HET VERDRAG MET OOSTENRIJK Minister Van Kleifens over de internationale problemen De politiek der Vereenigde Staten Veiligheidszones voor Chineezen ;1 Dc Nederl.-Indonesische onderhandelingen MAANDAG 10 FEBRUARI 1947. De strijd in Palestina MARSHALL[HOUDT EERSTE PERSCONFERENTIE De Nederl.-Belgisch-Luxem- burgsche samenwerking E. V. C. aanvaardt fusie met N. V. V. Bijeenkomst der Plaatsvervangers De ter dood veroordeelde Grieken RUSSISCHE PERSSTEM Over Belgisch-Nederl. besprekingen Frankeering bij Abonnement: Terneuzen WEERSVERWACHTING *nedegedeeld docc het K.N.M.T. te De Bilt, geldig tot Maan dagavond. Vorst en dooi. Hier cn daar nevel of mist, overig.zw. bew met opkl. Plaat- Bel een. neersl. vnl. in het Z. van het land. Later wat toen. wind uit O. richtingen. In het Z temp om het vriesp., op het mid. v. d. dag ecnige gc. bov. nul ueui. mil éimimiiiI VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 425. Advertentieprijs? per mm 10 ct; minimum per advertentie f 1.50. Inzendingen advertentie» tot des namiddag» 4 uur. Rubriek kl. advertentie» 15 regels 60 ct.: edere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10'ct. meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Minister Van Kleifens, de ver tegenwoordiger van Nederland in de eerstkomende vergadering van den economischen en socialen raad der V. N., die dezer dagen In ons land is teruggekeerd, heeft Zaterdagmorgen in bet groot au ditorium van de universiteit te Leiden, welke Zaterdag 372 jaar bestond, een rede uitgesproken voor leden der rechtskundige fa culteit over internationale proble men. Als factoren welke de situatie in deze na-oorlogoche wereld be- heerschen, noemde hij het groote aantal min of meer zwaar getrof fen volkeren, welke hunkeren naar opbouw en herstel, met ontstel lend gebrek aan verbruiksgoede- ren in de geheele wereld, en de niet altjjd zeer doorzichtige hou ding van Sowjet-Rualand. Volgens hem waren er echter overduide lijke teekenen, dat Rusland een gewapende actie, althans in deze HET REPUBLIKEINSCHE STANDPUNT. Naar het Persbureau „Aneta" uit Batavia bericht, heeft de Re- publikeinsche Regeering een com muniqué uitgegeven, waarvan de tekst, zooals deze door radio- Djogjakarta verspreid is, als volgt luidt „Het Kabinet, op 8 Februari te Djogjakarta bijeen, besluit na overweging van ue beslissing, door het Nederlandsciie Parle ment betreffende de motie Rom- meVan der Goes van Naters genomen, welke beslissing de N ederlandsche Regeering door bemiddeling van de Commissie- Generaal aan de Indonesische delegatie heeft overhandigd, het standpunt van de Republikein- sche Regeering te handhaven en de Indonesische delegatie slechts toestemming te verieenen tot onderteekening van het accoord van Linggadjati (zooals vastge steld na de Kepublikeinsche Ka binetszitting van 13 Januari), dat geheel gebaseerd is op de sdiiriftelijk vastgestelde artike len van de overeenkomst, alsme de op de toevoegingen, vervat in de minuten en de officieele correspondentie tusschen de bei de delegaties. De Indonesische delegatie heeft de opdracht gekregen de Neder- landsche delegatie hiervan in kennis te stellen. periode, niet wenscht Men moet zich ook niet in de war laten bren gen, zoo zeide Minister Van Klef- fens, wanneer men elkaar in ie vergadering der V. N. eens hartig de waarheid zegt en zeker zou Nederland zich beter uit de V. N. kunnen terugtrekken, indien wij ons hij het bepalen van ons ge drag lieten leiden door vrees. De vraag besprekende, wat het buitenland van Nederland ver wacht, zei Minister Van Kle fens o.a. dat wjj op het ocgenblik in Amerika en in de wereld in vrij hoog aanzien staan, omdat wij een redelijk denkend, gematigd en verdraagzaam volk zijn Wij zul len er echter op moeten letten, dat dit zoo blijft, zei hij, en met ge zonde zelfcritiek ons doen en la ten moeten beoordeelen zonder dat vervallen in „kankeren", welke overigens Nederlandsche hebbe lijkheid bij overdrijving wel eens kan worden tot een kanker in ons nationaal bestaan. Minister Van Klef fens deed voorts een uitvoerig beroep op de journalisten om op het weinige papier, dat hun ter beschikking staat, toch vooral zoo zorgvuldig en getrouw mogelijk aan hun lezers te vertellen wat er in de wereld te koop is, opdat een ieder zich een zoo goed mogelijke voor stelling kan vormen der interna tionale verhoudingen. „Een Re geering, die niet wordt gedragen