Vragen aan den Minister Dg Minister antwoordt Binnenlandse!) Nieuws Wat de Radio brengt Dlstributienienws SPORT wederopbouw. UIT DE PROVINCIE Gemeente Terneuzen PASPOORTEN. den ganS van zaken den Aan het slot van. deze verga dering, bijgewoond door ruim 500 vertegenwoordigers van door oor logsgeweld getroffen gemeenten In Nederland, is een resolutie aangenomen, waarin de ter ver gadering naar voren gekomen be zwaren zijn samengevat en de re geering wordt verzocht de in de resolutie in het helang van een gnellen wederopbouw bepleite voorzieningen zoo spoedig moge lijk tot stand te brengen. In deze vergadering werd een delegatie aangewezen, bestaande uit de heeren Mr. P. J. Oud, bur gemeester van Rotterdam, voor zitter van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, Mr. B. M Barger, burgemeester van Venlo, Ir. H. B. J. Witte, burge meester van Bergen op Zoom, Mr. 0 Kolff, burgemeester van Vlis- singen, C. G. Matser, burgemees ter van Arnhem en M. Arkema, directeur van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, welke delegatie de resolutie aan den Minister-President, den Minister van Binnenlandsche Zaken, Dr. L. J. M. Beel, zou aanbieden. Deze aanbieding heeft Dinsdagmiddag plaats gehad. De voorzitter van de delegatie, de heer Oud, was in de gelegen heid de inhoud van de resolutie uitvoerig nader toe te lichten. Minister Beel, die de delegatie geruimen tijd in audiëntie heeft ontvangen, toonde groote oelang- stelling voor deze aangelegenheid en zegde toe aan de naar voren febrachte wenscben ernstig aan- acht te zullen schenken. De geheime notulen. Het lid der Tweede Kamer, de heer Goedhart heeft tot de Mi nisters van Overzeesche Gebieds- deelen en van Justitie de volgen de vragen gericht: Kunnen de Ministers mededee- len, welke maatregelen zij heb ben genomen tegen degenen, dia verantwoordelijk zijn voor de pu blicatie van de geheime notulen der besprekingen tusschen de Oommissie-Generaal en de ver tegenwoordigers van de republiek Indonesië en kunnen zij ophelde ren, hoe het mogelijk is geweest, dat dit geheime staatstuk in han den van onbevoegden is geraakt? De herbouw In de geteisterde gebieden. Op vragen van den heer Ver meer in verband met den herbouw in de geteisterde gebieden heeft de Minister van Openbare Wer ken en Wederopbouw als volgt geantwoord: 1. in het bouwplan 1947, is naast volumes voor bedrijfsbouw, agrarischen bouw. enz., een wo ningbouwvolume opgenomen. Het woningbouwvolume bevat alles, wat er aan woningen gebouwd wordt, derhalve den herbouw van de woningen, welke door oorlogs- geweld vernield zijn, alsook den 1 bouw van nieuwe woningen, wel- j ke noodig zijn voor aanvulling van woningtekort. 2. aan de gemeentebesturen wordt medegedeeld hoeveel wo ningen van een bepaalden inhoud mogen worden gebouwd. Wil het gemeentebestuur grooter dan wel - kleiner woningen bouwen, dan zullen zooveel minder, resp. meer woningen kunnen worden ge- sticht. Als woninginhoud worden j in dit verband niet aangemerkt de inhouden van schuurtjes, kel- ders en bedrijfsruimten. Plannen om van deze handelwijze af te stappen bestaan niet. 3. bij de verdeeling van het woningbouwfvolume is bijzondere aandacht besteed aan de belangen der verwoeste gebieden. De toe wijzingen aan die gebieden zijn, de daarvoor maatgevende facto ren o.a. de arbeidsmogelijkheid in aanmerking nemende, ver houdingsgewijs hoog. a.s., aanvangende des morgens 9 uur. Aan dit nieuwe begin van den vrijen handel in eieren zal een ©enigszins officieel karakter worden gegeven. DOODELIJK ONGEVAL. Te Wapeningen is een 50-jarige arbeider uit Arnhem, bekneld ge raakt tusschen een geladen vrachtauto en een aanhangwagen. De aanhangwagen moest enkele meters worden opgetrokken en liep te ver door. Het slachtoffer werd op slag gedood». ONGEVAL MET JACHT GEWEER. Maandagavond werd de 17- jarige landbouwer J. S. uit Ko ningsbosch onder de gemeente