In afwachting van de blijde gebeurtenis Himws in zvMLt wfytls NA DE VLIEGTUIGRAMP IJSBRUILOFT TE MARKEN Het A. N.aP. heeft zijn stelling betrokken De reis van de Britsche Koninklijke Familie öe Prinsesjes op de schaats Oorzaak van mond- en klauwzeer in Engeland DROEVE PLECHTIGHEID TE KOPENHAGEN DRIE PAREN „IN DEN ECHT VERBONDEN' Vriendinnetje werd hem noodlottig Luchtpost voor Zuid Afrika DE VOLKSHERSTEL SIGARETTEN Militair vervoer tegen halven vrachtprijs blijft gehandhaafd Het proces Ravensbrueck K0LENVERV0ER PER VRACHTAUTO RIJKSPOSTSPAARBANK De economische toestand in België Op den eersten dag van de maand, waarin Nederland verblijd zal worden met het heuglijke nieuws, dat een nieuwe telg aan den alouden Stam der Oranjes is ontsproten, is de activiteit der iournalisten, die belast zijn met het verspreiden vanuit Baarn van het heuglijke feit, begonnen. Het Astoria Chalet te Baarn, het hoofdkwartier der pers, is be trokken. De P.T.T. heeft haar telegraaf kantoor „Astoria Baarn" Zater- dagmorgen opengesteld en dertien cellen wachtten op „nieuws". Za terdag werd nog slechts één ge sprek gevoerd. De Voorzitter der Amsterdamsche journalisten, de heer Jan van den Bergh, wijdde het kantoor in. De perskamer laat thans nog vele leege tafels en stoelen zien, maar dat zal niet lang meer du- :en. want vele binnen- en buiten- iandsche journalisten werden Maandag verwacht. Anders is het in dat deel van het gebouw, dat door het A.N.P. is betrokken. Daar hebben de eerste berichten het hotel reeds verlaten en de Telex ratelt reeds geducht. Het geluid van de machines zal nog aanwakkeren, want naarmate het oogenblik, waarnaar heel Neder land met spanning uitziet, nadert, zal het contact, dat do redacteu ren van het A.N.P. via een spe- cialen Telexlijn met hun hoofd kantoor in Den Haag onderhou den, steeds intensiever worden. Ook de commandant van de batterij in Baarn, die opgesteld is bij huize Holland aan de Javalaan, kwam des 'ochtends al een kijkje nemen, want via de A.N.P.-telex kamer zal hem de order tot vuren bereiken. Met zwaar weer te kampen. Het slagschip „Vanguard" dat met de Britsche Koninklijke Fa milie op weg is naar Zuid-Afcika, had Zondagmorgen in de Golf van Biscaye met zwaar weer te kam pen. Er stond een zware Zuider- storm, die groote golven over het voordek en de hutten van de Koninklijke 'Familie heen deed slaan. De Koning, de Koningin en de Prinsessen waren vroeg naar bed gegaan, terwijl Prinses Elizabeth niet aan tafel verschenen was. Het stampende en slingerende schip bevond zich tusschen een Zuidooster- en een Zuiderstorm In. De windsterkte bedroeg 8 to- 9 (60 tot 90 kilometer per uur).- Zelfs de reddingsboot werd van haar gebruikelijke plaats verwij derd wegens het gevaar van over hoord slaan. Alleen de hoogst noodlge bemanning mag zich op het achterdek bevinden. Toch heeft het schip koers gehouden en geen tempo verloren. De het schip escorteerende onderzeeboot was gedwongen vaart te vermin deren en raakte achter. Terwijl Zaterdagmiddag de ronde van Loosdrecht werd ver reden, waren er nog drie kleine schaatsen rijdsters, die eveneens de aandacht trokken. Het waren de Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet, die naar Loosdrecht waren gekomen om zich op het fladde jjs te hegeven. Beatrix leek al goed thuis te zijn op de schaats en reed zeflstandig ge- ruimen tijd over de verschillende plassen. Haar zusjes oefenden zich on der leiding van een Hofdame in de edele schaatssport. De drie Prinsesjes bleven ge- ruimen tijd op de plassen zoowel in Nieuw- als in Oud-Loosdrecht. Zij hebben een flinken afstand op de schaats afgelegd. Enkele dagen geleden deelde de heer Tom Wiilliams, Minister van Landbouw in het Britsche Lagerhuis mede. dat het in Dor set en Somerset heerschend mond en klauwzeer toegeschreven moet worden aan de immigratie van vogels van het vasteland. Het schijnt, dat vooral de dui zenden spreeuwen die uit