Hef anti-Linggadjati comité Kabinetsformatie in Frankrijk Het verzet in Spanje Distributienienws Oranjetocht Baarn-Soest Industrie ele capaciteit Zweden en de inflatie Uit de ?.c aangeboden. Polen zal zijn eigen politiek voeren Ingeleverde Rijksmarken DE MINI STEK ANTWOORDT: Op vragen van den heer De Wilde in verband met het voorlezen van een bekendmaking betreffende het betuigen van instemming met het z.g. anti-Linggadjati-comité in het centraal magazijn te Woer den luidende: Is het juist, dat op Maandag 23 December een kwartier voor het eind van den werktijd o.a. in de werkplaats en de wasscherij van het centraal magazijn voor mili taire kleeding en uitrusting te Woerden een bekendmaking is voorgelezen, die ongeveer als volgt luidde. ,,Ik maak het personeel er opmerkzaamj op, dat het verboden is om instemming te betuigen ihet het z.g anti-Linggadjati-comité door het teekenen van opgemaak te of nog op te maken lijsten, (get.) Bonneur, kapitein?" Indien de in de eerste vraag Dedoelde voorlezing heeft plaats gehad, is deze dan geschied op be vel of althans met instemming van den Minister? Zou, indien de tweede vraag bevestigend beant- i woord wordt, de Minister willen mededeelen of hij een dergelijke bekendmaking in een magazijn, waarin militair en burgerlijk per soneel werkt, in het licht van het grondwettelijk erkende recht van meeningsuiting en van petitionne ment verantwoord acht? Mocht de tweede vraag ont kennend beantwoord worden, is de Minister dan bereid zoodanige maatregelen te nemen, dat de in de eerste vraag bedoelde bekend making zoo spoedig mogelijk wordt ingetrokken en een derge lijke aantasting van de persoonlij ke vrijheid in de toekomst wordt voorkomen Heeft de Minister van Oorlog het volgende gantwoord: Vraag 1 wordt bevestigend be antwoord. Bedoelde voorlezing heeft noch op bevel van den Mi nister, noch met diens instemming plaats gehad. De Minister erkent het recht van vrije meeningsuiting en van petitionnement, doch is van mee ning, dat acties vóór of tegen het regeeringsbeleid buiten het dienst- DE PRINSESJES NAAR HET CIRCliS KNIE. Tot groote verrassing van het talrijke publiek kwamen Zaterdag middag, juist voor den aanvang van het circus Knie, door een zij ingang de drie Prinsesjes met H. M. de Koningin het R.A.I.- gébouw te Amsterdam binnen. Op de drie Prinsesjes hield een gouvernante een wakend oog. In hun kleine bontjasjes namen zij plaats in de middelste loge, waar zij op veiligen afstand enthousi ast het schouwspel in de piste gadesloegen. Gekleed in een bruin mantelpak zat de Koningin bij hen. Te oordeelen naar hun opgetogen gezichtjes en de kinderlijke op gewondenheid van Prinses Mar griet, die, bewegelijk als steeds, uit pure verrukking enkele malen rechtop in haar stoel giflg staan, viel het dansende paard bij de 3 Prinsesjes het meest in den smaak. Met groote spanning volgdlen ijrj ook de weergalooze handig heid Van den 19-jarigen jongleur Eduardo Raspini. Na de pauze waren de drie Prin sesjes het meest enthousiast over de prestaties van den aap Paka- lek.'De vlot afgewerkte nummers brachten de Prinsesjes in verruk king en ze kregen -het zoo warm, dat de bontjasjes uitgingen. Bij het tjjgernummer, vond Mar griet het veiliger om op den schoot van haar gouvernante, Zuster Huidekooper, te kruipen; haar beide zusjes keken echter gespannen toe, Ireentje met de handen om de opgetrokken knie- en geslagen. Beatrix, die rechts van de Ko ningin zat, deelde voortdurend haar bevindingen aan haar Groot moeder mede, wier aandacht zij telkenmale trok door aan haar arm te trekken. Op Haar beurt vestigde de Koningin de aandacht van de Prinsesjes op diverse bij zonderheden. Om ongeveer half vijf was de voorstelling ten einde. Prinses Beatrix krijgt pony Bij het varlaten van het circus viel het oog van Prinses Beatrix op de pony, die vijf weken geleden geboren