door een wei-ingelichte publieke opinie, kan haar taak niet met hoop op een goeden uitslag ver vullen," zoo besloot Minister Van Kleffens. Britsche voorstellen. De nieuwe voorstellen van de Britsche regeering in verhand met de politieke situatie in Pales tina zijn schriftelijk aan de Ara bische delegaties en aan het Joodsch bureau toegezonden. Men gelooft, dat het kabinet over het algemeen de voorstellen van Bevin heeft goedgekeurd, die, naar verluidt, inhouden dat bin nen het kader van het mandaat tot een soort vijfjarenplan moet worden overgegaan met semi- autonome Arabische en Joodsche gebieden. Aan het einde van die periode zou de toestand weer in oogenschouw moeten worden ge nomen, hetgeen niet zou behoe ven te beteekenen, dat een ver deeling zou worden ingevoerd. Het is niet bekend, of de Brit sche regeering ingeval van ver werping der nieuwe voorstellen zal besluiten ze toch uit te voe ren ofwel het plan aan de Veree- nigde Naties zal voorleggen. De Arabische delegaties zouden Zaterdag vergaderen om het plan te bestudeecen. Haar antwoord zal vermoedelijk in dit weekend aan Bevin worden overhandgd en men verwacht, dat de confe rentie inzake Palestina Maandag weer zal worden bijeengeroepen. Uit welingelichte bron wordt vernomen, dat het nieuwe Brit sche plan voorziet in een gecon troleerde Joodsche immigratie van 4000 man per maand gedu rende de eerste twee jaar, waar na kwestie opnieuw onder oogen zou worden gezien. INDONESIË. Zaterdagmiddag heeft de heer Jaspar, secretaris van de Neder- lajndschHBelgioch-iLuxemhurgsche tolconventie, voor een stampvoile zaal te Luxemburg een lezing ge houden over de Nederlandsch-Bei- gisch-Luxemburgsche tolunie. Spreker bracht eerst hulde aan de heeren Spaak en Van Kleffens, de bewerkers der overeenkomst, die op 5 September 1944 te Lon den werd onderteekend. Deze overeenkomst, aldus den heer Jaspar, streeft twee doelein den na: allereerst te lfcmen tot een tolunie, vervolgens, na een zekere aanpassing, de economi sche unie De ingestelde commissies heb ben reeds veel werk verricht, doch de moeilijkheden zijn talrijk na de groote wanorde, die de oorlog in alle landen heeft veroerzaakt. Spreker geeft den raad den tijd niet te verliezen met lange parle mentaire besprekingen, maar zoo spoedig mcgelijk den practischen kant der problemen aan te vat ten, b.v. het gemeenschappelijke regiem der belastingen en der ac cijnzen, of wel de behandeling van het Duitscbe probleem Voer alles is een gemeenschappelijk program van fabricage en uitvoer geboden. Onder de talrijke aanwezigen merkte men op den heer Pierre Dupong. Minister van Staat en hoofd der Luxemburgsche Regee ring, de ministers Marque en Ur- bany, alsmede de gezanten van België en Italië. Naar het Republikeinsche pers bureau „Antara" meedeelt, heeft President Scekarno den voorzit ter van de Chineesche gemeen schap te Modjokerto, de heer Lie Tong Liang, in audiëntie ontvan gen. Besproken werd de moge lijkheid veiligheidszones voor Chi neezen in de verschillende Repu blikeinsche gebieden in te stellen. De heer Lie had- te voren de aan gelegenheid reeds met den Chi- neeschen Consul-Generaal te Ba tavia besproken. Na het onder houd met President Soekarno heeft de heer Lie aan de corre spondent van „Antara" medege deeld, dat in officieele Republi keinsche kirngen desbetreffende voorstellen waren goedgekeurd en dat voorbereidingen dienaangaan de thans reeds in bespreking zijn. De kwestie der journalisten. Volgens verklaringen van door gaans betrouwbare Republikein sche zijde is de juiste reden van de Republikeinsche weigering om Nederlandsche journalisten in het binnenland tce te laten de ont stemming, welke nog steeds in de Republiek leeft, wegens de terug zending destijds van een aantal Republikeinsche journalisten uit Denpasser. Naar men zich herinnert, wer den op 13 December van het vorige jaar drie der te Denpasser aanwezige Republikeinsche jour nalisten uitgenood'gd met het eer ste vl.'gtuig naar Batavia terug te keeren, daar zij aldus de for muleering van Dr. Hoven het gastrecht geschonden hadden door Het congres van de eenheids vakcentrale heeft met groote meerderheid van stemmen bij zitten en opstaan het fusierap port als basis van fusie met het Nederlandscli Vakverbond van Vakvereenigingen (N.V-V.) aan vaard. Naar schatting dertig congressisten verhieven zich als tegenstemmers van hun zetels. Daarna