De Oranjetocht Baarn-Soest Amerik. plannen voor de jeugd MUTATIES in Fortugeesciie Regccring Deelname uit alle deelen van het land Correspondentie voor Mariniers Congres Eenheids-vakcentrale Het wegverkeer Noord-Zuid Nederiand Aanmelding van effecten na 31 Januari 1947 De tfac&seraaeS® HCcupekdscs» De politieke^ delinquenten dat H. M. de Koningin gratie r heeft verleend aan: G. C. van Beschikking op gratieverzoeken Piek stond terecht Geluk telegrammen bij de blijde gebeurtenis UIT DU1TSCHLAND Ingrijpendsjtfijzigingen Fusie in de Naderiandsche vliegtuigindustrie Het isolement van Urk inzending Rijkspostspaarbankboekjes voor rentebijschrijving Voor philatelisten De plaatsvervangers Het tekort aan vrachtauto's en banden Opheffing blokkeerjng gezouten haring Niet minder dan 2000 motor rijders hebben op het oogenblik ingeschreven voor den Oranje- tocht BaarnSoest, welke is ge organiseerd ten einde de felicita- tieregisters in Baam en Soest te teekenen. Onder de Inschrijvers bevinden zich 100 ruiters uit Alblasserdam, die echter niet den geheelen tocht te paard maken en dan een groep van twaalf wandelaars uit Nij megen, die den tocht geheel te voet afleggen. Ook Limburg zal geducht vertegenwoordigd zijn en wel door de beroemde Limburg- eche schutters, waarbij ook de schutterkoning aanwezig zal zijn. De verst verwijderde stad, welke afgezanten zendt,, is Vlissingen. Twaalf wielrijders zullen de verre reis maken. Het programma der feestelijk heden in Baarn en in Soest is uit gebreid. Het vermeldt school feesten, herauten, die het heug lijk nieuws rondbazuinen, fakkel optocht in de avonduren en daar na het ontsteken van vreugde vuren. In Baarn zal de tijdens de bezetting Vernielde Juliana- Bemhard-boom verplant werden en bij Peking zullen vier roode beuken worden geplaatst, ieder Correspondentie voor de mari niers a/b van het m.s. „Johan de Wit", behoort uiterlijk 10 Februari om 19 uur te Amsterdam C.S. te zijn, teneinde nog gedurende de reis in een aanloophaven te kun nen worden uitgereikt. Op 25 Februari zal nog een zen ding po3t aan deze mariniers plaats vinden. Hiertoe moeten de stukken 24 Februari om 19 uur in Amsterdam C.S. zijn. In het algemeen behoort de cor respondentie uiterlijk op 8 én 22 Februari ter post te zijn bezorgd. Bede van den heer (Blokzijl. In de groote zaal van Bellevue te Amsterdam werd Maandag avond het .eerste landelijke con gres van de Eenheids-Vakcentrale (E. V. C.) geopend. Ter inlei ding van deze vijfdaagsche bijeen komst hield de voorzitter, de heer Berend Blokzijl, een rede, waarin hij, In hoofdzaak tot de na volgende conclusies kwam: le. Onvoorwaardelijke verhoo ging van de arbeidsproductiviteit teneinde naast leniging van de nooden van de Nedsrlandsche ar beidersklasse, te ontkomen aan macht en invloed van Wallstreet, d.w.z. de Amerikaansche geld magnaten. 2e. Loonflverhooging en strild tegen de duurte. 3e. Democratiseering van het bedrijfsleven, mede ter verstevi ging van de politieke democratie. 4e. Nationalisatie van sleutel industrieën. 5e. Op grondslag van het on derhavige fusierapport een zoo spoedig mogelijke eenheid met het N.V.V. 6e. Strijd voor de vrrjheld der door fascisme geknechte volken in het kader van het wereldvak verbond. 