Nederl.-Belg. samenwerking Maatregelen van Minister Mansholt BIJEENKOMST VAN DEN VEILIGHEIDSRAAD Spaak over de betrekkingen met Nederland Een „liefdesdrama" N. S. B.-Burgemesster voor Tribunaal „Mat bevende hand geteekend" Ha transport naar Urk De voedselpositie in Duitsehland en Oostenrijk. De vrijlating van Abdei Kiim. Herbeplanting van Walcheren begint 3 April DE TOESTAND OP URK. Herziening van de Bioscoopwet De Steenkoolcrisis Engelend in De Regeeringscrisis in Luxemburg Twee ontvluchte gevangenen gevat Vakvereenigingsverkie- zingen te Berlijn Bij de beantwoording der spre kers in de Dinsdagmiddag gehou den Kamerdebaten over de bui tenlandsche politiek van België heeft de Belgische Minister van Buitenlandsche Zaken, Paul Henri Spaak, verklaard, aan de Bel gisch- Nederl.-Luxemburgsche eco nomische unie groote waarde te hechten. Missemen zullen som mige belangen geschaad worden; aldus spr., doch hoofdzaak is, dat het nationaal belang er door wordt gedierid. De beiangen van Waliomé loopen .geen enkel ge vaar door de Unie. Ook met Frankrijk zou een dergelijk ac- coord wenschelijk zijn, doch de vraag is of Franxrijk er voor voelt. De regeering zal zich bin nenkort gaan bezighouden met den „Stop van Lanaken". In ant woord op een opmerking van den liberaal Joris zeide de Minister ervan op de hoogte te zijn, dat er drie kwesties bestonden: de stop van Lanaken, de sluis van Ter- neuzen en der rivaliteit Antwer pen—Rotterdam. Deze punten moeten stuk voor stuk opgelost worden. De buitenlandsche politiek. In zijn antwoord op de kamer debatten over de buitenlandsche politiek van België heeft Spaak, de Belgische Minister van Buiten landsche Zaken o.m. ton aanzien van de Spaansche kwestie opge merkt, dat deize een voor Europa zeer nadeelige toestand schept. Hij rechtvaardigde de door de V. N. tegenover Franco aangenomen houding. Over de Duitsche kwestie zeide Spaak, dat er geen enkele reden bestond om zich te haasten bij het sluiten van den vrede met Duitsehland. Spr. zou hiermede liever wachten totdat de psycho logische ontwikkeling in Duitsch- Veertienjarig meisje schiet haar vader dood. Een veertienjarig meisje te St. Louis, Missouri, aldus meldt een correspondent van de „News of the World", heeft haar vader doodgeschoten, omdat deze haar verhinderde er met een dertien jarigen jongen vandoor te gaan. Het meisje bekende bij het ver hoor, dat zij en de jongen met een taxi naar een kampeerterrein waren gereden. Toen de vader de twee kinderen uit het kamp had teruggehaald en met hen in zijn auto op de terugweg was naar huis, vroeg het meisje, met den jongen achter in de auto gezeten, haar kameraad om zijn klein- kaliber pistool, door hem voor schietoefeningen gebruikt, en schoot dat af in den nek van haar chauffeerenden vader. De auto kwam in de sloot langs de weg terecht. Het slachtoffer bleek bij aankomst in bet ziekenhuis overleden te zijn. Voor het Zeeuwsche Tribunaal stond te Goes terecht de 64-jarige oud-zendeling, M. Tuiten, die als N..S B.-er burgemeester van West- Kapelie en, later van Kloetinge was. Vorig jaar adviseerde de "Eerste Kamer van het Zeeuwsche Tribunaal tot 20 jaar intemee- ring. Bij de hernieuwde behande ling, thans voor de Tweede Ka mer, kwam de advocaat van ver dachte, Mr. Kuyper, eenige malen in conflict met den president, Mr. Loeff, toen hij betoogde, dat t.a v. N-iS-B.