'tó Besprekingen te Batavia hervat Het Fransche plan voor het Ruhrgebied BAARN in afwachting van het groote nieuws I WOENSDAG 5 FEBRUARI 1947/ Officieel commentaar over den politieken toestand NA DE POOLSCHE VERKIEZINGEN Uiteenzetting namens het Ministerie van Buitenl. Zaken Een wit Paleis in een witte wereld Prinses Juliana maakt autorit De Prins weer te Soestdijk $1 cclils dmiddel «•e Frankeering bij Abonnement: Terneuzen ,VEERS VER WACHTIN G medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woens dagavond. Weer lagere temperaturen. Overdag lichte tot mat. vorst. In het N. v. h. land nog vrij krachtige, overig, langz. afn. wind tusschen O. en N.-Oost. Meest zwaar bewolkt met hiel en daar eenige lichte sneeuw. 3de Jaargang No. 421. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Advertentieprijs: per mm 10 ct; minimum per advertentie 1,50. Inzendingen advertentie» tot des namiddags 4 uur. Rubriek 3d. advertenties 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10 ct. meer. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. INDONESIË. Onverwachts zijn Dinsdagmor gen te 11.00 uur de besprekin gen tusschen de Indonesische delegatie en de Commissie-Gene raal hervat. Om 11-00 uur pl. tijd had de bijeenkomst pjpats ten huize van Sjahrir. Deze bij eenkomst duurde tot 1315 uur. De Indonesische delegatie is te 15.30 uur naar Djogja ver trokken. DE GEBEURTENISSEN BIJ SOERABAJA. De Regeer ings voorlichtings dienst deelt mede: De Commissie-Generaal en de Indonesische delegatie hebben de laatste gebeurtenissen rondom Soerabaja besproken. De door de recente militaire actie geschapen situatie wordt als een tijdelijke toestand beschouwd, waardoor de lijn der besprekingen niet zal worden beïnvloed. Beide partijen zullen samen werken, om zoo gauw mogelijk een normale toestand te schep pen. De vroegere voorstellen van Nederlandschen kant omtrent de vaststelling der demarcatielijn blijven gehandhaafd, zoodat het buiten de oorspronkelijke demar catielijn gelegen gebied zal wor den behandeld als een bijzonder geval. Daarvoor zullen de vol gende richtlijnen gelden: Wanneer het algemeen bevel om het vuren -te staken is gegeven en geëffec tueerd zal zijn, zal dit gebied zoo spoedig mogelijk onder civiel re- publikeinsch bestuur worden ge bracht, waarbij de noodige waar borgen voor de veiligheid van persoon en goed zullen worden gegeven. DE TERUGKEER VAN DE BEVOLKING. Ter voorbereiding van den terugkeer van de bevolking en van het oorspronkelijk bestuurs apparaat, met inbegrip van de politie, zullen aanstonds bespre kingen paats vinden. Deze be sprekingen zullen tevens de vraag betreffen, in welke mate en tot welken getale reeds dadelijk, in afwachting van een definitieve regeling, de republikeinsche poli tie bjj de uitoefening van het bestuur zal worden ingeschakeld. De Nederlandsche militaire be zetting zal slechts worden ge handhaafd totdat regelmatige toe standen zullen zijn hersteld en de veiligheid zal zijn verzekerd. Van repuDlikeinsche zijde zal geen militaire bezetting in dit gebied meer worden gelegd. Volgens de laatste berichten ztjn de vijandelijkheden aan de fronzen van dit gebied opgehou- en. ook met betrekking tot be langrijke economische factoren, die afhankelijk zijn van huiten het gebied gelegen objecten, zoo als de watervoorziening, zal een regelmatige voorziening worden gewaarborgd DANKBETUIGING VAN H. M. DE KONINGIN. Maandagmiddag heeft Dr. Van Mook in een schrijven aan de Chineesche vereeniging „Foek Hsing She" (een Chineesche ver eeniging, welke in bezettingstijd ondergrondsch werk verrichtte) de dank van de Koningin voor