tribunaal Vragen aan den Minister Uit de Provincie TE TERNEUZEN De lichting 1944 Kitting van Maandag 20 Januari. Hjj Kon niet schieten! CJw houding was minder fraai, niet?, vroeg de Voorzitter, Mr. Kegge, aan Aloysius Johannes van Cauteren, doch deze haalde Je schouut'ie eens op en scheen het wel te geiooven. Overigens was hetgeen dezen 55-jarigen landbouwer uit Clinge thans kamp Rilland, ten laste werd gelegd, lang niet mis en zoo was hij lid geweest der N.S.B. en der N.V.D., had hij dienst gedaan als groepsorganisator en als col porteur en blijk gegeven van nat. soc. gezindheid. En last but not least was Aloijsisus nog Land- wachter geworden ook en had hij bewapend met een jachtgeweer politiediensten verricht. Besch. zegt bjj de N.S.B. te zijn gegaan, omdat hij meende er beter van te kunnen worden en met de Zeeuwsche Stroom had hij gecolporteerd omreden de men sdien zoo'n gebrek aan papier hadden! Aloijsius heeft overal zijn smoesje voor klaar en zoo kwa men beruchte N.S.B.-ers slechts b{j hem aan huis om melk te halen! En bjj de Landwacht heeft hij aeelemaal geen kwaad uitge voerd, hij kon niet eens schieten! Mr. Kurtz, de verdediger, ging de feiten nog eens na waarbij hij wees op verzachtende omstandig heden en verzocht tenslotte zijn cliënt, die thans 28 maanden ge ïnterneerd is, geen verdere inter.- aeering op te 'leggen. «.Marcheerde gewoon maar mee." Vervolgens stond terecht de 34- larige Gustaaf Tacq, machine bankwerker te Sluiskil, thans kamp Rilland. Hem werd ten laste gelegd, dat hij zich als lid heeft aange sloten bij de N.S.B., het N.A.F. en de Landwacht. Bovendien heeft hij gecolporteerd met nat,- soc. lectuur en in 1942 gesolli- ceerd bij de Vrijwillige Hulp politie,, waarvoor hij een verkla ring teekende, luidende: „Ik ver klaar, dat ik de nieuwe Euro- peesche orde voorsta en bereid ben deze naar mijn beste vermo gen te dienen." Besch. „weet zelf niet meer, waarom hij zich bij de N.SB. aan sloot en heeft nooit aan politiek gedaan." Verder zou hij bij de Landwacht geen dienst hebben gedaan, hij „marcheerde gewoon maar mee!" Mr. Kegge kon verdachte's hou ding tijdens de bezetting niet erg waardeeren en ook Gustaaf zelf vindt er nu niet veel meer aan. Tenslotte verzoekt hij spoedig tn vrjjheid te worden gesteld. Niet vrijwillig? Petrus Johannes Peeters, 81 jaar, arbeider te Hulst, werd er van beschuldigd in Nederland en in Polen vrijwillig voor de Duit- «che Weermacht te hebben ge werkt. Besch. ontkent vrijwillig voor de Duitschers te zijn gaan wer ken. Omdat hij zonder werk ge raakte, zou hij door het Arbeids bureau bij de Weermacht tewerk zijn gesteld. Verklaringen van getuigen geven een andere kijk op deze zaak doch besch. blijft niettemin ont kennen en verklaart daarbij o.m. nimmer in een O.T.-uniform met laarzen te hebben rond gewandeld. Tot zijn verdediging legt hjj een aantal bescheiden over en doet hij de mededeeling, dat zijn vrouw voor kort bevallen is. Waar zjjn zjj gebleven? De parade der droeve figuren werd ditmaal besloten door den 67—jarigen fabrieksnachtwaker Jozef Rotthier uit Westdorpe die momenteel in het kamp te Rilland Bath gastvrijheid geniet. Zijn euveldaden zijn vele en lang niet onbeduidend. Zoo was hij in betere" tijden lid van de N.S.B., ae N.VJD. en de W.A. En ook colporteerde Jozef met VoVa en Zeeuwsche Stroom en plakte hjj Mussert's conterfeitsel