h t DE EXPLOSIE TE MUIOEN a I! s i! J Koopvaardij biedt Prinses Margriet cadeau aan DENEMARKEN en hei vredesverdrag met I uitsehlard Nederl. flrtisten in Ned.-Indië verongelukt il ■I, 3}' j n I i I DINSDAG 21 JANUARI 1947. Overzicht van den Militairen toestand Byrnes laatste officieele daad RESULTAAT VAN HET ONDERZOEK De Gasperi afgetreden 3n enkele regels Nederlandsche kraan voor Antwerpen Fransche soldaten op j eiland van de Paracel- groep geland De politie als opvoedster nMï g r ,-i'i i'fi V 1 z;J| T A IJ ma »i F i >i Frankeering by Abonnement: Ternenzen WEERSVERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdag avond Weinig wind. Wisselende bewolking met hier en daar een enkel licht buitje. Plaatselijk ochtendmist. Tem peratuur overdag overal oploo pend tot boven nul; tegen den avond snel dalend. DE 3de Jaargang No. 408. Verschijnt dagelijks Drukkerij N-V- Firma P. J. van de Sande Temeuzen Advertentieprijs: per mm 10 ct; minimum per advertentie 1,80' Inzendingen advertentie* tot des namiddags 4 uur Rubriek kl. advertentie* 1—5 regels 60 ct.; leder* regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr- Bur. van Ut Blad 10 ct. meer. Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwartaal. Een ANP-verslaggever is Maan dagmiddag in de gelegenheid ge steld een bijzonder gemoedelijke feestelijkheid op het Paleis Soest- djjk gade te slaan, toen 6 zeelie den van de Nederlandsche koop vaardij het jongste Prinsesje ter eere van haar vilden verjaardag «en geschenk kwamen aanbieden. Het is een fraaie eikenhouten trapauto in den vorm van een ongeveer 1 meter lange boot, die aan heide zijden op de voorsteven van den naam Holland" is voor- sien en die om 5 uur in één der kamers van het Paleis door twee leden der delegatie werd binnen gedragen. Vervolgens traden de overige zeelieden, waarvan drie in donker blauwe uniformen, de kamer bin- aien. Nauwelijks waren de drie Prin sesjes echter binnengekomen, be- gelei4 door mej. Mr. Sneller, secretaresse van den Prins, of het ijs was spoedig gebroken. Achter de Prinsesjes kwamen n.l. ook Z. K. H. Prins Bernhard en H. K. H. Prinses Juliana binnen, die door Mr. J C. Baron Baud, secretaris van Prinses Juliana, aan de 6 leden der delegatie wer den voorgesteld, en hen hartelijk de hand schudden. Het waren C. L. A. den Hamer, gezagvoerder en leider der dele gatie, R. Visser, eerste officier, Margriet en tevens om haar een cadeautje aan te bieden, maar wij hebben toch ook een klein ge schenkje voor Beatrix en Irene meegebracht. We hopen, dat het naar jullie zin mag zijn. Hartelijk gefeliciteerd, Margriet." De kle'ne Margriet gaf hem daarop een hand en toen pakte haar oudste zusje haar bii de an dere en leidde haar uit eigen be weging naar de overige heeren met de woorden: ,,Zeg maar; Dank U wel". Nauwelijks had het Prinsesje hun aljgn een hand gegeven of de drie zusjes gingen tezamen de boot-auto bewonderen. Aanvan kelijk beschouwde het neetekind van de koopvaardij het n'euwe geschenk met eenige achterdocht, en hoewel haar zusjes en ook Prinses Juliana haar aanmoed'g- den er in plaats te nemen, stond ze er wat verbouwereerd naar te kijken. „Ze voelt wat er van haar wordt verwacht en dat weerhoudt haar, denk ik", zei haar moeder. Prinses Irene gaf daarop het goede voorbeeld en stapte in het autotie, maar het was te kle'n voor haar en ze bleef er boven op zitten, terwiil ze uitriep: „Het is zoo nauw. Ik kan er niet in, 'k ben veel te dik." „Het is ook m'et voor je ge maakt", antwoordde haar oudste zusje wijs. Toch had dit experi- J. R. C. Kockheim, hoofdmachi- j