7e In samenwerking met alle vrijheidslievende Nederlanders het geven van een zoo groot moge lijke bijdrage tot de vrijheid van Indonesië en strijd tegen degenen, die als reactionairen de koloniale verhoudingen willen handhaven. genoemd naar een der Koninklijke kinderen. In Soest zal men bovendien boerendansen in Soester costuum kunnen zien. Het comité, dat deze tocht or ganiseert, heeft besloten de in schrijving niet te sluiten; zelfs deelnemers, die zich tevoren niet ingeschreven hebben, kunnen ter plaatse nog op den dag zelve een deelnemerskaart krijgen. Als het weer mee wil werken, zal van deze gelegenheid zonder twijfel veel gebruik worden ge maakt. In verhand met het kolenver- voer per vrachtauto wijst de vak groep goederenvervoer den chauf feurs erop, dat alle verkeer Van Noord naar Zuid-Nederland moet rijden, of via Arnhem—Nijmegen, of via den Moerdijk. De andere NoordZuid-verbindingen zijn uit gevallen. De afdeeling effectenregistratie van den raad voor het rechtsher stel maakt bekend, dat, indien de tegenwoordige bezitter van een effect door omstandigheden van zijn wil onafhankelijk (.waaronder begrepen de omstandigheid, dat het inleveringskantoor, hetwelk bij de aanmelding zijn tusschen- komst verleent, niet in staat was de door hem behandelde hoeveel heid aanmeldingen tijdig te ver werken) niet binnen den op 31 Januari 1947 geëindigden termijn voor de aanmelding van effecten is kunnen opkomen, hem alsnog gelegenheid wordt geboden tot aanmelding over te gaan, zulks overeenkomstig de bestaande voorschriften. De desbetreffende formulieren kunnen dooc het inleveringskan toor rechtstreeks bij het Centraal Bureau worden ingeleverd, doch dienen vergezeld te zijn van een schrijven van het inleveringskan toor, waarin melding wordt ge maakt van de oorzaak der ver traging. Behandeling dezer aanmeldin gen zal geschieden met inacht neming van de bepalingen van de actt. 81 e.v. van het besluit Herstel Rechtsherstel. Volgens Schatting van het Voor-Indische congres van vak- vereenigingen, staken thans 50.000 arbeiders te Calcutta voor hooger loon. Woensdag zullen door geheel Bengalen 200.000 ar beiders een staking van een dag beleggen als protest tegen de door de politie op 21 Januari genomen maatregelen, toen studenten zich •tijdens demonstraties achter de Vietnamèesche troepen schaarden, die tegen Frankrijk vechten. De studenten protesteerden voorts tegen het demonstratieverbod. De poiitie heeft bij die gelegenheid het vuur geopend. (De „fietsende kapelaan", zooals zijn bijnaam luidt, Allan Roch, assistent in de kathedraal te Johannesburg, heeft op de fiets geheel Europa bezocht. Hij maakte verder een reis van Durban naar Caïro, een afstand van 7000 km. Tijdens dezen tocht had hij een miniatuur-sirene aan zijn fiets bevestigd om zich tegen troepen olifanten te beschermen. Gedurende de geheele tocht ontmoette hij slechts één leeuw, dien hij zonder ongelukken met een snelheid van 21 km passeer de. Op het vasteland van Europa reed de onverschrok ken wielrijder van Dieppe naar Constantinopel, waar bij hij over de Alpen trok. n iTevens wordt bekend gemaakt, Wessum, D. van der Kraan, p. de Bruin en L. C. Klootwijk, allen tot de doodstraf veroordeeld by sententie van het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam. Ten aan zien van deze vier veroordeelden is de doodstraf verwisseld in een tijdelijke gevangenisstraf met af trek van den tijd in verzekerde bewaring doorgebracht, te onder- gaan ini een Rijkswerkinrichting en wel ten aanzien van Van Wes- Federatie oud-illegale wer kers neemt stelling. Naar men ons van de zijde der Federatie van oud-illegale werkers mededeelt, heeft deze organisatie besloten tegen het voornemen van den. Minister van Binnenlandsche Zaken, om da ontslagen politieke delinquen ten te huisvesten, ook by hen, dio tijdens den oorlog getoond hebben diep nationaal besef te bezitten, benevens de in uitzicht gestelde beëindiging van de zui vering, stelling te nemen. De Federatie zal in haar ver gadering op Zaterdag a-s. te Amsterdam haar houding nader bepalen. De Minister van Justitie maakt bekend dat H. M. de Koningin afwijzend heeft beschikt op het gratieverzoek van G. J. H. Ganze- vles, tot de doodstraf veroordeel^ bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. 