J Amerika en de Sovjet-Unie zijn het niet eens. hituws ito e>toktle> ce-fyds DE STRIJD IN INDO-CHINA VERTREK GENERAAL SPOOR BESPARING VAN KOLEN VERKLARING VAN SJAHRIR DONDERDAG 13 FEBRUARI 1947. DE PLAATSVERVANGERS. Zal Engeland intervinieeren Tsjecho-Slowakije protesteert Het vredesverdrag met Italië UTankeerlng bij Abonnement: Terneuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Eilt, geldig tot Donder- Aanhoudende vorst. Zwaar bewolkt met een enke le verspreide opklaring. Plaat selijk wat sneeuw. Meest mati ge wind tusschen Noord-Oost en Oost. Strenge tot matige vorst. DE Mi. 3de Jaargang No. 428. Advertentieprijs; per mm 10 ct; minimum per advertentie 1,80. Inzendingen advertentie* tot des namiddags 4 tuur. Rubriek kL advertentie* 15 regels 80 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10 ct. meer. •e%i| Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Het onafhankelyksverdrag voor Oostenrijk. Tijdens de bijeenkomst van de plaatsvervangers, speciaal belast met het opstellen van het onaf- hankeljjkheidsverdrag voor Oos tenrijk, Is het tot een scherpe woordenwisseling tusschen den Amerikaanschen en Sovjet ver tegenwoordiger gekomen. Deze woordenwisseling ontstond tenge volge van een Sovjet-voorstel, dat aan de clausule met betrek king tot het verbieden van een toeKomstigen Anschluss met Duitschland een zin zou worden toegevoegd, waarbij Pan-Ger- maansche propaganda in eenigen vorm wordt verboden. Generaal Mark Clark (V. S verklaarde dat een dergelijk ver bod in strijd was met de vrijheid van meeningsuiting. Een verkeerd begrip van de gebruikte woorden zou kunnen leiden tot inmenging in de binnenlandsche aangelegen heden van Oostenrijk door de Sovjet-Unie of eenig ander land. Goesef (S. U.) protesteerde tegen een dergelijken uitleg en zeide, dat vrijheid van spreken niet met het onderwerp te maken had. De bijeenkomst werd daar op op voorstel van den Engelschen vertegenwoordiger verdaagd. Britsche voorstellen aangenomen. Tevoren hadden de plaatsver vangers een aantal Britsche voor stellen ter bespoediging van het werk, dat op 25 Februari geëin digd moet zijn, aangenomen, waarna zij overgingen tot bespre king van het rapport van de po litieke commissie. Zij keurden clausules met betrekking tot er kenning door Duitschland van den Oostenrijkschen staat, tot demo cratische instellingen en verkie zingen in Oostenrijk en bescher ming van menschenrechten goeA Tevens werd een ontwerp-arti- kel goedgekeurd, waarbij wordt Levering aan diensten en bedrijven tijdelijk gestaakt. De Regeering acht het met het oog op de zeer moeilijke kolen- positie van het oogenblik en de noodzaak tijdens de huidige koude- periode de bevolking zoo spoedig mogelijk te voorzien van brand stof voor verwarming dringend gewenscht, dat de levering van kolen aan die diensten en bedrij ven, welke niet bepaald onmisbaar zijn, tijdelijk wordt gestaakt. In verband hiermede deelt de Regeering aan de betreffende Overheidsorganen, zoomede aan de bevoegde instanties van het be drijfsleven, het volgende mede: 1. Inrichtingen voor publiek vermaak, waaronder schouwbur gen, bioscopen, dancings e.d. zullen voorloopig geen brandstoffen ont vangen, terwijl eventueel tot tijde lijke sluiting kan worden overge gaan. 2. De bibliotheken en inrichtin gen voor onderwijs e.d. zullen eveneens voorloopig niet worden bevoorraad zoo lang de burgerbe volking niet van brandstof is voor zien en dienen zoo noodig te wor den gesloten. 