ItH 3 f Oud-le Kamerlid voor het Tribunaal Hij werd opgeleid te Schalkhaar! 'I T ALCAPONEGESTORVEN HET CONSUMENTENCREDIEr "A iö IW Ufl l m vil I I n VAN VESSEM, EX-OPPER-BALJUW 1 Qe Nederlandsch-Belgische- Luxemburgsche samen werking Be liquidatie van het „Zondagmiddag-cabaret"- Ameland opnieuw geïsoleerd Bij Ruwe Handen Ruwe huidRuwe lippen PUROL 30 ct. Begrafenis Majoor Van Walré de Bordes DE ONGEKROONOE KONING VAN CHICAGO M& Ter i thmenwarking tusschen Nederland, belteen Luxemburg Poolsch memorandum inzake Ouitschland Het oorlogvoeren in koude «treken i Ïl'iJ ÜP I Km Vyi 1 n%P'l iif nn Voor het Utrechtsche tribunaal stond Zaterdag terecht de thans 60-jarige ex-gemachtigde van Mussert, A. J. van Vessem uit Utrecht, een bekend N.S.B.-advo- caat, oud N.S.B.-lid van de Eerste Kamer en oud-gemeenteraadslid t,e Utrecht, beschuldigd o.a. van net verleenen van bemiddeling bij den verkoop van voormalig Joodsüh bezit. Voorts zou hij den procureur-generaal Van Genech- ten in ikennis hebben gesteld van de anti-Duitsche gezindheid van verschillende goede Nederlanders en zou hebben getracht de druk kerij Bosch te Utrecht voor Mus sert te koopen. Bovendien zou Van Vessem, die destijds opper-baljuw was, ge tracht hebben zijn buren in het perceel Maliebaan 143 onder pres sie te bewegen tot verkoop van hun huis, waarin het rechtsfront zou worden gevestigd. Verdachte heeft ^destijds echter dit huis bij het zijne betrokken. Mr. B. van Woelderen, de be heerder, gehoord over de finan- cieele positie van verdachte, gaf een uiteenzetting, waaruit bleek, dat na aftrek van schulden, er nog een saldo van ƒ74.000 over sou zijn. Nadat hiervan de be lasting zou zijn afgetrokken zou ar niet veel overblijven. Geen slecht zaakje! Mr. Dr. S. Kruyff, voorzitter van het Tribunaal, ontvouwde aan de hand van de rapporten der belasting een zonniger beeld: het vermogen zou van ƒ46.000 in 1040. gestegen zijn tot ƒ232.000 in 1944. Het jaarlijksche Inkomen bleek ingevolge dezelfde fiscale ge gevens in de oorlogsjaren bijna vervijftienvoudigd te zijn. Ter sprake kwam verder het uit Vught vrijkrijgen van den heer I. J. Sloos, directeur van de N.V. Leidsche Hooger Onder wijsinstellingen door Van Ves- sems bemoeiingen. Beklaagde had voor deze bemiddeling niet minder dan 75.000 gerekend. Hjj verweerde zich thans door er ^op te wijzen, dat hij zooveel werk aan deze zaak had gehad en vooral ook met het ongedaan maken van de confiscaties der bezittingen van den heer Sloos. Na eenig onderhandelen in wat volgens Van Vessem een millioe- nen zaak was geworden, was hij met Sloos overeengekomen dat deze een vergoeding van 50.000 bou geven, met de bepaling, dat hij nog 25 jaar deze instelling ,,van advies zou blijven dienen" waarvoor nog eens 25.000 zou moeten worden betaald. Over wogen wordt den heer Sloos nog als getuige op te roepen. Daarna werd den aankoop door verdachte's bemiddeling van een tweetal Joodsche huizen voor de weduwe MussertVan der Kaay, schoonzuster van Mussert, behan deld. Na het doodschieten van Mussert's broer, overste Mussert, In de Mei-dagen van 1940, weis door de Staat der Nederlanden aan diens weduwe een schadeloos stelling toegekend van 35.000 voor welk bedrag de huizen waren gekocht. Onder auspiciën van de Neder landsche Kamer van Koophandel in BelgTe en van de Kamer van Koophandel te Brussel, heeft de heer De Vleeschouwer, Adjunct- Secretaris-Generaal van de Neder- landech Belgisch Luxemburgsche tolunie, Zaterdagmiddag te Brug- fe een voordracht gehouden over et onderwerp: ,,De tolunie en de economische unie met Nederland". Alvorens de voornaamste bepa kingen van de tolunie. welke op 5 September 1944 te Londen wer den onderteekend te ontleden, gaf spreker een overzicht van de voornaamste fazen der Neder- lanidsch-Êelgisoh-Luxemburgsche toenadering van 1830 tot heden. Vervolgens onderzocht de heer De Vleeschouwer de bepalingen ran de overeenkomst, die