u;i a* s Dc Fransche Wet op de materteeie oorlogsschade De ten uitvoer legging der doodvonnissen* Biizondererechtsplegino Distributienienws Correspondenten Binnenlandsch Nieuws^ 4. rcvincic a Set De heer Z vrager man schrijft ■ons het volgende: Het is wel algemeen hekend, ,dat de definitieve Wet, ter rege ling van de Materieele oorlogs schade, thans in een vergevor derd stadium van voorbereiding verkeert. Spoedige behandeling In de Kamer mag worden ver wacht. Tot heden waren de organisatie van het herstel en de financiering daarvan, geregeld hij diverse Ver ordeningen en Besluiten, die bui ten het Parlement om waren ont staan. De definitieve wet zal nu het voorloopige Besluit op de ma terieele oorlogsschaden, F 255, van Nov. 1945, vervangen. Het meest omstreden zijn drie begin- .selen, die tot nog toe b(j het her stel hebben gegolden. Allereerst de zeer gecentrali seerde uitvoering van het herstel. Alle3 werd van Den Haag uit ge dirigeerd, terwijl de plaatselijke organen, als de gemeenten, prac- tisch welhaast uitgeschakeld wa ren. Dit leidde tot een overdre ven bureaucrat e, een stroef ver loop en dikwijls onbevredigende resultaten van het herstel. Veel meer gedecentraliseerde uitvoe ring en inschakel.ng van de ge meentelijke instanties wordt in de gedupeerde streken noodzakelijk geacht. Het allermeest omstreden be ginsel van de vroegere regeling was daarnaast, de finantieele regeling voor verwoeste of zwaar beschadigde onroerende goederen (gebouwen en bedrgfsuitrustin- gen). Als vergoedingsbasis gold hier de verkoopwaarde Mei 1940, die meestal slechts een fractie bedraagt van de tegenwoordige fltidhtings- of herinstallatiekos- ten. Deze factor verkoopwaarde Mei 1940 blijft bovendien in de praktijk zeer verschillend te wor den geïnterpreteerd, met het ge volg dat gelijksoortige gedupeer den zeer ongelijke vergoedingen krijgen. Steeds is gestreden voor de vervangingskosten, met een redelijke bijdrage doör gedupeer den die nieuw voor oud krijgen. Aan het bezwaar, dat meuw- bouwen en herinstallatie thans globaal het drievoudige kost van voor den oorlog, trachtte men nog tegemoet te komen door hulp bij de financiering van de te over bruggen tekorten. Hoewel dit dikwijls als zoodanig weedt voor gesteld, is dit geenszins een aan vaardbare oplossing en kan dat ook met meerdere concessies nooit worden. De financieringshulp bestaat hierin, dat renteiooze en rente- gevende hypotheken worden ver strekt. De factoren die worden gebruikt om voor elk object de verhouding vast te stellen tus- schen rentelooze en rentegevendo credieten, zijn daarvoor al even ongeschikt als de factor verkoop waarde Mei 1940, dat is voor de bijdrage h fonds perdu. Als zoo danige factoren worden o.a. ge bruikt: voor niet agrarische ob jecten de grootte van het pand en de z.g. zeer hypothetische ■exploitatie waarde; voor agra rische objecten: de grondsoorten en de bedrijfsgrootte. Op grond van deze factoren kan de verhou ding renteloos: rentegevend be langrijk verschillen en wordt neg bovendien herhaaldelijk, ten on gunste van gedupeerden, herzien. Deze factoren zyn voor deze doel einden ongeschikt. Het werken er mee leidt voor gelijksoortige ge dupeerden tot zeer ongelijke resul taten, tot te veel ambtelijke macht en bemoeiing, tot 'n ongewenschte vermenging van hecstel- en be- lastingpolitiek, en het laatste niet