3. Alle Rijks-, Provincial en Gemeentelijke autoriteiten worden uitgenoodigd de dienstgebouwen e.d., waarvoor dit zonder al te groote schade bij de uitvoering van den dienst te verwezenlijken is, des Zaterdags te slu:ten, een en ander met nadere regeling van de diensttijden voor de andere werk dagen. Voor kantoren en maga zijnen van particuliere onderne mingen e.d. wordt dezelfde ge dragslijn hierbij in overweging ge geven. On benerkin<? der avond en nachtstraatverlichting wordt in sterke mate aangedrongen. Het Rijkskolenbureau heeft op dracht ontvangen toe te zien. dat de voorziening van de met name onder een en twee genoemde groe pen van verbruikers geen voort gang vindt, zoo lang de bevolking nog niet in voldoende mate de brandstoffen heeft ontvangen, waarop zjj volgens de aangewezsn bonnen recht mag doen gelden. bepaald, dat de Geallieerde en verbonden mogendheden Oosten rijk er binnen zes maanden, nadat het verdrag in werking is getre den van in kennis moeten stellen welke der met Oostenrijk voor den Anschluss gesloten bilaterale ver dragen van kracht zullen blijven. Vrijdag zullen de Joego-Slavi- sche en Oostenrijksche vertegen woordigers worden gehoord. Rusland wil een wijder standpunt. Goesef, de Sovjet-afgevaardigde voor de plaatsvervangers, die be last zijn met het Vredesverdrag voor Duitschland, heeft Dinsdag avond plotseling en onverwacht medegedeeld, dat de Sovjet-dele gatie heeft besloten, dat haar voorstellen ten aanzien van de procedure moeten worden ver breed en dat er vooral een wijder standpunt moet worden ingeno men ten aanzien van het raad plegen en inlichten van de klei nere Geallieerde mogendheden. Deze kwestie is tot nog toe een der hoofdpunten van geschil tus schen de Sovjets en de drie ove rige delegaties hij het voorberei den van het vredesverdrag met Duitschland geweest. Goesef verklaarde, dat de Sovjet-delegatie nog niet den vorm welken deze verbreeding zal aannemen, heeft gevonden, maar hij zeide, dat hij een aanvullend voorstel op het oorspronkelijke Sovjet-memorandum binnen de twee volgende dagen hoopt in te dienen. Er zou speciaal worden verwe zen naar een vaste commissie tijdens de aanstaande bijeenkomst der Ministers van Buitenlandsche Zaken te Moskou voor het raad plegen en inlichten van de andere Geallieerde regeeringen. De voorzitter, Sir William Strang, sprak zijn twijfel uit, of het werk der plaatsvervangers, voorzoover het de kwestie der procedure betreft, op t^jd zou klaar 'komen, maar hij voegde hieraan toe, dat veel afüing van de nieuwe voorstellen van Goesef. De plaatsvervangers bespraken verder het Amerikaansche memo randum over de procedure, dat door Robert Murphy werd inge diend. De V. S. stellen voor, dat de plaatsvervangers voor Duitsch land vier weken na de bijeen komst der Ministers van Buiten landsche Zaken bijeen zullen ko men om het eerste ontwerp van het vredesverdrag op te stellen en dat de 18 Geallieerde landen zullen worden uitgenoodigd ver tegenwoordigers te sturen om aan het werk der plaatsvervangers deel te nemen. Vier vaste commissies? De plaatsvervangers zouden vier commissies vormen om de problemen van de politieke en constitutioneele structuur van Duitschland, territoriale wijzigin gen, de economische organisatie van Duitschland, gen en ontwapening te bestudee- ren. Wanneer er een bepaald pro bleem werd bestudeerd, zouden de plaatsvervangers ongeveer twaalf subcommissies, bestaande uit deskundigen van onderzoek naar bepaalde gebieden gezonden kun nen worden. De 18 Geallieerde landen zouden alle documenten van de commissies, subcommissies en commissie van onderzoek ont vangen. De Amerikaansche voorstellen voorzien tevens in het voorleggen van gezichtspunten door bevoeg de Duitsche autoriteiten, zooals leiders van goedgekeurde demo cratische partijen en functionna- rissen van vakvereenigingen en regeeringen van staten