in de maand April van verleden jaar in Den Haag werd gesloten. Hij sprak uitvoerig over de op te los sen moeilijkheden en over de ver kregen resultaten. De heer De Vleeschouwer be sloot zijn lezing met de woorden: Wii zullen samen met onze vrienden in de beste verstandhou ding de economische unie op- buwen; deze unie zal de waar deering waarop wii vanwege onze groote naburen recht hebben, nog vermeerderen. Tot de aanwezigen behoorden de heer Van der Haert, Neder- landsch Consul, die den Neder- landschen Ambassadeur, Baron van Harinxma Thoe Slooten, ver tegenwoordigde, de heer Van Hoesterberghe, burgemeester van Brugge en de heer Van .Schaar- denburgh, voorzitter var de Ne- derlandsche Kamer van Koophan del In België. Ook in deze affaire overweegt het tribunaal nog het oproepen Va a getuigen. Bij de behandeling van de pro- Duitsche gezindheid van verdach te ontkende deze een voor hem compromitteerend interview met een Duitscher. Daarbij zou hij hebben opgemerkt, dat hij vast geloofde in de onoverwinnelijkheid van het Duitsche leger. Wanneer door het hooren van nieuwe getuigen de zaak niet zal woeden aangehouden, volgt de uitspraak over 14 dagen. Bartoes opnieuw gearresteerd. Bartoes, eens .humorist-confe rencier" van het tijdens de bezet ting zoo beruchte Zondagmid dagcabaret" van Paulus de Rui ter, is Zaterdagavond j.l. op de Rozengracht te Amsterdam door enkele rechercheurs der Alk- maarsche P.R.A. gearresteerd en ter beschikking gesteld van de P.R.A. te Amsterdam. Dit is de tweede maal na de bevrijding, dat Bartoes is gear resteerd. Nadat hij in het kamp aan de Levantkade geruimen tijd gevan gen had gezeten, slaagde hij er in Juni 1946 in te ontvluchten en zich meer dan een half jaar in Amsterdam schuil te houden. Reeds meer dan een maand gele den was men Bartoes, die in wer kelijkheid A. J. Wjjsma heet, op het spoor en trof de Alkmaarsche PJR..A. zonder dit te weten hem in het huis van den ijzer handelaar De Jong aan de Lelie gracht te Amsterdam aan. In dit perceel deden de rechercheurs een inval nadat het vermoeden was gerezen, dat De Jong ont vluchte of in vrijheid gestelde politieke delinquenten onderdak verschafte. Naar eerst thans bekend is ge worden bevond zich onder de aan wezigen ook Bartoes, die zich echter afdoende wst te legitimee- ren met papieren op den naam Visser, Daar de rechercheurs met het uiterlijk van Bartoes niet. bekend waren, glipte de conferen cier toen nog door de mazen van het justitieeie net. Zaterdagavond echter waren de rechercheurs heter voorbereid., De gangen van Wijsma waren nauw keurig gevolgd en als klap op den vuurpijl bleek bü zijn aanhouden, dat hij een rijbewijs bij zich droeg, gesneld op zijn eigen werkelijken naam. De postboot Waddenzee", die Zondag wegens den ijsgang op de Waddenzee niet kon uitvaren, is Maandagmiddag om 12 uur van Nes (Ameland) vertrokken om te trachten het vasteland te be reiken. Op ongeveer 500 m af stand van de pier van Holwerd (Friesland) is de boot echter in het ijs vastgeloopen. Vermoede lijk zullen de passagiers trachten bij lagen waterstand over het ijs Holwerd te hereiken. Men hoopt, dat de boot Maandagnacht met hocg water weer los komt en op haar basis (Nes) zal kunnen terugkeeren. Passagiers die naar Ameland wilden, zijn van Holwerd naar Leeuwarden gereisd. Een met meer crème-karakter, daarom geliefd door de vrouw. Doos 40 ct. inigez. aaeü.) militair vliegtuig zou van daar naar Ameland vertrekken. We gens slecht zicht door sneeuwval neeft men den tocht echter niet durven wagen, zoodat Ameland opnieuw geïsoleerd is. De „held van Middelburg". Zaterdagmiddag is het stoffelijk overschot van den bij het auto ongeluk in de omgeving van Den Haag om het leven gekomen Amerika's meest bekende gang ster, Al Capone, die in zijn glorie tijd de ongekroonde koning van Chicago werd genoemd, is Zater dagavond in zijn „paleis" te Miami Beach in Florida over leden. Zooals