het minste de gevolgen tjjn. voor verreweg de meeste ge dupeerden ruïneus. Tenslotte was ook de vergoe dingsbasis voor de verloren in boedels volstrekt onvoldoende. Deze hield geen rekening met het gestegen prijspeil en stelde een begrenzing in verband met de huurwaarde. Deze laatste factor werkt funest voor agrarische panden en voor hen die zaak en woning gecombineerd hadden. Het is duidelijk dat de gedu peerden met groote spanning tegemoet zien van welke begin selen het nu ten onzent In voor bereiding zijnde wetsontwerp zal uitgaan. Intusschen is eind October 1946 in Frankrijk de wet op de mate rieele oorlogsschaden bekend ge maakt. Ook dit land heeft ge weldig van den oorlog geleden. Het is verblijdend te constatee- ren, dat in Frankrijk, met zijn politieke verwarringen en gedes organiseerd geldwezen, zich een sterke burger- en gemeenschaps zin ook hier weer demonstreert door de beginselen waarop deze wet is gebouwd. Beginselen die ook onze Regeering en het betere deel van ons volk principieel als de eenig juiste erkenden. N.l. de verdeeling van de lasten van het herstel over het geheele volk en vergoeding op basis vervangings kosten. Enkele voorname bepalingen van de Fransche wet houden het volgende .in. Erkend wordt het recht van algeheele schadeloos stelling, voor schaden door oor logshandelingen veroorzaakt, aan roerende en onroerende goederen. Voor de financiering wordt een afzonderlijk hecstelfonds inge steld. Voor het herstel zelf wordt een 5-jarenplan opgesteld Volled-ge vergoeding ontvangen slechts zij die herhouwen of ner- installeeren. Vergoed worden de totale v^rvangingaiqosten, in den vorm waarin het goed zich be vond ten tijde van verlies of be schadiging. Een -bedrag ten laste van gedupeerde die nieuw voor oud kr(jgt van ten hoogste 20 </o. (Een regeling die volkomen aan sluit b(j de wenschen der Neder- landsche gedupeerden.) Naar de toestand van het verloren object krijgen de Franschen dus 80 tot 100 der vervangingskosten vergoed. Gedupeerden die niet willen herbouwen of her install eeren, ontvangen 30 der vervangings kosten en als zij ouder zijn dan 65 jaar, 50 daarvan in den vorm van een lijfrente tot maxi maal 2 mill. fr. Voor gevallen waarin de waar de en de aard van het verlorene met gemakkelijk te bewijzen is, wordt vergoed volgens vastge stelde waaidetabellen. Dit vindt toepassing voor meubilair en voor de bedrijisinventaris van agrari sche bedrijven. Hoe deze tabellen er uitzien en met welke factoren daarbij is gerekend, is schrijver niet bekend. Waar echter de Fransche Wet het algemeene be ginsel huldigt, van volledige schadeloosstelling op de basis vervangingskosten, zullen de resultaten Voor de gedupeerden ook hiervoor wel bevredigend zijn. Nog een andere gedachte, die in de Fransche Wet is neerge legd, is opmezkingswaard. De ge- oupeezden krijgen het recht zich te vereerugen in coöperatieve her- bouwmaatschapprje.i, die bij de verwezenlijking van het herstel een belangrijke rol kunnen spelen. Wanneer onze komende wet het beginsel zou huldigen, dat in de uitvoering van het herstel het gemeentelyK bestuursapparaat met zeec belangrijke bevoegdhe den zou woiden ingschakeld, zou zéér zeker een soepeler uitvoering met veel minder bureaucratie het gevolg z(jn. Zou daarnaast de mogclijkhe.d worden geschapen, dat de gedupeerden in coöperatief verband per