werd. Spontaan riep het Prinsesje uit: „O, wat een mooie pony, die is veel mooier dan de mijne. Ik zou hem wel graag wil len ruilen." De directeup van het circus, de heer Frans Mikkenie, reageerde even spontaan op dezen uitroep met de woorden: „Wij zullen u de pony gaarne aanbieden." Vanzelfsprekend was 'Beatrix opgetogen over dit aanbod. De gouvernante, Zuster Huidekooper, vond het echter verstandig het voorbehoud te maken, dat de Prins en de Prinses eerst hun goedkeuring zouden geven alvo rens deze pony aanvaard zal kun nen worden. ressort der Koninklijke Land macht en der daartoe behoorende instellingen dienen te worden ge houden. De inhoud van de onderhavige bedrijforder acht de Minister on volledig; nadrukkelijk had daarin vermeld moeten zijn,- dat het ver bod bedoeld was voor de gebou wen en terreinen van het centraal magazzijn voor militaire kleeding en uitrusting te Woerden. De Minister heeft den betrok ken commandant van zijn voren- vermelde zienswijze doen kennis dragen. DE NEDEKLANDSCHE INVOER IN DECEMBER 1946. Volgens de door het centraal bureau voor de statistiek samen gestelde voorloopige cijfers be droeg de invoer in December 1.022.328 ton (Novemb. 1.091.066) tegen een waarde van 222.9 mil- lioen gulden (Nov. 238.6 mill.). In het invoerbedrag over Decem ber waren begrepen: Voor ruw en bewerkt ijzer 17.7 millioen, tarwe 12.2 millioen, auto's en onderdee- len 11.7 millioen, hout 9.4 mil lioen, ongesponnen katoen 7.1 millioen, cacaobodnen 5.5 millioen, wollen garens 5.2 millioen, onge sponnen wol 4.4 millioen, plant aardige olieën 4.3 millioen, kolen, cokes en briketten 4.1 millioen. Gelijk bekend, kan van ver scheidene agrarische producten, kolen e.a. nog slechts een invoer waarde worden opgegeven, die lager is dan de werkelijke waarde. BEPERKING INVOER ROOKARTIKELEN. In verband met het feit, dat de zwarte handel wordt gevoed door de voor particulieren bestaande mogelijkheid om een bepaalde hoeveelheid rookartikelen van elders in te voeren en hierdoor voor ons land deviezen verloren gaan, o.a. aan zoogenaamde ge schenkzendingen, ziet de Overheid zich genoodzaakt dezen invoer in grijpend te beperken, aldus deelt het Ministerie van Financiën mede. Terugkeerende reizigers (onder wie worden begrepen scheeps- en vliegtuigbemannin gen) zullen met ingang van 1 Februari 1947 niet meer dan 200 sigaretten of 250 gram gekorven tabak per maand hier te lande mogen invoeren. Voor geschenk- zendingen geldt dezelfde beper king; voor zendingen uit niet- Europeesche landen treedt deze regeling in werking met ingang van 1 Maart a.s. Evenwel zal in de bestaande regeling voor uit Nederlandsch- Indië afkomstige repatrieerenden vooralsnog geen wijziging worden gebracht. In het normale internationale reisverkeer zullen niet meer dan 40 sigaretten dan wel 50 gram tabak of 50 sigaren zijn vrijge steld van de heffing van invoer rechten. Zaterdagmorgen om half acht is het doodvonnis, uitgesproken over den Japanschen oorlogsmis dadiger Yomura, met dien kogel voltrokken. Tevens zijn vier Indo nesiërs, die wegens moord op Ne derlanders ter dood veroordeeld waren, terechtgesteld. Spoedige vorming van voor4- loopige regeering? Drie vertegenwoordigers der Catalonische socialistische partij, die onlangs in het geheim de Fransch—-Spaansche grens zijn gepasseerd, hebben de spoedige vorming van een voorloopige de mocratische Spaansche verzets- regeering binnen Spanje voor speld. Tevens zou Giral's repu- blikeinsche regeering in balling schap spoedig daarop worden ontbonden. De vertegenwoordigers ver klaarden, dat de onderhandelingen voor de vorming van een voor loopige regeering, welke alle poli tieke elementen der oppositie, be halve de communisten, zou om vatten, reeds in een vergevorderd stadium verkeeren. Zij zeiden te hopen, dat de regeerïng officieel zou worden gevormd na bespre kingen tusschen