p TRIBUNAAL Bmnenlandsch Nieuws Distributienieuivs DE EXPORT VAN FOKVEE UIT PE PROVINCIE terneuzen. Nederlandsch Motorschip „Vrede" aan den grond C. G. D. achterhaalde groote partij smokkelwaar Heropenstelling Spaansch- Fransch grensverkeer TE TERNEUZEN De strijd tegen de inflatie in Frankrijk DE ELECTRICITEITSVOOR- ZIENING IN ENGELAND GROOTE BRAND TE SPANDAU De i weer van vroege aardappelen in Engeland PREDIKBEURTEN i Wel Ff F I M en Mil Feestavond. In ons blad vafl j.l. Zaterdag deelden wij mede, dat omstreeks de a s. Nationale Feestdag de Chr. Zangvereeniging zou concer teeren met medewerking van het «vmphonie-orkest „Onder Ons". Hel ons nu dat de toestand juist andersom is. Het initiatief cir/t uit van „Onder Ons". De feestavond zal worden ge reven in de Ned. Herv. Kerk, waar o.a. het woord zal worden gevoerd door den burgemeester den E.A. heer P. Tellegen. Tot dekking van de onkosten tal slechts een matige entrée worden geheven. Men stelt zich voor een en ander te organiseeren op den avond van den dag vol gende op de Nationale 1' eestdag. AXEL. Kunstavond Trio Ellegiers. Het optreden van het St. Ni- klaasche trio Ellegiers j.l. Zater dagavond in het gebouw der Chr Bewaarschool alhier, kan met recht bestempeld worden als een voorheen nog nooit bereikt evene ment op muzikaal- gebied hier ter plaatse. Geen wonder dat in weerwil van weersomstandigheden en spiegelgladde straten talrijke echte muziekliefhebbers acte de présance gaven. De roep en de reputatie, die dëze kunstenaars was voorafgegaan en het met de uiterste zorg samengestelde pro gramma, dat uitsluitend bestond uit élite-nummers van grootmees ters der muziek, stond trouwens borg voor een avond van hoog staand muzikaal genot. Inzet en slot vormden een twee tal trio's, resp. van Franz Schu bert en Opus 1 No. 1 van Ludw. van Beethoven. Wat het ensem ble in deze zeer briljant uitge voerde nummers ten beste gaf, was in één woord imponeerend en laat zich niet gemakkelijk in woor den vertolken. De leider, de heer Alf. Ellegiers, demonstreerde zijn buitengewone kwaliteiten als cellist na het eer ste nummer, door achtereenvol gens „Sonata" van Sammartini en .Pavane pour une Enfante dé- funte" van Ravel ten gehoore te brengen. De excellente virtuositeit van deze bescheiden artist deed hem geweldige bijval verwerven. Het hoogtepunt van den avond vormde evenwel o.i. het optreden ven mevr. Hertba Ellegiers met „Tzigane" van Ravel. Deze ten deele door de pianiste begeleide compositie bracht de aanwezigen a.h.w. in vervoering. Haar ryth- me en superieure streek, ontlok ten aan haar koninklijk instru ment een warmte en gevoel als waartoe geen ander in staat is. Slechts een viool is in staat op zoodanige wyze het zingen, jube len of treuren der ziel weer te geven. De aanwezigen waren er dan ook van onder den indruk en in extase. Zeer zeker waren dan ook de bloemen, door een tweetal - lief tallige jonge dames namens het auditorium overhandigd een sprekend bewijs Van de apprecia- tie der toehoorders voor bet kunstzinnige trio. Pin woord van hulde is ten slotte ot> zijn plaats aan de orga nisatoren van dezen avond. Met name de heeren Wisse en Kowars- ky verdienen bijzonderen lof voor de door hen ontplooide activiteit, welke deze avond zoo voorbeeldig deed slagen en ons een uniek pro gramma bracht, dat wij vrijmoe dig mogen karakteriseeren als kunst met een groote K. Vermelden we tenslotte, dat de accoustiek in. deze zaal voortref' felijk bleek. Tooneelnieuws. Door de harmonie „Concordia" zullen nog in dit seizoen een tweetal buitengewone opvoeringen ten bate van het instrumenten- fonds der vereeniging worden gegeven. Opgevoerd zal daarbij worden het reeds groote bekendheid ver worven hebbende karakterspel: Gelijk een Vlam" van onze streekgenoot de heer J. L. Egger- mont te Kloosterzande. Aan de uitvoering zal bijzon dere zorg worden besteedt, zoo dat wij der traditie