gemeente of per streek voor hun be.angen konden opkomen, dan zou op een wijze volkomen passende "bij de Neder- landsche mentaliteit en gegroeide verhoudingen, een veel meer be vredigende oplossing van het ge weld-ge heistelvraagstuk v er zie ke rd zijn. Ten slotte zou dan nog, voor dat gedeelte der herstelkosten dat met uit belastingen en lee ningen kan worden bestreden, ook in ons vaderland een speciaal Herstelfonds moeten worden ge creëerd. Een fonds waaraan zooveel mogelijk het geheele volk naar draagkracht zou moeten bijdragen, brjv. door verplichtin gen te voldoen over een periode van langen duur (bijv. 25 jaar) in jaarlijksche annuïteiten. Het vasthouden aan de oude vergoedfngs beginselen en aan de gecentraliseerde uitvoering, zou een ramp beteekenen voor de ge dupeerden, voor de getroffen streken en voor het geheele Nederlandsche volk. <Dc" Minislcv anlwccrJti Op de vragen van den heer Brandenburg betreffende het niét ten uitvoer leggen van vonnissen, waarbij de doodstraf is opgelegd heelt de Minister van Justitie het volgende geantwoord: 1 Van de tot dusver uitge sproken en in kracht van ge wijsde gegane doodvonnissen zijn slechts een beperkt aantal vol trokken. Hoewel den onderge- teekende bekend is, dat in het openbaar, zoowel in de pers als op andere wijze, uiting is gege ven aan een gevoel van teleur stelling over het geringe aantal executies, meent hij, dat het tot dusver gevoerde gratiebeleid in zich verantwoord en redelijk is en bovendien de instemming heeft van het overgroote deel van het Nederlandsche volk. Blijkens het voorloopig verslag over het ontwerp van wet tot vaststelling van hoofdstuk IV der rijksbegrooting voor het dienst jaar 1947 was de Tweede Kamer over het algemeen van oordeel, dat slechts in een zeer beperkt aantal gevallen de doodstraf ten uitvoer gelegd behoort te wer den, en verheugde men zich er over, dat dit blijkbaar ook de op vatting van den ondergeteekende was. 2. Het bericht, dat de onder geteekende van plan zou zijn alle gevallen, ook de ergste, ter gra- tieverleening voor te dragen, is onjuist. Zooals door den onder geteekende reeds werd medege deeld is de Memorie van Ant woord op het onder 1 genoemde Voorloopig Verslag wordt hij de beslissingen in zake gratie van opgelegde doodstraffen cr naar gestreefd binnen het geheel van de gevallen, waarin de doodstraf werd opgelegd, in de zwaarste gevallen tot tenuitvoerlegging over te gaan. 3, 4 en 5. In alle gevallen waar in een gratieverzoek wordt afge wezen, volgt tenuitvoerlegging van het doodvonnis op den kortst mogelrjken termijn. Na afwijzing van een gratieverzoek wordt hier van zoo spoedig mogelijk mede- deeling gedaan aan den veroor deelde, terwijl de afwijzing dien zelfden dag of den volgenden dag in de pers wordt bekendgemaakt. De executie volgt ingevolge de bestaande voorschriften niet eer der dan 24 uur, doch niet later dan 48 uur, na de aanzegging aan den veroordeelde. In alle gevallen, waarin tot dusver een gratieverzoek is afge wezen, is tenuitvoerlegging van bet doodvonnis dan ook gevolgd binnen een week na den datum, waarop door Hare Majesteit de Koningin afwijzend op het ver zoek was beschikt, behoudens twee uitzonderingen, waarvan ook in de pers mededeel ing Is ge daan. In het eetie geval pleegde de veroordeelde zelfmoord voor het tijdstip, waarop de executie was bepaald; in het andere geval is de tenuitvoerlegging opge schort, nadat de bijzondere Raad van Cassatie aan den onderge teekende had medegedeeld, dat opschorting van de executie wen- schelijk was in verhand met een door den veroordeelde ingediend verzoekschrift om herziening van de sententie, waarbij hij tot de doodstraf was veroordeeld. 