voor het venster zijner woning, bovendien trad hjj op als blokhoofd N.V.D. en collectant voor Winterhulp en was hij haantje de voorste bij het beruchte palenplanten. Het erg- «te echter was, dat onze Jozeph ocüt nog landwachter is geweest en dat hij in deze functie mee heeft gedaan aan bewakings- en wachtdiensten Natuurlijk is ook Rotthier bij na voor de volle honderd procent onschuldig: hij zou door aandrin gen van anderen bjj de N.S.B. zjjn heil hebben gezocht. Bjj de W.A. en de Landwacht heeft hjj in het geheel geen dienst gedaan! Mr. Kegge vraagt, waar al die W-A.-kerels en Landwachters ge bleven zijn, die wèl eens iets ge daan of beter gezegd misdaan hebben, thans gebleven zijn, want nog voor geen enkel Tribu naal is een dergelijk heerschap verschenen, of het was dood onschuldig! Op deze lastige vraag weet ook Joseph geen antwoord. Wanneer besch. vertelt, dat hij bij de Land wacht voor het schillen van aardappelen en schoonmaken van groenten slechts 32,per week verdiende, blijkt uit de stukken echter, dat deze nederige arbeid aanmerkelijk booger werd gehono reerd. Tot besluit zegt Joseph nog, dat hjj tot zijn verdediging niets naar voren heeft te brengen. Uitspraken van de zitting van 6 Januari 1947. Adriana Levina de Visser te Terneuzen. 1. (Verbeurdverklaring van den inboedel van beschuldigde, voor zoover deze op den dag van deze uitspraak in bruikleen is gegeven of niet meer aanwezig is; 2. ont zetting van het recht om open bare ambten te bekleeden, als mede van bet recht van kiezen en verkiesbaarheid bij krachtens wettelijk voorschrift uitgeschre ven verkiezingen. Adriaan den Engelsman, won. te Axel. 1. Interneering voor een tijds duur van één jaar; 2. verbeurd verklaring van den inboedel enz,; 3. o ntzetting rechten enz. Karei Hendrik de Koeijer, won. te Terneuzen. 1. Interneering voor een tijds duur van één en een half jaar; 2. (verbeurdverklaring van den in boedel enz.; 3. ontzetting rech ten enz. Elisabeth Sara van de Veldé, won. te Axel. 1. Verbeurdverklaring inboedel enz.; 2. ontzetting rechten enz. Beveelt haar onmiddellijke invrij heidstelling. DE RIJKSDIENSTEN OP DE VERJAARDAGEN VAN LEDEN VAN HET KONINKLIJK HUIS. De Ministerraad heeft voors hands de volgende regeling aan genomen voor het functioneeren van de Rjjksdiensten op de ver jaardagen van leden van het Ko ninklijk Huis: Op den verjaardag van H.M. de Koningin zal den geheelen dag vrjj van dienst worden verleend. Op de .verjaardagen van H.K.H.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard zal eerst na den och tenddienst vrijaf worden verleend. Op de verjaardagen van de ove rige leden van het Koninklijk Huis zullen! de Rijksdiensten op normale wijze functionneeren. REÜNIE OORLOGSWEDUWEN EN -WEEZEN. Het comité „Oorlogsweduwen -weezen 1940", organiseert op 30 j Januari a.s. een reünie, waarbij 200 oorlogsweduwen en haar kin- i dren uit de provincies Groningen, I Friesland, Drente, Noord-Brabant en Zeeland naar Utrecht zullen 1 komen. Zij zullen dien dag de gasten van het comité zijn, dat o.a. pakketten met nuttigen in houd zal uitreiken en excursies door Utrecht organiseert. De reünie zal besloten worden met een feestavond in hotel Noord- Braband. Enkele verrassingen worden nog voorbereid. INLICHTINGENBUREAU VOOR MILITAIREN, GEDEMOBILIGEERDEN EN HUN GEZINSLEDEN. Met ingang van 15 Januari j.l. beeft de A.M.V.J. een