Oe besprekingen begonnen RAMADIER over de Fransche politiek Oe ramp te Muiden Lenin-herdenking in de Sowjet-Unie hieuws in enlule cedels VERKIEZINGEN IN POLEN De strijd in Vietnam De Belgische eischen t.a. v. Duitschland DONDERDAG 23 JANUARI 1947. Ooodvonnissen in Joego-Slavie De [a.s.' blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin Het vliegongeluk bij Biak Nimmer toetreding tot een\ blok STALIN WAS NIET AANWEZIG De staking oer scheeps bouwers in Antwerpen Westkapelle dankt Utrecht De „Tasman" wordt geholpen F rank ee ring bij Abonnement: Ternenzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donder dagavond. Aanhoudende vorst. Lichte tot mat. vorst, wiss. bewolk., met verspr. sneeuw buien, matige, tijdelijk vrg krachtige, Noordoostel. wind. 3de Jaargang No. 410. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Temeuzen Advertentieprijs per mm 10 et; mlnlmu» per advertentie 1,M Inzendingen advertentie» tot des namiddags 4 uux Rubriek kl. advertentie# 1—S regels 60 ct.; leder» regel meer 12 ct. Ver melding brieven ondej or- Bur. van dit B1M 10 ct. meer. Abonnementsprijs f3.25 per kwartaal. Woensdagmorgen zijn de Ne- derlandsche en Indonesische dele gaties In het paleis Rijswijk bij eengekomen. Een uitgegeven communiqué zegt o.m., üca „e.ae delegaties voltallig aanwezig waren. Het communiqué gaat voort: irMen heeft den toestand hespro- ken, zooals deze zich hier in de laatste twee maanden heeft ont wikkeld. Met betrekking tot de militaire situatie zullen binnen kort verdere besprekingen tus- #chen de beide delegaties plaats hebben, waarbij men zal trachten een oplossing voor de huidige moeilijkheden te vinden. De be sprekingen zouden Woensdagmid dag worden voortgezet." De militaire toestand. De Nederlandsche militaire woordvoerder heelt het volgende Herdenking van de militaire slachtoffers. Na een sobere plechtigheid in de Cadi-club te Leiden werden de veertien manschappen van den O. B. D., die bij de noodlottige OBtplofflngsramp te Muiden zijn omgekomen, herdacht. Hierbij waren o.m. tegenwoor dig luit. Aldewereld namens den Leidschen garnizoenscomman dant, kol. Spaich, commandant ran den M. O. D., majoor Tromp, commandant Van den O. B. D., en de adjudant en de chauffeur die als door een wonder bij de ramp gespaard hieven. De herdenking werd afgewis seld door orgelmuziek. Nadat de voorzitter van het Cadi-comité de heer J. Heymans de namen der omgekomenen had voorgelezen, voerden Dr. W. H. Kelder en pastoor W. Gasman het woord. Aan het einde van de plechtigheid werd een minuut stilte inacht genomen waarna het Wilhelmus werd gespeeld. Het nationale gerechtshof te Sisak heeft Ivan Pintar, den van •pioimage beschuldigden Ameri- kaanschen staatsburger, tezamen met drie Joeeo-Slaven ter dood veroordeeld. Elf anderen kregen gevangenisstraffen van 5 tot zü Jaar, terwijl een beschuldigde werd vrijgesproken. De Joego-Slaven waren, aldus werd beweerd, leden van een ter roristische organisatie en Pintar werd er van beschuldigd contact met hen onderhouden te hebben. overzicht gegeven van den mili tairen toestand: Een post in de omgeving van Batavia werd door vuur uit ver schillende richtingen beschoten. Bij een tegenaanval brachten de Nederlandsche troepen den repu blikeinen zware verliezen toe, ter wijl een hoeveelheid wapenen en ammunitie werd buitgemaakt. Onder de gesneuvelden bevonden zich een aantal Japanneezen. Op 20 Januari zou voor het ge bied Bandoeng een bijeenkomst van Nederlandsche autoriteiten en afgevaardigden van de T. R. I. plaats hebben, die geen doorgang kon vinden, daar de leden van de T. R. L niet verschenen. In den sector Soerabaja werden door republikeinsche artillerie twee burgers gedood en twee ge wond. Na aanhoudend republi- keinsch vuur op een Nederland sche post hebben Nederlandsche troepen de kampongs Goerang, Ngemboeng en Gempollan van republikeinen gezuiverd. Bij al deze acties werden aan Neder landsche zijde geen verliezen ge leden. Teneinde de viering van de aan staande blijde gebeurtenis op scholen voor gewoon lager en voorbereidend onderwijs mogelijk te maken heeft de directie van de voedselvoorziening van het Mini sterie van Landbouw, Visscherij en Voedsel voorziening toestemming verleend, dat via de plaatselijke distributiediensten tóewijzingen