Grootste oorlogsmisdadiger van Sumatra staat terecht Uit de levensbeschrijving van Stalin ITALIË EN| ENGELANDI Verklaring van Graaf Sorzaf x Poolsche Regeeriogsverklaring 9-jarig knaapje door auto aangereden en gedood Eervolle opdracht voor Gerard Rutten NEDERLAAG VOOR LABOUR Geschiedenis concentratiekamp Vught Minister Laimand is sceptisch gestemd De Koning in onaantastbaar VON KESSELRING staat terecht Het Duitsche barbarisme in Polen Nieuwe vliegtuigen voor Rijksluchtvaartschool Scheepvaart tijdelijk gestopt De toestand op Ameland Hoeveel Radio-Luisteraars telt Nederland 3n cnfïdi enRiclc regels Graaf Carlo Sforza, Minister van Buitenlandsche Zaken in do nieuwe Italiaansehe regeering, heeft op een persconferentie te Rome den nadruk gelegd op het be-iang van vriendschap tusschen üngeiand en Italië. Om Inter nationale samenwerking te ver krijgen, aldus Sforza, moet men eerst met de nabuurstaten gaan samenwerken, waar Engeland een van de voornaamste van is uit hoofde van zijn beangryken in vloed in het Middellandsche Zee gebied. Naar aanleiding van het vredesverdrag verklaarde Sforza, dat er een gevoel van bitteee ont goocheling is. dat men geen reke ning houdt met hetgeen Italië in het belang der Geallieerden heeft gedaan, en dat nij aan de Leal- heerde regeeringen nota's heeft gestuurd met bewijzen, „die even belangrijk voor hen als voor ons zrjrf'. Sforza heeft aan Bevin, den Engelschen Minister van Bui tenlandsche Zaken een telegram gestuurd van den volgenden in houd: „Ik wil u persoonlijk ver zekeren, dat een democratisch Italië verlangt in staat te zijn als vrij en onafhankelijk land mede te werken om tot overeenstemming tusschen de volkeren te komen. Italië is er van overtuigd, dat het de kiem voor een wedergeboorte alleen in een hechte vredesorgani satie zal vinden, maar hiertoe moeten de traditioneele banden van wederzydsch vertrouwen tus schen beide landen weer aange knoopt wordenl Hierin reken ik op u." De Gasperi dringt aan op njaatif gelen. Radio Rome meldt, dat de Ita liaansehe Minister-President, Al- cide de Gasperi, in de constituee- rende vergadering heeft aange drongen op vermeerdering van de De buitenlandsche politiek. Josef Cyrankiewicz, Polens socialistische eerste Minister, heeft bij het voorstellen van zijn nieuwe regeering 'n uiteenzetting gegeven over de buitenlandsche pontiek van Polen. Hij zeide: „Wij zullen voortgaan samen te werken met alle landen, in het bijzonder de Slavische en speciaal met onzen grooten Slavischen broeder, Sovjet-Rusland. Wij zul len onzj pogrngen voortzetten om te komen tot een vriendschappe lijke overeenkomst met Tsjecno- öiowamje over de hangende Kwes ties. Wjj wenschen vriendschap pelijk deelgenootschap met Frank rijk cn hartelijke betrekkingen met de Veiee. igde Staten als bij drage tot den algemeenen vrede en wij hopen een bevredigende regeling te zullen vinden voor de kwesties, welke nog steeds tus schen Polen en Groot-Bnttannie bestaan". „Cyrankiewicz ver klaarde, dat er volledige overeen stemming bestond tusschen Polen, de Sovjet-Unie, Tsjecho-Slowa- küe en Joegoslavië over de essen- tieele punten van het Duitsche probleem. Verder zeide hij: „Wij zullen trachten tot een goede verhouding met de kerk te ko- men.". Wij zullen de demobilisatie va'n net leger voortzetten en de militaire uitgaven beneden het peil van voor den oorlog houden Ook deed hij een becoep op de in het buitenland vertoevende Polen, naar Polen terug te kee- ren. Zaterdagavond1 vonden enkele voorbijgangers op de Zandvoort- schelaan, even buiten de bebouwde kom van de gemeente Zandvoort, aan den kant van den weg de 9-jarme Kees Boogaard liggen. Onmiddellijk waarschuwden zij den G.G.D., die het knaapje per ziekenauto naar de Maria-stich- ting te Haarlem overbraent. In t zieuenhuis werd geconstateerd dat het knaapje een schedelbasrs- fractuur had opgeloopen. Aan de gevolgen hiervan is hij in den loop van den nacht ovérleden De Zandvoortsche politie steide on middellijk een