Britsch-Egyptische onderhandelingen mislukt De geruchten omtrent Dr, Van Mooli AUSTRALISCH CREDIET aan Nederlandsch Indië Het vredesverdrag met Oostenrijk Britsche verklaring niet aanvaard De nieuwe Duifscïiè grondwet Een nieuwe Hitier De Poolsche zienswijze ZATERDAG 25 JANUARI 1947. De militaire toestand Overeenstemming te Batavia bereikt HET RADIO-BESTEL Benoemingen in den Hoogen Raad Weinig hoop op overeen stemming Het artikel in de „Prawda' EEN FRANSCH VOORSTEL AAN DE GROOTE VIER Relatie met Churchill niet wenscheiijk Onmiddellijk, aftreden niet te verachten van Het Britsch-Russische militaire verdrag Fiscale behandeling oorlogsslachtoffers staiin, we hebben toch reeds Fr uyter verlaat de arbeids» zoo'n verdrag geteekend". Stalin I inspectie te Maastricht moet toen li chtig met de hand DE SOVJET-UNIE EN F NLAND 3n enkcli regel» Nederlandsch Consul te Gent overleden Vocrrangslijsten voor toe lating in Nederland Frankeering bij Abonnement: Terneuzen WEEKS VERWACHTING medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. Toenemende bewolking met later plaats, eenige sneeuw en veranderl. wind. In de kuststreek tijdelijk tempe ratuur om het vriespunt; overigens lichte vorst. Onder Redactioneele leiding van P. L. D. J. van Oeveren, Redactie-adres: Noordstr. 55-57, Temeuzen. Tel- 2510 - Na 6 uur 2073. DE EEUW Hoofdagentschap voor Wesi Jeeuwsch-Vlaanderen Wiliemsweg 83, Schoondijke Uitgave Stichting „De Vrfle Zeeuw" 3de Jaargang* No. 412. Verschijnt dadelijks Drukkerij N.V. Firma F. J. van de Sande - Terneuzen. De Australische Minister-Pre sident, Chifley, heeft medege deeld. dat de Australische Bank aan de Nederlandsch-Indische re geering: een crediet zal verstrek ken, hetwelk het bedrag van 7.500.000 pond niet zal te boven gaan, ten èinde Nederlandsch- Irtdië tegemoet te komen in de betaling van vorderingen uit den oorlogstijd en loopende onkosten in Australië. De Nederlandsch-Indische re geering overweegt den aankoop van zékere voorraden, die door Australische strijdkrachten aan het einde van den oorlog in den Stillen Oceaan in Indië zijn ach' tergelaten. Nederlandsch-Indië had de ver antwoordelijkheid aanvaard voor fle zorg en de bewaking van deze goederen. De overeenkomst be paalt echter uitdrukkelijk, dat dit crediet niet aangewend mag wor den voor den aankoop van wa pens of munitie. Nederlandsch- bidië heeft toegestemd dit cre diet met interest binnen drie jaar terug te betalen, hetgeen door de regeering van het Koninkrijk der Nederlanden gegarandeerd moet «orden. De Nederlandsche militaire woordvoerder te Batavia heeft Vrijdag het volgende overzicht van den militairen toestand ge- ■geven: Op 20 Januari hebben de Nederlandsche troepen nabij Pa- dang een actie ingezet ten Oos ten van het Bandjir-kanaal. Deze actie was noodzakelijk, omdat republikeinsche mortieren op 18 Januari de stad onder vuur had den genomen, waarbij twee brug gen van het Bandjir-kanaal wer den opgeblazen, terwijl positieve aanwijzingen bestonden, dat repu blikeinsche artillerie ten Oosten van de stTad was opgesteld. Een groote hoeveelheid wapens, waaronder mortieren en een stuk geschut, werd in beslag genomen. Het op de T.R.I. buitgemaakte voedsel werd onder de stadsbevol king verdeeld. De stad is thans rustig. De door de republikeinen toegezegde aanvoer van steen kolen heeft niet plaats gehad. Te Buitenzorg zijn Nederland sche patrouilles beschoten. In den Westelijken sector werden de bewoners van een kampong door de T.R.I. onder vuur genomen. Aangaande de Nederlandsch- Indonesische militaire besprekin gen te Bandoeng, welke geen doorgang konden vinden, omdat de Indonesische delegatie niet was verschenen, wordt thans be richt, dat deze afwezigheid een gevolg, van motorpech is geweest. In den sector van Soerabaja heeft een Nederlandsche pa trouille bij Kemasan een aanval van een 40 