OE TOLUNIE Nederland-België-Luxemburg DE STRIJD OM PALESTINA Italië en het Vredesverdrag Groote vorderingen werden gemaakt De toestand op Ameland Ge Chocoladereepen woor rijders Elfstedentocht Proces te Neurenbe g Auto met levensmiddelen bereikt Urk Post voor militairen Het geheim van de Atoombom Nederlandsche Bond van Oud-strijders Verklaring van Graaf Sforza Bij Ruwe Handen Ruwe huid, Ruwe lippen PUROL 30 ct <PunMn Maurice Conradi overleden Veerdienst gestaakt Commissie Administratieve Rechtspraak geïnstalleerd 0e koiennood In Engeland Diefstal in laboratorium van Prof. Tanner Voorstelling ging niat door In de laatste weken zijn er groote vorderins^n gemaakt in de richting -van de totstandkoming der tollinie tusschen Nederland mét België en Luxemburg. Dit verklaarde de Secretaris-Generaal voos- do Belgisch- -Nederiandsch Luxemburgsche To'.unie, Mr. Dr. E. J. Jaspar, aan den Brussel- schen correspondent van het ANP. Het gemeenschappelijke tarief is gereed en zal binnen enkele weken aan de Parlementen der 3 betrokken landen ter ratificatie worden voorgelegd en de doorvoe- i a» er van is dan nog slechts een kwest'e van hoogstens enkele maandeni Hoewel bijzonderheden omtrent het nieuwe uniforme ta rief eerst kunnen worden gepubli ceerd wanneer de betreffende voorstellen bij het Parlement zul len worden ingediend, deelde de heer Jaspar mede, dat de bedoe ling van dit nieuwe umforme ta rief Is een verlaging der douane rechten. Hii deelde voorts mede, dat onmiddellijk na de ratificatie door de drie Parlementen het nieuwe tarief van kracht zal wor den. De tweede phase, zoo zeide de heer Jaspar verder, zal op 1 No vember van dit jaar ingaan, op welken datum,een gemeenschap pelijke regeling van kracht zal worden voor omzetbelasting, ac cijnzen enz. Men is thans bezig een gemeen schappelijke regeling te treffen, waarbij er naar^ gestreefd zal worden de accijnzen en de omzet belasting in de drie landen dezelf de te doen zijn. Ook wat den industrieelen sec tor betreft zijn de vertegenwoor digers der drie landen met elkaar in contact getreden. De commissie voor het vervoer en het havenwezen van de tolunie zal worden onderverdeeld in sub commissie, die elk op haar ge bied de zich voordoende moeilijk heden zullen trachten op te los sen. De secretaris-generaal der Ne- derlandsch.-Belgisch-Luxemb. tol unie verzekerde verder, dat de uitwerking van de economische unie tusschen de drie landen snel voortgang maakt. Zoo zal een Nog voor zes weken levens middelen. De burgemeester van Ameland deelt mede, dat hij Dinsdagoch tend controle heeft gehouden van op het eiland aanwezige levens middelen. Hij heeft daarbij ge constateerd, dat er een levensmid- delenvoorraad is, welke, naar schatting, voor ongeveer zes we ken toereikend zal zijn. Er is groente, fruit, kruidenierswaren, meel, vleesch, de zuivelfabriek levert boter, kaas en melk. Voor de rieken kunnen eieren beschik baar gesteld worden. Van de isoleering merkt men op het eiland we.nig, aldus de burgemeester, alleen kan men niet naar den vasten wal. De burgemeester uitte, namens de Amelanders, woorden van lof, voor allen van de luchtstrijd krachten, die, wanneer op hen een beroep werd gedaan, onder alle omstandigheden bereid waren en zijn een toestel voor Ameland ln gereedheid te brengen, te laten starten en te vliegen. De lucht strijdkrachten zorgen van Valken- buig uit voor een vliegtuig wan neer post, passagiers en patiën ten moeten worden overgebracht. Tijdens den Elfstedentocht op Zaterdag j.l. zou ,te Bolsward aan de lijders een reep chocolade wor den uitgereikt. welke reepen be schikbaar waren gesteld door een fabrikant van chocolade-artikelen. Dit geoaar is verhinderd door controieurs van den C.C.D., wier optreden bij de betrokkenen ver ontwaardiging heeft opgewekt. Deze controleurs handelden even wel in opdracht, aldus deelt men ons van oevoegde zijde mede. De genoemde fabrikant beschikte in dit geval