stonden de ongeveer 470 voorstemmers op. Zij gaven onder luid gejuich hun instem ming met de fusieplannen te kennen. Na een korte toespraak werd het fusie-lied gezongen. verspreiding van propagandama teriaal. Hun vertrek was aanleiding voor de drie achterblijvende Repu blikeinsche journalisten om even eens Denpasser te verlaten. De overeenkomst van Linggadjati. Naar Agence France Presse be richt, heeft Soekarno verklaard, dat de Republikeinsche delegatie bereid is de overeenkomst van Linggadjati te onderteekenen doch niet volgens de interpretatie, welke Minister Jonkman daarvan in de Tweede Kamer heeft ge geven. Soekarno sprak als zvjn mee- nine- uit, dat deze interpretatie in strijd is met de Indonesische ziens wijze en dat zij het basisaccoord geweld aandoet. Ten tweede male, zoo zeide Soekarno, ontwijken de Nederlanders een eenmaal geslo ten overeenkomst. Generaal Marshall heeft Vrijdag te Washington zijn eerste pers conferentie als Minister van Bui- tenlandsche zaken gehouden, waarbij hij o m. verklaarde, dat het sluiten van een internationale overeenkomst betreffende de ont wapening zal moeten wachten op de voltooiing van vredesver dragen in Europa en het Verre Oosten. De Minister legde er tevens den nadruk op, dat een overeenkomst over de internatio nale controle van de Atoomenec- gie ,,van primair belang" is. Do verkiezingen in Polen. Wat de kwestie der Poolsche verkiezingen betreft, zeide Mars hall, dat de Amerikaansehe am bassadeur te Warschau, Arthur Bliss Lane, binnenkort zal wor den teruggeroepen om veeslag uit te brengen over de Poolsche ver kiezingen en de gebeurtenissen, die er op volgden. Half Februari zullen de Ver- eenigde Staten hun plan voor het beheer van de vroegere Japan- sche mandaatseilanden in de Stille Zuidzee aan den Veiligheids raad voorleggen. „De Vee. Sta ten zien geen reden" aldus Mars hall, „waarom deze kwestie zal moeten worden uitgesteld tot na het sluiten van het vredesverdrag met Japan, zooals Engeland, Rus land en Australië hebben voorge steld. Wanneer de Veiligheids raad zulk uitstel noodig acht zul len wij echter deze beslissing aan vaarden De Minister deelde vcccts mede, dat de Amerikaansehe regeering ten volle en nauwgezet op de hoogte wordt gehouden van de zeer critieke en delicate bespre kingen over het Palestijnsche vraagstuk, die thans te Londen worden gehouden. „De Sowjet-regeering heeft ons doen weten," zoo zeide Marshall, „dat er niet meer dan 15 k 20 Amerikaansehe correspondenten te Moskou verblijf zullen kunnen houden om de volgende maand de Raad der Ministers van Bui- tenlandsche Zaken te verslaan. Wij hebben echter alsnog de Sow jet-regeering verzocht dit cijfer te verhoogen. China. Marshall bevestigde dat de Amerikaansehe mariniers uit China zullen worden teruggetrok ken, omdat hun taak evacuatie der Japanners en bescherming der verbindingswegen geëin digd is. Een klein detachement mariniers zal echter te Tsingtao (in het Noorden van China) blij ven. Deze stad is de basis van de Amerikaansehe zevende vloot, die in de Chineesche wateren ope reert. Er bestaat een goede kans, aldus de Minister, dat de zoo lang uitgestelde conferentie te Rio de Janeiro over een defensief ver drag met de landen van Latijnsch- Amerika binnenkort zal worden gehouden. Van essentieel belang voor een werkelijke veiligheid in de wereld is het vinden van een voce alle groote mogendheden aanvaardbare oplossing voor de na-oorlogsche kwesties, a-dus Marshall. Do Palestijnsche kwestie- Generaal Marshall verklaarde, dat het Amecikaansche plan voor het.beheer van de vroegere Ja- pansche mandaateilanden geheel in overeenstemming is met da bepalingen van het Handvest ten aanzien van het beheer. Nader ingaande op de Palestijn sche kwestie zeide Marshall- „Wij kunnen slechts hopen dat de be trokken partijen uiteindelijk tot een vreedzame oplossing van het probleem zullen komen" en hij legde er den nadruk op, dat mis leidende persberichten de impres sie gegeven hebben, dat de on langs in Palestina genomen Brit sche maatregelen mede een straf militair karakter droegen het geen Marshall tegensprak. Hij voegde er aan toe, dat de Ver. Staten zeer bezorgd zijn over den toestand in Palest.na. De plaatsvervangers voor het verdrag met Oostenrijk hebben hun bespreking over de inleiding van dat verdrag voortgezet. Lord Hood (Gr.