6. Het streven van den Onder geteekende is er hij voortduring op gericht, een spoedige afdoe ning van verzoeken om gratie van doodvonnissen zooveel moge lijk te bevorderen. Zeer onlangs (bij Kon. Besluit van 14 Januari 1947), Staatsblad no. H 18) is een wijziging van het bijzonder gratie-adviesbesluit tot stand ge komen, waarbij de eisch van een plenair advies van deri bijzonderen Raad tan Cassatie, waarmede, naar in de practijk was gebleken, naar verhouding veel tijd ge moeid was, is vervallen. Zooals in het antwoord op de vorige vragen' reeds werd mede gedeeld vindt in geval van afwij zing van het verzoek executie steeds op den kortst mogelijken termijn plaats. De officieren-fiscaal bij het Bijz. GereUitshof te 's-Hertogen- bosch voor Zeeland hebben de volgende personen voorwaardelijk hui ten vervolging gesteld: Cornelia Zegers, Hoofdplaat; Romaine S. Vuder geb. Lutaert, njzendijke; Pieternella S. v. d. Bent geb. Verpoorte, Temeuzen; M. F. Komerjnsen, Sas van Gent; ontzetting rechten en onder toe- zichts telling. Maria A. Viane, Schoondijke; Mane F. Cortvriendt, Sluis; D. de Putter, C. Michielsen en A. C, de Pauw, Terneuzen; S. E. Bri quet, Westdorpe; A. A. van Geer- saem, Zuiddorpe; Delphina de Block, R. S. Mariman en J. L. Manman, allen Clinge; J. Woytel, Hulst; J. Bockstael, Philippine, onder toezichtstelling, verplich ting om te arbeiden en ontzetting rechten. Gerarda M. P. Nonneman en Rosalia W. de Mul, Terneuzen; J. E. de Kramer, Clinge; Hypo- lite S. Joukes, Brussel, ontzetting rechten. Emile J. M. Minnebo, Terneu zen; E. A. A. Voeten en J. de Pree, Sas van Gent; F, Fecket, Clinge, allen verplichting om te arbeiden en ontzetting rechten. P. S. de Mul, Philippine, onder toezichtstelling tot 18 Juli 1947 in Jeugdhuis Haamstede verblij ven en ontzetting rechten; A. de Koeijer, Schoondijke, 1000 be talen; J. H. Oosterling, Schoon dijke, verplichting om te arbeiden 250 betalen en ontzetting rech ten; R. J. L. Odery, Westdorpe, verplichting om te arbeiden. Verder zijn onvoorwaardelijk buiten vervolging gesteld: Bertha Rammeloo, geb. Voer man, Clara Rammeloo, geb. Voer man, Rosalia P. K. Voerman geb. Van Hirck, A.. J. Voerman, allen Axel; A. A Vermeulen, St. Jan- steen;A. van Bunder, Gcuda. De gerezen verdenkingen zijn ongegrond gebleken. Pieternella van Weynen, Hoofd plaat; E. L. van Staveren, Uzen- dijke; W. J. Hofman, Breskens; A. H de Moor, Th. H. Goossens, Mathilda Everaert, J. de Bruijn, J. A. v. d. Branden, B. v. d. Bran den, allen Clinge; A. Verstraeten en J. A. de Koek, Terneuzen; A. Hillaert te Westdorpe. De gerezen verdenkingen zijn niet ongegrond gebleken, doch de schuld Is van zoodanigen aard, dat oplegging van straf of maat regel niet gerechtvaardigd is te achten. EXTRA RANTSOEN KAAS. In de periode van 16 Februari t/m 1 Maart zal aan diegenen, die een A-, B-, of C-kaart hebben 50 gram kaas boven het gebruike lijke rantsoen van 200 gram wor den verstrekt. EEN BON VOOR 2 EIEREN. In de bonnenlijst, vaelke Donder dag a.s. bekend gemaakt wordt is voor alle leeftijdsgroepen een bon aangewezen voor 2 eieren. In eenige plaatsen, zoo wel in Oost- als in West- Zeeuwsch-Vlaanderen kun nen nog actieve correspon denten worden aangesteld. Gegadigden gelieven zich schriftelijk aan te melden bij Redactie „De Vrije Zeeuw", Noordstraat 55, Temeuzen. 