getrouw op een paar succesavonden voor „Concordia" rekenen. CADZAND. Herstel molen. Door tusschenkomst van Rijks monumentenzorg zal de monu mentale molen alhier in zijn oor- spronkelijken staat worden terug gebracht. Tijdens den oorlog werd de kap van den molen weg geschoten en het binnenwerk ernstig beschadigd. Na herstel zal de molen weer in gebruik wor den genomen. KOEWACHT. Overplaatsing De heer M. Brook, ambtenaar der Rijkspolitie te Koewacht, werd overgeplaatst naar de ge meente Hoofddorp. In Bridlington-Bay, Yorkshire (Engeland), is Maandag het Ne- derl. motorschip „Vrede" aan den grond geloopen, tusschen With- ernsea en Hornsea. Een aantal leden van de bemanning is in een reddingsboot van het schip zelf aan land gekomen Een viertal is echter aan boord achtergeble ven. De hulp van de reddings brigade is ingeroepen om de ach tergeblevenen door middel van een Wipper-toestel („broek") van boord te halen. Ter plaatse woedt een Ooster-storm. Het aan den grond geloopen schip loopt gevaar in tweeën te breken. Aan boord bevinden zich neg vier personen. De negen leden van de bemanning, die in de red- I dingsboot van het schip aan land zijn gekomen, volgden gespannen de pogingen van de hoot van de reddingsbrigade, die zich een weg over de onstuimige zee trachtte te banen, om de achtergeblevenen te bereiken. De „Vrede" was op weg naar Grimsby. De kapitein, de machi nist, de eerste stuurman en nog een lid van de bemanning, die aanvankelijk aan boord waren ge bleven, konden later te Voet den wal bereiken, daar het water in- tusschen was gedaald. Het schip ligt aan den voet van de rotsen en de kustwacht is van meening. dat er kans bestaat om het vlot te krijgen, indien althans het weer niet slechter wordt. In een molen in een Brabantsch dorp troffen ambtenaren van den C.C.D. bij een onderzoek o.m. aan: 2341 pakjes Belgische shag (to taal 117 kg), 3 paar dameskousen, 55 stukjes toiletzeep, 3 kg koffie- boonen. 7 meter mantelstof, een autoband en 2 autobinnenbanden. Al deze goederen waren afkom stig- van smokkelhandel op België. Verder vonden de controleurs een frauduleus geslacht varken van 100 kg en twee levende varkens, waarvoor geen vergunning aan wezig was. De molenaar werd ge arresteerd. In Uden constateerde de C.C.D. dat een berucht sluikhandelaar al daar 2000 rantsoenen tabak frau duleus had verhandeld en rijwielen en banden zwart verkocht. Tegen niet minder dan 58 personen, die bij deze iaak betrokken zijn, werd proces-verbaal opgemaakt. Twee rijwielen en een motorrijwiel wer den in beslag genomen. Volgens mededeelingen uit welingelichte kringen te Mkdrid zou de Spaansche grens met Frankrijk aanstaanden Woensdag weer voor normaal verkeer wor den opengesteld. Van officieele zijde kon geen bevestiging van dit bericht verkregen worden. Wel werd e<r op gewezen, dat de Spaansche regeering in de af- geloopen weken haar troepen macht in de Pyreneeën heeft in gekrompen. Tot op heden zijn vier divisies naar Madrid terug gekeerd en naar verluidt zouden er wederom vier van de grens zijn o" worden teruggetrokken. Voor dat het terugtrekken begon lagen er ongeveer zestien Spaansche divises, dit is in totaal ongeveer honderdvijftigduizend man aan de erens in de Pyreneeën. Officieele verklaringen van kortgeleden spraken van een terugbrengen van de sterkte der grenstroepen tot normaal peil, hetgeen volgens militaire waarnelmers zm neer komen op een totaal van ongeveer tachtigduizend man. Zitting van 25 Januari 1947. Uitspraak op 8 Februari 1947. Wijlen Mattheus Johannes Ver- brugge. Geen maatregelen opgelegd. Jannis Pieter van den Broecke, wonende te Biervliet. Reeds 27 maanden geïnterneerd geweest. Ter zitting van 25 Jan. 1947 onmiddellijk in vrijheid ge- steld. 1. Ontzetting van het recht om openbare ambten te beklee den, alsmede van het recht van kiezen en verkiesbaarheid bij krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezingen. Jacobus Verbrugge, wonende te Hontenisse. Reeds TVz maand geïnterneerd. 