Duitsch- land, Nederland en Scandinavië komen, dit euvel op hun geweten hebben. Spreeuwen schijnen een voorkeur te hebben voor weiland waarop koeien en varkens gra zen. Zelf zijn de vogels echter ongevoelig voor mond- en klauw zeer. Zij dragen het virus op hun klauwen. Zondagnacht is de waakdienst ingegaan. Afwisselend zullen de redacteuren de wacht hij de tele foons betrekken, want hoe lang het ook moge duren, één ding is zeker: via de telefoon, die het A.N.P. in Baarn door middel van een specialen lijn verbindt met het Secretariaat van ..Prinses Juliana, zal het groote niéuws tot in alle uithoeken van ons land verbreid worden. Dezelfde telefonisten, die ook in 1938 en 1939 haar buitengewoon gewaardeerde hulp hebben ver leend bij het snel verwerken der in verschillende talen opgegeven telegrammen, zijn thans ook weer op haar post. komen tevreden met de uitspra ken. De verdedigers pleitten voor Ramdohr, dat hij reeds tot 6 jaar dwangarbeid was veroordeeld en dat hij geen enkelen moord op zijn geweten had, en voor Mewes, die tjjdens het pleiten in tranen uit barstte, dat zij slechts een onbe langrijke rol had gespeeld en moeder is van drie kleine kinde ren. Het Hamburgsche hof voor oor logsmisdaden heeft Johann Schwarzhuber, den waarnemend commandant van het concentra tiekamp voor vrouwen te Ravens- briick, veroordeeld tot den dood door de strop. Tot dezelfde straf werden veroordeeld Ludwig Ram dohr, politiek ondervrager van het kamp, Gustav Binder, kamp kleermaker en Dorothea Binz, hoofd-gevangenbewaarster. Zaterdagmorgen is een begin gemaakt met het overbrengen van het stoffelijk overschot van de zangeres Grace Moore, gezag voerder Geysendorff er, piloot Riet man, radio-telegrafist Branden burg, mecanicien Bommel, ste ward Hoek en den Nederland- schen passagier van de veronge lukte Dakota, Engel. De stoffelijke overschotten stonden sinds Vrijdag opgebaard in de Deensche Marne kerk te Kopenhagen. Er werd gesproken door den hofpredikant en den heer Van Oldenburg van do K.L.M., die Woorden van lof aan de bemanning wijdde, in het bij zonder aan gezagvoerder Geysen- dorffer. Andere vertegenwoordi- sche en Spaansche Vlaggen half stok, terwijl een groote menigte zich om het vliegveld had ge schaard. Omstreeks 10.30 steeg een Skymaster van de K.L.M. op met bestemming Amsterdam. Naar Parijs overgebracht. Zaterdagmiddag ongeveer half drie is een speciaal Dakota-vlieg- tuig van de K.L.M., de PH-TBI met gezagvoerder Van Rees, van de vlieghaven Schiphol vertrok ken met aan boord de stoffelijke overschotten van vier slachtoffers der vliegramp te Kastrup, te we ten van de zangeres Gcace Moore, van de twee Franschen Peltier en Malbec en van den Spanjaard Izquierdo. Hét vliegtuig zette gers van de K.L.M., alsmede van l koers naar Parijs, waarheen de stoffelijke resten van Grace Moo re, en de beide verongelukte Fran- sche passagiers worden overge bracht. Daacna wordt de reis voortgezet naar Madrid. de Deensche luchtvaartmaat schappij en het corps diplomati que woonden de plechtigheid bij. In de Katholieke St. Ansgar- kerk stonden de stoffelijke over schotten van radio-telegrafist Pij nenburg, van de beide Franschen en van den Spaanschen passagier opgebaard. De kerk was prachtig versierd. Daar werd eveneens esn rouwdienst gehouden. Na afloop der beide plechtigheden j SS'er In den val. T~" ,.7:7 L'°""T-7if i Een 27-jarige SS-er, P. H. van werden de elf kisten gezamenlijk 6traaten, die wegens diefstal in naar het vliegveld Kastrup ge- de Haarlemsche strafgevangenis bracht, waar de stoet langs een vertoefde en daaruit vorige week eerewacht van luchtvaartperso- Dinsciag ontsnapte, is in den loop neel trok. Op het vliegveld hin gen Deensche, Nederlandsche, Amerikaansche, Fransche, Zweed- Op Zaterdag 8 Februari a.s. zal de K.L.M, wederom een vlucht van AmsterdamJohannesburg uitvoeren. De aankomst te Jo hannesburg is bepaald op 10 Fe- bruari. Met deze vlucht kan 1 derdaad dook Van