1 sum voor den tijd van 10 jaren, ten aanzien van Van der Kraan voor den tijd van 12 jaren, ten aanzien van De Bruin voor den tijd van 20 jaren en ten aanzien van Klootwijk voor den tijd van 12 I jaren. 12 jaar gevangenisstraf ge- eischt. Tegen den 43-jarigen C. Piek, tijd*ns de bezetting Directeur- Generaal van Winterhulp, die Dinsdag voor het Bijz. Gerechts hof te 's-Gravenhage terecht stond, eischte de Proc. Fiscaal, na een fel requisitoir een gevange nisstraf voor den tijd van 12 jaar met levenslange ontzetting uit alle rechten. Ter gelegenheid van de a.s. blijde gebeurtenis in het Paleis Soestdijk, zal het mogelijk zijn aan de leden van het Prinselijk Gezin geluktelegrammen te zen den. Het extra-recht voor deze telegrammen, welke afgeleverd zullen worden op een nieuw-ont- worpen' geluktelegram-formulier, bedraagt 0,40. Het batig saldo, na aftrek der bedrijfskosten, zal ten goede komen aan een urgent charitatief doel ten behoeve van het kind. De afzenders kunnen desge- wenscht een afschrift van hun te legram ontvangen op eenzelfde luxe formulier. De kosten hier van bedragen ƒ0,20 per 50 woor den. In Washington wordt bekend was 'onvoldoende. Een onmiddel- gemaakt, dat Generaal McNar- lijke verbetering van de rantsoe- ney, de Amerikaansche vertegen- J nen kan alleen verkregen worden woordiger in den Geallieerden Be- door een grootere inspanning der stuursraad te Berlijn, pegingen j Duitsche boeren, in het werk stelt om een uniform Aangaande de fusie in de Ne- derlandsche vliegtuig-industrie, verklaarde Ir. Tromp in een na der onderhoud, dat er voorioopig drie bedrijven zullen gehandhaafd blijven doch in de toekomst zal men een bedrijf in een fabriek on derbrengen. De nieuwe directie en de nieu we commissarissen zullen over de vestigingsplaats moeten beslissen. Er is o.a. gedacht aan Soester- berg, Vlissingen, Rotterdam, Am sterdam, Alphen a. d. Rijn, Den Helder enz. -x Tot de accomodatie van de fa briekscomplexen moet een vlieg veld behooren en zoo mogelijk 'n vlieghaven voor watervliegtuigen, die een diepte heeft van 4% km. Voor de verplaatsing van den uit- gebreiden wetenschappelijken staf en voor de vestiging van het ove rig personeel moet woningruimte gevonden kunnen worden. Dit is een -groote moeilijkheid, omdat er in Nederland nog zoo veel te bou wen overblijft. Mien houdt er dan ook rekening mede, dat het nog wel twee drie jaren duren kan, voordat de plannen verwezenlijkt kunnen worden of zijn. Het Agence France-Presse meldt uit Lissabon, dat Caeiro da Matta, Minister van Onderwijs in het Portugeesche kabinet, vervan gen is door Fernando Pices Lima. Voorts is Botlho Moniz, Minister van Binnenlandsche Zaken, door den voormaligen Minister van Openbare Werken, Cancelaabreu, vervangen. José Frederico Ulrich is be noemd tot Minister van Open bare Werken in de nieuwe Portu geesche regeering. In de lijst van onderstaats secretarissen zijn twee verande ringen aangebracht. José Frede rico Ulrich, die onderstaatssecre taris van Openbare Werken was, is vervangen door Avelar Macha- do Veiga da Cinha. IJf onder staatssecretaris van oorlcg, kolo nel Araujon is Minister van Ver keer geworden. Er zal geen plaatsvervanger voor hem be noemd worden. De verandering in het Portu geesche kabinet werd te 22 uur plaatselijken tijd door het bureau van den Minister-President be kend gemaakt door een officieuze mededeeling. De nieuwe regee- ring" zal op 4 Fchruari aan Prcsi- dent Carmona voorgesteld wor den. Tevens werd officieus mede gedeeld, dat wijzigingen zijn aan gebracht in de bestuurscommis sie van de