Sovjet-Rusland en de atoombom Uit de pzwüttie 7k tnkele* ce>$>eh De terreur in Palestina De suikerbietencultuur Griekenland wil geen pottenkijkers Rseders-conferentie te Londen Het^ vredesverdrag met Bulgarije \{on Papen gearresteerd INTREKKING BILJETTEN VAN 1000 FRANK Lever niet bruikbare rijvergunningen inl Kunstmest voor particulieren Angstig oogenblik voor koorddansenden olifant Zwarte handel in zeep Deeusch schip in nood Bijzonder Gerechtshof te Middelburg PREDIKBEURTEN p! Ultimatum aan Joodsch bureau? Uit betrouwbare bron, die nauw betrokken is bij het Joodsch bureau, wordt vernomen, dat de regeering van Palestina eel1 ulti matum aan het Joodsch bureau heelt gezonden, volgens hetwelk dit orgaan zeven dagen tijd wordt gegeven om door samenwerking met politie en gewapende macht mede te helpen een einde aan het terrorisme te maken. Het ultimatum was vervat in een door Sir Henry Gurney, chef secretaris van de Pale.stijn.schc regeering, aan het Joodsch bureau gezonden nota. Gruner's zuster wil naar Palestina. Dov Gruner's zuster, Helen Freidmann, die in de Vereenigde Staten woont, is van plan heden naar Palestina te vliegen om te trachtten haar broer, die weigert gratie van de over hem uitgespro ken doodstraf te vragen van ge dachten te doen veranderen. Zg zeide van gevoelen te zrjn, dat misschien de gehaele toekomst van de Joden in Palestina door haar broer's beslissing zal worden beïnvloed en zij haar poging niet voor hem alleen, maar voor geheel haar ras onderneemt. De evacuatie uit Palestina van bijna 2000 Britsche vrouwen efl kinderen en een aantal niet vol strekt noodzakelijke mannen is Dinsdagmorgen gelijktijdig te Jerusalem, Haifa, Tel Aviv en Jaffa begonnen. De gemeenteraad van de Jooa- sche stad Tel Aviv heeft een be- roep gedaan op de Palestijnsche regeering om geen „onderdruk kingsmaatregelen" zooals huis zoekingen en collectieve boeten toe te passen ter onderdrukking van de geweldpleging. Noodbijeenko'mst van Joodsch bureau. Het bestuur van het Joodsch bureau te Londen hield Dinsdag een noodvergadering onder voor zitterschap van Ben Goerion, ter bespreking van het door de Pa lestijnsche regeering gestelde ul timatum van zeven dagen, om mede te werken aan de pogingen een einde te maken aan de acti viteit der Joodsche geweldple- R Or Weizman is naar Palestina vertrokken om ter plaatse met leden van het Joodsche bureau te confereeren. Gmner De advocaat van den ter dood veroordeelden Palestijnschen Jood Gruner heeft Dinsdag van het Palestijnsche Oppergerechtshof toestemming gekregen, zich met Privy Council te Londen in ver binding te stellen. Het Hof ver- w'erp een verzoek om een beroep op den Privy Council te mogen doen tegen de beslissing van het Hooge Gerechtshof te Jeruzalem, dat weigerde een order tot op schorting van de executie uit te vaardigen. Thans is bekend geworden, dat Gruner zijn beslissing, om een be roep op den Privy Council te doen tegen het doodvonnis, introk o" persoonlijke order van den lei der der Irgoen Zwal Leoemi. Van Gruners lot, aldus zeggen Joden en Engelschen, hangt, wat de vei ligheid in Palestina betreft, de on middellijke toekomst af. West-Thracië, wordt geen reke- ning gehouden; 3. Ofschoon de herstelbetabn- gen van 125 millioen dollar tot 70 millioen zijn gereduceerd, is dit bedrag nog te hoog. Door het be palen van herstelbetalingen in na- tura worden de herstelbetalingen aanzienlijk verhoogd. 