inlichtin genbureau voor militairen inge steld. Deze dienst heeft een dub bel doel: a. Het verschaffen van in lichtingen aan Nederlandsche mi litairen en gedemobiliseerden. b. Gezinsleden van militairen, die, naar Indië zijn vertrokken, hulp en raad te verschaffen. Het Consumentencrediet. De heer Haken heeft aan den Minister van Sociale Zaken het volgende gevraagd: 1. Is de Minister van meening, dat sinds het van kracht worden Van de wet op het consumenten crediet de spanning tusschen loo- nen en prijzen zoodanig is toege nomen, dat het aantal van hen, die niet in staat zijn de goederen waarvoor het consumentencrediet is bedoeld, aan te schaffen, groo- ter is geworden? Is de Minister niet van mee ning, dat deze gegadigden alsnog voor het consumentencrediet in aanmerking dienen te komen, en is hij voor dit geval bereid de in schrijving voor het consumenten crediet opnieuw en nu voor on- bepaalden tijd open te stellen? 2. Is de Minister niet van mee ning, dat de thans gestelde loon- normen velen uitsluiten van het crediet, die mede door de on der 1 bedoelde toegenomen span ning er voor in aanmerking komen, terwijl bovendien anderen door de te geringe mate van vrij stelling van terugbetaling even min een crediet kunnen aanvra gen? Dienen om deze redenen de loonnormen niet te worden her zien en een toegepaste mate van vrijstelling van terugbetaling te worden bevorderd? Is de Minister bereid zoodanige maatregelen te treffen? 3. Is het juist, dat volgens op dracht van het Centraal Bureau voor het consumentencrediet zjj, die van terugbetaling zullen wor den vrijgesteld, bij den datum van I uitreiking der waardeboekjes ten achter worden gesteld bjj de aan vragers, die het crediet aflossen, en, zoo ja, is de Minister bereid een wijziging in deze opdracht aan te brengien, waardoor in zake den datum van uitreiking der waardeboekjes geen onderscheid wordt gemaakt tusschen vrijge stelden en terugbetalers? i 4. Is het juist, dat de aanvra gers reeds moeten afbetalen voordat zij in het bezit zyn van de waardeboekjes of bonnen daarop zijn aangewezen, zoodat zij, zonder in de gelegenheid te zjjn te koopen reeds moeten be talen, en, zoo ja, is de Minister bereid, in dezen gang van zaken eveneens verandering aan te brengen en de afbetaling eerst dan te doen ingaan, nadat de aanvragers in het bezit der waardeboekjes zijn en bonnen daarop zjjn aangewezen? 5. Acht de Minister het Juist, dat de contróle op in een bedrijf werkzame personen wordt uitge oefend door de diensten van so ciale zaken (t.w. armenzorg) het welk bjj de betrokkenen op ster ken tegenstand stuit, en, zoo ja, is hij dan bereid, uit psychologische overwegingen de toepassing van deze controle niet in handen te laten van deze diensten van sociale zaken? 6. Is de Minister niet van meening, dat door het slechts bij gedeelten beschikbaar stellen van het aangevraagde crediet de betrokkenen in zeer vele geval len niet in staat zullen zijn nood zakelijke goederen, welker waar de hooger is dan het beschikbaar gestelde gedeelte van het cre diet, te koopen, waardoor de wet niet aan haar bestemming be antwoord, en is hij bij bevesti gende beantwoording bereid, in dezen zoodanige regeling te tref fen, dat liet bedrag, waarover in eenmaal beschikt kan worden, ten minste zoo groot is, dat daarmede de door den distribu- tiedienst beschikbaar gestelde goederen