regeeringspartrj, waar- Van het voorzitterschap aan Mar- celo Caitano, voormalig Minister van Koloniën, wordt toever trouwd. Nadere bijzomleilietlen. Reuter verneemt het volgende over de Portugeesche kabinets wisseling: Maandagavond is bekend ge maakt, dat ingrijpende wijzigin gen zijn aangebracht in de Por- tugeesche regeering, waarbij 14 ministers en onderstaatssecreta- rissen betrokken zijn. José Caeiro da Mata, Minister van Onderwijs, neemt het ministerie van Buiten- landsche Zaken, dat tot dusverre door Dr. Salazar, den eersten Minister, werd waargenomen, over. De nieuwe Minister van Onderwijs is Fernando Pires de Lima, die tot nogtoe geen por tefeuille in de regeering heeft gehad. Dr. Marcelo Caetano, Minister van Koloniën, die als eventueele opvolger van Dr. Salaizar weid gedoodverfd, is tot voorzitter van de eenige politieke partij in Por tugal, het Nationaal Verbond, be noemd. Vier officieren, een marine- officier en vele nieuwelingen zijn in het nieuwe kabinet, dat Dins dag werd beëedigd, opgenomen. Slechts 6 leden van de oude re geering zijn bij de kabinetswijzi ging gehandhaafd. Het nieuwe kabinet telt 20 ministers. Brandstoffenrsood in vele gezinnen. Slechts met de grootste moeite is de laatste dagen de verbinding tusscben Urk en het overige ge deelte van Nederland In stand gehouden. Een der booten van de Urker-Stoomvaart Mij vaart on ophoudelijk been en weer tusschen Urk en Emmeleroord. De tocht door het kanaal, die onder nor male omstandigheden ongeveer 40 min. in beslag neemt, vordert thans 8 tot 10 uur ingespannen werken. Dat de booten hiervan zwaar te lijden hebben, bleek Dinsdag, toen de „Insula" plotseling begon te zinken. Het water stroomde de machinekamer binnen, waar door de vuren worden gedoofd. Direct gevaar leverde dit niet op, daar het kanaal slechts 3 m diep is en de bemanning de boot over het ijs kon verlaten. De stem ming op Urk is zeer gedrukt en het bericht ovèr de extra-kolen- bon en de kolenslag in de Lim- burgsche mijnen vermocht niet hierin verbetering te brengen. Er heerscht brandstoffennood en in vele gezinnen tracht men met een petroleumtoestel de kou de te verdrijven. Aardappelen zijn slechts in geringe-hoeveelheden te verkrijgen en kunnen ook niet worden aangevoerd. Het weken lange durende isolement wordt thans dubbel gevoeld, daar Urk officieel geen eiland meer is, maar in werkelijkheid nog meer van <le buitenwereld is afgeslo ten dan ooit te voren. program voor opvoeding van de Duitsche jeugd in de vier zones van Duitschland door te voeren. Amerikaansche autoriteiten ver klaren, dat de volgende maat regelen genomen moeten worden ter bevordering van de politieke en moreele re-ociëntatie van de Duitsche jeugd naar democratie en vrede :i 1. de vorming van jeugdgroe- peringen, die vrij zijn van nazis tische en militaire tendenzen; 2. cultureele leiding; 3. de jeugd moet bewogen wor den om vrijwillig aan gemeen schappelijke werkprojecten deel te nemen; 4. de systematische scholing van jeugdleiders en bestudeering van speciale maatregelen (geen strafmaatregelen) voor opvoeding van de jeugd, den bezettingstroe pen vijandig gezind; 5. het bevorderen van de toe nadering tusschen de Duitsche jeugd en die van andere landen. In de Amerikaansche zóne zal het bovengenoemde onmiddellijk toegepast worden, aldus wordt verklaard. De invoer in de Britsche zone. Naar de bestuurscommissie meedeelt, is gedurende het afge- loopen jaar meer dan twee mil- lien ton voedsel in de Britsche zóne van Duitschland ingevoerd, grootendeels ten koste van den Britschen belastingbetaler. O.m. werd ingevoerd ruim een millioen ton broodgraan, 424.000 ton con sumptie-aardappelen, 17.500 ton vleesch en 560 ton kaas. Het