Oe Belgische eischen t. a. v. Duitschland liit dl VxwLntii Leidster van „frontzorg" voor het Bijzonder Gerechtshot Vestiging van Amerikaansche ondernemingen Wat de Radio brengt Vragen aan den Minister DE TERREUR IN PALESTINA Uiteenzetting Minister Spaak Samenvatting ZIJ WAS ANTI-DUITSCHI Het verkeer tusschen Nederland en België Kabus ter dood veroordeeld De ramp der Chimarra Postchèque en Girodienst MARKTBERICHTEN De Belgische Minister van Buitenlandsche Zaken Spaak, heeft Dinsdagmorgen tijdens een persconferentie medegedeeld, dat de ambassadeur van België te Bonden, aan de plaatsvervangers der Ministers van Buitenlandsche Zaken der vier groote mogend heden, die thans te Londen ver gaderd zijn, twee nota's der Bel gische regeering overhandigd, waarvan de een haar beschou wingen bevat aangaande de poli tiek der Geallieerde mogendheden ten opzichte van Duitschland, en de andere haar eischen betreffen de dit land. Grondstoffen en eiectrische drijfkracht. In het kader der eischen ter- sake levering van grondstoffen en eiectrische drijfkracht vraagt België 6.6 millioen ton steenkool -per jaar, eiectrische centrales met een vermogen van 150.000 Itw, overeenkomend met een stroomlevering van 750 millioen twu per jaar, ongeveer 1 mill. Bruinkoolbriketten p. jaar 300.000 ton industrieel zout per jaar, 80.000 ton keukëhzout per jaar, 100.000 ton kalizouten per jaar, 27.000 ton bariumsulfaat per jaar sn 500.000 kub. m hout per jaar. Wat de houtlevering betreft deelde Spaak mede, hierbij vooral het oog te hebben op de bosschen, welke gelegen zijn in de onmid dellijke nabijheid van de Belgi sche grens. Over het algemeen zou de leve ring dezer producten zich moeten uitstrekken over een periode van 40 jaar. Indien het andere landen wordt toegestaan kolenvelden in Duitschland te verkrijgen, vraagt België het eigendom van zekere mijn ver gunningen in het Ruhr- bekken. Op het gebied van vervoer en rerbindingen omvat het memoran dum eischen tot herstel van een regiem van vrijheid en gelijkheid op den Rijn. Tot beperking van de Duitsche Rflnvloot tot een tonnenmaat, die beantwoord aan de behoeften van de Duitsche binnenscheepvaart, zonder dat Duitschland op een monopolie van dit verkeer zou kunnen aanspraak maken. Boven dien eischt België den wederop bouw van zijn Rijnvloot door de levering van een zeker aantal aleepbooten, motorbooten en aken. Overige eischen. Andere eischen hebben betrek king op het graven van een ka naal tot den Donau, op de verlen ging van het optierecht, dat Bel gië bezat krachtens het verdrag van Versailles, om een kanaal Rtjn-Antwerpen-Schelde te doen graven, op de levering van mate rieel voor het vervoer per as. Wat betreft de kunstwerken en geschiedkundige archieven be vat het memorandum eischen voor het leveren van zekere kunstwerken en archieven, af te nemen van het Duitsche patri monium. Inzake octrooien wenscht België zijn rechten te doen gelden om toegang te heb ben tot en gebruik te maken van de octrooien, economische archieven, enz. die in het bezit tjjn van Duitsche eigenaars. Ten einde de watervoorziening van zekere streken te verbeteren eischt België den bouw, op kos ten van Duitschland, van een tunnel voor watertoevoer, gaande van de dammen gelegen in Duitschland, ten Westen van do Belgische grens, tot aan de Vesder. A Een reeks voorbehouden. Het document, dat te Londen is overhandigd, bevat voorts een reeks voorbehouden, die ten doel hebben de Belgische belangen in Duitschland te beveiligen. Het voornaamste heeft betrekking op de nationalisatie en socialisatie- maatregelen, alsmede op de maat regelen tot het opheffen van de kartels, Tenslotte behoudt de Belgische regeering zich het recht voor op een later tijdstip andere eischen var algemeenen of bij zonderen aard ten opzichte van Duitsch land in te dienen. In het tweede