijst bereid) of kinderbiscuits Bonkaarten MA, MB, MO, ME, MF, MG 703 (Strook no. 1): 614 Brood 800 gr. brood 614 Boter 250 gr. boter 614 Margarine 250 margarine of 200 gr. vet 614 Melk 5 liter melk 614 Vleesch 300 gr. vleesch 61—5 Vleesch 100 gr. vleesch 614 Kaas 200 gr. kaas 61-4 Eieren 5 eieren Op 20 Februari zullen bonnen worden aangewezen voor suiker, versnaperingen en tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 14 Februari as. worden gebruikt, met uitzonde ring van de bonnen voor mélk, waarop eerst met ingang van Maandag 17 Februari a.s. mag worden gekocht. De niet aangewezen bonnen van de bonkaarten 701 kunnen worden vernietigd. Geldig blijven slecht3 bon 591 en 601 Algemeen Voor petroleum. le istf ia 31 I G J

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3