onderzoek in en het bleek, dat een Amsterdams ene binnenhuisarchitect met 3 mede inzittenden van zijn wagen in een café te Zandvoort sterke drank hadden gebruikt. De politie heeft den man gearresteerd. De binnen huisarchitect, die chauffeurde, en zijn medepassagiers verklaarden, dat zy, toen de wagen omstreeks 6 uur de praats waar het ongeluz gebeurd is. passeerde, wel een klap hadden gehoord maar verder niets hadden opgemerkt, hoewe. de richtingsaanwijzer van den wa gen totaal vernield bleek te zijn. De politie zet het onderzoek voort. productie als eesentieele factor voor een verlaging van prijzen en verhooging van ioonen en volle dige tewerkstelling. Er zal een algemeen p.an worden opgesteld, onder overleg met alle takken van de Italiaansehe economie. De Regeermg zal het particulier ini tiatief aanmoedigen en steunen. Aan de constitueerende vergade ring zal binnenkort een wetsont werp worden voorgelegd betref fende aansluiting van Italië bij de financieele overeenkomst van Bietton Woods. Ook zal een nieuwe perswet worden ingediend. Andere punten van beleid van de regeermg zullen zijn: strenge con trole op uitgaven en prijzen, rege ling van het grondbezit uitbrei ding van het vreemdelingenver keer, regeling van de emigratie, irrigatie en uitbreiding van de koopvaardijvloot met een vijftig tal schepen. Film over H. M. de Koningin. De cineast Gerard Rutten, thans officier in algemeenen dienst van H. M. de Koningin, en in verband met de te verwachten heuglijke gebeurtenis ter beschik- kmg van r±.ri K.K. H.H, Prinses Juliana en Pri.no Bemhard, heeft een vereerende opdracht ontvan gen. L-ijj is n.l. aangezocht tot het vervaardigen van een film, welke een beeld zal geven over de perio de, dat H. M. Koningin Wilhel- rnina de regeering hee.t gevoerd. Zooals men weet, zal Hare Ma jesteit in 1949 haar 50-jarige regeeringsjubileum vieren. Deze nim, welke vervaardigd wordt in samenwerking met offi- cieele instanties, zal een documen tatie zijn van dit voor ons land zoo belangrijk tijdsbestel. De titel voor de film is nog niet bepaald. Bjj een tusschentijdsche verkie zing in een der afdeelingen van het district Feitham werd Labour verslagen door een conservatief. De afaeeling is gedurende 10 jaar in handen van Labour geweest met een meerderheid van <00. De conservatief heeft thans een meerderheid van 300 behaald op een totaal aantal uitgebrachte stemmen van 2427* Ook in een afdeeling van het district Sunbury on Thames, tot dusver in handen van een onaf hankelijke, heeft een conservatief de meerderheid behaald. De eenige tcgencandidaat was hier een iid Van Labour. De politieke leiders van alle Birmaansohe partijen, uitgezon derd de anti-fascistische Volks partij voor de Vrijheid en de Com munisten, hebben op een bijeen komst te Rangoon besloten een actie op touw te zetten om de overeenkomst, die bij de jongste besprekingen over de politieke toekomst van Birma te Londen is bereikt, te ondermijnen. Thakiri ba Sein, leider van de Dobama- partij (Birma vcor de Birmanen) en een van de afgescheden leden van de Birmaansche delegatie te Londen, heeft te kennen gegeven, uit den uitvoerenden Raad van Birma te willen treden. Onder auspiciën van het Vught- comité en onder redactie van Ed. Hoornik en Nico Rost zal a s. najaar een boekwerk verschijnen, waarin de geschiedenis van het concentratiekamp Vught tijdens de bezetting wordt weergegeven. Oud-gevangenen, die boeken, verhalen, aanteekeningen, im pressies enz. in hun bezit hebben, worden verzocht deze op te sturen aan Nico Rost, Amonimes, poste Eresee, prov. Luxemburg, België. De loon- en prijspolitiek in België. De heer Laimand, Belgisch communistisch Minister van Voedselvoorziening, heeft Zondag te Verviers een rede gehouden, waarin hij stelling nam tegen de blokkeering van de Ioonen in België, die, naar hij verklaarde, een algemeene malaise heeft ver- oorzaairt. De heer Laimand liet zich verder sceptisch uit ten aan zien van de index-cyfers, die door den heer