ment de kleine Margriet moed nist,, F. J. Borghout, bootsman, i gegeven en zonder eenig acht te G. J. van Driel Vis, donkeyman en A. C. Lansen, chef-hofmeester. Drie van hen wonen in Amster dam, de drie anderen in Rotter dam. De drie Prinsesjes, die zich on bedeesd tusschen ,,de groote mem- slaan op de vooruitgestoken mi crofoon, waarmede de filmopera teurs probeerden enkele woordjes vast te leggen en de zoemende camera's, stapte zij er kordaat in, nam het stuur in handen en merkte lacon'ek op: „Dat gaat schen" bewogen, begonnen intus- makkelijk", terwijl de twee oud- schen de boot te bewonderen nog voor deze was aangeboden. Ge moedelijk en informeel tusschen de drie Prinsesjes staande zeide daarop de heer Den Hamer: „Wij zijn gekomen om jullie hartelijk te feliciteeren met ons peetekind INDONESIË De Nederlandsche militaire woordvoerder te Batavia heeft het volgende overzicht van den militairen toestand gegeven: Te Medan is op het eind van de vorige week een Nederlandsche patrouille op een terroristenbende gestuit. Tijdens een kort gevecht, dat hierop volgde, werden 5 leden ran de bende gedood. In den Oostelijken sector Van Medan werden 8 indringers gedood en 3 gevangen genomen. Op Zaterdagochtend hadden zware gevechten plaats bij den Bindjei-weg, waarhij door de Ne derlanders van artillerie werd gebruik gemaakt, welke twee «tukken republikeinsche artillerie onschadelijk maakte. Republi keinsche granaten ontploften in de Polinia-wijk, waarbij een Euro- peesche vrouw werd gewond. Een convooi met 250 vrouwen en kinderen, die van Java voor gezinshereenigirg onderweg wa ren naar Medan, werd tusschen Belawan en Medan aangevallen. De aanval werd echter zonder» •igen verliezen afgeslagen. In den Westelijken sector wer den sterke republikeinsche onder- deelen regelmatig aangevallen en met zware verliezen teruggesla gen. LUIT.-GENERAAL SPOOR. De in ons land vertoevende legercommandant in Ned. Indië, Luitenant-Genraal S. H. Spoor, heeft Maandag een bespreking met de regeering gevoerd. James P. Byrnes, -heeft zijn laat- «te officieele daad als Minister ran Buitenlandsche Zaken ver richt door het teekenen der vre desverdragen met Bulgarije, Hon garije, Italië en Roemenië. ste Prinsesjes haar de kamer door de gang opduwden, om meteen daarna door de andere deur weer binnen te komen. Ook zij kregen daarop ieder een caudeau, Irene een kleine poppenkeuken en Beatrix een ringwerpspel, waar mede zii met groote handigheid onmiddellijk begon te experimen teeren. „Dat heb ik meer ge daan", zei ze en vervolgde vol trots: „En er was een mevrouw, die het ook probeerde en ik kon het veel heter dan zij." „Kinderen, wat boffen jullie Verschrikkelijk", riep Prinses Juliana uit, en vervolgde quasi- ernstig tot Prins Bernhard: ,,Ze zijn heelemaal niet jarig." Intusschen onderhield het Prin selijk Paar zich met de 6 gasten, die kort daarop afscheid namen en per autobus naar Amsterdam terugkeerden. Daarmede was echter voor de seas Airlines stenden gereed met de eerste drie pakketjes (omvang rijke enveloppen, waarin zich o.m. kinderkleeetjes bevinden), waar van in de naaste toekomst niet minder dan 170.000 naar kinderen van 13 door den oorlog geteister de landen in Europa zullen wor den verzonden. Unuer organisatie van het Amerikaansche vrouwe lijke vrijwilligers corps brengen Amerikaansche kinderen de gif ten bijeen en verpakken ze eigen handig in de groote enveloppen. De de ie eerste werden geadres seerd aan de drie Nederlandsche Prinsesjes en waren Maandag op Schiphol aangekomen. Daar de American Overseas Airlines tevens