Straaten op en van Vrijdag 31 Januari in Amster dam gearresteerd. Een Amster damsche inspecteur van politie had een tip gekregen, dat Van Straaten geregbld in de huurt van de Sarphatistraat rondzwierf, waar een vroegere vriendin van hem woont. De politie stelde zich met het meisje in verbinding en sprak met haar af, dat zij Van Straaten in een val zou lokken. De politie liet haar, gescha duwd door een agent in burger, een paar blokjes omloopen en in- correspondentie voor de Unie van Zuid-Afrika en voor Zuid- West-Afrika worden meegegeven. Het extra-luchtrecht bedraagt 40 cent per 5 gram. Op de stuk ken die uiterlijk 6 Februari ter post moeten zijn bezorgd, dient duidelijk te worden vermeld: ,,Per K.L.M.-vlucht AmsterdamJo hannesburg". Eventueel philate- listische stukken zullen geen bij zondere behandeling ondergaan. sprak het meisje aan. Hij werd gearresteerd en is naar Haarlem overgebracht. Marken bood Zaterdagmiddag zijn bezoekers en zeldzaam kleur rijk en boeiend kijkspel: Drie bruidsparen werden „in den echt verbonden" en dit geschiedde niet in een kerk of een huis, maar in de vrije natuur op het gladde ijs van de Marker haven. Om kwart over twee stelde de stoet zich op, om traditiegetrouw een, rondgang door alle wijken van het dorp te maken. Voorop ging het bruidspaar van de witte bruid met zijn gasten, daarachter volgde het roode bruidje met toe komstige „echtgenoot" en genoo- digden, terwijl het In somber zwart gehulde derde paar niet den indruk wekte van zijn kleedij. De mannelijke gasten droegen ter eere van het feest <je in breed wit-blauw gestreepte hemden, in afwijking van de meer grauwe kleur der normale dracht. De „witte" en de „kladdigc" Kok. Bij de haven aangekomen, werd eerst een rondtocht over het ijs gemaakt, waarna het gezelschap van ongeveer 60 personen aan de lange gedekte tafels plaats nam. Hier verscheen ook de burgemees ter van Marken. Dr. C. P. van Reeuwijk, die de bruidsparen met een zilveren lepel de traditioneele bruiloftsdrank, brandewijn met rozjjnen, in den mond goot, nadat hij een toepasselijk speechje ge houden had. Hoewel de oude gewoonte is, dat bij een bruiloft bruine boonen met rozijnen worden gegeten, nam men deze keer genoegen met groote tulbanden. De maaltijd werd besloten met het ronddienen van rooden wijn, die eveneens met een lepel genuttigd werd. De bruidsparen werden bediend door den „witten kok", de overige feestgenooten moesten zich tevre den stellen met de service van I den „kladdigen kok", voor wien het blijkbaar niet zoo belangrijk is, dat hij er netjes uitziet. Na het eten deden de lange Men zy gewaarschuwd. Momenteel worden langs de huizen sigaretten aangeboden door personen, die den indruk probeecen te vestigen, dat dit de langverwachte sigaretten van Nederland's Volksherstel zouden zijn. De vakgroep Detailhandel in Tabak en TaDaksfabrikaten waar schuwt echter hierop niet in te gaan, daar men hier niet te doen heeft met de Volksherstel-sigaret- ten. De pakjes import-sigaretten van Nederland's Volksherstel zijn herkenbaar aan een daarop aan gebracht speciaal zegel; zij wor den aanstonds uitsluitend ver kocht in de winkels van erkende sigarenwinkeliers. De economische recherche heeft in samenwerking met den centralen dienst voor economische controle proces-verhaal opge maakt tegen den kolenhandelaar J. L. S. uit de Ackerdijkstraat te Rotterdam, die aan zijn klanten zakken met kolen afleverde, wel ke gemiddeld 17 pet. beneden het gewicht waren. Het Roemeensche kabinet heeft na drie dagen beraadslaging de gedelegeerden gemachtigd tot ondecrteekening van het door de Geallieerden opgestelde vredes verdrag. De officleele ondertee- kening zal op 10 Februari aan staande te Parijs geschieden. Het officieele Sovjet-Russi sche nieuwsbureau heeft ver- klaard, dat in de Britsche zóne j van Duitschland, lieden, die tij- i dens den oorlog met de Duitschers hébhen samengewerkt, oorlogs- misdadigers e.d. mede