dezen arbeid overgebracht. In tegenwoordigheid van den Chineeschen consul-generaal, Tsiang Chia Toeng, en van ver schillende Nederlandsche autori teiten en vertegenwoordigers van de Chineesche gemeenschap hield Dr. Van Mook na voorlezing van den betreffenden brief een toe spraak in de Indonesische taal, waarin hij aankondigde, dat de Regeering had besloten een be drag van 100.000 gulden ter be schikking te stellen van het Chi neesche Roode Kruis voor de leni ging van bijzondere nooden In het schrijven van H. M. de Koningin wordt groote waardee ring uitgesproken voor de aange nomen hcuding van de leden der vereeniging in den strijd tegen den gemeenschappelijken vijand, welke getuigd heeft van grooten moed en onverschrokkenheid. De verwachting wordt er in uitge sproken, dat de vereeniging ook In de toekomst zal samenwerken met de Nederlandsch-Indische regeering voor den opbouw van Indonesië. Een woordvoerder van den Re- geeringsvoorlichtingsdienst te Ba tavia heeft Dinsdagavond in een radiorede om. het volgende ver klaard: „De Indonesische delega tie is Dinsdag naar Djogja ver trokken, zonder dat de ondertee- kening van Linggadjati tot stand is gekomen. Uit het feit, dat de delegaties thans aan de bespre kingen over de procedure van de onderteekening toe zijn, mag af geleid worden, dat het stadium van uitsluitend militaire bespre kingen voorbij is. Het is tevens begrijpelijk, dat thars de inter pretatie van de overeenkomst ter sprake is gekomen. De verklaringen van Sjarifoed- din en Natsir wijzen erop, dat de Indonesische delegatie gaarne de overeenkomst zou geteekend heb ben, in de meening verkeerend, dat ,dit de weg zou banen naar oplossing van de militaire pro blemen. Van Nederlandsche zijde werd hiertegenover gesteld, dat eerst de richting, waarin de interpre- ttie van Linggadjati zich zal be wegen, moet worden vastgesteld. De Indonesische delegatie had volmacht tot het teekenen van de overeenkomst met de daarbij be- hoorende notulen. De Commissie- Generaal staat echter op het standpunt van de motie-Romme- Van der Goes van Naters als basis voor de onderteekening, aange zien in den tekst van deze motie, alsmede in de regeeringsverkla- ring over de 17 punten de rich ting, waarin de uitwerking zich zal bewegen, ligt opgesloten. Dit was niettemin meer dan waartoe de Indonesische delegatie ge machtigd was. De republikeinsche pers is fel gekant tegen de verklaring van Minister Jonkman en heeft aan het volk een eigen uitleg opge drongen, zonder zich echter af te vragen of de Nederlandsche Mi nister misschien niet geheel in den geest van de ontwerpovereen komst heeft gehandeld.'1 Vliegongeval op Tjililitan. Naar de Leger voorlichtings dienst meldt zijn Maandag op het vliegveld Tjililitan bij Batavia, door een vliegtuigongeval twee officieren om het leven gekomen. Hun Auster-verkenningsvlieg- tuig stortte van c#.. 40 m hoogte op het vliegveld neer. De oorzaak van het ongeval ziet men in de omstandigheid dat het toestel in een klimmende bocht beneden de voor dit type vliegtuig vereischte minimum snelheid geraakte. Engeland is niet tevreden. Mayhew, de Britsche onder minister van Buitenlandsche Za ken, heeft op een desbetreffende vraag in het parlement geant woord, dat blijkens het ontvangen rapport het resultaat der Pool- sche verkiezingen niet kan wor den beschouwd als een getrouwe afspiegeling van den volkswil. Hij zeide voorts, dat de Britsche am bassadeur te Moskou aan Molotof had medegedeeld, dat de Britsche regeering met bezorgdheid heeft kennisgenomen van het antwoord, dat op de nota aan de Sowjet- regeering is binnengekomen. (De Sowjet-Unie