voor het trans port der nog komende pakketten zorg zal dragen, waren het twee chefs dezer Amerikaansche Lucht vaart Maatschappij, de heer Carel Stahl en de Amerikaan James R. Woodruff, die de enveloppen uit naam van de kinderen der Ver- eenigde Staten kwamen, aanbie den. Ditmaal ging het zoo mogelijk nog gemoedelijker dan de eerste maal. „Dit zijn de cadeautjes voor jullie van de Amerikaansche kin deren," zei de heer Stahl, terwijl hij de Prinsesjes ieder een feeste lijk gekleurde en versierde envel- loppe overhandigde. De meeste erkentelijkheid voor deze geste ging echter niet van de kinderen, maar van H. K. H. Prin ses Juliana uit, die met haar echtgenoot de heide heeren harte lijk dankte. De Prinses informeer de daarop hij den heer Stahl of naast de Prinsesjes ook andere Nederlandsche kinderen een der gelijke gift zouden ontvangen. De heer Stahl antwoordde be vestigend, maar kon niet zeggen welk deel vgn de nog naar de 13 Europeesche landen te sturen pakketten naar Nederland zou worden verzonden. „Gift to a Dutch Child" stond er' op de persoonlijk aan de drie Prinsesjes gerichte enveloppen en voorts in het Nederlandsah: „Met de beste wenschen van de kinde ren van de Vereenigde Staten." Het Prinselijk Ouderpaar was zóó met deze Amerikaansche ge schenkjes ingenomen, dat het een filmoperateur verzocht van de drie Prinsesjes ter herinnering aan dit feest een opname te maken, ter wijl ieder van hen de enveloppe voor de horst hield. Onder leiding van Prinses Juli ana stelden de kinderen zich naast elkaar ot> en poseerden gewillig. Toen de camera reeds draaide, riep de Prinses haastig de kleine Margriet toe: ,,Je tong naar bin nen. Pietje," waaraan deze prompt voldeed. Daarmee was het bezoek ten einde en nam Mej. Sneller de drie Prinses door den langen gang van De commandant van den mijn en munitieopruimingsdienst deelt als resultaat van zijn onderzoek het volgende mede: „Vrijdag j.l. kwam een munitie- transport dos middags vóór één uur op het terrein aan van de springstoffenfabriek te Muiden. Het transport bestond uit drie met granaten van 17 cm geladen 'vrachtauto's en een vrachtauto met personeel. De 196 Duitsche granaten, wegende 70 kg elk, waren afkomstig uit de munitie magazijnen van de kustbatterij Heerendüin, die wordt gesloopt. De geleider van het transport, een adjudant-onderofficier der artillerie, begaf zich met het ge- leidebiljet naar het bureau der directie teneinde de munitie over te geven. De fabriek ledigt de aangevoerde projectielen ter ver werking van de vrijkomende springstof. Drie ontploffingen vonden plaats- Het overige, personeel onder commando van een sergeant- majocr ving met het lossen van één der drie op de lossingsplaats opgestelde wagens aan. Tijdens het ontladen ten omstreeks 10 minuten over één, vonden drie ontploffingen plaats. Een of meer granaten van 17 cm detoneerden. Prinsesjes nog niet het einde van het Paleis met zich mede. iet feest gekomen. Twee vertegen- Om even over zes verlieten alle woordigers der American Over- bezoekers het Paleis. De Italiaanscha Premier, De Gasperi, heeft zijn ontslag inge diend. Denazificeerhig en ontwape ning noodzakelijk. De Deensche Minister van Bui tenlandsche Zaken, Gustav Ras mussen heeft verklaard, dat een nota aangaande Denemarken's in zichten met betrekking tot het vredesverdrag met Duitschland, vermoedelijk over een week aan de plaatsvervangers te Londen zal worden overhandigd. Op een persconferentie heeft Rasmussen meegedeeld, dat Dene marken belang heft bij een volle dige denazificeering en ontwape ning van Duitschland. De