DE BESPREKINGEN HERVAT De aanslag op den Joego-ü lavischen Consul Fritzsche voor het Tribunaal WOENSDAG 29 JANUARI 1947. VAN KLEFFENS naar Nederland De Britsche betrekkingen met Frankrijk en de Sowjet-Unie DE VLIEGTUIGRAMP bij Kopenhagen. De Conferentie te Canberra De terreur in Palestina 3n enkele regels Frankeering bij Abonnement: Temeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door !het K.NJVI.I. te De Bilt geldig tot Wones- dagavond. Aanhoudende vorst. Enkele overdr. wolkenv plaats, lichte sneeuw. Zw. wind uit O. richt., in het Z. O. stren ge vorst. Over. strenge tot matige vorst. 3de Jaargang No. 415. Advertentieprijs per mm 10 ct; minimum per advertentie 1,50. Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10 ct. meer. Verschijnt dagelijks - Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - Terne,,zen - Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. INDONESIË. Dinsdagmorgen om 5.30 Neder- landschen tijd zijn de besprekin gen tusschen de Commissie-Gene raal en de Indonesische delegatie hervat. Aan Indonesische zijde ontbrak de heer Sjarifoedin, die momenteel de Indonesische mili taire autoriteiten te Djokjakarta inlicht over de overeenstemming, die op de vorige zitting inzake militaire maatregelen is bereikt. Naar Aneta seint, mag men verwachten, dat. nu Dr. Van Mook uit Soerabaja is teruggekeerd, de gebeurtenissen in dezen sector mede onderwerp van bespreking zullen uitmaken. Telegram aan Ministerraad. Het bestuur van de vereeniging Nederiand—Indonesië heeft het volgende telegram gericht aan Z. Exc. Dr. L. J. M. Beel, bestemd voor den Ministerraad, Dept. van Binneniandsche Zaken, Den Haag: „Bestuur der vereeniging Ne derlandIndonesië, gevestigd te Amsterdam,, en vertegenwoordi gend progressief denkende Neder landers hier te lande van zeer uit- eenioopende politieke richting en maatschappelijke overtuiging, heeft met toenemende ongerust heid en stijgende bevreemding kennis genomen van den aard der benoemingen, welke thans ge schiedt of in voorbereiding zijn ter uitbreiding van de Commissie- Generaal en ter vervanging van den blijkbaar weldra aftredende Luitenant ^Gouverneur-Generaal. Bestuur is van oordeel dat door aanwijzing van tegenstanders der huidige regeeringspolitiek die po litiek in gevaar wordt gebracht en de met moeite door de Com missie-Generaal in haar onder handelingen verwezenlijkte ver trouwensbasis wordt te niet ge daan. Spreekt als zijn overtuiging uit, dat slechts zij, die gelijk geformu leerd door Minister-President in rede Eerste Kamer con amore achter regeeringspolitiek staan in aanmerking verdienen te komen voor verantwoordelijke functies hij uitvoering der basisovereenkomst en verzoekt de regeering met na druk door vasthouden aam dit be- i ginsel loyale uitvoering der re geeringspolitiek te waarborgen", j De moord op de Australische officieren. Het Republikeinsche persbu reau Antara deelt mede, dat Mr. Sjarifoedin, de Republikeinsche Minister van Defensie, heeft ver klaard, dat hij beschikt over zeer volledige bewijzen, waaruit kan blijken, dat de berichten, die on langs in de pers verschenen zijn over de moord op de Australische officieren van de commissie tot opsporing van oorlogsmisdadigers nabij Buitenzorg, onjuist zijn. Hij voegde er aan toe, dat deze docu menten te allen tijde een nauw keurig onderzoek kunnen door staan. „Catalina" verongelukt- Dinsdag heeft de Marine Voor lichtingsdienst medegedeeld, dat e«n Catalina-vliegboot van de Ma rine Luchtvaartdienst