1. Verbeurdverklaring van het vermogen van beschuldigde. 2. .Ontzetting van het recht om openbare ambten te bekleeden, alsmede enz, enz. Beveelt zijn onmiddellijke in vrijheidstelling. Uitgesteld. De behandeling der zaken voor de zitting van Maandag 10 Febr., werd uitgesteld tot Donderdag 27 Febr. a.s. Zitting van 27 Januari 1947. Uitspraak op 10 Februari 1947. Gerhardus Hendrik Klomp, wonende te Terneuzen. Reeds 21 maanden geïnterneerd. 1. Interneering voor een tijds duur van 3% ja^r, ingaande 10 Febr. 1947, ^oodat deze zal kun nen eindigen op 10 Augustus 1950; met bevel tot Inbewairing- houding. 2. Verbeurdverklaring van het vermogen tot een bedrag van 10 000, alsmede van een radio toestel en den inboedel, voor zoo ver deze op den dag van deze uit spraak in bruikleen gegeven. 3. Ontzetting van het recht om openbare ambten te beklee den, alsmede van het recht van kiezen en verkiesbaarheid bij krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezingen. Hendrika Clara Petronella van Drunick, wonende te Terneuzen. Reeds 21 maanden geïnterneerd. 1. Verbeurdverklaring van den inboedel van beschuldigde, voor zoover deze op den dag van deze uitspraak in bruikleen gegeven is. 2. Ontzetting van het recht om openbare ambten te beklee den, alsmede van bet recht van kiezen en verkiesbaarheid hij krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezingen Beveelt haar onmiddellijke in vrijheidstelling. RECHTBANK MIDDELBURG. Voor de Arrondissements-Recht- bank te Middelburg stond terecht de 41-jarige landbouwer H. N. uit Philippine, die, hoewel hij on deskundig was, aangenomen had de ruïnes der voormalige Katho lieke kerk in Philippine te slo pen. Hij verzuimde de noodige voorzorgsmaatregelen te nemen, als gevolg waarvan twee jongens, resp. 15 en 7 jaar oud, onder het puin bedolven werden en gedood. De ambtenaar van het openbaar ministerie eischte een gevange nisstraf van 1 maand. Onverflauwde belangstelling in het buitenland. De groote beteekenis van den Nederlandschen uitvoer van rund vee in vroeger jaren heeft tot ge- voig gehad, dat thans in vrijwel alle landen ter wereld vertegen woordigers van het zwart-bonte Eriescli-Hollandsche veeslag wor den aangetroffen. Vele nouders in diverse landen leggen zich reeds gedurende jaren toe op deze fokkerij, waardoor de belangstelling voor de resultaten van de Nederlandsche fokkers in buibenlandsche kringen levendig is gebleven De uitvoer van Nederlandsch rundvee (fok-, gebruiks- en slachtvee) heeft 't peil van de jaren 19301940 nog lang niet bereikt. Zoowel de export van gebrui'ks- vee ais van fokvee blijft achter bij de verwachtingen, ondanks een onverflauwde belangstelling uit buiteniandsche fokkerskringen. De export belemmeringen -zoo als voor vele landen het tekort aan deviezen welke than3 nog liet internationaal handelsverkeer bemoeilijken, zijn oorzaak, dat de ontwikkeling van den uitvoer van Nederlandsch fokvee sedert de bevrijding niet bevredigend ge noemd kan worden zoo deelt men ons van bevoegde zijde mede. Do behoeften aan hoogwaardig vee zijn op het oogenblik in vele lan den grooter dan gedurende de laatste jaren vóór den oorlog. Bevrediging van de behoeften zou een aanzienlijke stijging van den export tot gevolg hebben. Een verhooging van dezen ex port stuit evenwel op vele moei lijkheden. Het internationaal goe derenverkeer is, zooals men weet, hoofdzakelijk gebaseerd op bilate rale handelsverdragen, waarbij de wederzijdsche regeeringen zich uiteraard in eerste instantie laten leiden door een handelspolitiek, welke afgestemd is op de drin gendste behoeften in het eigen land. Dit heeft tot gevolg, dat de import zooveel mogelijk be perkt wordt en dat in enkele lan den het streven is ontstaan met éigen middelen den veestapel te herstelllen of uit te breiden. De stand