ook gekocht kunnen worden? Beperkt aantal bestemd voor gewoon dienstplichtige- Vap officieele zijde deelt men ons mede: „De jongemannen, geboren in 1924, zjjn voor den dienstplicht ingeschreven en worden thans aan een geneeskundig en psycho logisch onderzoek onderworpen. Slechts een beperkt aantal van hun het één-vijfde gedeelte van het totaal aantal ingeschrevenen niet te boven gaande zal wor den bestemd tot gewoon dienst plichtige en omstreeks midden 1947 worden ingelijfd voor het volbrengen van de eerste oefe ning. Wie daartoe zullen behoo- ren valt thans nog niet te zeg gen, daar de resultaten van de keuring en verder in te stellen onderzoeken daarop van invloed zullen zjjn. De overigen zullen worden bestemd tot buitenge woon dienstplichtige bjj de land macht of bjj de zeemacht. Zij zullen voorshands niet in militai ren dienst worden geroepen. Zjj, de bij de keuring geschikt worden bevonden voor den mili tairen dienst en die meenen in aanmerking te komen voor vrij stelling van den dienstplicht, dan wel voor uitstel van eerste oefe ning, moeten onmiddellijk na de keuring een daartoe strekkend verzoek indienen bij den burge meester van de gemeente van in schrijving. De daarvoor te bezi gen formulieren zijn kosteloos verkrijgbaar ter gemeente-secre tarie. De verzoeken van hen, die, tot buitengewoon dienstplichtige worden bestemd, bljjven buiten behandeling. Aan degenen, die tot gewoon dienstplichtige wor den bestemd, zal door het Mi nisterie van Oorlog tijdig vóór de inlijving de beslissng op verzoek worden toegezonden. In verband met het voren staande is het brengen van bezoe ken aan het Ministerie van Oorlog nutteloos. Deze bezoeken kunnen de behandeling van de tallooze gevallen slechts vertragen." Het komt dikwjjls, voor dat ge zinnen door het vertrek van man, vader of zoon ontwricht zijn. Deze dienst wjjst den weg en geeft inlichtingen inzake kost winnersvergoeding, pensioen en invaliditeitsuitkeering, stelt re- questen op, helpt, indien commu nicatie van familieleden in Hol land met militairen in Indië ver broken is, is behulpzaam bij sociale moeilijkheden. Dit werk wordt reeds verricht in Indië in de A.M.V.J.-centra te Batavia, Buitenzorg, Bandoeng, Soerabaja en Medan, terwijl nieu we clubs in oprichting zjjn over al waar Nederlandsche soldaten hun dienst doen. Het zal voor onze jongens in Indië een gerust stelling zijn te hooren, dat zij desgewenscht ook met hun fami lieleden in Nederland contact kun nen opnemen, de dienst is geves tigd in het A.M.V.J.-gebouw, Leidscheboschje, Amsterdam en zal binnenkort overal vertegen woordigd zjjn waar A.M.V.J.- clubs in Nederland voor soldaten worden opgericht. AARDENBURG. Raadsvergadering. Donderdagmiddag kwam. de ge meenteraad in openbare vergade ring bijeen. De voorzitter, Burgemeester Van Dongen, opent de vergadering met een woord van welkom en wenscht allen persoonljjk een ge lukkig 1947. Dat het nieuwe jaar, hetwelk we nu ingetreden zijn, ook voor Aardenburg in het tee- ken moge staan van herstel en opbouw. Ingekomen stukken: Goedkeu ring Ged. Staten van Zeeland be- tre.iefide 3 wethouders van Aar denburg. Aanoieding gemeenterekening en begrootmg 1947, worden, daar zij nog niet neelemaal klaar zijn, aangenouden. IN a uitvoerige 'bespreking wordt besloten de openbare schooi te fat. Kruis in stand te houden, door te probeeren de kinderen