-burgemeesters met twee maten wordt gemeten De advo caat liep tenslotte de rechtszaal uit, maar hield later toch een jkort pleidooi. De Anglo-Birmaanscho overeenkomst. Oe Saw, vroeger premier van Birma en een der afgevaardigden, die hebben geweigerd na de jong ste besprekingen te Londen over de toekomst van Birma het Anglo-Birmaansche verdrag te teekenen, heeft verklaard, «at Oe Aung San, de leider der dele gatie. de overeenkomst „tegen zijn wil en met bevende hand" heeft geteekend. Tegenover perscorrespondenten beschreef Oe Saw de gebeurtenis sen op Downingstreet no. 10. Attlee had de afgevaardigden een document voorgelegd, dat zij maar moesten teekenen, aldus Saw. De afgevaardigden waren door dat gebaar verrast en na eenige aar zeling weigerde Oe Aur.g San het te 'onderteekenen. Attlee was toen zeer ongeduldig geworden cn zou gezegd hebben: „Waarom bent u dan hier gekomen als u geen overeenkomst wilt teeke- nén". De volgende dag had Attlee Oe Aung San opnieuw naar zijn standpunt gevraagd. De laatste heeft teen toegegeven, aldus Oe Saw. land zich begint af te teekenen. Een langdurige bezetting en con trole van Duitsehland zal nood zakelijk zijn. Met betrekking tot de Belgl- gische aanspraken op Duitseh land vroeg de Minister de kamer hem een zekere vrijheid te laten om de Belgische belangen en de in te dienen voorstellen te coör- dineeren. Bespreking in de Belgische Kamer. Tijdens de behandeling van de begrooting van Buitenlandsche Zaken voor het dienstjaar 1947, Dinsdagmiddag in de Kamer, keurde de heer Van den Eynde (C.V.P.) de internationale poli tiek van den heer Spaak zonder voorbehoud goed. De lieer Van den Eynde juicht eveneens de Economische Unie met Nederland toe en zegt hiervan gelukkige re sultaten te verwachten. -Hij is het niet eens met dege nen, die slechts woorden van cri- tiek voor deze samenwerking tus- schen Nederland en België heb ben en meent dat men deze sa menwerking niet innig genoeg kan maken, daar <jeze slechts kan bijdragen tot het welzijn der bei de volkeren. Hij wijst er op, dat Nederland den laatsten tijd groote vorderin gen heeft gemaakt op het gebied van de nijverheid. Verder vestigt lij de aandacht op de moeilijk heden, die de tot-standkoming van een gemeenschappelijk tarief vertragen en doet hij in dit op zicht voorstellen aan de hand. De heer Van den Eynde verwacht dat de Minister ook rekening zal houden met de belangen van de pachters en de tuinbouwers. De heer Gregoire (Soc zegt de Economische Unie met Nederland slechts goed te keuren indien een accoord van denzelfden aard met Frankrijk wordt gesloten. Hij legt den nadruk op de bij de Walen gevoelde behoefte om een toenadering met Frankrijk te verwezenlijken door een uitbrei ding van de economische en cul- tureele betrekkingen met dat land. Hij verwijt de C.V.P. haar clericalisme, hetgeen aanleiding geeft tot protesten op de banken der oppositie, waar tenslotte hevige opschudding ontstaat. Het bericht, als zou Dinsdag een 'vrachtauto van een vervoer der uit den Noord-Oostpolder met een kostbare lading vleescb en andere levensmiddelen na een urenlangen zwaren strijd het voormalige eiland Urk hebben bereikt, welk bericht werd ver strekt door „Beroepsvervoer", be hoeft, naar deze bron -thans mededeelt, rectificatie. De auto was n.l. ongeladen en het betrof een proefrit. Urk werd inder daad bereikt, maar op den terug weg is ook deze auto door het ijs gezakt. Een auto met melk heeft den tocht naar Urk niet aange durfd. Zooals wij uit Urk meldden, is de Urker vrachtrijder Van Sloo- ten met een lichten vrachtwagen naar den „vasten" wal gereden. Hij zet zijn tochten voort, waar bij inwoners van Urk hem assis- teeren en trachten de auto op moeilijk te passeeren trajecten in het goede spoor te houden. De auto kan echter slechts zeer kleine hoeveelheden goederen ver- Voeren. Hoover naar Weenen vertrokken. Herbert Hoover, voormalig pre sident der V. S. die thans op ver zoek van President Truman eeii onderzoek instelt naar de voed selpositie in de Amerikaansche en Britsche zönes in Duitsehland en Oostenrijk, is Dinsdagmiddag van Stuttgart naar Weenen ver trokken. Voor zijn vertrek sprak Hoover Britsche, Amerikaansche en Duit sche functionnarissen toe, waar bij hijr naar men meent te weten, namens de Amerikaansche regee ring verzekeringen gaf, dat er hulp zal worden geboden xom de betreurenswaardigen dagen stan