zullen worden verstrekt, waardoor per kind een tractatie van één beker chocolademelk en 25 gram versnaperingen zal kunnen wor den gegeven. Nader zal nog worden medege deeld, op welke wijze zij, die zich met het organiseeren en financie ren van deze tractatie willen be lasten, een verzoek om toewijzin gen kunnen indienen. In verband met het vliegonge luk bij Biak, waarbij 5 leden van het gezelschap Hans Snel zijn om gekomen, verneemt het A.N.P. van officieele zijde,' dat het hier betrof een oefenvlucht van een militair toestel, die de arti^ten gaarne wilden meemaken. Ter gelegenheid van de 23ste jaarlijksche herdenking van Le nin's sterfdag (21 Jan. 1924) hebben in de geheele Sovjet-Unie massa-bijeenkomsten van arbei ders, boeren en intellectueelen plaats gehad. In de pers worden telegrammen uit alle deelen des lands gepubliceerd, waarin wordt beschreven, op welke wijze Lenin's dood is herdacht. Wladimir Iljitsj Oeljanof, bekend geworden als Lenin, is in 1870 te Simbrisk (thans Oeijanofsk) ge- horen en wordt beschouwd als ,,de stichter en het eerste hoofd van den eersten socialistischen staat ter wereld''. In een hoofdartikel schrijft de ,,Prawda" o.m.: „De banier van Lenin en Stalin waait trots boven het na-oorlogsche economisch herstel en voor den opbouw van ons volk in zijn worsteling voor het communisme in ons land." In het verslag, dat radio Mos kou van de Lenin-herdenking in de Sovjet-hoofdstad gaf, werd Generalissimus Stalin niet onder de aanwezigen genoemd, hoewel by in andere jaren steeds de plechtigheid heeft bijgewoond. Georgi Alexandrof, hoofd van de propaganda-afdeeling van het centrale comité der communis tische party, hield de herden kingsrede, waarin hij verklaarde, dat de „reactie momenteel haar krachten overschat" en dat het De Socialist Paul Ramadier, die zich thans belast met de vorming van esn nieuwe Fransche regee ring, heeft in de Nationale Ver gadering een beroep gedaan op „strenge discipline van partijen, vastbesloten om de franc te red den, de productie te verhoogen, de begroot'ng in evenwicht te brengen, den vrede b'nnen de Fransche Unie te handhaven en de veiligheid van het land b'nnen het kader van de V. N. te verze keren". Sprekend over de betrekkingen met Engeland verklaarde Rama dier: ,,Op internationaal terre'n geven wij de eerste plaats aan de organisatie der V. N. en de col lective veiligheid. Wij zullen nooit besluiten toe te treden tót een blok, dat gericht is tot hege monie en agressie". Het Duitsche gevaar. Duitschland mag geen gevaar voor Frankrijk vormen. Dit is een constante factor in de Fransche politiek, boven partijen en regee ringen, aldus Ramadier. Hij her- haaide de Fransche eisch ten aan zien van de Duitsche steenkool als herstelbetaling ten behoeve van het Fransche industrieele leven. ,,De regeering van mor gen is voornemens de continuï teit der Fransche politiek te ver sleutel tot het probleem van den levensstandaard, moet op ordeiy* ke wijze geschieden. De regeering zou het vier-jaren-plan uitvoeren. 4. De begrooting voor 1947 welke binnen enkele dagen zal worden inged'end moet zooveel mogelijk in evenwicht worden ge bracht. 5. Geen verhooging der belas ting. Hoogere belastingen zijn alleen nog mogelijk, wanneer de productie verhoogd wordt. HET FRANSCHE KABINET De Fransche Minister-Presi dent, Ramadier, heeft Woensdag avond de formatie van zijn coali tiekabinet bekend gemaakt en de lijst met namen aan den Presi dent voorgelegd. niet zoo makkelijk is voor de hui- dige ooriogsophitsers, zooals zekeren, daarbij rekening houdend Churchill en zijn vrienden in En- 1 *- J Marine Goudswaard, Is het eenige lid van het gezelschap van Hans Snel, dat niet in het vlieg tuig, dat nabij Biak is neerge stort, is meegereisd. Haar juiste verblijfplaats is op dit oogenblik oog onbekend. Sinds Dinsdag zijn de con trolemaatregelen aan de Fransch- Belgische grens, zoowel van Bel gische als van Fransche zijde, veel strenger geworden, 's Avonds Moesten vrachauto's gerequireerd worden, om de tallooze waren te vervoeren die uit België afkomstig waren en in den loop der laatste 48 uren in beslag werden geno men. Koning George van Grieken land, heeft met Tsaldaris, den Premier, geconfereerd. Daarvoor had de Koning met zeven partij- leidets gesproken, onder