4. Bulgarije wordt het recht onthouden cp het stellen van eischen aan Duitschland, ofschoon Bulgarije slechts het dnemogend- hedenpact van Maart 1941 heeft onderteekend. Bulgariie stelt voor, dat de eer ste herstelbetalingen tvee jaar na het van kracht worden van het verdrag zullen worden verricht. Congres te Brussel. Maandag Is te Brussel de con ferentie geopend van het Interna tionaal Instituut voor Research- werk op het gebied van de suiker bietencultuur. De conferentie zal waarschijnlijk tot 5 Februari du ren. Dr. P. J. H. van Ginneken, directeur van het Nederlandsch Instituut voor rationeele suiker productie te Bergen op Zoom is tot voorzitter van deze weten schappelijke conferentie benoemd. Na Dr. J. P. Dudok van Heel (Nederl.) hield de heer H. Flori- mond Desprez (Fr.) een verhan deling over de tijdens de jongste jaren gehouden proefnemingen betreffende den invloed van de plaats der zaadteelt op eenzelfde soort bieten. De héér V. Stehlik (Tsjecho- Slovakije), algemeen directeur van de vereeniging voor suiker- bietenzaadteelt te Praag, sprak over kruisingen der suikerbiet met de Beta Trigyna en over den in vloed van het afkappen van het loof onder de kraag. Commissie van onderzoek inzake don Balkan. Alexis Kyroe, de Grteksclje afgevaardigde in de door de V. N. ingestelde commissie van on derzoek inzake de Grieksche be schuldigingen over hulp van bui ten af aan Grieksche guecilla- strijders, heeft in een bijeenkomst van deze commissie, waar 11 lan den vertegenwoordigd zijn, ge vraagd om het verwerpen Van de Joegoslavische, Bulgaarsche en Albaneesche voorstellen om door de commissie een onderzoek te laten instellen naar de toestanden in Griekenland zelf. Volgens Kyroe heeft de commissie alleen te maken met de betrekkingen tusschen Griekenland en zijn drie nabuurlanden en niet met de bin- nenlandsche politiek noch met de politieke verhoudingen in een van de vier landen. Volgens Kyroe zijn d6 onlusten in Griekenland voor een groot deel door de na buurlanden aangeblazen. Eerder had de Albaansche af gevaardigde de Joego-Slavische en de Bulgaarsche bewering, dat de grensincidenten alleen door de binnenlandsche toestanden in Griekenland werden veroorzaakt, ondersteund. Ethridge (V. S.) en Dux (Fr.), wezen er op, dat de commissie zich het absolute recht voorbe houdt te bepalen, waar en wan neer onderzoek ter plaatse zal worden ingesteld. Lavrisjef (Sovjet-Unie) liet de kwestie buiten beschouwing als zijnde zonder onmiddellijk reëel belang daar de commissie besloten had om allereerst de getuigenis van de afgevaardigden der vier bij het geschil betrokken landen te hooren. gen om verleening van een rijver- gunning worden dezelfde maat staven aangelegd, als bij die yan aanvragen om overschrijving eener bestaande vergunning. Voor de eerste maal sinds vele jaren zullen reeders uit de voor naamste zeevarende landen ter wereld' weer een conferentie be leggen. Deze zal op 11 Februari te Londen worden gehouden en 3 dagen duren ter bespreking van kwesties als veiligheid ter zee, draadlooze telegrafie en interna tionale samenwerking. De confe rentie is georganiseerd door de „Internationale Scheepvaartconfe rentie". De vereenigingen van reeders, die aanwezig zullen zijn, komen uit België, Denemarken, Engeland', Finland, Frankrijk, Griekenland Nederland, Noorwe gen, Ver. Staten en Zweden. Bezwaren in Sofia. Op voorstel van den Bulgaar- schen eersten Minister, Georgi Dimitrof, heeft de Bulgaarsche regeering besloten, dat de Bul gaarsche delegatie, die het Bul- gaarsche vredesverdrag moet on derteekenen bij de Ministers van Buitenlandsche Zaken der Groote Vier zal jprotesteeren tegen en kele bepalingen van het vredes verdrag. De bezwaren zijn vier- ledig: 1. In het verdrag wordt Bulga- rtie niet als co-belligerent erkend; 2. Met de „gewettigde eischen van Bulgarije t.a.v. toegang tot de Aegeische Zee en teruggave van „Gisteren onze bondgenooten, heden onze naburen, morgen onze vijanden", aldus luidde de toast, welke door kolonel Zabotin, toen malig chef van den Sowjet-Rus- sischen geheimen dienst, op V.-J.- dag werd uitgebracht, aldus schrijft Igor Goezenko, eertijds beambte van de Sowjet-Russische ambassade te Ottawa in het „Cosmopolitan Magazine". Met betrekking tot de pogin gen van Sowjet-Russische zijde i om het geheim van de atoombom machtig te worden, verklaart S Goezenko, dat hij op V.