vrij over goederen, wel ke onder de distributieregeung vallen. Alleen de regeering kan over dergelijke goederen een be stemming geven. Het gaat der halve niet aan, dat een labrikant zelfstandig beoordeelt voor welk, hem sympathiek doel, hij geclis- tribueerdev dus schaarsche. Pr0' ducten, zonder bon kan verstrek ken. Indien dergelijke voorne mens bestaan, is de uitvoering er van afhankelijk van de toestem ming van de Directie van de Voedselvoorziening en deze toe stemming was in dit geval met gevraagd, althans niet voor cho coladereepen. Voor heete melk chocolade was vooraf toestem- ro ng gevraagd en verkregen. gemeenschappelijke regeling wor den opgesteld door de onderteeke- ning van handelsaccoorden en heeft men b.v. reeds besloten dat de drie landen aan de in April te Genève te houden voorbereidende conferentie voor handel en werk gelegenheid, met een gemeen schappelijke delegatie zullen deel nemen. Voor het effectief werken van de economische unie, zal het noodzakelijk z.ijn dat in de drie landen eenzelfde politiek op eco nomisch gebied wordt gevoerd. Op het oogenblik is de toestand namelijk zoo, dat waar in België op het gebied van de handel een groote vrijheid bestaat, men in Nederland meer de neiging ver toont tot een geleide economie. In het bijzonder levert het ver schil tusschen de politiek van prijzen en loonen, alsmede die op het gebied van landbouw, in dustrialisatie en monetaire aan gelegenheden, nog moeilijkheden op, doch naar de heer Jaspar ver zekerde, mag verwacht worden, dat de economische politiek der drie landen in den loop van enkele jaren in gelijke banen kan wor den gebracht. Een der gevolgen van de econo mische unie zal het ontstaan van een gelijke levensstandaard in de drie landen tengevolge hebben. Bij een bevredigend functionnee- ren zal het zelfs mogelijk zijn met eikaars valuta te betalen en zou zelfs in overweging genomen kunnen worden een nieuwe munt eenheid voor de drie landen vast te stellen. Naar de heer Jaspar aan het einde van het onderhoud betoog de, moet deze samenwerking tus schen Nederland, België en Lu xemburg op economisch gebied als een der "eerste werkelijke bij dragen tot het behouden van den vrede in Europa worden be schouwd. Verdediging beschuldigt Amerikaansche artsen. De Duitsche verdediging bij het proces te Neurenberg tegen dé Nazi-artsen, heeft Amerikaansche artsen er van beschuldigd evenals de Duitschers proeven op mensche- lijke wezens te hebben genomen, ook tegen den wil van de slacht offers. Dr. Servatius, de advo caat van Dr. Karl Brandt, ver zocht het Hof als bewijsstuk voor deze verklaring te willen aanne men een uittreksel uit een Ame- rikaansch blad, waarin een gede tailleerde beschrijving wordt ge geven van bepaalde medische -proeyen in de gevangenis te At lanta. Macnamey, de Amerikaansche openbare aanklager, verklaarde dat, indien bedoelde proeven wer kelijk in de Ver. Staten zijn ge nomen, er geen twijfel bestaat aan het misdadig karakter daar van en dat een vervolging tegen de daders zal worden ingesteld. Zulks zal echter niets afdoen aan de schuld der Duitsche artsen. De Overijsselsche beroepsver voerders zijn erin geslaagd Urk uit zijn isolement te verlossen het feit, dat enkele dagen geleden een vrachtwagen van een vervoeder, aangesloten bij de coöperatieve Vervoersonderneming „Wegtrans port" ergens tusschen Kampen en Urk door het ijs is gezakt, heeft hen niet kunnen weerhouden hun pogingen om de bevolking van Urk te hulp te komen, met ver dubbelden ijver voort te zetten. Dinsdag bereikte een vrachtauto van een vervoerder uit den Noord- Oostpolder met een kostbare la ding vleesch en andere levens middelen na een urenlangen zwa- ren strijd het voormalige eiland. Een tweede transport, voorna melijk met melk, is eveneens naar Urk vertrokken. Correspondentie, bestemd voor de militairen aan boord van het m.s. „Kota Baroe'', behoort uiter lijk 19 Februari om 19 uur te Amsterdam