man sterke bende met mitrailleurs afgeslagen. Bij Soe- koredja ondervonden twee zuive ringspatrouilles zwaren tegen stand van mortier- en mitrail- leurvuur. Het door de republikeinen als stelling Ingerichte station van Boedoeran is door Nederlandsche troepen opgeblazen. Bij al de hier genoemde gevechtshandelin gen viel aan Nederlandsche zyde één doode en werden 8 militairen .gewond. De Bijzondere Commissie van Onderzoek van het Britsche Mi nisterie van Arbeid heeft de voor naamste eischen van de Londen- sche chauffeurs, die door hun staking eerder in deze maand de markten ruim een week lang blokkeerden, gerechtvaardigd be vonden. De commissie beval aan, dat een 44-ur ge werkweek zou worden toegestaan de betalings- ibasis en het overwerkgeld zouden worden ingewilligd. De zaak zal nu verder behandeld worden door den gezamenlijken industrieelen raad. Op het Hoofdkwartier van het Britsche Militaire Bestuur te Einden is een aanslag gepleegd met een Duitsche handgranaat. Er zijn geen slachtoffers te be treuren. Officieel wordt medegedeeld, dat er Vrijdagmiddag bij de be sprekingen tusschen de Neder landsche en Indonesische dele gaties overeenstemming js be reikt ten aanzien van de "mili taire maatregelen die genomen moeten worden om den toestand to verbeteren. Dinsdag a.s. zullen de delega ties opnieuw bijeenkomen. Advertei tleprlj» per mm 10 ct: mini mui» per ad 'értentl* l,M inzendingen advertentie, tot des romlddag» hui Rubriek kl idv>nnn<i 1—8 reg'.üa 60 ct; i«d«r< regel meer 12 ct, Ver melding brieven" onoe; nr- Bur van dit Bl«« 10 et n 4er Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. ZON EN MAAN, 1947 Zon Maan Jan. Opk. Ond. Opk. Ond. 26 7.50 16.35 10.00 21.11 27 7.49 16.37 10.14 22.26 28 7.48 16.39 10.291 23.43 29 7.46 16.41 10.45 30 7.45 16.42 11.03 L03 31 7.43 16.44 11.27 2.26 1 7.42 16.46 11.59 3.53 Naar het A.N.P. verneemt is •eer spoedig de benoeming te verwachten van Mr. Ph. de Vries, •ecretaris van de Stichting Radio Nederland, tot adjunct-regee- ringscommissaris voor het radio vezen. Naar wij vernemen zijn de vol gende personen benoemd tot raadsheeren in den Hoogen Raad der Nederlanden. Mr. H. F. F. Dubois, directeur van 's Rijks Belastingen en Domeinen te '8-Gravenbage; Prof. Mr. M. P. Vrij, hoogleeraar in de rechts geleerdheid te Groningen; Mr. T. T. IBoltjes, raadsheer in het ge rechtshof te Amsterdam; Mr. F. J. de .Jong, rechter in de recht bank te 's-Gravenhage. „De Britsch-Egyptische onder handelingen zijn mislukt en de Egyptische regeering koestert niet de minste hoop, dat de twéé partijen tot overeenstemming kunnen komen," aldus een voor aanstaande Egytische function- naris, die in nauw contact met de onderhandelaars staat, „Wij moe ten nu onze toevlucht nemen tot de organisatie der V. N., hetgeen binnenkort, misschien Maandag kan geschieden. Er zal geen verdrag tusschen Groot-Brittannië en Egypte gesloten worden." Toen hem gevraagd werd, of Egypte slechts"* de kwestie van den Soedan aan de V. N. zou voorleggen, of het geheele pro bleem van de Britsch-Egyptische betrekkingen, antwoordde de functionnaris: Wij zullen het verdrag van 1936 aan de V. N. voorleggen, omdat geen enkele der daarin vervatte clausules met het hand vest der V. N. of de huidige in ternationale toestanden te rijmen is. Wij nemen met Groot-Brittannië versturen, wanneer niet de Britsche regee ring voor Zondag aanstaande aan de Egyptische mededeeling doet van aanvaarding van het Egypti sche standpunt betreffende de herziening van het verdrag. Te zelfdertijd, aldus verluidt, zou de Egyptische regeering hesluiten tot een beroep op de Veroen'gde Naties te dezer zake. In offi- cieele kringen te Cairo gaf men er den voorkeur aan te spreken De plaatsvervangers der vier Ministers van Buitenlandsche Za ken voor Oostenrijk hebben bij monde van dsn Poolschen am bassadeur in