gang bare burgerlijke democratische vrijheden moeten in Duitschland voor iederen burger gewaarborgd blijven. Speciaal niet-Duitsche in woners van het land moeten daar omtrent zekerheid hebben, vooral de Deensch-gezinde bevolking van Zuid-SIeeswijk. De Kieler Bocht dient voor schepen van elke nationaliteit open te staan, aldus Rasmussen. Hoewel Duitschland zich niet op nieuw moet kunnen bewapenen, moet het aan het economisch leven van Europa kunnen blijven deelnemen. Voor Denemarken heeft het altijd een afzetgebied gevormd. Economische discriminatie moet niet toegestaan worden en met betrekking tot Duitschland's wa terwegen moet een overeenkomst worden bereikt welke de belangen van de omliggende landen dient. Rasmussen hoopte, dat herstel betalingen uit de loopende pro ductie ten behoeve van voormalig bezette gebieden zouden kunnen plaats hebben. De Deensche Regeering hoopt voorts, dat de repatrieering van Vluchtelingen naar Denemarken in versneld tempo zal geschieden. Naar wij vernemen zijn bij een noodlottig vliegongeval te Biak, eilandje ten N- van N.W. Guinea in Ned.-Indië Maandag middag omstreeks twee uur plaatselijken tijd de volgende Nederlandsche artisten van het gezelschap Hans Snel om het leven gekomen: Hans Snel, John Charley, To- nio Manti en Jossi en Jossino (danspaar). Deze artisten zijn 1 November j.l. per Skymaster naar Ned.-Indië vertrokken, nadat zij door de N.I.W.A. (Ned.-Ind. Welfare Ar tisten! geëngageerd waren om in het Verre Oosten wat afleiding aan de troepen te brengen. Over de toedracht van het ongeval is j nog niets naders bekend. r Aan de grens te Osscndrecht, hij „Den Kabeljauw" is Zaterdag- midda- het 7-jarig dochtertje van den heer K„ dat naast haar vader in de auto gezeten, door een schot van een grenscommies doo- delijk getroffen. Een sommatie om te stoppen en ook een waar schuwingsschot schijnt de lieer K. niet te hebben gehoord. Terwijl 'n tweede schot het gemelde noodlot tige gevolg had. De Stichting „Holland Zeeland", die zich het lot der ge teisterde Zeeuwsche gebieden heeft aangetrokken en regelmatig excursies naar deze streken orga niseert, geeft op Zaterdag 1 Febr. een lezing met lichtbeelden over „Zeeland voor, in en na den oor log" in de Aula van het Indisch Instituut te Amsterdam. Volgens een officieele mede- deeling van het Witte Huis zou George C. Marshall, tijdens den oorlog Stafchef van het Ameri kaansche leger en tot voor kort speciaal gezant in China, Maan dag enkele uren na zijn aankomst per vliegtuig uit Hawaii als op volger van James Byrnes tot Mi nister van Buitenlandsche Zaken der V. S. worden beëedigd. Na bij informatie te bevoeg- der plaatse blijkt is het bericht in het Vlaamsche nieuwsblad „De Volksgazet", volgens hetwelk de verschepingen naar de Geallieerde bezettingszones in Duitschland bij I voorkeur via Antwerpen en Rot- terdam zullen plaats hebben, on juist. Volgens het Sowjet-Russisch nieuwsbureau Tass werd in een bericht van 't Albaneesch nieuws bureau verklaard, dat Grieksche schepen in 19 gevallen het gebied Van de Albaneesche territoriale wateren hebben geschonden. Vol gens het bericht hebben de Grie ken de Zuidgrens van Albanië 150 maal geschonden, „hetgeen aanleiding geeft om te gelooven, dat in de zeeëngte bij Korfoe mij nen werden gelegd door hen, die niets ongedaan laten om te trach ten de betrekkingen met Albanië te verslechteren en den vrede te verstoren." De haven van Antwerpen zal binnenkort uitgerust worden met qen nieuwe drijvende kraan van 150 ton, ter vervanging van hijschwerktuig, dat door de Duit- schers aan de