Het kolenvervoer per vrachtauto TRIBUNAAL I TE TERNEUZEN STICHTING HOLL AN D-ZEELAND De moeilijkheden in de Pendsiaab Erkende Autorijschool-ondernemers Lezing te Amsterdam Uit de Provincie. Vergadering der Provinciale Staten Gisteren werd reeds een aanvang gemaakt. Zooals reeds werd gemeld heeft de regeering het aanbod van de v ikeroep Goederenvervoer om 2500 zware vrachtauto's ter be schikking te stellen in het k°len"' vervoet', aanvaard. Reeds Maan- ,;a~ zijn de eerste vrachtauto s naar de mijnen gereden om kolen laden Onmiddellijk nadat de beroeps vervoerders hun aanbod hadden «daan. stelde het Rgkskolen- bureau een onderzoek in naar de uitvoerbaarheid in het kolenver voer per auto. ODe moeilijkheid daarbij was niet van administra te aard, doch lag voornamelijk in het feit dat de afvoer van de mijnen niet is ingesteld op het laden van vrachtauto s. Toen echter bleek, dat een landinrich ting kon worden geïmproviseerd, draalde het Rijkskoienbureau geen oogenblik om ook de vrachtautos bii het kolenvervoer in te scha kelen. Transportorganisatie werd ter beschikking gesteld- De beroepsvervoerders stelden hun transportorganisatie in den vorm van de 80, over het geheele land verspreide kantoren van de coöperatieve vervoerondernemm- een van het beroepsvervoer, ter beschikking van het kolentrans- oort. Deze kantoren, door de transportbedrijven opgericht om het vrachtautovervoer zoo econo misch mogelijk te kunnen doen plaats vinden en het rijden met ieece vrachtauto's tot een nnni- £um te beperken, beschikken over een opgave van de vracht auto's die in hun rayon vrij kun nen worden gemaakt voor het kolenvervoer. Mede door het on derlinge contact van deze kanto ren kunnen alle vrachtauto s uit het geheele land, die in dit ver voer ter beschikking zijn, onmid dellijk worden ingeschakeld. Op een machtigings-telegram van het Rijkskoienbureau stelde 4e kantoren der vervoersopera ties de noodige vrachtauto's ter beschikking, die dan onder leiding van een convooigeleider, voorzien van de noodige papieren, naar de mijnstreek rijden. De kantoren van de coöperatieve vervoeronder- nemingen in de mijnstreek worden van de komst van deze Vracht- autoconvooien op de hoogte ge steld en dirigeeren ze naar de mijn waar moet worden geladen. Voorz. Moh. Liga gearresteerd. De voorzitter van de Mohamme- daansche Liga in de Pendsjaab, Chalilor Rehman, is gearresteerd, hetgeen opnieuw vijandige demon straties tot gevolg heeft gehad. Het officieel orgaan der Mo- hammedaansche Liga, „De Dage raad" brengt nogmaals den eisch inzake zelfstandige Mohamme- daansche staten in die gebieden, waar de Moslem in de meerder heid zijn, tot uitdrukking. Uit Karatsji wordt vernomen, dat de algemeene voorzitter der VLohammedaansche Liga. Moham med All Djinah, de regeering ran de Pendsjaab beschuldigd van alle burgerlijke vrijheden. Djin- nah ontkent, dat de Mohammeda nen deze regeering op onwettige wijze ten val willen brengen. Maar zij is een coalitie-regeering, aldus Djinnah, van Hindoes en Silkhs, terwijl de Mohammedanen, die zijn uitgesloten, de grootste fractie in de volksvertegenwoordig.i.g heb ben. De meerderheid der bevol king is Moslim. Ook worden de papieren waar op staat vermeld de hoeveelheden, die zijn geladen door de Limburg- sche kantoren van de vervoer- coöperaties uitgeschreven en aan den convooigeleider ter hand ge steld. Men hoopt binnen enkele