daard van de voedselvoorziening in Duitsehland te verboogen, niet alleen door middel van geïmpor teerd voedsel, maar ook door maatregelen om de capaciteit van den Duitschen landbouw, welke ongeveer 40 minder is geworden dan voor den oorlog, grooter te maken. lichten vrachtwagen de post weg te brengen en met vleesch terug te komen. De tocht langs den dijk was echter niet zonder levensgevaar en slechts een ge ringe hoeveelheid vracht kon worden» vervoerd. Behalve aan brood is er gebrek aan levensmid delen. De drinkwatervoorziening baart voorts zorg, daar bijna alle regenbakken leeg zijn en het wa ter uit de Urker waterleiding niet voor consumptie geschikt is. In verband met de kolen- schaarschte zijn de scholen ge sloten en hebben verschillende vereenigingen hun arbeid ge staakt. De burgemeester van Urk, de heer G. Keijzer, heeft zich in ver binding gesteld met de Regeering en, naar verluidt, heelt hij toe zegging ontvangen, dat het Mi nisterie van Oorlog maatregelen zou treffen om een verbinding tot stand te brengen tusschen Urk en. de buitenwereld. Een Spaansch protest. Het Spaansche Ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft in een communiqué protest aange- teekend tegen de vrijlating door de Fransche Regeering van den voormaligen Marokkaanschen op standelingenleider Abdei Krim, die naar bet eiland Reunion in den Indischen Oceaan was ver bannen. Abdei Krim was des tijds de beheerscher van de Rif, een bergketen langs de Middel- landsche Zee in Marokko. Vijf jaar lang voerde hij de daar wo nende stammen aan tegen Spanje en Frankrijk. In April 1925 opende bij bij verrassirg een aan val op Fransch Marokko. Htf moest tenslotte zwichten voor de gezamenlijke Fransch-Spaansche tegenactie en gaf zich in Mei 1926 aan de Franschen over. Daarop volgde zijn deportatie naar Reunion, ten Oosten van Madagascar. Abdei Krim zou thans, naar verluidt, van de Fransche regee ring toestemming gekregen heb ben om zich met zijn familie van 35 personen in Zuid-Frankrijk te Vestigen, en wel om redenen van gezondheid. In het communiqué van de Spaansche regeering wordt ge zegd, dat Spanje, spijts het in 1926 overeengekomene, van Fransche zijde niet op de hoogte is gehouden van Abdei Krim's gezondheidstoestand, zoodat het niet in staat was zich over de thans door Frankrijk eenzijdig genomen beslissing mede te be raden. Aanvoerend, dat Maarschalk Pétain, die thans als gevangene in het fort op het lie de Yeu ver blijft, een leidende rol heeft ge speeld bij de overmeestering van Abdei Krim, hebben Pétain's ad vocaten gepleit voor toestemming aan de echtgenoote van Pétain, bij haar man in het fort haar in trek te nemen. Auriol, de Fran sche President, heeft in dit ver zoek toegestemd. In verband met het verzoek van de ondervakgroep Binnen- landschen Groothandel in Groen ten en Fruit, de ondervakgroep Commissionnairs in Groenten en Fruit en de vakgroep Detailhan del in Aardappelen, Groenten en Fruit aan de leden dier organisa ties cm van Woensdag 12 Febru ari 1947 af den in- en verkoop van groenten, vallende onder de huidige maximumprijsregeling, stop te zetten, ontneemt de Mi nister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening bij beschik king dezen (onder)- vakgroepen de verordenende bevoegdheid, haar ingevolge het organisatie- besluit voedselvoorziening 1941 verleend. Hierbij beeft de gedachte voor geweten, dat publiekrechtelijke lichamen, die meenen tot een zekeren vorm van staking te moeten adviseeren en daarmede het algemeen belang uit het oog verliezen, niet in het bezit die nen te worden gelaten van hun publiekrechtelijke bevoegdheden, met name van de verordenende bevoegdheid. Inmiddels zijn maatregelen ge troffen, dat een ieder in de ge legenheid zal zijn zich groenten rechtstreeksch op veilingen of bij den tuinder te verschaffen, hetzij voor eigen verbruik, hetzij voor handelsdoeleinden, een