in commis sies, belast met opsporing en ver- j wijdering van oorlogsmisdadigers, die zich in kampen voor verplaat- i ste personen schuil houden, zit- Alle vijftien voormalige leden j ting hebben. Lieden van boven- n den staf van het concentra- j genoemd allooi zouden ook deel Er doen geruchten de ronde, dat de faciliteit, welke de spoor wegen aan geüniformeerde mili tairen verleenden door hen te ver voeren tegen den halven vracht prijs. zou worden ingetrokken. Dit gerucht is van iederen grond ontbloot. Militairen in werkelij- ken dienst blijven voor half geld reizen. Dit geldt evenwel niet voor personen in burgerlijken dienst, die geüniformeerd zijn, z.g. civif officers. Schuldig bevonden. tie kamp voor vrouwen te Ravens- brueck zijn Maandag door het Hamburgsche hof voor oorlogs misdaden schuldig bevonden. Alle vijftien werden beschuldigd van misdaden tegen de menschheid. Het proces heeft twee maanden geduurd. Onder de beschuldig den bevonden zich dokters, ver pleegsters en een lid van de S.S. In het kamp zijn 5000 personen vergast en een Britsch meisje, en parachutisten door een vuurpele- ton geëxecuteerd. De zestiende •beschuldigde, Dr. Winkelman, is Vrijdagavond j.l. tengevolge van een beroerte overleden. Een kolonel van het Roode leger en een majoor van de juridische afdeeling van dit leger hebben aan dagbladcorrespondenten ver klaard, dat zij onder den indruk zijn van de rechtvaardigheid van het proces. Zij toonden zich vol- uitmaken van commissi es voor registratie van verplaatste perso nen, die voor emigratie in aan merking komen. Volgens het Tsjecho-Slo- waaksch nieuwsbureau is de Tsjecho-Slowaaksche veiligheids politie bij een dorp op de Tsje- cho Slowaaksch Hongaarsche grens slaags geraakt met een twintigtal Hongaren, die gewa pend waren. Een der Hongaren werd gevangen genomen, de an deren ontsnapten over de grens, met medevoering yan twee Hon gaarsche gezinnen, die in het Hongaarsche gebied woonden. De gevangen genomen Hongaar zou een automatisch wapen van Rus sisch maaksel In zijn bezit gehad hebben. Hij verklaarde, dat de overval georganiseerd was om Hongaarsche gezinnen te helpen naar Hongarije te vluchten. George Marshall, Ameri- kaansch Minister van Buitenland- sche Zaken, heeft in een bood schap, voorgelezen tijdens de zit ting van het Joodsche arbeiders- comité te Atlantic City (New- Yersey), verklaard, dat het de politiek der V. S. is samen met de andere landen een snelle ves tiging der verplaatste personen in Europa te bewerkstelligen. Marshall voegde hieraan toe: „Wij hebben er op aangedrongen en zullen blijver, aandringen, dat alle naties de handen ineen slaan voor een gemeenschappelijke poging om een snelle oplossing van dit probleem tot stand te brengen". Het bestuur van den Belgi schen transpoi-tarbeidershond heeft een motie aangenomen, waarin de bond protesteert tegen het invoeren van den loonstop zonder het gelijktijdig instellen van een eenprjjzenstop. De motie dringt voorts aan op het onmid dellijk bijeenroepen van de natio nale conferentie van den arbeid. De droogste en warmste streek der aarde schijnt het „Dal des doods" in Californië te zijn. In Augustus werd daar als gemid delde temperatuur een 37 graden Celsius waargenomen. De hoog ste dagtemperatuur, daar ooit waargenomen, bedroeg 56,7 gra den Celsius en wel in Juli 1914. In 'n speciale boodschap taan het congres heeft President Tru man verzocht bepaalde oorlogs maatregelen, die op 31 Maart a.s. zouden afloopen, te verlengen, in het bijzonder voor de voedselvoor ziening. De President wees erop, dat het voortzetten van regee- ringsmaatregelen op het gebied der voedselvoorziening noodzake lijk is in verband met de inter nationale voedselsituatie. Het tekort zal in de komende maan den zeer ernstig worden en een zeer voorzichtige toewijzing van levensmiddelen zal noodzakelijk zijn om de grootste ellende in de door den oorlog getrolfen landen te voorkomen", aldus