dagen dit kolenvervoer per vrachtauto geheel op gang te hebben. Stagnatie wordt voorkomen. Door het kolenvervoer, per vrachtauto zullen andere trans portopdrachten, die minder drin gend zijn een oogenblik moeten blijven liggen. Stagnatie in het vervoer behoeft evenwel niet te worden gevreesd aangezien de beroepsvelvoerders hebben toege zegd om meerdere chauffeurs voor hun vrachtauto's te zullen gebrui ken, waardoor de wagens prac- tisch dag en nacht kunnen blij ven rijden. Het twee tot drie voudige van de normale trans portcapaciteit kan daardoor wor- i den bereikt. Enkele vervoerders, gevraagd naar hun meening over dit kolen vervoer per vrachtauto zeiden: i „dat zij niet gek waren op kolen- vervoer" maar zoo voegden zij er aan toe: „Toen het bestuur van i onze organisatie vroeg of wij wilden rijden hebben wij geen 'i oogenblik geaarzeld om ja te zeg gen. En nu de regeering ons aan: bod heeft aanvaard, nu zullen we ook ons best doen om te helpen waar het noodig is". Een andere cnauffeur zou Zon dag met zijn zware dienst naar Praag zijn vertrokken. De vracht bleek echter te kunnen worden uitgesteld en zoo was ook deze 10 tonner Maandag beschikbaar voor het kolenvervoer. I maar het is het kweeken van I verkeersgeschoolde weggebrui- j kers, dit met des te meer klem naar mate de intensiteit van het wegverkeer zal toenemen. Ook de vakopleiding spreekt hier een woordje mee en de Vakgroep Personenvervoer - langs-den-weg heeft in dit verband dan ook reeds een eigen examencommissie ingesteld. De beide verkeersbon- den „K.N.A.C." en „A.N.W.B." verklaarden geheel accoord te kunnen gaan met de door ge noemde vakgroep te stellen eischen aan de technische be kwaamheden van den instructeur en het materiaal. Er is sedert 1 September j.l. een reglement in werking voor bij de Vakgroep aangesloten auto-rijschool-onder- nemers en er zijn eischen waar aan üe lesauto's moeten voldoen. Hierdoor heeft de aspirant-auto bestuurder de zekerheid les te krijgen op de juiste wijze door geschoolde, gediplomeerde leer krachten en met het daarvoor geëigende materiaal; de desbe treffende autoriteiten hebben de zekerheid dat wettelijke bepalin gen, verkeersvoorschrifen enz., •den' leerling worden bijgebracht en het publiek heeft de zekerheid te doen te krijgen met verkeer- geschoolde automobilisten. Hiermede is verkregen, dat de Vakgroep Personenvervoer-langs- den-weg ten behoeve van de auto rijschool-ondernemers heeft be reikt, dat geen andere organisatie op verkeersgebied of vervoers gebied ooit gedaan hee.t weten te krijgen, n.i. één landelijke or ganisatie, waarvan alle auto rijschool-ondernemers lid zijn; e.gen examens en eigen erken ningsemblemen; dat de aspirant autobestuurder een behoorlijke opleiding wordt gewaarborgd en dat het Nederlandsche' snelver keer over den weg tot grooter veiligheidsgraad wordt opgevoerd. Dat bovenstaande ook in Zee land veld wint, blijkt wel uit het leit, dat een dezer dagen als de eerste ondernemer de akte van bekwaamheid werd uitgereikt aan den heer A. van Fraassen te Vlissingen. Samenwerking tusschen Vakgroep en R.V.I- De Nederl. Autorijschool- Ondernemers blijken ten volle te hebben begrepen, dat de juiste bevorderingen van hun bedrijfs belangen slechts mogelijk is in landelijk verband. Zij hebben zich vereenigd in de Vakgroep Per- sonenvervoer-langs-den-weg. Er zijn Kringbesturen geformeerd en daaruit is een sectie