de verschillende politieke partijen, anti-Franco monarchisten en militaire leiders welke tegen het eind van deze maand te Madrid zullen worden gevoerd. De monarchisten en Franco. Don José Larraz, die onlangs een bezoek gebracht heeft aan Don Juan, den Spaanschen kroon pretendent, heeft Donderdag twee uur doorgebracht bij Generaal Franco, die te Pardo bij Madrid verblijf houdt. Naar te Madrid Verklaringen van Morawski- De Poolsche eerste Minister, Ozoebka Morawski, heeft ver klaard, dat Polen zijn eigen poli tiek en economische stelsel en buitenlandsche politek zal ont wikkelen en daarbij niet het Sow- jet-Russisch systeem zal navoi- gten. ,,De Ver. Staten", aldus Mo rawski, „hebben bevestigd, dat de weder verkregen gebieden waar door de nieuwe westelijke grens van Polen tot stand is gekomen. Poolsch zijn, doordat zij om com pensatie verzocht hebben voor Amerikaansche belangen, die be trokken zijn in het Poolsche na tionalisatieplan". Klaarblijkelijk doelend op het spionnageproces tegen Graaf Gro- cholski, waarin den naam van den Britschen ambassadeur Ca vendish Bentinck genoemd werd, zeide Morawski: „Degenen, die geheimen prijsgeven aan buiten landsche ambassadeurs, zullen ge vangen gezet worden en door het geheele volk veroordeeld worden." Men verwachtte, dat de Brit- sche ambassadeur Zaterdag uit Bonden te Warschau zou terug- keeren, vergezeld van de Britsche parlementsleden Crawley en McKay. Poolsche troepen waren Zondag belast met het handhaven van de orde bg de verkiezingen voor het nieuwe Poolsche parlement, aldus verneemt A.F.P. uit Warschau. De vier regeeringspartijen zouden in alle 52 kiesdistricten 730 can- didaten gesteld hebben. Lijsten van de Poolsche boerenpartij I zouden slechts in 42 districten I goedgekeurd zijn. De leiders van de boerenpartij verklaren, dat zij tijdens de verkiezingscampagne geen enkele politieke vergadering mochten beleggen. Ramadier kreeg opdracht- De Fransche President Auriol heeft den socialist Paul Ramadier opgedragen een regeering te vor men. Het is de bedoeling, dat Rama dier zijn regeering Dinsdag a.s. aan de Assemblee voorstelt. Na overleg met een aantal par tijleiders heeft Ramadier aan de pers meegedeeld, dat de nieuwe, regeering de door haar voor gangster ingevoerde politiek moet voortzetten. Het gnat er vooral om volgens Ramadier aan de door Blum opgewekte stuwing, die er een maand geleden niet was, niet een dam op te werpen. Ramadier verklaarde, dat de toekomstige regeering gegrond moet zijn op een samengaan van de absolute meerderheid, waarbij iedere par tij haar eigen belang moet achter stellen bij het nationaal belang ten einde de Fransche economie te beschermen. Ramadier is 58 jaar en komt uit. La Rochelle in West-Frank rijk. Hij was oorspronkelijk ad vocaat en deed in 1928 zijn in- verluidt heeft Larraz Franco ver teld van zijn lang onderhoud te Lissabon met Don Juan en met den vroegeren Spaanschen leider Robles, Don Juan's adviseur. Larraz scheen bij zijn vertrek van Franco's verblijf welgemoed te zijn, maar hij wilde geen com mentaar leveren op het onder houd. Men acht het mogelijk, dat in de komende weken door toedoen van Larraz of van anderen nauw contact gelegd zal worden tus schen de monarchisten en Franco. Hiertoe is men misschien aange moedigd door de activiteit van enkele rechts georiënteerde socia listische ballingen te Toulouse (Frankrijk), die een coalitie trachten tot stand te brengen, Welke zich van de rechtsche socia listen tot de monarchisten uit strekt. Men gelooft, dat Franco, wanneer hij een kabinetswijziging tot stand brengt, aan de monar chisten of aan de monarchistisch gezinde personen portefeuilles zal aanbieden. Het Ministerie van Financiën deelt terzake van de destijds aan de Fransche grens door repatriee renden ingeleverde Rijksmarken het volgende mede. De Minister van Financiën overweegt in hoeverre