J P CI v hieu-ws in enkele tegels J NOORSCH MEMORANDUM OVER DUITSCHLAND E fc DE „VERLOREN WERELD" 6 Jd I "v- fi f I DE NIEUWE FRANSCHE REGEERING 1 P F j' I I ,0 I6 5 F ■N ste - til*f f r b De vliegtuigramp bij Kopenhagen Officïeele uitslag Poolsche verkiezingen De Britsch-Russische betrekkingen Een geheimzinnig land in Noord-Australië Franscb journalist voor den krijgsraad? Vereenigde amusements bedrijven naar Egypte Adspirant politieman schoot vader van zijn meisje dood De Russisch Orthodoxe kerk in Japan De Fransche aanspraken op het Ruhrgebied Britsche klacht voor den veiligheidsraad él'u.' rie 10 pr jen 1 r b 'H 1 r ppy p< 1 Uh 'ai [ai ltr< cl It ïi i pa s rie I1 (et f! 1 lo< is isi a 1' I n c Een strikte controle blijft noodzakelijk. Hét Noorsche Ministerie van Buiténlandsehe Zaken heeft Dins dagavond een overzicht gegeven van de voornaamste punten van hcjt memorandum dat Dinsdag door den Noorschen ambassadeur te Londen is overhandigd aan de conferentie van plaatsvervangers van de Ministers van Buitenland- sohe Zaken, en waarin het Noor- sche standpunt ten aanzien van Duitschland' wordt uiteengezet. Het memorandum heeft geen be trekking op Oostenrijk, dat later zal worden behandeld. Noorwegen acht het noodzake lijk een strikte controle te hand haven over het politieke en eco- nomkche leven van Duitschland voor een beperkte periode na het tee,-énen van het vredesverdrag, t. .itiu.de te voorkomen dat Duitschland weer eeri gevaar voor den wereldvrede wordt. In he. bijzondér acht het deze con trole noodzakelijk voor de zware industrie in het Ruhrgebied. Do beperkingen in Duitscnland moe ten ecater beperkt blijven tot een i duidelijk afgebakende periode. De controle van Duitschland moet worden gecoördineerd in een rui mer internationaal veiligheids- 1 systeem. Geen verdeeling in kleinere staten. Noorwegen is voorts van mèe- niag dat Duitschland als een po litieke eenheid moet 'blijven De- staan; een verdeeling in kleinere staten zou een overdreven natio naliteitsgevoel der Duitschers wakker roepen. Eenheid is tevens noodzakelijk voor het volbrengen van de herstelprestaties. De Duit- sche economie moet niet weer in de handen van Duitsche kartels en trusts vallen, die hiervan ge bruik zouden maken voor het voeren van een nationalistische en agressieve politiek. Verdere Noorsche verlangens zijn een decentralisatie van het Duitsche bestuur, in het byzopder van de politie. Pruisen mag niet meer een leidende rol spelen in het Duit sche politieke leven. Volledige demilitacisatie, heropvoeding tot democratie. Zoodra de Duitsche economie weer export toelaat moet deze naar de Geallieerde landen gaan als deel van de her stelprestaties voor de oorlogs schade. Noorwegen wenscht voorts dat het Duitschland verboden wordt deel te nemen aan de walvisch- vaart, en dat ook de Duitsche trawlvisscherij aan banden wordt gelegd. Dit laatste heeft vooral betrekking crp de trawlvisscherij onder de Noorsche kust die ruï neus is voor de Noorsche vis- scheifl. Russische verlangens. Het kernpunt van het Sovjet- Russische memorandum over de te volgen werkwijze bij de bespre kingen over het vredesverdrag met Duitschland is het voorstel, dat In dit door Goesef hij de speciale afgevaardigden voor Duitschland te Londen ingediende memorandum vervat is, om den- zelfden weg te volgen als bij de eerste vijf vredesverdragen, met Italië en de Duitsche satellieten. Volgens deze regeling zouden de vier groote mogendheden eefi ont werpverdrag opstellen, in dit ge val na het booren der kleinere mogendheden. Vervolgens zou een vredesconferentie worden ge houden, zooals verleden zomer te Parijs, om het ontwerpverdrag te bespreken. Het voorstel van de Sovjet-Unie is nu om op deze conferentie een Duitsche regee ring te hooren. Daarna zou als tevoren het ontwerpverdrag ter aanvulling naar den raad van Ministers van Buitenlandsche Zaken gaan. Het uiteindelijke verdrag zou dan door Duitsch land en de Geallieerde mogend heden worden onderteekend. Voorstanders van gecentra