Praag een verkla ring over de Poolsche zienswijze aangehoord. De tekst 'van het Poolsche memorandum, waarvan de voornaamste punten, afgezien van gespecificeerde Poolsche eco nomische eischen, aandringen op "het verbieden van propaganda voor een „Anschluss" en de ver wijdering van alle nazistische elementen uit belangrijke functies werd gepubliceerd. De Britsche plaatsvervanger, Lord Hood, vroeg om verduidelijking van de economische eischen, dat Polen vrijgesteld zou moeten worden van alle financieele verplichtin gen op grond van het verdrag van Saint Germain en andere voor de „Anschluss" gesloten verdragen. De Poolsche delegatie beloofde een schriftelijke uiteenzetting hieromtrent te zullen verstrekken. De Sovjet-Russische plaatsver vanger. Goesef, vroeg om nade ren uitleg inzake den Poolschen eiach, dat Oostenrijk de uitgaven voor repatrieering van Polen in Oostenrijk moet betalen. De Pool-, sche afgevaardigde verklaarde dat Polen tevreden was met de wijze waarop de repatrieering, die In ieder geval volkomen vrijwillig was, uitgevoerd werd. Er moes ten nog ongeveer 25.000 a 30.000 Polen gerepatrieerd worden, maar de kwestie kon nu als opgelost worden beschouwd, temeer daar er geen troepen van Generaal Anders zich in Oostenrijk bevon den. Vervolgens werd de discussie over politieke clausules van het Qostenrijksche vredesverdrag weer opgenomen. De Britsche formule „Geallieerde en verbon den mcr^ndheden", welke voor komt in i?«t Britsche ontwerp be treffende artikel 1 van het poli tieke gedeelte over erkenning van Oostenrijk als een souvereingn en onafhankelijks.-! staat, werd werp-commissie verwezen. Er werd geen overeenstemming be reikt omtrent de kwestie van de waarborgen voor de Oostenrijk sche onafhankelijkheid. Deze zal heden weer ter sprake komen. Tsjecho-Slowakije zal op 28 Jan. zijn eischen toelichten. van een „impasse"' en niet van een „afbreken" van de onderhan- door den Sovjet-Russischen afge- delingen. Over het algemeen vaardigde warm toegejuicht en in neemt men echter aan, dat een I principe aanvaard. De juiste afbreken van de besprekingen formuleering van artikel 1 werd aanstaande is. j evenwei naar een speciale ont- De „Prawda" heeft de offlcieele verklaring van de Britsche regee ring, welke gegeven werd naar aanleiding van een artikel in het betrokken blad over een uitlating geen genoegen van Bevin, niet aanvaard. met een Britsche of andere be- Bevin had in een radiorede ge- zetting. Wij zijn ervan overtuigd, zegd: „Groot-Brittannië acht zich dat de Britsche ontruiming van aan niemand gebonden afgezien Egypte op korter termijn moet van verplichtingen op grond van geschieden dan door Groot-Brit- het Handvest" (n.l. dat der Ver- tannië is voorgesteld." Beroep op de V. N. waar schijnlijk. Volgens politieke kringen te Cairo zou de Egyptische regee ring waarschijnlijk bericht van beëindiging der onderhandelingen Hiér volgen bijzonderheden van de tot dusverre nog niet gepubli ceerde nota van de Fransche re geering, die aan de andere leden van de Groote .Vier tijdens de af- geloopen dagen werd overhan digd: 1. Duitschland moet een fede rate vormen V3n aparte Duitsche Étaten. waarin de voornaamste bevoegdheden verankerd liggen in <ie staten. De bevoegdheden der federale regeeringen moeten worden beperkt tot alomvattende aangelegenheden als financiën, voedselvoorziening, vervoer, post en telegraafVerkeer en enkele aspecten van economische en buitenlandsche aangelegenheden. 2. Om de vier jaar moeten de nationale vergaderingen van tederen staat afgevaardigden be noemen voor het „huis der sta ten". 