BAARN leeft in groote spanning! hiiuws in znk te-fytis DE STRIJD IN CHINA dp BfrfryiCïi Van een oude veete en een „krijgslist" Na de ramp te Kastrup Diamant-rush Tsjang Kai Sjek raar het front vertrokken Het proces tegen Dr. Tiso Onrust in de Pendsjaab Wat Truman en de nieuwe Poolsche Ambassadeur Stakingen en werkloosheid in Engeland DE NOODTOESTAND BIJ WONINGBOUW HERSTEL EN WEDEROPBOUW DE NACHTPORTIER EEN GEWICHTIG MAN. Als het eerste ochtendgloren ran dezen nieuwen dag (Woens dag) de sneeuw weer doet opble ken. weten wij, dat de nacht voor- by la, zonder dat het heuglijke nieuws waarop wtj allen hoopvol wachten, is gekomen. Toch is deze nacht niet rustig geweest, althans niet voor de A.N.P.-redactie, die in Baarn aan wezig is. Allereerst waren er de tegen strijdige berichten omtrent den terugkeer van Z.IC.H. Prin3 Bern- hard uit Stockholm. En toen tenslotte de mededeeling kwam, dat Dr. De Groot den Prins had geadviseerd spoedig terug te kee- ren, waren de geruchten niet van i de lucht. De nachtportier kreeg tegen j middernacht stuk voor stuk be- j zoek van de journalisten, die den man met sigaretten en goede j woorden er toe trachtten te bewe- j gen „wanneer er eenig ber:cht voor Dr. De Groot mocht komen, eventjes de huistelefoon te gebrui- ken." Er kwam echter geen bericht. Een „Spion". Tafereelen, die veel weg hebben van een sensatieroman speelden zich in den vroegen morgen nabij de A.N.P.-telexkamer af. De telextypiste, die de wacht had, zag nl. tot haar groote ver bazing plotseling buiten een sol daat staan, die zich „verdacht op hield". De man werd binnenge haald en' uitgehoord. Het bleek een „spion' te zijn van de Amersfoortsche cavallerie, die de opdracht had, te trachtten zooveel mogelijk berichten te ver nemen en deze dan met behulp van een radiozender, welke in een schuurtje nabij het Astoria-Cha let was opgesteld, naar zijn af dee ling door te geven. Er bestaat nl. een ouae vete tusschen cte cavallerie en de artil- lerie De artillerie, dus de man nen der saluutbatterij, zou het be richt het eerst krijgen en ook het eerst gelukwenschen aan het Paleis kunnen aanbieden. Dit kon de cavallerie, het wapen waartoe Z.K.H. Prins Bernhard had be hoord niet verkroppen; dus vond men een „krijgslist". Heb cordate optreden van A.NJVs telextypis- te heeft de plannen echter ge dwarsboomd. Hoofdofficier in den strijd betrokken. Zij riep de hulp in van den com mandant van de saluutbatterij te Baarn en deze greep schielyk in. Hij is tenslotte artillerie-officier. De zender werd opgespoord, over vallen en onklaar gemaakt, de be dieningsmanschappen meegevoerd en, een hoofdofficier in den strijd betrokken, maar deze kon in dit nachtelijk uur niet ingrijpen, zoo dat de cavalleristen weer m hun positie hersteld werden. Toen werd no°- een telefoongesprek ge- voerd met den Generalen Staf te 's-Gravenhage, maar voorloopig kwam de cavallerie als overwin naar uit den strijd. De hoogste instanties hebben nog geen verbod uitgevaardigd tegen een luister post, zoodat de zender weer werkt, maar het A.N.P. heeft een krachtig protest ingediend. Het wenschte niet te worden bespion- neerd. De artillerie leverde toen wachtoosten, die het consigne kregen iedereen uit de nabijheid der Telex-kamer „desnoods ge- wapender hand" te weren. En zoo staat thans voor de deur en voor het raam der A.N.P.-Telexkamer te Baarn een stoere schildwacht met de bajonet op het geweer. Woensdag heeft de waarne mend commandant van de saluut batterij te Baarn in opdracht van den divisiecommandant den strijd 'om de primeur tusschen de caval lerie en de artillerie beslecht. De „illegale" zender is tot zwij gen gebracht en achter slot en grendel gesteld. De bedienings manschappen hebben opdracht gekregen de omgeving der A.N.P.