en ander met inachtneming van de maxi- mumprijsregeiing. De Minister zal dan ook overgaan tot schor sing van de erkenningsreglemen ten voor den groentenhandel en van den veilplicht voor de telers. De aansporing tot staking van de werkzaamheden in den groen tenhandel in een belangrijken sector van de voedselvoorziening in een tijd waarin met inspan ning van alle krachten moet wor den getracht het Nederlandsche In de geschiedenis van Walche ren zal de 8ste April geboekstaafd worden als een belangrijke dag. Op dien datum zal namelijk offi cieel een begin worden gemaakt met de herbeplanting van dit eiland, dat eens de tuin van Zee land werd genoemd. Hier en daar is al een enkele erfbeplanting tot stand gekomen, elders een dorpskerkhof weer van jong geboomte en struikgewas voorzien, maar het officieele begin zal geschieden op 8 April aan staande. Op dien dag zullen in West- kapelle, waar doth- de R.A.F. het eerste gat in de dijken werd ge slagen een bombardement, waarbij Westkapelle practisch volledig werd verwoest te Vlis- singen on te Middelburg plechtig heden plaats vinden, waarbij de eerste boomen geplant zullen wor den. Dit begin der herbeplanting wordt georganiseerd door de Stichting „Nieuw Walcheren" te Middelburg, welke nog steeds doende is, gelden bijeen te bren gen om waar noodig te kunnen subsidieeren. Gebrek aan levensmiddelen en drinkwater. Met man en macht wordt ge werkt om den nood op Urk te verlichten. De vrachtrijder Van Slooten is erin geslaagd met een De ontwapeningskwestie. De bijeenkomst van den Veilig heidsraad werd op het laatste ocgenblik vier uren uigesteld, ten einde de Sovjet- en de Amerikaan sche vertegenwoordigers in de gelegenheid te stellen onderling een compromis tusschen hun bei der Standpunten ten aanzien van de bevoegdheden van de voorge stelde commissie voor de ontwa pening der V. N. tot stand te brengen. De V. S. stelden vorige week voor, dat de commissie voor de ontwapening riiet het recht zal hebben de kwestie van de atoom energie te behandelen, voordat er een systeem van „doelmatige garanties" is ingesteld. Nadat de vergadering van den Veiligheidsraad heropend was, nam de nieuwe Braziliaansche afgevaardigde, Dr. Oswaldo Aran- ha. voor het eerst zijn plaats in. Het debat over de ontwapening begon opnieuw met een verklaring van den Amerikaanochen gedele geerde, Austin, dat de Ver. St. zoo veel mogelijk aan de Sovjet- eischen tegemoet gekomen zijn en thans niet verder kunnen gaan. Austin vroeg zich af, of de Sov jet-Unie misschien van plan is in In tegenwoordigheid van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Dr. J. J. Gie- len heeft de Minister-President, Dr.' L. J M. Beel, Woensdagmid dag de door de Regeering inge stelde commissie inzake de her ziening vqn de Bioscoopwet ge ïnstalleerd. volk van voldoende voedsel tegen redelijke prijzen te voorzien, noopt den Minister tot dezen drastisehen stap. In do hoofdstad niet merkbaar. De Directeur van de centrale markthallen te Amsterdam de heer J. Broerse, Vertelde het vol gende over de staking der groen tehandelaren, die Woensdag is begonnen. Van de staking is weinig te merken. De groentezaken zijn open en alles gaat gewoon zijn gang. De handelaren hebben op de veilingen geen artikelen ge kocht, die aan maximumprijzen zijn gebonden. Dit zijn o.a. lof, wortelen, uien, kool en bieten. Aardappelen werden toch verkocht, hoewel ze ook aan maximumprijzen gebon den zijn. De telers willen hun prjjs ma ken en de handelaren koopen de betreffende artikelen niet zoo lang zij verplicht zijn deze aan de consumenten tegen de vastgestel de prijzen te verkoopen. Thans voert de Bedrijfschap Groente- en Fruithandelaren onderhandelingen met de betreffende regeerings- i instanties- om tot oplossing t« komen van de bestaande moei lijkheden. de ontwapeningscommissie nieuwe voorstellen betreffende atoomwa pens