memorandum herinnert de Belgische regeering er aan, dat zij sedert lang ge vraagd heeft vanaf den beginne aan de besprekingen omtrent net Duitsche vraagstuk te kunnen deelnemen, dat de thansgevolg de procedure haar geen voldoe ning kan schenken en dat zij hoopt, dat deze zal gewijzigd worden voordat de uiteindelflke beslissing valt. De kern van overwegingen der Belgische regeering om trent de politiek van de Geallieerden ten opzichte van Duitschland kan volgens Spaak als volgt worden samengevat: De Belgische regeering stelt aan de groote mogend heden een geordend stelsel voor waarvan de hoofdpunten de volgende zijn: Instelling in Duitschlapd van een federaal politiek stel sel, economischs eenheid van het land, imet algemeene con trole op de industrie, alge meene controle der ontwape ning, militaire bezetting en een bizonder internationaal toezicht op het Ruhrbekken- De Belgische regeering stelt voor, dat, bij de ophef fing der algemeene militaire bezetting van Duitschland, het Rijnland in elk geval voor onbepaalden tijd daaraan on derworpen blijft. Zij acht het wenschelijk dat de vijf staten van West-Europa namelijk België, Frankrijk, Groot-Brit- tannië, Luxemburg en Neder land nauwe samenwerking aan deze bezetting deelnemen. Bovendien stelt zij de oprich ting voor van een internationaal controle-orgaan in het Ruhrbek- ken, teneinde er een strenger toe zicht op de economie uit te oefe nen en over een sanctiemiddel te kunnen beschikken. Ten slotte adviseert de Belgi sche regeering Duitschland bui ten de mogelijkheid te stellen zijn handelspolitiek te gebruiken om het oprichten van een oorlogs economie te bevorderen, ten na- deele niet enkel van de veilig heid, toch ook van de stoflelijke belangen der andere volkeren. Een zekere graad van welvaart mag aan Duitschland slechts wor den teruggegeven, indien het niet langer een gevaar voor de wereld beteekent. Eischen zijn gematigd. Bepaalde landen, zoo zeide de heer Spaak nog, hebben den om- i vang van hun eischen ten op- j zichte van Duitschland zoo groot mogelijk gemaakt in de verwach- ting, dat althans een gedeelte hiervan zal worden ingewilligd. België heeft daarentegen slechts weloverwogen eri eischen gesteld, die volkomen ge rechtvaardigd zijn en die het in ieder opzicht kan verdedigen. Naar de heer Spaak tenslotte nog mededeelde zal Baron R. V. de Gruben, directeur van de po litieke afdeeling van het Belgi sche ministerie van Buitenland- EEN VLIEGENDE KRAAI HEEFT ALTIJD WAT. De sleepboot „Poolzee", van L. Smit en Co's Internatinale Sleep dienst had op 8 Januari j.l. te Splitt in Joego-Slavië een kraan afgeleverd en bevond zich sinds dien op thuisreis naar Rotterdam. Op 18 Januari ontmoette de sleep boot evenwel op 41' 27' N. en 9' 29" W. het Panameesche jacht „Valena", dat hulpeloos met ma- chineschade ronddreef en assis tentie noodig had. De „Poolzee" heeft daarop vastgemaakt en de „Valena" een dag later te Lei- xoes binnengesleept, waarna zij op 20 dezer de reis naar Rotter dam weer vervolgde. DE VOLKSHUISVESTING TE TERNEUZEN. In de Maandagavond gehouden algemeene vergadering van de Woningbouwvereeniging „Werk- o^ma?S*vde I mansbelang" werd het Bestuur gemaugue ™mtpntP- gemachtigd aan den gemeente raad een verzoek in te dienen voor het in erfpacht verkrijgen van bouwterrein voor 65 arbei derswoningen of zooveel meer of minder als in het Bouwplan 1947 aan de gemeente Terneuzen wor den toegewezen, en van een voor- ?che_ Zaken, op 31 Januari a.s. te j f^hot voor desstichtingskosten dier Londen een bespreking hebben met de plaatsvervangers der vier Ministers van Buitenlandsche Za ken, waarbij hij een toelichting zal geven op de Belgische eischen. Gedurende den oorlog trok „Frontzorg" zich het lot aan van diegenen, die in Duitschen krijgs dienst aan het Oostfront streden, door hen „Liebesgaben" en brie ven te zenden. Deze actie, die door mevr. E. KroellerSchaefer in 1941 was opgezet voor deze soldaten, die, zooals te begrijpen was van Nederland uit totaal geen moreele of materieele steun ontvingen, had zich uitgebreid tot een machtige organisatie, met af- deelingen in geheel Nederland. Ondanks den toon van de overge legde correspondentie met deze Oostfronsoldaten, beweerde mevr. Kroeller, die Maandag zich voor de Rotterdamsche Kamer van het Haagsche Bijeonder Gerechtshof, te verantwoorden had, altijd anti- Duitsch te zijn geweest en slechts beducht te zijn geweest voor het Te Brussel is in aanwezigheid van den heer Rutte, Secretaris- Generaal der Belgische afdeeling, de commissie van tourisme van het comité voor de Nederlandsche BelgischLuxemburgsche toena dering geïnstalleerd. Het bureau der commissie is als volgt samengesteld: Eere-Voorzitter Hertog D'ursel, voorzitter Paul Duchaine, onder- Voorzitter de heer Florin, Secre taris de heer Doesens. Tijdens deze bijeenkomst werd besloten in de maand Februari 'n vergadering te beleggen, waar de vertegenwoordigers der drie landen zullen deelnemen. Op deze vergadering zullen de voorstellen worden besproken tot het uit den weg ruimen van de moeilijkheden, die het tourisme tusschen de drie landen nog steeds, belemmeren Ook het vvaagstuk van het opont houd aan de BelgischNeder landsche grens is door de commis sie op de agenda geplaatst. Stemmen tegen geweld pleging. In de plenaire zitting van den Joodsch Nationalen Raad heeft Dr. David Remez gedreigd met daadwerkelijk ingrijpen ten aan zien van „dissidente groepen" zooals de Irgoen Zwai Leoemi en de groep van Stern wanneer zij doorgaan geweldpleging als politiek middel tp gebruiken. „Wij hopen", zei Remez, „dat zij uit deze verklaring hun conclusie weten te trekken." Remez zou het betreuren, in dien er een burgeroorlog zou ont staan. maar hjj vond, dat een minderheid niet moest beslissen over de politiek van het geheele volk. De Joodsohe Nationale Raad voor Palestina, die de hoogste vertegenwoordiging van het Pa- lestijnsche Jodendom vormt, met algemeene stemmen een resolutie aanvaard, waarin een beroep op de Joodsche bevolking wordt ge daan om de geweldpleging met geweldmiddelen te bestrijden. Bolsjewistische gevaar, welke ver klaring door den President ten sterkste betwijfeld werd. Ter sta ving van deze bewering voerde zij aan nimmer Duitsche militairen te hebben ontvangen en nimmer een dergelijke actie ten behoeve van Duitsche militairen te hebben willen organiseeren. Op de vraag van den President of zij ook aan de tienduizenden Nederl. arbeiders in Duitschland had gedacht, antwoordde zij dat ieder die hulp noodig had, zoover zij daartoe in staat was, had ge holpen. De Procureur-Fiscaal eischte 5 jaar met aftrek van preventief. Uitspraak over 14 dagen. Het Amerikaansche militaire gerechtshof te Stuttgart heeft Siegfried Kabus, onderofficier bij de S.S., ter dood veroordeeld wegens bomaanslagen op het hoofdbureau van politie en zuive ringshof te Stuttgart. De berichten, dat er geboeide Grieksche guerillastrijders bij de ramp van de Chimarra zouden zijn omgekomen, zijn te Athene offi cieel tegengesproken. Verklaard wordt, dat de betrokken personen gewone gedetineerden waren. Bij het scheep gaan werden hun de handboeien afgedaan, aldus deze verklaring. •woningen, dat geraamd wordt op 715.000,benevens een bijdrage in het eventueele exploitatietekort der woningen. De woningen, welke men voor nemens is te stichten, zullen in hoofdzaak gebouwd worden aan de doortrekking van de Chrysant straat, zoowel naar de zijde van den Dokweg, als naar die van de Kerkhoflaan. en Ook wordt een complex ontworpen aan de nieuw aan te leggen doortrekking van de weg van den Molendijk naar den Baandijk, achter de Axelsche- straat, waarvoor aan die straat 