bestuur geko zen, samenwerking is gezocht en verkregen met de Districts-secre- tarissen van de juistgenoemde Vakgroep, zoowel als met de Rijksinspecteurs van het Verkeer in de diverse districten. Indien de behoefte eraan zich doet gevoelen, kunnen de Kring- besturen beoordeelen wie van de gegadigden voor het houden van een autorijschool in aanmerking komt. In de groofe steden zal een dergelijke behoefte, wegens voldoende voorziening door rij schoolhouders van vóór den oor log, voorshands niet zoo zeer ge voeld worden, doch elders, waar men zich voorheen niet zoozeer met de speciale „lessen" bezig hield, zal thans een autorijschool zeker op haar plaats blijken te zijn. Dank zjj goede samenwer king tusschen Vakgroep en R.V.I. zal de vestiging van auto rijscholen als regel, voortaan dadr geschieden, waar deze het meest verantwoord is. Voor veilig verkeer. Tegen beunhazerij moet worden opgetreden. Door het stellen van eischen houdt men het corps select; de verantwoordelijkheid van de lesgevers is groot, zij toch zijn die het „veilig verkeer" van de toekomst in handen hebben. Het is niet een kwestie van „iedereen kruipt achter 't stuur", Zaterdagavond hield de Stich ting Holland-Zeeland", die zich ten doel stelt de belangstelling van Nederland op de noodtoestan den in het geteisterde Zeeland te vestigen, een bijeenkomst in de aula van het Indisch Instituut te Amsterdam, waar de organisator van den avond, de heer M. J. de Jager, een lezing hield over „Zee land vóór, in en nè. den oorlog Deze inleiding, die duidelijk liet uitkomen, hoe zwaar vooral Wal cheren en West Zeeuwsch-Vlaan deren door het oorlogsgeweld zijn getroffen, werd geïllustreerd met lichtbeelden, die een Middelburger, de heer Pollen, welwillend had afgestaan. Deze moedige Zeeuw heeft ook tijdens de bezetting op namen gemaakt van het zich wij zigende aanzicht van zijn eiland, hetgeen een diepen Indruk op het publiek maakte. De heer De Jager deed voor lezing van een schrijven van het lid der Gedeputeerde Staten van Zeeland, den heer A. Geschiere, waarin deze wijst op de zijns in ziens desastreuze gevolgen van de echadeherstelregeling op basis van de waarde van 1940, zooals die door de regeering wordt uit gevoerd. De brief trachtte aan te toonen, dat een ongewijzigde toe passing van die regeling de boe ren op Walcheren tot pauperisme zou doemen. Ter illustratie voerde hij aan. dat de grond van een gemiddeld boerenbedrijf bij zeer gunstige omstandigheden ongeveer 400 per ha per jaar kan opbrengen, hoewel de opbrengst van 1946 slechts gemiddeld 169 was. Wordt de gewraakte regeling gehandhaafd dan komt op elke ha een last te drukken van 1500 tot 2400 naar gelang van de grootte van het bedrijf. Deze brief gaf den heer De Jager aanleiding met nadruk te betoogen, dat de offerzin van het Nederlandsche volk zich vooral op de noodlijdende bewoners van het eigen land dient te richten. „Nederland, let op uw saeck," riep spreker uit, „opdat het de vies van Zeeland: Luctor et Emer- go, zich bewaarheden kan". Nederland moet zich ten aan zien van de oorlogsgetroffenen laten leiden door de woorden van H. M. in Haar oudejaarsrede, dat wij niet te spoedig moeten ver geten. Uitspraken van de zitting van 20 Januari 1947. Gustaaf Tacq, wonende te Sluis kil, reeds 20 maanden geïnter neerd. 