van het Eiland (die nu te St. Marguerite in België schoolgaan) per autobus der S. B. M. naar de scnool te St. Kruis te brengen. Besloten werd om de bescha digde hoornen, die nog hier en daar in de gemeente staan, te ver koopen. Vervolgens kwam het herbouw plan Aaidenburg ter tafel. Ir. Klokke, de stedebouwkundige voor Aaidenjjurg, was aanwezig en gaf een uiteenzetting. Na veel over deze aangelegenneid van gedach ten te hebben gewisseld, was de raad eenparig van oordeel, dat de oude Markt dient te worden be houden, en het gemeentehuis op de oude plaats te handhaven. Het herbouwplan Eede werd na eenige discussie tenslotte aange nomen. Hierna kwam ter tafel het her- beplantingsplan Aardenburg. Na eea uiteenzetting van Wethouder Catsman werd besloten tot gelei delijke herbeplanting. Bij de rondvraag kwamen nog' enkele vragen naar voren: licht punt Draaibrug, Heerendreef Aardenburg, verbetering straat St. KruisBelgische grens en Dorpsstraat Eede vanaf Rijksweg Zwaantje. Hierna sloot de voorzitter de veigadering. BIERVLIET. De Dulven-Vereeniging J. M. M. te Driewegen, hield Zondag j.l. haar jaarlijksche tentoonstelling Ingezonden waren 83 duiven. De uitslag luidt als volgt: Oude dofiers: le prijs C. Hame- linck; 2e J. Klaaijssen; 3e C Ha- melinck; 4e J. Klaajjssen. Jonge doffers: Ie prijs P. Boejje, 2e C. Babijn; 3e en 4e J. Klaaijs sen; 5e en 6e P Boejje; 7e Gebr De Boever; 8e C. Hamelinck; 9e A. den Hamer; 10e P. Dierx; 11e J. Klaajjssen, 12e A. den Hamer. Oude duivinnen: le en 2e prijs J. Klaaijssen; 3e C Hamelinck 4e A. Boerman. Jonge duivinnen: le prjjs A. den Hamer; 2e P. Dierx; 3e en 4e J. Klaajjssen; 5e C. Hamelinck; 6e Jac. Merrelaar; 7e P. den Hamer; 8e P. Boeije; 9e J. Desjjn. De kampioensprijs voor jonge doffers: P. Boejje; voor jonge duivin: A den Hamer HOEK. Jaaruitvoeringen. Op 16 Jan. 1.1. gaf de muziak- vereeniging E.N.Z.KI. te Hoek, haar jaarljjksche winteruitvoe- ring. De avond werd geopend met een paar muzieknummers, die op verdiensteljjke wjjze werden ver tolkt. Daarna speelde de tooneelclub onder leiding van den heer Ker- vinck Deze club voerde op de klucht „Amor en Bananen". Op zeer vlotte wjjze werden de rollen gespeeld en de spelers komt zonder onderscheid een woord van lof toe. Het geheel vormde een pretti- gen avond. De donateurs, die in grooten getale waren opgekomen, gingen allen zeer voldaan naar huis. Op 17 Jan. werd een zelfden avond georganiseerd door de zangvereeniging Crescendo. Het programma was op gelijke wjjze ingedeeld als dat van de muziek, alleen had de opening plaats door het zingen van enkele liederen, waarvan het Largo wel het best werd gezongen. Mogelijk deed ook het feit, dat Dr. Hofstee dit nummer met piano begeleiddé, zjjn goeden invloed gelden. Het grap pigst was „Mijn Fientje". De zaal wilde dit nummer nogmaals, hooren en er werd geroepen: bis, bis!! De directeur, de heer P. Ver gouwe, voldeed hieraan met zicht baar genoegen. Daar niet alle donateurs var zang en muziek de gelegenheid hadden gehad de uitvoering bjj te wonen, daar de zaal iederen avond overvol was, besloten de besturen nog een herhaling te geven op Zaterdag 18 Jan. En het bestuur had goed gezien, want ook nu was de zaal weer geheel gevuld. De besturen van zang en mu ziek kunnen met genoegen terug zien op de goed geslaagde wister- uitvoeringen. RETRANCHEMENT. Aanbesteding. Voor den bouw