reeds gemeld, werd Al Capone Dinsdag j.l. door een beroerte getroffen en leed hij aan longcongestie. Ofschoon zijn toestand aanvan kelijk weer iets verbeterde, had Al Capone Vrijdag een inzinking en Zaterdag noemde de dokter zijn toestand zeer critiek. Hij. werd de laatste dagen in het leven gehouden door toediening van zuurstof. Al Capone, die in Na pels geboren weed en als kind met ziin ouders naar de Ver. Staten toen hij na een gevecht meende zijn tegenstander gedood te heb- Mr. Dr. J. van Walré de Bordes op de begraafplaats Dennenrust te Bilthoven ter aarde besteld. Majoor Walré de Bordes was o.m. van 1939 tot 1942 burgemeester van Middelburg. In de aula sprak o.a. de heer H. B. de Bor des, een oom van den overledene, die de groote beteekenis van bén en de vlucht nam. Hij maakte snel carrière »en zijn groote kans kwam tijdens de z.g. „droogleg ging" van de Ver. Staten, toen hij een smokkelhandel in spiri tualiën op groote schaal begon. Majoor Walré de Bordes voor ons j Op „he* land schetste. Gedurende 16 jaar was hij secretaris van den Vol kenbond. Op den bevrijdingsdag stelde hij zich toeschikbaar voor den repatrieeringsdienst Duitsch- land en later voor den repatriee ringsdienst Indië. Niet alleen werd door (hem hulp Verleend in materieelen zin doch ook in geestelijken nood. De overledene heeft eveneens veel gedaan voor de Oxfordbeweging. ,,En nu is de held van Middelburg plotseling van ons weggegaan", zoo eindigde spreker zqn af scheidswoord. Vervolgens sprak de heer M. Betsch namens den Minister *an Overzeesche Ge- biedsdeelen. Mr. A. K. C. de Brauw, een zwager van den over ledene, voerde het woord namens de Oxfordbeweging. Overste S. C. F. Maas, sprak némens den repatrieeringsdienst. Na orgelspel sprak 'Ds. B. Ter Haar Rommenie, die den dienst leidde, naar aanleiding van Psalm 103, waarna Psalm 103 ge zongen werd. De kist gedekt met de Nederlandsche vlag werd uit de aula gedragen, waarbij vier militairen van den repatrieerings dienst als slippendragers fungeer den. Aan de groeve werd geza menlijk het Onze Vader gebeden, waarna een dochter van den over ledene dankte voor het getoonde medeleven. baan verdiende hij 200.000 gulden per week als organisator van den halvent clandestienen import. Politie kreeg geen vat op hem. Ondanks zijn drukke bezighe den heeft Al Capone nog een week langer geleefd, dan den man, die hem de mogelijkheid daartoe verschaft heeft; de ma ker van de anti-drankwet, Vol- stead, stierf n.l. Maandag j.l. Al Capone werd eerst berucht door het bloedbad, dat zijn „gang" 14 Februari veroorzaakte, toen een j concurreerende bende in een ga rage met machinegeweervuur werd uitgeroeid. De politie kon echter, wat zijn Zondagmiddag is te Brussel de jaarlijksche vergadering gehouden van het Vlaamsch Economisch Verbond. Aan deze vergadering namen tal van persoonlijkheden uit het Vlaamsche industrieele leven deel. De heer De Smet, de vroegere Minister van Economische Zaken, wees in een voordracht op de noodzakelijkheid van het vergroo- Het Ministerie van Financiën deelt het volgende mede: Sedert de termijn voor het aan vragen van een consumentencre- diet op 14 December definitief werd gesloten, is met spoed een begin gemaakt aan de uitgifte van voorschotboekjes. Uit de van 832 districtsraden binnenge komen opgaven is gebleken, dat 273.824 aanvragen werden inge diend, voor een overgroot deel be staande uit aanvragen van gezin nen. De 149 resteerende districts raden b.etreffen kleine gemeenten, zoodat de thans bekende cijfers als doorslaggevend mogen worden beschouwd. Doodstraf geëischt tegen lid vuurpeleton. In de woelige dagen van Sep tember 1944 was de toen 19-jari- ge Jetse Bos, ondanks alles wat hem van de terreurdaden der Duitschers bekend moest zijn, toe getreden tot de Ordnungspolizei te Rotterdam. Na de eerste schreden op het hellend vlak ge zet te hebben bij de politie-oplei- ding te Schalkhaar, de