C.S te zijn, teneinde nog gedurende de reis in een aan loophaven te kunnen worden uit- uitgereikt. Óp 9 Maart zal nog 'n zending post aan deze militairen plaats vinden. Hiertoe moeten de stuk ken 8 Maart om 19 uur in Am sterdam C.S zijn. In het algemeen behoort de correspondentie uiterlijk op 17 Februari en 6 Maart ter post te zijn bezorgd. De postkantoren verschaffen alle nadere inichtingen. Dean Acheson, Amerikaansch onderminister van Buitenlandsche Zaken, heeft verklaard, dat voor zoover hij wist de atoombom nog steeds een Amerikaansch geheim is. Achesor. verklaarde in de commissie voor atoomenergie van het congres, dht „stukjes van vi tale inlichtingen" betreffende de ontwikkeling van de atoomener gie aan andere landen, zooals En geland en Canada, die hiertoe hebben bijgedragen bekend zijn, maar hij voegde hieraantoe, dat de V. S. „de beslissende, beteeke- nisvolle bijdrage hebben geleverd" De nieuwe Britsche plannen. Men meent te weten, dat de Arabieren in hun antwoord, dat zij aan den Britschen Minister van Buitenlandsche Zaken, Bevin, hebben toegezonden, de nieuwe Britsche voorstellen inzake Pales tina in de krachtigste termen verwferpen en de minimumeischen met betrekking tot een onafhan kelijk Palestina met gegaran deerde rechten voor de Joodsche minderheid herhalen. In het Joodsche hoofdkwartier in Londen verluidt voorts semi- officieel dat de Joden de nieuwe voorstellen nog slechter dan het plan van Morrison" achten en in geen enkel opzicht een basis voor Besprekingen. Beide partijen overwegen onmiddellijke stopzet ting der onderhandelingen. De Joden verwerpen het plan, aldus meent men te weten, op grond van vier overwegingen: 1. De immigratie van 100.000 Joden wordt uitgebreid over 2 jaar. Bovendien is deze immi gratie afhankelijk gesteld van de aanvaarding van 't plan en wordt geen verzekering gegeven ten aanzien van eenig verdere immi gratie na afloop van genoemde twee jaren. 2. Het Joodsch bureau is van nieening, dat het plan de moge lijkheid van een onafhankelijken slaat uitsluit. 3. Er wordt geen verzekering gegeven, dat de ontwikkeling van het land en de wateren van Pa lestina op nationale basis kan ge schieden. 4. Er wordt geen definitieve oplossing aan de hand gedaan. De Arabische nota, zoo meent men te weten, weigert elke bepa ling betreffende verdere immigra tie in overweging te nemen en beschouwt het plan als een stap in de richting van het veranderen van Palestina in een Joodschen staat. Ultimatum afgewezen. Het Joodsche bureau heeft op het ultimatum van de Palestijn- sche regeering om deel te nemen aan de bestrijding van het „ter rorisme" geantwoord dat het zich niet in staat acht aan deze be strijding deel te nemen op de wij ze, die door de regeering wordt voorgesteld en „door de Joodsche gemeenschap als een inbreuk op de fundamenteele rechten van het land wordt beschouwd". Ook de Joodsche Nationale Raad voor Palestina, de „Vaad Loemi" heeft tegelijk met het JiKidsche bureau geantwoord, dat hij „niet in staat is een beroep op de Joodsche gemeenschap te doen, verwikkeld als deze is in strijd voor haar rechten en vrij heid, om 't verzoek van de regee ring in te willigen". Drie Joden ter dood veroordeeld. Drie van de vier jonge Jcden, die Maand3g voor een militair gerechtshof te Jeruzalem terecht stonden wegens in bezit hebben van vuurwapenen en „instrumen ten, die gebruikt kunnen worden voor het veroorzaken van letsel", zijn tot den strop veroordeeld. De vierde kreeg levenslange gevan genisstraf. Mevr. Helen Friedmann, de zuster van den ter dood veroor deelden Joodschen verzetsman, Dov Grunef, is Maandagavond per vliegtuig uit Amerika naar Palestina vertrokken Dinsdagmiddag om 12 uur (pl. tijd) zouden te Jeruzalem de be schermde zones effectief worden, aldus werd officieel bekend ge maakt. Het feit der oprichting van den Nederlandschen Bond van Oud1 strijders heeft zooveel weerklank gevonden, dat het secretariaat alle