h DE TERREUR IN PALESTINA De a.s. bïlfde gebeurtenis op het Palels Soesfdljk. Politieke crisis in Württemberg. Bij geloofde het wel! B5 psp!«6r-a<r" Af! >q VRIJDAG 31 JANUARI 1947. MAJOOR COLLINS GEVONDEN Molotof teekent vredes verdragen ,71 DE K0LENV00RZ1ENING De diplomatieke betrek kingen met Spanje gc HJ i ma i'J 15 Frankeering bij Abonnement: Terneuzen I W,>ISVERW ACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. 1 te De Bilt, -geldig tot Vrijdag- avond. Iets meer bewolking. Nevelig weer met geleidelijk wat toenemende bewolking, doch nog vrijwel geen sneeuw. Meest matige wind uit Oostel. richting. Overdag matige tot lichte vorst. 3de Jaargang No. 417. Advertentieprijs per mm 10 ct; minimum per advertentie 1,50. Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10 ct. meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs /3,2a per kwartaal. Majoor Oollins, die door Jood- sclie verzetslieden ontvoerd werd, is Woensdagavond in bewusteloo- zen toestand te Jeruzalem gevon den. Het slachtoffer is naar de Hadassahkliniak aldaar overge bracht. Later op den avond werd Majoor Collins naar het regee- ringshospitaai te Jeruzalem ver voerd. Volgens zijn verklaring aan de Palestijnsche politie werd hg tijdens de 78 uur van zijn ge vangenschap zeer slecht behan deld. Majoor Collins verklaarde tegen over een correspondent van Reu ter, dat hij zich een weg naar buiten had gevochten en thans nog „zeer versuft was". Voorbereidingen voor staat van beleg? Naar uit betrouwbare bron. ver nomen wordt, heeft de Palestijn- sdhe regeering maatregelen geno men om den wettelijken staat van beleg in ongeveer een derde ge deelte van Palestina in te voeren. Sir Alan Cunningham, de hooge commissaris, heeft den Joodschen leiders gewaarschuwd, dat de staat van beleg in enkele gebie den van Palestina zou worden ingevoerd, indien de twee ont voerde Britten, rechter Windham en Majoor Collins, niet voor 18.00 uur Woensdag zouden zijn vrijge laten. Rechter Windham werd Dinsdag vrijgelaten, maar tot op heden is nog geen bericht ont vangen over Majoor Collins, die Zondag ontvoerd werd. Volgens den wettelijken staat van beleg wordt het burgerlijk gezag door militairen overgeno men. Personen, die door militaire rechtbanken zijn veroordeeld, kunnen eahter bij het burgerlijk bestuur appèl aanteekenen. De algemeene toestand. Een woordvoerder van het Joodsch bureau heeft verklaard, dat de „dissidente groepeeringen" niet behooren tot de nationale Palestijnsche instellingen en dat het beroep van den Britschen Minister Van Koloniën, Creech Jones, op de Joodsche leiders om een einde te helpen maken aan de geweldpleging in Palestina vergezeld ging van een onjuiste kenschetsing van den toestand, daar Jones geen onderscheid heeft gemaakt tusschen de „nationale instellingen en de dissidente groe peeringen". Daarom achtte de woordvoerder de door Jones ge noemde eventueel te nemen stap pen (van de Britsche regeering) onjuist en niet fair. De Britsche regeering moet de geweldpleging bestrijden, want de Palestijnsche nationale instituten beschikken niet over middeleri om de dissi denten tot gehoorzamen te dwin gen. Nader wordt bekend, dat Dov Gruner, een lid van de „Irgoen Zwai Loemi", wiens executie was uitgesteld, er in heeft toegestemd een beroep op de Privy Councel te onderteekenen. Molototfi, Sowjet Minister van Buitenlandsche Zaken, heeft Woensdag de vredesverdragen met Italië, Bulgarije, Finland, Hongarije en Roemenië