op 26 Jan. bij Gillimanoek (Bali), is veron gelukt. T De sergeant ^vlieger L. Muller kwam hierbij om het leven, ter wijl de overige leden van de be manning en drie van de vier pas sagiers werden gewond. Alleen de laatste passagier bleef onge deerd. Sergeant Muller is inmid dels reeds begraven, De gewon den zijn met de „Piet Hein" naar Soerabaja gebracht, waar zij in het Marine-hospitaal worden ver pleegd. Hun toestand is bevredi gend De toestand bij Medan. Een Nederlandsche militaire woordvoerder deelde Dinsdag o.a. mede, dat tijdens de besprekingen te Medan tusschen Nederlandsche en Indonesische civiele autoritei ten door de laatsten is beloofd, dat de order tot het staken van het vuren voor geheel Noord-Su- matra zou worden gegeven op 27 Januari te 7 uur plaatselijken tijd. Voorts beloofde de Republikein sche delegatie, dat de gedurende de laatste maanden uit het Ne derlandsche gebied ontvoerde per sonen zouden worden teruggezon den, terwijl ook de vrouwen en kinderen die reeds 1942 in het Republikeinsche kamp „Lawe Se- galegale" vastgehouden worden, zullen worden teruggevoerd. Als bewijs van goeden wil werd voorts beloofd, dat twee Nederlandsche gijzelaars, die sedert 5 maanden in Sianta gevangen worden ge houden, naar Medan zullen wor den teruggebracht. Tijdens de besprekingen heeft men verder aandacht besteed aan het herstel van de waterleiding van Medan, waarvoor de Repu blikeinen reeds thans hun mede werking hebben toegezegd. Eenige officieren van de T.R.I. zijn naar Medan vertrokken voor het definitief vaststellen van de demarcatielijn. De militaire toestand. In aansluiting op het bericht over den toestand te Medan, wordt nog nader vernomen, dat de republikeinsche regent Moenar zich sedert Vrijdag 24 Januari te Medan heeft gevestigd om het contact met de Nederlandsche autoriteiten te vergemakkelijken. Van de overige sectoren heeft de militaire woordvoerder het volgende medegedeeld: In den sector van Buitenzorg hebben Nederlandsche troepen republi keinsche militairen, waaronder vrouiwen in uniform, op de vlucht gejaagd. In den sector van Ban doeng meldden zich wederom In donesische vluchtelingen bij Ne derlandsche posten. Te Semarantg sloegen enkele kleine republikein sche patrouilles, die zich in het Oostelijk grondgebied ophielden, bij het naderen van de Nederland sche troepen op de vlucht. In den sector van Soerabaja lag een Nederlandsche patrouille onder zwaar mortier- en artillerievuur. Verder werd een Nederlandsche post bij Djebeng met mortieren en (mitrailleurs aangevallen. Nederlandsche troepen openden artillerievuur bij Dyondo. Uit Madoera zijn wederom 100 vluch telingen aangekomen. Op onze administratie ligt voor belanghebbenden ter in zage de passagierslijst van het m.s. „Kota Inten." Mr. E. N. van Kleffens vertrok Dinsdag per scïiip naar Neder land, voor het voeren van bespre kingen. Hij zal in de laatste week van Februari naar de V. S. terug- keeren. Volgens welingelichte kringen zal de Nederlandsche ambassa deur te Ottawa, Mr. J. H. van Royen, den heer Van Kleffens als vertegenwoordiger in den econo- mischen en socialen raad der V. N. tijdelijk vervangen. HOFROUW. Naar wij vernemen, heeft de Opperceremoniemeester van H. M. de Koningin bekend gemaakt, dat het Hof, in opdracht van H. M. wegens het overlijden van Prins Gustaaf Adolf van Zweden een week halven rouw zal aannemen, ingaande 30 Januari 1947. Besprekingen te Londen en Parijs. De Britsche Minister van Bui- tenlandsche Zaken, Bevin, heeft