of voor- loopige regeeringen. Dit laatste voorstel ontlokte een levendige discussie. De Fransche vertegen woordiger vond het vroegtijdig. Goesef vroeg in welke hoedanig heid de Duitsche vertegenwoor digers zouden verschijnen en of zij namens het Duitsche volk zou den spreken. Murphy antwoord de, dat er in de Amerikaansche en Sovjetzönes behoorlijk gekozen functionnarissen zijn, van wie men kan zeggen, dat zij een goed deel van de Duitsche bevolking vertegenwoordigen. In het begin van de vergadering was men overeengekomen, dat de standpunten der Geallieerde regee ringen in alphabetische volgorde, aan de Ministers van Buitenland sche Zaken zullen worden voor gelegd. Zij zullen kort worden samengevat, maar directe aanha lingen zullen worden vermeden. Volgens het Nationalistische blad „Advance" dat te Calcutta verschijnt, zou de Britsche regee ring pogingen in het werk stellen in Indo-China te intervenieeren. Sarat Tsjandra Eose, vroeger Minister in de voorloopige regee ring van Voor-Indië, zou worden aangezocht om als bemiddelaar op te treden. Deze heeft echter verklaard, dat de Britsche regee ring geen contact met hem had gezocht inzake Vietnam. Wel heeft hij den vice-president van zijn regeering verzocht om pas poorten en vervoer voor een groep van 200 vrijwilligers voor Viet nam. „Deze vrijwilligers", aldus Bose, „zijn het bewijs, dat het nationalistische Voor-Indië aan de zijde van Vietnam staat". De Fransche censuur. De Parijsche bladen hebben commentaar geleverd op de Fransche censuur in Indo-China naar aanleiding van desbetreffen de onthullingen van Doon Camp bell, Reuter's correspondent al daar. De meeste Fransche bladen be vatten deze onthullingen en de verklaring van Ho-Toji-Mingh, den Vietnameeschen Premier, dat Vietnam een beroep zal do-en op de V. N., indien "Frankrijk het conflict in Indo-China niet op vredelievende wijze kan bijleggen. Deze verklaring werd afgelegd in een brief aan Doon Campbell. Woensdagmorgen is de Gene raal Spoor met den Mitchell-bom- menwerper, waarmee hij 3 weken geleden den tocht naar Nederland maakte, van het vliegveld Valken burg naar Indië teruggekeerd. Namens den Minister-President werd de Generaal uitgeleide ge daan door den Luit.-Kolonel Jhr. Mr. P. Th. Six, namens den Minis ter van Overzeesche Gebiedsdee- len door Kolonel W J. van Gils en door den secretaris-generaal van het Departement van Oorlog, den heer L. C. Rietveld, namens den Minister van Oorlog. Onder de vele aanwezigen merkten wij voorts op den Luit - Admiraal C. E. L. Helfrich, den Luit.-Generaal Mr. H J. Kruis, den Gen.-Majoor C. Giebel, den Kolonel A van Oosten en den Kolonel M. P. H. Calmeijer. Ook waren aanwezig de com mandant van het Indisch instruc tiebataljon de Luit.-Kolonel L. A. van den Berge en de heer Weggemans van het Ministerie van Overzeesche Gebiedsdeelen. De Generaal Spoor inspecteer de voor zijn vertrek de opgestelde eerewacht en de kapel. Het was bitter koud op het vliegveld, maar de machine Dinsdag nog door den Luit -vlieger Merkelbach' op alle eventualiteiten nauwkeu rig gecontroleerd was met zeildoek en andere hulpmiddelen zoo veel mogelijk tegen de kou beschermd. Het duurde deson- hersteibetalin- danks nog geruimen tijd, voor de Radio Moskou meldt, dat Generalissimus Stalin in alle dis tricten, waar hij candidaat was gesteld, voor verkiezing in de Op perste Sowjet der republieken van de Sowjet-Unie, eenstemmig is gekozen. Volgens onvolledige ge gevens heeft 98 °/o der stemge rechtigden in d-e Oekraïne zijn stem uitgebracht in Wit-Rusland 99.97 o/o, in Georg'ë 99.93 °/o en in Sowjet Azerteidsjan 99.99 °/o. Volgens een wetsvoorstel, dat binnenkort bij het