Stichting herstel jZeeland fóct cL& Een nieuwe Nederlandsche industrie Beter dan Penicilline W«li krijgen we Besteding gelden „Schelde- monden". Naar bekend is, werd de op- orengst der vanwege de Stichting .Scheldemonden" gehouden col lectes, in totaal bedragende pl.m. f 300.000, ter besteding overge dragen aan het Bestuur der Stich ting Herstel Zeeland 1945, geves tigd te Middelburg. Het Bestuur, voor dit doel uitgebreid met een iweetal vertegenwoordigers yan ie Stichting „Scheldemonden" en drie leden van het Provinciaal Bestuur van Nederlandsch Volks herstel, heeft in enkele vergade ringen over de besteding beraad slaagd en is, na nauwgezette over wegingen, tot de hieronderstaan- ie verdeeling" gekomen. Tevoren zij opgemerkt, dat het Bestuur meende in overeen stemming met de wensch der Stichting „Scheldemonden" oiet tot versnippering der gelden te moeten overgaan, daar zulks sou beteekenen, dat de talloos vele vereenigingen en instanties, welke een aanvrage inzonden, slechts zeer ten deele zouden kun- ïen worden gehoipen, waardoor het practische effect der gelden tot een minimum zou worden teruggebracht. Gaarne had het Bestuur aan alle aanvragen tege moet gekomen. Daarmede was evenwel een bedrag van tenminste 1 millioein gulden gemoeid, ter wijl de beschikbare som, zooals gezegd, beperkt bleef tot een tiende gedeelte daarvan. Thans1 Is er naar gestreefd zooveel mo gelijk „aanwijsbare" objecten tot stand te brengen, welke tot lan- fen tjjd in de toekomst zullen ge- uigen van de offervaardigheid en het medeleven van het Noor den des lands met het zoo zwaar getroffen Zeeland. De verdeeling der beschik bare gelden. Hieronder volgt allereerst een overzicht van de verdeeling der felden over de verschillende ru- rieken, gevolgd door een detail- verdeeling. 1. Agrarische doeleinden 130.000 2 Medisch-hygiënische doeleinden 75.000 S. Jeugdcentrum West-Z.- Vlaanderen 87.500 i Buitengewoon lager en voorbereidend lager on derwijs 37.000 5 Versch, doeleinden 20.000 Sluispost, te verdeelen over de in Zeeland werkzame Kruisver- eenigingen 8.500 75.000 300.000 Landbouwproefbedryven. Ad. 1. Lettende op de zware of fers, welke tengevolge van de langdurige inundatie het land bouwgebied van Zeeland voor de bevrijding des lands heeft ge bracht en de deplorabelen toe stand, waarin de landbouwgebie den tengevolge daarvan zijn ko men te verkeeren, meende het Bestuur aan de agrarische sec tor bijzondere aandacht te moe ten geven. Bijzondere maatrege len zullen moeten worden geno men om de landbouwgronden weer tot rentabiliteit te brengen, ter wijl vervolgens alle krachten moe ren worden ingespannen voor de rationaliseering der thans be staande bedrijven. Teneinde dit doel te helpen verwezenlijken, deed de Stichting voor den Land- douw in Zeeland, daarbij gesteund door tal van landbouwdeskundi gen, een beroep op het Fonds .Scheldemonden" om een bijdrage voor de stichting van enkele land- bouwproei bedrij ven. Met behulp van het beschikbaar gestelde be drag zullen in de naaste toe komst worden opgericht: a. een landbouwproefbedrijf op zavelgrond van pl.m. 40 ba, bijv. op Schouwen-Duiveland; b. een voorbeeld-proefbedrijf (een evenwichtig gemengd be drijf) op Walcneren van pl.m. 10 ha; c. een fonds voor werktuigen beproeving, speciaal voor West Zeeuwsch- Vlaanderen. De bedrijven komen in eigen dom en beheer bij de Stichting voor den Landbouw in Zeeland, welke het beschikbaar gestelde bedrag over de drie objecten zal verdeelen op basis van de werke- tike stichtingskosten. Voor medisch-hygiënische doeleinden. Ad. 2. Het voor medisch-hy giënische doeleinden uitgetrokken bedrag ad 75.000 is nader ver deeld als volgt: Voor de aankoop van ligtenten t. b. v. de t.b.c.