Liebaert, zijn collega voor Economische Zaken, verleden week in het parlement zijn ge noemd en volgens welke het indexcijfer voor de Ioonen en de levensduurte op 320 (Iburf ÏOO) staat. De communistische Minister sprak zicli verder uit over de subsidies aan "de steenkoolnijver heid en verklaarde zich tegen een verhooging van den prijs van steenkool voor huishoudelijk ge bruik. Hij wees verder op de moeilijkheden die, volgens zijn meening, den terugkeer tot het voorooriogsch evenwicht nog steeds in den weg staan. Als een van de voornaamste oorzaken noemde de heer Lai mand de nög steeds buitenge wone winsten in bepaalde takken van nijverheid en handel. Tenslotte sprak de heer Lai mand den wensch uit, dat de christelijke-democratische vleugel zich van de Katholieke Volks partij zou losmaken teneinde aan een iinksche regeering deel te nemén. I Stervenden werden in de zon gelegd. De temporaire krijgsraad te Me dn heeft Donderdag een aan vang gemaakt met de behande ling van de zaak tegen den groot sten Japanschen oorlogsmisdadi ger van Sumatra Nisjioera Gyzo, die van November 1943 tot de Japansche capitulatie directeur van de gevangenis in Siantar was. Ten gevolge van slecnte behandeling i3 een zeer groot aantal van de politieke gevange nen van allerlei landaard omge komen. Van de 38 Nederlanders hebben slechts 9 levend de gevan genis verlaten, van wie er nog ve>. -schKlen.de later aan de gevol gen zijn overleden. O.m. werden bier 's Zondags gevangenen aan een kruishout geslagen en met rotan gegeeseld, waarbij Nisjioera en zijn vrienden lachend toekeken. De gevangenen ontvingen als voedsel slechts 50 gram rijst per dag, terwijl in het geheel geen medicamenten werden verstrekt. Stervenden werden op een draag baar in de brandende zon gelegd en geschopt ten einde hen tegelijk met de s naents gestorvenen te kunnen begraven. De auditeur militair, Mr. W. Beun, heett voor het voorlezen van de terüas-e legging een indrukwekkende toe- spraak erehcuden, waarin hij dank bracht tan de vele medewerkers bij het opspcren van oorlogsmis dadigers op Sumatra. De wreed heden van de Japanners culmi neerden, aldus Mr. Beun, in de gruweldaden, welke in de gevan genis van Siantar zijn bedreven en waarvoor beklaagde verant woordelijk is. Hij kondigde aan, dat 5 getuigen zullen verschijnen, die de gcuwelen overlee.d hebben n.l. 1 Nederlander, 1 Chinees en drie Ambonneezen en dat verder verklaringen zullen worden voor gelezen van reeds gerepati.eer den of naar elders vertrokkenen. Helaas kunnen vele getuigen niet meer gedagvaard worden Eere zij hun nagedachtenis.' Ook hy is onschuldig. Bij deze woorden boog be klaagde het hoofd. Beklaagde verklaarde, na voorlezing van de tenlastelegging, onschuldig te zijn. Het gioote aantal sterfge^ vallen schreef hij toe aan het feit, dat de gevangenen reeds ver zwakt waren, toen zy de gevan genis binnenkwamen, en hij be weerde, dat hij bij zijn superieu ren gepoogd heelt het rantsoen van 50 op 150 gram rijst te bren gen. Verder verklaarde hij neg, dat hij wegens drukke werkzaam- zaamheden niet alles kon contrö- leeren. De Indonesische arts Roeskander ontving voldoende ge neesmiddelen voor de gevangenis (deze arts pleegde zelfmoord daags na de bevrijding). Dat gevangenen gestraft wer den, aldus verdachte, was een ge volg van het ieit, dat zij straf verdienden. De eerste getiïige, E. A. Augen- stein, werd Vrijdag gehoord en verklaarde, dat hij Nisjioera had zien lachen, terwijl gevangenen geboeid weggevoerd werden en gedurende een week geen voedsel Kregen. Zieken moesten militaire camcufiagenetten knoopen, welk werk staande moest geschieden. Dooden werden op een handkar de achterpoort uitgedragen, waar de bewakers hun van hun klee- dmg ontdeden. Soms stierven 8 personen op één dag. Eenmaal •zag getuige op de doodenkar een neg levende gevangene. Eén der bewakers, hierop attent gemaakt, plaatste de kar in de brandende zon met de opmerking: „Nu zal hij wel doodgaan", hetgeen spoe dig geschiedde. In