voor de Nederlandsche fokkerij is momenteel zeer gun stig, hetgeen voor de Nederland sche handelsdelegaties steeds aan- aanleiding is op de conferenties krachtig aan te dringen op het opnemen van contingenten voor fokvee. De gevolgen van den oorlog, In het algemeen heeft den oor log een stimuleerenden invloed op de fokkerij gehad. Zoo is het ledental bij de stamboeken meer dan verdubbeld en veel overtollig geld is belegd in den vorm van meerwaardig fokvee. hetgeen de belangstelling en waardeering voor het stamboek gunstig heeft beïnvloed. Wat op de verschillen de tentoonstellingen en tijdens fokveedagen na de bevrijding is getoond, heeft in vele gevallen de verwachtingen overtroffen. Kan in het algemeen de stand van het Friesch Hollandsche vee slag gunstig genoemd worden, de fokgebieden v^n het roodbonte vee (Maas-Rijn IJssel veeslag) hebben daarentegen in sommige deelen, zooals Noord-Limburg, Oost-Brabant en op enkele plaat sen langs den IJssel, ernstig ge leden onder het oorlogsgeweld. Vooral voor Limburg is het her stel van den geteisterden fokvee- stapel een uiterst moeilijk pro bleem. Voor levering aan het buitenland komt op het oogenblik vnl. zwart-bont vee in aanmer king, zoowel gregistreerd, als on geregistreerd vee. De waarde van den export over 1946 beloopt bijna 2 millioen gul den, als opbrengst van den uit voer van 146 stieren eh 895 stuks jongvee. De export van gebruiks vee (on geregistreerd vee) is eveneens nog niet bevredigend. De aanwas van vrouwelijk lokvee in Neder land laat evenwel een toenemende uitvoer toe. De aard van de behoeften in de verschillende landen loopt uiteen, in verband met de ontwikkeling van de fokkerij aldaar. Zoo be staat in de Zuid-Amerikaansche landen, iZuid-Afrika en de Scandi navische landen vrijwel uitslui tend vraag naar hoogwaardig fok vee, Frankrijk, Polen, Spanje, Portugal, Tsjecho-Slowakije en de Balkanlanden kunnen zoowel ge registreerd als ongeregistreerd vee gebruiken. Naar België, vanouds een van onze grootste afnemers, kunnen beperkte aantallen geregistreerd en ongeregistreerd jongvee wor den uitgevoerd, doch de vroeger uitvoer van melk en kalfkoeien stuit op de bekendè moeilijkheden. Paul Ramadier, de Fransche Minister-President heeft Zater dagavond in een radiorede mede gedeeld, dat de eerste maatrege len voor de tweede prijsverlaging van vijf procent, welke in Januari werd aangekondigd, komende week genomen zullen worden. Dit beteekent, dat Ramadier de uitvoering van het oorspronkelijk door Blum opgemaakte plan met drie weken vervroegd heeft. Ramadier zegde in zijn rede toe, maatregelen te zullen nemen tegen „speculatie en abnormaal groote voorraden". De regeering zal zeer binnenkort aan het Par lement wetsontwerpen voorleggen, strekkende tot het op hooger mo reel brengen van den handel. IN HEET WATER GEVALLEN. De tweejarige Elisabeth Maar- schalkerweerd wonende in deXste Stam pioendwarsstraat te Rotter dam, viel Zaterdagavond om streeks half zeven in een kuip heet water, welke voor het baden gereed stond. Met ernstige brand wonden over het geheele lichaam werd het meisje naar het Zuider ziekenhuis gebracht waar het spoedig overleed. DISTRIBUTIEAMBTE NAREN ONTSLAGEN Veertien ambtenaren van den Rotterdamschen distributiedienst zijn ontslagen. De frauduleuze handelwijze der ontslagen ambte naren bestond hierin, dat zij om streeks October ip46 waren be gonnen met het koopen van ver- snaperingskaarten op de zwarte markt. Deze gekochte kaarten werden uitgereikt en de daar door uitgespaarde gemengde- en tabakskaarten in eigen zak gesto ken. Daar deze kaarten op de zwarte markt hooger worden aangeslagen dan de versnape- ringskaarten, leverden ze bij ver koop een goede winst op. DE EERSTE VROUWELIJKE NOTARIS. Bij Kon. Besluit van 7 Februari is mevrouw C. H. A. Bletz be noemd tot notaris te Amsterdam in de vacature van notaris Van Campen. Mevrouw Bletz is de eerste