-bestrij- ding 36.500 Voor de inrichting van TH. barakken bij het ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen 10.000 Voor de oprichting van een medisch centrum te Middelburg 5.000 Bijdrage in de kosten van reeds aangekochte T.B. barakken te West- kapelle 5.000 Hulp aan Prov. Vereen. TJ3.G,-bestrijding en Prov. Vereen. Hygiëne Moeder en Kind bij het aankoopen van auto's voor de huisbezoek sters 10.000 De ligtenten, welke gedurende den ootiog grootendeels zun ver loren gegaan, worden o.:_. opge richt m de gemeenten: Aardenburg 5, Biervliet 1, Bres- kens 3, Nieuwvliet 3, Oostburg 3, Sluis 2, Sluiskil 1, IJzendijke 1. Jeugdcentrum in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Ad.3. Toegevoegd aan het reeds uit bet Fonds Noocbgebie- den voor dit doel beschikbaar ge stelde bedrag 40.000 wordt thans de oprichting van een Jeugd centrum voor West Zeeuwsch- Viaanderen mogelijk gemaakt. Opgericht zuilen worden twee gebouwen, welke in onderling overleg z,ullen worden gebruikt door de Katholieke, de Protes- tantsche en de niet-kerkelijke jeugdorganisaties in W. Z.-Vlaan deren, welke daaromtrent een stemmigheid hebben bereikt. Thans kan een centrum worden geschapen, van waaruit de Zeeuwsch-Vlaamsche jeugd, welke door den oorlog zoo ontzaglijk veel heeft verloren, richting en leiding kan ontvangen. Liter aard voor iedere groep met be houd van eigen inzichten en be ginselen. Ad. 4. Het buitengewoon lager en het voorbereidend lager on derwijs heeft tengevolge van den oorlog zware slagen ontvangen, welke slechts ten deele door de ïtijksuitkeeringen kunnen worden geneeld. Daar voor beide soorten van onderwijs nog geen Rijks vergoedingsregeling en met name het getro.fen platteland aan kleu- terscnolen zeer dringend behoef te heeft, is besloten aan de daar voor in aanmerking komende scholen een bijdrage in de onge dekte uitgaven te verleenen. Toegekend is o.m. een bijdrage aan de school te: Hulst (R.K. school voor buitengew. lager on derwijs) 1000; Axel (Cnr. Be waarschool) 500; Biervliet (ge lijkelijk over de Chr. en R.K. Be waarschool) ƒ1600; Breskens (Thjzonaere bewaarschool) 1600; Oostburg (gelijkelijk over beide bewaarscholen) 1700; Aarden- burg (idem over N.-iH. en R.K. bewaarschool ƒ1700; Sluis (Prot. bewaarschool) ƒ800; Schoondijke (Vereen. Kleuterschool) ƒ1300; Groede (Nuts-bewaarsch.) 1000; Hoofdplaat (R.K. bewaarschool te Nummer Eén) ƒ700; Eede (R.K. bewaarschool) 1000. Ad. 5. Van het bedrag ad 20.000 is inmiddels 8000 be steed voor de beschikbaarstelling van lakens aan de plaatselijke af- deelingen der Kruisvereenigingen. Voorts is 1500 uitgetrokken als bijdrage in de kosten van het afrasteren en maskeeren van het z.g. bunkerdorp te Groede, welk terrein zal worden ingericht als hertenkaihp. Omtrent de bestemming van het restant zijn voor enkele klei nere objecten nog onderzoekingen gaande. TERNEUZEN. Vergadering Onderling Samenwerken". Dezer dagen hield de varkens- houdersvereeniging „Onderling Samenwerken" bij den heer Tn. Wyne te Driewegen haar alge- meene jaarvergadering. Aanwe zig waren 35 leden. Na opening door den voorzitter en ongewijzigde vaststelling der notulen vogde rekening en ver antwoording door den penning meester. Hierbij bleek, dat de inkomsten bedroegen ƒ303 en de uitgaven ƒ450,85, alzoo een nadeelig saldo van 147,85. 31 Dec. 1946 be droegen de bezittingen der ver- j eeniging 1236,11, welk bedrag is geplaatst op de Rijkspost spaarbank. De periodiek aftredende be stuursleden, de heeren J. Riemens en D. Hofman, werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Beiden aanvaardden onder dank zegging hun herbenoeming. Tot lid van de financieele com missie werd gekozen de heer Joh. de Jonge, terwijl tot bode werd benoemd de heer Jac. Sol. Vervolgens werden de prijzen voor 194 vastgesteld, deze be- I droegen tot en met 22 kg 1,25 per kg en daarboven ƒ1 per kg. De contributie zal 0,40 per varken bedragen. Nadat men nog eenigen tijd van gedachten had gewisseld, waarbij eenige interne aangelegenheden weruen besproken, sioot de voor- zitter mét een woerd van dank voor het aangenaam verloop, de vergadering. OOSTBURG. Vergadering C-B.T.B. Men verzoekt ons van de zijde der C.B.T.B. opname van het vol gende verslag: In café De Vuijst te Oostburg, vergaderde dezer dagen de Afd. West Z.