Royersluis tot zin ken werd gebracht. Deze kraan werd in Nederland besteld. De motoren zullen even wel in België vervaardigd wor den. In een nabij gelegen munitie magazijn explodeerde de daarm geborgen munitie en springnaiu- delen. Het magazijn sloeg uit een. Buiten, doch bij het maga zijn lag een stapel projectielen van licht kaliher. Een deel van deze projectielen detoneerde. De rest werd weggeslingerd. Van de 15 lossende militairen werden een sergeant-majoor, een sergeant en 12 korporaals en manschappen gedood. Slechts één soldaat bleef in leven. Hij werd, zwaar gewond opgenomen in het Diaconessen- huis te Naarden. Zes man van het personeel der springstoffen fabriek, die niet aan het werk deelnamen, doch in de nabijheid •waren, werden getroffen. Drie hunner werden gedood, de overi gen zwaar gewond. De in lossing zijnde wagen werd met een deel der granaten in de Muider trekvaart geworpen. De overige granaten van 17 cm kwa men terecht op den Muiderstraat- weg en in het terrein. De heide andere geladen wagens wer den licht beschadigd. Alle daar op geladen granaten bleven gaaf. Omtrent de oorzaak nog geen zekerheid. Tengevolge van de explosie knallen, den luchtdruk, de wegge slingerde projectielen, waarvan enkele van licht kaliber hij het neerkomen op den bodem snron- gen en de scherven, ontstond schade in den omtrek, in het hij zonder te Muiden. Voorts werd de Muiderstraatweg en het ter rein daarnaast onveilig, wegens de daar liggende ontsprongen projectielen en munitiedeelen. Een militair detachement ving Zaterdag met het opruimingswerk en het verwijderen der gevaar lijke voorwerpen, aan. De Mui derstraatweg kon in den loop van den Zondag weder voor het ver keer worden onengesteld. Omtrent de oorzaak van de ramp bestaat nog geen zekerheid. Het onderzoek is gaande. Wel licht kan de eenige overlevende van het personeel, dat ter plaatse aanwezig was, de noodige inlich tingen verschaffen. Hij kon nog niet worden gehoord. Het stoffelijk overschot van 12 militairen wordt heden en Woens dag a.s. in hun woonplaatsen ter aarde besteld. Het stoffelijk over schot van 1 korporaal en van een soldaat le kl. is nog niet terug gevonden. Zij stierven, getrouw aan hun plicht, bij het Vervullen van de hun opgedragen gevaar lijken arbeid." Van semi-officieele zijde wordt vernomen, dat het Fransche fre gatschip te Tonkinois een afdee- ling Fransche soldaten op het eiland Pattle, behoorend bij de Paracel-eilanden in de Chineesche Zee, aan land gezet heeft. Het fregatschip werd uitgezonden om de juistheid van de berichten, volgens welke de eilandengroep van Paracel door Chineesche strijdkrachten zou zijn bezet, te verifieeren. De kapitein van de Tonkinois heeft naar verluidt be vestigd, dat het eiland Boisee door Chineesche troepen is bezet „Liever een ongeluk riskeeren, dan tien minuten later thuis" is het parool van menig gerouti neerd treeplankpassagier. De Rot- terdamsche politie kon zich met die zienswijze niet vereenigen en besloot tegen de met hun leven spelende passagiers krachtig op te treden. Zooals reeds gemeld hield zij op spitsuren de uitpui lende trams aan en verbaliseerd* de overtreders. Dit leverde in do afgeloopen week 195 processen- verbaal op. Eenige van deze op de bon gezette lieden waren over deze handelwijze dusdanig ver ontwaardigd, dat de politie hun een kalmeermiddel moest toedie nen in den vorm van een bezoek aan 'het politiebureau. Daar heb ben ze het pro en contra van hun optreden rustig kunnen overwe gen. ;ijl ijl1' V! IJ 3, j '1 J f *1

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1