- Telexkamer te verlaten. Ook de extra-wacht rukte weldra in. Kwajongensstreek Woensdagmorgen is bij contröle geconstateerd, dat in één van de kabels van de telefoonverbinding tusschen de Telexkamer van het A.NJP. en de saluutbatterij te Baarn een diepe messnede ls aan gebracht. De verbinding is ech ter niet verbroken geweest. Het betreft hier een bovengrondsche militaire lijn. Men vermoedt, dat het kwajon- genswerk is geweest,, alhoewel de mogelijkheid, dat het een geval van sabotage is, niet uitgesloten mag worden geacht. De telex als spookapparaat. Het Telex-apparaat in den jour nalistenkamer in 't Astoria-Cha let te Baarn heeft een van de werksters in het hotel een ware schok gegeven. Het toestel was een kort oogen- blik stil, doordat van Den Haag uit niet gezonden werd. De werk ster kwam binnen en begon het apparaat af te stoffen. Plotseling werd er weer gezonden en de vrouw schrok van dit plotselinge leven in een dood apparaat dus danig, dat zij gillend van angst de deur uit liep. Het kostte veel overredings kracht haar er van te overtuigen, dat een Telex B„-en spookapparaat is. SOESTDIJK. Ook Woensdag is het bijzonder rustig geweest ten Paleize Soest- dijk. H. M. de Koningin heeft Haar dagelijksche wandeling in het park gemaakt. Z. K. H. Prins Bernhard vertrok in de morgenuren naar 's-Gravenhage, teneinde de wekelijksche bijeen komst van den oorlogsraad bij te wonen en bevond zich 's middags in Utrecht op de aldaar gehouden bijeenkomst der Niwin. Laat in den namiddag overhan digde een delegatie van de 's-Gra- venhaagsche vereeniging tot be strijding van de tuberculose aan Baron Baud een voor het Prinse lijk Paar bestemde oorkonde „aan geboden in de dagen, waarin het Nederlandsche volk met diep doorleefde vreugde de tijding ver wacht van de geboorte van zijn vierde Prinselijke kind." Bij de Oranjetramkaartactie, welke de vereeniging te beginnen met den dag der blijde gebeurtenis te 's-Gravenhage zal voeren, hoopt men een bedrag van 25.000 gul den bijeen te brengen. De vereeni ging hoopt zoo luidt de oor konde op deze wijze te hande len in overeenstemming met de door U kortelings voor de radio gesproken woorden. „Mogen Uwe Koninklijke Hoog heden met Uw geliefde kinderen onbekommerd vreugdevolle dagen beleven". Woensdagavond omstreeks zes uur deelde Baron Baud, particu lier secretaris van H.K.H. Prinses Juliana mede: Er zijn geen aan wijzingen, die er on duiden, dat het groote nieuws onmiddellijk aanstaande is. Prins Gustaaf Adolf ten grave gedragen. Dinsdag heeft in het besneeuw de Stockholm de begrafenis plaats gehad van Prins Gustaaf Adolf, die by de ramp te Kastrup om het leven is gekomen. Bedekt met de Zweedsche vlag, waarop Hertogskroon officiers sabel en Seraphynenorde geplaatst waren stond de kist omringd door een eerewacht van officieren, te midden van een veld witte bloe men in de Groote Kerk by het Koninklijk Paleis opgesteld. Nadat de Zweedsche Koning, de Kroonprins en andere leden van de Koninklijke Familie de kerk waren binnengetreden en bij 't al taar plaats hadden genomen be gon om 14.30 de rouwdienst. Te midden van de Koninklijke Fami lie namen ook plaats de Deensche [Kroonprins Frederik en Kroon prinses Ingrid de zuster van den overledene en de Noor- sche Kroonprins Olaf en Prinses Martha. Ook het corps diploma tique woonde den dienst bij. De droevige dienst, die door Aartsbisschop Upsal, den Primaat der Luthersche Kerk in Zweden werd gehouden, duurde nauwelijks i een uur en na afloop werd de kist i onder het spelen van „Ein fester Burg ist unser Gott" door de kerk gedragen en op een catafalk op gebaard. De oude Koning Gustaaf, wiens dokter hem met het oog op zijn gezondheid verboden had den be grafenisstoet te volgen, vertiet hierop de kerk r._ een langen droevigen blik op het stoffelijk overschot van zijn kleinzoon te hebben geworpen. Getrokken door zes zwarte paarden ging de lijkstoet op weg naar het kasteel Haga, dat de woonplaats van Prins Gustaaf Adolf was en waar zgn stoffelijk overschot zal rusten in de graf kelder van de familie