8. Het „huis der staten" moet leder jaar een nieuwen federalen president benoemen, die op zijn beurt e«n federale regeering moet aanwijzen, die voor onder punt 1 vermelde bevoegdheden verant woordelijk is. 4. De regeeringen der staten atjn voor alle andere bevoegd heden verantwoordelijk, zy moe ten hun eigen politiemacht heb ben, rechters benoemen voor het Duitsche hooggerechtshof, in staat zijn ambassadeurs voor bui tenlandsche mogendheden te be noemen en staatszaken met hen eenigde Naties). De Britsche regeering had in een nota geantwoord op een arti kel uit de „Prawda", welk blad Bevin's uitlating aldus had ge ïnterpreteerd, dat Bevin het An gloSow jet-verdrag van nul en geener waarde zou hebben ver klaard. Volgens politieke waarnemers in Londen zou het LondensChe publiek de verontwaardiging van de „Prawda" niet begrijpen, daar Bevin, Engeland's Minister van Buitenlandsche Zaken, geen boor den keeft gesproken, die „de rdfchtskracht hebben een interna tionaal verdrag buiten werking te 5. internationale verdragen feUef: de ffact° en de voor Duitschland als een geheel Jurc het Anglo-Sowjetverdrag van te bespreken. Zy mogen echter geen verbond of fusie onderling aangaan. langs een omweg het publiek in kennis kunnen stellen van een krachtige Engelsche verklaring, waaruit de eerbied van Engeland voor het verdrag spreekt. Het feit, dat de „Prawda" het de moeite waard vond om deze kwes tie aan de orde te stellen, schijnt er op te wijzen, dat ook in de Sowjet-Unie geen geringe eerbied voor het verdrag bestaat. Deze j mogelijk wat „rooskleurige" op vatting van het geval vindt éi gens sommigen bevestiging in de nogal hartelijken toon van Sta lin's antwoorden op de vragen, die Elliot' Roosevelt hem met Kerstmis gesteld heeft, i De publieke opinie heeft Sta- j ün's \yoorden verwelkomd als wederom een mijlpaal op den weg naar internationale samenwerking, waarnaar in de Sowjet-Unie, al dus de correspondent van de „Times", een sterker verlangen bestaat dan in het buitenland mis schien in het algemeen beseft wordt. Aanval van de „Humanlté" op Schumacher. De „Humanité', het officieele dagblad van de communistische partij in Frankrijk, noemt Dr. Kurt Schumacher, voorzitter van de sociaal-democratische party in Duitschland, die kortgeleden een bezoek aan Engeland heeft ge bracht, een nieuwen Hitier, den geestelijken opvolger van Goeb- bels en Goering en vriend van Bevin. Deze nieuwe Hitier heeft Churchill op zijn zijde, aldus het blad. Aanleiding tot dezen aanval was de cede, die Dr. Schumacher Woensdag voor sociaal-democra tische functionnarissen te Berlijn heeft gehouden, tijdens welke hij verklaarde, dat er geen Duitsch vraagstuk, maar alleen een Euro- peesch is. Volgens Schumacher zijn wijzigingen in de Oost- of Westgrenzen van Duitschland eerst bindend, wanneer zij bij ver drag zijn vastgelegd. Om her stelbetalingen te kunnen verrich ten moet Duitschland eerst kun nen leven, aldus Schumacher. „Dr. Schumacher kan nu de hoop koesteren", aldus de „Hu manité" ,,,de sympathie van geestelijke zwakkelingen in het Westen te winnen, die meer be gaan zijn met de toekomst van het „arme Duitschland" dan met de veiligheid van hun eigen land". Volgens de „Aube", officieel blad van de M.R.P., begint de geest van Hitier, wiens groot heidswaanzin een erfenis is van Wilhelm H, opnieuw van het Duitsche volk bezit' te nemen. Labourporty adviseert haar leden. - De socialistische leden van het comité voor een Vereenigd Euro pa, dat onder voorzitterschap van Winston Churchill zijn actie be gonnen is, hebben vanwege het hoofdbureau van de Britsche Labourpartij te verstaan gekre gen, dat het partijbestuur de relatie van leden der partij met het comité als niet wenscheiijk beschouwt. De tekst van de be troffen circulaire was goedge keurd ,op een bijeenkomst van het partijbestuur in tegenwoor digheid van Attlee. Robert Lloyd, de correspondent van Reuter, meent verder te weten, dat uit de Labourpartij, verre van het doel van de beweging af te vallen, de leiding van Churchill in dezen een belemmering acht voor het be reiken van het doel, daar het ontstaan