1. Interneering voor een tijds duur van 1 jaar; 2. verbeurdver klaring van den aan hem toebe hoorenden inboedel, voor zoover deze in bruikleen is gegeven aan oorlogsslachtoffers3. ontzetting rechten. Aloysius Johannes van Caute- ren, won. te Clinge, reeds 28 maanden geïnterneerd. 1. Interneering voor een tijds duur van 1 jaar; 2. ontzetting rechten. Petrus Johannes Peeters, won. te Hulst. Ontzetting rechten. Jozef Rotthier, wonende te Westdorpé, reeds 19 maanden ge ïnterneerd. 1. Verbeurdverklaring van de hem toebehoorende gelden, welke bij zijn arrestatie zijn in beslag genomen; 2. ontzetting rechten. Beveelt zijn orrmiddelijke invrjj- heidsstelling. Zitting van Maandag 3 Febr. Ex-burgemeester van Zuid- zande staat terecht. Lange lijst van beschuldigingen Joost Reinier van der Bent, 33 jaar, te Zuidzande, thans kamp Rilland, stond terecht ter zake dat hij zich als lid heeft aange sloten bij de N.S.B., K.N.S.A., N.A.F., N.V.D. W.A., Landwacht en voor deze organisaties in ver schillende functies is werkzaam geweest. Voorts heeft besch. op vele wij zen blijk gegeven van nat.-soc. gezindheid, ingenomenheid met den vijand en hulpverleening aan dezen en diens handlangers. Zoo uitte hij in verband met de weigering der artsen te Terneu- zen zich hij de Artsenkamer aan te sluiten, bedreigingen, liet hij door tusschenkomst van Referent Kodat een woning voor zich vor deren, stelde hij ter secretarie van Zuidzande den N.S.B.-er en Landwachter C. J. Bril aan en belastte hij dezen met de admini stratie van den verplichten arbeid der bevolking, collecteerde hij voor Frontzorg, deed hij opgave van personen die ondergedoken waren, gaf> hij opdracht een vrouw te arresteeren, die trachtte door middel van een valsche dokters verklaring voor haar ondergedo ken man 'n stamkaart te verkrij gen, verleende hij als N.S.B.-bur- gemeester welk ambt hjj uit de handen der Duitsehers aan vaardde zijn medewerking bij het uitvoeren der Duitsche maat regelen, voorschriften en hevelen, wees hij personen aan voor te werkstelling bij de Duitsche weer macht, waaronder 30 vrouwen en de plaatselijk predikant, deed hij ondergedoken ingezetenen naar het Centraal Bevolkingsregister overschrijven en gaf hij in Dec. 1944 te Zweeloo aan de mare chaussee en vervolgens aan de Duitsehers opdracht een onder zoek in te stellen naar een aantal personen, die, in het bezit van machinepistolen, wapens en mu nitie vervoerden, aan welke op dracht is gevolg gegeven. Ook bracht v. d. Bent den „Genn. groet", colporteerde hij met Vova en Zeeuwsche Stroom, ging hij om met Duitsehers, aan vaardde hij een benoeming als lid der Vierschaar enz. enz. Besch., door den Voorzitter on dervraagd, verklaart, dat hij voor verbetering op economisch en sociaal gebied zich bij de N.S.B. aansloot. Het meerendeel der feiten wordt door hem erkend, enkele punten van ondergeschikt belang be strijdt hjj echter, zoo zou besch. o.a. bij de Landwacht wel zijn aangesloten geweest, doch geen dienst hebben verricht en zou hjj in zijn particulier leven geen om gang niet Duitsehers hebben ge had. Van der Bent wordt het vuur na aan de schenen gelegd en ver schillende keeren bljjft hij het antwoord schuldig op de hem ge stelde vragen. Overigens schijnt deze „zware jongen" niet bijzonder onder den indruk, al moet hij tenslotte toch toegeven, voor „het grootste deel" fout te zijn geweest. Het bewijsmateriaal tegen dezen besch. is zóó overstelpend, dat de pogingen die hjj doet, om enkele Dijxomstigheden