Echt (Limb.) doodelijk getroffen door bet ontijdig afgaan van een jachtgeweer. S. wilde kraaien gaan schieten en had zich daar toe verborgen in een bietenkuil. Vermoedelijk is het geweer bij het neerzetten afgegaan. S werd gevonden met een schotwond in de borst. Toen hulp arriveerde bleek hij reeds te zijn overleden. BANKLOOPER NEER GESLAGEN EN BE ROOFD. Woensdagmiddag omstreeks iialf twee is de 60-jarige a. F. Moerman, banklooper van de NV. Kasvereeniging in het ge bouw Keizersgracht 181 door twee onbekende personen neergeslagen en van ziin tasch, inhoudende on geveer 25.000 en eenige chèque s op banken hier ter stede, berooid. De daders zijn ontkomen. De heer Moerman ging, als ge woonlijk, om kwart over elf zijn dagelijksche ronde maken. Dit bestaat uit het wegbrengen van effecten naar verschillende kan toren, waarna hij deze ronde nog eens maakt om de gelden te in- jjen Toen hij zich naar de Firma Hohijn en Scheffer, die op de eerste étage van het gebouw Kei zersgracht 181 gevestigd is, be gaf, ontmoette hij op de trap een onbekend persoon, die hein met een tasch een slag op het hoofd toebracht, zoodat hij naar beneden viel. Daar stond een medeplich tige van den dader, die hem nog een slag op het hoofd gaf, waar op Moerman het bewustzijn ver loor. Toen hij weer bij kwam, bleek, dat zijn tasch met inhoud verdwenen was. Onmiddellijk heeft hp zich in verbinding gesteld met de politie, die dadelijk een onderzoek instel de De laatste overval op een banklooper van de N.V. Kasver eeniging dateert van 20 jaar ge leden. Deze was toen door den looper zelf geënsceneerd. De daders moeten zich reeds dagen van tevoren voorbereid hebben om te weten te komen, hoe laat Moerman precies bp de Fa Hobijn en Scheffer komt en dat hp dan een goedgevulde tasch bij zich heeft. HET M.G. VORDERDE Zakenlieden ontevreden. In een te Breda belegde verga dering hebben ongeveer 1000 zakenlieden uit West-Brabant ge protesteerd tegen het fe:t, dat kort na de bevrijding hun auto s door het M. G. zijn gevorderd. Tot op heden hebben zij daaromtrent ntets meer vernomen, of eenige geldelijke tegemoetkoming ont vangen. De stemming ten op zichte van de Rijksverkeersin spectie. die met de distributie van de auto's is belast, was geladen. De zakenlieden hebben een comité van actie gevormd, welke hun be langen in dezen zal behartigen. KRANT) TE SCHEVENINGEN Dinsdagavond omstreeks half elf ontstond brand op de zolder verdieping van een pakhuis ge legen aan den Zeesluisweg van de Reederij en Haring- en Bokking- handel S. Taal te Scheveningen. De brandweer was spoedig ter plaatse met o,a. drie motorspui ten en een magirusladder. In het pakhuis waren o.m. opgeslagen netten, teer en hout. Over de oorzaak is nog niets bekend. CANADEESCHE PILOTEN OP WEG NAAR AMSTER DAM. Dinsdag is een vliegtuig van de K. L. M., dat ook een ijzeren long vervoert voor een 19-jarigen lijder aan kinderverlamming te Bombay, met 8 Canadees che pilo ten uit New York vertrokken. De piloten zullen op het vliegveld Schiphol door een instructeur van de K. L. M. worden opgeleid. VALSCHE SUIKER TOEWIJZINGEN. Twee broers, hadden ln een woning aan de Kanaalstraat te Amsterdam valsche suikercoupu res gedrukt, elk ter waarde van 1000 rantsoenen en rechtgevende op den aankoop bij een grossier. Een ex-journalist verkocht een aantal coupures aan een detaillist en via een grossier kwamen de (toewijzingen bij den distributie- dienst, waar een ambtenaar de valschheid van de toewijzingen ontdekte. Eerst werd bjj vergis sing een Amsterdamscbe journa list. die denzelfden naam draagt als de gezochte ex-journalist voor den dader gehouden, maar ten slotte werd de ware .Jozef" ge vonden en gearresteerd. Ook de twee broers, die ln de woning in de Kanaalstraat, waar nog pennen en inkt en cliché's-in- wording werden gevonden, zijn gearresteerd, evenals de detaillist en een drukker uit Haarlem, die ook reeds in