van tweedracht en arg waan er het gevolg van is. In de circulaire wordt er op aange drongen, dat de socialisten, die in het bijzonder een wederzijdsch be grip in Europa willen bevorderen, voor dit gezichtspunt zullen opkomen in het kader van de onpartijdige „Vereeniging voor de Vereenigde Naties". In welingelichte kringen te Den Haag wijst men in verband met het Aneta-telegram van Donder dag, dat een altreden thans van Dr. van Mook. tegenspreekt erop, dat de nadruk in dit tele gram wel meet vallen op het woord „thans". Voor het huidige oogenblik is een heengaan van den Lt.-Gou- verneur-Generaal, zoo is in deze kringen de meening, niet te wachten, maar men onderstreept nog eens, dat met de mogelijkheid van zulk een heengaan in de na bije toekomst moet worden reke ning gehouden. Reeds sedeit geruimen tijd koestert, naar algemeen bekend is, Dr. van M.iok het verlangen van zijn functie te worden onthe ven op een daartoe geschikt tijd stip. Dat tijdstip aihtte, aldus welin gelichte kringen te Den Haag, de regeering e enigS maanden gele den nog niet geiomen. Zou even wel de Lt.-Gou ,-emeur thans een desbetreffend ■verzoek indienen dit is, naar Mén ons verzekerde, nog niet gesclred dan zou de regeering tege een aftreden van 'den Landvoogd nu geeri bezwaar meer maken. Omtrent een datum van even tueel aftreden is daarom uit den aard der zaak op dit oogenblik nog niets te zeggen. Het zou echter zijn wy weJ geïnformeerd in de lijn liggen, dat de Lt.-Gouverneur-Generaai niet heengaat, voordat de confe rentie te Pontianak medio Febr. zal zijn gehouden, welke den voor bereidenden arbeid van de bepa ling van den status der verschil lende Indonesische Gebiedsdeelen zal afronden. Amerikaansch commentaar. De Amerikaausche bladen „New York Times" en „Newsweek" pu- bliceeren een nagenoeg gelijklui dend verslag van het bezoek van den chef van in Britschen gene- ralen staf, Montgomery, aan Sta lin. Hierin wordt gelégd, dat Montgomery Stalin persoonlijk heeft gerustgesteld inzake de hechtheid van het»Britsch-Rus- sische bondg>:iootschaps verdrag, dat volgens ,,P*awda" door Bevin zou zyn opzijgezet. „Newsweek"' schrijft, dat Sta lin tijdens hel afscheidsdiner op Ingevolge atjn toezegging by de toezegging bij de behandeling van de Rijksbegrootingen 1946 en 1947 gedaan, heeft de Minister van Financiën aan de Inspecteurs der Belastingen opgedragen, aan de door den oorlog in hun bezit meest getroffenen geen aanslagen in de heffingen-ineens op te leg gen, voordat de wetteiyke rege ling voor de vergoeding van de materieele oorlogsschade is tot stand gekomen. Verder heeft hy bepaald, dat met betrekking tot zoodanig getroffenen in de op te leggen zekerheidsstellingen in geen geval eenig bedrag voor mo gelijk verschuldigd wordende hef fingen-ineens zal worden opgeno men. Aan zoodanig getroffenen reeds opgelegde zekerheidsstellingen zullen tot het bedrag, dat daarin voor heffingen-ineens is opgeno men, tot het eerder genoemde tijd stip buiten invordering blyven. Uiteraard zal deze gunstige rege ling niet van toepassing kunnen zijn- op zwart-handelaren, colla borateurs, e.d. Tenslotte behelst de missive nog de opdracht te treffen van con servatoire maatregelen (conser vatoir beslag, blokkeering van saldi, e.d.) voor de genoemde be lastingen ten laste van de bedoel de meest getroffen oorlogsslacht- het Kremlin aan Montgomery offers achterwege te laten, ook al gevraagd heef:, wat deze dacht zouden zulke maatregelen moge van de kansen van het tot stand iyk zijn, zonder dat een verplich- komen van een militair verdrag ting tot zekerheidsstelling of een met Engeland., aanslag is opgelegd. Montgomery, aldus het blad, moest zwaar slikken alvorens hy j kon antwoorden: „Maar mynheer »- hebben gewu fd, zeggende: „Ik Per 1 Februari 1947 verlaat de bedoel een echt verdrag en geen Hoordinspecteur van