-J.-dag op de ambassade „niet hoorde rep pen van hoop op internationale controle. Alle hooggeplaatste of ficieren zeiden hetzelfde: „Nu de Amerikanen het hebben uitgevon den, zullen wij het moeten stelen". Verder zegt Goezenko, dat Mos kou, naar hij meent te weten, reeds gedetailleerde inlichtingen omtrent de„ atoombom bezat maanden voordat de wereld er van te booren kreeg. De Sowjet-Unie zou ook speci mina van uranium 233 en 235 be zitten, en wel uit Ottawa over gebracht in diplomatieke valie zen van de Sowjet-Russische am bassade. Reeds in het bezit van het geheim? Bernard Baruch, voormalig ver- Volgens mededeeling van Dr. C. Sachs, president van de zuive ringsrechtbank, die thans Von Papen berecht, heeft het ge- rechtshof besloten de arrestatie van Franz von Papen te gelas ten op grond van het feit, dat i Von Papen misleidende verklarin gen heeft afgelegd met betrek- king tot het ontwerp van Hin- denbtung's politieke testament. Volgens Dr. Sachs is uit de ge tuigenis van Oskar von Hinden burg, zoon van wijlen den presi- dent en van Von der Schulen- borg, voormalig adjudant van Von Hindenburg, gebleken, dat Von Papen er voor verantwoor- j delijk is, dat in 1934 in het ont- j werptestament de clausule werd l opgenomen, waarin Hitier als op- volger wordt aanbevolen. De arrestatie zal geen invloed hebben op den voortgang van het zuiveringsproces tegen Von Papen. De Nationale Bank van België deelt mede, dat van 15 Februari af de biljetten van 1000 francs, van het vooroorlogsche type in rooden herdruk en de biljetten van 1000 fr. te Londen gedrukt met datum 1 Februari 1943 (klein formaat, paars als domineerende kleur) aan den omloop zullen worden onttrokken. De biljetten kunnen tot 30 April bij de Nationale Bank te Brussel en haar bijkantoren in de provincie worden ingewisseld. Na dien datum zal de omwisse ling uitsluitend aan het hoofd kantoor te Brussel plaats vinden. tegenwoordiger van de V. S. als permanent lid van de commissie voor de atoom-energie hij de Ver eenigde Naties, heeft het vermoe den uitgesproken, dat de Sowjet- Unie zich door middel van spion- nage in Canada op de hoogte zou hebben gesteld van het geheim der atoombom. Baruch y/eca daarbij op de re cente onthullingen inzake spion- nage in Canada en op een kran tenbericht, volgens hetwelk de Canadeesche regeering met plu- toniumwinning is begonnen. Met het oog op de verdeeling van het ter beschikking komen de vervoermaterieel is het van belang dat de met de distributie van dit materieel belaste instan ties een juist overzicht hebben van den omvang van het in de ver schillende provincies in gebruik zijrjde auto- en motorrijwielpark. In verband hiermede is het ge- wenscht. dat de houder van een rijvergunning voor een motorrij tuig of motorrijwiel, hetwelk hij niet meer ter beschikking heeft of hetwelk niet meer bruikbaar is, deze rijvergunning met het daarbij behoorende herkennings- teeken ten spoedigste inlevert bij den Rijksinspecteur van het ver keer, die haar heeft uitgereikt. Bij de beoordeeling van aanvra- jln de maand Februari zal evenals bet vorig jaar aan particulieren, die minder dan 10 are cultuurgrond in gebruik heb ben voor de teelt van voedings gewassen een bescheiden hoeveel heid kunstmeststoffen bonloos ter beschikking gesteld kunnen wor den. De detaillisten dienen de hun voor dit doel verstrekte toe wijzing zoo goed mogelijk onder hun afnemers te verdeelen naar rato van de in gebruik zijnde op pervlakte grond. Belanghebbenden, d.w.z. zij, die een particulieren tuin hebben, die nen zich zoo spoedig mogelijk bij hun handelaar te laten inschrijven. Volkstuincomplexen vallen bui ten deze regeling. (De toeschouwers, die Zaterdag avond in het uitverkochte Circus Knie te Amsterdam, de eerste voorstelling bijwoonden van den koorddansenden olifant „Baby", hielden den adem in. toen de dik huid reeds met de voorpooten