namens de Sowjet-Unie geteekend, aldus meldt Radio Moskou. Op 10 Februari zullen de ver dragen tijdens een officieele plechtigheid ook te Parijs worden geteekend door den Sowjet-am- bassadeur in Frankrijk, Bogomo- lof. Na den 19den Januari, den dag waarop ons jongste Prinsesje vier jaar oud werd, viert heden Haar oudste zusje Prinses Beatrix Haar negende verjaardag. Gaarne bie den wij ook Haar met alle leden Van het Koninklijk Huis onze op rechte gelukwenschen aan ter ge legenheid van dezen vooral in het kinderleven zoo blijden dag. God zegene dit jonge leven en behoede Haar en ons geliefd Oranjehuis. UIT DUITSCHLAND. Motie van de vakgroep. Het bestuur der vakgroep De tailhandel in Brandstoffen in de provincie Zuid-iHolland heeft Woensdag op een vergadering te Rotterdam een motie aangeno men, waarin zij het haar plicht acht ter kennis van het publiek te brengen, dat de bevoorrading van de brandstoffenhandel, al thans in de provincie Zuid-Hol land, van dien aard is, dat men er ernstig rekening mee dient te houden, dat levering op deze bon nen in de meeste gevallen eerst over zeer gemimen tijd mogelijk zal zijn. (Henri Hauek, Fransch rapporteur van de sociale commissie der V. N., onder brak Woensdagavond de de batten in de commissie met den uitroep: „Ik neem mijn ontslag", waarop h(j onder stomme verbazing van de af gevaardigden de zaal verliet. Na veertien vergaderingen heeft de commissie practisch niets bereikt. Volgens roos ter moet haar werk ongeveer Zaterdag voltooid zijn; het geen wil zeggen, dat het rapport van Hauck uiterlijk Vrijdag gereed moet liggen. (Hauck verklaarde, dat een rapporteur onmogelijk een rapport kan samenstellen, wanneer er niet te rappor teeren valt en de commis sie voortdurend haar beslui ten opschort. Het ontslag van Dr. Maler. De politieke crisis in Wuerttem- berg-Baden (Amerikaansche zóne van Duitschland), veroorzaakt door het ontslag van Dr. K. F. Maier, openbaar aanklager bij de Zuiveringsrechtbank te Stuttgart, was Woensdagavond nog niet op gelost, hoewel de Landdag (het parlement) den geheelen dag bij een is geweest. Dr. Maier, die hij het komende proces tegen Schacht de leiding van de verdediging op zich zou hebben genomen, werd Woensdag door Dr. Kamm, Minister voor de Zuivering, ontslagen, omdat hij een zuiveringsproces wilde voeren tegen Dr. R. Maler, eersten Minis- ter, en Dr. S. Impfendoerffer, Mi nister van Onderwijs in Wuert- temberg-Baden. Dr. K. Maier's beschuldigingen tegen de beide Ministers zullen in gesloten zitting door een speciale commissie van den Landdag wor den onderzocht. Volgens het Ame rikaansche militaire bestuur is deze crisis een Duitsche aangele genheid, die de Duitschers zelf moeten oplossen. Duitsche pers over Russisch memorandum. Het deel van de Berlijnsche pers, dat van de Sowjets een ver- schijningsvergnnninc heeft gekre gen, heeft her Russisch memoran dum inzake Duitschland verwel komd. Het ziet het memorandum als een verklaring, dat de Sowjet- Unie bij haar progressieve politiek blijft. „Neues Deutschland", het or gaan van de S.E.D., schrijft dat de Russische voorstellen niet al leen alle plannen voor een ver deeld en gekoloniseerd Duitsch land verwerpen, doch voor het land de deur tot de wereld openen. „Neue Ze it" van de Christelijk- Democratische Unie leidt uit het memorandum af, dat de Sowjet- Unie van meening is, dat in de naaste toekomst door middel van openbare verkiezingen een cen trale Duitsche regeering dient te