Parlement zal worden inged.end, zullen de huur prijzen in België, die sedert de be vrijding met 40 o/o mochten stij gen, tot 70 o/o verhoogd mogen worden. Drie maanden na deze verhooging zal het percentage op 100 procent worden gebracht. De bewoners van Brlga en Tenda, de aan Frankrijk grenzen de Italiaansche gebieden, die vol gens de bepalingen van het Ita liaansche vredesverdrag aan Frankrijk zullen komen, hebben tot den Italiaanschen M'nister- President Alcide de Gasneri het verzoek gericht om ter elfder ure een beroep te deen op de Gealli eerden. ten gunste van het „Ita- lieschap" van dit gebied. De Luxemburgoche Coalitie- Regeering heeft Woensdagavond officieel medegedeeld, dat zij be sloten heeft Groot-Hertogin Char lotte haar ontslag aan te bieden. Het eerste schip van de Ja- pansche walvisch-expeditie, die in de wateren van de Zuidpool opereert, is te Koio teruggekeerd met een buit van 150 walvisschen. Het schip was 8 November j.l. uit Nagasaki vertrekken en borg ge middeld zes walvisschen per dag. De andere walvischvaarders zul len binnenkort ook huiswaarts keeren. De flimacteur Sidney Toler, beter bekend als Charlie Chan, is Woensdag overleden. Demetrios Maimos. de Griek- sche eerste Minister, heeft zijn volle tevredenheid betuigd over het door den Veiligheidsraad be paalde, dat de Balkancommissie der Ver. Nat'es niet gerechtigd is om aan de Grieksche regeering te verzoeken de executie van de 11 ter dood veroordeelde guerilla- strijders uit te stellen. Volgens Maximos bewijst dit besluit, dat de Veilighe'dsraad de eerbiedi ging van het Handvest naar let- i ter en geest volledig nastreeft. motoren zoodanig op toeren wa ren, dat het startsein kon worden gegeven. De linkermotor, welke ook op de heenreis naar Neder land eenige malen minder gehoor zaam was gebleken, vereischte de hulp van vier man grondpersoneel om op gang te komen. Om twaalf uur tien, ongeveer twintig minuten pa het begroote tijdstip van vertrek, steeg de bommenwerper nochtans voor spoedig van Valkenburg op. De Republikeinsche Minister- President, Soetan Sjahrir, heeft Woensdag op een persconferentie verklaard, dat het Republikein sche Kabinet de formeele uitnoo- diging der Commissie-Generaal om de toelichting der Commissie-Ge neraal en de Regeeringsverklaring van Minister Jonkman als onder deel van de ontwerpovereenkomst van Linggadjati te aanvaarden, waarna de onderteekening van het ontwerp zou volgen, eenstemmig van de hand heeft gewezen. Als voornaamste overweging gold hierbij, dat aan het reeds vage basis-accoord door de toelichting en de Regeeringsverklaripgen nieuwe materieele elementen wer den toegevoegd. Wij gevoelen geen behoefte, aldus Sjahrir, om nieuwe elementen toe te voegen. „Of wel het accoord, zooals het op 15 Nov. werd aanvaard, is on bevredigend en dan zijn nieuwe onderhandelingen noodig, of wel het accoord is bevredigend en dan bestaat er geen behoefte aan toelichtingen." Op de vraag of de Republikeinsche bezwaren eerder van formeelen dan van materiee- len aard waren, antwoordde Sjah rir. dat er formeele bezwaren be staan tegen het aanvaarden der toelichting en de Regeeringsver- klaringen als deel van de over eenkomst. Sjahrir verklaarde te begrijpen, dat de Commissie- Generaal niet anders kan doen dan de Nederlandsche regeering van het gebeurde in kennis te stellen en de reactie af te wachten. Hij voegde er echter aan toe, dat hij toch niet pessimistisch gestemd was. Hij verklaarde verder, dat de afkondiging van het: „Staakt het vuren" zeer spoedig te ver wachten is, wellicht omstreeks 15 Februari. Hij deelde tenslotte nog mede, dat de bijeenkomst van het K.N.I.P. (voorloopig Republi- keinsch