November 1946 val sche coupures had gedrukt. Jozef en de detaillist verdienden beide 10.000 aan deze valsche suiker- toewijzingen. ENGELSCH SCHIP VOOR DE KUST GEZONKEN. Naar het Zweedsche s.s. „Wan- dia" seinde heeft het Woensdag morgen de bemanning van het Engelsche s.s. ,,Ossian" van de Shamrock Shipping Co. Ltd, dat vjjf en dertig mijl ten Westen van Den Helder door tot nu toe onbekende oorzaak is gezonken aan boord genomen. Het s.s ..Wandia" was onderweg van Zweden naar Antwerpen en wordt Donderdag in IJmuiden verwacht. Het 1514 b.r.t. metende s.s. ,,Ossian" was geladen met hout. GLADDE WEGEN. De K.N.A.C. deelt mede dat de rijkswegen iri het midden van het land over het algemeen behoor lijk berijdbaar zijn. In het Noor den en Zuiden evenwel zijn door ijzelvorming de wegen hier en daar spiegelglad. Automobilisten worden er op gewezen vooral bij het inhalen de noodige voorzichtigheid in acht te nemen. EERSTE VRIJE EIER MARKT. De eerste vrije eiermarkt in Nederland na den oorlog zal ge houden worden te Nijkerk op de Veluwe op Maandag 17 Februari NOORSCH STOOMSCHIP GESTRAND. Het Noorsche s.s. „Kim" ko mende van New-York en be- otemd voor Antwerpen is bij Bath gestrand. Sleepbooten zijn van Antwerpen, ter assistentie vertrokken. TERNEUZEN. Goed bericht voor de haven. Door de N.V. „Scheldeveem" expeditiebedrijf alhier, is dezer dagen bericht ontvangen dat drie, van de zeven hunner stoomkra- nen, welke in 1943 door de Duit- echè Weermacht zijn weggevoerd, ln Frankrijk in goeden staat zijn weder gevonden. De kranen zullen zoo spoedig mogelijk naar Terneuzen worden teruggevoerd en opgebouwd wor den. AARDENBURG. Nutsavond. 1 Door het Departement Sluis Aardenburg van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, werd thans te Sluis in hotel Sanders de tweede avond van dit seizoen gegeven. Ditmaal was de burge meester van Aarüenburg, J. van Dongen, de spreker. Nadat Ds. M. Nolthenius uit Aardenburg, als voorzitter den avond had geopend en de leden van het bestuur, dat gekozen was, had bekend gemaakt, hetwelk ver der nog bestaat uit de heeren C. M. v. d. Broecke, secretaris-pen ningmeester, Ds. C. van Royen, 2e voorzitter, J. J. van der Hooft, 2e seer., en J. J. Rosseel, 2e penningm. allen uit Aardenburg en de heeren Van Hal en Wage uit Sluis als leden, begon de heer Van Dongen zjjn lezing met licht beelden. Het eerste gedeelte was j een uiteenzetting van het leven der weinige bewoners en het land Spitsbergen, waarvan aan de i hand der lichtbeelden een mooien j indruk werd gevestigd, terwijl na de pauze de belevenissen van den heer Van Dongen, speciaal de ex- I peditie om den Noordpoolreiziger Nobile te zoeken aan de orde kwamen. Deze avond is, ge- j tuige het applaus na afloop, een succes geworden. mits alle boeren en arbeiders zich eendrachtig achter hun organisa tie scharen. Met een beroep op deze medewerking besloot spreker zijn inleiding. Na een uitvoerige gedachten- wisseling, sloot de voorzitter, na dank te hebben gebracht aan den spreker voor zijn duidelijke uit eenzetting, deze geanimeerde ver gadering. SLUISKIL. Buurtfeest. AXEL. Vergadering Afd. Axel der Z. L. M. Dinsdagavond vond alhier de jaarlijksche algemeene ledenver gadering van de Afd. Axel der ZL.M. plaats. De voorzitter heette de aanwe zigen welkom en sprak zijn ver heuging uit over het steeds groei end ledental. Over den huldigen gang van zaken op de bedrijven, moest hij een minder optimistisch geluid laten hooren. De personeelsbezet ting is in vele gevallen slecht en Verbetering is voorloopig niet te verwachten. Verder zijn er de steeds stijgende productiekosten en de dalende prijzen, die een loo- nende uitoefening van het bedrijf op den duur onmogelijk maken. Hij deed daarom een 'beroep op allen om het werk van onze orga nisatie krachtig te steunen, opdat de wenschen en verlangens van den boer, bij onze Regeering zoo goeS mogelijk worden