op de twee dikke stalen kabels staan de een hachelijk moment beleefde: De klem van den rechterkabel be zweek namelijk onder het gewicht van het logge beest, waardoor de kabel enkele decimeters uitschoot. Het dier bleef roerloos staan als besefte liet het gevaar. Nerveus rolde Rolf Knie een der in de buurt^ staande platte tonnen on der den linkervoorpoot van den balanceerenden dikhuid, die zich echter niet van den kabel afwaag- de. De muziek speelde zachtjes door. Ook Freddie Knie kwam toe schieten, terwijl zijn broer „Baby" bij den slurf pakte en hem uiterst voorzichtig terugduwde naar het vaste voetstuk. De kabels wer den daarna opnieuw gespannen en enkele minuten later volbracht de wonderolifant het kunststuk, dat 6 jaren van oefening geëischt had. Ambtenaren van de prijzencon- tróle hebben een inwoner van Naarden gearresteerd, die bekend heeft, dat verschillende wassche- rijen in het Gooi belangrijke par tijen van haar toewijzing zeep en zeeppoeder door zijn toedoen in den gifhandel hebben verkocht. Tegen 17 medeplichtigen is reeds proces-verhaal opgemaakt. Volgens een radiobericht van het motorschip „Brabant" be vindt het Deensche stoomschip ,,J. C. Jacobsen" zich voor de Deensche kust in zinkenden toe stand. De positie van het in nood verkeerende schip, dat onmiddel lijke assistentie heeft gevraagd, is: elf mijl N.-O van het Pit- vuurschip. Uit Blavand in Denemarken wordt vernomen, dat het ss. „A. P. Bernstorff" langszij het nabij Helgoland in zinkenden toestand verkeerende s.s. „J. C. Jacobsen" is gekomen en de bemanning heeft overgenomen. TERNEUZEN. Centraal Feestcomité. J.l. Maandag had een vergade ring plaats van het Centraal Comité tot viering van Nationale feestdagen, De opkomst was matig. De voorzitter sprak in zijn ope ningswoord zijn teleurstelling er over uit, dat zoo weinig buurt- vereenigingen waren vertegen woordigd. Het lijkt er op, dat de bevolking, voor het grootste ge deelte althans, nog niet ten volle doordrongen is van het begrip nationaal feestvieren. De rekening over het jaar 1946, die met een klein batig saldo sloot, werd, na onderzoek door een commissie, goedgekeurd en vastgesteld. De voorzitter herinnerde er aan, dat het batig saldo nog hooger was geweest, indien alle buurt- vereenigingen aan bun verplich tingen over 1946 hadden voldaan, n.l. het betalen van 0A0 contri butie per lid en per jaar.. Hfl deed een beroep op de verschil lende penningmeesters van de buurtschappen, die nog niet heb ben betaald, dit alsnog te doen. Het is toch niet meer dan billijk tegenover hen, die wèl betaald hebben. Vervolgens kwam aan de orde het bespreken van eventueele feestelijkheden bij de a.s. te ver wachten blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezïh. Verschillende afgevaardigden voerden hierover het woord. Ten slotte werd besloten deze feest dag centraal te vieren. (Nadere publicaties zullen hierover vol- gen.) In tegenstelling met het vorige feest, toen met lijsten gecollec teerd is, zou nu huis aan huis met bussen gecollecteerd worden. De bedoeling is aan alle schoolkin deren een kleine versnapering aan te bieden. Op milde gaven wordt zeer zeker gerekend. De onkosten worden begroot op -on geveer 7 800. Bij het punt bestuursverkiezing, wegens aftreden van den Voorzit ter en den secretaris, werd be sloten dit, in verband met de ge ringe opkomst, tot de eerstvol gende vergadering uit te stellen. Bij de rondvraag werden door enkele leden vragen gesteld, welke door den voorzitter werden beantwoord. Niets meer te behandelen zijn de, sloot de voorzitter onder dank zegging aan de aanwezigen voor hun opkomst, deze vergadering. Maandagavond hebben zich in het stadscentrum van Enschedé vechtpartijen voorgedaan, waar tegen de politie moest optreden. Speciaal café's in de binnenstad waren het tooneel van ruzies, ont staan doordat bezoekers onder den invloed van sterken drank