den Arbeid, Bevin-verdrag' „New York Times" schrijft, Ir. L. A. Fruytier, districtshoofd van het le_ District der Arbeids- dat Montgomery van meening inspectie te Maastricht, den dienst was, dat hy Stalin van de echt- wegens het bereiken van den pen- heid van het verdrag had over- sioengerechtigden leeftijd, tuigd. Daarom was hy zoo ver- Ir. L. A. Fruytier werd in 1882 rast door den aanval van „Praw- te Honten'sse geboren. Na de da". Hy stond er op „Prawda" IJ.K. H.B.S. te Roiduc doorloopen zelf te antwoordrai, terwyi hy te hebben, studeerde hy aan de verzocht zyn antwoord onder de Technische Hoogeschool te Delft persoonlyke aandacht van Staiin werktuigkunde. Van 1909 was hy te brengen. lid van den Gemeenteraad van Gaasterland. Hierna werd hg be noemd tot Adj.-Inspecteur van den Arbeid te Venlo en later tot Inspecteur te Breda. Deze functie vervulde Ir. Fruytier tct 1917 itoen hij Districtshoofd der Ar- Finsche beidsinspectie Deventer werd. I In 1918 kwam hij naar Den ,'Haag, waar hij Hoofdinspecteur Uit doorgaans betrouwbare bror bjj den Centralen Dienst der Ar te Stockholm wordt vernomen, j beidsinspectie werd en in 1922 dat de Sowjet-regeerta© aan Fin- Districtshoofd. Van 1922 tot 1925 was den afscheidnemenden Hoofd- Half aandeel ln maatschappijen verzocht land j heeft verzocht om een half aandeel in de voornaamste maat- inspecteur lid der Tweede Kamer 1942 van kracht blijft, wat Bevin in December ook gezegd of n:'et gezegd moge hebben, heeft het incident ten hoogste aanleiding Twee nota's verzonden, gegeven tot een misverstand". moeten met een meerderheid van twee derden in het huis der staten werden goedgekeurd. Uit Parijs wordt vernomen, dat de Fnansche regeering twee nota's over de toekomstige organisatie van Duitschland aan de regeerin gen der V. S., Sovjet-Unie en Groot-Brittannië heeft gezonden. De eerste nota heeft betrekking op het voorloopig bestuur van Duitschland in afwachting van het totstandkomen van het vre desverdrag. De tweede betreft de permanente politieke structuur van Duitschland, zooals deze door Frankrijk wordt voorgesteld De- positie van het Rijnland en Ruhrgebied zouden slechts vluch tig aangestipt zijn. De Fransche regeering zou van meening zijn, dat voor die gebieden speciale regelingen moeten worden ge troffen. Men verwacht, dat vollediger verklaringen over de Fransche nota's heden door het Fransche Ministerie van Buitenlandsche Zaken zullen worden afgelegd, nadat Georges Bidauit, de n'euwe Minister van Buiten'andsche Za ken, de inhoud ervan zal hebben bestudeerd. Commentaar te Moskou. Sommige kringen te Moskou interpreteeren het commentaar van de „Prawda" op de verleden maand gehouden radiorede van Bevin, den Engelschen Minister van Buitenlandsche Zaken, „lang niet pessimistisch", aldus de Mos- kousche correspondent van de „Times". Volgens deze waarne mers heeft de Sowjet-Russische pers op deze wijze eenigszins Naar het A.N.P. verneemt is te Gent overleden, Baron K. G. W. van Wassenaer. Baron van Was- senaer was sedert verscheidene jaren Nederlandsch Consul te Gent. Zijn werkzaamheden wor den thans waargenomen door den heer K. E. Dijkstra, Eerste Kan- sel'er van de Consula're Afdee- l'ng aan de Nederlandsche Am bassade te Brussel. Het 3000 ton metende Spaan- sche schip „Marjoso'Vdat met een lading yzererts in de haven van Irlam (Lancashire) is aangeko men en dat aanleiding was tot protesten van plaatselijke vak verenigingen, zal toch worden gelost. Een woordvoeder van een vakvereeniging verklaarde, dat 't bestaan van iederen Engelsch- man nauw verbonden is met de productie en dat, ter stimuieering hiervan, alle politieke overwegin gen op zij zullen worden gezet. Cesare Rossi, Mussolini's vroegere perschef en een der acht beschuldigden in verband met den moord op Mateotti, den toenmali- gen leider der socialisten in Italië, heeft