-Br.) stelde voor in de inleiding ook de namen der zes tien Geallieerde landen buiten de Groote Vier op te nemen. Goesef (S.-U.) merkte op, dat van de zestien landen slechts acht hun meening over het verdrag te kennen hadden .gegeven, terwijl vier daarvan hadden verzocht aan het verdrag deel te nemen, n.l. Australië, België. Z.-Afrika en Griekenland. Naar zijn meening getuigde dit van gebrek aan be langstelling bij de overige Go allieerden. Lord Hood was van meening, dat de zestien landen ook in de toekomst nog over het verdrag geraadpleegd moeten worden. Verschillende artikelen van de inleiding werden uiteindelijk goed gekeurd, terwijl andece naar de Ministers werden verwezen. De kwestie Duitschland. Senin, vice-voorzitter van den Ministerraad van de republiek (Jekraine, heeft tijdens de verga dering van de plaatsvervangers zijn standpunt inzake Duitschland uiteengezet. Hij sprak ovec de enorme verwoestingen, die door de Duitschers in de Oekraine zijn aangericht en was van meening, dat hiervoor vergoeding moet worden betaald in den vorm van industrieele installaties, ook uit de westelijke bezettingszönes van iDuitschland. Voor de veiligheid van Europa achtte hij het noodig de geheele Duitsche oorlogsindu strie te liquideeren en de zware industrieën gedurende langen tijd onder Geallieerd toezicht te plaat sen. Naar zijn meening moet IDuiiischland een staat met een centrale regeering worden. Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen, zullen de 6 ter dood veroordeelde Grieksche poli tieke gevangenen, na afloop van het 48-urige uitstel van hun executie, dat door de Grieksche regeering werd verleend, Zater dag niet terechtgesteld werden. Men neemt aan, dat alle execu ties, in aiwachting van het ant woord van den Veiligheidsraad op het verzoek der pommissie van onderzaek, zullen worden uitge steld. In een commentaar op de Bel- gisch-Nederlandsche economische besprekingen wijst de commenta tor Vetiugin in het blad „Trud" erop dat net denkbeeld van een economische unie van Nederland, België en Luxemburg niet nieuw is. De recente onderhandelingen eindigden met een aantal beslis singen, die een dergelijke econo mische unie in de toekomst voor- bece.den. Naast economische rede nen" speelt de Britsche oriëntatie van de buitenlands che politiek van beide landen een groote rol, aldus Vetiugin. Het is daarom duidelijk dat het verlangen van een zuiver economische unie te vormen niet alleen kan worden verklaard door zuiver economi sche redenen en het zou natuurlijk zijn te vragen wat de politieke bedoelingen zijn. Voor hen, die zich niet veel bekommeren ofn herstel van de door den oorlcg getro.fen economie, die een rook gordijn van waarschuwingen leg gen docr waarschuwingen tegen het „communistische gevaar", die trachten met verschillende midde len blokken en regionale unies tot stand te brengen, beteekent de Belgisch-Luxemburgsche-Neder- landsche economische unie een eerste stap naar een politieke en daarna militaire unie. Vetiugin wijst er vervolgens op, dat de Belgische Minister van Buitenlandsche Zaken, Spaak, verklaard heeft, dat de buiten landsche politiek van België nauw verbonden is met de Britsche, en hij zegt: „Deze woorden slaan on middellijk op deze economische unie, die tot stand is gekomen met actieven steun van imperialisti sche kringen in Engeland. Zjj be kommeren zch niet het minst om het economische aspect van een dergelijke unie, doch beschouwen haar van het aspect van een wes telijk blok. Bepaalde kringen in België en Nederland trachten haar te vormen tot een blok van mili tair en politiek karakter, voor de economische unie werkelijk ge vormd is." Vetiugin brengt dan het bezoek, van den. Nederlandschen Minister van Oorlog, Fiévez, aan België in herinnering, evenals de uitwis seling van Belgische en Neder landsche officieren, en besluit: „Het spreekt vanzelf dat de vol keren van België, Luxemburg en Nederland, die thans geen moeite sparen om hun door den oorlog getroffen economie te herstellen en die een duurzamen vrede wil len, niet wenachen dat imperialis^ tische elementen in hun landen een militaire en politieke unie tot stand brengen onder dekmantel van economische samenwerking, en volgens hevelen uit het huiten- land. De volken van deze landen beseffen, dat het vormen van blokken den vrede niet bevordert, doch integendeel de zaak van den vrede ernstig in gevaar brengt.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1