heeft op de nota's van Engeland en Amerika geant woord, dat de in Polen verrichte arrestaties noodzakelijk waren voor het handhaven van de orde en ter bestrijding van het terro risme, en dat er geen aanleiding voor interventie bestond.) Uit de do-or Engeland ontvan gen rapporten blijkt echter, aldus Mftyhew. dat verschillende on regelmatigheden hebben plaatsge vonden. De leider der Poolsche Boerenpartij, Mikolaiczyk, is Voccnemens bij het hooger ge rechtshof in beroep te gaan tegen den uitslag der verkiezingen. Hij zal blijven aandringen op het hou den van nieuwe verkiezingen, of schoon de 28 gekozen afgevaar digden van zijn partij in het par lement zitting zullen nemen. Het hoofdbestuur van de partij heeft echter besloten, dat de drie ministers uit de regeering zullen treden. Herve Alphand, hoofd van de economische afdeeling van het Fransche Ministerie van Buiten- lansche Zaken, heeft te Parijs een uiteenzetting gegeven over den inhoud van het Fransche plan voor internationaal bestuur van de steenkool- en staalindustrieën in het Ruhrgebied. Aanstelling van Geall. Commissarissen. In het Fransche plan wordt voorgesteld, dat de leden van de organisatie der V. N die er voornamelijk büang bij hebben, deel zullen nemen aan het be stuur en de controle van de in dustrieën in het Ruhrgebied. Welke landen daarbij zijn betrok ken, zal volgens Alphand onge twijfeld te Moskou worden be slist. Het plan voorziet eveneens in de aanstelling door de betrok ken landen van een Geallieerden commissaris. De taak en bevoegd heden van dezen functionnaris zouden als volgt zijn: 1. Bijwonen van de bestuurs- Baarn is herschapen In een wit te doolhof. De talrijke lanen en weggetjes in dit rustige dorp zijn bedekt met een centimeters dik kleed van kleine sneeuwkristal len en de wegen, die een beetje verkeer hebben, zijn spiegelglad. Een auto-tochtje in de avonduren, zooals uw verslaggever Maandag avond ondernam, is onder deze omstandigheden een hachelijk avontuur, want men slipt en ver dwaalt spoedig. De meeste journalisten en foto grafen, die thans in de omgeving van het paleis Soestdijk hun ten ten hebben opgeslagen, zoeken de schaarsche warmte op. Nog altijd zijn er in Baarn geen kolen gearriveerd, waardoor op den duur de broodvoorziening gevaar zou kunnen loopen. De enkeling, die zich buiten waagt, komt na korten tijd wit bestoven terug. Ook wij hebben Dinsdagmorgen een wandeling naar het prachtige witte paleis, temidden van het witte park, ge- maak. Er is geen nieuws te melden In de rechtervleugel ziet men af en toe de kleine figuurtjes van de Prinsesjes althans op de uren, dat de school in Bilthoven gesloten is. Het geschenk der koopvaardij aan Pirnses Margriet op haar laatsten verjaardag, het auto-bootje, blijkt favoriet te zijn en de zuilengalerij een prachtige race-baan. Aan de andere zijde in de linkervleugel woont thans H. M. de Koningin. 'Dagelijks maakt Zij wandelingen in het Uit gestrekte park achter het paleis, doch de Baarnsche bevolking heeft nog weinig gelegenheid ge had haat.' Vorstin toe te juichen. De fier wapperende standaard op den toren in het middengedeelte spreekt echter klare taal Dr. De Groot, behandelend ge neesheer van H. K. H. Prinses Juliana, brengt dagelijks een kort bezoek aan het paleis, doch men kan hem meestal in de lounge van het hotel aantreffen, ver diept in medische studieboeken. H.K.H. Prinses Juliana heeft Dinsdagmiddag gedurende korten tijd een autorit gemaakt door de besneeuwde omgeving van Soest dijk. Z K. H. Prins Bernhard is Dins dagmiddag omstreeks balf vijf met her K. ti. M.