Januari 1945 brachten drie Zwitsers, die van buiten eten aanvoerden verbete ring in de voedselsituatie. Deze zijn kort na de bevrijding docL' Bataksche extremisten vermoord. De tweede getuige, een Ambon- tiees sergeant, bevestigde deze feiten De zitting werd tot Maan dag geschorst. Volgens een uitspraak in de herziene tweede druk van de offi- cieeie levensbeschrijving van Sta lin, welke vorige week is uitgeko men, zou de Sowjet-Unie den oor- lo°r tegen Duitschiand ook zonder de invasie in Frankrijk van Brit- sche en Amerikaansche strijd machten hebben kunnen winnen. Volgens het boek zou Churchill pas toen hij zich hiervan bewust werd, ingestemd hebben met het opzetten van een tweede front. IDe samenstellers van d-e her ziene tweede druk van de biogra fie, welke geheel op gegevens van bevoegde zijde berust en de offi- cieele meenmg weergeeft, hebben een nieuw hoofdstuk toegevoegd, dat gewijd is aan den oorlog tegen Duitschiand en dat in het bijzon der gaat over de rol. welke Stalin daarin heeft gespeeld. Vail Cauwelaert over de Koningskwestie. De Belgische Staatsminister Frans van Cauwelaert heeft Za terdag tijdens een vergadering van oen raad van afgevaardigden der Katholieke Volkspartij een uiteenzetting gegeven ovef den politieken toestand. Met betrekking tot de Konings kwestie zeide hij, dat bij een regeermg crisis de Katholieke 'voikspai uj trouw zal blijven aan haar 'opvatting, dat de Koning onaantastbaar is. Diegenen, die den Koning na de bevrijding hebben aangevallen, hebben een rampspoedigen toe stand geschapen en de vorming van een stabiele regeering zeer moeilijk gemaakt. De Katnolieke Volkspartij zal mets doen wat tegen den eed op de grondwet inüruischt. Indien een regee- ringscrisis uitbreekt en de tegen woordige meerderheid erkent, dat zij niet meer in staat is te regee- ren, kan de Katholieke Volkspar tij haar medewerking evenwel met weigeren. Maandag is voor een Britsch militair gerechtshof te Venetië het proces tegen Veldmaarschalk Albert von Kesselring geopend Von Kesselring was opperbevel hebber van ae Duitsche strijd krachten in Italië. Hij verklaarde zich niet-schuldig. Von Kesselring is aangeklaagd op twee punten: 1. Betrokken te zijn geweest by het dooden van. 335 Italiaan- sene burgers in de Ardeatme- grotten by Rome, op 23 Maart 1944, als represaille voor den dood van 32 Duitsche politieman nen tengevolge van een bomaan slag do cc Italiaansehe partisanen. z. Order gegeven te hebben aan de onder zijn bevel staande troepen, in Juni en Juli 1944, tot het om het leven brengen van Italiaansehe burgers als rep:®- saille voor optreden van Ita liaansehe partisanen. Op verzoek van den verdediger van Von Kesselring, Dr. Latern- ser, werd de behandeling van de zaak tot aanstaanden Maandag uitgesteld, om de verdediging ge legenheid te geven tot nadere voorbereidingen. De Duitschers hebben in Polen op vreeselijke wijze huisgehouden onder de intellectueelen. Driehonderd hoogleeraren lie ten het leven. Negen en dertig universiteiten en scholen voor hooger onderwijs werden ver woest. Vyf duizend lagere scho len werden platgebrand. Twee honderd een en zeventig middel bare scholen met den grond geiyk gemaakt en zevenhonderd vijftien scholen in de asch gelegd. Van de zkekenhuiizen is tachtig prooent verdwenen en van de sanatoria vijf en zeventig procent. De nazi-cultuur vernietigde vijf en zestig procent der consultatie- bureaux voor tuberculose patiën ten en vijf en tachtig procent der consultatiebureaux voor moeder en kind. De inrichtingen voor besmettelijke- en venerische ziek ten werden geheel opgeheven en do gezondheidsdiensten met vijf cn zeventig procent verminderd. Zaterdagavond landde op het vliegveld van Eindhoven een zes tal nieuwe vliegtuigen, bestemd voor de Rijksluchtvaartschool te Gilze-Rijen. De open toestellen, azen Tiger-Moths, werden bij 14 graden vorst door instructeurs van het vliegveld te Cambridge (bij Londen) naar Nederland overgevlogen. In Knocke (België) werd