wie So- foulis, leider der Liberale opposi tie. Tsaldaris heeft medegedeeld, dat heden Donderdag een beslis sing inzake den politieken toe stand zal worden genomen. Leden van de hoogste krin gen te Parijs worden er van ver dacht betrokken te zqn bij een opdumschandaal. De 72-jarige Gravin Salles en de expressio nistische schilder Eduard Goerg, zijn in dit verband gearresteerd, doch later onder borgtocht weer vrijgelaten. In de appartementen van de gravin zqn groote hoe veelheden opium en talrijke pijpen aangetroffen. De Hongaarsche veiligheids politie heeft Generaal Lajos Dal- noki Veres gearresteerd, die ver dacht wordt een van de leiders te ziin van het complot, dat de Hon gaarsche regeering wilde omver werpen. De Generaal wa3 in de huurt van Boedapest bij vrienden ondergedoken. De leider der Itahaansche Communistische Partij, Togiiatti, heeft Dinsdag verklaard, dac de communisten bereid zijn in fiet te vormen Italiaansche kabinet zit- ting te nemen. De Communisti sche Party is van meening, dat de nieuwe regeering moet worden gebaseerd op de drie grootste partijen (Christendemocraten, So cialisten en 'Communisten), aldus Togiiatti. Biina 23 jaar na den moord or> Giacomo Mateotti, leider der Italiaansche Socialisten en onver schrokken tegenstander van Mus solini, zullen vier volgelingen van Mussolini, die naar men vermoedt hen zelf tot den daad heeft aan gezet, in de beklaagdenbank te Rome moeten verschijnen. Twee van dezen, Amerigo Dumini, een vriend van wijlen Mussolini en leider van de fascitische geheime politie, en Amleto Poveromo wor den ervan beschuldigd den eigen lijken moord te hebben gepleegd. De andere twee worden van mede plichtigheid verdacht. Nog vier anderen worden by verstek be recht. geland en Amerika", een nieuwen oorlog te veroorzaken. Verder zeide Alexandrof, dat de arbeidende klassen in de bour- geoislanden haar hulpmiddelen n den strijd voor vrede en haar rech ten nog steeds onderschatten. Een referendum, dat de Pro vincialen Bond van Metaalbewer kers onder de stakers der scheeps- i timmerwerven heeft georgani seerd, heeft den volgenden uitslag opgeleverd: Voor hervatting van den arbeid 133 stemmen. met wijzigingen in den interna tionalen toestand", zoo zeide Ra- j madier. Ten aanzien van Duitsch- land ze'de hij nog, dat Frankrijk de Duitsche bevolking geen on- i menschelijken druk wil opleggen, maar zich slechts tegen n'euwe agressie wil vrijwaren en ttie her- stelbetalingen wil garandeeren, i waarop het recht heeft. Over Indo-China zeide Rama- 1 dier: „De toestand ontwikkelt z'ch gunstig. Niets zal ongedaan blijven om onze soldaten' alles te verschaffen, wat zij noodig heb- ben" De schepping van een Fransche Unie komt definitief in de plaats van het koloniale impe rium, maar Frankrijk zal niet toestaan, dat deze vredesbood- rl"'eii, tegen j g^ap a]s een teeken van zsvak- de hervatt ng 4093 stemmen. De heidpwordt geïnterpreteerd. W De binnenlandsche politiek. Ten aanzien 'van de binnen landsche politiek legde Ramadier nadruk op de volgende pun- staking, die thans reeds twee maanden duurt, zal dus voortge zet worden. Afgevaardigden van de gemeen te Westkapelle, o.w. de Burge meester, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembr-oot, hebben Woensdag middag in de vergadering van Burg. en Weth. van Utrecht, als bewijs van dankbaarheid voor de hulpactie, georganiseerd door de winkeliersvereeniging „Lombok" een schildery aangeboden van de Westkaoelsche schilder F. Maas, voorstellende de bevolking van Westkapelle, gevlucht in de z.g. Matelrvg bij Domburg. De Burgemeester van Utrecht, Mr. Dr. G. A. W. Ter Pelkwijk. aanvaardde in dsnk dit schilderij en deed mededeeling van het be sluit, om aan Westkapelle een vuilniswagen met paardentractie te schenken, waaraan ter plaatse een dringende behoefte bestaat. Op de wagen zullen de wapens van Westkapelle en Utrecht wor den aangebracht. den ten: 1. Voortzetting van de door Leon Blum begonnen deflatiepo- lit'ek. 2. Stabilisatie der loonen. Noch een algemeene loonsverhóoging, noch een bewegelijke loonschaal vormt het antwoord op een lagen levensstandaard. 