-Vl van den C.B.T.B. Doordat voor de vergadering optrad de Weled. Gestrenge Heer C. van den Heuvel, den Bonds voorzitter en lid der Tweede Ka mer, en mede door het stralende voorjaarsweder, was de opkomst zéér bevredigend. Nadat de vergadering door den Voorzitter, den heer Joh. de Feij- ter, op de gebruikelijke wijze was geopend, werd het woord gegeven aan den Bondsvoorzitter, voor het uitspreken van zjjn rede. Spreker begon met erop te wij zen dat het alleszins begrijpelijk was, dat in gebieden zooals Wal cheren en W. Z.-Vlaanderen, die een zoo'n duren tol voor de be vrijding van ons land hebben moe ten betalen, vooral de vraagstuk ken van de Oorlogsschade-Ver- goed'ng zooals wederopbouw boe-derijen, noodherstel, schade regeling verlorengegane inventa ris enz., in het brandpunt der be langstelling staan. Door de Regeerig, werd het di rect na de bevrijding als een van zelf sprekend iets beschouwd, dat de schade toegebracht aan het Plannen tot oprichting eener landbouwwerktuigenfabriek. Naar wij vernemen zijn plannen in vergevorderden staat tot op richting van een Nederlandsche Landbouwwerktuigenfabriek. De plaats van vestiging zal liggen buiten het industrieele Westen; de eventueele fabrieksterreinen zijn reeds gefixeerd. De fabriek zal zich in eersten aanleg bezig hou den met vervaardiging van z.g. wentel- en trekploegen, die spe ciaal aan de eischen van den Ne- dierlandschen bodem voldoen en waarvan het gebruik aanmerke lijke tijdsbesparing geeft. De be hoefte aan ploegen in Nederland is groot; als gevolg van den oor log was het tekort aan deze werk tuigen in den Zomer van het af- geloopen jaar reeds gestegen tot meer dan 20.000 stuks. Onafhankelijk van het Buitenland. De plannen van deze fabriek, die ons niet alleen onafhankelijk moet maken van het buitenland, maar op den duur ook kan wer ken voor den export, zijn reeds Tn de illegaliteit gerijpt. Het is thans de In- en Verkooporganisatie Mammora te Amsterdam, welke de plannen heeft uitgewerkt en tot uitvoering brengt in nauw contact met het Centraal Insti tuut voor Industrieele Ontwikke ling, onder leiding van Drs. P. Schoemaker, waarvan het re- search-apparaat de noodige ge gevens heeft verschaft. In het bedrijf zullen al dadelijk vijf- tot zeshonderd ongeschoolde arbei ders werk vinden. Voor den aan koop van de noodige machinerie- en in het buitenland zijn, wanneer 't zoover is, deviezen beschikbaar. Voor den oorlog importeerde Nederland jaarlijks voor drie mil- lioen aan landbouwwerktuigen, 'n cijfer, dat gezien de steeds voort gaande mechanisatie van de agrarische bedrijven voor de toe komst stellig nog hooger zou heb ben gelegen. In Mei 1.1. bepaalde Minister Vos, dat hier de Neder landsche industrie zooveel moge lijk moest worden ingeschakeld. Zoo vervaardigde de voormalige Artillerie-inrichtingen aan de Hembrug thans zaaimachines, kunstmeststrooiers, boerenwagens enz., terwijl Ducroo en Brauns de eerste landbouwtractoren hebben afgeleverd. De nieuwe Industrie zal nu in de behoefte aan landbouwwerk tuigen als ploegen, eggen, cultiva- toren, alsmede van gereedschap pen: schoppen, rieken, hooivorken, roskammen, enz. moeten voor zién. De gunstige verwachtingen voor export naar het buitenland zijn o.m. gebaseerd op den uitste kenden naam welke de Neder landsche landbouw in den vreem de bezit, zoo zelfs dat buitenland- sche Industrieën zich op hun af zet in Nederland plegen te beroe pen. Nieuwe ploeg in massa productie. De nieuwe ploeg, waarvan de massaproductie het eerst ter hand zal worden genomen is ontwikkeld in samenwerking met den Rijks- landbouw-Consulent Ir. P. A. v. d. Ban. De plannen voor het groote, moderne fabriekscomplex zijn ont worpen door den Amsterdam- schen architect Simon Switzar, terwijl de opzet van de technische outihage verzorgd is door den technischen directeur van Mam mora, Ir. J. M. v. d. Wetering. In het gunstigste geval hoopt men eind van het jaar met oplevering in de nieuwe fabriek te kunnen begjnnen. bezit van mede-Nederlanders