te bestrijden, stuntelig aandoen. Vast komt in ieder geval te staan, dat Van der Bent zich aan de in de dagvaar ding vermelde zeer zware feiten heeft schuldig gemaakt, o.a. het opgave doen van ondergedoken personen, bevel geven tot arres tatie van de vrouw van een on derduiker enz. enz. Tijdens het verhoor blijkt ver der nog, dat besch. veel zin had in een burgemeestersbaantje en dat hij een Duitsche. overwinning voor Nederland van groot belang achtte. Een gevolg hiervan was ook zijn bijzondere voorliefde voor de palenplanterjj. Mr. Dirven, de verdediger licht te enkele punten der dagvaarding toe en stelde pogingen in het werk, om de groote verzameling van bezwarende feiten tot ge ringere proporties terug te bren gen. Volgens pleiter zou besch. zich in Zuidizande en later in Zweeloo verdienstelijk hebben gemaakt. Mr. Dirven besloot met aan te dringen op een rechtvaardige uit spraak. Voortzetting. Voortgezet werd de zaak tegen den 57-jarigen Bernardus Johan nes Kindt, landbouwer te Hoek, thans kamp Rilland, die reeds op 2 Dec. j.l. terecht stond, doch bij die gelegenheid ontkende zich te hebben schuldig gemaakt aan het contróleeren van persoonsbewij zen, terwijl hij bij de Landwacht aienst deed. Ditmaal bekende besch. het feit, waarna de raadsman. Mr. Terwoert, nog een korte toelich ting gaf. Uitspraak in beide zaken 17 Februari a.s. perd. Vermoedelijk tengevolge van de gladheid is de ladder waar op De Kraker stond, uitgegleden, met het gevolg, dat hij in be wustelozen toestand naar het zie kenhuis moest worden vervoerd, AARDENBURGEEDE. Ongeluk. De landbouwer Sturtewagen, alhier had op 31 Jan. j.l. bij het machinaal zagen van kachelblok jes het ongeluk met zijn hand in aanraking met de cirkelzaag te komen, tengevolge waarvan hem duim en wijsvinger werden afge rukt. CADZAND. Molen bljjft behouden. Naar wij vernemen, wordt door tusschenkomst van Rrjks Monu mentenzorg de molen van den heer Voogdt, staande aan de in gang van het dorp. weer in zjjn ouden staat teruggebracht. Trots alle bommen en granaten, had deze reus alleen zjjn kap verspeeld en Inwendige schade opgeloopen, en was gedurende dezen tijd een veilig onderkomen voor meenig ingezetene. Bij deze herstelling ondergaat hij wel een gedaanteverwisseling daar hij momenteel zwart is en dit wordt vervangen door een wit te kleur. Dit zal de entrée van Cadzand terdege ten goede ko men. Filmavond. Op 30 Januari jJ. gaf de Afd. Roode Kruis te Cadzand een film avond in het hotel „Du Commer ce" van den heer A. Masclee. Een overvolle zaal gaf blijk welke be langstelling hiervoor bestond. Deze film gaf een beeld, wat een heilzaam en nuttig werk het Ned. Roode Kruis heeft, en nog verricht. Als attractie werdén verschillende artikelen verloot. Ook werd dezen avond het ledental vermeerderd. Een delegatie van den Wc- relraad der Kerken zal onder leiding van d'en Anglicaianschen Bisschop Van Worcester, Dr. W. i Wilson, de leiders van de Grieksch sprekende Orthodoxe Kerken be- zoeken ter bespreking van de in j 1948 te houden eerste conferentie van den Wereldraad der Kerken. MEUWYIJET. VergaderiBg Bond v. Staats- pensionneering. Zaterdagavond vond de alge- meene vergadering van de afdee- ling Nieuwvliet van den Bond v. Staatspensionneering plaats in 't café van J. v. d. Ameele. De voorzitter, de heer Brakman I opende deze vergadering en sprak er zijn teleurstelling over uit dat de