meerendeel van het voedsel kwam uit Engeland, Amerika, Canada, Noorwegen, Nederland, België en Tsjecho-Slowakije. De zóne ontving bovendien een hoeveelheid pootaardappelen en groente- en veldzaden, grooten deels voor den oogst 1947. Gedurende het jaar 1946 werd 60 procent Van het brood, 25 pro cent van het aardappel- en 10 procent van het vleeschrantsoen door import gedekt. Hoe groot de import ook ge weest is, aldus de commissie, hij In het Maandag gepubliceerde bericht omtrent de inzending van (Rijkspostspaarbankboekjes voor rentebijschrijving is een fout ge slopen. De inleggers, wier familienaam met A begint (en niet met AA, zooals abusievelijk werd gerneid), kunnen hun boekje in het tijdvak van 1020 Februari inzenden. De spaarbankboekjes moeten, evenals dat vroeger 't geval was, worden gezonden aan den Direc teur van de Rijkspostspaarbank te Amsterdam. Postzegels met gouden opdruk. Generaal Clay waarschuwt. De militaire Gouverneur van de Amerikaansche bezettingszone in Duitschland, Generaal Lucius Clay, heeft op de maandeljjksche bijeenkomst van de „Laenaerrat" een waarschuwing laten hooren in verband met groeiende tegenwer king van bepaalde Duitsche groe peeringen. Er was dan ook geen aanleiding, aldus Clay, voor be perking van den Geheimen Dienst. Clay had reeds zijn bezorgdheid uitgesproken over de vijandige houding der Duitsche bevolking ten aanzien van de uit Hongarije en Sudetenland terugkeerende Duitschers. Met ingang van 10 Febr. a.s. zal het internationale gerechtshof te 's Gravenhage zijn correspon dentie gaan frankeeren met post zegels die van een opdruk „Cour Internationale de Justice" in goud door Voortgezette besprekingen. De speciale plaatsvervanger» voor Oostenrijk hebben hun be sprekingen over het verdrag voortgezet. Inzake vier clausules, die de nationaliteit, dé menschen- rechten, de verwijdering van anti-democratische elementen en het intrekken van bepaalde wet ten betreffen, werd een aanzien lijke mate van overeenstemming bereikt. De clausules werden daarna naar de politieke sub-commissie verwezen. De Sow jet-afgevaar digde Goesef was voorstander van het opnemen van een clausule, die de verbanning van het Huis Habsburg handhaaft. In verband met de onvoldoende aanvoer van nieuwe vrachtauto's en banden heeft het bestuur van de vakgroep goederenvervoer langs den weg zich tot de Regee ring gewend met een dringend verzoek den aanvoer van vracht auto's en antobanden zooveel mo gelijk te bespoedigen. Weliswaar beschikt ons land weer over een behoorlijk aantal vrachtauto's, doch daar een groot deel ervan bestaat uit gebruikte wagens uit de legervoorraden, is de kwaliteit van het wagenpark slecht. Indien geen nieuwe vrachtauto's worden ingevoerd, verwacht de vakgroep goederenvervoer, dat het vracht autopark reeds dezen zomer een onvoldoende capaciteit zal hebben. iMet ingang van heden 5 Febr., wordt de blokkeering van allle voorraden gezouten haring opge heven. Voor zoover reeders en handelaren nog niet voldaan heb ben aan de lastgeving tot levering van een aantal opgepakte kant jes ten behoeve van het zooge naamde kalicontract met de Rus sische zóne van Duitschland, blijft deze lastgeving voorshands van kracht. Door de deblokkeermg komt gezouten haring, die na 9 Decem ber 1946 is aangevoerd, vrij voor den handel en de voorraad zal plaatselijke verdeelcommis- zijn voorzien. De zegels 7%, 10, 12%, 20 en 25 cent van het type Konijnen burg- zullen van een dergelijken opdruk worden voorzien. sies in de aanvoerhavens worden herverdeeld. De haring, die op deze wijze alsnog bij den handel komt, zal voor een groot deel in het binnenland worden afgezet.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2