ten gevolge van de gevechtshande lingen en de roof en vernielzucht der bezetters, door de geheele Nederlandsche natie zou moeten worden gedragen. Al spoedig echter bleek men van koers te veranderen en werd een schaderegeling op basiswaar de 1940 voorgestaan. Dat dit voor de getroffen bedrijven ruïneuze gevolgen zou hebben, hoeft geen betoog. De Regeering stelt zich in dezen op het standpunt, dat indien zou worden overgaan tot algeheele uitbetaling der geleden schade op basis van de vervangingswaarde, dit de Staatsfinanciën in zooda- nigen staat van ontreddering zou brengen, dat dit ons land op den rand van den afgrond zou bren- ge. Het gaat hier om de schade van 10 o/o der bevolking te dragen door 90 °/o der niet gedupeerden. Dat deze 10 °/o onherroepelijk in genoemde afgrond terecht ko men, is onvermijdelijk. Deze rege ling is dan ook onaanvaardbaar. Dat er nog andere factoren zijn, die het gevaar van een inflatie in even sterke mate tevoorschijn roepen, wil spr. niet aanroeren. Dat de betaling op vervangings waarde de Staatsfinanciën zoo danig in de war zouden sturen, dat van een catastrofe kan wor den gesproken is nog niet bewe zen, trouwens die vergoeding moet slechts één maal worden gedaan en kan dan nog over meerdere jaren worden verdeeld. De uit gaven voor ambtenaren-salaris sen en onnoodige veel te hooge Staatsuitgaven komen ieder jaar terug. Wat de herbouw en wat daar aan vastzit betreft, dient men de noodige voorzichtigheid te be trachten. Hier worden z.g. rente- looze credieten gegeven door het Rijk. Deze zaak is nog niet wet telijk geregeld en zoo'n credit is een schuld aan den Staat, en al zal bij het niet kunnen terugbeta len van die schuld misschien wel niet worden overgegaan tot ge rechtelijke invordering, het kon toch wel een strop om den hals blijken', waar men moeilik uit komt. Ook de loonkwestie die uit den aard der zaak in de zwaar ge teisterde gebieden, door het ont trekken van personeel uit den landbouw naar de opbouwdien- sten, een ingewikkeld probleem vormt werd niet over het noofd gezien. Dat een. ongelimiteerde opdrij ving der loonen en een daarmede paralel loopende stijging van de prijzen der producten voor de Volkshuishouding op den duur fu neste gevolgen moet hebben zal wel een ieder duidelijk zijn. Men kan op die weg niet voortgaan, zonder een product te krijgen dat veel te duur wordt om op de bui- tenlandsohe markt mee te con- curreeren. Om er weer bovenop te komen zullen we moeten uitvoeren. Voor den oorlog waren we een rijk land en hadden we in binnen- en bui tenland de middelen om te beta len. Thans zijn we arm, beroofd en leeggeplunderd, we zuilen moe ten produceeren en uitvoeren om onze import te dekken. In dat geval moeten we ook trachten te voorkomen, dat door te ver door gevoerde loons- en pr(jsverhoo- ging onze productiekosten boven onze concurrenten liggen. Tenslotte werd nog een woord gewijd aan de cultureele- en gees telijke vraagstukken van dezen t(jd. Het streven naar meer eenheid was voor velen, juist na de be vrijding het hoogste ideaal. Voor den oorlog deden dit ook de Na tionaal Socialisten. Laten wij in dezen niet op een dwaalspoor gaan. Laat dat soort eenheidsge dachte varen. Dat een ieder zich schare onder zijn éigen stands organisatie en die sterk maken. De drie groote standsorganisa ties tezamen gebundeld als drie sterke pijlen in De Stichting van den Landbouw is beter dan een onsamenhangende eenheid dat als een dik voos riet geen stevigheid bezit. (Klanken als van Schermerhom zijn in vroeger tijden ook al ge hoord van Troelstra, Breslau en anderen. Ook in dezen is er naar de woorden van den Prediker niets nieuws onder de zon. De groote waarden van het leven en de schoone winsten uit het verleden, de afschaffing der slavernij, de gelijkstelling der vrouw enz. vinden hun oorsprong op Paschen en liggen verankerd in het Christendom. Ziehier de peiler waar alles op rust. Nadat spreker nog een oproep had gedaan om eigen organisatie sterk te maken tot in alle uithoe