opkomst zoo bedroevend slecht was, daar behalve het bestuur, i slechts 6 gewone leden aanwezig 1 waren. Hij memoreerde dat d« I nieuwe bond op 1 October 1945 weer werd opgricht met 20 leden en dat er thans ongeveer 100 leden zjjn. j De notulen van de vorige ver gadering werden door den secre- taris voorgelezen en zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Daarna volgde rekening en ver- antwoording door den penning- j meester over het jaar 1946. De ontvangsten bedroegen ƒ935,76 en 1 de uitgaven ƒ737,38, zoodat er een batig saldo van 198,38 over- i bleef. Wegens periodieke aftreding van de bestuursleden J. v. d. Ameele en J. Dubois werden na stemming en herstemming J. v. d. Ameele herkozen en Iz. v. d. Lijcke gekozen. Besloten werd een subsidie toe te kennen voor het organlseeren van i een reis voor ouden van dagen. Voorts deelde de voorzitter me- de, dat er dit voorjaar nog 2 j tooneelavonden zullen worden ge- i houden. TERNEUZEN. Comité Herdenkingsdagen. Gisteravond had een vergade ring plaats van het Centraal Co mité en voorzitters of vertegen woordigers der buurtvereenigingen waarover in ons volgend nummer een verslag zal worden geplaatst. Voor de bestrijding der noodzake lijke uitgaven zal er ditmaal geen lijst voor bijdragen worden aan geboden, doch doet het Algemeen Comité een beroep op meisjes, leeftijd ongeveer 15 jaar, om a,s. Zaterdag met een busje in alle woningen om een Oranje-gift" aan te kloppen, waardoor de a.s. blijde gebeurtenis tot een vreug dedag kan worden gemaakt. Voor dit zoo bij uitstek Natio naal feest zal niet tevergeefs een oproep tot de meisjes van Temeu- zen worden gericht, waarvoor zij zich tot uiterlijk Vrijdagavond kunnen aanmelden bij den heer A van Kerkvoort, Nieuwstraat 12. Ongeval. Maandagmorgen wilde de Ge meente-timmerman M. de Kraker op het gebouw van de voormalige arbeidsbeurs in de Schoollaan de Nationale driekleur inhalen, die ter gelegenheid van den jaardag van Prinses Beatrix had gewap- In de voortgezette vergadering der Staten werden wederom po litieke beschouwingen gehouden met als inzet de P.v.d.A. Volgens Mevr. Van den Broecke- de Man (P.v.d.A.), is de P.v.d.A. gegrondvest op naastenliefde, waarheid en gerechtigheid, begin selen aan het Evangelie ontleend. Jhr. Mr. Schorer (P.v.d~A.) be toogt, dat, in de discussies waar in de P.v.d.A. in 't geding was. de kem niet is geraakt. Deze kern is: Programpartjj of confessioneele partjj. Hij betreurt de wjjze waarop de heer v. d. Feltz (C.-H.) deze ma terie heeft behandeld en looft de waardige wjjze waarop de heer Kodde (St. Geref.) dit deed. Ook de heer v. Oorschot (P.v.d.A.) spreekt zjjn afkeuring uit over de wjjze van argumenteeren en dis cussieeren van den heer v. d. Feltz terwijl hij de wijze waarop de heer Kodde dit deed, roemt Ongetwijfeld zoo de heer Du bois bestaat er verschil van meening binnen de P.v.d.A. over allerlei vraagstukken, de praktijk betreffende. In de K.V.P. is dit evenwel niet minder het geval. Mevr. v. d. Broeckede Man zou het toezicht op de Prov. boo ten door de Rijkspolitie willen doen geschieden. Namens Ged. Staten neemt dan de heer v. d. Weel wederom het woord. Hij zegt dat Ged. Staten wat het vraagstuk vergoeding oorlogsschade betreft op 't stand punt staan, dat deze geschieden moet op de basis van de vervan gingswaarde. In besprekingen

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3