liseerde regeeringsvorm? De Sowjet-Russische toespeling op het raadplegen van een cen trale ^uitsche regeering was ter loops in deze algemeene verkla ring over de procedure ingevoegd en vcrmt geen onderdeel van een verklaring over den tookomstigen vor.m van regeering in Duitsch land. i Toch hechten Bondensche waar nemers veel waarde aan Goesef's opmerking over een centrale Duitsche regeering, die als een definitief stelling nemen van Sowjet-Russische zijde wordt be schouwd tegen de door den Ame- rikaanschen ambassadeur Robert Murphy geuite zienswijze. Deze had namelijk voor zijn vertrek uit Berlijn verklaard, dat het laten teekenen van het vredes verdrag met Duitschland door welke toekomstige regeering van Duitschland ook ongewenscht zou kunnen zijn. Men beschouwt het ook als een belangrijke aanwij zing, dat de Sowjet-cegeering evenals de Poolsche delegatie eer een gecentraliseerde dan een ge decentraliseerde regeeringsvorm Voorstaat. Begrafenis Prins Gustaaf Adolf. De plechtige begrafenis van Prins Gustaaf Adolf zal Dinsdag 4 Februari te Stockholm plaats hebben. Het geheimzinnige telefoonge sprek voor de vliegramp te Ko penhagen is thans opgehelderd. Er werd opgebeld doet- een em ployé van een benzinefirma op het vliegveld Kastrup. Deze was bezig»aan het opstellen van een lijst van telefoonnummers voor gebruik in geval van nood. Verklaring van de Com missie van onderzoek. De Zweeds c«h e adjunct-inspec teur van de luchtvaart, G. Lars- son, die lid is van de commissie van onderzoek inzake de vlieg ramp bij Kopenhagen, heeft een verklaring .afgelegd, waarin hij de oorzaak van het ongeluk toe- schrift aan nalatigheid. De voorzitter van ie commis sie, de Deensche luchtvaart-inge nieur Eskildsen, verklaarde naar aanleiding hiervan: „In den boe zem van de commissie van onder zoek heelt men over de oorzaak van het ongeluk een theorie op gesteld, die overeenkomt met Larsson's verklaring. Niets duidt er op, dat wij op een. verkeerd spoor zijn, doch in een zoo ern stige zaak als de onderhavige kan niets worden vastgesteld, voordat alle mogelijkheden gron dig zijn onderzocht. Het onder zoek wordt krachtig voortgezet met behulp van de politie. Ir. Eskildsen over oorzaak. De Voorzitter van de Deensch- Nederlandsch-Zweedsche commis sie van onderzoek inzake de vliegramp van Zondag j.l., Ir. M. P. Eskildsen, heeft volgens Reu ter thans de bewering bevestigd, dat „de roerklamp ongetwijfeld de oorzaak van de ramp is ge weest." Hij voegde er aan toe, dat ooggetuigen de klamp op het vliegtuig hebben zien bevestigen. Wie het hoogteroer heeft vastge zet, is niet uitgemaakt. STOFFELIJK OVERSCHOT NEDE'ÏL. BEMANNING NAAR AMSTERDAM. Het overbrengen van het stoffe lijk overschot van de omgekomen bemanning bij de vliegtuigramp te Kopenhagen, zal waarschijnlijk Zaterdag plaats vinden. Het vervoer van het stoffelijk overschot van Grace Moore en van twee Franschen en een Spanjaard zal tegelijkertijd geschieden. De officieele uitslag van de Poolsche verkiezingen, die thans békend gemaakt wordt, luidt als volgt: Het democratisch blok (regee- rlngscoalitie) 394 zetels; Miko- lajczyk's boerenpartij 28 zetels; Arbeiderspartij 12 zetels; Onaf hankelijke Boerenpartij 7 zetels; Onafhankelijke Katholieken 3 zetels. In deze cijifers zijn, begrepen de 72 zetels, die staatslijsten en staatscandidaten hebben verwor ven. Commentaar van Radio Moskou. Volgens Radio Moskou Is de Britsche politiek ten aanzien van de Sowjet-Unie niet in overeen stemming met de principes en bepalingen van het gesloten bond genootschapsverdrag. Er zijn vele voorbeelden aan te halen, aldus de radio, dat Engeland en Ame rika een blok tegen de Sowjet- Unie schenen te vormen. Radio Moskou voegde hieraan toe, dat een uitbreiding van het verdrag het probleem van vriend schappelijke betrekkingen niet geheel kan oplossen, daar de vor melijke taal van een verdrag nog geen vriendschappelijke betrek kingen vestigt. Zoo heeft, aldus de radio, En geland officieel geen bondgenoot- schapsverdrag