Maandag op het Engelsche Mi nisterie van Buitenlandsche Za ken een langdurig onderhoud ge had met den onlangs benoemden Sovjet-Russischen ambassadeur te Londen, Zaroebin, waarbij bei- den de gelegenheid geboden werd in discussie te treden over het Britsch-Russische bondgenoot schap in het licht van eenige dagen geleden hieromtrent gewis selde gedachtenwisseling tusschen Stalin en Bevin. Duff Cooper, de Britsphe am bassadeur in Parijs heeft tijdens het weekend een hartelijk onder houd gehad met Bidault, den Franschen Minister van Buiten landsche Zaken. Uit het bovenstaande blijkt, dat Bevin zijn voornemen om de Britsche betrekkingen met twee groote Europeesche bondgenooten op een hechten en duurzamen grondslag te grondvesten wil doorzetten. Allereerst moet nagegaan wor den, wat Stalin in zijn boodschap aan Bevin met uitzonderingen be doelt. In Londen worden wezenlijke Vorderingen gemaakt in het op stellen van een verdrag met Frankrijk, ofschoon het mogelijk is, dat men met den uiteindelrjken tekst moet wachten op een ver duidelijking van Stalin inzake zijn toespelingen op „zwakheden" in het Britsch-Russisoh verdrag, daar de Britsch-Fransche over eenkomst ten nauwste moet over eenstemmen met zoowel het Fransch-Russische als het Rus- sisch-Britsche verdrag. Britsche autoriteiten zouden verantwoordelijk zijn. Naar aanleiding van den dood van den waarnemend consul- generaal van Joego-Slavië, en de verwondingen van een anderen Joego-iSlavischen ambtenaar in een kamp van Tsjetniks nabij Napels, heeft de Joego-Slavische delegatie te Rome een verklaring uitgegeven, waarin zij beweert dat de Geallieerde autoriteiten op de hoogte waren van de voor nemens van de Tsjetniks. Ook de delegatie wist dit, en ,,zij stelde den Geallieerden opperbevelhebber biervan. in kennis, zoodat^ de Geallieerde militaire autoriteiten geheel op de hoogte waren van de bedoelingen der Tsjetniks". De Joegoslavische plaatsver vangend Minister van Buitenland sche Zaken, Generaal Wladimir Velebit, verklaarde Maandag, tijdens een persconferentie dat de verantwoordelijkheid voor het dooden van den Joego-Slavischen functionnaris „geheel berust bij de hooge Britsche militaire auto riteiten in Italië". De Generaal zeide, dat het in cident het resultaat was van een gematigd optreden tegenover I oorlogsmisdadigers, waardoor dezen militaire formaties in hun kampen kunnen vormen". Hij ver klaarde, dat de JoegonSlavische regeering het incident „een der ernstigste in de betrekkingen tus schen de Joego-Slavische autori teiten en de Britsche militaire autoriteiten in Italië" beschouwt Zijn regeering verlangde bestrat- fing van de daders en een nauw keurig onderzoek door de Brit sche regeering. UTT PUTTSOHLAND Voor het zuiveringstribunaal te Neurenberg is Maandag het pro ces tegen Hans Fritzsche begon nen Hij was vroeger directeur van Goebbels' ministerie van pro paganda en werd door het inter nationale tribunaal voor oorlogs misdaden vrijgesproken. De openbare aanklager, Bem- hard Mueller, las de acte van be schuldiging voor en eischte, dat Fritzsche onder de „hoofdschuldi gen" zou ressorteeren. Proces tegen Von Papen- Franz von Papen, die door het internationale tribunaal werd vrij gesproken en thans voor een zui veringshof terecht staat, ver klaarde Maandag tijdens zijn ver dediging, dat zij handelingen, waardoor Hitier aan de macht kon komen, „in dien tijd een noodzakelijkheid" waren. „Indien mijn daden van toen de aandacht trokken, was het alleen, omdat ik