9 NIEUWVLIET. Vergadering Geitenfok- vereenigïng. Zaterdagavond vónd de jaar vergadering plaats van de geiten- fokvereeniging te Nieuwvliet in de zaal van P. Cornells alhier. De voorzitter, de heer Abr. Wille, opende deze vergadering en memoreerde dat de, opkomst der leden matig was, doch toch bevre digend genoemd kon worden bij deze weersgesteldheid. De notulen van de vorige ver gadering werden na lezing door den secretaris, zonder op- of aan merkingen goedgekeurd. Volgens het verslag van den penningmeester bedroegen de to tale ontvangsten 474,41 en de uitgaven 249,20, zoodat er een voordeelig saldo van 225,21 overbleef. Daarna volgde bestuursverkie zing wegens periodieke aftreding van 2 leden. Na stemming werd de heer Ahr. Bouwens herkozen en de heer Van Hoeve gekozen. Het bestuur kreeg een volmacht om een nieuwe bokkenstal aan te koopen. Bij de rondvraag werden de door een tweetal leden gestelde vragen van huishoudelijken aard door den voorzitter beantwoord. Daarna sloot de voorzitter de vergadering. SLUISKIL. Buurtfeest. Onder het motto „Lachen is ge zond" had dan Vrijdag de aange kondigde bonte avond van „Kalo- mid" plaats in de nieuwe zaal Jacobs. De zaal was gezellig be zet met alle buurtbewoners en de stemming zat er al spoedig in. Ook onder de jongeren schuilen veelbelovende krachten, hetgeen al direct tot uiting kwam in het stukje „De geest van Suzanna", dat vlot gespeeld werd. Een bonte reeks van kluchten en voordrachten volgdè, waarbij werkelijk den gulden regel: tempo tempo, werd toegepast. Een con ferencier reeg de nummers aan een en zorgde voor de noodige moppen, waarom hartelijk gela chen werd. Overigens was al het opgevoerde afgestemd op den lach. Katrtjntje en haar echtgenoot met de meer voorkomende flesch gin 4n de za<i, „Drukte om Hen drik", het Kalomidlied, gemeen schapszang, waarbij Piet Hein en De Ruyter hun part broederlijk deelden met de nagelbijtende Louise, alles werd vlot afgewerkt. Speciale vermelding verdienen de kluchten „Pietje", de getemde feeks, met de zich vermannende broer en de rustig sprekende mees ter, welke alle drie uitstekend spel gaven, „Johnny" de manne lijke baby-verzorgster en last not least „Henkie", het wonderkind, dat bij de allerzotste situaties en verwikkelingen danig op de lach spieren werkte. Na afloop was gelegenheid tot dansen, waarvan, gevoeld de kil heid in de nog pas afgebouwde zaal, een dankbaar gebruik werd' gemaakt. Onder de tonen van „Vergeten dat zal ik jou nooit" verlieten wq dit pleizierige samen zijn. Zondagavond werd de tweede voorstelling gegeven, toegankelijk voor iedereen. Er. zat wederom schot in en het leek wel of alle medewerkenden nog meer hun best deden. Vermelden wij nog het met een goede stem voorge dragen gevoelige lied „Lieve Maan". Ook ditmaal konden de liefhebbers in de kleine uurtjes nog even dansen. „Kalomid" kan dank zij haar activiteit, op een paar welgslaagde avonden terug zien. ZAAMSLAG. De a.s. blijde gebeurtenis. Door de Oranjevereeniging is in samenwerking met de buurt verenigingen voor de feestelijk heden ter gelegenheid van de a.s. blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin het volgende programma opgemaakt. I. Indien de geboorte plaats heeft vóór 12 uur 's middags is de namiddag van denzelfden dag be stemd voor de feestelijkheden. 