2 perceelen moeten worden afge broken, evenals zulks aan de Kerkhoflaan moet" geschieden voor de doortrekking van.de Chrysant straat. Wij vernamen in verband met deze plannen, ook nog, dat het voornemen bestaat den Molendijk af te graven. Men zal dan een breeden verkeersweg verkrijgen voor aansluiting aan den Baan- diik. DE „AJAX" IN ACTIE. De groote drijvende bok „Ajax" van de N.V. Holland te Hendrik Ido Ambacht, zooals bekend de grootste drijvende bok van Euro pa, is Zondag te Tholen gearri veerd om bij het herstel van de brug over de Eendracht in dienst gesteld te worden. Bij het invaren van de Mossel kreek bleek, dat. de bok een te groote diepgang had voor dit water. De ballasttanks moesten geheel worden leeggepompt. Bij hoog water werd Maandag het eerste deel van de brug aan den Brabantschen kant op den montagesteiger geplaatst. Dins dag wérd het tweede deel aan den Thoolschen kant op zijn plaats gezet. Men heeft berekend, dat in Mei begonnen zal kunnen worden met het storten van het "betonnen wegdek. Dit karwei zal onge veer 6 weken in beslag nemen. Verwacht wordt, dat in de tweede helft van Juni of begin Juli de brug weer voor het ver keer zal worden opengesteld. hevig, dat de bilaterale handels overeenkomsten, welke thans tus schen vrijwel alle landen van Europa van kracht zijn, slechts een tijdelijk karakter dragen. Niettemin beperken zij eventueele markten in belangrijke mate, zulks zoowel voor de leveranties uit de V. S. als voor die van een Amerikaansche onderneming in Europa. Overzicht over December '46. Het aantal nieuwe rekeningen bij de Postchèque- en Girodienst over de maand December 1946 bedraagt: 727 en het aantal opge heven rekeningen bedraagt 571; het aantal rekeningen op de laat ste maand was 495.204. De af- en overschrijving (giro's) beliepen 90 procent van den tota len omzet. Algemeen saldo-tegoed op den laatsten resp. Dec_ 1946; Nov. 1946 en Dec. 1945: 1.021.596.263,-. 1.061.017.299,—, 1.415.540.558,—. Bedrag der belegging op de laatste maand: resp. Dec. 1946, Nov. '46 en Dec '45: 735.388.922,-. 734.665.316,—, 693.229.405,—. Totaal aantal afrekeningen: 1.516.538. Weinig bemoedigende mededeelingen. De mededeelingen, welke Law rence Wright, de Europeesche correspondent van de „American Exporter" in het jongste nummer van dit blad deed omtrent^ het vestigen van Amerikaansche on dernemingen in Europa, waren vrij ontmoedigend voor de Ameri kaansche fabrikanten, die derge lijke plannen koesteren. Hij haalde het geval aan van een Amerikaanschen faorikant van verpakte levensmiddelen, die voornemens was een filiaal te stichten in Nederland, doch die tot het inzicht kwam, dat de hier aan verbonden moeilijkheden in dat land en ook in Frankrijk en Italië onoverkomenlijk waren. Wanneer men dollars belegt in een fabriek in een land met een zwakke monetaire positie, ver liest men bij de officieele valuta overmaking en loopt men gevaar nog grootere verliezen te lijden door verdere koersdaling, aldus schreef de correspondent. Men kan in geen geval rekenen op een belangrijken uitvoer naar andere landen, tenzij het vervaardigde product toevallig tot de eerste levensbehoeften behoort. Ook be hoeft men niet te rekenen op ge schikte vervoersmogelijkheden, zelfs niet naar de dichtsbijzijnde grenzen. Er zijn belemmeringen van politieken en financieelen aard. Het is aan geen twijfel onder- Tusschen 1 en 17 Januari zijn te Hamburg 32 menschen dood gevroren, terwijl 124 in zieken huizen moesten worden behan deld. WOENSDAG 22 JANUARL Hilversum I: 8.00 Nieuws; 8.30 Concert; 10.00 Pianorecital; 10.30 Morgendienst; 11.45 Fam, ber, uit Indië; 12.15 Orgelconcert; 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole orkest; 14.00 Piano-recital; 14.30 Sweelinck-kwartet; 15.00 Philh. orkest; 16.15 Zangklasse; 16.45 Voor jongens en meisjes; 