Weerlegging der Republikeinsche BESCHULDIGING Nog steeds de Ontwapeningskwestie De Fransch-Britsche alliantie VRIJDAG 17 JANUARI 1947. Vriendjes DE VEILIGHEIDSRAAD BIJEEN Een compromis-resolutie ENGELSCHE PERSSTEMMEM De komst van Generaal Spoor Dr. J. H. VAN R0YEN i benoemd tot ambassadeur in Canada. De verschepingen naar Duitschland 3n enkele regels WEERSVERW ACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdag avond- „«ÜSJ5 Weinig wolken. Overdag zonnig en zacht. Meest matige wind tusschen Zuid en Zuidoost. DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 405. Verschijnt dagelijks Drukkerij N-V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Advertentieprijs: per mm 10 ct; minim ure per advertentie 1,50' Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties l5 regels 60 ct; ieders regel meer 12 ct Ver melding brieven onder nr- Bur. van iit Bied 10 ct. meer. Abonnementsprijs ƒ3.25 per kwartaal INDONESIË. Een verklaring Dr. Koets- van Woensdag hebben Dr. P. J. Koets, Dr. J. J. van de Velde en Generaal-Majoor Buurman van Vreede in een persconferentie de republikeinsche beweringen, als zou het verergeren van de mili taire situatie in de laatste week uitsluitend te wijten zijn aan Nederlandsche agressie" bestre den. Dr. Koets toonde een lijst van republikeinsche telegrammen in November en December j.l. buitgemaakt, waaronder zich be velen voor een aanval op Sema- rang. bevinden en andere repu blikeinsche militaire rapporten, waarin een opsomming wordt ge geven van een aantal brandstich tingen, moorden en plunderingen door republikeinsche strijdkrach ten. De hoop werd uitgesproken, dat de verbeterde politieke toe stand van thans een gunstige in vloed zou hebben op de militaire situatie. Nadere bijzonderheden- Over de weerlegging van de re publikeinsche beschuldigingen door Dr. Koets e.a., deelt het Fransche persbureau A.F.P. nog nader mee: Na herinnerd te hebben aan de goede verwachtingen, gewekt door het bestand van 14 October, doch welke helaas niet zijn ver wezenlijkt, verklaarde Dr. Koets, dat al zal men niet kunnen be weren, dat aan Nederlandsche zjjde geen fouten zijn gemaakt, de Nederlandsch-Indische regeering al het mogelijke heeft gedaan om bloedvergieten en het gebruiken van geweld te vermijden. Dr. Koets onderstreepte de ver antwoordelijkheid van de republi keinsche regeering en verklaarde verder: „Wij begrijpen dat de re publikeinsche regeering een jonge regeering is, die met allerlei soor ten moeilijkheden te kampen heeft, en dat zij te verontschul digen is, omdat zij niet zooveel gezag heeft als wel wenschelijk sou zijn, maar wij aanvaarden geen valsche beschuldigingen". Sprekend over de gevechten, welke hebben plaats gehad, zeide Dr. Koets: „Dat er gelukkig geen gevechten op groote schaal sijn geleverd vindt zijn oorzaak in het feit, dat er van onze kant geen aggressie heeft plaats ge had. De orde zal definitief her steld kunnen worden, indien Gene raal Soedirman een effectief bevel geeft het vuren te staken". Tenslotte wees Dr. Koets nog op het bemoedigende feit, dat de onderhandelingen te Medan en Padang weer hervat zijn. De ..Empire Mayrover". De Nederlandsche marine heeft Woensdagavond een communi qué uitgegeven, waarin de aan houding van het Britsche vracht schip „Empire Mayrover" wordt beschreven als „normaal routine werk". Er wordt aan toegevoegd, dat In de laatste zes maanden een aantal schepen, waaronder verscheidene Britsche, op derge lijke wijze zijn aangehouden en doorzocht, hetgeen noodzakelijk was teneinde controle te houden «p den illegalen im- en export. In het geval van de „Empire Mayrover" bleken auto's de eenige lading te zijn. Deze zijn niet In beslag genomen, daar zij niet voor 4e oorlogvoering waren b.stemd. Daar het echter mogelijk is, dat de T.R.I. de auto's confisceert, maken de militaire autoriteiten er bezwaar tegen, dat auto's ln republikeinsche havens worden uitgeladen. Het communiqué be sluit met een waarschuwing aan buitenlandsche schepen om alvo rens republikeinsche havens bin nen te loopen, zich tot de Nederl. autoriteiten te wenden. De militaire situatie. De Nederlandsche militaire woordvoerder heeft Donderdag het volgende overzicht van den ■ülitairen toestand gegeven: In den Oostelijken sector van Medan werden in een gevecht met een Nederlandsche