Parlement), waar eerder over het Regeeringsbeleid dan over de overeenkomst van Ling gadjati een uitspraak zal worden gevraagd, thans is vastgesteld op 25 Februari te Malang. ■De onafhankelijke links georiën teerde Franc Tireur schrijit: „Onze vertegenwoordiger in Indo-China interpreteeren de persvrijheid op een eigenaardige manier. Er is geen bezwaar tegen militaire censuur inzake berichten van militairen aard. Wanneer echter deze censuur ook wordt uitgeoefend op alle berich ten over Indo-China en men er nauwlettend op toeziet, dat' niets van de waarheid door „het ham- boegordijn" heen naar huiten doordringt, hebben wij het recht om verontwaardigd te zijn". De conservatieve Figaro be toogt, dat de censuur voor een land in oorlog iets heel gewoon is. Ook de Britten en Amerika nen, aldus de Figaro, aarzelen in dergelijke omstandigheden niet haar in te stellen en zij is naar onze meening dan ook niet be paald mild. De Verklaring van Ho-Tsji-Minh wordt door de „Populaire", die ook niet erg te spreken is over de Fransche censuur in Indo- China, op in het ocg vallende wijze afgedrukt en besproken. Het officieele orgaan van de communistische partij, de „Huma- nité", bewaart over de kwestie het stilzwijgen. Hoofdstad van Annam veroverd. In een Fransch communiqué over de gevechten in Indo-China werd bekend gemaakt, dat de Fransche troepen, nadat zij de rivier Hue waren overgestoken, Hue de hoofdstad van Annam geheel hebben ingenomen. De Vietnameesche strijdkrach ten, die de stad fel verdedigden, lieten vele dooden op het slagveld achter, aldus het communiqué. Naar radio Praag meldde, heeft Tsjecho-Slowakije aan het Hon- gaarsche departement van Buiten landsche Zaken twee protestnota's doen toekomen, waarin Hongarije wordt beschuldigd van „pogingen tot inmenging in Tsjecho-Slo- waaksche binnenlandsche aange legenheden" en van schending der Hongaarsch-Tsjecho-Slowaak- sche overeenkomst inzake uitwis seling van bevolkingsgroepen. Den laatsten tijd heeft Hon garije n.l. herhaaldelijk de Tsje- cho-Slowaaksche regeering be schuldigd van deportatie van Hongaren uit Slowakije om dwangarbeid te verrichten in de Westelijke provincies van Honga rije, waarop echter de Tsjecno- Slowaaksche regeering ontkend heeft, dat het hier Hongaren be trof. Hongarije heeft voorts in De cember stopzetting van de repa- trieering van Slowaken aange kondigd. Op onze Administratie ligt voor belanghebbenden ter in zage de Passagierslijst van het m.s. „Oranje." Nota aan de Geallieerden. Graaf Carlo Sfonza, Minister van Buitenlandsche Zaken van Italië, heeft een nota inzake het vredesverdrag aan de Geallieerde regeeringen doen toekomen. Hier in wordt gezegd, dat „het Ita liaansche volk indertijd onder den druk heeft gehandeld van een regiem, dat zoovelen in het bui tenland steunden door er hun lof over uit te spreken". Hoewel Itauë zal beginnen met een stipte naleving van het ver drag, aldus Sforza, zal het gaar ne eenige wijzigingen zien aan gebracht. Wij hebben talrijke vergissingen begaan, zoo zeide Sfonza, üoch bet verdrag zooals het thans luidt, zou het leven van 45 millioen menschen kunnen vergiftigen. Fen van de eerste gevolgen van de onderteekening van het vre desverdrag met Italië was het in beslag nemen van 150.000 pakjes sigaretten en een hoeveelheid kof fie ter waarde van ongeveer 50 millioen lire aan boord van een Engelsch schip in de hdven van Genua. Volgens het verdrag heeft de douane namelijk weer het recht de in Italiaansche havens gemeerde schepen te doorzoeken. De goederen werden in beslag ge nomen, de reeder kreeg een boete van 30 millioen lire. - -1F8

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1