-toestel PHTBG, be stuurd door den Kapitein F. Over- ijnder, op het vliegveld Soester- berg weergekeerd. Op advms van Dr. De Groot, de behandelend geneesheer van H.K.H. Prinses Juliana, was af gesproken, dat Prins Bernhard niet langer dan goed 24 uur -zou wegblijven, en aangezien het weer bericht Linsdag geen zekerheid gaf, dat een ve.lige terugkeer in den nacht, na afloop Van de be grafenis van Z K. H Prins Gustaaf Adolf te Stockholm gewaarborgd zou zijn, moest Prins Bernhard zeer tot zijn leedwezen besluiten nog vóór de begra.enisplechtig- heid te vertrekken. Tengevolge hiervan werd H. M. de Koningin Dinsdagmiddag bjj deze plecntigheid vertegenwoor digd door H.M.'s Gezant te Stock holm. Als vertegenwoordiger van H. K. H. Prinses Juliana trad op Jhr Mr. C. Dedel. Z. K. H. Prins Bernhard weed vertegenwoordigd door zijn Adjudant Ritmeester C. C. Geertsema. t r vergaderingen van de steenkool- en staalmaatschappijen in het Ruhrgebied. 2. Recht van veto over alle wetgeving van plaatselijke auto riteiten aldaar. 3. Controle over het gebruik van de winsten der industrie en het recht om deze te blokkeeren, indien er reden is om te vermoe den, dat er kwaadwilligheid of een oneconomische werkwijze in het spel is. 4. Bevoegdheid tot bet doen van een beroep op de Geallieerde troepen, die in of bjj het Ruhr gebied gestationneerd zijn, b.v. in geval van stakingen. Politieke voorwaarden. Alphand zette uiteen, dat de bruikbaarheid van dit plan af hangt van de volgende politieke voorwaarden: 1. De technische bestuursbe- palingen moeten in het vredes verdrag met Duitschland worden opgenomen. 2. Het plan moet onder de „speciale garantie" van de V. N. worden geplaatst. 3. Er moeten maatregelen worden genomen, om te verzeke ren, dat het internationale econo mische bestuur in het Ruhrgebied zijn werk met een zekere vrijheid en ongehinderd jioor eenige wet geving van toekomstige plaatse lijke autoriteiten of wetgevende lichamen in het Ruhrgebied zal kunnen verrichten. Dit punt zai (volgens Alphand geen moeilijk heden opleveren, indien, zooals (Frankrijk voorstelt, de toekom stige wetgevende autoriteit aldaar zeil- internationaal is. Naast een internationaal be stuur stelt Alphand als andere mogelijkheid een zuiver geweste lijk bestuur voor, politiek van Duitschland gescheiden en onder controle staande van een inter nationaal lichaam. In ieóer geval wil Frankrijk den bovenvermelden commissaris aangesteld zien. De ^taalproductie. De veronderstelling, dat dit plan er een aanwijzing voor is, dat de Fransche regeering haar meening, dat de wapenkamer van het Ruhrgebied in het belang van de veiligheid van Europa politiek Van de rest van Duitschland moet worden gescheiden, heeft laten Varen, is weerlegd door de ver- j klaring van Alphand, dat het j Fransche standpunt precies het- zeilde blijft als herhaaldelijk door Bidault en door Fransche func- 1 tionnarissen te Parijs, Londen, Washington en Moskou is uiteen gezet. Volgens het plan is de capaciteit der staalproductie der Geallieerde Europeesche landen, voornamelijk Frankrijk, België, Luxemburg, Tsjecho-Slowakije en Polen, ruim voldoende om in de staalbehoeften van Europa te voorzien. De nota wijst er in het hijzonder op, dat de Fransche staalindustrieën in de vredelie- tengevolge van het gebrek aan steenkool lang niet het toppunt van haar productievermogen be reikt, en dat aan het plan de ge dachte ten grondslag ligt, dat staalindustrieën in de \eedelie- vende landen van Europa moeten worden gevestigd en zich niet in Het leven is duur, te duur. Dat ls de herhaaldelijk terugkeerende gerechtvaardigde klacht in deze dagen. Menigeen ziet geenkans de eindjes aan elkander