aan de be langen van de inleveraars van die gelden kan worden tegemoet gekomen. Daartoe wordt op nieuw een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid om alsnog een regeling te treffen in overleg met de Fransche autoriteiten. Uiteraard zal een volledige controle op de juistheid van de door gerepatrieerden verstrekte gegevens mogelijk moeten zijn, temeer daar reeds is gebleken, dat fraudes zij'n gepleegd met de aan de Nederlandsch-Duitsche grens ingeleverde Rijksmarken. O.m. is te Amsterdam sprake van een omvangrijke fraude ten na- deele van den Nederlandsehen Staat. PUNTENWAARDEERING BABY- en KLEUTERKLEEDING (0—4 JAAR). Op veelzijdig Verzoek volgt hier nogmaals de puntenwaardeering voor baby- en kleuterkleeding (04 jaar) Aanknooppakje, badcape, bad- manteltje, badjasje, bedjasje, com bination, doopjurk, doopsprei, hansopje, jurkje, kimono, kruip- pakje, manteltje, manteltje, over all, overjasje, 2-deelig pakje, peignoirtje, pyama, slobpakje, speelpakje, trappelpakje,, trappel zakje, trainingspakje 10 punten Overige baby- en kleu ter bovenkleeding 5 Luiers 4 Alle baby- en kleu ter onderkleeding 3 Kousjes en sokjes 2 Stoffen per vierkante meter 5 Breigarens per 100 gr. 4 GELDIGHEIDSDUUR ZEEP- BONNEN VERLENGD. Het C. D. K. deelt mede, dat de geldigheidsduur van de bon nen 55—9 algemeen en 562D reserve voor 1 rantsoen en den bon 562E reserve voor twee rntsoenen huishoudzeep of toilet zeep is verlengd t/m 25 Jan. a.s. NOG GEEN AFVLOEIING VAN AMBTENAREN. Naar wij vernemien zullen de nieuwe distributie-maatregelen, met name de verandering in de methode van bonaanwijzing, geen afvloeiing van ambtenaren tot ge volg hebben. Door het vrij groote verloop onder het personeel van de digtributiediensten verscheide ne ambtenaren zijn teruggekeerd in het bedrijfsleven zijn er hier en daar vacatures ontstaan, die moeilijk waren aan te vullen. Door den nieuwen maatregel is het mogelijk geworden in de va catures te voorzien, zoodat een betere werkverdeeling verkregen kan worden. Op den duur, bij verder gaande maatregelen, zal een zekere afvloeiing plaats vin dien. Het Vietnameestóhe vezets- comité heeft in een radio-oproep het Vietnameesche volk aange spoord alle krachten in te spannen om de huidige tactiek, volgens welke de vijandelijkheden gevoerd worden, te veranderen in een guerrilla-oorlog. De radio noem de de moraal van de Vietnamee- zen goed en stelde een langen en bloedigen oorlog in het vooruit zicht. trede in de politiek, toen hjj als socialistische afgevaardigde werd gekozen. Tijdens den oorTog was hij lid Van de „parlementaire" verzets groep, die in 1940 stemde tegen het geven van volledige bevoegd heden aan Maarschalk Petain. Voordat Blum zijn kabinet vormde werd Ramadier genoemd als mogelijke candidaat voor het premierschap. Voordat Ramadier door Auriol werd aangezocht, had Blum een uitnoodiging afgeslagen met het oog op zijn zwakke ge zondheid. Besprekingen Ramadier, wien verzocht is een nieutoe Fransche regeering te vormen, is Vrijdagavond begon nen met besprekingen met de partijleiders om de kansen voor de vorming van een coalitie te peilen. &®*S>®<ëXSXSXSX»<©^SXSX3>®« Het Comité „Oranjetocht BaarnSoest" deelt mede, dat de volgende regeling is getrof fen: Indien de blijde gebeurte nis niet des morgens om 7 uur algemeen bekend is, doch later, zal de Oranjetocht BaarnSoest eerst den volgenden dag worden gehouden. Uit DUITSCHLAND De Britsche plaatsvervangende militaire Gouverneur der Britsche zóne, Sir Brian Robertson, en de Luit.