worden gevormd. Von Papen voor zijn rechters. IVon Papen, die voor een zuive ringshof terechtstaat, heeft ver klaard, dat hij in 1933, toen hij vice-kanselier van Duitschland was, slechts van concentratiekam pen had gehoord als plaatsen, waar communisten] voor hun be rechting werden ondergebracht. Von Papen zeide bij het Kabinet, waarvan Hitier aan het hoofd stond, te hebben geprotesteerd tegen een aantal wetten, die de individueele vrijheden en andere grondwettelijke rechten beperk ten. Sommige concentratiekampen aldus beklaagde, zijn heimelijk door S.A. en S.S. gesticht, terwijl Goering zelf het kamp Oraniën- burg in het leven heeft geroepen. Ook zou Von Papen de grieven der Katholieke kerk herhaalde malen onder de aandacht van het Kabinet hebben gebracht. De President van het Hof acht te de verklaring van beklaagde niet in overeenstemming met het- 1 geen hij te Neurenberg heeft ver klaard ten aanzien van de vrijheid van handelen der Ministers. "on Papen heeft daar gezegd, dat Hit- Ier het alléén voor het zeggen had, terwijl de Ministers niets in het midden mochten brengen. Het proces tegen Fritzsche. Tijdens het getuigenverhoor in het kader van het proces tegen Fritzsche heeft een getuige ver klaard, dat de Britsche en Ameri kaansche berichtgeving gedurende den oorlog „sober" was, hetgeen volgens hem geenszins impliceer de, dat zij leugenachtig geweest zou zijn. De berichtgeving van Duitsche militaire autoriteiten was volgens getuige zeer nauwkeurig, vooral in de eerste helft van den oorlog. Na Stalingrad werden de berich ten steeds onnauwkeuriger, niet zoozeer door kennelijke leugens, maar meer door onvolledigheid. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard hadden Donderdagavond voor de radio een gesprek met een reporter van den nieuwsdienst van radio Hil versum. De tekst van dit gesprek was: Reporter: Luisterende land- genooten, u is verhónden met het Paleis Soestdijk, de woning van het Prinselijk Gezin, waarheen in de komende dagen ongetwijfeld uw aller gedachten vaak zullen uitgaan. Hunne Koninklijke Hoogheden, Prinses Juliana en Prins Bern hard, hebben door middel van de microfoon hun huis voor u open willen stelen, Zij willen U allen laten deelen in de hoopvolle ge dachten, waarin ook in Hun gezin de komst van een kleine, Hun vierde telg, wordt tegemoet ge zien. Wij allen Koninklijke Hoog heden zijn U ten diepste dankbaar voor uw gastvrijheid. Wanneer U me dan veroorlooft dit gesprek te openen in de sfeer, waarin U het gaarne zelf wilt betrekken, die van het gezin, dan moge ik U allereerst vragen: Zal de komst van een jongen Prins I of Prinses na'ar uw verwachting een groote verandering in het huisgezin teweeg brengen? De Prinses: Dat doet het altijd. De Prins: Vanzelfsprekend. Je moet dan om te beginnen in het huis een heele boel anders schik ken, natuurlijk en dan de kinde ren, die zullen een heeleboel din gen, die... verheugen zich daar bijzonder op. Reporter: Dat kan ik me voor stellen, doch ik had U al dit wil len vragen: heeft het jongere deel van Uw gezin en dan denik ik in de eerste plaats aan Beatrix en Irene, die zich daar nog het meeste bewust van zullen zijn zich al geuit, hoe ze over het nieuwe broertje of zusje denken? De Prinses: O ja, ze verheugen zich er ontzettend op. Maar U moet niet denken Margriet min- der: want Margriet spreekt nu al i over „mijn baby". De Prins: Ja, dat Is waar. Twaalf van de ,55 landen heb ben tot dusver nog niet geant woord