in te dienen en of dat de reden is, dat de Sovjet-Unie niet wil, die de atoomenergie betref fen. „Dit kunnen de Vereenigde Staten niet toestaan", zoo zeide Austin. De Sovjet-afgevaardigde, Gro- myko, antwoordde dat zijn dele gatie vasthoudt aan de letter van de resolutie der algemeene verga dering, waarin gesproken wordt over een ontwapenings-commissie en geen onderscheid gemaakt wordt tusschen atoomwapens en andere soorten wapens. De ver gadering werd daartoe tot Woens dag verdaagd. Dagen van den oorlog zijn teruggekeerd. Voor Engeland zijn wat de steenkoolpositie betreft de dagen van den oorlcg teruggekeerd met nieuwe en nog drastischer pogin gen om de crisis, waardoor in duizenden industrieën het werk is stilgelegd en tijdelijk millioe- nen werkloos zijn geworden, het hoofd te bieden De temperatuur is sterk gedaald en Engeland be leeft den ergsten winter sedert een halve eeuw., Het kabinet raadpleegde Dins- d?>r deskundigen over de moge lijkheid van het gebruik van legervlammenwerpers om d# sneeuw, waardoor de kolentreinen worden opgehouden, te verwijde ren en het gebruik van hulpsche pen Van de marine om een vaar geul te maken in de bevroren waterwegen. Tevens zou de kwes tie van uitbreiding der electrici- teitsbeperking voor huiselijk ge bruik tot het geheele land met inbegrip van Schotland zijn be sproken. Het Ministerie van Brandstof voorziening deelde Dinsdagavond officieel mede, dat sinds Maan dag toen de beperkingen In gingen 22.550 ton d.i. 35 van het normale gebruik zjjn be- 'spaard. John Strachey, de Minis ter van Voedselvoorziening, heeft medegedeeld, dat de voedseldistri butie niet onder de brandstof- en vervoersmoeilijkheden lijdt. Woensdag zouden tien vliegtui gen van de R.A.F. voedsel uit werpen boven zes door de sneeuw geïsoleerde dorpen in Stafford shire. De perssecretaris van President Truman, Charles Ross, verklaar de Dinsdag: „De President volgt de ontwikkeling met interesse, zooals wij allen". De New York Herald Tribune zegt, dat de wer kelijke oorzaak van de crisis „Engelands fundamenteele econo mische zwakheid" is De latente regeeringscrisis in Luxemburg schijnt thans haar hoogtepunt te bereiken. De oarlementsfracties en de partijlêidars ajjn Dinsdagmiddag bijeen gekomen. Een conflict tusschen den Mi nister van Financiën, Pierre Du- pong, en den Minister van Justi tie en Transport, Victor Bodson, otelt de socialistische partij tegen over de christelijk-sociaien. Het ontslag der regeering schijnt on vermijdelijk. Volgens uit Tel Aviv en Hai fa ontvangen berichten hebben de Britsche marine-autoriteiten een schip met ongeveer 1090 illegale Joodsche Immigranten binnen een afstand van bijna 5 kilometer van Haifa aangehouden. De onlangs uit het Huis van Be waring ontvluchtte 27-jarige va rensgezel A. P. van der B. en de 28-jarige bediende bij de groote vaart J. J. L. zijn resp. in den nacht van Maandag op Dinsdag en op Dinsdagmorgen ingerekend. Het bleek dat zij hun vrijheid had den gebruikt voor het plegen van inbraken buiten de stad. Van der B. werd 's nachts aan den Plaszoom aangetroffen met twee andere bekende inbrekers met wie hij per auto de omgeving van Rotterdam had bereisd. Het adres van L„ die in Dordrecht bleek te verblijven, was toen spoedig aan de politie bekend, die hem den volgenden morgen aan hield. Na een maand lang op het doode punt gestaan te hebben, zijn de vier bezettende mogend heden het Dinsdag in de Geallieer de kommandatura eens gewor den over de procedure van de vakvereenigings-verklaringen te Berlijn. Het stemmen in de fa brieken zal, naar verwacht wordt, deze week beginnen. De verkiezingen zullen plaats hebben op een basis van even redige vertegenwoordiging van alle 20 districten, waaruit Berlijn bestaat, in een stedelijke confe rentie, die een centrale commissie van 45 man zal kiezen.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2