met Amerika ge sloten, terwijl toch niemand be hoeft te twijfelen aan het bestaan van nauwe betrekkingen tusschen die landen. Een ambtenaar van de afdee- ling Indische Zaken van het be stuur der Northern Territory, is te Darwin teruggekeerd van een tocht naar de geheimzinnige „ver loren wereld" van Centraal Arn hem in 't noorden van Australië. Hij is vermoedelijk de eerste blanke, die een tocht daarheen heeft ondernomen. Aanleiding tot dezen tocht, dien hij met een aantal Iniandsche gidsen ondernam, waren verhalen van inlanders over een stam, die in grotten of holen in den grond zouden wonen en zich nimmer aan blanken zouden mogen yertoonen. worden gedaan om contact te krijgen met de holbewoners. Éen wetenschappelijke expeditie bestaande uit Amerikanen en Australiërs zal in April eveneens de °"eheimen van het land van Arnhem pogen te ontsluieren. De Directeur van Agence Fran ce Presse in Indo-China heeft bij den Franschen Hoogen Commis- o. tacii J- laiiciGiitH 11UU5V.U v/uuHiiia- Kyle Lite en zijn gezelschap saris krachtig geprotesteerd te- hadden het plan opgevat om het gebied van Arnhem van noord naar zuid te. doorkruisen. Zij zijn tenslotte in' een naar Kyle Little verklaart „vreemd nieuw land" binnengetrokken, waar geen hoo rnen groeien en een waterlooze ruige glooiende rotsvlakte zich eindeloos ver uitstrekt. Nadat zij deze halverwege wa ren overgetrokken, moesten Kyle Little en zijn mannen door ge brek aan water en een verzengen de hitte rechtsomkeerd maken. Geen levend we zen;, zelfs geen hagedissen werden waargenomen. Zelfs geen gras heeft men gezien. Wel heeft Kyle Little bijna 100 meter hooge rotspieken gezien met oogenschijnlrjk, door menschen aangebrachte figuren. In het natte jaargetijde zal door Kyle Little nogmaals een poging Motie van vertrouwen aanvaard. Een motievan wantrouwen in de regeering Ramadier is met 544 tegen 47 stemmen verworpen. Daarna werd gestemd over een motie van vertrouwen, welke met 543 tegen 18 stemmen werd aan vaard. De motie van vertrouwen werd practised automatisch aangeno men. De minderheidsgroep in de M.R.P. blijft weerspannig en wacht af, welke bevoegdheden uitéindelijk aan den communisti- achen Minister van Nationale De fensie, Billoux, zullen worden verleend. Naar verluidt zou de Fransche regeering een wetsontwerp voor bereiden, «waarbij zijn bevoegd heden aanmerkelijk worden be perkt. Zooals Ramadier zeide, zullen de Ministers van Marine, Leger en Luchtmacht het recht hebben om een bijeenkomst van den op persten oorlogsraad b|j te wonen, terwijl den premier in politieke aangelegenheden, betrekking heb bend op het leger, het laatste woord blijft voorbehouden. De benoeming van een commis saris voor voedselvoorziening wordt binnenkort verwacht. Alle verordeningen hieromtrent zullen door den eersten Minister en de vijf Ministers van Staat, die alle partijen van de coalitie-regeering vertegenwoordigen, onderteekend worden. De Zuid-Afrikaansche Minis ter, Generaal Smuts, heeft per soonlijk een beroep gedaan op Attlee om drie schepen van de Union Castle te laten gebruiken voor het vervoer van immigran ten in plaats van voor transport van troepen. Naar de correspondent van het A2SKP. verneemt, hebben de Belgische autoriteiten besloten in het reizigersverkeer per trein van en naar Nederland de controle voortaan in de trein zelf te doen plaats vinden, zoodat de reizigers te Esschen niet meer behoeven uit te stappen. Deze maatregel is Dinsdag van kracht geworden. Naar te New-York wordt vernomen, hebben de Schotsche nationalisten, die voor Schotland een eigen Parlement willen heb ben, een beroep op de organisatie der Ver. Naties gedaan om hun „minderheidsrechten" tegen de „onderdrukking" van de Engel- sche regeering te beschermen. I De klacht is aan het Secreta- riaat der Ver. Naties gericht, doch de functionnarissen zitten er mee I in, wat zij er mee moeten doen, aldus werd uit betrouwbare bron vernomen. Indien het hier een toestand betreft, die een gevaar vormt voor vrede en veiligheid, moet