patrouille binnen de demarcatielijn 9 leden van het Las.iker Ra'jat volksleger gedood en één gewond. Aan Ne derlandsche zijde waren geen ver- Mazen te betreuren Te Tjiandóer werd op Neder- landsch gebied door Nederland sche troepen aen aanval gedaan op het hoofdkwartier van het Lasjkar Ra'jat. Documenten en wapens werdlsn in beslag genomen en 10 gevangenen gemaakt. Te Bandoeng had een aantal schermutselingen van patrouilles plaats. Bovendien wordt be richt, dat de commandant van de T.R.I. telefonisch verklaard heeft dat op 7 Januari een Nederland sche patrouille van 68 man op republikeinsch gebied is aange troffen en onder vuur genomen. De Nederlandsche commandant antwoordde, dat op dien dag geen patrouilles waren uitgestuurd en voegde hieraan toe, dat op 12, 13 en 14 Januari Nederlandsche troepen binnen de demarcatielijn zijn beschoten. De Nederlandsche commandant verklaarde nadruk kelijk, dat krachtige tegenmaat regelen zouden worden genomen, indien dergelijke incidentgn zich zouden herhalen. Uit den sector van Soerabaja Wordt gemeld, dat terroristen 1500 meter telefoondraad hebben weggenomen. Er heerschte verder activiteit van patrouilles. De stroom van vluchtelingen Uit Ma- doera houdt nog steeds aan. van $1. Nïcclaas Zooals gemeld hadden Jopie en Japie Schultz, kleu ters van 3 en 5 jaar uit Gouda een brief geschreven aan St. Nicolaas, Madrid, om hem te vragen hen dit jaar op 5 December niet te ver geten en wat suikergoed te zenden. Het briefje had onverwacht succes. De parochianen van de St. Nicolaaskerk te Madrid hebben op initiatief van den burgemeester van Madrid een actie op touw gezet voor het inzamelen van speelgoed en lekkernijen voor de Goud- sche kinderen. De K.L.M. zorgde voor het vervoer. Bij de aankomst van de zending ten huize van Jopie en Japie heeft men kunnen constatee- ren dat de Sint het niet alleen bij suikergoed had ge laten. Er was een hoeveel heid speelgoed bij. Er waren jumpers, dameskousen, hand schoenen, er was b.v. een zending ondergoed van de Hertogin van Zerina. En dit waren nog maar twee pak ketten. De andere elf waren door den burgemeester ver deeld over de Goudsche scholen. Dr. Kwo Tai Tsai (China) heeft tijdens de Woensdag te New York gehouden vergadering van den Veiligheidsraad der V. N. het Amerikaansche standpunt, dat eerst het rapport over de atoom energie moet worden behandeld voor een discussie over de alge- meene ontwapening, gesteund. De Sowjet-Unie stelt zich op het standpunt, dat er eerst een commissie van elf leden moet worden gevormd, welke een on derzoek zal instellen naar een al- gemeene vermindering der be wapening en binnen drie maan den verslag zal uitbrengen. De Australische afgevaardigde Norman Makin diende een com promis-resolutie in. Het werk moet op beide gebieden zij aan zij- voortgaan, aldus Makin. In de resolutie wordt voorge steld: 1. De oprichting van een ontwapeningscommissie, waar in een vertegenwoordiger van elk lid van den Veiligheidsraad zitting heeft. Deize moet voor stellen voor algemeene ontwa pening uitwerken. 2. Dat de commissie voor de atoomenergie wordt ver zocht ontwerpovereenkomsten op te stellen voor de vorming van een internationaal systeem van controle en inspectie. In deze overeenkomsten zou dan het verbod van atoom- en alle andere wapenen voor massa- verriietiging en de contröle op atoomenergie voor vredelieven de doeleinden worden opge nomen. 3. Dat de militaire-staf- commissie wordt verzocht voorstellen over de militaire behoeften van den Veiligheids raad voor het bewaren van den internationalen vrede op te stellen. Deze drie lichamen zouden per 30 April aan den Veilig heidsraad verslag moeten uit brengen. Uitstel verzocht. In de middagzitting van den Veiligheidsraad stelde de nieuw benoemde Amerikaansche afge vaardigde, Austin, voor de behan deling van de ontwapenings kwestie, in verhand met zijn eigen positie en die van zijn regeering na de ministers wisseling bij bui tenlandsche zaken, 3 weken uit te stellen. De wensch van de Ver. Staten, om de contróle van de atoom energie voorrang te verleenen, handhavend, zeide Austin, dat de algemeene vergadering den Vei ligheidsraad geen keuze gelaten heeft, daar zij. heeft opgedragen het rapport over de atoomenergie te bespoedigen. De Sowjet afgevaardigde, Gro- myko, antwoordde, dat