Bernadotte. De grootste diamant-rush van den laatsten tijd heeft dezer dagen te Bosmansfontein, naby Bloem hof (Transvaal) plaats gehad, waar 1100 claims zijn uitgezet. Tijdens het bodemkundig onder zoek is Voor meer dan 10.000 pond sterling aan diamant ont dekt en de ciaims werden onlangs verkocht voor 8800 pond sterling. Onder de eerste vondsten bevon den zich steenen van 10 en 9 ka raat, die 15 pond st. per karaat doen. Een tentenkamp, dat verschei dene duizenden bewoners telt, is ingericht. GOUDADER ONTDEKT. In de Oranje Vrijstaat, is op 1465 meter onder den grond een goudader ontdekt, die op één na de rijkste in de geschiedenis is en naar schatting 2700 gram goud per ton zal opleveren. De effec tenbeurs te Johannesburg rea geerde fel op het bericht van de ontdekking. Generalissimus Tsjang Kai Sjek is in zijn particulier vliegtuig uit Nanking naar het 400 Kilometer Noordelijker gelegen front ver trokken, waar de troepen van de Chineesche regeering en die van de Communisten tegenover elkaar staan. Tsjang Kai Sjek, die was vergezeld- van Ksoe Tsjih Hsieh, hoofd van het regeeringsbureau voor militaire zaken, bracht een bezoek aan het hoofdkwartier der nationale troepen, van waar uit een offensief geleid wordt tegen de communisten in Zuid-Sjan- toeng, naar te Nanking verluidt. Hoewel er Dinsdag betrekkelijk rust heerschte aan het front, is volgens te Nanking ontvangen berichten uit het Noorden een Communistisch hulpleger van 20.000 man te Linyi aangekomen, het Communistische hoofdkwar tier op 480 kilometer ten Noorden van Nanking om het bezit waar van naar men venvacht binnen kort gevochten zal worden. Protest der Chineesche Regeering. In welingelichte Chineesche kringen heeft men verklaard, dat de Chineesche regeering bij de Nederlandsche regeering heeft geprotesteerd naar aanleiding van de verliezen aan levens en eigen dommen, geleden door Chineesche burgers 'te Palembang, bij de bot sing tusschen Chineezen en Indo nesische strijdkrachten aldaar. De Nederlandsche regeering, aldus dezelfde kringen, heeft er in toe gestemd steun aan de slachtoffers te verleenen. De Chineesche Con sul-Generaal te Batavia heeft het zelfde protest cn hetzelfde ver zoek aan de Indonesische autori teiten gericht. Te Nanking wordt verder nog vernomen, dat de Chi neesche regeering plannen heeft de Chineesche inwoners van Indo nesië per vliegtuig voedsel en kleeding te doen toekomen. De vliegtuigen zullen dan met Chi neesche vrouwen, kinderen en ouden van dagen terugkeeren. Chineesche politieke partijen is goedgekeurd. iSinds 10 Januari 1946 heeft China een verdrag met Frankrijk (28 Januari 1946), en een han delsverdrag met de V. S. in Dec. 1946 geteekend. Thans worden onderhandelingen gevoerd over een handelsverdrag met Enge- landv Dr. Tiso heeft, tijdens de voort zetting van het te Bratislava tegen hem gevoerde proces, ont kend, dat hij bevel gegeven zou hebben tot vervolging van parti- sanen tijdens den Slowaakschen opstand in 1944, aldus meldde Radio Praag. Ook ontkende by iets afgeweten te hebben van de in Februari 1945 uitgevaardigde proclamaties, waarbij recruten van het SLowaaksche leger wer den opgeroepen. Wel gal hij toe, order gegeven te hebben tot het organiseecen van een Slowaaksch verdedigingscorps. Nieuwe arrestaties. De voorzitter van de afdeeling Lahore van de Mohammedaan- sche Liga en 65 andere Moham medanen werden Dinsdagavond tijdens een protestdemonstratie te Lahore gearresteerd. De regeering van de Pendsjaab verklaarde, dat de agitatie der Mohammedanen niet zeer verbreid noch samenhangend is. Naar voorts gemeld wordt, heelt Ghandi tijdens een bidstond op den eisch van de Liga om ont binding van de constituerende vergadering geantwoord, dat hij de Liga er toe zal trachten te brengen haar bezwaren en voor stellen aan de vergadering voor te leggen. Ghandi zeide voorts, dat de Britsche regeering gehouden is overeenkomstig de