het beroep naar den Veilig heidsraad worden gezonden. Een verzoek van een niet-zelfbestu- rend-gebied behoort bij den Be heersraad thuis. Of is het een geval van schending van de rech ten van den mensch, dat tot het terrein van den Economischen en Socialen Raad behoort? Jagoeb Osman, de officieele vertegenwoordiger van de Soeda- neesche Umma-partij in Engeland, heeft verklaard, dat zijn partij en het Onafhankelijkheidsfront op volledige onafhankelijkheid van den Soedan zullen blijven aan dringen, ondanks het besluit van Egypte om do aangelegenheid aan den Veiligheidsraad voor te leggen. De Britsche Minister van Koloniën. Creech Jones, heeft in het Lagerhuis een verklaring af gelegd met betrekking tot de jongste gewelddaden in Palestina, n.l. de ontvoering van Majoor Col lins en den rechter Windham. Hij zeide, dat de evacuatie van vrou wen en k inde rep en de concentra tie van Britsch burgerlijk perso neel in ernstige overweging is ge nomen. „De onderdrukking van het ter rorisme", aldus de Minister, „vraagt de actieve medewerking van de gebeele Joodsche gemeen schap en van het Joodsch bureau. De Britsche regeering blijft aan de burgerlijke en militaire auto riteiten haar steun geven om met alle mogelijke maatregelen een spoedig einde aan de gewelddaden te maken, die onherroepelijk moe ten leiden tot het instellen van het militair gezag en al wat daarmee samenhangt". Volgens berichten van Reuter is rechter Rplph Windham, na meer dan 24 uur gevangen te zijn gehouden, door dé Joodsche ver zetsbeweging Irgoen Zwai Leoemi uit een textielfabriek. 8 kilometer ten Noordwesten van Tel Aviv, bevrijd. Voor de tweede maal binnen 14 dagen heeft de politie een in val gedaan in het hoofdkwartier van de Communistische partij in Voor-Indië. Zij nam exemplaren van het partijblad „People's Age" in beslag en arresteerde den redacteur, Adhjkari. Luhapark in Cairo, Alexandrië <?n Bagdad. Dinsdagmiddag had een A.N.P.- redacteur een onderhoud met den heer Ali Hassan, die het initiatief heelt genomen om de vereenigde amusementsbedrijven (Janvier- HommersonVermolen) naar Egypte te laten komen. Bij dit interview deelde de heer Hassan mede, dat deze plannen thans binnen zeer afzienbaren tijd wer kelijkheid zullen worden., aange zien de laatste moeilijkheden uit den weg geruimd zijn en de con tracten geteekend. De heer Hassan hoopte weldra over de benoodigde scheepsruimte te kunnen beschikken, waarmee de vereenigde amusementsbedrij ven hun materiaal naar Egypte zullen vervoeren. Berekend is, dat men einde Februari kan weg varen en 15 dagen na aankomst met de exploitatie beginnen kan. De vereenigde amusementsbedrij ven zullen tezamen met andere exploitanten gedurende een jaar in Caïro en Alexandrië hun Luna park hebben. Daarna staat een exploitatie in Bagdad van de Iraksche regeering op het pro gramma. Deze exploitatie betee- kent een deviezenwinst voor Ne derland, aangezien zoodoende een tegoed in het Oosten gevormd wordt. In Egypte is op de plaats van exploitatie een Hol- landsche molen gebouwd, waarvan het interieur als restaurant werd ingericht. Geserveerd zal worden in Nederlandsche kleederdrachten en ook zal Nederlandsche muziek ten gehoore worden gebracht. In de grasperken zullen Neder landsche tulpen worden geplant. Dit is de eerste keer dat Neder landsche' amusementsbedrijven naar Egypte gaan. Voordien was de exploitatie in handen van Duitschers, Franschen, Italianen en Hongaren. Van de exploitatie zal naar de heer Hassan meedeelde een filmpje worden gemaakt, dat tezamen met een Egyptische rolprent in ons land zal worden vertoond. Een gedeelte van het materiaal der vereenigde amuse mentsbedrijven blijft in Nederland voor 4e exploitatie in het vader land. Op 11 Augustus van het vorig jaar heeft, zooals men zich zal herinneren, de adspirant-agent van politie J. H. B. den caféhou der Janssen, vader van 12 kinde ren, te Kerkrade doodgeschoten. B. had verkeering met een dochter van den herbergier, die tegen deze relatie ernstige bezwa ren