Ger- maansche S.S., als wachtmeester bij de Ordnungspolizei was hem op een kwaden dag bevel gegeven deel uit te maken van het beruch te peleton, dat de executies vpl- trok aan de Rotterdamsche bur gers op het Hofplein, Pleinweg en Kralingscheweg. Voor het feit, dat hij in krijgs dienst bij den vijand was getre den, stond Bos Vrijdagmiddag voor de Rotterdamsche Kamer van het Haagsche Bijzondere Gerechtshof terecht: door den verdediger, Mr. A. Niessen werd hierbij het pro bleem aangeroerd, of men bij een dergelijk toetreden ook verant woordelijk gesteld kan worden voor het uitvoeren van in dien krijgsdienst ontvangen bevelen, waarbij het Hof van meening was, dat dit automatisch in de tenlaste legging vervat is. Mr. Niessen baseerde zijn vraag op een onlangs door het Hof van cassat'e quite opvatting, die het tegendeel zou behelzen. De President Mr. van Vollen hoven, achtte de daad van ver dachte, die uit angst de bevelen van zijn Duitsche superieuren had opgevolgd, een daad van lafheid zonder weerga- De Raad van Cassatie. De Advocaat-Fiscaal, Mr. Don ker, ving daarop zijn requisitoir aan mef te zeggen, dat hij geen critiek wilde uitoefenen op het beleid van Regeering en hoogere rechtspleging, maar dat hij er be zwaar tegen had, dat zoo dikwijls door den Raad van Cassatie te bevestigen vonnissen, op veel mil dere straffen uitloopen. Hij be greep, dat men bij den Raad van Cassatie niet altijd de omstandig heden, waaronder de misdaad had plaatsgegrepen zoo kon peilen, als daar waar het vonnis was uitge sproken. Al zou het misschien Don Quichotterie zijn, toch achtte hij het zijn plicht, op grond van zijn overtuiging en als vertegen woordiger van het Nederlandsche volk, in dit geval de doodstraf te éischen, met voorbijzien van de jeugd en eventueele andere om standigheden van den verdachte. De verdediger pleitte clementie en verzocht het Hof, als dat de doodstraf niet zou uitspreken, deze niet te wijzigen in levens lang, doch in gevangenisstraf voor een bepaalde periode, met het recht van cassatie. Het Hof zal over 14 dagen uit spraak doen. Uit de tot dusver behandelde gevallen blijkt, dat het gemiddeld te verstrekken crediet ongeveer 475 beloopt. Dit beteekent, dat per aanvrage 4 5 personen van het crediet profiteeren, zoodat in het geheel mag worden aangeno men, dat ruim 114 millioen per sonen voor het crediet in aan merking wenschen te komen. Zooals te verwachten was, is de belangstelling het grootst in de dicht bevolkte centra, met name in de industriegebieden. Zoo heb ben de provincies Noord- en Zuid- iHolland tezamen ongeveer de helft van het aantal aanvragen, doch ook in de geteisterde gebie den blijkt een bijzondere belang stelling voor dit crediet te be staan. Inmiddels werden ongeveer 20.000 voorschotboekjes uitgereikt met een uitstaand crediet van circa ƒ9.500.000. Het centraal bureau voor het donsumenten- crediet verwacht, dat men om streeks 15 Februari a.s. met het uitreiken der voorschotboekjes over de geheele linie gereed zal zijn. Alsdan zal ook de geldig verklaring van de eerste waarde- bonnen plaats hebben. Het is intusschen gebleken, dat i verscheidene personen reeds thans I met hun waardebonnen van het consumentencrediet bij den detail handel goederen trachten te koo- pen. Tot dusverre zijn er echter nog geen waardebonnen geldig verklaard. Het is aan leveran- i ciers daarom verboden reeds nu op waardebonnen goederen af te j leveren. Daar niet alle waarde bonnen zullen worden geldig ver klaard, loopen detaillisten, die deze waardebonnen reeds thans in betaling aannemen, bovendien het gevaar, dat zij bonnen acceptee ren, die straks waardeloos zullen blijken te zijn. Detaillisten, die waardebonnen in betaling wenschen te nemen, dienen zich vooraf te voorzien van een identiteitsbewijs. Voor inlichtingen hierover kan men zich wenden tot het plaatselijk secre tariaat van de Bedrijfsgroep dé- tailhandel of, indien ter