voorstellen te handelen, die de kabinetsmissie in Mei j 1. gedaan heeft en hij hoop te dat zij niet „haar geheelen goeden naam voor eerlijke politiek ten opzichte van Voor-Indie zal verspreien" Verplaatsing van Ameri- kaansche troepen. Tass, het officieele Sowjet persbureau, meldt uit Sjanghai, dat Amerikaansche troepen in Noord-China met „onbekende be stemming" worden verplaatst. Volgens ooggetuigen zouden de troepen uitgerust zijn met tenten, koelinstallaties en bedden het geen „aanleiding geeft tot het vermoeden, dat zij niet naar de V. S. worden gezonden, maar naar eenige plaatsen aan de Chinee sche kust". J Het persbureau meldt tevens, dat gezinnen der Amerikaansche soldaten in Peking blijven aan komen, de Amerikaansche verze keringen, dat de troepen uit China zjullen worden teruggetrokken, ten spyt. De buitenlandsche verdragen. Het Centrale Comité van de Chineesche communistische party verklaart in een communiqué, dat de Chineesche communisten geen enkel openbaar of geheim ver drag, dat sinds 10 Januari 1946 tusschen de Chineesche Nationale regeering en buitenlandsche mo gendheden is gesloten, zullen er kennen of er zich door gebonden zullen achten, indien een derge lijk verdrag niet door den politie- ken consultatieven raad of de krijgen we Voor het tijdvak van 9 tot en met 22 Februari 1947. Bonkaarten KA, KB, KC 701 (Strook No. 4): 506 alg. 750 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 1500 gtr. jam, stroop eniz., of 750 gr. chocol. of suikerwerk 597 alg. 1 ei 59g alg. 500 gr. sinaasappelen Bonkaarten KD, KE 701 (Strook No. 4) 60—3, 604 alg. 250 gr. suiker, boterhamstrooisel enzof 500 gr, jam, stroop enz., of 250 gr. chocol. of suiker. 60—5 alg. 1 ei 606 alg. 1000 gr. sinaasappel. Bonkaarten MA, MD 701 (Strook No. 4) 59—4 suiker 250 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz., of 250 gr. chocol. of suikerw. Tabakskaarten enz. T 69, T 70 2 rants tabaksart. V 70 200 gr. chocol. enjof sui kerwerk of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gr. jam, stroop enz. X 69 2 rants, tabaksartikelen X 70 100 gr. chocol. ehjof sui kerwerk of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 7 Februari woe den gebruikt. Op de suikerbonnen is voortaan naar keuze ook chocolade of sui kerwerk verkrijgbaar. Op de bonnen voor versnaperingen kan men desgewenscht ook suiker of jam koopen. De volgende bonaanwijzing voce suiker en versnaperingen zal op Donderdag 20 Februari plaats vinden. De bonnen voor sinaasappelen moeten uiterlijk op Woensdag 12 Februari as. ingeleverd worden bij een handelaar in groenten enjof fruit. De heer A. H. J. Lovink, be' noemd tot ambassadeur van Ne derland te Moskou, is naar zijn diplomatieke post vertrokken. In het gebouw van het Ge rechtshof te Kopenhagen is Woensdagmorgen een aanvang gemaakt met het officieele onder zoek naar de ramp met de K.L.M.- Dakota op het vliegveld Kastrup, op 26 Januari j.L De communistische afge vaardigden zullen tij'dens het aan staande congres van het Italiaan- sche verbond van vakvereenigin- gen de volgende eischen in een motie naar voren brengen: In stelling van een nationaal mini- mumsalaris, hernieuwing van col lectieve arbeidscontracten, aan vaarding van een 40-urigê werk week en bijzondere maatregelen tér bescherming van arbeid van vrouwen en leerlingen. Tevens wordt in de motie het verbod van uitsluiting geëischt. De Denen hebben Woensdag een voorloopigen luchttaxidienst tusschen de Deensche eilanden Seeland en Fiinen ingesteld, daar de spoorwegveerboot over de Groote Belt tengevolge van het ys niet kan varen. Er worden aan beide zijden van de Groote Belt tijdelijke vliegvelden op het ijs aangebracht. De Tsjecho-Slowaaksche autoriteiten hebben de grens met Hongarye bij Balassagyarmat ge sloten „om een nieuwe deportatie van Hongaren te verbergen", al dus verklaarde radio Boedapest. De Hongaren zgn overgebracht naar Precesice, waar zij zyn