voor de rechtbank verklaard dat Mussolini een sterke neiging tot persoonlijke bloedwraak had. Hij had d.kwijls hooren spieken over een spec aal door Mussolini gevormde, organisatie om politi- ke tegenstanders uit den weg te ruimen. Mateotti, een uitgesproken te genstander van Mus:ol ni, werd 23 jaar ge'.eden te Rome gekid napt en bij een pog ng tot ont vluchten doodgestoken. Het Engelsche communisti sche dagblad „Daily Worker" eischte, dat de Engelsche regee-1 ring ophoudt met haar „bruut geweld in de Koloniën". Volgens het blad zyn aanvallen van de politie op het centraal bureau der stakers, massa-arrestaties en het afkondigen van den noodtoestand symptonen van de wijze, waarop de gouverneur de stakende arbei ders in het petroleumbedrijf in de Britsche kolonie Trinidad behan delt. Het blad eischt onmiddellijk interventie van de Engelsche re geering. evenals bij de staking van de petroleumarbeiders in Zuid-Perzië de troepen naar Bas- ra snelden. De „Sydney Sun" meldt, dat speciale uitgeruste vliegtuigen, van het vliegveld Mascot zouden opstijgen om droog ijs uit te stroo en op de wolken teneinde neerslag te verwekken. Het ex periment zou staan onder leiding van Dr. E. B. Kraus. Uit Nanking wordt gemeld, dat troepen der Chineesche com munisten de steden Kwantsjeng (in het westen van de provincie Sjantoeng) en Woetsj'angtsjen, nabij Kwajena, heroverd hebben op de troepen der centrale Chi neesche regeering. schappijen op aandeelen, die eigendom der Finsche negeering zijn, haar sche activa in Finland. Wet). Na van 1925 Finland had reeds besloten alle Districthoofd by de en tevens lid der Bezuinigings- commissie Rink. In 1923 aan- zulks ter vereffening van vaardde hy het ambt van Ryks- vorderingen wegens Duit- bemiddelaar (Arbeidsgeschillen tot 1928 -., Arbeidsin- Duitsche activa, die op 6 milliard Spectie te Groningen te zyn ge- insche marken werden gewaar- weest, volgde zyn benoeirrng tot deerd ter beschikking van de Gouverneur van Curagao. Bekend Sowjets te stellen. Het bedrag het avontuur dat hem in 1929 was by de bank van Finland ge overkwam, toen hy door een groep stort. Rusland wenscht de somVenezolanen ontvoerd werd. In te gebruiken ter verkry- 1903 keerde hy weer terug naar thans ging van de helft van het aan deelenkapitaal der voornaamste Finsche regeeringsmaatschappijen, zooals «fwipypTen. krachtsta- tions en meer dan een derde van de bosschen. Het Russische voorstel is aan- vankelyk door een ministerieele commissie behandeld, doch werd later verwezen naar een speciale economische commissie, die, naar men gelooft, er de voorkeur aan geeft den Russen het krachtsta tion te Janiskoski aan te bieden, dat dicht bij de nieuwe grens ligt en de Sowjet-Unie de zoozeer be- nood'gde electriciteit voor de nik- kelmynen te Petsamo en de i krachtens het wapenstilstand- en vredesverdrag aan de Russen toe gewezen fabrieken kan leveren. Een andere moeilijkheid voor Finland is, dat de Russen tevens hebben gevraagd om herwaardee- de Arbeidsinspectie en wel Districtshoofd te Maastricht. ais In antwoord op een request dat het Hoofdbestuur van het Neder landsch Verbond van Gerepatri- eerden gezonden heeft aan het Ministerie van Jusitie inzake de toelating in Nederland van Neder landers met hun gezinnen, weïk„ Nederlanders in 't buitenland met vrouwen van vreemde nationali teit zijn gehuwd, heeft het betref fende M!n!sterie medegedeeld, dat deze aangelgeneheid zoo spoedig mogelijk zal worden afgewerkt Door het N.V.V.G. kunnen voor- rangslijsten ingediend worden, met de namen van betreffende ring der Duitsche activa op basis 1 personen die in Nederland werk- van de thans geldende pryzen,'en woonruimte hebben. Voor op- hetgeen het bedrag van 6 op 8 gave kan men schryven onder milliard zou brengen. Postbox 24, Eindhoven.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1