een vaderlandslievende burger was, die mijn plicht deed aldus verklaarde Von Papen. ,,Ik bracht Hitier niet aan de macht, hij ver kreeg de macht door een over weldigende meerderheid van stem- men". „Milch wilde vrede.' De verdediger van den Duit- schen veldmaarschalk Eberhard Milch, Dr. F. Bergold, heeft ver klaard, dat hij Milch's streven naar vrede zou aantoonen. Hij heeft, aldus Dr. Bergold, Hitler in 1943 geadviseerd den „hopeloo- zen" oorlog te staken. Dr. Bergold betoogde dat Milch's verantwoordelijkheid zoo groot was, dat hij niet op alle onderdeelen het oog kön houden (bijv. de bevries-experimenten In het concentratiekamp Dachau). Dr. Bergold verlangde verda ging, daar hij meende niet vol doende bewijzen ter ontlasting van Milch te hebben kunnen aan voeren. Het hof besloot slechts dan verdaging in overweging te zullen nemen, indien het thans door Dr. Bergold bijeengebrachte materiaal onvoldoende blijkt. De rantsoenen. Volgens het Duitsche Nieuws bureau in de Amerikaansche zöne heeft het Amerikaansche militaire bestuur te Berlijn zijn goedkeu ring gehecht aan het invoeren van vrjjwel gelijke voedselrant soenen in de Britsche en de Ame- rikaansche bezettingszöne van I Duitschland. Dit voorstel was reeds op een bijeenkomst te Stutt- gart van den bevoorrading»- en landbouwraad der beide zönes ge- 1 daan. CHINEESCH VLIEGTUIG VERMIST. Opnieuw wordt een vliegtuig van de Chineesche Nationale Luchtvaartmaatschappij- vermist, ditmaal met een bemanning van twee Amerikanen en 24 passa- j giers, onder wie 9 buitenlandsche missionarissen. Het toestel vloog van Hankon naar Tsjoengking. t In de provincie Madras zjjn sinds 23 Januari 75 leidende com munisten gearresteerd. Er hebben zich als gevolg van deze arresta- ties geen ongeregeldheden voor- j gedaan. Het onderzoek naar de oorzaken. Volgens een voorioopige verkla ring van de Deensche autoritei ten, die een onderzoek instellen naar de oorzaak van den ramp van de Dakota, die Zondagmiddag op het vliegveld Kastrup bij Ko penhagen is neergestort, is op ruim 70 meter afstand van het verongelukte toestel een apparaat gevonden, dat dient om het roer vast te zetten, wanneer het vlieg tuig zich op dien beganen grond bevindt. Volgens deze verklaring staat het nog niet vast, of er eenig ver hand is tusschen dezen roenklamp, die van Nederlandschen herkomst is, en het verongelukte vliegtuig. Volgens den leider van de Deensch-Nederi.-Zweedsche com missie van onderzoek kan het niet weghalen van den klamp voor den start, waardoor het hoogteroer niet vrtj heen en weer bewogen kan worden, een ongeluk ten ge volge hebben. Het onderzoek wordt voortgezet. Het Deensche blad „Berlingske Tidenge" meldt, dat de commissie voor onderzoek heeft ontdekt, dat een 19-jarige leerjongen zich niet herinnert de roerklampen van het vliegtuig, voor het vertrek, te hebben verwijderd. Deze leer ling was verantwoordelijk voor het verwijderen van de wielblok- ken en roerklampen. wanneer de werktuigkundige, zijn leermees ter. vrijaf bad. 1)6 jongen, die slechts drie weken in dienst van de K. L. M. was, verklaarde zich te herinneren, dat hij de wielblok- ken verwijderde. Britsche waarschuwing aan Joodsche leiders. Sir Alan Cunningham, de Brit sche hooge commissaris voor Pa lestina, deelde Maandagavond Joodschen leiders mede, dat tenzij de 2 Engelschen, die thans door Joodsche terroristen gevangen worden gehouden, onvedeerd mor den losgelaten binnen een bepaald tijdsverloop, er stappen zullen worden ondernomen om