de alge meene vergadering den Raad had opgedragen de kwestie der ont wapening zonder uitstel te onder zoeken. Om dez» reden zeide hij zich niet met het Amerikaansche voorstel, de kwestie drie weken te laten rusten, te kunnen vereeni gen. Krachtige taal Dr Bange (Polen) verklaarde vervolgens, dat, als een land zou trachten de vitale beslissing over de ontwapening uit te stellen, zfln antwoord zou zijn: „Naar den duivel met de hooge politiek der groote mogendheden" en Lange zeide te gelooven, dat dit ant woord zal worden gesteund door alle volkeren der wereld. Nadat de Belgische afgevaar digde, Baron Silvercruys, de Australische compromis-resolutie gesteund had, diende Dr. Lopez (Columbia) een nieuwe resolutie in tot instelling van den ont wapeningscommissie, zooals de Sowjet-Unie wenscht en voor een spoedige behandeling van het rapport over de atoomenergie. Cadogan (Engeland) steunde het Amerikaansche voorstel om de behandeling van de ontwape ningskwestie 3 weken uit te stel len. Hij bracht de vraag te berde, wat voor soort commissie in het Sow jet-voorstel eigenlijk werd bedoeld en herinnerde er aan, dat de ontwapeningsconferentie te Genève veel tijd verloren had, omdat bij het begin niet duidelijk werd vastgesteld, hoe de commis sie zou werken. De beslissing over het Ameri kaansche voorstel om het debat over de ontwapening tot 4 Febr. uit te stellen werd tot heden uit gesteld. Ter voortzetting van bespre kingen, welke reeds in den zomer van 1946 hebben plaats gehad is, zooals gemeld, de leger-commandant in Nederl.- Indië, Luitenant-Generaal S. H. Spoor, per vliegtuig van Batavia naar Nederland afgereisd. De duur van zijn verblijf in Neder land is nog niet bekend. Hij is vergezeld van een aantal officie ren van zijn staf, die met over eenkomstige diensten in Neder land contact willen opnemen ten einde coördinatie van de strijd krachten in Nederland en Ned.- Indië te bevorderen. De diplomatieke correspondent van de Times schrijft ten aanzien van de Fransch-Britsche Allian tie, dat reeds maandenlang de noodzakelijkheid van voltooiing van de driehoek van Europeesche basis-allianties, door het verbin den van Londen en Parijs, aan beide zijden van het kanaal werd erkend. Het meeningsverschil over Rijnland en Ruhrgebied, al dus de correspondent, was oor zaak van uitstel Thans zullen de Fransche politieke partijen, die afscheiding van Rijnland en Ruhr gebied van Duitschland wilden, waarschijnlijk erkennen, hoe on willens misschien ook, dat geen van de andere mogendheden daar in zou toestemmen. De Times juicht de alliantie van harte toe en is van meening, dat zij een groote bijdrage tot het stichten van vrede in Europa zal kunnen zijn. De diplomatieke correspondent van de Daily Herald merkt op, dat de onderhandelingen weinig moeilijkheden zullen opleveren, daar men zooveel mogelijk den opzet en den tekst van het BritschSowjet-Russisch verdrag van 1942 wil volgen, naar welk model ook het Fransch-Sowjet- Russisch verdrag ia opgesteld. Een goed voorteeken? Volgens de Daily Telegraph wordt te Londen de overeenkomst beschouwd als een goed voortee ken van de besprekingen tusschen de vier mogendheden te Moskou. De conservatieve Daily Mail geeft volle eer aan Bevin, „wiens buitenlandsche politiek is geba seerd op economisch begrip tus schen Groot-Brittannië en alle landen. Het blad wijst, in ver band met de bekendmaking over de alliantie, op den vreemden aanval van de Prawda op Bevin, als zou deze het Britsch- Sowjet- Russisch verdrag aan den kant gezet hefbben". ,,Deze Sowjet- Russische reactie-bij-voorbaat, ai- dus het artikel van de Daily Mail, zou kunnen wijzen op eenige voor kennis van wat waarschijnlijk het resultaat van Blum's bespreking zou zijn. Er zijn zeer duidelijke aanwijzingen, dat de Sowjet-Unie zelf dong naar een exclusief pact met Frankrijk, naar aanleiding van de fusie tusschen de Britsch en Amerikaansche zönes van Duitschland." Gezantschappen tot Ambassades verheven, Naar het Ministerie van Buiten landsche Zaken bericht, zijn de Nederlandsche en Canadeesche i regeeringen overeengekomen hun respectieve Gezantschappen te verheffen tot Ambassades. Tot eersten Ambassadeur van Nederland te Ottawa is benoemd Dr. J. H. van Royen, oud-Minister j van Buitenlandsche Zaken, terwijl de heer P. Dupuy, buitengewoon