bepleit. Hierna werd het huishoudelijke deel der vergadering afgewerkt en was het woord aan Mr. Schlin- gemann, algemeen secretaris der Z.L.M., voor het houden van zijn Inleiding, met als onderwerp: „Vrijheid of Ordening". Spreker ging uitvoerig voor- en nadeelen van absolute vrijheid of sterk doorgevoerde ordening na, memoreerde de gang van zaken in de crisisjaren en wees op de gevaren, die er voor den boeren stand v.an alle zijden dreigen. Door de precaire voedselpositie kan de Regeering verschillende maatregelen nog niet afschaffen. Wij moeten streven naar een zoo groot mogelijke vrijheid, naar een spoedige inkrimping van het om vangrijke 'en dure ambtenarenap paraat en naar redelijke prijzen. Hierbij moeten de boeren zelve zorg dragen een lichaam op te bouwen, dat straks als het noodig is, maatregelen kan uitvaardigen in 't belang van den boerenstand. Want hoe vreemd het in dezen tijd mag klinken, zal toch in de toekomst een overproductie niet denkbeeldig zijn. De opgerichte Stichting voor den Landbouw, die opgebouwd is op de standsorganisaties, kan tot een dergelijk lichaam uitgroeien, ■Osnder de buurtvereenigingen welke standhouden en niet alleen van zich doen hooren bij officieele feestelijkheden, neemt „Kalomid" een eerste plaats in. Deze vereeni ging, de naam zegt het, omvat het Kanaal van Stroodorp tot Spoorstraat, de Louisastraat en een gedeelte Middenstraat. Aangemoedigd door het succes bij voorgaande gelegenheden, heeft het wakkere bestuur weder om een gezelligen avond georga niseerd, waarop een bonte reeks van kluchten, voordrachten, sket ches, ens voor het voetlicht zal worden gebracht. Een conferen cier zal de nummers aaneen pra ten. Gisteren is in de Zaal Jacobs j de generale repetitie gehouden, voor alle kinderen uit het dorp. Vrijdag volgt dan de uitvoering voor de eigen buurt, terwijl Zon dag daarop een 2e uitvoering voor de overige bevolking gegeven zal worden. Er zit actie in de vereeniging en zij zal ongetwijfeld succes heb ben in haar streven naar samen werking en goede verstandhou ding. Varkensverzekering. Op 1 Febr. 1.1. werd alhier ge houden de algemeene ledenverga dering der Varkensverzekering „Helpt Elkaar". De vereeniging bestaat thans uit 101 leden. De aftredende bestuursleden de secr.-penningm. de heer M. de Visser, en de heeren P. J. Cort- vriend en P. de Witte werden met overgroote meerderheid weder herkozen. De ontvangsten over 1946 bedroegen ƒ611,23, de uitgaven ƒ388,20, alzoo een batig saldo van 223,03. Tot leden der contröle-commis- sie voor 1947 werden benoemd de heeren P. van Drongelen, J. de Smit en A. Witte. Het spuiten der varkens tegen vlekziekte op kosten der verzeke ring werd meerendeels den leden toegestaan evenwel na vooraf gaande kennisgeving aan de be stuursleden. Besloten werd alsnog niet toe te treden tot de federatie der varkenshandel aren aangezien de bestaande toestand bij deze fede ratie niet beantwoordt aan het verlangen der leden van „Helpt Elkaar". De premie zijnde 40 cent per maand voor ieder aangehouden varken en 10 cent per lid zonder varken, en de uitkeering tot en met 25 kg 1,50 per kg en daar boven 1 per kg werd onveran derd gelaten GOES. Een streekziekenhuis? Alhier wordt Vrijdag a.s. een door Gedeputeerde Staten van Zeeland heiegde vergadering ge houden met de gemeentebesturen van Noord- en Zuid-Beveland, ten einde te komen tot de oprichting Van een streekziekenhuis voor heide eilanden. VLISSINGEN. De R. IL B. S. Het gebouw van de Rijks- H. B. S. alhier, dat ernstig had geleden van het oorlogsgeweld is thans weer zoover hersteld, dat het na de Paaschvacantie betrok ken zal kunnen worden. DONDERDAG 6 FEBRUARI. Hilversum I: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk den dag; 905 Gram.; 10.15 Morgendienst; 11.00 De Zonne bloem; 11.45 Fam. ber. uit Indië; 12.03 Piano; 12.30 Concert; 13.00 Nieuws; 1315 Klaas van Beeck; 14.00 Orgel met zang; 14.40 Voor de\ vrouw; 15.00 Hoornkwintet; 15.35 Vocaal kwartet; 16.00 Bij bellezing; 16.45 Philh Ork.; 17.30 Jongens- en meisjeskoren; 18.00 Bazuin-kwartet18.30 Nederl. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.25 Leizng; 19.45 R. V. D.; 20.00 Nieuws; 20,08 Ontsp. na Insp.; 21.30 Met band en plaat voor U praat; 22.00 Nieuws; 10.45 Avond- overdenking; 23.00 Gram. Hilversum H: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Morgenwijding; 9.50 Arbeidsvit.; 1035 Gram.; 11.25 Voordracht; 11.40 Jetty Cantor; 12.35 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 The Skymastera; 13.45 Gram.; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Kwar tet; 15 00 Voor zieken en gezon den; 15.20 Reprises; 16.30 Spaan- sche muz,; 17.00 Kaleidoscoop; 17.30 Piano-duo; 17.50 Rijk over zee; 18.00 Nieuws; 18.15 Les Gars de Paris; 18.45 Sportpraatje; 19.30 Volksmuziekschool; 20.00 Nieuws; 20.15 Omroepork.; 21.15 Hoorspel; 21.45 Confetti; 22.45 Lezing; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. SCHAKEN. Te Axel speelde de plaatselijks schaakclub Landau, een wedstrijd voor de competitie van den Z.S.B., afd. Zeeuwsch-Vlaanderen, tegen V.S.V. uit Sluiskil. Axel leed de kleinst mogelijke nederlaag. De gedetailleerde uitslag is als volgt: Landau V.S.V. C. de Putter-H. Voorhans 01 J. v. 't Hagen G. Wullems Vi J. Ruijtenburg M. Nijssen Sr. Mi Ir. Denie-Th. Wechgelaar J. v. Hoeve A. Dieleman 01 Dr. Kalhom—M. Hendriks 10 C. CapponE. Tacq 01 J. 't GildeJ. de Jong 10 A. de Coninck A. Wullems 10 P GeensenA. Leenhouts 01 Totaal uitslag 4%5Vi Door de 2e groepen van beide clubs werden nog de volgende partijen gespeeld. Landau II V.S.V. II J. PeetersM. Nijssen Jr. 01 C. v. d. BergeJ. de Kleijn 01 BuijzeM. Schooff 10 M. Mattelé—J. v. Altena 10 VerlindeJ. Lipjes 10 Totaal uitslag 32 4 Axel had aan alle borden zwart. t De tournee van Buwe, i Dr. Euwe heeft in Oost-Zwit serland een reeks simultaan- séances gegeven waarin hij speel de met zijn gewone meesterschap Te Amriswii haalde hij uit 35 partijen 33 winstpunten en 2 re mises, te Sankt Gallen uit 32 par- tijen 31 winstpunten en 1 remise, en te Lachen uit 28 partijen 27 i winstpunten en 1 remise. SCHAATSENRIJDEN. De Elfstedentocht uitgesteld. Door het sneeuwstuiven als ge volg van den harden wind, kun nen de banen van den elfsteden tocht niet sneeuwvrij worden ge houden. De elfstedentocht kan daardoor vandaag niet door gaan. Deze is thans vastgesteld op a.s. Zaterdag, mits de weersom standigheden. vooral wat betreft wind en sneeuw, ook dan geen kink in de kabel brengen. MAXIMUMPRIJZEN HUISHOUDEL. ARTIKELEN. Overeenkomstig het streven naar uniforme maximumprijzen, zijn dezer dagen dergelijke prijzen voor dë belangrijkste houten huis houdelijke artikelen vastgesteld, die de eerste week van de volgen de maand in werking treden. De aandacht wordt er op geves tigd, dat dit de hoogst toelaatbare prijzen zijn voor het binnenland sche product, zoodat het zeer goed mogelijk is, dat dezelfde artikelen goedkooper zullen worden aange boden. De geïmporteerde artike len zullen ip de meeste gevallen tegen lagere en soms zelfs aan zienlijk lagere prijzen moeten wor den verkocht. Op elk houten huishoudelijk voorwerp moeten de handelsnaam van den maker, de plaats waar zijn bedrijf is gevestigd en de maximum gebruikersprijs zijn vermeld. De controle op de juist heid der gevraagde prijzen wordt daardoor aanzienlijk vereenvou digd,. In totaal is ditmaal voor een honderdtal houten huishoudelijke artikelen een maximum gebrui kersprijs vastgesteld, waarbij re kening is gehouden met de ver schillen in maat en afwerking. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend dat van af heden weer buitenlandsche paspoorten kunnen worden aan gevraagd ter gemeente-secretarie (heneden). Terneuzen, 5 Februari 1947. De Burgemeester, P. TELLEGEN.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3