ver kocht aan landbouw-ondernemers, voor prijzen van vyfhonderd tot duizend Tsjechische kronen per stuk. aldus voegde de radio er aan toe. „De Tsjechen, die de Hom gaarscha arbeidskrachten koch ten, zouden zeer verbaasd geweest zijn te bemerken, dat vrouwen en kinderen met de Hongaarsche mannen waren meegekomen, daar zij begrepen hadden, dat slechts werklooze Hongaarsche mannen als vrijwilligers werk zouden ko men zoeken". Het Britsche Lagerhuis heeft een wetsontwerp der regeering vooi nationalisatie van alle elec- triciteitsbedrijven in principe goedgekeurd door een amende ment der oppositie, ter verijdeling Dinsdag heeft President Tru man de geloofsbrieven van den nieuwen Poolschen ambassadeur, Wieniewicz. in ontvangst geno men, waarbij hij de voorloopige Poolsche regeering, er van be schuldigde, dat zij haar belofte om vrije verkiezingen te houden niet is nagekomen. De nieuwe ambassadeur sprak niet over de Poolsche verkiezin gen, doch gaf uiting aan den wensch van zijn regeering om met de Vereenigde Staten de beste betrekkingen te onderhou den. Hij duidde vervolgens op de Poólsche Westelijke grenzen en het overbrengen van enkele mil- lioenen menschen om de nieuwe Poolsche gebieden te bevolken. Het feit, dat Truman de be noeming van den Poolschen am bassadeur heeft aanvaard, wordt door waarnemers beschouwd als het einde van alle gissingen, of <le Ver. Staten de diplomatieke betrekkingen niet Polen zull'en afbreken. van het ontwerp, met 340 tegen 165 stemmen te verwerpen. In de toekomst zullen de bedryven beheerd worden door een centra- len raad, die de beschikking heeft over een kapitaal van 800 millioen pond sterling. Isaacs, de Engelsche Minister van Arbeid, heeft op desbetreffen de vragen van een parlementslid geantwoord, dat volgens de laatst beschikbare gegevens (9 Decem ber 1946) 40.700 mannelijke en 8600 vrouwelijke verzekerden in Groot-Brittannië gedurende 6 tot 12 maanden en 25.000 mannen en 3500 vrouwen gedurende meer dan een jaar onafgebroken werk loos zqn geweest. Volgens by het Minister!»- van Arbeid binnengekomen rap porten is men sinds 1 Mei 1945 3855 maal tot staking overgegaan, hetgeen bg benadering het verlies van 4.750.000 werkdagen betee- kent. De meeste stakingen wa ren officieus, maar de beschik bare inlichtingen laten niet toe een onderscheid! te maken tus schen officieuze en officieele sta kingen. Adres aan Minister- President. Het Nederlandsch Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw en de Nationale Woningraad heb ben een adres gericht aan den Minister-President, Minister van Binnenlandsche Zaken, den Minis ter van Openbare Werken en Wederopbouw a.i. en den Minis ter van Economische Zaken over de uitvoering van het woning- bouwprogramma. In dit adres spreken de ver- eenigingen haar ongerustheid uit over de ontwikkeling van den toestand op het gebied van de woningvoorziening, waarbij- de vrees wordt uitgesproken, dat het bouwprogramma 1947 zal misluk ken. De vereenigingen vragen o.m, of het „hij den ocgenblikkelgken noodtoestand op woninggebied verantwoord is van het beschik bare hout nog dusdanige belang rijke kwanta af te staan voor an dere doeleinden, als thans ge schiedt". In dit verband wordt gewezen op de mededeeling, aan de Tweede Kamer verstrekt, „dat van den totalen houtaanvoer slechts 50 bestemd is voor de bouwnijverheid, tegen 70 vóór den oorlog. Adressanten zijn van oordeel, dat in dit opzicht duide lijk stelling moet worden ge nomen. De vereeniging van Nederland sche gemeenten heeft haar in stemming met het adres betuigd. Resolutie aan Minister Beel aangeboden. Zooals wy reeds eerder bericht ten, heeft de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten de vorige week Woensdag te Nij megen een vergadering gehouden, waarin de Nederlandsche ge meentebesturen uiting hebben ge geven aan hun verontrusting over

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2