had. De dader had op den avond van den doodslag een woor denwisseling gehad met de vrouw van zijn a.s. schoonvader en be gaf zich toen in overspannen toe stand naar den vader van het meisje op wien hij verschillende schoten loste. Het eerste schot was reeds doodelijk. Dinsdag stond B. voor de Maas trichter rechtbank terecht ter zake van moord, subsidair dood slag. Bij het vooronderzoek was een voörloopig onderzoek naar de geestvermogens van den verdach te ingesteld en de resultaten hier van waren voor de Rechtbank aanleiding de zaak terug te wijzen teneinde in rustige obseivatie een verder psychisch onderzoek moge lijk te maken. gen maatregelen, die genomen zouden zijn t.a.v. een medewerker van A.F.P. Jacques Dauphin. Deze was, aldus A.F.P. als hijzon- dere correspondent van A.F.P, onlangs aanwezig bij het ont schepen van troepen te Huex en Tourane. Zijn berichten hierover waren reeds naar Parijs verzonden en aan de bladen in Cochin-China verstrekt, geheel volgens de voor- schriften, toen de militaire auto riteiten te Saigon verklaarden, j dat zij militaire geheimen bevat- I ten. De berichten werden vervol gens bij de redacties van de dag- bladen te Saigon, in beslag geno men. Jacques Dauphin moest on middellijk naar Saigon terugkee- ren. Een Amerikaansch persbu reau heeft gemeld, dat Dauphin gevangen gezet is en voir een krijgsraad zal moeten verschijnen, aldus verneemt net A.F.P. 1 Officieren van den Generalén Staf te Tourane zouden hun ver wondering over het terugroepen van Dauphin door de militaire autoriteiten te Saigon uitgespro ken hebben. Naar in kringen van de Russi sche Orthodoxe Kerk te Wladl- wostok wordt vernomen, heeft hét hoofdkwartier van Generaal Mac Arthur geweigerd een vertegen woordiger van den Moskouschen Patriarch in Japan toe te laten, ofschoon deze door het consistorie der Orthodoxe Kerk officieel was uitgenoodigd om de plaats van den in 1945 overleden Russischen metropoliet in te nemen. Hoewel de Orthodoxe Kerk in Japan, die voor de Russen ge sticht Is," reeds meer dan een n&lf jaar geleden MacArthur verzocht heeft den uitgenoodigden Russi schen Bisschop in Japan toe te la ten, is hierop eerst deze maand afwijzend beschikt. Intusschen had het Amerikaansche hoofdkwartier dringend verzocht een Orthodoxen Bisschop uit de Ver St. te zenden, aldus Tass. Persbericht tegengesproken. Het Fransche Ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft de juistheid van het bericht van een Amerikaansch nieuwsbureau, dat Frankrijk bereid is zijn aanspra ken op het Rurhgebied te laten varen of te wijzigen, tegenge sproken. Volgens een Amerikaansch be richt stonden de Franschen op'het punt een nieuw memorandum aan de Geallieerde regeeringen te overhandigen, waarin zij allé hoop op het bereiken van een afscheiding van het Ruhrgebied van Duitschland laten varen en de steenkool- en staalin dustrieën in dit gebied onder Ge allieerd bestuur plaatsen. Het Fransche Ministerie van Buitenl. Zaken heeft wel toe gegeven, dat een Fransch memo randum over internationaal be stuur van het Ruhrgebied onder weg is, maar verklaarde, dat elk bericht, dat Frankrijk zijn beken de «zienswijze over dit gebied wijzigt, totaal ongegrond is. De Veiligheidsraad heeft Dins dag vergaderd ter bespreking var, de Britsche klacht tegen Albanië inzake de aanwezigheid van mjj nen in de Straat van Korfoe. De afgevaardigde van de Sov jet-Unie, Gromyko, vroeg uitstel van discussie totdat de Albanes- sche vertegenwoordiger te New- York ^;ou zijn aangekomen. Alexander Cadogan (Engeland) was het ermede eens, dat alle partijen vertegenwoordigd moeten zijn, doch was van meening dat de vertegenwoordiger van Albanië aanwezig had kunnen zijn. Hij stelde voor Albanië telegra fisch te vragen, wanneer de komst van den afgevaardigde kan worden verwacht. De Sovjet- Unie en Polen waren hier tegen. De vergadering werd tenslotte voor onbepaalden tijd verdaagd in afwachting van nadere berichten uit Albanië.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2