ken van het land, besloot hij zijn met aandacht gevolgde rede. Na de pauze werden door ver scheidene leden vragen gesteld, die door den Bondsvoorzitter alle od duidelijke wijze werden beant woord. Na een woord van dank van den Afdeelingsvoorzitter en den heer C. de Putter, den Provin cialen Voorzitter, kwam een einde aan deze welgeslaagde samen komst, waarop alle aanwezigen met tevredenheid zullen terugzien in het besef, dat in onze Christe lijke Organisatie voormannen op Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KO 701 (Strook No. 3) 573 alg. 375 gr. zachte zeep 574 alg. 2 eieren. 575 alg. 500 gr. sinaasapp. 576 alg. 500 gr. suiker, boter hamstrooisel of 1000 gr jam, stroop enz. Bonkaarten KD, KE 701 (Strook No. 3) 583 alg. 375 gr. zachte zeep 583E res. 375 gr. zachte zeep 584 alg. 2 eieren 585 alg. 1000 gr. sinaasappel 586, 587 alg. 250 gr. suiker, boterhamstrooisel of 500 gr jam, stroop enz. Bonkaarten MA, MD 701 (Strook NO. 3) 574 suiker 375 gr. «uikei boterhamstrooisel of 750 gr jam, stroop enz. Tabaks kaarten enz. T 67 2 rants, tabaksartikelen V 68 200 gr. chocol. enjof sui kerwerk. X 67 2 rants, tabaksartikeleh X 68 150 gr. chocol. en/of sui kerwerk. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds Vrijdag 24 Januari worden gebruikt. Eieren. Wanneer op de voor 2 eieren aangewezen* bonnen 574 en 584 Algemeen niet onmiddellijk kan worden afgeleverd, dient het publiek deze bonnen bij zijn han delaar vóór in te leveren, waar na aflevering zoo spoedig moge lijk zal plaats hebben. Sinaasappelen. De bonnen 575 en 58—5 Al gemeen voor sinaasappelen moe ten uiterlijk 29 Januari a.s. dooi bet publiek bij een handelaar in groenten en/of fruit worden in geleverd, waarna aflevering aal geschieden naar mate de aan voer plaats heeft. Tabak Van de tabakskaart is thans nog 1 bon voor 2 rantsoenen aan gewezen. Op 30 Januari a.s. zal nogmaals één bon voor 2 rant soenen worden bekend gemaakt Suiker en versnaperingen. De volgende bonaanwijzing voor suiker en versnaperingen zal op Donderdag 6 Februari plaats vin den. i de bres staan voor de belangen van den Landbouw, die ons ver trouwen ten volle waard zijn, ZUIDZANDE. Filmavond Roode Kruis, Zaterdagavond j.l. werd ln de zaal van den heer De Witte alhier een Roode Kruis film-avond ge geven. Nadat de heer Vermeulen bestuurslid van de Afdeeling W. Zeeuwsch-Vlaanderen, een ope ningswoord had gesproken, werd de „Jeep-film" vertoond, welke een beeld gaf van de vele ca priolen die men met dat voertuig kan maken. Vervolgens toonde de film: „Een weg blijft open", op welke wijze het Roode Kruis gedurende de oorlogsjaren het contact on- derhield tusschen de soldaten aan de fronten en in de krijgsgevan genkampen eenerzjjds en de fa- milie's anderzijds. Na de pauze, waarin door mid del van Amerikaansche verkoo- ping verschillende artikelen aan den man werden gebracht, draal de film: „Op de bres". Deze film toonde het voortreffelijke werk dat het Roode Kruis thans onder Vaak moeilijke omstandigheden in Indië verricht. Een krachtig applaus en een aantal nieuwe leden waren het bewijs van waardeering van de aanwezigen voor het schitteren de werk van het Nederlandsche Roode Kruis. De netto-opbrengst van deze» avond bedroeg 87,56%. We kunnen een bezoek aan deze filmavonden die thans in geheel West Zeeuwsch-Vlaanderen wor den gegeven, ten zeerste aanbe velen. Twee Amerikaansche geleerden hebben meegedeeld, dat een extract uit het hersenweefsel, penicilline ln genezende werking overtreft. Proeven werden genomen op dieren ter bestrijding van abces sen en gevaarlijke longontsteking. In een artikel ln de „Journal of Bacteriology" verklaarden Dr. Leo G. Nuttini en zuster Maria Lynch, dat het extract groot succes had opgeleverd bi) de be strijding van de staphylococcus aureus, waarmee muizen geïnfec teerd waren. Alle muizen die met dit extract werden behandeld, bleven in leven, terwijl sommige, dien men penicilline had .gegeven, stierven.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3