te knoo- pen. De uitgaven blijken telkens de inkomsten niet onbelangrijk te overtreffen. Men is genoodzaakt, wil men aan zijn verplichtingen kunnen voldoen, zijn reserves aan te spreken. Als men die ten minste heeft. Dat dit onder ons volk in ruime mate gebeurt, blijkt uit het feit, dat in 1946 veel meer hij de spaarbanken is weggehaald dan ingelegd. Aan het weekblad ,JDe Vrije Stem" ontleenen wij de volgende gegevens. De kosten van levensonderhoud zijn voor den gemiddelden Neder lander hooger dan zijn verdien sten. Er moet dus geld bij. Som migen trachten met zwarten han del zich extra inkomsten te ver schaffen, anderen verkoopen b.T. hun textielpunten. Algemeen is het verschijnsel, dat men bet te goed bij de spaarbank opteert. Het Centraal Bureau der Sta- i tistiek geeft voor het derde kwar- j tal 1946, hij een weekinkomen van 50, een tekort aan van 4, Bij een gemiddeld loon van 60 ia het tekort ongeveer 2,50. Van de spaarbank is in 1946 dan ook ongeveer 400 milLioen meer weggehaald dan ingelegd! Daarbij moet in het oog worden gehouden, dat we voor de meeste levensmiddelen niet eens den vol len prijs betalen. De Regeering past hier een slordige 5o0 mil- lioen hij! Alleen voor ons dage- lijksch leven komen we dus onge veer 1000 millioen te kort, dus 100 per jaar per inwoner. Het milliarden-tekort op de Regee- ringsuitgaven blijft dan nog bui ten beschouwing! Dit kan natuurlijk zoo niet doorgaan. Aan de reserves komt eenmaal een eind. En dan moet men zich noodgedwongen bekrim pen. De luxe handel ondervindt dit reeds. Bontjassen zijn van 2050 pet. in prijs verlaagd. Bloemenwinkeliers hebben dezelf de ervaring en de kappers klagen dat de vrouwen lang zooveel niet meer aan hun haar laten doen. De wal begint dus het schip te keeren. Hoe pijnlijk dit aanpassings proces ook moge zijn, onder de gegeven omstandigheden is het onvermijdelijk. Er is tegen dit alles maar één remedie en wel verhooging der productie. Alleen dè.n kan de welvaart stijgen als er meer wordt voortgebracht en harder wordt gewerkt. Alle an dere middelen zijn lapmiddelen. Duitschland moeten concentree- ren, waar de staalindustrie zoo Vaak de zenuwen van den door een agressieve natie gedreven oor log neeft verschaft. Volgens Alphand zal Duitschland met minder zware industrie tot zijn be schikking tot verlichting van den Engelschen belastingplichtige en de bezettingsautonteiten veel meer eindproducten en levensmid delen kunnen produceeren en ex porteeren, die winstgevender zijn dan staal. Schadeloosstelling Uuitsche eigenaars. Het plan voorziet ook in schadeloosstelling voor Duitsche eigenaars van steenkool- en staal industrieën, die geen oorlogsmis dadigers zijn en tegen wie door de Geallieerden geen speciale maatregelen zijn genomen. In het plan wordt voorgesteld voor het internationaal beheer van de mijnen en de staalwerken twee Geallieerde instanties in te j stellen, elk met een raad van directeuren, samengesteld uit leden, die door de „in het bijzon der belanghebbende landen", die het internationaal bestuur vor men, worden benoemd. Deze raad zal een directeur-generaal benoe men. De directeur-generaal zal worden bijgestaan door een advi- seerenden raad, waarvan de helft der leden door den raad van directeuren uit Geallieerden zal worden gekozen en de helft uit Duitsche vertegenwoordigers van vakvereenigingen en deskundigen zal bestaan. Verder zou het Ruhrgebied in 12 districten wor den verdeeld, elk onder economl- sche controle van een Geallieerd districtshoofd onder supervisie j van den directeur-generaal. v1 a -% „Ct

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1