Gezant en gevolmachtigd Minister bii H. M.'s Hof benoemd is tot buitengewoon en gevolmachtigd Ambassadeur. Naar het leidende socialistische i Vlaamsche nieuwsblad „De Volks gazet" mededeelt zullen de ver schepingen naar de Geallieerde bezettingszönes in Duitschland bij voorkeur via Antwerpen en Rot terdam, in plaats van over Bre men en Hamburg worden ver zonden. Naar het blad mededeelt, is dit het resultaat van besprekingen tusschen Belgische en Nederland sche vertegenwoordigers eener- zijds en Geallieerde autoriteiten anderzijds. Deze laatsten geven den laatsten tijd om economische redenen voorkeur aan de Duitsche havens. Het eerste maandelijksche con tingent van 100.000 ton transito goederen zal gelijkelijk worden verdeeld tusschen Antwerpen en Rotterdam. De verscheping van de eventueele goederen boven de hoeveelheid van 100.000 ton zal afhankelijk zijn van de concur rentie. De liberale News-Chroniele houdt zich bezig met den terug slag van de bekendmaking op de politieke toekomst van Blum en releveert de meening, dat hij even tueel thans in staat zou zijn, daar toe aangezocht door den nieuwen president, een regeering te vor men, welke redelijke vooruitzich ten kan bieden. Fransch commentaar Het Fransche socialistische blad „Le Populaire" juicht de resulta ten van de besprekingen van Blum te Londen toe als een algeheel succes in het algemeen en eer, triump voor de socialistische par tij in het bijzonder. Het blad van de M.R.P „l'Aube", en de conservatieve „Figaro" bepaalden zich nog tot publicatie van het communiqué zonder commentaar. De Radicale pers neemt ten aanzien van Blum's besprekingen een ietwat sceptische houding aan. „l'Ordre" schrijft, dat de Brit ten er eerst en vooral op uit wa ren een alliantie te sluiten, waar na, aldus zouden zij meenen, d« andere moeilijkheden automatisch tot een oplossing zouden komen Voor de Franschen echter stond het aanvatten van die moeilijk heden voorop. „Wanneer d« kwesties steenkool, Duitschland en Midden-Oosten geregeld zrjn zal heel natuurlijk een alliantie volgen". De ultra-conserv. „lUpoque' zegt, dat het belang van de over eenkomst niet onderschat mat worden. - De Milaneesche politie is naar aanleiding van het na een arrestatie verrichte onderzoek tot de meening gekomen, dat het hoofdkwartier var. de Irgoen Zwai-Leoemi te Milaan in de bureaux van de Unrra en de American Joint Distribution Committee moet zfln gevestigd. Het personeel van genoemde bu reaux bestaat voor het meeren deel uit Joden. Op een diner van de .Fo reign Press Association" te New York heeft Graaf Kalengi z(ji- feliefde onderwerp .Vereenigde taten van Europa" aangesneden Hij zeide te gelooven, dat de Europeesche bond practisch bjj de Westelijke mogendheden zou beginnen. Het economische ver drag tusschen Nederland en Bel gië is er volgens hem reeds een begin van. Kalengi gaf als zijn meening te kennen, dat Frankrijk en Engeland zich er spoedig og zullen aansluiten en misschien ook Italië, nadat de vredesver dragen onderteekend zijn, en Spanje, nadat Franco ia ver dreven. - Dr. Benesj, President van ffsjeoho-Slowakye, heeft in een rede te Praag de verwachting uitgesproken, dat de strijd in Duitschland tegen het fascisme en nationaal-socialisme binnen 4 5 jaar weer ten volle ontbrand zal zijn. Van de zijde van het Oos tenrijksche Verbond van typogra fen wordt verklaard, dat bij een staking van de leden het drukken van alle geallieerde publicaties en Oostenrijksche bladen gestaakt worden. De typografen hebben met sta king gedreigd uit solidariteit met de vereeniging van Oostenrljk sche kranteneigenaren, die Woens dag mededeelde, dat de publicatie van hun dagbladen met ingang van a.s. Dinsdag bij uitblijven van een grootere papiertoewijzing ge staakt zou worden. Zeven leden van een Pool- sche ondergrondsche beweging, beschuldigd van moord op tien personen, die voor de Regeering deelnamen aan de voorbereiding der verkiezingen, zijn Donderdag ter dood gebracht, Verscheidene gevallen van mond- en klauwzeer werden in tal rijke plaatsen aan de Belgisch- Luxemburgsche grens vastgesteld. Er werd onmiddellijk overgegaan tot inentingen tegen epidemie. Het slachtvee, uit deze streken afkomstig, zal aan een medische controle worden onderworpen

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1