vrouw in Nederland, die in dit ambt benoemd is. Critiek op de regeerlng. Bnna de geheele Engelsche pers levert ernstige critiek op de En gelsche regeering. Eenige bladen herinneren eraan, dat Shinwell, in September de suggesties, dat vermindering van het verbruik van electricitgit noodzakelijk zou kunnen worcén, als slechts pro paganda heeft bestempeld. Andere bladen leggen er den nadruk op, dat een dergelijke maatregel zelfs tijdens de periode van de hevigste Duitsche lucht aanvallen niet werd genomen. De Times schrijft, dat het be sluit der Engelsche regeering „de meest drastische beperking der Engelsche industrie sinds men- schenheugenis" beoogt. „Shinwell blijft beweren, dat al het mogelijke is gedaan om een ontwrichting der industrie te voorkomen. De feiten zijn hier nauwelijks mede in overeenstem ming. Maanden geleden heeft men deze gevaren al zien aanko men. De wijze waarop men ze wilde afwenden was niet twijfel achtig, doch onaantrekkelijk", al dus de Times. De Manchester Guardian vindt de toestand een nationale ramp. Er had echter niet zoo'n Raniek- verwekkende maatregel, als Shinr well Vrijdagavond moest aankon digen, genomen behoeven te wor den. De Daily Herald, het blad der Labour-partij, neemt het de re geering kwalijk, dat zij t publiek niet beter heeft ingelicht over de moeilijkheden waarvoor het land zich geplaatst ziet. De Daily Worker, het commu nistische blad, geeft de schuld voor de massa-desertie onder de Engelsche mijnwerkers, die door onbekwame en op winstbejag uit- zijnde mijneigenaars werd veroor zaakt, aan de vroegere „Tory- regeeringen". Volgens den Britschen nieuws dienst in Duitschland zijn naar schatting 70 personen bij 'n brand in een danslokaal omgekomen. Het juiste aantal slachtoffers is niet vastgesteld. De Duitsche brandweerautoriteiten schrijven de oorzaak van den brand toe aan het te hard stoken van drie groo te kachels. Van de 700 in het ge bouw aanwezige menschen, die deelnamen aan een gecostumeerd bal, konden velen niet tijdig ge noeg wegkomen, daar er slechts één"uitgane was en de ramen van tralies voorzien waren. Voordat de brandspuiten verschenen, was het ge douw reeds uitgebrand. Tusschen 1 Maart en 24 Mei zullen beperkte hoeveelheden vroege aardappelen op vergunning in Engeland mogen worden inge voerd zoo deelde 't Engelsche Mi nisterie van Voedselvoorziening mede De in te voeren hoeveel heid kan na 30 April eventueel worden vergroot, hetgeen afhangt van het aanbod op dit moment. Een zeker gedeelte van de toege stane hoeveelheid zal aan nieuwe importeurs worden toegewezen, mits deze een gevestigd grossiers- bedrijf voor groenten en fruit hebben, of uitsluitend optreden als importeurs van versch fruit en groenten. Woensdag 12 Februari a.s. Oud-Gereformeerde Gemeente. Terneuzen. 7 u. Ds. A. de Reuver. Winterlezing. Ter gelegenheid van de a.s. blijde gebeurtenis hoopt Ds. A. de Reuver een gedenkrede te houden op den avond van den Nationalen Feestdag, aanvang 7 uur. GEREF. KERK. Tweetal te Terneuzen: Ds. W. C. P. den Boer, van Den Bommel en Ds. H. J. Spier, van Helpman. ZEEP VOOR VUILEN ARBEID. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de distributiedien sten op plaatselijk nader te bepa len tijdstippen aan de daarvoor in aanmerking komende personen rantsoenbonnen voor huishoudzeep of toiletzeep voor vuilen arbeid zullen uitreiken voor de 3e en 4e periode 1947 (16 Febr. tot 12 April). Zij, die vuilen arbeid verrichten, ontvangen 2 rantsoenen, terwijl aan personen, die zeer vuilen ar beid verrichten, voor genoemd tijdvak 4 (vier) rantsoenen zullen werden uitgereikt. Artsen, verpleegsters enz. ont vangen voor bovengenoemde pe rioden eveneens rantscenbonnen voor huishoudzeep of toiletzeep. In het vervolg zal deze uitrei king steeds voor twee perioden tegelijk plaats hebben. 1 8.1 j. Bl;bc gi<: 2TÏ u 5II

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3