het bur gerlijk bestuur en bepaalde faci liteiten terug te trekken „uit be paalde gebieden die onder mili tair bestuur geplaatst zouden worden." Officieel is medegedeeld, dat voor de Joodsche Stad Tel Aviv voor onbepaalden tijd een uit gaansverbod voor den nacht is uitgevaardigd. Executie uitgesteld. Generaal Evelyn Barker, de commandant van de Bntsche troepen in Palestina, heeft Maan dagavond een onbepaald uitstel verleend voor de uitvoering van het doodvonnis van Dov Gruner, een Joodsch verzetsman, zoolang diens heroep op den Privy Coun cil hangende is. De Australische Minister van Buitenlandsche Zaken. Dr. Evatt, heeft Dinstdag bij de opening van de conferentie voor niet-zelfbe- sturende gebieden in het Zuidelijk gedeelte van den Stillen Oceaan, welke te Canberra gehouden wordt, verklaard, dat alle deelne mende landen, t.w. Engeland, V. S„ Nederland, Frankrijk, Austra lië en Nieuw-Zeeland voorstan ders zijn van de vorming van een permanente regionale commissie tot verhooging van den levens standaard in de gebieden van het Zuidelijk deel der Stille Zuidzee. De Nederlandsche delegatie, die geleid wordt door Baron van Aerssen Beyeren van Voshol, be staat uit kolonel Abdoel-Kadir, Dr. H. de Rook, A. J. Beversluis, M. A. Pelupessy, luit. ter zee Van der Star en Dr. Liem Gian Bo, die wegens oponthoud tijdens zijn reis Dinsdagavond te Canberra verwacht werd. De voorioopige besprekingen met een Engelsche handelsdelega tie, o.a. over de mogelijkheden van een verhoogden export van Nederlandsche1 agrarische produc ten. welke oorspronkelijk Dinsdag zouden beginnen, zullen eerst he den aanvangen. Van Nederland sche zijde zullen de besprekingen worden gevoerd onder leiding van Drs. A. B. Speekenbrink, Direc- teur-Generaal van de buitenland sche economische betrekkingein van het Departement van Econo- i mische Zaken. Als bijvoegsel van de Ned Staatscourant van 27 Januari, is verschenen de financieeringsrege- ling woningbouw 1947. De sleepboot „Thames", van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst heeft Maandag het od tien mijl ten Zuidwesten van Lizard met een gebroken roer drijvende gevonden Zweedsche s.s. .„Karin" groot 1474 b.r.t. en toe- behoorende aan de reederij J. A. Thore te Helsingborg, op sleep touw genomen en behouden Fal- mouth binnengesleept. Zesduizend vrouwen uit de Baltische landen, die nog in kam pen voor verplaatste personen in de Britsche zöne leven, hebben thans gelegenheid gekregen naar Engeland te gaan om daar voor 1 verpleegster te worden opgeleid, aldus is officieel medegedeeld. Sedert Juli zijn reeds duizend Bal tische meisjes naar Engeland gegaan. Dr. Geoffrey Fisher. Aarts bisschop van Canterbury, heeft tij dens een lunch van de Kamer van Koophandel te Holbon verklaard, dat nationalisatie en alles wat daarmee samenhangt niet goed kan werken zoolang niet ieder, van hoog tot laag, zich bewust is van zijn dienstbaarheid aan de gemeenschap, waarvan hij deel uitmaakt. Volgens den Aartsbisschop zal zulk een bewustzijn nog lang op zich laten wachten. De Communistische Partij in China heeft medegedeeld, dat zij niet aan de vredesonderhandelin gen met de centrale regeering zal deelnemen, als de nieuwe Grond wet niet wordt afgeschaft en de^ regeering niet toestaat, dat de communistische troepen naar de posities van een jaar geleden terugkeeren. Deze verklaring is het antwoord op de deze maand bekendge maakte vredesvoorstellen van de regeering.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1