aanvragen niet direct kan beantwoorden. In verband hier mee is vastgesteld, dat allen die daartoe bevoegd zijn op grond van hun mobilisatie in 1940, in het volledige bezit van burgerrechten zijn en vóór 1 Maart de minlmum- jaarcontributie overmaken, ge acht zullen werden vanaf de op richting lid t-a zijn. Naar Radio Rome bekend maakt heeft de Italiaansche Mi nister van Buitenlandsche Zaken, graaf Carlo Sforza, tegenover de constitueerende vergadering te Rome verklaard, dat het Italië ,,in uitzonderlijke omstandig heden" voor het teekenen van het vredesverdrag werd toegestaan een document over te leggen waarin uitdrukkelijk wórdt ver klaard, dat de onderteelrening van het verdrag door de Italiaansche regeering geschiedt onder voor behoud van de goedkeuring der constitueerende vergadering. Graaf Sforza deelde mede, dat deze verklaring was bijgevoegd, daar eenige mede-onderteekenen- de regeenrgen van ineenmg wa ren, dat ratificatie van het ver drag door de constitueerende veiyadering niet noodig is. ,,Leve de Duce". Duizenden betoogers, voor het grootste deel studenten, hebben onder geroep van „Leve de Duce" en „Leve het fascisme" te Napels voor de consulaten van Engeland, Frankrijk, Joego-Slavië en de V. S. en het Amerikaansche en En- gelsche militaire hoofdkwartier, gedefileerd als protest tegen het teekenen van het vredesverdrag. Talrijke personen onder de me nigte droegen het insigne der fas cistische partij. Er deden zich geen incidenten voor. Ongeveer 500 Italiaansche stu denten hebben de Joego-Slaviscbe legatie te Rome met steenen be kogeld uit protest tegen de on- derteekening van het italiaansche vredesverdrag te Parijs. Door de gebroken ruiten werd allerlei afval naar binnen geworpen, terwijl de studenten luide „Triest' en „Pola" riepen. Na de komst van politie ont stond een gevecht. Enkele stu denten zijn gearresteerd. De aanvallers hadden tevoren deel uitgemaakt van een groote betooging tegen het vredesver drag. Zij hadden daarna eerst een bezoek gebracht aan de am- mei meer crème-karakter, daarom geliefd door de vrouw. Doos 40 cl. (Ingez. Med.) Maurice Conradi, die 23- jaar geleden den Sovjet-Russischen waarnemer Vorofsky te Lausanne heeft vermoord, is op 51-jarigen leeftijd te Coire (Zwitserland) overleden. Vorofsky, de Sovjet-Russische ambassadeur te Rome, werd in Mei 1923 vermoord, toen hij een internationale conferentie te Lau sanne bijwoonde. Conradi, een Zwitser, die tijdens een verblijf in Rusland onder de revolutionnairen had geleden, werd door de meer derheid van het Zwitsersche ge rechtshof schuldig aan den moord verklaard, maar werd volgens de Zwitsersche wet automatisch in vrjjheid gesteld, omdat de uit spraak niet eenstemmig was. De toenmaals aan de gang zijnde onderhandelingen over het vesti gen van diplomatieke betrekkin gen tusschen Zwitserland en het nieuwe Sovjetregiem werden ten gevolge van den moord plotseling afgebroken. Diplomatieke be trekkingen zijn eerst in Maart 1946 gevestigd. Volgens de Maandag bekend gemaakte uitslagen zijn 10 van de 12 voornaamste afgevaardig den voor het Perzische Parlement leden van de democratische partij van den Perzischen Minister-Pre sident Ghavam es Soeltaneh. Soel- taneh staat boven aan de lijst maar men verwacht niet, dat hij een zetel zal aanvaarden. Volgens den Gouverneur-Gene raal van Teheran zal Dr. Rezaza- deh Sjafagh, npmmer 13 op de lijst en lid van de democratische partij, de plaats van Soeltaneh in het Parlement innemen. De voorzitter van de Duit sche afdeeling van de Pan-Europa Unie, Dahlemcler, heeft op een persconferentie verklaard, dat binnen twee jaar een voorloopig Europeesch Parlement gevormd zou worden, ter voorbereiding van een Unie van alle Europeesche staten. Verder deelde hij mede, dat Graaf Richard Coudenhove Kalergi, die in 1922 het initiatief nam tot een beweging voor „Fede rale Staten van Europa", en die thans te New-York vertoeft, over een maand of twee