Truman. Goudsche pijpen bij de mannen de ronde en om de feestvreugde op peil te houden, liet een harmonica speler zijn vroolijke wijsjes hoo- ren. Er werd gezongen en ge danst en zelfs gekust, ook al om de grage lenzen van de vele film operateurs en fotografen te be vredigen. Om ongeveer vier uur behoorde dit zeldzame folklorische schouwspel weer tot het verleden. De belangstelling was niet zoo groot als de organisatoren van de Marker ijsclub wel hadden ver wacht. Ruim veertig auto's had den de tocht over de Gouwzee aangedurfd. De vorige maal, In den winter van 19391940. waren tienduizenden kijkers uit het hee- le land op Marken samenger stroomd. Het Rijkskolenbureau heeft het aanbod van de vakgroep goede renvervoer langs den weg om vrachtauto's In te schakelen bU het vervoer van kolen, aanvaard Bij de besprekingen is gebleken, dat de aanvoer van huisbrand kolen en brandstoffen voor klein- industrieverbruikers geheel door de spoorwegen kan worden ver werkt. De vrachtauto zal echter kunnen worden ingeschakeld bij het vervoer van industriekolen van de mijnen naar de groót- industriebedrij ven De grootindustriebedrijven die nen zich daartoe in verbinding te stellen met het It. K. B. in Den Haag. Wanneer het R. K. B. toe stemming geeft voor het vervoer met vrachtauto's (dit hangt af van de urgentie) dan ontvangt het grootindustriebedrijs een tele grafisch toestemmingshewijs, als mede het adres van het dichts- bijzijnde kantoor van de coöpera tieve vervoeronderneming „weg transport" of van een andere coöperatieve vervoeronderneming Deze kantoren beschikken over een opgave van de vrachtauto's der transportbedrijven, die voor het kolenvervoer ter beschikking zijn en geven tevens inlichtingen over de documenten en tarieven van- het kolenvervoer. Boekjes voor renta- bijschrijving. Hoewel er nog een groote ach terstand is, zal tie Rijkspostspaar bank geleidelijk aan gelegenheid geven tot het doen bijschrijven van de rente tot en met 31 De cember 1945 in de hoekjes. Van tijd tot tijd zal hekend gemaakt worden welke hoekjes kunnen worden ingezonden. Hierbij zal, zooals b.v. bij de verstrekking van distributiebescheiden, een letterindeeling warden gevolgd. Zij, die in strijd hiermede boek jes, die nog niet voor inzending in aanmerking komen, toch toe zenden zullen met groote vertra ging in de terugzending rekening moeten houden. Corresponden tie moet worden vermeden. Den inlegger wordt aanbevolen geen - waardepapieren In de boekjes te laten liggen, aangezien de Rijks postspaarbank zich niet aanspra kelijk kan stellen voor het zoek raken van, met de boekjes mede- gezonden stukken. Voorts overtuige men zich dat het juiste adres op het titelblad is aangegeven. De inleggers wier familienaam met „Aa" begint kunnen hun hoekjes inzenden in het tijdvak 1020 Februari a.s. Boekjes uit gegeven na 1 Januari 1946 komen nog niet voor inzending in aan merking. Redevoering van Minister Lalmand. Tijdens een openbare vergade ring heeft de heer Edgard Lal mand, de Belgische Minister van ravitailleering. den huidigen eco- nomischen toestand besproken. Na er op gewezen te hebben dat sedert twee jaar de loonen de hoogte zijn ingegaan, terwijl ech ter de koopkracht veel lager is dan voor den oorlog, heeft hij een beroep gedaan op de eendracht der democraten om elke prysver- hooging te vermijden. De aigemeene secretaris van de Communistische Partij stelde vast dat er stilzwijgend accoord be staat tusschen de B.S.P., de B.C.P. en het A.B.V. Hij dringt aan op de uitwerking van een economisch plan voor de toekomst, gebaseerd op structuur hervormingen, kostprijscontröle en medezeggenschap der arbei ders. Alle democraten zouden hieraan deelnemen. Minister Lalmand wijst erop, dat de massa het herstelprogram ma moet goedkeuren. De B.C.P. wil met de democratische partijen samengaan doch weigert iedere bondgenootschap met het kapi taal.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2