op den oproep rapport uit te brengen over de stappen, die zij hebben ondernomen naar aan leiding van de recommandatie van de algemeene vergadering der V. N. om de boofden der diplo matieke missies uit Spanje terug te roepen. De 43 binnengekomen antwoor den wijzen uit, dat: 1. Engeland, Liberië en Ne derland de hoofden van hun diplo matieke missies uit Madrid heb ben teruggeroepen; 2. een groot aantal landen hebben geantwoord In het geheel, of ten tijde van de recommanda tie, geen diplomatieke betrekkin gen met Spanje te hebben onder houden; 3. Columbië, Panama en Uru guay slechts hebben doen weten, dat zij den oproep ontvangen heb- ben; 4. Salvador verklaard heeft zich over zijn houding te zullen beraden en 5. de Dominicaansche repu bliek beloofd heeft den oproep te gelegenertijd te zullen overwegen en beantwoorden. Maandag j.l. heeft de nieuwe Argentijnsche ambassadeur te Madrid zijn geloofsbrieven aan Franco overhandigd. Het Amerikaansche Depar tement van Buitenlandsche Zaken sheeft bekend gemaakt, dat de Ver. Staten geen onmiddellijke verbreking der diplomatieke be trekkingen met Polen overwegen, ofschoon zij van meening zijn, dat de onlangs gehouden Poolsche verkiezingen niet voldoen aan de bepalineen van de overeenkom sten ":an Jalta en Potsdam. Reporter: Indien U me dan i veroorlooft een vraag tot U als ouders te stellen, die ook nogal j eens vaak bij' een op handen zijn- I de geboorte tot andere ouders wordt gericht: Stellen Uwe Ko ninklijke Hoogheden hun hoop op een zoon of op een dochter?" De Prins: Tja, in ieder gezin heeft men graag jongens en meis jes, natuurlijk, maar wij zullen met beiden precies even blij zijn. Dat brengt me er op. waarom hoopt men eigenlijk zoo erg op een Prinsje Zit daarin niet eigenlijk iets onrechtvaardigs tegenover de vrouw in het alge meen, wier capaciteiten men toch vooral in den laatsten oorlog met heel nieuwe oogen is gaan zien? Gelooft U bijvoorbeeld, dat het levenswerk van mijn Schoonmoe der, van onze Koningin, meer ge waardeerd zou zijn, indien zij een man was geweest? Reporter: Stellig niet. De Prins: Eigenlijk is men dus met de hoop op een jongen een beetje unfair. Reporter: Ongetwijfeld zal dan ook heel ons volk zich met U verheugen, ook wanneer er een vierde Prinses mocht komen. Maar heeft U aan de kleur van de kleertjes, die U zijn toegezon den en die op Uw initiatief aan andere gezinnen zullen worden geschonken, nog kunnen bemer ken, hoe de verwachting van de breisters ls? Ik meen, dat rose een meisjeskleur en blauw een jongenskleur is." De Prinses: Nou, het is zoo- I wat half om half. En er is ook een heeleboel wit bij, dat is in ieder geval onpartijdig. En ook nog weer andere kleuren, dus daar valt niets uit op te maken. Reporter: Juist. Indien ik U dan nog even naar aanleiding van deze gesdhenkenactie dit zou mo gen vragen: Is Uwe Koninklijke Hoogheid tevreden over het voor- loopige resultaat? De Prinses: Niet alleen tevre den, maar veel sterker, Ik ben er door geroerd, dat in Neder land, waar textiel zoo schaarsch is, van zooveel verschillende kan ten de gaven zijn toegestroomd. Begin October besprak Ik met i enkele leden van het hoofdbestuur van de Unie Vrouwelijke Vrijwilli gers, de U.V.V., dat ik graag met aan Mij aangegeven babykleer tjes andere moeders zou willen helpen. De U.V.V. bood aan, deze actie te stimuleeren en de ver deeling te regelen. Toch had Ik niet durven hopen, dat er meer dan 12.000 stuks babygoed inge zameld