van 2 woning wetwoningen te Retranchement, werden de volgende inschrijvingen ontvangen Bouw-Compagnie n te Amster dam, voor ƒ25.895; Fa De Wilde te Zuidza'nde, voor 27.700; Bouwpatroons te Retranchement, voor ƒ27.894: Wed. Post te Vlis- singen, voor ƒ27.900; W. Middel man te Hilversum, voor 29.940 De gunning is aangehouden. SLUISKIL. Tooneel. Het tooneelseizoen werd Zon dag voortgezet met een uitvoering van de klucht in 4 bedrijven en eén voorspel „Estaminet de witte katte", door het tooneelgezelschap van de K.A.B. te Terneuzen. De spelers beheerschten hun rollen volkomen. De kastelein, baas Best, was wederom op zijn best en gaf een aaneenschakeling van humoristische uitvallen. Het samenspel tusschen hem en den duivel was kostelijk van humor. De scène, waarin de duivel hem aanspoort van het achtergehou den geld een orgel te koopen en zijn estaminet om te tooveren in een klaterende danstent, waarbij de duivel zou zorgen voor chique publiek, werd voortreffeljjk ge speeld. Zoo ook de scène waarin hjj den duivel bij vergissing tracht weg te jagen met azijn, inplaat» van gewijd water. Gehoord het veelvuldig gelach, moet het pu bliek zich wel geamuseerd heb ben. Baas Best moet er intusschen op gewezen worden, dat hij niet tegen de zaal spreekt, daar dit storend werkt. Tusschen de bedrijven trad het mandoline-gezelschap op, onder leiding van den heer Schalken, dat naarmate de avond vorderde, veel succes had met spel en zang. Vooral de gemakkelijk liggende populaire zangnummers kwamen er goed uit. Met dezen avond werd wederom een hoofdstuk af gesloten en wachten wjj op het geen komen gaat. GEWEST. ARBEIDSBUREAU MIDDELBURG. Op 11 Januari 1947 stonden in- geschreven 1505 (28) personen. Waarvan er 741 in den D.U.W waren tewerkgesteld. Bovendien stonden nog ingeschreven 4803 vorstwerkloozen. Over de weeV eindigend 4 Januari 1947 werden 244 (6) personen geplaatst. Het aantal overgebleven aanvragen bedroeg 323 (282). De tusschen haakjes geplaatste cjjfers hebben betrekking op vrou wen. Gevraagd worden o.a.: Walcheren: Leerl. drukker, leer ling fotograaf, meubelmaker, kleermakers, schoenmakers, auto monteurs, leerl. koperslager, sme den, radiomonteur, metaalbewer kers, leerl. boekbinders, slagers knecht, filiaalhouder, loopknechts, dekknecht, jeugd. mag. bediende, jeugd, pakhuisknecht, kantoor- bed conducteurs, huisknecht kapster, mach. stiksters en naai ster, winkeljuff. typiste, huish. personeel. Zuid-Bevelanc^: schoenmaker, automonteurs, smeden, loodgieter, arb. cor.se rvenfafcriek, kantoor bedienden, bouwk. opzichtera, kapster, wasscherijpersoneel, win- keljuffr kantoorpersoneel, huish personeel. Tholen: kleermaker, monteur, bakkersknecht, petroleumventer. Schouwen en Duivel.: Schoen maker, automonteur, wagenma ker, fitter, hotelbediende, huish. personeel. Zeeuwsch-Vlaanderen: Meubel makers, stoffeerders, bankwee kers, loodgieters, automonteurs, lasseher, smid, electriëns, vlasbe werker, textielarbeiders, bakkers knecht, loopjongens, kantoorper- sneel, apoth.-assistente, naaister kapster, strjjksters, textielarb. verkoopsters, propagandiste, kan toor en huish. personeel. Aanbiedingen bjj het Geweste lijk Arbeidsbureau te Middelburg of haar Bijkantoren te Vlissingen, Goes, Kruiningen, Tholen, Zierik- zee, Terneuzen, Hulst, Oostburg en Sas van Gent.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3