verkeerden. In „Ons Huis" werd een politie-agent met een stoel be wusteloos geslagen, waarna vijf groote spiegelruiten van het café werden vernield. Ook ontstond een vechtpartij in een ander café, waarvan de eigenaar werd gesla gen. Een aantal dronken perso nen trachtte het R.K. Ziekenhuis binnen te dringen doch dit kon worden verhinderd. E. KrellerSchaeffer, die in 1941 de actie „Frontzorg" in het leven riep, welke zich ten doel stelde aan het Oostfront strijden de „Nederlanders" met corres pondentie en Liebesgaben het leven te veraangenamen, werd Maandag door de Rotterdamsche Kamer van het Haagsche Bijzon dere Gerechtshof veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, met af trek van preventief en met ont zetting uit de beide kiesrechten voor het leven. Het leger van de republiek Venezuela is in alarmtoestand, met het oog op eventueele maat regelen tegen een terugkeer van den voormaligen President Lopez, die in 1945 is afgezet. Lopez schijnt te beschikken over een aantal vliegtuigen en een vloot. Sommige van zijn aanhangers zouden momenteel op Curasao verblijven ot> grondgebied van de Dominicaansche Republiek. Men verwacht in Venezuela afkondi ging van den staat van beleg. Het is waarschijnlijk, dat de nieuwe Poolsche regeering, die Dinsdag voor het eerst bijeen kwam, amnestie zal verleenen aan hen, die door ondergrondsche ac tiviteit de regeering hebben tegen werkt. De Britsche Minister van Buitenlandsche Zaken, Bevin, heeft Dinsdag de vredesverdragen met Bulgarije, Finland, Hongarije, Italië en Roemenië geteekend. Het Finsche Ministerie van Buiten landsche Zaken heeft medege deeld, dat Finland en de Sowjet- Unie een overeenkomst betreffen de door de Sowjet-Unie overgeno men Duitsche activa in Finland, hebben onderteekend. Bijzonder heden over dit accoord zullen ge lijktijdig te Heisirki en Moskou worden bekend gemaakt. Op instructie van den Minis ter van Buitenlandsche Zaken, heeft de Britsche ambassade te Warschau bekend gemaakt, dat de Britsche regecring in het ge heel geen bescherming of steun aan ondergrondsche bewegingen, vijandig aan O.e Poolsche regee ring, verleent. De Onderminister van Buitenlandsche Zaken ver klaarde, bij het verstrekken van deze mededeeling: „Ik ben er zeker van, dat noch de ambassa deur, noch zijn staf met zijn mede weten iets in strijd met deze in- j structies hebben gedaan". AXEL. Smokkelaf faire. In een der afgeloopen nachten bemerkten dienstdoende ambtena ren in een polder onder deze ge meente, dat een tweetal koeien door eenige personen in de rich ting van de Belgische grens werd geleid. t Bij de nadering der ambtena ren kozen de hegeleiders het hazenpad met achterlating der dieren. Laatstgenoemde werden in be slag genomen. "Bij overbrenging van het Vee werden de ambtena ren plotseling onder vuur geno men, waarschijnlijk door middel van een sten-gun. Persoonlijke ongevallen kwamen echter niet voor, De Rijkspolitie stelt een uitge breid onderzoek in. ST. KRUIS. Wederopbouw. Dezer dagen ls door architect L. A. J. van Dongen uit Sluis aanbesteed den herbouw van een door oorlogshandelingen ver woest woonhuis met café en smederij van den heer A. P. Her mie alhier. Ingeschreven werd als volgt: Fa. Dierick te Aardenbung 23.900; P. F. Barra te Oostburg ƒ23.442; Fa. Paridaen De Bruyn te St. Kruis 21.750 en H. J. Verkroost te Amsterdam 19.650. Sententies. Comelis F. van Esbroeck te Axel, 4% jaar gevangenisstraf met ontzetting rechten voor den tijd van 10 jaar. Izaak D. Luteijn te Zuidzande, 5 jaar gevangenisstraf met aftrek voorarrest. Ontzetting rechten voor het leven. Cornelis van Tatenhove te Zaamslag, twee jaar gevangenis straf met aftrek voorarrest. Allen kregen het recht beroep in cassatie aan te teekenen. Oud Geref. Gemeente. Woensdag 5 Febr. 1947. Temeuzen: 7 u. Ds. A. de Reuver. Winterlezing. Idte I3J--

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3