plaatse niet een dergelijk secretariaat is gevestigd, tot den districtsraad 1 van het consumentencrediet. ganster-activiteit betreft, geen vat op hem krijgen en mocht zich gelukkig prijzen, toen zij hem we gens belastingontduiking vier jaar achter slot en grendel kon helpen. In 1939 kwam Al Capone weer vrij en leidde schijnbaar een te ruggetrokken leven in zijn luxu euze woning in Florida. Zijn gezin stond om zijn bed heen, toen hij den laatsten adem uitblies, in een van de 25 kamers van zijn villa, die uitziet over de prachtige golf van Biscayne. De bekendmaking van zijn dood werd een uur vertraagd, omdat alle aandacht moest worden besteed aan de vrouw van Al Capone, die tengevolge vqn het sterven van haar man 'n ineenstorting kreeg. Haar toestand is ernstig. ten van den Belgischen uitvoer. Alleen wanneer de productiekos ten verminderen, zoo zeide hij, zal het mogelijk zijn de productie, die thans 80 k 85 procent van het vóóroorlogsche peU heeft bereikt, op te voeren en met het buiten land te concurreeren. De heer De Smet stelde in het licht, dat dit slechts te verwezenlijken is, in dien de belastingdruk wordt verminderd. De economische strijd zal zwaar zijn, zoo zeide de oud- Minister tenslotte, en om hem te winnen zullen wij het wapen der NederlandschiBelgischLuxem burgsche samenwerking zoo doel matig mogeijjk moeten aanwen den. Polen wenscht Duitschland in de toekomst als een politieke een heid te zien. Voorloopig is het echter noodig dat het land onder burgelij ke en militaire contröle der Geallieerden blijft. Het memorandum werd toege licht door den Poolschen diploma- tieken vertegenwoordiger te Praag, Stefan Wierblowski. Hjj was van meening. dat de zuive ring in Duitschland niet snel ge noeg gaat, terwijl zij in de diverse zónes op verschillende wijze wordt uitgevoerd. De economische eischen van Po len zijn zoo gesteld, dat de weder opbouw van de Duitsche economie in geen geval eerder voltooid is dan die van de verwoeste gebie den. Naast industrieele uitrusting wenscht Polen restitutie van alie door de Duitschers uit Polen ge roofde goederen. Polen acht het wenschelqk, dat het zitting heeft in speciale com missies, die zich met de kwestie van de restitutie bezighouden. Maandagmiddag heeft Polen aan de speciale plaatsvervangers der Groote Vier een gedetailleerd memorandum inzake Duitschland doen toekomen. Hierin worden verreikende economische en poli tiek eischen naar voren gebracht, die volgens het memorandum ech ter niet als wraakneming op Duitschland moeten worden be schtouwd. Polen schat zijn materieele ver liezen op ruim elf en een hail milliard dollar. Industrieele uit- rustng uit Duitschland zou zeer welkom zijn. Wat de nieuwe grens tusschen Polen en Duitsch land betreft, behoudt Polen zich het recht voor een gedetailleerd plan voor te leggen. Vmerikaansche waarnemingen Een groep van ruim vijftien honderd officieren en manschap pen van het Amerikaansche Le ger heeft gedurende eenige weken gekampeerd in tenten in de wou den bjj Fairbanks, Alaska, ten einde waarnemingen te doen over de mogelijkheden van oorlogvoe ring b(j Poolstreek-temperaturen, aldus meldt de New Yorksche correspondent van de „Times". Volgens mededeelingen van den commandant van de groep zou er geen sprake van eenige actie kunnen zijn bij een temperatuur van minder dan vijftig graden Celcius ohder nul. Bij een derge lijke temperatuur, aldus de com mandant, kan een mensch niet diep genoeg inademen, daar de koude lucht zijn longen zou doen bevriezen; men kan geen metaal aanpakken en niet eenigen tqd achtereen in de buitenlucht ver bleven. Sommige mannen wer den door de koude bevangen zoo dat zij als patiënten behandeld moesten worden. Volgens schat ting van officieren van gezond heid zou men per minus-graad twee procent van zijn prestatie vermogen inboeten. v. vf Ct - IV 'A: VI s 1 S.<- k lij 3J

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3