1.00 uur: Klokgelui. 2.00 uur: Muziek van den toren. 2 00 uur: Gezamenlijke dank dienst in de N.-H. Kerk. Mede werking van de Chr. Zangvereeni- gjng. Tevens officieele aanbieding namens de ingezetenen aan de ge meente van de nieuwe torenklok. Hiervoor en voor de onkosten van de feesten zal dan ook nog een collecte v/orden gehouden. 46 uur: Volksspelen. (Opgaaf hiervoor bij J. van de Wege, Ter- neuzenschestraat. 67 uur: Pauze. 77.30 uur: Volkszang. 7.30—8.30 uur: Lichtstoet, waar na ontsteking van gekleurde vreugdevuren. g30io uur: Concerten. Einde der feestelijkheden met gekleurde vreugdevuren. H. Indien (je geboorte plaats heeft nè. 12 uur 's middags of op een Zondag is de volgende dag in zijn geheel bestemd voor de fees telijkheden. (Bij geboorte op een Zaterdag na 12 uur: feestelijk heden op Maandag.) 8.30 uur: Klokgelui. 9.00 uur: Muziek van den toren. 9.30 uur: Gezamenlijke dank dienst (zie hierboven). 11.30 uur: Rondgang met mu ziek door het dorp. 12.302 uur: Pauze. Na 2 uur als hierboven na 4 uur Waarschijnlijk tevens van 4 tot 7 30 uur doorloopende filmvoor stelling in het Verenigingsge bouw BESCHERMHEERSCHAP. Het Comité Oorlogsinvaliden en -weezen, dat een dezer dagen te Utrecht een reünie verzorgde voor 200 oorlogsweduwen uit het geneele land, ontving van Z. K H. Prins Bernhard bericht, dat deze het beschermheerschap van dit comité heeft aanvaard. TELEGRAM AAN MIJNWERKERS. Bij de gezamenlijke mijnwer kersbonden is via „Scheveningen Radio" het volgende telegram binnengekomen naar aanleiding van den kolenslag, welke Zondag voor acht dagen heeft plaats ge had: „Kapitein en bemanning walvischvaarder „Willem Ba- xendsz" betuigen ingenomenheid en waardeering met jongste of fervaardige houding in belang Nederlandsche bevolking. Bravo. Onderteekening: Willem Ba- rendsz, Zuidpoolzee. MAN IN BRAND GEVLOGEN. Bij het lasschen van een ketel in een fabriek aan den Gerbro- ken Meeldijk te Barendrecht ge raakten de kleeren van den 61- jarigen lasscher A. Grondelle, wo nende aan den Matthenesserweg te Rotterdam, in brand Een in zijn nabijheid werkende collega wist den in vlammen gehulde on gelukkige met groote krachtsin spanning uit den ketel te trekken en het vuur te dooven. G. had echter dermate zware brandwon den over het geheele lichaam op- geloopen, dat hij in ernstigen toe stand per auto van den G.G.D. uit Rotterdam naar het ziekenhuis Coolsingel aldaar moest worden vervoerd. BRIEFGEHEIM GESCHONDEN. De 51-jarige hoofdbesteller hij den P.T.T. te Schiedam, J. A. B. Buitenhuis, die in Augustus 1944 negen aan vooraanstaande per sonen in Schiedam gerichte brie ven, inhoudende illegale blaadjes, in handen van de N.S.B. had ge speeld, had zich Dinsdagmiddag voor de Rotterdamsche Kamer van het Haagsche Bijzondere Ge rechtshof voor dit feit te verant woorden. Tevens was hij lid van de N.S.B. en hulp-landwachter geweest. De advocaat-fiscaal eischte 6 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief en uit sluiting van beide kiesrechten. Uitspraak over 14 dagen. rn< „nt-;

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3