zouden worden. Hierbij Werd Ik herhaaldelijk getroffen door de groote hartelijkheid, die uit de gaven bleek. De moeders van groote gezinnen, die toch zoo moeilijk iets missen kunnen, zon den een kleedingstukje. Leerlin gen van allerlei scholen stuurden, wat ze op de handwerkles onder deskundige leiding hadden ge maakt. Jeugdverenigingen brei den in hun vrijen tijd, vrouwelijk personeel van een labriek kwam iedere week op een vrijen avond bijeen en breide gezamenlijk baby- uitzetjes Vele afdeelingen van de U.V.V. hielden een inzameling, waaraan vrouwenorganisaties van allerlei aard meewerkten. Fabrie ken in Nederland en Nederlanders in het buitenland zonden goede gaven De U.VJV. heeft met dit alles heel veel werk en Ik wil dan ook graag van deze gelegen heid gebruik maken, om het hoofdbestuur, de provinciale ver tegenwoordigsters die in de pro vincie de verdeeling regelen en de afdeelingen héél hartelijk te dan ken voor al het werk, dat door haar verricht wordt." Iteporter: Koninklijke Hooghe den, zooeven hebt U ons verteld, hoe de Prinsesjes over haar nieu we zusje of broertje denken, U krijgt zoo langzamerhand al groote dochters van negen en zeven en een half jaar... en dan onze Margriet, die Bejamin-af zal worden. Nu wij toch even in Uw gezin mogen vertoeven, mogen wij U.ook nog wel eens vragen, ons wat over haar te vertellen? Voor wat de twee oudsten betreft, de heel huiselijke vraag: Leeren ze goed? De Prins: Och, dat gaat geluk kig wel. Als ouders waardeeren Wij het hijzonder, dat de school zoo ruimschoots de mogelijkheid geeft, om gaven van verstand en hart te ontwikkelen. De school maakt haar ook zoo zelfstandig. Prinses: Ja, dat is waar. Too organiseerden Trix en Ireentje bijvoorbeeld den laatsten Zondag, zonder hulp van iemand anders, voor de bewoners en het personeel van Ons huis een voorstelling. Vooral Trix is dol op organisee- ren. Zij brachten zelf de uitnoo- digingen rond en verzorgden zelf tezamen met Margriet, het heele programma. Reporter: Schitterend. En, wanneer ik U vragen mag, wat hield dat programma in? De Prinses: Nou, enkele gym nastische en acrobatische presta ties van de kinderen, waar Ireen tje vooral van houdt, en verder een poppenkastvertooning van Jan Klaassen, die den zieken koning met een wonderdrank beter maakt. De opbrengst van de voorstelling was voor het Roode Kruis. Dat hadden ze ook zelf bedacht. Iedereen moest bij den ingang van het zaaltje aan Trix en Ireentje iets betalen, „zooveel men missen kan" stond er op de convocatie. Samen zaten ze ach ter een tafeltje en schrapten de namen van de lijst af, zoo gauw de gast betaald had. Maar zoo'n voorstelling in je eigen huis heeft natuurlijk zijn speciale bekoring. Reporter: Dat kan ik me voorstellen. Reporter: Koninkijke Hoog heden, hij de komst van de Prin sesjes in Nederland hebt U het Verzoek gericht tot alle Neder landers, om Uw kinderen zooveel mogelijk vrij te laten. Heeft de bevolking daar in het algemeen goed gevolg aan ge geven?" De Prinses: Sommige menschen hebben het goed begrepen en an deren minder goed. Die hebben er natuurlijk niet zoo erg over nagedacht. Het is natuurlijk dom en onverstandig tegenover kin deren, om ze niet vrij te laten, maar andere menschen hebben het ook weer juist uitstekend be grepen. Reporter: Ja juist. Dan had lk U graag nog dit willen vragen, Koninklijke Hoogheden: Wij heb ben nog noftit een foto gezien MN do a

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1