naar Europa zou terugkeeren om de leiding van alle Europeesche afdeelingen van de Unie op zich te nemen. Komenden zomer zou in Zwit serland een congres van de Fan- Europa-Unie gehouden worden, onder vertegenwoordiging van alle Europeesche staten, aldus zeide Dahiemeier. bassades van Frankrijk, Enge land en Amerika, die evenwel zorgvuldig bewaakt bleken. Verschillende organisaties heb ben bij het graf van den onbeken den soldaat kransen neergelegd met opschriften als „aan de mar telaren van Italië". Aan d« meeste gebouwen hingen de vlag gen met zwact omilóerst half stok. Door middel van sirenes werd de proteststaking van 10 minuten aangekondigd. De A N.W.B. deelt mede, dat de veerdienst KortgeneWol- faartsdijk is gestaakt. De veerdienst Kruiningen— Perkpolder wordt op normal* wijze onderhouden. ln tegenwoordigheid van den Minister van Justitie, Mr. J. H. van Maarseveen, heeft de Minis ter-President, Dr. L. J. M. Beel Dinsdagmiddag de door de beid» Ministers ingestelde commissie geïnstalleerd, welke de regeering zal hebben te adviseeren over het vraagstuk der administratieve rechtspraak. Radiorede van Attlee. De Britsche Minister-President, Attlee, heeft voor de radio tot het Britsche volk gesproken over den ernstigen koiennood, die thans ln Engeland heerscht. Attlee zeide, dat Engeland dezen winter was ingegaan met 11 000.000 ton steenkool, wat 3.000.000 ton minder was dan het vorige jaar, ofschoon de mijnwer kers met minder menschen meer geproduceerd hadden. De huidige toestand is veroor zaakt door de snelle toeneming van de vraag naar steenkool, als gevolg van het op gang brengen der vredesproductie, terwijl ook het elëctriciteitsverbruik snelller gestegen is dan de autoriteiten hebben voorzien. Toch zouden we dezen winter doorgekomen zijn, aldus Attlee, indien het weer niet zoo uitzon derlijk slecht geweest was, Attlee deed een beroep op de wegens kolengebrek ontslagen arbeidskrachten om zich op de arbeidsbureaux te melden voot het schoonmaken van de voor naamste verbindingswegen. Churchill en de Regeering. In het Lagerhuis heeft Chur chill verklaard, dat indien ds woede, waarin het Britsche volk door den nijpenden koiennood is geraakt, tot resultaat zou hebben, dat de huidige Engelsche regeer ders uit hun ambt zouden worden verdreven, het een gezegende ver lossing zou beteekenen. Ik voor mij twijfel er niet aan, dat de toestand nog slechter zal worden en; wij hopen en bidden, dat deze beproeving zooveel mo gelijk bekort en gematigd zal worden, aldus Churchill. Van de zijde der Fransche poli tie wordt vernomen, dat dieven zich toegang hebben verschaft tot het laboratorium van Professor Jeffe Tanner, een Amerikaansch» scheikundige, te Confolens in Zuid-West Frankrijk. Tanner is in 1940 begonnen met het onder zoek naar oorzaak en genezing van kanker. Naar zijn zeggen was hii reeds ver gevorderd bij 'het onderzoek naar de genezing van de ziekte. Naar verluidt, heeft de Fransche regeering on langs financieelen steun toege zegd. Nauwkeurige beschrijvingen van ongeveer 1500 proeven en een reeks reageerbuisjes zijn verdwe nen. De beide waakhonden van den professor hebben in den nacht van den diefstal niet aangeslagen. Een poging van een Busstim- sche amateurgezelschap om ten bate van de getroffen bevolking van Muiden een voorstelling te Muiderberg te geven vond een ontjjdig einde Toen 't gezelschap in een vrachtauto van een Naar- denschen expediteur wilde stap pen, kwamen twee agenten te voorschijn, die een tip van vak groep wegvervoer hadden gekre gen. Zij verboden de passagiers in de niet voor passagiersvervoer ingerichte auto te stappen. Óndanks overleg met den hoofdcommissaris en bemiddeling van den burgemeester van Muiden mocht het niet gelukken het ge zelschap ter plaatse te krijgen, zoodat de voorstelling niet door ging en de bezoekers in Muider- ber.r teleurgesteld huiswaarts keerden.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2