17.30 Praatje Volksherstel; 18.00 Piano; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.30 Eng. les; 20.00 Nieuws; 20.08 Oratorium; 21.15 Lezing; 21.55 Vervolg Oratorium; 23.00 Nieuws. Hilversum H: 8.00 Nieuws; 8.50 Voor de huisvrouw; 10.00 Mor genwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.15 Gram.; 12.00 Eddy Walls; 12.35 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.20 Orgelspel; 13.45 Koorzang; 14.00 Voor de vrouw; 14.15 Röntgen- kwartet; 15.00 Hoorspel; 15.45 Op ziekenbezoek; 16.45 Het stond ii de krant; 17.45 Het rijk over zee; 18.00 Nieuws; 18.15 Miller-sextet; 18.45 Lezing; 20.00 Nieuws; 20.15 Concert; 21,15 Hoorspel; 22.00 StradWa-sextet; 22.30 De Ram blers; 23.00 Nieuws. De geheime notulen va» Linggadjati. Door den heer Van der Felta zijn aan den Minister van Over- zeesche gebiedsdeelen de volgend» vragen gesteld: 1. Heeft de Minister kennis genomen van een artikel in „El- seviers Weekblad" van 11 Januari 1947 aangekondigd als „Ee*> bloemlezing uit de geheime notu len van Linggadjati" 12. Is de Minister niet van meening, dat, indien de in dit blad gepublceerde gedeelten uit die geheime notulen juist zijn, daardoor 'n zonderling licht wordt geworpen op de mededeeling op bldz. 5 van de van de Commissie- Generaal afkomstige memorie van toelichting op de ontwerp overeenkomst van Linggadjati. luidende: „Dat op enkele pun ten, die zich voor vastlegging in deze ontwerp-overeenkomst be zwaarlijk leenden, in den loop der besprekingen tusschen de delega ties afspraken zjjn gemaakt, weike als zoodanig in de notulen bindend werden vastgelegd en thans in deze toelichting volledig zijn verwerkt?" 3. Acht de Minister het niet begrijpelijk, dat op grond van de bedoelde onthullingen onrust en Wantrouwen in den lande is ont staan met betrekking tot de waarde, die aan de bovengenoem de verklaring der Commissie- Generaal kan worden gehecht omdat daardoor in verschillend opzicht, onder meer wat betreft de positie van de kroon, een ge heel ander licht wordt geworpen op het accoord van Linggadjati, op de memorie van toelichting van de Commissie-Generaal en op de door de regeering afgelegd» verklaring 4. Is £e Minister niet van oordeel, dat het in hooge mate gewenscht is de onrust en het wantrouwen die door deze ont hullingen bij het Nederlandsche volk ontstaan zijn, weder te doen verdwijnen door een publicatie der geheele geheime notulen waardoor tevens de handelingen der Commissie-Generaal in ieder geval in het juiste licht zouden worden geplaatst 5. Is de Minister daarom be reid de noodige maatregelen te nemen tot publicatie der geheel» geheime notulen van de bespre kingen der Commissie-Generaal met de Indische vertegenwoordi gers met betrekking tot het ont- werp-accoord van Linggadjati VEEMARKT ROTTERDAM. Aangevoerd 2723 stuks, w.o. 174 paarden, 17 veulens, 462 vette koeien en ossen, 475 gebruiksvee, 95 grasklaveren, 266 nuchtere kalveren, 209 schapen en lamme ren, 38 varkens, 434 biggen, 553 bokken en geiten. Prijzen per stuk: Kalfkoeien le kw. ƒ780, 2e kw. 650, 3e kw. ƒ475; melkkoeien le kw. ƒ760, 2e kw. ƒ650, 3e kw. ƒ475, varekoeien le kw. ƒ500, 2e kw. ƒ350, 3e icw. ƒ275; vaarzen le kW. 575, 2e kw. ƒ450, 3e kw 275; pinken le kw. ƒ425, 2e kw. ƒ325, 3e kw. ƒ225; Gras kalveren le kw. f 250, 2e kw. 180, 3e kw. 100; biggen per week le kw. 28, 2e kw. 23, 3e kw. 18. Overzicht. Biggen iets ruimer aanvoer, kalme handel, prijzen als vorige week; kalf- en melkkoeien iets kortere aanvoer, handel lui, prijzen onveranderd; varekoeien aanvoer als vorige week,' handel sleepend, prijzen stabiel; vaarzen en pinken, aanvoer als vorig» week, stroeve handel, prijzen con stant: graskalveren iets grootere aanvoer, redelijke handel, prijzen voor beste soort iets stijver, ver der onveranderd.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3