-Generaal Lucius D. Clay, de Gouverneur der Amerikaansche zóne, zullen een gezamenlijke ver klaring aleggen over de industri- eele capaciteit, die Duitschlgnd zal worden gelaten in het kader van het huidige Geallieerde plan. Deze verklaring beoogt 'n „tegen gif" te geven tegen de huidige iDuitsche „waiihoop en verbijste ring" ten aanzien van de industri- eele toekomst van Duitschland. Naarmate de bizonale economi sche plannen vasten vorm aanne men, zullen de Geallieerden zich bezig moeten houden met de li mieten voor het industrieele ni veau, die in Maatt van het vorig jaar zijn gesteld. Een woordvoerder voor het Britsch-Amerikaansche economi sche bestuur zeide, dat, indien de limiet voor de industrie zou worden herzien en indien de staal industrie hieronder in de eerste plaats zou worden begrepen, dit de moeilijkheid zou wegnemen een bizonaal plan tot een succes te maken zonder de industrieele li miet te overschrijden. Hij ontkende voorts, dat de Ge allieerde ambtenaren in Duitsch land trachten de nationalisaties te verhinderen, en zeide „in de huidige economische situatie van Duitschland is privaatbezit zon der zin." Kubus is „infantiel." In een ingediend medisch rap port wordt verklaard, dat Sieg- fried Kabus, die beschuldigd I wordt van bomaanvallen op het militaire hoofdkwartier en zuive ringshof te Stuttgart, lijdt aan „geestelijk infantilisme". Zijn in tellectueel peil is dat van een 18- jarige, aldus het rapport. Dr. Wilhelm Scherz, die het rapport indiende, Voegde er aan toe, dat, naar zijn meening, Kabus niet in dien zin geestelijk onvol- waardig of krankzinnig is, dat hierdoor verzachtende omstandig- heden kunnen gelden. S>®<SXSXS<S<S>«XSXSXS>«>>3>®®< Sparen noodzakelijk geacht- Zweden, van welk land de mo netaire positie tot voor eenige maanden krachtig werd geacht, heeft thans den strijd aangebon den tegen de inflatie. Tijdens de begrootingsdebatten in het Hoo- gerhuis heeft de Zweedsche pre mier, Erlander, de leiders van alk politieke partijen uitgenoodigd gezamenlijk te trachten middeler. te vinden om de stijging van de kosten van levensonderhoud tot staan te briengen. In het Lager huis werd een soortgelijke oproep gedaan door den Minister van Financiën. Erlander verklaarde, dat de drie voornaamste grondslagen van de anti-inflatiepolitiek van de regeering waren: 1. bescher ming van de munteenheid tegen prijsstijgingen in het buitenland; 2. verscherping van de prijscon tróle op noodzakelijke verbruiks- goederen; 3. strengere controle op de investeeringen teneinde deze te beperken. Hij voegde hier aan toe, dat de meest doelmatige wijze om de inflatie te bestrijden is: meer sparen. TERNEUZEN. Gegadigden voor Oosten rjjksche woning. Blijkens de aankondiging in het blad van heden kunnen ge gadigden voor een Oostenrijksch» woning zich alsnog opgeven tot 15 Februari a.s. op de boven- secretarie der gemeente Terneu- zen. De bedoeling van de ge meente is om na dezen datum de woningen toe te wijzen, waarbfl ook de niet ingezetenen van Ter- neuzen in aanmerking zullen komen, wanneer er geen vol doende inwoners zich heBben gemeld. MIDDELBURG. Besmetting met t.b-e. Te Middelburg en Vlissingen deden reeds geruimen tijd ge ruchten de ronde over besmetting met t.b.c. op verscheidene scho len. Thans wordt medegedeeld dat aan het einde van 1946 op 2 scholen een achttal leerlingen door een mede-scholier, die open longtuberculose ihad,, besmet is. Er hebben zich twee sterfgevallen voorgedaan. De meeste ziekte gevallen bestaan evenwel uit lichte en beginnende afwijkingen PHILIPPINE. Motorongelukken. Donderdagavond reed in de Vergaertpolder een motorrijder uit Terneuzen tegen een vracht wagen uit Oostburg. De motorrijder bekwam groote wonden aan gezicht en beenen. Verder werden verschillende tan den uitgerukt. De motor werd ernstig bescha digd. De gewonde moest per auto naar een ziekenhuis worden vervoerd. Vrijdagmiddag kwam de aan nemer R., alhier, rijdende met zijn motor vanuit de Weststraat in aanraking met de tram die uit de Gentschebreedstraat kwam. De berijder kwam er met den schrik van af._ Aan het motor rijwiel was geringe schade. De tram had eenig oponthoud.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2