3. Verhoogde productie, de De Australische marine heeft Woensdag een duiker afgestaan om de tros, die zich om de schroef van de „Tasman" heeft gewonden, los te maken. Dinsdagavond was men er reeds in geslaagd de tros gedeeltelijk door te kappen, zoodat de „Tas man" waarschijnlijk nog Woens dag is vertrokken. DE EINDUITSLAGEN. Het Poolsche democratische blok, welke vier partijen de regee ring vertegenwoordigen, heeft 383 van de 444 parlementszetels ver worven, aldus werd hij 't hekend- maken van de einduitslagen der Zondag gehouden verkiezingen te Warschau medegedeeld. De boerenpartij van Mikolajc- zvk verkreeg 27 zetels, de Katho lieke arbeiderspartij 17. de onaf- hankeliike boerenpartij 13, de on afhankelijke Katholieken 3 en de andere nartüen 1 zetel. Er blijven nu nog 72 zetels over ter verdeeling onder de partiien naar verhouding van het aandeel, dat deze in het totaal aantal uit gebrachte stemmen hebben. Massademonstratie In Warschau. Het Poolsche democratische •blok, dat by de algemeene verkie zingen van j.l. Zondag een over weldigende meerderheid heeft be haald, zou dit feit Woensdag te Warschau met een massademon stratie vieren, aldus radio War schau. Kantoren en winkels zul len om 13 uur plaatselijken tijd slu'ten en de Vice-Premier, Go- molka, zal het volk toespreken. Radio Warschau sprak het be richt tegen, als zouden op den dag der verkiezingen 23 personen zijn gedood. Volgens de radio waren het er slechts zeven „allen Poolsche soldaten, die door onder- grondsche terroristen ziin ge dood". De radio voegde hieraan toe, dat 50 buitenlandsche corres pondenten, onder wie Amerika nen, Franschen, Russen en Zwit sers, aan het Poolsche Ministerie van Buitenlandsche Zaken hun dank hebben betuigd voor de hun tijdens de verkiezingen verleende faciliteiten. Hulp van Voor-Indlë en Birma- Jan Naing, voormalig officier van het door de Japanners ge steunde nationale leger van Bir ma, is te Calcutta aangekomen om met Sarat Tsjandra Bose, broer van wijlen Subhas Tsjandra Bose, die leider is geweest van het Voor-Indische nationale leger, besprekingen te voeren over de semi-autonome republiek in het Noorden van Indo-China coördinatie van Voor-Indische en Birmaansche hulp aan Vietnam, waarvan de troepeq den stryd hebben aangebonden tegen de Fransche troepen. Een Birmaansch keurcorps van 100 man is al uitgekozen en zal deze maand worden opgeleid. Hoe wel Voor-Indische vrijwilligers zich zelfstandig bij de Birmaan sche eenheid kunnen voegen, zal volgens gezaghebbende kringen de belangrijkste Voor-Indische hulp waarschijnlijk den vorm aan nemen van een medische missie. De vertegenwoordiger van Viet nam in Voor-Indië is uitgenoodigd de besprekingen by te wonen Annex ionistische afgedaan. theorie heeft In haar commentaar op de uit eenzetting, die de Minister van Buitenlandsche Zaken, Spaak, Dinsdag heeft gegeven met be trekking tot de Belgische eischen ten aanzien van Duitschland schrijft de „Nieuwe Standaard" Woensdag, dat het tweede memo randum, ook al laat het plaats voor verdere eischen o.m. wat be treft enkele woudgebieden, op territoriaal gebied niet afwykt van de reeds vroeger ingenomen stelling van een bescheiden grens correctie. Men mag hieruit dus conclu- deeren, dat de annexionistische theorie heeft afgedaan. Het blad betoogt verder, dat indien in Europa ooit een werke lijke vrede moet heerschen, de principes, die in het Atlantisch handvest zijn vastgelegd, in eere moeten worden gehouden. „De geschiedenis heeft immers ge leerd, dat annexatie van vreemd grondgebied als represaillemaat regel, juist door het definitieve kar akter er van, decennia latei nog als spiytzwam biyft optre den". Dok de eischen met betrekking tot de Rijnvaart acht het blad van groot belang en het geeft uit drukking aan de hoop, dat hier omtrent doorloopend in overleg met Nederland zal worden ge treden. De „Nieuwe -Standaard" schrijft tenslotte: „De concrete economi sche vorderingen op Duitschland vormen in het kernprobleem van het Belgisch standpunt uit ge- z'en. Ook al zouden de Groote Mogendheden te Moskou de goed gefundeerde politieke desiderata van hun kleinen bondgenoot niet inwilligen, dan zou toch 'alles in het werk moeten worden gesteld om de Belgische herstelrekening volledig genonoreerd te krggen De regeering zal hierby kunnen rekenen on den eensgezinden steun van alle partyen, en van de natie".

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1