een tusschenlanding gemaakt. Na de succesvolle voltooiing van Stalin's strategisch plan in 1944, aldus het boek, was de Sowjet- Unie in staat „uit eigen krachten en zonder de hulp van de Geal lieerden geheel Dutschland te Jbe- zetten en Frankrijk te bevrijden. Deze omstandigheden drongen Churchill er toe over te gaan tot een invasie in West-Europa, of schoon hij zich tot dan toe tegen het opzetten van een tweede front verzet had". Volgens het boek or ganiseerde Stalin een krachtige partisanenbeweging achter de Duitsche linies, welke in 1943 den Duitschers een geweldige neder laag toebracht bij Koersk. De Zweedsche admiraliteit heeft aan alle schepen een radiobood schap doen toekomen, waarin ge waarschuwd wordt tegen het uit varen. Als de waarschuwing ge negeerd zou worden, zal de vloot het betrokken schip pogen tegen te houden, aldus kapitein Her- melin van de afdeeling ijsbrekers. Tenminste twintig schepen zijn in de burt van de Zweedsche kust vastgevroren. Vele schepen heb ben geen radio. De Sont tusschen Denemarken en Zweden is dicht. De bungemeester van Ameland deelt ons mede, dat de algemeene toestand op Ameland, in tegen stelling tot andersluidende be richten, buitengewoon gunstig is, in elk geval niet minder gunstig dan aan den vasten wal. De brandstoffenvoorziening is zeker niet minder en in sommige geval len zelfs beter, aldus de burge meester. De voedselpositie is ln het al gemeen zoodanig, dat de bewo ners zich de eerste weken rtiet ongerust behoeven te maken. Men kan er nog koopen, wat men wil. Het aantal aangegeven radio ontvangtoestellen bedroeg op 1 Febr. j.l. 726.324 tegen 697.279 op 1 Januari j.l. Op Januari 1947 bedroeg het aantal aansluitingen op de Rijksradiodistributie 471.218, op 1 December van het vorig jaar was dit aantal 466.243. Het Britsche Ministerie van Oorlog heeft opnieuw een beroep gedaan op de 20.000 deserteurs uit de Britsche strijdkrachten om zich vrijwillig te melden. Bij dit be roep werd vermeld, dat thans be sloten is de straffen geheel of voor twee-derde kwijt te schelden aan deserteurs, die zich vóór 31 Maart vrijwillig melden. Op den oproep van 17 dagen geleden hebben slechts weinig deserteurs gereageerd. In Graubünden, nabij St. An- tonien, heeft een der ernstigste ski-ongelukken der laatste jaren plaats gehad: zeven personen zijn er door een lawine bedolven. St. Antonien ligt ongeveer 5 km ten Noorden van Kublis (Zw.) in het Praetigaudal. Agence France Presse meldt, dat de berichten volgens welke de Fransche1 Hooge Commissaris zou hebben verklaard, als gevolg van door sommige Fransche bladen tegen hem gerichte aanvallen, te zullen aftreden, van allen grond ontbloot zijn. Nadat bericht werd dat de Hooge Commissaris naar Parijs zou gaan, heeft deze een persconferentie gehouden, maar geen journalisten ontvangen, al dus A.F.P. Brigade-Generaal De Win- ton bevelhebber van de dertiende Britsche infanterie-brigade, is Maandag te Pola vermoord. Volgens een door radio-Mos kou omgeroepen communiqué van de Kissecommissie der R.S.F.S.R (Russische Socialistische Federa- tieve Sowjet-Republiek), de groot ste der republieken, heeft 98 van de kiezers in deze republiek zijn stem uitgebracht. De uitsla gen zullen eerst 11 Februari wor den gepubliceerd. Pandit Jawaharlal Nehroe, de vice-Minister-President van de Voor-Indische voorloopige regee ring, heeft in de centrale wetge vende vergadering verklaard, dat Voor-Indië niet van plan was een vertegenwoordiger naar Spanje te zenden^ zoolang het huidige re giem aldaar aan de macht zou blijven, aldus meldt radio New- Delhi. Max Kritzman, compagnon van den advocaat van Dov Gru- ner, heeft per telegram den voor- maligen Amerikaanschen Senator Guy Gillette, voorzitter van den Amerikaanschen bond voor een vrij Palestina, verzocht een beroep op den Veiligheidsraad te doen ten gunste van Dov Gruner, die onder beschuldiging van terroris me te Jeruzalem ter dood ver oordeeld is.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2